De besprekingen ie Parijs Woensdag sluiting van een Oosteuropees verdrag Trein met militairen ontspoord tussen Wezep en Oldebroek Nieuwe ontwikkeling in Europa Deze week een uitnodiging aan de Sowjet-Unie? WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Tivee dodentwee gewonden Premier Diem de sterke man in Indo-China Russische ontruiming van Port Arthur begonnen MAANDAG 9 MEI 1955. 10e Jaargang No. 345H. v.m. n.m. De toestand in Saigon Arrestaties in Argentinië sulons Robert Incident aan Pakistaans-lndiase grens Ernstig ongeluk op het circuit Spa-Francorchamps Duinkerken krijgt een tweede sluis voor de grote schepen Frankering bij abonnement Terneuzen Btcacteur-Hoofdredacteur I. van de Sande N;ordstraat 55-57 Terneuzen SU&actie-adres: 1 Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van d« Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per tara 18 cfc; mlBimraa f4» advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertentie»: 8 regela ht iedere regel meer 20 cent Vermelding: Brieven onder nummer, ei: A&tm Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags S wm Voor het Maandagnummer: Zaterdags 16 »wr In Parijs zijn Zaterdagmiddag «le besprekingen van de Ameri kaanse, Britse en Franse minister van Buitenlandse Zaken begon nen. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Macmillan, bracht 's middags een bezoek aan zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles. Hij bracht hem op de hoogte van het Britse standpunt, dat een con ferentie op het hoogste niveau, van president Eisenhower, pre mier Eden, premier Faure en maarschalk Boelganin, de beste manier was om de meningsver schillen tussen Oost en West over Europese vraagstukken aan te pakken. Volgens de Britten be hoeft een dergelijke conferentie niet lang te duren, mogelijk min der dan een week. De vier rege ringsleiders zouden slechts in grote trekken overeenstemming behoeven te bereiken over de be ginselen en een program voor een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de grote vier of andere functionarissen. Het nieuwe Britse voorstel voor besprekingen der grote vier" op het hoogste plan wijkt in zoverre van Churehills oorspronkelijke denkbeeld af, dat op een derge lijke conferentie niet zal worden gepoogd speciale vraagstukken op te lossen. Groot-Brittannië hoopt, dat de suggestie om slechts te spreken over de grote lijn van wereldbe- heersende vraagstukken, er toe zal bijdragen de Verenigde Staten ten deze bereidwilliger te maken. Zaterdagavond is „in een geest van groot onderling vertrouwen" over Zuid-Vietnam gesproken. Dg besprekingen zullen in het begin van deze week worden voortgezet. foorstel tot bijeenkomst rege ringsleiders van „grote vier". De Britse minister van Buiten landse Zaken Macmillan heeft bij zijn Amerikaanse ambtgenoot Foster Dulles aangedrongen op stappen, leidende tot het organi seren van een bijeenkomst der TELEURSTELLENDE RESUL TATEN INZAMELING STICHTING 1940—1945. Op een spoedvergadering van de Stichting 1940'45 in het dis trict Groningen is besloten een hernieuwde actie te voeren in de stad Groningen, gezien de teleur stellende resultaten die tot dus ver zijn bereikt. Vele personen zullen alsnog worden bezocht Bovendien werd een commissie ingesteld voor de grote bedrijven, verenigingen, clubs en dergelij ke. De resultaten van de inzame ling in de stad Groningen zijn tbt- dusver ongeveer de helft beneden de raming gebleven. Het bestuur van de Stichting 1940'45 was hierover zeer teleurgesteld. Voor elke gemeente heeft de Stichting een raming gemaakt, gebaseerd op een ontvangst van 0,40 per inwoner. Voor de stad Groningen komt dit neer op een totaal be drag van ƒ56.000. De Stichting zou een opbrengst van 40.000 door middel van een lijstcollecte bevredigend hebben geacht, reke ning houdend met een bedrag van 16.000 uit de uurloonacties van het bedrijfsleven. De lijstcol lecte heeft echter tot dusver nog geen ƒ20.000 opgebracht. Vooral de straten in de binnenstad heb ben povere resultaten opgeleverd. Overigens zijn de resultaten van de plaatsen in de provincie alles zins bevredigend. Er zijn gemeen ten waar de opbrengst meer dan het tweevoudige van de raming is geworden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. ONBESTENDIG. Half tot zwaarbewolkt met op de meeste plaatsen enige regen of enkele buien met kans op on weer. Ongeveer dezelfde tempe raturen als gisteren. Matige tot krachtige wind tussen Z. en W. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden MEI. 3.47 4.08 4.22 4.43 5.02 5.23 5.12 5.33 regeringsleiders van de „grote vier", namelijk president Eisen hower, maarschalk Boelganin, Eden en Faure. Macmillan zeide, dat dit de bes te manier was om de geschillen tussen Oost en West over Euro pese vraagstukken te benaderen. Foster Dulles antwoordde even wel te menen, dat eerst de vier ministers van Buitenlandse Za ken bijeen zouden moeten komen, om dergelijke besprekingen „op het allerhoogste pei" voor te be reiden, aldus wordt te Parijs van Amerikaanse zijde vernomen. Van dezelfde zijde wordt nog vernomen dat Foster Dulles het raadzaam acht dat de vier minis ters van Buitenlandse Zaken eerst bijeenkomen om een even tuele ontmoeting der vier rege ringsleiders voor te bereiden, op dat laatstgenoemden gevrijwaard worden van het bespreken van PIPERCUP MAAKT NOODLANDING. Omstreeks half vijf heeft Zater dagmiddag een pipercup van de vliegbasis Deelen een noodlan ding gemaakt op een weiland ge legen tussen de rijksweg en de Meikade dicht 'bij De Klomp, in de gemeente Ede. Het toestel bestuurd door ser- geant-viieger A. R. uit- Arnhem, kreeg motorstoring en de piloot moest zodoende proberen te lan den. Ondanks de weideafraste- ring gelukte hem dit. Het toestel helde bij de landing in de zachte bodem wel over, maar de piloot wist ongedeerd het toestel te ver laten. bijzonderheden, zodat zij zich uit sluitend aan de grote lijnen der te behandelen vraagstukken kun nen wijden. Ln diplomatieke kringen in Parijs is Zondag vernomen, dat de Westelijke mogendheden in de loop van de huidige besprekingen in Parijs een uitnodiging aan de Sowjet-Unie voor een vier-mo- gendhedenconferentie van rege ringsleiders of ministers van bui tenlandse zaken zullen zenden. Dit is bekend geworden na een bespreking van anderhalf uur op Zondagochtend tussenFosterDul les en zijn Britse ambtgenoot Mc Millan. De uitnodiging zou mogelijk Dinsdag of Woensdag worden verzonden, nadat de ministers der Navo-landen, die heden in Parijs hun besprekingen begin nen, het plan voor besprekingen met de Sowjet-Unie zullen hetolben goedgekeurd. Volgens dit plan zal de uitnodi ging aan de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, worden verzonden vóór de Weste lijke ministers hem in Wenen ontmoeten ter ondertekening van het Oostenrijkse staatsverdrag. Na zijn bespreking met Dulles heeft McMillan Zondagochtend bondskanselier Adenauer van de Westelijke plannen op de hoogte gebracht. Adenauer zou zich niet tegen 't plan verzetten, doch hij zou de voorkeur geven aan een vier-mo- gendhedenconferentie tegen het einde van het jaar i.p.v. in de zo mermaanden, zoals de Britten wensen. Het Westen moet volgens de Westduitse bondskanselier eerst nog wat tijd hebben oim de ver sterking van zijn positie door de toetreding van West-Duitsland tot de Navo te consolideren. GOEDEWILSDAG 1955. Op 18 Mei wordt weer de jaar lijkse goedewilsdag gehouden. Ter gelegenheid daarvan ver scheen weer een boekje „Jeugd en Wereldvrede", dat wordt uit gegeven door de Vrouwen Wereld Unie voor Internationale Eensge zindheid onder auspiciën van de Verenigde Naties verenigingen. Met instemming van Prins Bern- hard wordt de opbrengst van dit boekje dit jaar bestemd voor het Prinses Irene Fonds. ZON op onder Mei. 10 4.58 20.20 11 4.56 20.21 12 4.54 20.23 MAAN op onder 23.56 0.30 6.55 7.53 8.58 Premier Otto Grotewohl van Oost-Duitsland heeft bekendge maakt, dat de communistische landen van Oost-Europa Woens dag a.s. te Warschau een verdrag voor wederzijdse hulp zullen slui ten. Dit „pact van Warschau" zal de „oorlogsplannen van de Ameri kaanse imperialisten" in de war sturen nog vóór zij met de uit werking ervan kunnen beginnen, zo verklaarde de premier Zater dag in Oost-Berlijn op een plech tigheid ter herdenking van de ne derlaag van Duitsland in 1945. Het verdrag van Warschau zal een „vredespact" zijn, geen „oor logspact" zoals de Parijse accoor- den. Oost-Duitsland zal zich bij dat verdrag aansluiten in het ge loof, dat het de beste beveiliging vormt voor 't Duitse volk, welks enige garant heden ten dage de Oostduitse democratische repu bliek is, aldus Grotewohl. Grotewohl achtte „oplossing van het Duitse vraagstuk op de zelfde basis als het Oostenrijkse mogelijk, als West-Duitsland zijn vrijheid om te handelen herneemt en de Parijse accoorden schrapt". Hij gaf als vier voorwaarden voor mindering van de huidige spanning: 1. Vernietiging van de Parijse accoorden; 2. Onmiddellijke besprekingen tussen Oost- en West-Duitsland Het garzizoen van de opstandi ge Binh Xuyen dat in 't centrum van Saigon nog het hoofdkwar tier van de veiligheidspolitie be zet hield, heeft zich Zondagavond aan het Vietnamese leger overge geven. Het garnizoen bestond uit 84 man. Zij hebben tien dagen van de buitenwereld afgesloten ge leefd. De Fransen hadden zich verzet tegen een aanval van het nationale leger op het gebouw, omdat dit gevaren voor de Fran sen en andere blanken in dit ge deelte van de stad met zich mee gebracht zou hebben. Premier Ngo Dinh Diem heeft Zondag een decreet getekend, waarbij de overplaatsing van ge neraal Nguyen Van Hinh van het Franse leger naar het Vietname se, een overplaatsing die dateert uit 1952, ongedaan wordt ge maakt. Generaal Van Hinh was de vorige week door het staats hoofd BaoDai naai- Saigon ge zonden om een onderzoek in te stellen naar de crisis in Zuid-Viet nam. over voorbereiding van verkiezin gen in het gehele land; 3. Een gezamenlijk verzoek van Oost- en West-Duitsland aan de grote vier om een vredesver drag en terugtrekking van de be zettingstroepen 4. Instelling van een perma nente Duitse raad ter bespreking van vraagstukken betreffende ge heel Duitsland en ter verbetering van het wederzijdse begrip. De leuze „Duitsers aan één ta fel" is nog van kracht, aldus Gro tewohl. Zij is wel moeilijker te verwezenlijken, doch de „imperia listen van Bonn" zullen die ver wezenlijking niet kunnen verhin deren. Grotewohl sprak op een bijeen komst in de Oostberlijnse staats- opera. die werd bijgewoond door delegaties uit alle Oosteuropese landen. Ojn. was aanwezig de Russische minister van Defensie, maarschalk Zjoekof, die in 1945 aan het hoofd stond van de Rus sische legers die Berlijn verover den DE PERSONENCONTROLE AAN DE GRENZEN TUSSEN DE BENELUX-STATEN. De Belgisch-Nederlands-Luxem burgse Interparlementaire Unie heeft op haar te Luxemburg ge houden zesde conferentie de wens uitgesproken, dat de personen controle aan de grenzen tussen de drie staten Zo spoedig moge lijk zal verdwijnen. Zij wil deze vervangen zien door een gemeen schappelijke controle aan de grenzen en in de zee- en luchtha vens van het Beneluxgebied. Zaterdagmiddag kort na één uur, is tussen Wezep en Olde- broek op de Veluvve, 'n trein met militairen ontspoord. Zaterdag middag laat werd bekend dat twee militairen om het leven zijn gekomen; 2 militairen werden gewond. Een der gewonden is in ernstige toestand naar het So- phia-ziekenhuis te Zwolle ver voerd. Het ongeluk is gebeurd met de militaire trein die leeg uit Zwolle was vertrokken en juist in Wezep de eerste militairen had opgeno men. Op korte afstand voor het station van de legerplaats Olde- broek, naar het schijnt vlakbij of op de plaats waar op 24 Januari 1954 enige wagons van een per sonentrein ontspoorden, liep de trein, op de electrische locomotief na, uit de rails. De trein werd ge vormd door twaalf personenrij tuigen, een stoomverwarmings- wagen en de locomotief. De vijfde personenwagen schoof in de vierde, de zesde ge deeltelijk onder de vijfde. Ver moedelijk door kortsluiting ont stond brand in de lege derde wa gen. Militairen die op het station van de legerplaats Oldebroek op de trein stonden te wachten za gen in de richting waar hij van daan moest komen ineens een grote stof- en rookwolk. Even la ter kwam een soldaat van die De ontwikkeling tussen West- Duitsland en Frankrijk mag na de laatste besprekingen tussen kanselier Adenauer en de Fran se minister van Buitenlandse Za ken Pinay verheugend worden genoemd. In het slotcommuniqué dat na hun besprekingen werd uitgegeven, verklaarden zij, dat ze het over alle vraagstukken eens waren geworden, zoals Europese samenwerking, uitbrei ding van de economische „inte gratie", streven naar ontspanning in de verhouding tot de Sowjet- Unie en actie voor de eenheid der Duitsers. Wat die economische samen werking betreft, dit was een vrij eenvoudig punt voor beide staats lieden, daar Frankrijk en West- Duitsland reeds momenteel el- kaars beste afnemers zijn. Zoals bekend wensen Noord- Frankrijk en Saarland een bete re waterverbinding met de Rijn, waartoe eventueel de Moezel ge kanaliseerd zou worden. Hier tegen bestaat echter in het Ruhr- gebied bezwaar, aangezien men een grote concurrentie van de ge noemde gebieden vreest. DE SAAR. De Saarkwestie mogen we als practisch opgelost beschouwen. Daar zal een referendum worden gehouden over aanvaarding van het Europees statuut. Saarland wordt dan eigenlijk een aparte staat, met een Europese commis saris, als minister van Buiten landse Zaken en Defensie. De landen van de Westeuropese Unie zullen deze commissaris benoe men en controle uitoefenen. Wat de economische samen werking van West-Duitsland en Frankrijk in het Saarland betreft, Het persbureau „Nieuw China" „Nieuw China" heelt niet ge- heelt gemeld, dat de Russische zegd, hoeveel man Russische troepen begonnen zijn met de ont ruiming van Port Arthur in Mandsjoerije. Op 11 October verleden jaar maakten Chinese en Russische leiders in een gemeenschappelijk communiqué bekend, dat de Sow jet-Unie er in toegestemd had haar troepen voor eind Mei 1955 uit de versterkte basis aan de troepen vertrokken zijn. Ook niet wanneer dit is gebeurd. Leden van de vertrekkende Russische troepen zijn volgens „'Nieuw China" deze week ere gasten geweest op bijeenkomsten en afscheidsfeesten. Op het sta tion, waar een menigte was ver zameld om afscheid te nemen van de Russische officieren en manschappen, werden de vertrek- Gele zee. die zij sinds 1945 heeft kenden en hun gezinnen met oloemen overladen. bezet, terug te trekken. Sowjetrussische valschermtroe pen 'bezetten Port Arthur in Augustus 1945, met toestemming van de toenmalige regering- Tsjiang Kai Sjek. Zij zouden 30 jaar in de Zuidmandsjoerijse ha ven blijven. Volgens een latere overeenkomst, nadat de commu nisten in China aan het bewind gekomen waren, zouden de Rus sische troepen slechts blijven tot dat beide landen een vredesver drag met Japan zouden hebben getekend. De Sowjet-Unie droeg de ver antwoordelijkheid voor de verde diging en militaire controle van de basis terwijl China zorg droeg voor burgerlijke aangelegenhe den. De Argentijnse politie heeft Zaterdag de vooraanstaande lei ders van de Argentijnse Katholie ke actie, die 120.000 leden telt, gearresteerd. Voorzover bekend bevinden tenminste 12 leiders van de Ibeweging zich in arrest. De politie heeft huiszoeking ver richt in de woningen van de gear resteerden. Onder de gearresteerden be vindt zich de voorzitter van de centrale Junta van de Katholieke actie, Luis Parrigi. dit scheen aanvankelijk een moei lijk punt te zijn. Men kon het niet eens worden over de staalfabrie ken in Völklingen, waar onge veer een derde deel van de totale ^taalproductie in Saarland plaats vindt. In verband met de herstel betalingen had Frankrijk 't recht om de roerende goederen van de fabriek in beslag te nemen. Dit heeft men niet gedaan. West- Duitsland had echter ook grote belangen bij deze geweldige fa brieken; belangen die Frankrijk aanvankelijk niet wenste te er kennen. De Fransen zowel als de Duitsers hebben in deze kwestie water bij de wijn gedaan en men is tot een pracht oplossing geko men. Beide landen hebben geza menlijk de fabrieken te Völklin gen gekocht, zodat de fabrieken niet Frans en niet Duits zijn, maar beide landen een vinger in de pap houden. Te Parijs is men over de soepe le houding tegenover Duitsland niet erg te spreken, maar geluk kig tonen de verantwoordelijke personen, dat zij niet op het he den, maar op de toekomst wer ken en zij begrijpen, dat samen werking op ieder gebied tussen de twee grootste Europese lan den op het continent voor geheel Europa van de allergrootste bete kenis is. ITALIË EN DE FAR-OER. In Europa blijvend, richten we het oog op Italië, waar de ont wikkeling door geheel Europa met spanning wordt gevolgd, want ook dit land speelt weer 'n belangrijke rol in het Europese spel. De centrumpartij van Scelba staat zwak en het is dus niet te verwonderen, dat Scelba zich niet heeft kunnen handhaven. Hij steunde op katholieken, rechtse- socialisten, liberalen en republi keinen, maar toen de Kamer een nieuwe president van de staat moest kiezen, lieten velen Scelba in de steek. De verkiezing had veel moeilijkheden te overwin nen, maar tenslotte werd de ka tholiek Gronchi gekozen, die de steun kreeg van de meeste com munisten en van linkse socialis ten, waarna hij ook maar werd aanvaard door alle anderen, met uitzondering van een aantal mo narchisten. In verband met de steun die de nieuwe president van de commu nisten ontving, vraagt men zich af of hij soms een sterk links georiënteerd kabinet zal vormen. Begrijpelijk is dus, dat men de ontwikkeling in Italië nauwlet tend volgt. Een bijna vergeten gebied trok de laatste dagen sterk de aan dacht. Het betrof de Far-Oer, 'n groep eilanden onder Deens ge zag, die ten noorden van Enge land ligt en waar fel verzet ont stond tegen de Deense regering. De oorzaak van de moeilijkhe den was eigenlijk onbelangrijk. De Deense regering riep een arts van de eilanden terug en wenste die door een ander te vervangen. De bevolking wenste de betrok ken arts te behouden en kwam tot verzet. De Denen stuurden politietroepen en het leek er aan vankelijk op, dat er ernstige bot singen zouden ontstaan, doch ge lukkig zijn deze vermeden. Uit één en ander is echter duidelijk gebleken, dat op de Far-Ooer een sterk nationalistische stroming bestaat, die zelfs op onafhanke lijkheid aandringt. DE V.S. EN AZIË. Reeds geruime tijd broeide het in Zuid-Vitnam, waar bepaalde secten verzet pleegden tegen pre mier Diem. Het is tot een uitbar sting gekomen en het ongelukki ge land werd weer in felle strijd gedompeld. Te Saigon is verbit terd gevochten, maar de rege ringsstrijdkrachten van premier Diem hebben overal de overwin ning weten te behalen, al is dit ten koste van duizend doden en duizenden gewonden gegaan. Veel huizen werden in de as ge legd en de reeds zo zwaar getrof fen bevolking kreeg weer een harde klap te incasseren, Premier Diem heeft zich de sterke man getoond, maar door de ontwikkeling van de laatste week is hij in conflict gekomen met het staatshoofd Bao-Dai en de Franse regering. Wel heeft hij de steun van de Verenigde Sta ten, die in hem de felle anti-com munist zien, die de aanhangers van de Vietminh geen kans geeft hun invloed in Zuid-Vietnam te vergroten. Diem zet echter zijn wil door en het ziet er naar uit, dat hij aan het langste eind zal trekken en dat Bao-Dai zal moe ten toegeven. Hoe één en ander zich in de toe komst zal ontwikkelen, hangt af van de verhouding tussen de Verenigde Staten en Peking. Zowel Dulles als Eisenhower hebben verklaard in te stemmen met tweezijdige rechtstreekse be sprekingen met Peking over For mosa en andere kwesties. India en Engeland spelen hierbij een bemiddelende rol. Door de meer soepele houding van Dulles, welke hij moest aan nemen op aandringen van het Congres, bestaat de mogelijkheid van een grotere kans op ontspan ning in het Verre-Oosten. (Nadruk verboden.) de Kapper me) lie) aporH cache) markt 16 brouwerijstraat 9 terneuzen l voor verzorgd kapwerk en ook voor betere toiletartikelen. Nabij het Indiase dorp Nekowal aan de grens van India en Pakis tan is Zaterdagavond een vuur gevecht geleverd, waarbij aan In diase zijde elf militairen, w.o. één officier, werden gedood. Het is niet bekend, of ook aan Pakis taanse zijde doden zijn gevallen. Vertegenwoordigers van de Ver. Naties in het gebied stellen een onderzoek in naar de aanleiding van 't vuurgevecht, dat verschei dene uren duurde Tijdens de training op het cir cuit Spa-Francorchamps heeft de bekende Belgische coureur Pilet- te een ernstig ongeluk gehad. Om een tot nog toe onbekende reden vloog zijn wagen, toen hij met een snelheid van ongeveer 170 km per uur reed, uit de baan. Pilette werd met zware verwon dingen, vooral aan het gezicht naar een ziekenhuis vervoerd. kant naar het station rennen om hulp te halen. Van de zich in de trein bevin dende militairen geraakten er vier bekneld. Zij konden na veel moeite met behulp van snijbran ders worden verlost. Twee hun ner zijn, kort nadat men hen had bevrijd, overleden. De president der Nederlandse Spoorwegen ir F. Q. den Hollan der, de minister van Oorlog ir C. Staf, ir J. Wessels Boer, directeur der N.S. en chef van de dienst van exploitatie, en de officier van Justitie van het parket te Zwolle waren spoedig na het ongeluk ter plaatse. De brandweer uit Oosterdorp was snel met veel materieel aan wezig, maar zij kon niet verhin deren dat het brandende perso nenrijtuig uitbrandde. Door de ontsporing werden bei de hoofdsporen van de lijn Zwo!: ieAmersfoort versperd, de bo venleiding werd beschadigd en de rails zijn op verscheidene plaat sen gebroken. Het treinverkeer tussen het centrum van het land en het noorden werd Zaterdag- ApeldoornDeventer in de middag omgelegd via Amersfoort richting Zwolle. N.S.GEEN TECHNISCHE FOUTEN. De door de ontsporing aardge richte ravage was zeer groot, aangezien een deel der uit twaalf personenrijtuigen bestaande trein van hout was. De wagon die in brand geraakte was een rijtuig met gasverlichting. Het na de botsing ontsnappende gas vatte vlam, aldus heeft de president van de Nederlandse Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander, medege deeld. Deskundigen van de Nederland se Spoorwegen hebben onmiddel lijk een voorlopig onderzoek naar de oorzaak van het ontsporen in gesteld. Het staat vast, zo verne^ men wij, dat geen technische fou ten oorzaak van de ramp zijn. Aangenomen wordt, dat de ma chinist het seinbeeld „Langzaam inrijden" niet heeft begrepen en waarschijnlijk de trein met teveel snelheid heeft laten doorrijden. De militaire trein formeert zich iedere Zaterdagmiddag in Zwol le. Onderweg worden dan op de Veluwe gelegerde militairen op genomen. In Wezep zijn Zater dagmiddag ongeveer vijftig mili tairen van de mechanische vak school der genie ingestapt. De volgende stopplaats zou de leger plaats Oldebroek zijn. Ongeveer anderhalve kilometer voor het station legerplaats Oldebroek is de trein bij de aftakking naar een zijspoor waarschijnlijk door een te grote vaart, uit de rails gelo pen. Er ontstond geen paniekstem ming. In een der drie houten rij tuigen die in en op elkaar scho ven, zaten vier militairen. Deze wagon was er het slechtst aan toe doordat hij door de voorgaan de en de volgende in elkaar werd geperst. Onmiddellijk na de ramp arriveerde geneeskundige hulp van de legerplaats Oldebroek. De militaire artsen Peter en Boek wijt, alsmede de plaatselijke arts van het dorp 't Harde, dokter Vasmel, verleenden eerste hulp. De reddingspogingen werden zeer bemoeilijkt. De gewonden konden eerst niet worden bereikt, omdat zij bekneld zaten tussen balken en ijzeren staven. De gewonde mili tairen moesten met snijbranders en ijzerzagen worden bevrijd. Bij de laatste twee kon dit eerst vier uur na de ramp gelukken. De laatste gewonde die men uit de ravage kon halen, een militair uit 's-Gravenhage, overleed ter plaat se aan twee slagaderlijke bloedin gen, kort nadat hij was bevrijd. Een andere militair uit Den Haag liep een verbrijzeld onderbeen en een shock op. Zaterdagavond werd van de zij de van de legervoorlichtings- dienst medegedeeld, dat overle den zijn de 20-jarige dienstplichti ge soldaten H. Froger en F. H. L. Innemee, beiden uit 's-Graven hage. Vrij ernstig gewond is de 20-jarige dienstplichtige soldaat A. F. J. Amorij uit Maastricht; licht gewond is de 21-jarige dienstplichtige soldaat J. M. Hee- ren uit Oosterhout (N. Br.), De haven van Duinkerken zal a.s. herfst over een tweede sluis voor het verkeer van grote zee schepen beschikken. Het herstel van de oude sluis „Trystram", die in de oorlog geheel verwoest was, is voltooid. De nieuwe sluis zal in October geopend worden.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1