Uit de Provincie Jm De blauwe auto U rookt de lekkerste cigaret van Doiiwe Egberts ZILVER-SHAG EEN BANGE NACHT. TERNEÜZEN. BIERVLIET. goud-gele VIRGINIA! HOEK. OOSTBURG. Wrijf Kou en Pijn met DAMPO weg NIEUWVLIET. SLUISKIL. De V. S. en Zuid-Vietnam De atoomproeven Nevada m HERVERKAVELING IN DE POLDER WAARDE. De herverkavelin gswerkzaam - heden in de polder Waarde (op Zuid-Beveland) zijn zover gevor derd, dat men goede hoop heeft de nieuwe kavels in het najaar definitief te kunnen toewijzen. De landbouwers houden er reke ning mede, dat de thans bij hen in gebruik zijnde percelen grond dit seizoen voor het laatst door hen bebouwd zullen worden. Benauwde ogenblikken hadden gisteravond wandelaars en andere weggebruikers, toen omstreeks 10 uur in de Dijkstraat een vraclitautov na een eind op het trottoir aan de Westzijde ge reden te hebben, de rijweg over stak om aan de andere zijde van de straat een ijzeren paal van de verlichting te rammen en vervol gens de tocht slingerend in de richting van de Nieuwediepstraat voortzette. Verschillende wandelaars moes ten zich op goed geluk in veilig heid brengen, daar men onmoge lijk de richting kon berekenen waar de zwierende vrachtauto heen zou rijden. Hoe het mogelijk is, dat de on der invloed zijnde bestuurder de Axelse brug heeft weten te vin den, mag een raadsel worden ge noemd. Ter hoogte van het gebouw der Waterleiding zwiepte de vracht auto lustig over het rijwielpad en voorbij het Zwaantje werden tal van betonnen bermpaaltjes het slachtoffer van de gevaarvolle capriolen. Nabij Driewegen was een wiel rijder genoodzaakt in een sloot te springen om het ve.ge lijf te red den. Lustig zette de bestuurder zijn gevaarvolle tocht in de richting Axel voort. De inmiddels gewaarschuwde politie zette een achtervolging in en het gelukte haar de vrachtauto nabij Axel tc achterhalen, waar juist een pp surveillance zijnde patrouille van de rijkspolitie, die de slingerende wagen had zien aankomen, de bestuurder, J. C. B. uit Axel, genoodzaakt had zijn wagen tot stilstand te brengen. Hij werd ter ontnuchtering in gesloten en zal hedenmorgen de gevolgen van zijn gevaarvolle rit wel ondervinden. Uitslag Kleui-wedstrijd. Als inziet van de grote actie die de Temeuzense winkeliersvereni ging „KIknop" VDor dit seizoen heeft uitgestippeld, werd Zater dagmiddag de uitslag bekend ge maakt van de kinderkleurwed- strjjd. 'Daar het bestuur naar alle lagere scholen in Zeeuws-Vlaan- denen kaarten had gezonden was het niet te verwonderen dat het kantoor van de administrateur van „Klimop", de heer L. Stolk, door oen lawine van gekleurde kaarten werd overstroomd. 'De jury heeft dan ook geen be nijdenswaardige taak gehad uit de vele honderden inzendingen de beste te kiezen. hi zijn korte toespraak vanaf de kiosk op de Markt tot de kinde ren deelde de voorzitter van „Klimop", de heer R. van Grem- bergen, mede. dat de jury zeer tevreden was over de vele goede inzendingen, maar alleen de aller beste kwamen voor een prijs in aanmerking. Onder haast ondra gelijke spanning werd de uitslag bekend gemaakt. De meisjesfiets (le pr.) was voor Elly Oele, 7 jaar, Oudeland- seweg 23; de auto-step (2e pr.) was voor de 8-jarige Marianne Klaassen; de meisjes-polshorloge <3e pr.) gir*z naar Gertruide v. d. Have, 13 jaar; de jongens-pols horloge (4e pr.) werd gewonnen door Jaap Stolk, 13 jaar; een de- jeonertje CSepr.) Elisabeth Hol, 12 jaar; een schooiétui (6e pr.) ging naar Marijke Bakker, 9 jaar te Axel; twee voetballen (7e en 8e pr.) werden tenslotte gewon nen door Jan Hamelink en Simon de Bree. De eveneens aanwezige moe ders van de drie eerste prijswin naars werden bovendien nog ver past (het was Zondag tenslotte Moederdag» «net een enveloppe met waardebonnen. Jaarvergadering „Ontspanning Inspanning". Zaterdag werd in de bovenzaal tan café „La belle Vue" de jaar vergadering gehouden van de hengetearsvereniging „O.N.I.", welke door 70 leden werd bijge woond. Nadat de voorzitter, de heer Van den Broek, de aanwezigen had verwelkomd, deed hij enige mededelingen over het steeds stij gend ledental, dat thans 206 be- enJa MAANDAG 9 MEI. TEHNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: JSabrina". Concertgebouw, 8 u.: Maar ten Luther. DINSDAG 10 MEI. TERNEÜZENLuxor-Theater, 8 uur: „Sabrina". Concertgebouw, 8 u.: Maar ten Luther. ZAAMSLAG- Café R. J. van de Veke, 3 uur: Vergadering van stembevoegde ingelanden van de Zaam slagpolder. draagt, en over enige interne ver enigingszaken. De jaarverslagen van de secre taris en penningmeester mochten een applaus van de aanwezigen verwerven. In verlband met de uitzetting van vis op de Oostelijke waterlei ding was de 'begroting voor 1955 iets hoger dan vorig jaar. Van de commissie voor de kascontrole kreeg de penningmeester een pluim op de hoed. In deze com missie werden voor 'het jaar 1955- 1956 benoemd de heren J. Diele- man, L. Dooms en J. Jonker. Bij de hierop volgende bestuursver kiezing werden de aftredende le den herkozen. In de pauze volgde een vrolijke noot door de verloting van twee worsten, welke door de heren Harreman en Verberkmoes wer den gewonnen. De voorzitter deelde hierop me de dat de in pacht zijnde viswa ters weer allen werden ingepacht. In verhand met het 10-jarig be staan der vereniging zal op 2 Juni a.s. een feestavond worden georganiseerd, welke zal worden voorafgegaan door een jubileum visconcours in de Oostelijke wa terleiding. De wedstrijden voor het kam pioenschap zullen plaats vinden op 11 en 25 Juni en 9 Juli. De voorzitter bracht hierop ver slag uit van het door hem bijge woonde congres van het Verbond, dat te Zeebrugge werd gehouden en deelde mede, dat te Zeebrugge een groot 'hengelconcours zal worden gehouden. Een twintigtal leden gaf zich hiervoor reeds bij de penningmeester op. De voorzitter deelde nog mede, dat op 12 Mei 'n lezing met licht beelden zal worden gehouden door de heer J. Schreiner. Met een geanimeerde rondvraag werd de jaarvergadering beslo ten. Dansexamen. In de dansschool van de heer Cor Bilderbeek werd gisterna middag een examen afgenomen, dat als eerste mag gelden in Zeeuws-Vlaanderen. Een aantal van zijn leerlingen had zich n.l. zo ver in de dans kunst bekwaamd, dat zij een gooi konden doen naar de bronzen me daille, die door de R.K. Bond van dansleraren in Nederland, „San Filippo Neri" voor dit eerste exa men wordt beschikbaar gesteld. De jury, bestaande uit de heren Matthijsen te Vlissingen, en Jor- dans uit Bergen op Zoom. was aanwezig om voor deze test in gracie en danskunst de beoorde ling te geven. De heer Bilderbeek mag zeer tevreden zijn over zijn behaalde resultaat, want gezien de toege kende punten is er goed gedanst. De heer Bilderbeek wees er op, dat het een devies is van „San Fi lippo Neri"; „maak dansen tot een sport en als je het doet, doe het dan goed". Daarom sprak hij er zijn vreugde over uit, dat ver schillende ouders waren meege komen om te kunnen constateren in welke omgeving en hoe er ge danst wordt. En inderdaad, wan neer het zo gebeurt, zullen weinig ouders er bezwaar tegen hebben. De volgende leerlingen uit Ter- neuzen en omgeving en uit Goes behaalden het bronzen speldje: de dames R. de Vijlder, T. Walra- ve, M. Verwilghen (met lof), J. Renique, N. Kavelaars, Tr. Wael- put, J. v. d. Poel, M. Renique. T. van Tiel (met hoogste lof), M. de Ridder (met lof), A. van Mos- sevelde en A. Guillet (met lof). De heren C. van Kouteren met lof), L. Schmid, P. de Bakker, C. van Luyck, J. de Bruijn, R. Kave laars, A. Janssens en A. Wul- lems. Een bijzondere vermelding kreeg nog mej. M. Verwilghen, die niet alleen met lof slaagde voor de bronzen medaille, maar bovendien de zilveren medaille (met lof) in de wacht sleepte. Mej. Verwilghen is de eerste in Zeeuws-Vlaanderen die het zilve ren speldje behaalde. E.H.B. O.-wedstrijden. Zaterdagmiddag hadden in één der lokalen van het openbaar ly ceum de districtswedstrijden plaats tussen de Roode Kruis- ploegen van Terneuzen, Axel, Oostiburg en Sluiskil. Deze wedstrijden hadden een uitstekend verloop en de organi satoren waren dan ook zeer te vreden over de behaalde resulta ten. De Terneuzense A-ploeg kwam als de beste uit de strijd en gaat dientengevolge a.s. Zaterdag naar Goes om deel te nemen aan de provinciale wedstrijden. Ook de Terneuzense damesploeg zal aan deze wedstrijden deelnemen. De tweede plaats werd bezet door Axel, No. 3 werd Oostburg A; No. 4. Oostburg B.; No. 5. Ter- neuzen B. en No 6. Sluiskil. Gemeentelijke badinrichting. De gemeentelijke badinrichting werd in de afgelopen maand April door totaal 3619 personen bezocht tegen 2966 in de maand daarvoor. Brand in landbouwhangar. Zondagmiddag omstreeks drie uur fietste de heer A. Bracke uit Draaibrug met zijn verloofde in de Pieterspolder te Biervliet, toen zij drie loslopende paarden be merkten. De aandacht der jonge lui werd al gauw getrokken door luid hulpgeroep van een nabij ge legen boerderij. Dichterbij geko men merkten zij, dat uit de han gar van deze boerderij rookwol ken opstegen. De 13-jarige Marinus Dieleman "■A*. ÏÏBPiNi C 1 54. is de sh%- was ten einde raad, daar zijn ouders ter kerke waren en het stro in de hangar aan het bran den was geraakt, doordat hij met lucifers bezig was geweest. De heer B„ die ter hulp was ge sneld, wist door het wegrijden der tractoren en andere land bouwwerktuigen erger te voor komen. De gealarmeerde brandweer van Biervliet was spoedig ter plaatse, doch kon niet meer ver hinderen dat een landbouwwagen een prooi der vlammen werd. Nog vóór de brandweer aanwezig was, waren burgemeester A. P. Kostense en wethouder A. Dijk op het terrein der brand aanwe zig. De belangstelling voor deze brand was uiteraard erg groot, daar de sirene Biervliet in zijn Zondagmiddagslaapje had wak ker geschud. De brandweer kon de schade beperken tot de landbouwwagen, Het nablussingswerk nam o.l.v. brandmeester A. Lijbaert ge ruime tijd in 'beslag. De hangar zelf 'kon behouden blijven. Stormschade. Tijdens de storm, die Vrijdag avond en Zaterdagnacht over W. Zeeuws-Vlaanderen woedde, sneuvelde een gedeelte van het dak van café Du Puij. Ruim een vierkante meter dakpannen 'kwam op het trottoir terecht, precies op de plaats waar enkele minuten tevoren de passagiers op de bus hadden gewacht. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. Bevrijdingsfeest. Tijdens de bevrijdingsfeesten, welke alhier opgewekt werden gevierd, verleende de dameszang vereniging extra cachet aan een speciale herdenkingsdienst in de Ned. Herv. Kerk, waar ds W. S. Evenhuis voorging. 's-Middags werden de kinderen door de muziekvereniging de Kon Harmonie afgehaald op 't Markt plein en werden zij op de voetbal- weide de gehele middag plezierig bezig gehouden. Niet alleen de kinderen, doch ook de ouderen kregen hun beurt. Een oriënta- tierit voor heren, en een stoelen dans voor dames, hield er on danks de felle wind, de stemming in. Vredesduifjes werden opgela ten, terwijl aan 't geheel aardige prijzen verbonden waren. 's-Avonds concerteerde de Kon. harmonie op de Markt, terwijl de zangvereniging, ondanks 't gure weer zong. Voorts waren er rei dansen en knotsoefeningen. Een lampionoptocht voor de dit jaar: Vrijheid voor onderdruk te volken; steun aan onderont wikkelde gebieden, en welvaart voor allen, werden onderstreept. Naar aanleiding van de eerste Meileuze haalde de heer Maters, die voorzitter in de metaalarbei dersbond is, het incident van de heer Vermeulen te Venezuela aan, waar de vrijheid van woord en ideaal, evenals in enkele ande re staten in dat werelddeel, niet vrij is. Wat betreft het eigen land, zei- de spr. o.m., dat de arbeidersklas se veel heeft verworven, doch dat het de taak der huidige generatie is, te behouden wat men heeft. Na deze rede werd een korte pauze gehouden, waarin verver singen werden aangeboden. Na de pauze werd een Meispel van René van der Schie: „En ar beid is de vlag" opgevoerd. Tot slot werden nog enige mu zieknummers ten gehore ge bracht. Mevr. van den Broecke-de Man dankte allen die aan spel en mu ziek hadden meegewerkt en in 't bijzonder de directeur van het muziekgezelschap. Voldaan ging ieder huiswaarts. kinderen en een gemaskerd bal in de openlucht, vormden het be sluit van een opgewekt feest, waaraan de gehele bevolking deel 'heeft genomen. Feestviering bevrijdingsdag. Ook te Hoek is de feestviering van de bevrijdingsdag op feeste lijke wijze gevierd. Na 'het klokgelui vond 'n auba de door de schoolkinderen en de muziekvereniging voor het ge meentehuis plaats, waarna een openbare raadsvergadering werd gehouden. Burgemeester H. F. Hansens hield een herdenkingsrede, die beantwoord werd door de heer P. Seheele. Hierna werd een gezamenlijke kerkdienst gehouden, waarin voorgingen ds F. L. Schalkwijk en ds D. A. ten Haaft, en mede werking werd verleend door de gemengde zangver. „Crescendo". Des middags vonden kinder spelen plaats, welke afgewisseld werden door een voetbalwedstrijd tussen een dames- en een heren- elftal. Hoewel het dameselftal het niet altijd met de scheidsrech ter eens was, werd het toch een 20 overwinning voor de dames. Tenslotte vonden op de muziek tent volksdansen plaats en con certeerde de muziek- en zangver eniging. Na afloop hiervan volgde een grote lampionoptocht met muziek door de gemeente en trok men naar de plaats waar het vreugde vuur werd ontstoken, dat de feestelijkheden besloot. Nog lang bleef men feestelijk deze dag in de café's vieren. De door de winkeliersvereni ging „De Braakman" georgani seerde étalage-wedstrijd had tot uitslag: 1. M. Moerman; 2. M. Ro bijn; 3e. W. Oosterling. Meiviering. Zaterdagmiddag vierde de so ciaal democratische vereniging in W. Zeeuws-Vlaanderen 't Mei feest in hotel „De Vuijst", waar voor veel belangstelling was. Mevr. E. J. van den Broecke-de Man opende de bijeenkomst met een welkomstwoord, in het bijzon der tot de spreker van deze mid dag, de heer C. Maters uit Rotter dam. De heer C. Maters sprak de Mei rede uit, waarin de Meileuzen van Nieuwvliet vierde het bevrij dingsfeest. Op een zeer prettige wijze en tot aller genoegen vierde Nieuw vliet zijn bevrijdingsfeest. Na het luiden van de klok werden de vlaggen uitgestoken. Daarna werd door drie herauten te paard in de gemeente een proclamatie voorgelezen waarin hulde werd gebracht en zegenwensen werden uitgesproken aan en voor ons vorstenhuis. Hierna volgde een zeer druk bezochte herdenkings samenkomst in de Ned. Herv. kerk. Vervolgens stelde de school jeugd zich op aan de openbare lagere school vanwaar men, voor afgegaan door twee kleine school- tamboers, met tromgeroffel zich naar het feestterrein begaf. Burgemeester J. C. Everaars begroette de schooljeugd en open de de feestelijkheden met een re de, waarin hij wees op de vooruit gang die in deze 10 jaar na de be vrijding op alle gebied heeft plaats gevonden. Hij hoopte dat een ieder met grote vreugde op een prettige wijze feest zou vie ren. En Nieuwvliet heeft aan dit verzoek voldaan. Van 10 tot 12 uur vonden verschillende spelen voor de schooljeugd plaats, die zowel door de jeugd als door de ouderen met spanning werden gevolgd. Om 12 uur ging de schooljeugd, getooid met vlagge tjes en mutsen, weer in optocht met hun tamboers naar de open bare lagere school, waar zij hun prijzen in ontvangst namen en door het Oranje-comité op een maaltijd werden getracteerd. Om 2 uur had de praalwagenoptocht plaats waaraan door de gehele gemeente was medegewerkt. Tal van mooie wagens en prachtig versierde fietsen waren te bewon deren. Er werden dan ook mooie prijzen uitgereikt. Te 4 uur begonnen de volksspe len, welke grote hilariteit ver wekten daar de dames zich bij 't touwtrekken soms danig over de grond lieten slepen en bij het kruien voor echtparen de man nen nogal eens door hun vrouw in het gras werden geworpen. Het mastklimmen bleek 'n moei lijke opdracht. Het gelukte maar aan één persoon om tot boven in de top te klimmen. De gecostu- meerde voetbalwedstrijd maakte de door de koude verstijfde lach spieren goed los. Te 8 uur gaf de muziekvereni ging „Nut en Genoegen" een con cert op de versierde muziektent. Hierna volgde eveneens op de kiosk een mooie zanguitvoering door de meisjeszangvereniging onder leiding van de heer I. van de Velde. Daarna volgde nog een uitvoering van de jongens-fluit- club, onder leiding van de heer A. Fenijn. Hierna begaf het talrijke pu bliek zich naar het plein nabij het gemeentehuis waar begonnen werd met 'n zanguitvoering door het zangkoor „Loof den Heer", onder leiding van de heer Anth. BentschapKnook, waarop volg de een zeer mooi en voor dit feest prachtig gekozen indrukwekkend historisch toneelstuk uit de Spaanse bezettingstijd: „De drie burgers". Na afloop van het met volle -aandacht gevolgde toneel spel bracht de burgemeester dank aan allen, die op zo voortreffelij ke wijze aan de samenstelling en de uitvoering van het feestpro gramma hebben medegewerkt en de bevolking voor de lofwaardige wijze waarop zij dit bevrijdings feest heeft gevierd. Het feest werd besloten met 'n muzikale rondgang en een lam pionoptocht. Zeer voldaan zullen de inwo ners op dit prettige en zo goed geslaagde feest terugzien. Jaarvergadering K.A.J. In het parochiehuis hield de K.A.J. haar algemene jaarverga dering, welk druk werd bezocht. Benevens de kern van leden wa ren aanwezig de voorzitter van de K.A.B., de heer C. J. Compiet. Nadat het wel en wee van de afdeling de gebruikelijke revue was gepasseerd, vond 'n bestuurs verkiezing plaats. Door het zich niet meer candidaat stellen van de voorzitter werd met algeme ne stemmen gekozen, de heer J. van Kouteren. Als overige leden zullen in het bestuur zitting ne men: M. van Heijfte, J. van Hijf te, B. de Kraker en H. van Kou teren. John Foster Dulles, de Ameri kaanse minister van Buitenland se Zaken, heeft Engeland en Frankrijk medegedeeld, dat de V.S. een republiek in Zuid-Viet nam willen erkennen als zij over tuigd zijn, dat deze de wil van het volk vertegenwoordigt, aldus L In kringen die in nauwe betrek king staan tot de Amerikaanse delegatie te Parijs verklaard. Dul les zou verder gezegd hebben, dat de V.S. premier Ngo Dinh Diem zullen blijven steunen, zolang hij aan de macht is en zich een on verzoenlijk anti-communist toont. De Fransen daarentegen, die de Amerikanen verwijten, Diem „door dik en dun" te steunen, zouden er op gewezen hebben, dat Diem door het staatshoofd Bao Dai met goedkeuring van de Franse regering werd benoemd. 122) door A. H. VAN OMMEN (Nadruk verboden) Bijlmans onderzoek was minu tieus, doch wederom moest hij toegeven, dat deze moordenaar zonder fouten werkte... Mopperend maakte Kleefstra zijn opnamen, mopperend deed ook Dr Grypinck z'n werk en zelfs de kalme gewillige Verraart mopperde, omdat de inspecteur blijkbaar het monopoly had voor middernachtelijke moorden. De dokter stelde vast, dat Tien hoven onmiddellijk dood moest zijn geweest en volgens hem was het verwijderen van de kogel, die tot in het achterhoofd was door gedrongen, omdat het schot vlak voor het voorhoofd was gelost, een kwestie van een ogenblik. Bijlman stuurde het drietal weg met 'het verzoek de kogel tevoor schijn te halen, zodra het lijk voor de sectie was aangekomen, waarna Verraart direct moest onderzoeken, of deze kogel uit het zelfde wapen was afgevuurd, waarmede Tentenaar en de Witte waren vermoord. „Is het dan zó vaststaand, dat deze drie moorden met elkaar in verlband staan?" vroeg Verraart. „Daar 'ben ik albsoluut van overtuigd," was het besliste ant woord. „Nog sterker... ik twijfel er zelfs geen ogenblik aan, of deze drie moorden zijn door één en dezelfde dader gepleegd met dezelfde revolver," voegde Bijl man er aan toe. ..Als ik gelijk heb, bel mij dan even op. Mocht je 'bijzonder nieuws hebben, kom dan zo spoe dig mogelijk terug." ..Dus nachtwerk?" „Moet je voor de goede zaak over hebben. Zo, en maken jullie nou dat je wegkomt, want ik heb verder geen tijd voor je gezwam. De heren moeten namelijk weten, dat ik commissaris Holdam be loofd heb, dat ik de moordenaar binnen 24 uur in z'n kladden zou hebben. En als jullie nou weten, dat er zo ongeveer de helft van verstreken is, dan..." „...Mag je wel hard voort maken," viel Dr Grypinck hem in de rede en voordat Bijlman iets: terug kon zeggen, was hij de kamer uit. Nadat aan Belfort verzocht was zich voorlopig bij zijn gasten in de keuken te voegen, sloten Bijl man, Drost en Bak zich in de conversatiekamer op, waar de laatste een zeer uitvoerig verslag gaf van de ontdekking van de moord, de reatie van de bewoners bij het horen van het schot, hun houding, doen en laten, hoe ze gekleed waren, zijn vruchteloos onderzoek naar het wapen, de kleine „kwestie" met Rodney en zijn gesprek met Hazelaar. Ten slotte vertelde hij op welke ver dachte wijze hij Belfort in de ach tertuin had aangetroffen. Bijlman staarde lange tijd in diep nadenken verzonken voor zich uit, maar eindelijk verbrak Drost het zwijgen met de vraag, die hem op de lippen brandde: „Zeg Bijlman, verliezen we nu eigenlijk geen kostbare tijd? Als we alle kamers, hoeken en gaten in dit pension doorzoeken, dan moéten we de revolver toch vin den?" Bijlman glimlachte. „Goed, laten we hem vinden. Weten we dan óók, wie hem gebruikt heeft? Of denk je soms, dat de moorde naar de revolver in z'n eigen kamer zal verbergen? We weten allang, dat 'hij er steeds op uit is een ander verdacht te maken. Nee, waarde heer, daar zouden we niets mee opschieten! Maar laat ik je iets anders vertellen: die revolver is hier niet meer in het pension. Daar verwed ik m'n maandsalaris onder." „Bedoelt u misschien, dat de moordenaar het wapen onmiddel lijk na het 'bedrijven van zijn daad uit het openstaande raam heeft geworpen?" vroeg Bak. „Dat zou niet geheel onmoge lijk zijn," gaf Bijlman toe. „Ik vraag mij echter af, of de dader daartoe nog gelegenheid heeft gehad! Laten we deze moord eens reconstrueren door aan te nemen, dat niet' Belfort, maar één der gasten de dader is. We zullen hem X noemen. Als X ver moedt, dat ieder zich ter ruste heeft begeven, sluipt hij zijn ka mer uit en draait het licht uit, dat zowel in de hal, als op de eerste en tweede verdieping 's nachts blijft branden en op iedere Drie opvarenden van het voor malige. 235 ton metende, Duitse motor-bergingsvaartuig „Hub," thans eigendom van de heer Bilterijst te Gent, dat ingescha keld is bij de werken tot be strijding van de ontzanding der Belgische kust, hebben tijdens 't hevig stormweer, dat Vrijdag avond plotseling kwam opzetten, in de daarop volgende nacht hachelijke uren doorgemaakt. In opdracht van de N.V. Etabli- sement Lagrou te Chevremont was de bemanning van de „Hub" bezig met een hijskraan van de dekschuit H.C. 14, geladen met stortstenen van 2 a 3 ton, ter hoogte van de golfbreker 8 te Knokke-Zoute, stenen in zee te lossen. Tijdens deze werkzaamheden stak een stevige W.Z.W.-wind op, waardoor de dekschuit, die met 4 manillatrossen en 2 staaldraden aan de „Hub" vastgemaakt was, lossloeg en de Noordzee indreef. De matroos R. Ackx uit Blan- kenberge zag nog kans op het bergingsvaartuig te springen, doch de schipper L. Vinck bleef op de dekschuit achter. Alle pogingen van de „Hub" om de losgeslagen dekschuit te naderen mislukten, daar de krachtige wind inmiddels was aangewakkerd tot stormweer en nu ook het bergingsvaartuig een speelbal der golven werd. Vanaf de wal had men te Knok- ke een en ander opgemerkt, waarop de loodsboot uitvoer. Het gelukte de schipper van de dek schuit te halen, waarop de in nood verkerende „Hub" ter hulp werd gesneld. Ook nu wist de be manning van de loodsboot het bergingsvaartuig te naderen, waarop de kraanmachinist H. de Clercq uit Gent, de kraanstoker C. Crevits uit Liswege en de ma troos F. Antheunis uit Gent aan boord van de loodsboot konden springen. verdieping aan en uit te draaien is. Waar hij zich ook bevindt, hij kan in één handbeweging het licht op alle verdiepingen wille keurig laten branden of uitdraa ien. X begeeft zich naar de ka mer van Mickey Tienhoven, met het vooropgestelde doel hem uit de weg te ruimen. Mickey had immers laten doorschemeren, dat hij iets wist, althans iets ver moedde en zoals ik je reeds ver teld heb, heb ik deze derde moord voorzien... Helaas te laat... Geen der gasten doet zijn kamer 's nachts op slot en aldus is het een klein kunstje ongemerkt binnen te komen en de revolver vlak Ibij Tienhoven's voorhoofd af te vu ren. Nu moet hij razend snel han delen! fijd, om het wapen door het openstaande raam te mikken heeft hij niet en dat is bovendien tamelijk riskant. Het wapen kan immers in het gordijn blijven hangen... hij, kan 'het in zijn haast tegen het kozijn gooien. Hij heeft dus reeds van tevoren bekeken, dat hij het mee moet nemen. Waarom liet hij het niet in de kamer achter, zal je vragen. Tja... dat is mij ook niet hele maal duidelijk. Ik heb zo'n ver moeden, dat hij ook dit keer een onschuldige verdacht wil maken. Enfin, daar komen we nog wel achter. Thans moeten wij ons echter aan het feit houden, dat hij de revolver bij zich hield, toen hij de kamer verliet en dus... let op Bak!... en dus óók nog bij zich had, toen jij' het stel beneden in de hal had verzameld... zelfs toen je hen fouilleerde!" De kapitein L. van Wijnsberghe uit Zeebrugge en nog twee opva renden bleven echter achter, waarop de kapitein besloot op de reede van Vlissingen een schuil plaats te zoeken. Tegen middernacht kwam de vrijwel stuurloze „Hub" inder daad voor Vlissingen en vroeg de kapitein om een loods te zen den Hierop kwam een tender op zij 'van het bergingsvaartuig, doch verdween weer. Nogmaals seinde Van Wijnsberghe om een loods, maar zodra deze het schip benaderd had, werd, aldus onze zegsman, de steven gewend en bleef de „Hub" hulpeloos rond drijven. Nadat de „Hub" twee ankers had verspeeld, dreef het vaartuig machteloos de Schelde in. Met tussenpozen schoot de kapitein 10 vuurpijlen en 6 knal- seinen af ten teken, dat zijn schip in nood verkeerde. Niets wees er echter op. dat men de „Hub" ter hulp snelde. Toen het vrijwel stuurloze vaar tuig de haven van Terneuzen na derde het was inmiddels 2 uur in de nacht geworden zond de kapitein nogmaals 2 vuurpijlen de lucht in. Deze werden van de wal opgemerkt, waarop de sleepboten ..President John P. Best" en „Walvisch" de haven uitvoeren om assistentie te ver lenen De „President John P. Best" wist de „Hub" op sleep touw te nemen en behouden de zeehaven van Terneuzen binnen te slepen. De bange tocht was voor de 3 opvarenden van het bergings vaartuig, waaronder de motor drijver Alf. Campernolle uit Zee brugge, ten einde. Op dat moment kwamen nog uit de richting Vlissingen de zeesle per „Adrien Letzer" en het ber gingsvaartuig „Bruinvisch" aan gevaren, doch deze konden on verrichter zake terugkeren. De door de beukende golven aan de „Hub" aangerichte scha de is groot en bleek o.a. ook de verschansing te zijn ingedrukt. (Wordt vervolgd) Uit een eerste onderzoek van de „verdoemde stad" op het Ame rikaanse proef terrein in Nevada, die Donderdag is blootgesteld aan de ontploffing van een atoomwapen dat tweemaal zo sterk was als de bom die in 1945 Hirosjima verwoestte, is geble ken, dat de burgerbevolking vrij gemakkelijk tegen atoomaanval- len kan worden 'beschermd. De „verdoemde stad" was ge bouwd rondom de toren waarop het atoomwapen tot ontploffing werd gebracht, om de uitwerking van de ontploffing op verschillen de bouwmaterialen te bestuderen. Het blijkt, dat huizen van gewa pend beton, die op een kilometer afstand van de toren stonden, de proef goed hebben doorstaan. Hetzelfde igeldt voor lage huizen zonder verdiepingen. Twee hui zen met verdiepingen op een af stand van 1500 meter van de to ren, het ene van' baksteen en het andere van hout (zoals veel hui zen in de Ver. Staten)werden echter geheel verwoest. 'In de hui zen waren poppen opgesteld, som mige in de kelders, andere zon der dekking in de 'kamers. De uit werking van de ontploffing op de poppen is met behulp van auto matische camera's opgenomen op films, die nog bestudeerd worden. In het gébied van de „verdoem de stad" bestond Vrijdag, 24 uur na de ontploffing, nog enige ra dio-activiteit, doch deze was niet gevaarlijk.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2