}UuUw<wcdpw&z&€> KERKDIENSTEN De blauwe auto Muzikaal verbroederingsfeest Watervliet (België) BEURSOVERZICHT in Unieke „Vlaamse" Bondsdag! Prinses Wilhelmina onthulde standbeeld van,, Tante Riek'' TWEEDE BLAD Zaterdag 7 Mei 1955 10e Jaargang No. 3449 OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZONDAG 8 MEI. NED. HERV. KERK. Doden bij hotelbrand in Chicago Auto van Belgische minister gestolen MAN VAN TRAP GEVALLEN EN OVERLEDEN. Ontvoerden wisten uit handen van benden te ontsnappen Zjoekof in Oost-Berlijn Von nissen in Goa VRIJE ZEEUW Op de ikomende Hemelvaarts dag zal het jaarlijkse Bondscon- cours van de „Bond van Muziek verenigingen in Zeeuws-Vlaan- deren" het negende na de bevrijding wel een zeer bij zonder karakter dragen Voor de eerste keer in de his torie toch, zal dit muziekfestijn op „Vlaamse" dus niet „Zw.- Vlaamse" lbodem plaats heb ben! Zodat wij met recht mogen spreken van een „Vlaamse" wed strijd onder de liefhebbers der dilettantenkunst aan deze zijde der Schelde. Want, wij mogen Zeeuwse, danwel „Belgische" Vlamingen zijn, Vlamingen zijn wij toch al te gader! Ook al zullen wij in dit schone Noord-Vlaamse dorp broederlijk verenigd onder een Belgische en een Hollandse vlag het strijdperk onder lustige marsmuziek optrekken! Het geldt trouwens een hoogst zeldzaam jubileum in dit prach tige polderland, dat zowat alles gemeen heeft met onze eigen streek. Zodat wij ons hier niet vreemd voelen! (Doch, veeleer als kind in huis Spreekt men hier niet schoon in afwijkend idioom onze eigen en dierbare moeder taal? Spreken de akkers en weiden welig en vet als onze grond ons niet toe als eigen bodem? En de dijken, die ons vertellen van éénzelfde strijd tegen de oeroude en gemeen schappelijke vijand, -het onbere kenbare water Waaraan im mers Water" wliet's naam is ont leend! Denk verder aan Water landOudeman en het nabij- ge legen Waterland-kerkje! Ja, het ruist door de knotwil gen en wij mogen het de grote Vlaamse dichter Karei van de Woesitijne op deze dag vrijuit na zingen en zeggen: „Vlaanderen, o welig huis, waar wij zijn als genooden aan rijke taaf'len Want hoe kan het anders ook wij beminnen dit goede en mild-vrome land van Guido Ge- zelle! Die immers zo kort in de buurt hier werd geboren en heeft geleefd en gewerkt! Vanaan het blonde Noordzee strand tot aan de tedere hellin gen toe van het Maasland, van de tintelende kleurigheid der Vlaam se landelijkheid tot de lieve zwier en de bewogenheid van het Bra bantse landschap, het is één rijk en geschakeerd complex, waarin wij ons overal... thuis voelen! En zo hopen wij op 19 Mei ons te mogen verheugen in de gastvrijheid onzer Vlaamse Bondsvrienden in deze vrucht bare en welige gouwen en lan douwen omtrent de hier begin nende Graaf-Jansdijk, dat middel eeuwse bastion tegen de oude erf vijand: de zee! Een hoogst zeldzaam en dus uniek jubileum gaan wij hier herdenken! 115 jaar 'bestaat thans de Koninklijke fanfare „Eendragt maekt magt" Een eerbiedwaardi ge ouderdom voorwaar! Die meer betekent dan het simpele getal kan -uitdrukken! Het wil zeggen dat vier, vijf generaties in deze contreien van het Water land en 's Graven Jans-dijk in deze kleine agglomeratie lofwaar dig en vol ambitie de dilettanten- kunst beoefenden. Waaruit een geweldige dosis trouw en vast houdendheid spreekt van dit zo gastvrije en sterk aan traditie gehechte broedervolk! „Hou ende trouw!" is een op rechte Vlaamse leuze. „Hou' en ook „trouw" was Watervliet's fanfare vóór de oor log aan de oude „Westelijke", na de (bevrijding aan de „Bond van Muziekver. in Zw.-Vlaanderen.' Diep respect heeft onze Bond dan ook voor deze hoogst voor beeldige leden, die tot de beste kern behoren en die nooit in de contramine zijn! Dit zijn enkel bouwers geen brekers! Ook uit hun historie blijkt het! De tegenwoordige Dirigent, de heer Paul van Daele, is de vierde die sinds 1840 de dirigeerstaf zwaait! De huidige President, notaris L. Bekaert is in successie de zevende Praeses sedert de op richting en is nu sinds enkele maanden tevens lid van ons Bondsbestuur. Zo zouden wij nog enkele kolom men druks kunnen wijden aan de roemruchte Koninklijke fan fare in heden en verleden. Noe men wij slechts dat zij van wijlen Z. M. Koning Albert in 1930 het predicaat „koninklijke" ontving! In 1933 werd de fraaie muziek- kiosk op -het riante Dorpsplein ingehuldigd, waarna - sinds 1935 ook werd deelgenomen aan de vooroorlogse concoursen van de voormalige Westelijke Bond. Achtereenvolgens nam Water vliet's Kon fanfare toen deel te: Hoofdplaat in 1935 2e Pr. in 1ste Afd.; Schoondijke in 1936 le Pr. in lste Afd. (met hoogste puntental en eremedaille). IJzendijke in 1937 le Pr. in lste Afd. Retranchement in 1938 2e Pr. in lste Afd. Nieuwvliet in 1939 2e Pr. in lste Afd. Toen, juist toen men het „Eeuwfeest" zou gaan vieren kwam de grote spelbreker: de oorlog! Daardoor moest in 1943 ook op bescheiden wijze het gouden jubileum van ex-diri gent Fr. Cattoir worden her dacht! De helft van de instru menten bleek na de oorlog ver nield of ontvreemd! Maar ras herrees „E.M.M." weer uit haar puin en leverde al dus weer een nieuw bewijs van haar trouw en stabiliteit! En bij de oprichting van onze Bond in 1946 was zij weer één der eer sten, die zich aansloten. Sinds gaf zij telkenjare acte de presen ce op onze Bondsdagen, maar ook op alle Bondsvergaderingen Zodat er volop reden is alle gren-' zen weg te denken op dit feest! Toen ik hierboven sprak van „dorp" deed ik Watervliet eigen lijk oneer aan! Reeds in 992 n.l. werd het vermeld en weet ge nadat in 1377 een watervloed deze plaats verzwolg dat rond 1500 door Hieronymus Lauwerijn opnieuw tot indijking werd over gegaan en deze er toen een stad van maakte, alwaar o.m. de ver vaardiging van lakenstoffen werd bedreven?... Bezichtig maar eens de ruime Gothische kerk, die (hoezeer ook in de laatste wereldoorlog gehavend) beschikt over een schat van beeldhouw- en kunstig houtsnijwerk, alsmede imposante schilderstukken. Waaruit blijkt dat Watervliet waar men U heden nog het „Schippershuis" wijst wel ter deeg een plaats van betekenis, ja een stad was! Welnu, in deze „parel van Vlaanderenland" zullen wij op 19 Mei vertegenwoordigd zijn, om ons jaarlijks muziek-tornooi door een Vlaams-Hollandse jury te zien beslecht. Waarbij de vorste lijke onderscheidingen niet zullen ontbreken Waar Watervliet ziCh perma nent betoonde een vereniging van betekenis te zijn, zullen de muziekliefhebbers van wijd en zijd ook deze dag tot een dag van betekenis maken! En zo moge door dit con cours de dilettantenkunst in 't Vlaamse land nog duurzaam winnen aan betekenis! Bloeimaand 1955. A. Th. 't GILDE. Bonds-secretaris. Axel: 10 uur Ds. D. A. ten Haaft, van Hoek; 2.30 uur Vicaris S. den Blaauwen. Hoek: 10 uur Ds. P. J. Pennings, van Axel; 2.30 uur Ds. D. A. ten Haaft. Hontenisse: 9 uur Ds. K. Verbeek. Hulst: 10.30 uur Ds. K. Verbeek, van Hontenisse. (Bed. H. Doop.) Philippine: 2.30 uur Ds. A. C. Honders. Sas van Gent: 10 uur Ds. A. C. Honders. Sluiskil: 10 uur en 2.30 uur Ds. Joh W. Starrenburg. Terneuzen: 10 uur Vicaris G. J. van Embden; 3 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. 10 uur „Bethel" (Dienst voor Jongeren van 12 t/m 15 jaar) de heer A. Ruben. Driewegen: 7 uur Ds. P. A. v. d. Vlugt. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. G. Jansma. WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. ZATERDAG MEI. Schoondijke: 7 uur Avondgebed. ZONDAG 8 MEI. NED. HERV. KERK. Aardenburg: 10.30 uur Ds. L. S. Blom. St. Kruis: 9 uur Ds. L. S. Blom. Biervliet: 9.30 uur Ds. W. E. Even huis. (Bed. H. Doop.) Breskens: 10 uur Ds. J. H. van Beusekom; 6.30 uur geen dienst. Cadzand: 10 uur Ds. A. C. W. ten Cate. (Bed. H. Doop.) Groede: 10 uur Ds. M. de Jong. Hoofdplaat: 11 uur Ds. J. Eijgen- daal. Nieuwvliet: 10 uur Ds. J. van de Graaff. Oostburg: 10 uur Ds. W. S. Hugo van Dalen. Retranehement:0 10 uur Ds. J. B. van Bork. Schoondijke: 9.30 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. Sluis: 9.30 u. Ds. L. P. W. Groen veld. St. Anna ter Muiden: 11 uur Ds. L. P. W. Groenveld. Waterlandkerkje: 9.30 uur Ds. J. Eijgendaal, van Hoofdplaat. IJzendijke: 10 uur Ds. C. Blom- aard. Zuidzande: 10 uur Ds. H. Kuil man. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Aardenburg: 10.15 uur Ds. S. A. Vis. Terneuzen: 17 uur Ds. L. S. Blom, Ned. Herv. pred. te Aardenburg. GEREFORMEERDE KERK. Boek: 10 uur en 2.30 uur Ds. F. L Schalkwijk. Terneuzen: 10 uur en 3.30 uur Ds. H. Pestman, iaamslag9.30 uur en 2.30 uur Ds. D. Middelkoop. CHR. GEREF. KERK. Axel: 7 uur Ds H. van Leeuwen in de Chr Fröbelschool, Ds Jan Scharpstraat. Zaamslag: 9.30 uur en 2.30 uur Ds. H. van Leeuwen. GEREFORMEERDE KERK. (Onderh. Art. 31 D.K.O.) Boek: 10 uur en 2.30 uur Ds. K. Deddens. Terneuzen: 10 uur en 3 uur Ds. C. J. Breen. GEREF. GEMEENTE. Vlooswijkstraat. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. Aangeenbrug. Hoek: 9.30 uur en 2 uur lees- dienst. GEREF. GEMEENTE. (Gebouw „Pro Rege".) Terneuzen: 10 uur en 3 uur lees- dienst. OUD-GEREF. GEMEENTE. Terneuzen: 9.30 uur, 2 uur en 6 uur Ds. A. de Reuver. LEGER DES HEII.S. Terneuzen: Samenkomsten om 10 uur en 7 uur. ROOMS- KATHOLIEKE KERK. Axel: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Clinge: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Hulst: 6.30 uur, 7.45 uur, 9 uur en 10.30 uur H.H. Missen. Philippine: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sluiskil: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Sas van Gent: 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H.H. Missen. Terneuzen: 7 uur, 8.30 uur en 10.15 uur H.H. Missen. Zandstraat: 7.30 uur en 10 uur uur H.H. Missen. Westdorpe- 7 uur, 8.30 uur en 10 uur H. H. Missen. H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft Woensdagmorgen om elf uur in Winterswijk een stand beeld onthuld, dat de Amster damse beeldhouwef G. Bolhuis vervaardigde ter nagedachtenis van mevr. H. KuipersRietberg, in illegale kringen beter bekend als „Tante Riek uit Winterswijk", die op 27 Dec. '44 in het concen tratiekamp Ravensbruck het leven liet. Als symbool van de Nederlandse vrouw in het verzet schiep de heer Bolhuis een grote vrouwenfiguur, die een opge jaagd hert streelt, dat bij haar beschutting zoekt. Op de steen is de volgende tekst aangebracht: „Het geloof heeft haar gedragen, de liefde gaf haar kracht, de hoop deed niet versagen, tot red ding was gebracht". H. K. H. Prinses Wilhelmina arriveerde te 10.40 uur op het station te Winterswijk. Om 11 uur nam H. K. H. plaats op de tribune, die was opgesteld in het plantsoen naast het ge meentehuis. Nadat aan de Prin ses was voorgesteld de heer P. H. Kuipers, weduwnaar van mevr. KuipersRietberg, sprak de voorzitter van het comité tot Oprichting van het monument, de heer J. R. Verwers een ope nings- en begroetingswoord. H. K. H. Prinses Wilhelmina onthult het monument. Mijnheer de voorzitter, Waar de Koningin morgen zelf het woord tot ons allen zal rich ten en waar wij Haar stem bij de herdenking dezer bevrijding zullen beluisteren, wil ik vandaag kort zijn. Zij heeft mij opgedragen haar te vertegenwoordigen bij de ont hulling van het standbeeld voor mevr. KuipersRietberg en U allen de verzekering te geven, dat zich van heler harte aansluit aan de hulde deze grote figuur uit het verzet gebracht. Het geloof, de geestkracht, de taaie volharding en het beleid van „Tante Riek", met zoveel verbeeldingskracht gevoerd, zul len in onvergetelijke herinnering bij ons blijven voortleven. Als vanzelf gaan onze gedach ten en dank daarbij over op alle moeders en vrouwen die zich met hun gezin hebben vereen zelvigd met het geboden verzet, dat op zo verschillende wijzen en op zo verschillend gebied werd gepleegd. Thans wil ik voldoen aan uw verzoek dit monument te ont hullen". Nadat de voorzitter van het comité het monument had over gedragen aan hg£ gemeentebe stuur van Winterswijk en burge meester Vlam* daarna het stand beeld in dank had aanvaard, werd het Wilhelmus gespeeld en gezongen. Vervolgens werden kransen ge legd door provinciale en gemeen telijke autoriteiten en door depu taties uit het verzet. Hierop legden nabestaanden van verzetstrijders kransen, welke stoet werd voorafgegaan door H. K. H. Prinses Wilhel mina, die als eerste van deze groep een bloemstuk in de vorm van een margriet bij het monu ment legde. Na afloop' van de plechtigheid onderhield H. K. H. Prinses Wil helmina zich in het nabijgelegen gemeentehuis met enige nabe staanden van Tante Riek. Om kwart over één vertrok de Prinses weer naar Apeldoorn. In een hotel te Chicago met 100 zeer goedkope kleine slaapka mertjes heeft Vrijdag een brand gewoed, die zó snel om zich heen greep, dat er volgens een eerste telling tenminste tien personen omgekomen zijn en dertien gas ten gewond werden. De brand was, dank zij het brandweer na een uur onder controle. Ongeveer 20 personen werden uit de bovenste verdiepingen langs ladders naar beneden ge dragen. De omgekomenen bevonden zich op de bovenverdiepingen van het vijf verdiepingen tellende hotel. Sinds Februari zijn er reeds 4 branden in Chicago geweest, die in het geheel aan 51 personen 't leven hebben gekost. Donderdagmorgen hebben vier personen de auto van de minister van Onderwijs Collard gestolen. Dit bleek niet gebeurd te zijn door tegenstanders van zijn schoolpolitiek, zoals men een ogenblik meende, doch door in brekers. Bij een achtervolging door de politie reden deze tegen een winkel waarbij ze zwaar werden gewond. De auto van de minister, waarin wapens, inbre kerswerktuigen en gestolen goe deren werden aangetroffen, werd hierbij zwaar beschadigd. 121) door A. H. VAN OMMEN. Nadruk verboden. In dit ene woordje op zachte toon geuit, herkende Bak de stem van Belfort. „Grrrr „Als die hond erg gevaarlijk is, houdt u 'm dan 'n beetje kort", verzocht Bak, terwijl hij plotseling op een paar meter voor Belfort opdook. „Eh... eh..., mijnheer Bak, U laat me schrikken," stotterde Belfort. „Een kwaad geweten?" „Nee, dat niet, maar z o in het pikkedonker „Natuurlijk, ik begrijp 't. Maar wat doet u eigenlijk op dit late uur in de achtertuin?" „Is dat zo belangrijk?" „Momenteel zéér belangrijk," antwoordde Bak nadrukkelijk. „Als u 't dan zo graag wilt weten:ik liet m'n hondje nog even uit! Meestal doe ik dat vroeger in de avond, maar ik zat te lezen in een boeiend boek en dan vergeet men licht de tijd." „Laat u uw hond dan hier uit?" De vraag klonk onmiskenbaar achterdochtig. „Waarom niet?... Ach, maar dat weet u natuurlijk niet Had inspecteur Bijlman u eigenlijk moeten vertellen... De tuin van mijn viila grenst aan de tuin van het pension en beide tuinen zijn alleen gescheiden door een sloot. Om nu niet altijd langs de Am- stel te moeten lopen, heb ik een brede plank over deze sloot ge legd, zodat ik dus altijd achter om in de villa of het pension kan komen. Als het nu een beetje laat wordt, om met de hond uit te gaan, laat ik hem wel eens in de achtertuin van mijn villa rondlopen. Dat deed ik ook nu, maar terwijl ik zo in de buurt van de sloot kwam, zag ik door de bladeren, dat op alle kamers in het achterhuis plotseling de lichten werden aangedraaid, be halve in de kamer van mijnheer Tienhoven. Even later ging ook daar 't licht aan, maar een paar minuten daarna werd het weer uitgedraaid. Daarom ben ik even de sloot overgekomen en sta ik nu hier in de tuin... mijn éigen tuin van mijn éigen pension, en vraag me af wat dat allemaal te betekenen heeft. Juist wou ik eens poolshooge gaan nemen of u liet me een bult schrikken!" Deze verklaring leek Bak aan nemelijk, ofschoon dit niet wil zeggen, dat hij haaf maar met een voor zoete koek accepteerde. „Hoe lang staat u hier?" vroeg hij. ,,'s Kijkenhooguit vier mi nuten." Horizontaal1. waterhoogte (afk.); 3. regelmaat; 5. punt; 8. regiment infanterie (afk.); 10. deel v. e. costuum; 13. rivier in Duitsland; 15. stofmaat; 16. af standsmaat; 17. briefaanhef (afk. Lat.); 19. tandeloos zoogdier; 20. onder hjet nodige voorbehoud (Lait. afk.)21. de oudere (afk.) 22. deel v. h. hoofd; 24. voorzet sel; 26. deel v. Nederland; 28. metaal; 29. muziekdrama; 31. voorgevel; 32. hevig; 33. egaal; 34. Ind. winkel; 36. afgemat; 37. dwaas; 39. vulkaan; 42. vogel; 45. nieuwe wereldtaal; 47. gazen raam; 48. zoutoplossing; 50. plant; 52. jongensnaam; 54. pers. vnw.; 55. nauw; 57. hetzelfde (afk.); 58. bekende motorraces (afk.)59. geheel de uwe (Lat. afk.); 61. laatst leden (afk.); 63. pers. vnw.; 64. pers. vnw.; 65. schrede; 67. kleine veertjes; 69. ambtshalve (Lat. afk.)70. plant; 71. zijrivier v. d. Donau; 72. meis jesnaam. Verticaal: 1. als volgt (afk.); 2. vrucht; 3. deel v. d. bijbel; 4. on nozel; 6. speelgoed; 7. rivier in Italië; 8. helder; 9. titel (afk.); 11. te zijner plaatse (Lat. afk.) 12. vadsig; 14. kindergroet; 16. negerdorp; 18. pl. in Friesland; 20. vlinder larve; 21. heilige (afk.); 22. uurwerk; 23. vrudht; 25. slede; 27. deel v. h. lichaam; 28. zangnoot; 30. gereed; 33. wei- dedieren; 35. gewicht; 38. deel v. d. hand; 40. hijswerktuig; 41. ie dere; 42. wijze van voortbewegen; 43. volk; 44. bouwval; 46. voor zetsel; 47. inhoudsmaat; 49. titel (afk.); 51. jongensnaam; 53. jon gensnaam; 56. gevangenis; 58. linnen huisje; 60. zoals de akten getuigen (Lat. afk.); 62. jongens naam; 63. vluchtige stof; 64. meisjesnaam; 65. de oudere (afk.); 66. familielid; 67. titel (afk.); 68. dus (Èng.). Donderdagavond is de 67-jari- ge J. van der W. in zijn woning te Amsterdam onder invloed van sterke drank achterover van de trap gevallen en aan de gevolgen daarvan overleden. In het zieken huis werd de dood geconstateerd. „Wilt u mij nog even naar het pension volgen, mijnheer Bel fort?" „Zeker wel. Is er soms iets bijzonders?" Bak gaf ,geen antwoord, doch liet Belfort met een hand beweging voorgaan. In de hal hield hij hem staande. „Weet u zeker, dat er geen licht in de kamer van mijnheer Tienhoven brandde?' vroeg Bak. „Toen ik hier kwam: nee. Na enige tijd ging het licht op en meende ik iemand in de kamer te zien. Kort voor dat u bij mij in de tuin kwam, werd het licht weer uitgedraaid." „Klopt! Ik was in de kamer." „U?Maar waarom Bak opende de deur van de conversatiekamer en maakte een uitnodigend gebaar. Hij ontstak het licht en beantwoordde daar na Belfort's vraag„Omdat mijn heer Tienhoven zojuist in zijn kamer werd vermoord!" Belfort greep de tafel en keek Bak met grote, verschrikte ogen aan. „Ver-moord?" bracht hij er eindelijk uit. Bak knikte. „De lichten, die u hebt zien branden, aangeknipt door de gasten, die op het geluid van het schot naar beneden kwa men Na een kort onderzoek heb Oplossing vorig raadsel: Horizontaal: 1. fortuin; 6. Bang kok; 11. l.s.k.; 12. ate; 13. iel; 14. opera; 17. dalen; 20. t.a.; 22. or der; 24. si; 25. groet; 28. koest; 31. mee; 32. ent; 33. oak; 34. karn; 37. deel; 39. Tiel; 40. aro ma; 41. edel; 42. neet; 44. gala; 46. Ede; 48. ode; 49. amp.; 51. Aneta; 54. Kreta; 56. t.t.; 58. larie; 61. ka; 63. komma; 65. dient; 68. ulo; 70. roe; 71. hoe; 73. niemand; 74. matroos. Vterticaal: flat; 2. os; 3. rko; une; 5. naar; 6. bede; 7. Nel; 8. kin; 9. oe; 10. klei; 15. pro; 16. rot; 18. ark; 19. ere; 21. age; 23. Den Dolder; 24. sta; 26. rekenen; 27. eer; 29. ore; 30. soldaat; 35. ale; 36. nat; 37. dag; 38. eel; 43. ent; 45. aar; 47. dat; 50. mak; 52. ego; 53. alm; 54. kei; 55. een; 56. Teun; 59. aard; 60. idem; 62. ares; 63. koe; 64. m.v.a.; 66. eet; 67. tho; 69. li; 72. o.o. Drie van de zes personeelsleden van de Garuda Indonesian Air ways 'hebben Zaterdag weten te ontsnappen uit handen van de Ibende, die hen 10 April j.'l. ont voerde, toen zij in de vroege och tend op weg waren van de stad' Makassar naar het nabijgelegen vliegveld, aldus is van officiële zijde te Makassar medegedeeld. De ontsnapten zijn Nederlanders: Gaspersz, Emondt en een Chi nees, genaamd' Tan. Een Indone sische chauffeur, genaamd Saleh, was reeds eerder er in geslaagd te ontkomen. Aangezien het on derzoek nog gaande is wenste men van officiële zijde nog niet mede te delen, hoe deze vier man nen erin geslaagd zijn te ontsnap pen. Met de terugkeer van deze personeelsleden blijven nog twee man van het personeel van de G.I.A., de heren Sibenius, Trip en Kobesen, in de macht van de bende. Vaste stemming. Hoogovens willig. Het is Vrijdag zeer kalm toege gaan op de Amsterdamse effec tenbeurs. New York vertoonde Donderdag een behoorlijk herstel en in navolging hiervan kwamen de internationals op een hoger ni veau. Het verslag van de Unile ver, dat thans in brede kring be kend is en als zeer gunstig wordt beoordeeld, stimuleerde de koers van dit aapdeel. Gehandeld werd tussen 409 en 411, slot 41014 (407%) Kon. Olie kwam van 574 y2 op 578%, Philips gold 396 (39214) en AKU overschreed weer de driemaal pariprijs, slot 300% (396%). Certificaten Hoog ovens waren gistermiddag op merkelijk vast wegens buiten landse, vermoedelijk Zwitserse, vraag. In een vrij drukke hoek steeg de koers van 310 tot 321. Het verslag van de Koninklijke Rotterdamsche Lloyd heeft een enigszins deprimerende invloed gehad op de scheepvaartsector. Aandelen Rott. Lloyd daalden van 175% tot 172%. Ook de an dere scheepvaartaandelen over wegend lager, waarbij Stoom vaart Maatschappij „Nederland" van 186 op 182 kwam. De leiden de cultures wisten zich een klei nigheid te verbeteren bij zeer kal- wezigheid in de achtertuin, zo dicht bij de plaats van de mis daad, noodzaakt mij u eveneens te fouilleren, mijnheer." Belfort scheen zich als bij to verslag te herstellen. „Ga uw gang," zei hij terwijl hij opstond en er klonk een zekere opluch ting in zijn stem. Én terwijl Bak zijn werk vlug en grondig deed, voegde hij er ietwat sarcastisch aan toe: „Ik geloof, dat 't een grote teleur stelling voor u zal zijn." Het werd inderdaad een teleur stelling voor Bak. Ook nü vond hij de revolver niet en een paar zeemleren handschoenen in één der zakken van het colbert was het enige, wat hij terzijde kon leggen. „Laten we er bij gaan zitten," zei hij. „Inspecteur Bijlman kan hier ieder ogenblik arriveren en ik heb zo'n idee, dat hij ook u nog wel een paar vragen zal wil len stellen." Klokslag half twee kwamen Bijlman en Drost op de Norton aandaveren en geen drie minu ten later arriveerde de politie auto. In deze korte tussentijd had Bak zijn chef met enige woorden van het gebeurde op de hoogte gebracht. Drie agen ten werden rond het pension in me handel. Nationale Handels bank aanvankelijk 2 punten lager op 176%, doch later volgde hier een herstel tot 178. Youngobliga- ties werden weer in ópen hoek verhandeld en wisten de Woens dag j.l. behaalde koerswinsten goed te handhaven. Guldensbe leggingen zeer stil en onveran derd. Prolongatie 2% pet. Koerswaarde der aandelen in April met ƒ216 millioen ver meerderd. De reële waarde van de ter beurze van Amsterdam genoteer de gewone aandelen is in April met 216 millioen gestegen tot 14.280 min, zo blijkt uit een be rekening van het C.B.S. De Ne derlandse aandelen zijn het sterk ste gestegen namelijk reëel van 6.544 min tot 6.847 min en no minaal van 2.478 min tot 2.492 min. Ook de Indonesische waar den hebben in April een stijging ondergaan en wel van 659 min tot ƒ690 min, nominaal bleven zij onveranderd met (j22 min. De petroleumaandelen bleven in April nominaal onveranderd op 1.154 min en verminderden re- eel van 6.861 min tot 6.743 min. De gemiddelde koers van alle gewone aandelen is in April met 4 punten gestegen to.t 335. De Sowjet-minister van Defen sie, maarschalk Zjoekof, en de eerste vice-premier van de Sow- jet-Unie Pervoechin, zijn Vrijdag in Oost-Berlijn aangekomen om deel te nemen aan de plechtighe den ter gelegenheid van de tien de jaardag van de nederlaag van nazi-Duitsland, aldus meldt het Oostduitse persbureau A.D.N. Andere leden van de Sowjet-de- legatie, die vermoedelijk onder leiding van Pervoechin staat, zijn: Pegof, secretaris van het presidium van de opperste Sow- jet, en Poesjkin, Sowjet-ambassa- deur en hoge commissaris in Oost-Duitsland. Het was niet be kend, dat deze laatste buiten Ber lijn was geweest. Behalve de Sowjet-delegatie wonen afvaardigingen van com munistisch China, Polen, Tsje- cho-Slowakije, Hongarije, Roe menië, Bulgarije, Noord-Korea en Albanië de plechtigheden bij, die hedenochtend zullen beginnen. ik ze naar hun respectieve ka- de tuin geposteerd en daarna tra den beide inspecteurs met Bak de kamer van de vermoorde bin nen, want Bijlman wilde daar eerst een onderzoek instellen, al vorens „Verraart met z'n bende" (zoals hij het noemde) hem daar in de weg liep. mers teruggestuurd." „En wiewie kan dat ge daan hebben?" Belfort was in een stoel neergevallen en steun de het hoofd in beide handen. Bak haalde de schouders op. „Ik verwachtte het wapen bij één van uw gasten te vinden, maar mijn onderzoek heeft geen resultaat opgeleverd. Uw aan- (Wordt vervolgd.) Een militair gerecht heeft te Panjim, in Goa, Portugees ge bied van Vóor-Indië, elf personen veroordeeld tot vonnissen varië rend van drie tot dertien jaar wegens ihet binnenkomen van Goa en het demonstreren' voor vereniging van die Portugese nederzetting met India. De ver oordeelden hébben ook hun poli tieke rechten verspeeld. In de beschuldiging werd hun opstan dig activiteit, gevaarlijk voor de veiligheid, ten laste gelegd.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5