Uit de Provincie Binnenlands Nieuws Wat brengt de Radio De blauwe auto De uitwijzing van de heer Vermeulen uit Venezuela. NDSUWERKERK NOEMT WEG NAAR VOORZITTER NOORSE RODE KRUIS. Plannen voor een volksauto in Japan f^idden in juni zal er in Parijs geskied worden TERNEUZEN. RETRANCHEMENT. SLUISKIL. ZAAMSLAG. Het geschil tussen de Argentijnse regering en de R. K. kerk. Oplaaiïng van het verzet in Algerye. Verklaring van Dulles. De kwestie Vietnam te Parijs besproken. Stakiogen in Italië. VLIEGBOOT HAALT ERNSTIGE PATIENT VAN LOGGER. Verklaring van Menon. Coupeur dodelijk verongelukt. Ontploffing bij Formosa. DE BOLLENSTREEK TROK VEEL BELANGSTELLING. De voorzitter van het Noorse Rode Kruis, de heer Erling Steen, zal morgen een bezoek brengen aan de dorpen Ouwerkerk en Nieuwerkerk op Schouwen-Dui- veland, waar een aantal Noorse woningen wordt gebouwd, dat na de overstromingsramp door het Noorse Rode Kruis is ge schonken. In Nieuwerkerk zal een straat de naam Erling Steen straat krijgen. De heer Steen zal naar Zeeland gaan in gezelschap van lt.-gene- raal A. G. J- M. F. van der Kroon, eerste onder-voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis, mr. J. A. Heyse, kringcommissaris van het Rode Kruis in Zeeland, en van de heer A. van Emden, di recteur van het Rode Kruis. In het stadhuis van Nieuwerkerk zal hem een lunch worden aan geboden. Na afloop van het bezoek zal de voorzitter van het Nederland se Rode Kruis, ir. F. C. C. baron van TuyH van Serooskerken, zijn Noorse collega in het gebouw van het hoofdbestuur van het Rode Kruis te Den Haag, een maaltijd aanbieden. Volgens de Japanse pers over weegt het Japanse ministerie van Handel een versnelling van de plannen tot het in productie brengen van een volksauto, ge baseerd op de Duitse volkswagen, die aan de markt zal worden ge bracht tegen een prijs van onge veer 2.500 gulden. Volgens de Japanse pers zou het aan de markt komen van een dergelijke auto fataal kunnen zijn voor de afzet van de Duitse volkswagen en de Franse 4 pjk. Renault, wel ke in Japan ongeveer 8.000 gul den kosten. De Japanse volks- auto zou plaats bieden aan 3 a 4 personen en een snelheid kunnen bereiken van bijna 100 km per uui. Een zeer ongewoon schouw spel zal zich van 10 tot 26 Juni te Parijs afspelenMen wil er na melijk op een speciaal gebouwde springplank bij de Porte Maillot, een skidemonstratie houden, waaraan de voornaamste Noorse ski-kampioenen zullen deelne men. Deze baan die met behulp van een steïgerwerk bestaan uit me talen buizen wordt gebouwd, zal 125 meter lang zijn en 50 meter hoog boven de grond komen. Meer dan vijf duizend personen zullen kunnen zitten kijken op de tribunes, die eveneens met me talen buizen worden gemaakt. De manifestatie, die onder pa tronage van de ambassadeur van Noorwegen te Parijs staat en van het feestcomité van de stad Parijs, zal uit drie delen bestaan: het skïeën door de eeuwen heen, van de Vikings tot 1955; een springdemanstrsi ie waarbij het publiek zal meedoen aan het be oordelen van de skiërs en een .carnaval tussen hemel en aar de" bestaande uit gewaagde sprongen en afdalingen waarbij skiërs toortsen zullen dragen. Beveiliging kanaalberm. Langs de kanaalberm van het kanaal TerneuzenGent ter hoogte van de Zevenhuisjes is men aangevangen met het aan brengen over een lengte van 600 meter van een Deense patent- stootband, welke zodanig is ge construeerd, dat wanneer de wie len van een auto hiermede in aan raking komen, de banden auto matisch in een andere richting worden geleid. Vanaf de grens tot aan de kom der gemeente Sas van Gent is de stootband reeds aangebracht, evenals over een lengte van 300 m aan het kruispunt te Drie kwart. Het ligt in de bedoeling van de Rijkswaterstaat deze stootband over de gehele lengte van het Ne derlands gedeelte van de kanaal berm aan te brengen. Dezelfde kanaalbeveiliging is op het Belgisch grondgebied reeds over de gehele lengte van Zelzate tot Gent aangebracht. Collecte 1940—1945. Tijdens een interkerkelijke dienst in de N.H. kerk te Retren chement werd een collecte gehou den voor de Stichting 19401945. De opbrengst was ƒ103, Gevaarlijk goedje. In 't bunkertje in de omgeving van het Zwin werden 100 hand granaten gevonden, die nog niets van hun vernielende kracht had den verloren. De Hulpverlenings dienst te Barneveld werd van deze vondst in kennis gesteld. Gevonden voorwerpen. Bij de postcommandant der ge meentepolitie zijn als gevonden voorwerpen aangegeven, die terug te bekomen zijn aan de daarachter vermelde adressen Armbandje, Thea Wechgelaar, Spoorstr. 61; glacé handschoen, O. Stockman, Kanaalweg 54; kruisje van halsketting of rozenkrans, W. van Megen, Nw. Kerkstr. 17; gebreide kinderwant, F. Diele- man, Beneden weg 12; pakje on- derkleding, fa. Bijekers, Cokesfa- briek; breekijzer, J. van Rijt, Veldstraat 27; paar zwarte glacé dameshandschoenen en twee paar in elkaar gestoken gebreide duimwanten, F. v. d. Veeken, Nw. Kerkstr. 5; vulpen, A. Bree- poel, Middenstr. 5; herenpolshor loge, J. Bracke, Veldstr. 7; zwart glacé dameshandschoen en huis sleutel, Politiepost, Veldstraat 7. Gevonden voorwerpen. Bij de Rijkspolitie alhier zijn on derstaande voorwerpen als ge vonden aangegeven, welke terug te bekomen zijn bij de de daar achter vermelde adressen. Een kinderschoentje, Terneu- zensestraat 39: een sleutelbos, Spui D 12; een regenjasceintuur, Achterstraat 14; een doek, groene ondergrond met oranje-rode mo tieven, Rozemarijnstraat 17. De primaat van Argentinië, de kardinaal-aartsbisschop van Bue nos Aires, Santiago Luis Copello, heeft in een herderlijk schrijven, dat Zondag in alle kerken van 't land is voorgelezen, er bij de Ar gentijnse Rooms-Katholieken op aangedrongen, dat zij bij hun plaatselijk politiebureau de vrij lating van de ongeveer 17 leiders van de „Katholieke actie", een organisatie met ongeveer 120.000 leden in Argentinië, gaan eisen. In de boodschap wordt gezegd, dat de kardinaal meer dan een uur op het hoofdkwartier van de politieke politie had gewacht om ten gunste van de arrestanten te pleiten, maar dat hij niet door 't hoofd was ontvangen. Voorts zijn de Rooms-Katholie ken opgeroepen Woensdagavond bidstonden voor de R. K. Kerk in Argentinië bij te wonen. Op die dag begint in het Congres een debat over een wetsvoorstel, dat beoogt een scheiding tussen Kerk en Staat te bewerken. Algerijnse vogelvrijen hebben in het afgelopen weekeinde bij overvallen en aanslagen in het departement Constantine acht personen gedood en 15 ernstig gewond, aldus is Maandag door de Franse autoriteiten in Algiers bekendgemaakt. De politie heeft een aantal verdachte personen aangehouden. 120 personen zijn uit het departement verbannen. Het centrum van de verzetsac tiviteit lag in het stadje Kensje- la, waar een bende elf Franse militairen aanviel. Een der mili tairen werd gedood, negen liepen verwondingen op. In het zelfde district werd een gebouw in brand gestoken en een winkel vernield. Zeventig telefoonpalen werden door verzetslieden door gezaagd. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft ter gelegenheid van de herdenking van de overwin ning op Duitsland voor de Ame rikaanse televisie-omroep ver klaard, dat hij „goede hoop" koestert voor de toekomst van de vrede. Vrede en gerechtigheid eisen „voortdurende inspanning en op offering", doch de mensheid is nu bereid evenveel op te offeren voor de vrede als om een oorlog te winnen. Voor het eerste be seft de mens, dat vrede en ge rechtigheid doelen zijn, waarnaar voortdurend gestreefd moet wor den en dat het geen doelen zijn die door een paar overeenkom sten op papier verzekerd kunnen worden, aldus Dulles. De Franse premier, Faure, heeft de Britse minister van Buiten landse Zaken, MacMillan, te Pa rijs doen weten, dat volgens de Franse regering de Amerikaanse politiek in Indo-China Zuid-Viet- nam in de armen van de com munisten dreigt te drijven. Faure verzocht MacMillan er bij de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, op aan te dringen, dat de Amerikaanse regering een einde maakt aan haar politiek van onvoorwaarde lijke steun aan premier Ngo Dinh Diem. Ook drong Faure er bij de Britse minister op aan, dat niets moet worden gedaan wat de com munisten een kans geeft de Wes telijke mogendheden er van te be schuldigen de bestandsovereen komst van Genève te hebben ge schonden. Dulles is Maandag blijven wei geren het Zuidvietnamese staats hoofd Bao Dai te ontvangen. Op vragen van het Tweede-Ka merlid dè heer Roemers betref fende de uitwijzing van de heer Vermeulen uit Venezuela naar aanleiding van zijn rede op de aldaar bijeengeroepen commissie voor de petroleumindustrie van de internationale arbeidsorgani satie, heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken schriftelijk het volgende geantwoord. Daar de heer Vermeulen tij dens de openingszitting van de 5e bijeenkomst van de Commissie voor de Petroleumindustrie te Caracas het woord heeft gevoerd in zijn functie van vertegenwoor diger van de Raad van Beheer van de Internationale Arbeids organisatie, was deze raad ver antwoordelijk voor de door de heer Vermeulen uitgesproken rede. Nadat de directeur-generaal van het internationaal artbeidsbu- Twee miifioen Italiaanse land arbeiders zija voor 24 uur in sta king gegaan. Zij behoren tot fhr»sten-democratische vakvere nigingen en vakbonden waarin de communistische invloed over heerst e» eisen hogere gezinstoe- togen en werkloosheidsuitkerin gen. Ook ongeveer 100.000 man per soneel van commerciële onderne mingen, warenhuizen en winkels in 22 provincies heeft voor één dag het werk neergelegd. De sta ters eisen hogere pensioenen. In Genua, de grootste haven ran Italië, duurt eerf staking van 1.600 seheepsherstellers al 110 dagen. Verder zetten 80.000 kantoorbedienden van semi-rijks- instellïngen voor sociale zeker- "hMd hun staking van een week ter verkrijging van 'hoger loon voort. 5(1000 leraren van het openba re middelbare onderwijs te Rome hebben gedreigd met ingang van 20 Mei voor onbepaalde tijd het tesgeven te onderbreken. Ook zij zijn ontevreden over hun salarië ring. Heden zullen arbeiders van particuliere transportonderne mingen thuis blijven. WOENSDAG 11 MEI. Agenda DINSDAG 10 MEI. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Sabrïna". Concertgebouw, 8 u.: Maar ten Luther. ZAAMSLAG: Café R. J. van de Veke, 3 uur: Vergadering van stembevoegde ingelanden van de Zaamslagpolder. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muziek; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Gram.; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Reportage; 11.45 Gram.; 12.30 Land- en tuinbouw - med.; 12.33 Kamerkoor; 12.53 Gr. 13.00 Nieuws; 13.15 Orkest; 13.50 Gram.; 14.00 Voor de vrouw; 15.00 Gram.; 16.00 Voor de jeugd; 17.20 Gram.; 17.40 Koersen; 17.45 Orgelspel; 18.15 Gram.; 18.25 Viola da gamba en clavecimbel; 18.45 Boekbespreking; 19.00 Nws; 19.10 Engelse muziek; 19.30 Bui ten! overzicht; 19.50 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Orkest; 21.20 Causerie; 21.40 Banjo-orkest; 22.00 Causerie; 22.15 Volksmuz.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 7.45 Even opkrikken; 7.50 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.50 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym. voor de vrouw; 9.10 Gram.; 10.00 Schoolradio; 10.20 Voor de huis vrouw; 11.00 Gram.; 12.00 Ham mondorgel en zang; 12.30 Land en tuinbouwmed.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Tentoonstellings agenda; 13.18 Orkest; 14.00 Medi sche kroniek; 14.10 Instr. trio; 14.30 Voor de jeugd; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Voor de kinde ren; 16.50 Gram.; 17.30 Instr. kwintet; 17.50 Causerie; 18.00 Nieuws; 18.20 Act.; 19.00 Voor de jeugd; 19.10 Lezing; 19.25 Varia; 19.30 Voor de jeugd; 20.00 Nws; 20.05 Sport; 20.15 Gevar. progr.; 20.50 Hoorspel; 21.40 Orkest; 22.20 Causerie; 22.35 Lichte muziek; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.20 Hammondorgel; 23.40 Gram. WOENSDAG 11 MEI. ÏEBNEUZEN. Luxor-Theater, 8 our: „Sabrina". AXEL." Het Centrum, 6 uur: „Boefjes van Montmartre". BRUSSEL (VI): 11.45 Filmmu ziek; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gr.; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koersen; 16.02 Cello en piano; 16.25 Piano recital; 16.30 Orkest; 17.00 Nws; 17.10 Zang en piano; 17.50 Boek bespreking; 18.00 Voordracht; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Hoor spel; 21.00 Gram.; 21.15 Orkest; 22.00 Nieuws; 22.15 Jazzmuziek; 22.45 Gram.; 22.55 Nieuws. reau bericht had ontvangen van de uitwijzing van de heer Ver meulen, heeft hij onmiddellijk contact opgenomen met het da gelijks toestuur van de Raad van Beheer. Voorts heeft voornoem de directeur-generaal, met de een parige goedkeuring van dit be stuur, de voorzitter van de petro- leumcommissie en de vertegen woordiger van de werkgevers- groep van de Raad van Beheer in de commissie verzocht om bij de Venezolaanse autoriteiten te pro testeren, met het doel herstel te verkrijgen. Daar echter geen wij ziging in de toestaande toestand tot stand kwam, heeft de voorzit ter van de commissie, ingevolge het advies van het dagelijks be stuur van de Raad van Beheer, op 2 Mei 1.1. te halfvijf de zitting der commissie uitgesteld totdat door de Raad van Beheer een na dere datum en plaats van verga dering izal worden vastgesteld. Naar aanleiding hiervan ontving de directeur-generaal van het Internationaal Arbeidsbureau op 3 Mei 1955 een mededeling van de (minister van Buitenlandse Zaken van Venezuela, bevattende een protest tegen het beëindigen van de zitting der petroleumcom- missie aldaar en het bericht van de uittreding van Venezuela uit de Internationale Arbeidsorgani satie. Er was onder deze omstandig heden voor de regering geen aan leiding tot het doen van enige stappen in deze aangelegenheid, zolang de besprekingen, die gaan de waren tussen de Internationa le Arbeidsorganisatie en de Vene zolaanse regering, nog de moge lijkheid van een terugkeer van de heer Vermeulen openlieten. Poging om patiënt over te ne men mislukt. Een vliegboot is gisteravond op gestegen om schipper C. den Heyer van de Scheveningse log ger ,,Arie van der Zwan" (Sch. 21) die een maagbloeding heeft gekregen, van boord te halen. De logger die toebehoort aan de re derij A. van der Zwan en Zonen, bevindt zich op de 56ste breedte graad. Verwacht wordt dat de vliegboot het schip omstreeks acht uur Maandagavond zou be reiken. Door de hoge zee heeft het amphibievliegtuig de zieke schip per niet kunnen overnemen. He denochtend zal opnieuw een po ging worden gedaan. Gistermid dag, toen hun schipper ziek werd, hebben de andere opvarenden van de „Arie van der Zwan" via de radio medische dienst van Scheveningen Radio advies ge vraagd aan het Rode Kruiszie- kenhuis in Den Haag. Men acht te het daar gewenst de schipper zo spoedig mogelijk in het zieken huis op te nemen. Daar de „Arie van der Zwan" pas vanmiddag in Scheveningen zal kunnen zijn, werd de hulp van de opsporings- en reddingsdienst van de M.L.D. ingeroepen en verkregen. De schipper maakte het gister avond redelijk we! ENGELS VLIEGTUIG MAAKTE NOODLANDING. Gistermiddag om 12.25 uur heeft een Anson van de Royal Air Force een geslaagde buik landing gemaakt op het vlieg veld „De Kooy" nabij Den Helder. De Anson was om 10.53 uur ge start van Bovington met bestem ming ,,De Kooy". Aan boord be vonden zich enige militaire auto riteiten, ondter wie commander Manisty van de Royal Navy en wingcommander Dart van de Royal Air Force, die de veronge lukte Anson bestuurde. Het vliegveld „De Kooy" is se dert kort in gebruik; startbanen zijn er nog niet en landingsmid delen ontbreken in het geheel. Toen de Anson wilde landen was het weer slecht. Er hing een lage bewolking boven het veld en de regenbui reduceerde het zicht De Indische afgezant Menon heeft Maandag op een perconfe rentie te Tokio verklaard, dat er hoegenaamd geen reden is om aan te nemen, dat de Verenigde Staten en China hun huidige moeilijkheden niet kunnen over winnen. Op de vraag of hij dacht, dat premier Tsjoe En-Lai van com- munistisch-China bereid is met de Verenigde Staten te onderhan delen, antwoordde hij bevesti gend. Menon verklaarde verder geen enkele opdracht voor zijn bezoek aan China te hebben. Een rege ling die zou bijdragen tot vermin dering van de spanning zou al leen bereikt kunnen worden door aanvaarding van de tgenwoordi- ge omstandigheden. „Beide partijen moeten elkaar begrijpen", aldus Menon, die waarschuwde tegen „emotionele reacties aan één van beide zij den" in de huidige internationale spanningen. Bij een automobielrace te Go- rizia (Noord-Italië) is de Italiaan se coureur Armand Francois met zijn „Osca" uit de bocht ge vlogen en tegen een boom terecht gekomen. Francois verloor bij dit onge luk het leven. Drie toeschouwers werden licht gewond. aanmerkelijk. Hieraan is het dan ook te wijten, dat de vlieger niet door zijn voorruit kon kijken tij dens zijn landing. Dit werd hem noodlottig: hij kwam te laag bin nen en nam met zijn wielen een dijkje mee. Een wiel brak af, waarna de vlieger direct een buiklanding maakte op het gras. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De militaire auto riteiten waren voornemens een studiereis te maken. Eerst zou men „De Kooy" aandoen. Heden ochtend. zou men vandaar starten naar Woensdrecht en 's middags zou men dan op Valkenburg lan den, waarna het gezelschap weer zou terugvliegen naar Engeland. DE VERSPREIDING VAN ONGEADRESSEERDE STUKKEN. Met het oog op overbelasting van het bedrijf, waarin niet vol doende door indienstneming van nieuw personeel kan worden voorzien, zal ingaande 1 Juli 1955 de aanneming van ongeadresseerd te verspreiden stukken in het al gemeen worden beperkt tot die, welke niet meer wegen dan 26 gram. Indien de omstandigheden daartoe nopen, zal tot verdere gewichtsbeperking worden over gegaan. Verspreiding van ongeadres seerde stukken kan in Amster dam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Haarlem en Delft slechts ge schieden, "wanneer de directeur van het postkantoor, waar de stukken zullen worden ter post bezorgd, heeft verklaard, dat zij kunnen worden aangenomen. Voor verspreiding in het tijd vak half November t/m 31 De cember a.s. zal de gebruikelijke regeling gelden, houdende o.m. dat, ongeacht de plaatsen, waar verspreiding moet geschieden, steeds vooraf bij de directeur van het kantoor van ter-post-bezor- ging moet worden nagevraagd of de stukken ter verzending kun nen worden aangenomen en dat omstreeks Kerstmis en Nieuw jaar verspreiding van ongeadres seerde stukken in het algemeen niet zal geschieden. Omtrent verspreiding na 31 December a.s. kunnen voorlopig geen afspraken worden gemaakt. LOOPJONGEN WILDE BIOLOGIE STUDEREN. De Haagse politie heeft een 17- jarige magazijnbediende-loopjon gen aangehouden, in dienst bij een stoffenhandel aan de Spui straat te Den Haag. De jongen kwam Zaterdagmid dag in een winkel aan de Rijks wij kse weg en vroeg de winke lier of deze 100 kon wisselen. De winkelier, die zag dat de jon gen nog veel meer geld bij zich had, kreeg argwaan en waar schuwde de politie. Spoedig ver scheen een rechercheur die de jongen vroeg, hoe hij aan al dat geld kwam. Hij antwoordde, dat hij voor zijn patroon geld aan het incasseren was. De recher cheur stelde toen de jongen voor om dit gezamenlijk te gaan doen, waarmee deze instemde. Op de Rijs wij kse weg nam de jongen plotseling de benen, maar de re chercheur, die kampioen hard loper van de Haagse politie- sportvereniging is, had hem in een oogwenk te pakken. Op het bureau vertelde de jon gen, dat hij biologie wilde stude ren en daarvoor 150 nodig had om boeken te kopen. In de zaak, waar hij werkzaam was, had hij daarom een greep in een geldla gedaan, maar inplaats van 150 mee te nemen, had hij zich 750 toegeëigend. Het bleek verder, dat de jongen enige maanden ge leden 2 coupons stof had wegge nomen, die hij aan zijn familie had verkocht, voorgevende dat hij deze als „uitverkoop-coupon- tjes" had gekregen. Daarvóór had hij ook al 2 coupons stof wegge nomen en deze langs de huizen verkocht. door 123) A. H. VAN OMMEN (Nadruk verboden.) In de haven van Kaosjioeng (Zuid-Formosa), aldus het Fran se persbureau A.F.P., is een schip met afgedankte munitie in de lucht gevlogen. Zeventig mensen kwaimen als gevolg daarvan om het leven. Er zijn verder talrijke gewonden. „Ja maar inspecteur... dat, da's uitgesloten," mompelde Bak geraakt. „Ik heb dat werk vlug maar grondig gedaan, dót verzeker ik U. Kijk eens, u moet niet vergeten, dat er twee dames bij waren en u snapt, dat ik... eh..." „Natuurlijk Bak," vergoelijkte Bijlman met een handbeweging. Maar daarin zit 't 'imi niet. Ik houd het niet voor uitgesloten, dat één der dames het wapen op dit moment in haar bezit had, want we mogen niet uit het oog verliezen, dat één der mannen in de algemene verwarring de revolver ongemerkt aan zijn vrouwelijke handlanger kan héb ben overhandigd. Je vertelde mij zelf, dat Sylvia tegen de beeld houwer leunde! Maar ik vraag mij af, of deze vrouw dan het risico wil lopen, dat het wapen op haar gevonden werd en daar om neami ik aan, dat het in het bezit was van één der mannen Goed... we gaan even terug naar het moment, dat Bak het schot hoorde en door de tuin naar het pension rende. Volgens je zeg gen, had je nauwelijks tien se conden nodig om in de hal te komen, maar in tien seconden kan veel gebeuren, vooral als alle lichten uit zijn! De dader kan in die korte tijd weer naar zijn eigen kamer terugrennen, vooral als zijn kamer gelijkvloers is. Hiermede doel ik op Freddy Snabel, die geheel gekleed achter Mies Koning kwam. Een zwak punt voor dit tweetal is, dat Bak tijdens zijn ronde in de ze kamer nog licht zag branden! Werd deze moord daar misschien uitgebroed?... Ik ga nog verder: de dad'sr X had zelfs nog gele genheid de eerste verdieping te bereiken! Hier denk ik aan de humorist. Tijdens Baks ronde wordt in diens kamer het licht uitgedraaid en kort daarop klinkt het schot. We zien aldus dat X zich binnen tien seconden snel en in 't betrekkelijk enge interieur van het pension zelfs een heel eind kan verplaat sen. Ik zeg dat juist daarom, dat we ons er niet op mo'aten blind staren, dat Bak in zijn eerste groep John Rodney te grazen had. Diens kamer is vlak naast die van Mickey en deze had zé ker de geltegenheid zich weer naar zijn eigen vertrek terug te begeven. Dat je in Rodney's ka mer in de eerste plaats een gron dig .ondterzoek instelde, is alles zins begrijpelijk en verklaarbaar, Bak. Ik had het in jouw geval ook gedaan." Bijlman gunde zich even de tijd een sigaret op te steken en vervolgde daarna: „Intussen hébben we nu reeds vier personen, die de gelegen heid gehad Webben zich binnen tien seconden in drie verschillen de kamers terug te trekken. Dus Bak?..." vroeg Bijlman uitnodi gend. „Dus is het hfelemaal niet ze ker, dat de dader de revolver nog in zijn bezit had, toen ik 'm fouilleerde," antwoordde de re chercheur onmiddellijk. „Precies! Je zal zeggen, dat X dus de gelegenheid heeft ge had de revolver snel in zijn ka mer te smijten, desnoods vlug te verbergen en dan weer naar bui ten te treden, omdat hij ,,een sohot heeft gehoord",.. Ik wil dit feit niet geheel uitsluiten, doch het lijkt mij niet logisch Wie hebiben nu reeds drie maal bij ondervinding gehad, dat de dader zéér sluw te werk gaat. Zou hij dus riskeren, dat Bak alle gasten enige tijd bij elkaar vasthield, teneinde alle kamers te doorzoeken, waarbij hij onge twijfeld het wapen in zijn kamer zal vinden? Neen, dat geloof ik niet!" „Ho, ho," riep Drost uit. „Je gaat te ver, vadertje! Daar zat voor X geen duit risico aan ver bonden. Hij wist immers niet, dat Bak van de Centrale Recher che was?! Neem eens aan: X lost het sohot, heeft inderdaad nog gelegenheid de revolver in zijn kamer te smokkelen, gaat met de andere gasten naar de kamer van Tienhoven en denkt dan rustig naar zijn kamer te kunnen gaan, totdat de politie komt, die inmiddels door één der anderen is gewaarschuwd. X heeft volgens mij dan een zee van tijd om zich van het wapen te ontdoen... al slingert hij dat ding desnoods een mijl de tuin in!" „Goed bekeken, knaapje, maar je onderschat nog steeds onze vriend X. Dacht je soms, dat hij Mefisto nog niet doorzien had? Koim nou!... Mickey had hem doorzien, maar ik geef je de heilige vebzekering, dat onze sluwe X hem eveneens doorhad. En al had X er nog aan getwij feld, dan had hij het risico nog niet aanvaard, neem' dat van mij aan. Maar op dat slingeren in de tuin kom ik straks nog even terug! Ik wil geenszins zeggen, dat mijn theorie juist is, maar voorlopig neem ik aan, dat X öf een bepaalde reden had, om het wapen bij ziéh te houden, öf dat hij geen gelegenheid had, zich van het wapen tijdig te ontdoen, en vandaar mijn conclusie, dat hij het nog bij zich had, toen Bak hem fouilleerde." „Bestaat niet," hield Bak kop pig vol. „De pyama- en kamerjaszak ken heb je toch onderzocht, niet waar?" „Grondig. Zelfs in de zakjes van de ochtendjaponnen van de dames of hoe-die-dingen-mogen- heten, héb ik mijn vingers gesto ken." „De mannen heb je langs het lichaam afgetast?" „Van kop tot teen." KINDERLIJKJE AANGETROFFEN. Zondagmorgen is in de rivier de Maas bij de Wilhelminakade te Rotterdam het lijkje drijvende aangetroffen van de anderhalf jaar oude Ewald Lübe. Donder dag 20 Januari j.l. was het kind bij een aanvaring van de Rhein- fahrt 137 over boord geslagen en verdronken. De bollenstreek heeft Zondag een bollen-Zondag gekend. Van heinde en ver kwam men naar de streek tussen Haarlem en Leiden, om te ervaren, dat men daar niet alleen was en dat men voetje voor voetje, of beter spaakje voor spaakje vooruit kon komen. „De Keukenhof" kon Zondag de drie honderdduizendste bezoek ster ontvangen. Het was mej. Fokkema uit Schoonebeek, die 'n bouquet bloemen kreeg en een keuze mocht doen uit en aantal geschenken. „De Keukenhof" heeft het af gelopen week end 50.000 be zoekers binnen haar poorten ge had. PRELUDIUM VAN BOUW DEFINITIEF NATIONAAL MONUMENT OP DAM. Een stuk opgebroken plaveid- sel, een op twee houtjes gespan nen touwtje als rooilijn voor de op te trekken schutting, zo be gon op deze regenachtige Maan dagmorgen het preludium van de bouw van het definitieve na tionale monument op de Dam in 's lands hoofdstad. Een hoge schutting zal het voorlopige bak stenen monument aan het oog onttrekken. Al wat zich daarbin nen bevindt wordt met de grond gelijk gemaakt en men hoopt dat, elf jaar na de bevrijding, op Zaterdag 5 Mei 1956 het nieuwe monument een obelisk vormi- ge grote zuil met beeldengroepen en urnengalerij zal kunnen worden onthuld. VORSTVERLETFRAUDE ACHTERHAALD. De Velsense recherche heeft een omvangrijke vorstverletfrau- de achterhaald en in Kennemer- land diverse arrestaties verricht. De hoofdverdachte, een 30-jarige (bouwondernemer, J. A. V. uit Beverwijk diende aldus de re cherche valse vorstverletdecla- raties in over bouwwerken, ver spreid over het gehele land en streek daardoor in totaal 26.000 op. Tot nu toe zijn vier medeplich tigen, afkomstig uit Beverwijk en Velsen gearresteerd, werkne mers van, de aannemer, die even eens ter beschikking van de Haarlemse justitie werden ge steld. Het zijn de IJmuidenaren H. K. 34 jaar oud, G. J. B. 32 jaar. en de Beverwijkers J. H. M. 30 jaar en H. L. A. B. 29 jaar. Het onderzoek duurt voort. Er wor den meer arrestaties verwacht. De zaak is aan het licht geko men toen er op de declaratielijs- ten handtekeningen voorkwamen, die sterk op elkaar leken wat het schriftbeeld betreft. Er werd aan gifte gedaan bij de Velsense poli tie, die na een langdurig onder zoek en een reeks verhoren ten slotte vat op deze fraude kreeg. Het geld is nog niet achterhaald. De politie vermoedt, dat de aan nemer het leeuwenaandeel heeft ontvangen. WIJZIGING VAN DE OMZETBELASTING HEEFT GEEN PRIJSVERLAGING VAN" BROMFIETSEN TEN GEVOLGE De Nederlandse vereniging ,,De Rijwiel- en Automobielindu strie" deelt mede: „Zojuist is door het ministerie van Finan ciën het wetsontwerp tot wijzi ging van de omzetbelasting op de zg. weelde,goederen gepubli ceerd. Daarin heeft de regering voorgesteld, een aantal artikelen, w.o. radio's en bromfietsen, na 1 Juli a.s. niet langer met 15 pCt weeldebelasting te belasten. Hier uit hebben enkele dagbladen de conclusie getrokken, dat deze goederen met ingang van ge noemde datum goedkoper zullen worden. Ten aanzien van de bromfietsen is deze conclusie echter niet juist. Reeds geruime tijd bestaat er nl. een wettelijke regeling (vrij stelling op grond van artikel 29 van de wet op de omzetbelasting dat de leveranciers van bromfiet sen onder bepaalde omstandighe den zijn vrijgesteld van de ver plichting op rijwielen met hulp motor 15 pCt weeldebelasting te betalen. Deze regeling is op vrij wel alle in de handel gebrachte bromfietsen van toepassing. Dientengevolge heeft de zo juist aangekondigde wijziging slechts theoretische betekenis en zal deze geen prijsverlaging van de bromfietsen ten gevolge kun nen hebben. De Ned. ver. R.A.I., waarvan de leden reeds eerder tot een stabilisatie van de brom- fietsprijzen hadden besloten, meent goed te doen, hierop na drukkelijk te wijzen teneinde een onjuiste indruk bij het publiek te voorkomen". (Wordt vervolgd,) FOKKER S.-ll DEMONSTREERT IN DUITSLAND. Op het vliegveld van Dussel- dorf worden thans op uitnodi ging van de Duitse bondsrege ring zes typen lesvlie.gtuigen ge probeerd door het „Bureau- Blank". Eén daarvan is de Fokker S.-ll, een toestel voor de opleiding tot de militaire en burgerluchtvaart.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2