u:t Je 3 rcvincic die tcUtijmri DE WOLF EN DE HAVIK VULPENNEN Kantongerecht te Terneuzen Voor de Zondag TERNEUZEN. AXEL. RETRANCHEMENT. SAS VAN GENT. SLUISKIL. ZAAMSLAG. MQ PBOCES POLDER WALCHEREN EN POLDERS VAN MEI VVLAND. Er is verschil van mening ont staan tussen de polder Walche ren aan de ene kant en de achter gelegen zes polders van Nieuw- land aan de andere kant over de afwatering dezer polders en de verhoging van het suatiegeld. Het betreft hier de polders Nieuw St Joosland, Oud St Joosland, Middelburgse polder. Molenpol der, polder Waijenburg en Jo- hanna polder. Zij stelden in 1952 beroep in te gen het besluit van G. S., waar bij hun een verhoging van het suatiegeld werd opgelegd, maar dit beroep werd bij Kon. Besluit ongegrond verklaard. Daarop hebben de zes polders tegen de Staat der Nederlanden een vor dering ingesteld, die hierop neer komt, dat de staat veroordeeld zal worden om aan hen terug te betalen alles wat zij aan de pol der Walcheren hebben betaald of zulten hebben te betalen boven de destijds overeengekomen ver goeding van 0,50 per ha. De staat heeft vervolgens de polder GQ zult mij leiden door Uw raad en daarna zult Gij mij in. heerlijkheid opnemen. Ps. 73 24. Daar zijn mensen, die als wan delende vraagtekens door het leven gaan. Over alles en bij iedereen vragen zij raad, maar indien men mocht menen, dat dezulken zich zo afhankelijk voe ten en zo nederig, dat zij anderer inzicht boven het hunne stellen, dan vergist men zich. De ervaring leert, dat niemand meer zijn eigen weg gaat en aan eigen inzicht vasthoudt dan deze raadvragers. Maar nog iets an ders leert de ervaring van elke dag, wat door de Schrift, die de mens kent, bevestigd wordt: dat 's mensen raad en wijsheid ijdel- heid zijn. Is uw Raadgever ver gaan, o mens? zo roept de Here ons toe, als wij het vragen van de bergen en verwachten van de heuvelen. Zie deze Asafdie kwa de dagen gezien had meer dan velen. Welk een vastheid heeft hij! Hoe geeft deze gerustheid, dat 's Heren raad en leiding ook in de moeilijkste weg hem veilig leiden, hem een levensmoed en vaste hoop voor de toekomst. Daarna? Ja daarna, na dit leven, als de aardse tabernakel wordt afgebroken en de dood wenkt, wat dan? Is de Here ook een Raadgever en Gids in stervens nood? Aan stervensnood denkt Gods kind niet eenmaal, immers die hemelse Gids zal hem „daar na" de zaligheid der hemelen openen. Zouden wij niet haastig kiezen deze en geen andere Raadsman in ons teven? Komt, treên wij dan gemoedigd [voort, In vast vertrouwen op Zijn Woord, De Heer heeft onze hand gevat En leidt ons naar de hemelstad. <Uït: „Nieuw Bijbels Dagboekje.") Walcheren in vrijwaring opge roepen. De rechtskundig advi seur van de polder, imr A. J. van der Weel, heeft nu advies uitge bracht en in overeenstemming daarmee stelt het dagelijks be stuur van de algemene vergade ring voor, dat de polder Walche ren zich zal verdedigen tegen de in het vrijwaringsgeding inge stelde vordering. Het gaat om in totaal bijna ƒ5.000, VOOR MOEDER EN DOCHTERS. Verwijzende naar de in dit nummer voorkomende adverten ties, maken wij er belanghebben den nog eens uit den treure op attent van welk groot nut en veelzijdigheid dit onderwijs voor onze meisjes ten plattelande is. Meer en steeds meer dringt dit ibesef tot de moeders, maar ook tot de meisjes door, die met vrucht het onderwijs op de lagere school hebben gevolgd. Uit de van jaar tot jaar groter worden de animo die uit het steeds stij gende leerhngental blijkt is ook de grote waardering merkbaar die dit onderwijs reeds geniet. In de annonces wordt een be knopte omschrijving van aard en hoedanigheid van elke cursus ge geven, doch er zit voor de leer lingen nog meer perspectief in; want de beste leerlingen kunnen zich t.z.t. later ook bekwamen bij blijkende geschiktheid tot lera res! Dus, er zit heel wat in! Collecte Ouden van Dagen. Het comité dat zich beijvert om onze ouden van dagen ieder jaar een prettige dag te bezorgen, doet weder een beroep op onze stadge noten voor een bijdrage. Tot op heden is het comité er in geslaagd, dank zij de steun van de ingezetenen, onze „oudjes" een genoeglijk uitstapje te bezorgen en het comité vertrouwt, dat, wanneer men in de loop van vol gende week aan klopt, de oude collectanten niet alleen een wil lig oor en medelevend hart, maar ook een geldelijke bijdrage zullen vinden. Verkeersongevallen. Donderdagmiddag omstreeks 4 stak het 6-jarig zoontje van de heer v. S., toen hij, uit de Zuid- landstraat komende, zonder op het verkeer te letten de Axelse- straat over om naar de ouder lijke woning in de Dahliastraat te gaan. Op dat moment kwam de motorrijder J. C. M. M. G. uit Axel in de richting van de stad gereden. Hoewel G. het knaapje trachtte te ontwijken, gelukte dit niet en werd het jongetje op de grond geworpen, waardoor hij aan een zijner knieën werd ge wond. Gistermiddag wilde de handels vertegenwoordiger W. C. in de Burg. Geillstraat zijn auto keren. Toen de auto dwars op de rij weg stond, werd deze aangere den door een auto bestuurd door A. S. uit Zaamslag. Beide auto's liepen aanzienlijke schade op. Te ongeveer half zes werd gis termiddag de bankwerker M. L. uit Terneuzen, toen hij op zijn rijwiel over de betonweg bij de Aan de Vrouwen van Terneuzen. Eendracht maakt macht! De waarheid van dit gezegde is de afgelopen maanden door onze Terneuzen se Vrouwen weer be vestigd. Want door uw aller medewerking en offerbereidheid hebben wij, Terneuzense Vrou wen, de mooie som van 2474,48 bijeengebracht voor de hulp aan de vluchtelingen van Karinthië. Velen uwer zullen zich wellicht wel eens afgevraagd hebben wat er nu met dit geld gaat gebeu ren. En het is «net groot genoe gen dat wij U thans hierop een antwoord kannen geven. Met dit geld kannen wij Terneuzense Vrouwen, een jong mens van 23 jaar weer hoop geven voor de toekomst door hem in de gelegen heid te stelten te studeren voor een vak waarvan hij reeds van jongsaf had gedroomd, n.l. elec- tro-techniek. Hij had het niet voor mogelijk gehouden dat deze droom ooit werkelijkheid zou worden en bij was dan ook geheel overstuur toen hij hoorde dat de Terneuzense Vrouwen hem daar toe in de gelegenheid wilden stel len. De voorvïtster van de Ned. Fed. V.V.H. te Den Haag schrijft ons over deze jongen het volgen de: „De jongen heeft geen ouders meer, ook geen pleegouders, al teen maar pleeg-grootouders. Hij is buitengewoon intelligent en heeft ten tijde van een vroegere vluchtelingen organisatie al eni ge cursussen gevolgd waaruit Meek, dat zijn intelligentie boven de middelmaat was. In de morgenuren werkte hij de laatste jaren als grondarbeider en 's avonds pleegde hij met zijn harmonica overal in de omtrek op iboerenfeestjes e.d. te spelen, waar hij dan ook nog wel wat mee verdiende. Van deze ver diensten heeft hij lessen geno- men, maar zorgde bovendien ook oog voor die twee oude mensen, die geheel ten laste van het kamp komen. Het is een enorme werk kracht en dit gevoegd bij zijn grote intelligentie, heeft gemaakt uat hij nu zijn eindexamen kan doen. Eüj is zelf naar de rector van het gymnasium in Klagen furt gegaan om zich te laten tes ten en kwam toen met zulke goede resultaten voor den dag dat wij er geen ogenblik aan ge twijfeld hebben of we moesten déze jongen die grote kans ge ven. Hij zal nu deze zomer al in Graz ingeschreven worden. In de vacantie wil hij dan nog extra werken om voor Zich en zijn pleeg-grootouders wat bij te ver dienen." Diegenen onder U, die zelf kin deren hebben en misschien zelfs zoons of dochters van dezelfde leeftijd, kunnen zo goed begrijpen wat het voor deze jongen, die on der zulke armelijke en tragische omstandigheden moet leven, wel moet zijn om plotseling uitzicht te krijgen op een betere toekomst en een menswaardig bestaan. Namens hem zeggen wij U allen dan ook van harte dank voor uw grote menslievendheid. Ned. Fed. V. V. H„ Afd. Terneuzen. dokken reed aangereden door de fietsende scholier R. S. uit Sas van Gent. Hierdoor kwam L. te vallen en werd licht gewond aan een zijner knieën. Boven dien werd zijn rijwiel aan de voorzijde flink beschadigd en had hij schade aan zijn kleren. De bevrijdingsfeesten. In tegenstelling met de sombe re dodenherdenking van Woens dagavond stond Donderdag 5 Mei in het teken van de feestvreugde i.v.m. de 10-jarige bevrijding van ons land. Reeds om 7.30 uur werd in de R.K. kerk een H. Mis opgedragen ter herdenking van de gevallenen en de bevrijding. 8.30 uur reden herauten te paard door de stad, waarbij op al le straathoeken de bevrijdings- proclamatie werd afgekondigd. Om 9 uur werd in de Ger. kerk (Art. 31) een dankdienst gehou den waarin ds Kuiper voorging. In de Ned. Herv. kerk ving te 9.30 uur een gezamenlijke kerk dienst aan, waarin voorgingen ds D. J. Couvée en ds P. J. Pen- nings. Eerstgenoemde opende de ze dienst, waarna gezongen werd uit Psalm 66 5 en 6. Hierna las hij voor Psalm 124 aan de hand van welke Psalm een predikatie werd gehouden, waarbij de pre dikant vooral het woord tot de jongeren richtte. Aan het slot werd gezongen uit het Wilhelmus de verzen 1 en 6. Hierna betrad ds P. J. Pennings de kansel, die voorias Psalm 62 aan de hand waarvan hij een predikatie hield; ditmaal in het bijzonder tot de ouderen gericht. Aan het slot werd gezongen van Psalm 146 4 en 5. Bij de uitgang werd een collecte gehouden voor de Stich ting 1940—1945. Inmiddels waren reeds vele kinderen onder leiding van het onderwijzend personeel naar de Markt getrokken, waar zij per school werden opgesteld om o.l.v. van de heer Van de Rovaart diverse vaderlandse liederen te zingen. Aan het slot hiervan wer den zij. verrast op een aardige feestattentie, waarmede het voor middagprogramma was afge werkt. Het programma werd voor de kinderen om 14.00 uur hervat met een voorstelling, gegeven in Het Centrum, door de goochelaar ster Ann Hardy. Vol bewondering hebben de kinderen genoten van de vele goocheltrucjes. Op hetzelfde uur werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de beide Axelse voetbalverenigin gen „Axel" en A.Z.V.V. „Axel" had voor deze wedstrijd een com binatie samengesteld van de drie elftallen, doch niettegenstaande dit boekten zij een ruime 61 overwinning op hun stadgenoten. De ruststand kwam met een voorsprong van 30. Om 15 uur werd door de Chr. Gymn. vereniging „Voorwaarts" een mooie en zeer geslaagde de monstratie gegeven op het Con coursterrein, die door vele toe schouwers werd bijgewoond. Doordat omstreeks 15.45 uur de voetbalwedstrijd was afgelopen en om 16 uur de gecostumeerde behendigsheidswedstrijden op de fiets werden gehouden, eveneens op het concoursterrein, werd het aldaar reeds aanwezige publiek nog groter en het was werkelijk een allerleukst gezicht om de deelnemers in de diverse costu mes op de fiets de hindernissen te zien nemen. Natuurlijk hebben enkelen ook een nat pak opgelo pen doordat ze de smalle plank over een sloot misten en pardoes in het water terecht kwamen tot grote hilariteit van de omstan- ders. De uitslag van deze wedstrijd was als volgt: Behendigheidswedstrijd: le pr. L. Vinke; 2e pr. A. Koekoek; 3e pr. J. Scheele4e pr. A. Pleunis; 5e pr J. Verlinde; 6e pr. H. Mie ras; 7e pr Jac. Geensen; 8e pr. D. Antheunis; 9e pr. M. Koekoek. Stoelendans: le pr. D. Antheu nis; 2e pr. J. Geensen; 3e pr. Joh. Strijdonck. Grote cycle-cross: le pr. D. An theunis; 2e pr. J. v. Bendegem; D0lliaiDlllllllllimilinililllllIIIIIHi!:!llllll!!l!lllll!llUllllll1!llllll!illll1llllll!llllll!!lllHni!l (met gouden pen) vanaf 6,25 tot 66,50 N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE 3e pr. J. Geensen; 4e pr. C. M. Rooze; 5e pr. L. Pleunis; 6e pr. A. Pleunis; 7e pr. J. Scheele; 8e pr. Joh. Strijdonck; 9e pr. J. de Koeijer. Kleine cycle-cross: le pr. W. Audenaert; 2e pr. J. Geensen; 3e pr. J. Verlinde. Costumeringle pr. A. Pleu nis; 2e pr. L. Vinke; 3e pr. M. de Kraker; 4e pr. J. Strijdonck; 5e pr. J. Oggel; 7e pr. Janna Schee le. Vanaf half 8 tot de sluiting om kwart over 10 stonden de feesten in het teken der muziek; achter eenvolgens concerteerden „Tre- mola-1 nalia", muziekver. „Con cordia" en „Hosanna", terwijl tel kens tussendoor de gezelschap pen werden afgewisseld door volkszang onder leiding van de heer Jan van de Rovaart. Met een muzikale wandeling door de stad werden de feestelijk heden buiten besloten, terwijl de dansliefhebbers hun hartje ver der konden ophalen in enkele lo kaliteiten, die daartoe de gele genheid boden. 3e 'Kikkerrit M.A.C.A. Naar wij vernemen hebben zich voor de heden te houden derde z.g. Kikkerrit, georganiseerd door de M.A.C.A., 50 deelnemers aangemeld. Verwacht wordt echter, dat te gen de tijd van afrit aan het pa viljoen „Zomerlust" te half twee het aantal deelnemers tegen de 100 zal lopen. Het feest der bevrijding. Het feest der bevrijding werd te Retranchement de vooravond van 5 Mei aangevangen met het bezorgen van zuidvruchten bij de Ouden van Dagen. Dit geschied de door de jeugd, bij wijze van gtroet. Ook de Retranchementse patiënten, die in de ziekenhuizen waren opgenomen, werden niet vergeten. Op 5 Mei werd een igezamelij- ke kerkdienst gehouden in de Ned. Herv. Kerk onder leiding van ds J. B. van Bork. In deze dienst werd ook gesproken door de ouderling der Vrije Evangeli sche gemeente, de heer J. J. de Bruijne. Hierna sprak burgemeester J. A. Leenhouts voor het gemeen tehuis de ingezetenen toe. De schoolkinderen brachten een zanghulde, waarna zij van de burgemeester ieder een herin- neringslbordje ontvingen. Voor en na de middag waren er spelen voor de kinderen. Ook de volwassenen namen in de loop van de dag in grote getale deel aan de diverse volksspelen, waarbij ook een Ibehendigheids- wedstrijd met tractoren was. 's Avonds was er op de markt een gezellige drukte, waarbij het muziekgezelschap zich geregeld liet horen. Er waren volksdan sen en diverse massa-spelen. Voor -het wagenspel „Tijl Uilen spiegel sticht Utopia" bestemd grote belangstelling. Het feest werd besloten met een iampionoptocht naar het vreugdevuur, waar burgemees ter Leenhouts in een toespraak wees op de waardige wijze, waarop zijn gemeente het be vrijdingsfeest vierde. 5-Mei viering. Evenals alle andere plaatsen in de lande, vierde ook Sas van Gent op grootse wijze de -bevrij dingsfeesten. De bevolking werd in feest stemming gebracht door de drumband van de „Verenigde Vrienden," die 's ochtends om 8 uur reveille trommelden. Het weer zag er op dat moment niet erg best uit, flinke regenvlagen deden nu en dan de zon schuil gaan. In de loop van de ochtend verbeterde het weer aanzienlijk. Tussen 9 en 10 uur werden in beide kerken dankdiensten ge houden. Om 10.15 uur verzamel den zich de deputaties van alle verenigingen met hun vlaggen en vaandels voor het gemeente huis, waarna in optocht, met het gemeentebestuur, naar de kiosk werd gemarcheerd onder de to nen van de harmonie. Met een toespraak van de bur gemeester werd de dag officieel -geopend. Daarna volgde een con cert door de „Verenigde Vrien den" met vaderlandse liederen. Vanaf half twee vonden kin derspelen plaats, waarvoor grote belangstelling bestond, evenals voor de volksspelen. Om half zes vond een kinder en reclame-optocht plaats. Vele versierde autopeds, fietsen, groe pen enz. gaven aan de optocht een vrolijke aanblik. Ook de be scheiden reclame deelname van de plaatselijke winkeliers was tot in de puntjes verzorgd. 's Avonds had een fakkelop tocht plaats, waarna het bevrij dingsvuur werd ontstoken op een eilandje in de eerste kanaal- arm. Het vuur werd gehaald vanaf de grens bij de Stuiver (vanwaar de -bevrijding kwam). Hierna volgde tot besluit van de dag een laimpionoptocht. Geslaagde festiviteiten. De Sluiskillenaren hebben Don derdag op waardige en grootse wijze feest gevierd ter gelegen heid van de 10-jarige herdenking van de bevrijding. Ondanks de grauwe wolkenvel den tijdens de opening van het feest werden de festiviteiten later door het doorbreken van de Oran jezon luisterrijk. De dag werd geopend met een fiets een aanrijding met mevr. A. E. v. d. B. te Kapellebrug, die met haar rijwiel in de richting van de grens reed. Hoewel C. zich op een voorrangsweg be vond, week hij, om een aanrij ding te voorkomen met een aan komende auto, uit naar links. Het gevolg hiervan was dat de wielrijdster werd aangereden en verwondingen opliep, terwijl het rijwiel schade had. Zowelde ambtenaar van het O.M. als de kantonrechter, mr. Van Meerwijk, waren overtuigd van de verkeerde handeling van C. De uitspraak was conform de eis 30 su'bs. 12 dagen met toewijzing van de civiele vorde ring aan mevr. v. d. B. De scha- bijeenkomst van de schooljeugd de aan de fiets is door de verze- Op 9 Febr. j.l. kreeg A. C. lijke omstandigheden wijzigde wonende te Graauw, in de Gent-de kantonrechter de eis voor het sestraat te Clinge m-et zijn brom- eerste feit nog in 10 subs. 5 éa- aan de kiosk. Hier was het de voorzitter van het werkcomité, de heer P. Dourleijn, die een wel komstwoord richtte, in het bijzon der tot de ere-voorzitter, burge meester P. Teilegen, en het ere- comité bestaande uit de heren ir C. Wats, ir H. Ledune, ds Joh. Starrenburg en dokter Th. Wech- gelaar. Met een korte toespraak van de burgemeester, waarin hij zich speciaal tot de jeugd wend de, en met het hijsen van de na tionale kleuren onder trompetge schal werd het feest geopend. Begeleid door de feestklanken van de R.K. Fanfare brachten de schoolkinderen een aubade. In de R.K. kerk werd door pater Gon- zaga een plechtige H. Mis aan God opgedragen, terwijl in de Ned. Herv. kerk een dankdienst, voorgegaan door ds Joh. Starren- burg, werd gehouden. De belang stelling bij deze erediensten was bijzonder groet. Op het veld achter de Veld- straat werd na de diensten een voetbalwedstrijd gespeeld tussen elftallen van de Chr. lagere school en de openbare lagere school. Laatstgenoemden wisten met 41 te winnen. In de namiddag kon de schoolgaande jeugd zich vermaken met een ganzenbord spel, waarvan de organisatie per fect en vlot verliep. De kleuters en leerlingen van de eerste klas sen werden in het parochiehuis onthaald op een poppenkastvoor stelling, welke werd verzorgd door de heer en mevr. Vermeer uit Terneuzen. Geheel de school jeugd werd op deze bijeenkom- ste.. rijkelijk getracteerd. De finale van de schoolcompe- titie, welke beslecht werd tussen een elftal van de R.K. school en de winnaars van de 's morgens gespeelde wedstrijd trok veel be langstelling. De R.K. school was in deze match heer en meester en wist met 80 te zegevieren. De jeugdige Arie Visser wist hiervan 6 doelpunten voor zijn re kening te nemen. Door deze over winning kwam het winnend elftal in het bezit van een fraaie beker. Om 6 uur, voorafgegaan door de R.K. Fanfare, trokken twee veteranenelftallen naar 't sport veld in het villapark, waai- een hevige, sportieve kamp werd ge leverd door de oude garde. Ook de neringdoenden hadden zich niet onbetuigd gelaten en hadden een étalagewedstrijd ge organiseerd. Een jury zal de éta lages nog beoordelen. In de z.g. put aan café Krijger was door de A.C.Z. een fontein gemetseld en in de avonduren verlicht. Het R.K. ziekenhuis werd door de C.N.A. verlicht. Bei de objecten gaven door hun ver lichting een feestelijk effect. Om concert gegeven door de R.K. Fanfare. In de pauze vond de prijsuitreiking plaats van de ver schillende spelen. Ondanks de aanhoudende westenwind trok 't concert nog veel belangstelling. Zeer terecht mocht de heer Dourleijn in zijn dankwoord dat hij tot de vele medewerkers richt te, spreken van een geslaagd feest. Een leest waarbij de kin deren voornamelijk veel hebben genoten en mét hen de ouderen. Een speciaal woord van dank bracht hij aan de directies van de beide fabrieken, die door hun financiële steun het mogelijk hadden gemaakt het feest zo groots op te zetten, dat door hun toedoen een vuurwerk als slot apotheose kon worden afgesto ken. Tegen 10 uur begaven zich vele ingezetenen, alsmede velen uit omliggende plaatsen, naar de Ka- naalweg waar op de punt van de z.g. vlakte het vuurwerk werd ontstoken. De weerspiegeling in het water gaf aan het vuurwerk een grandioos effect. Met een groot stuk „Dank aan de A.C.Z. en C.N.A." werd het geslaagde kering van C. verrekend. Zonder om te kijken of richting aan te geven was de te Sluiskil wonende wielrijdster A. R., bij de Ibrug aldaar de rijweg overge stoken, toen de rijksambtenaar v. W. uit Terneuzen met zijn mo tor kwam aanrijden, tengevolge waarvan een botsing onvermijde lijk was. Als gemachtigde van de min. van Financiën voor de civiele partij van het motorrijwiel trad op de heer R. M. v. d. B., inspec teur der belastingen te Terneu zen. De ambtenaar achtte gronden aanwezig voor het geven van twee veroordelingen, n.l. geen voorrang te helbben verleend en geen richting aangeven. Hij eiste resp. 25 subs. 10 dagen en 5 subs. 2 dagen met toewijzing van de ingediende vordering. Reke ning houdende met de persoon- leest gesloten, waarna de dans liefhebbers nog de gelegenheid kregen een dansje te maken in een der café's. De feestelijkheden op de herdenkingsdag van de bevrijding van Nederland. De feestelijke herdenking van de bevrijding van ons vaderland ving Donderdag te 9 uur aan met een samenkomst op het Markt plein vóór het gemeentehuis, waar zeer velen- aanwezig waren. Daar de burgemeester wegens ongesteldheid verhinderd was de feestdag te openen, werd door de wnd.-burgemeester, wethouder A. Koster een herdenkingswoord ge sproken, nadat de schoolkinderen onder leiding van de heer Filip- se enige toepasselijke liederen hadden gezongen. Voorafgegaan door de muziek vereniging „De Volharding" werd nadat de heer Koster zijn toe spraak had beëindigd, afgemar cheerd naar het sportterrein. Onder leiding van de onderwij zers werden hier verschillende kinderspelen gehouden. Zowel voor de winnaars als voor de ver liezers waren prijsjes ibeschikbaar zodat alle deelnemende kinderen na afloop verheugd huiswaarts, •keerden. Des namiddags werden op het sportterrein door het muziekge zelschap de „Julianaruiters" afge haald, die op de weide van de heer Jac. de Klerk met hun paar den kranige staaltjes van dres suur te bewonderen gaven, waar- bij het hindernisrijden sterk de uur werd op de kiosk een aarKiacht van de toeschouwers trok. Winnaar van de stoelen- wedstrijd werd de heer Egbert de Putter, die uit de handen van mevr. Trimpe een bloemenhulde in ontvangst mocht nemen. Op 'het sportterrein zorgde de korfbalvereniging voor een wed strijd tussen twee twaalftallen, waarna een voetbalwedstrijd ge houden werd tussen „Zaamslag" en „Spui." Het bleek dat beide ploegen aan elkaar gewaagd wa ren, want na spannende strijd werden de gasten met 01 over winnaar. In de avonduren werd onder be geleiding van het muziekgezel schap bij de kiosk een volkszang uitvoering gegeven. Tot (besluit van de avond gaf „De Volharding," onder leiding van haar directeur, de heer Meij- ers, een welverzorgd concert, dat blijkens de algemene bijval door de aanwezigen ten zeerste werd gewaardeerd. Voor de Stichting '40'45. De actie met steunbonnen ten bate van de Stichting '40'45 heeft 175 opgebracht. 55. „Van wie kan ik hier zo'n hartelijke begroeting verwach ten?" vraagt Eric zich verbaasd en een beet je argwanend af. Maar dat is Biar! stelt hij dan opgelucht vast, als hij de man herkent van wie hij nog pas kort geleden afscheid heeft geno men. En dan staat hij verrast stil; want de rijzige, krijgshaf tige gestalte naast Biar is niemand an ders dan zjjn oude be schermeling Allan, de heer der Heruli! Nadat de mannen elkaar harte lijk begroet hebben, vertellen zij hun wederwaardigheden. Allan vertelt, dat zijn stam een groot ongeluk is overkomen. De vorst van Bohuslan is hun land binnen- gevallen en heeft vreselijk huis gehouden. De dorpen zijn platge brand, het vee weggevoerd en de mannen verslagen. Wat er nog over was van het volk is gevlucht in Zuidelijke richting; alleen Al lan en een paar getrouwen zijn achtergebleven. Zo veel zij kon den hebben zij de vijand afbreuk gedaan, maar hun toestand werd onhoudbaar. Toen ontmoette hij Biar, die hem vertelde dat Eric nog leefde. Nadat ik uit Biar's relaas begre pen had, hoe gij er voor stondt, haastte ik mij naar Noorwegen om U bij te staan. Wij hebben een gemeenschappelijke vijand. En met een stem, waarin de dreiging niet mis te verstaan was voegde hij eraan toe: „Ik zal niet rusten, voor ik deze schurk zijn loon ge geven heb! gen. D. G„ veehandelaar te Hulst voerde op de veemarkt te Rotter dam besmet vee aan. Eis en von nis 75 subs. 30 dagen. De vrachtrijder E. Bi, te Hulst bracht met zijn vrachtauto op de weg PhilippineIJzendijke ter hoogte van Isalbellesluis het ver keer in gevaar, doordat hij teveel links van de rijweg reed. Ben tweetal wachtmeesters der Rijks- verkeerspolitie te Terneuzen. konden zich met hun auto, door in de berm te rijden, bijtijds in veiligheid stellen. Verdachte werd bij vershek veroordeeld tot 75 sulbs. 30 da gen. J. P., vertegenwoordiger te Breda, had met zijn personen auto te Hulst, naibij de Grote Markt, zonder richting aan te geven, plotseling afgeslagen en was hierdoor in botsing gekomen met een door hem niet opge merkte auto, bestuurd door J. F. de W., aannemer te Hantenisse. die naast hem reed. Eis en vonnis 30 subs. 5 da gen. De kantonrechter zag geen aanvaardbare reden voor een civiele vordering door d. W., maar verzocht hem dit zelf te willen regelen. Voor de tweede maal stond de zakenman A. S., terecht, omdiat hij een drietal meisjes na slui- tingtijd werkzaamheden had la ten verrichten, zonder in het te- zit te zijn van een speciale ver gunning. iS. voerde aan dat het hier werk ibetrof voor de scheepvaart. Het was echter een overtre ding van de wet, aldus de ambte naar, en eiste tegen de meisjes ieder 8,50 subs. 3 dagen. Daar A. S. nu wél zo'n vergunning heeft en het feit zich dus in de toekomst niet zal herhalen, hield de kantonrechter rekening met de omstandigheden en ver oordeelde ieder tot 5 subs. 2 dagen. M. v. B„ fabrieksarbeider te Axei, had met zijn motorrijwiel, waarop ook A. E., eveneens fa brieksarbeider te Hulst, was ge zeten, op het kruispunt ter hoog te van de Lange Nieuwistraat te Hulst, ongeveer midden op de weg gereden. Er ontstond 'n ver warrende verkeerssituatie, toen een tegenligger, een personen- j auto, naar de linkse kant van de weg reed, terwijl een ander voer tuig zich in de nabijheid van de motorrijder bevond. Een 'botsing was: het gevolg. Daar de situatie tijdens de aanrijding door de ge tuige a décharge de duorijdier A. E. te Hulst, niet duidelijk uit eengezet werd, zal deze zaak op nieuw behandeld worden op de zitting van 7 Juni e.k. Ondanks zeer lange overgangs periode, die er geweest is bij het aanbrengen van de door het rijk verplichte koplampen voor auto- voertuigen, was de autohande laar A. W. te St Jansteen op de rijksweg te Clinge verbaliseerd wegens het niet aanwezig zijn van deze lampen op de door hem bestuurde wagen. De ambtenaar eiste 25 subs. 10 dagen. Verdachte wees er op, dat de auto enkele dagen geleden was ingevoerd en hij geen lampen in voorraad had. Voorts zeide A. W., dat de lampen moeilijk te krijgen waren, zodat ook zijn afnemers hierdoor erg gedu peerd werden. Rekening houdende met de om standigheden luidde het vonnis van de kantonrechter 15 subs. 10 dagen. Tegen G. P., werkman te Ter neuzen, was ten laste gelegd, dat hij, na met twee anderen een dancing in de Nieuwstraat al hier te hebben Ibezoeht, een bier glas op de weg gooide dat in scherven viel. Eén van z'n mede gezellen, een zekere A. D. te Ter neuzen, beet tijdens het bezoek in de dancing een bierglas stuk. hetwelk door verdachte P. werd opgemerkt. Hij stak het bierglas in zijn jaszak, waarop zij met nog een kameraad naar buiten verdwenen. G. P. had daarop, volgens hem zelf, het bierglas tegen het trot toir gezet, waarna de soldaat A. D. te Terneuzen het glas stuk gooide. De door een agent van politie opgemerkte handelingen, werden nogmaals ter zitting uit eengezet. Eis en vonnis 30 subs. 15 dagen. De zaak tegen A. D. zal door de krijgsraad worden behandeld. De waterbouwkundige P. J. de G. te Terneuzen verleende met zijn auto op de Zuidweg, onder de gemeente Vogelwaarde, geen doorgang aan een andere auto, die voorrang had. Beide wagens kwamen met elkaar in botsing waardoor de auto van De G. in de sloot terecht kwam, terwijl de bestuurder het bewustzijn ver loor. De bestuurder van de ande re auto liep zware verwondingen op. Eis 25 subs. 10 dagen. De ge- dagvaardigde De G. merkte op dat het op het bewuste moment sneeuwde en het wegdek glad was. De kantonrechter noemde het echter een ernstige overtreding. Vonnis luidde 60 subs. 25 da gen. E. W. te Terneuzen reed met zijn bromfiets op de rijweg van het eind der Axelsestraat naar de benzinepomp aan 't Zwaantje, om benzine te tanken. Hij: dacht dat het veiliger was en reed dus bij de Axelsestraat maar recht door. 'Zowel de ambtenaar als de kantonrechter waren het niet de ze zienswijze niet eens en zo luidde de eis en het vonnis: 20 subs. 8 dagen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2