srWjWttKSï je-ïJïïïLsr - De blauwe auto Herdenkingsplechtigheden te Wageningen Terneuzen vierde tien jaren bevrijding Rede Prof. Mr P. S. Gerbrandy in de Ridderzaal H.M. de Koningin richt radioboodschap tot de jeugd van Nederland WRIGLEY AGENDA Maar vergat, daarbij de gebrachte offers niet Ontsnappingspoging vars Poolse vissers? Koningin Juliana en Prins Bernhard bij dodenherdenking te Baarn KAuW Waar op 5 Mei 1945 op een haveloos pleintje te Wageningen des middags omstreeks vier uur oorlogscorrespondenten, fotogra fen, filmoperateurs en chauffeurs van geparkeerde geallieerde le gerwagens en van de op Seyss Inquart buit gemaakte Mercedes veui Prins Bernhard met span ning de komst van de opperbevel hebber van -het 25e Duitse leger verheidden, hebben deze Donder dagmorgen de vlaggen feestelijk gewapperd rond het bevrijdings- monument. Op tribunes wachtten daar, thans tien jaar later, ge nodigden van vele landen met spanning op de komst van Konin gin Juliana. Met haar kwamen de overwinnaars van 1945: gene raal Charles Foulkes en Prins Bernhard. Deze overwinnaars hadden in 1945 in (het gehavende hotel ,,De Wereld" eveneens met spanning gewacht op de Duitsers. Kort na vier uur waren zij gekomen in een oude auto, die tegenwoordig nog niet. goed genoeg voor de sloop zou worden bevonden. Met sirenegelqei hadden zij hun nade ring lateii weten, een uitdaging die lachwekkend contrasteerde met de witte vlag, het teken van onderwerping, die thans nog in het cafpïtulatiemuseum wordt be waard. Om half vijf tekende gene raal Blaskowitz de stukken, die onvoorwaardelijke overgave van alle Duitse strijdkrachten in Nederland onherroepelijk vast legden. Nederland was bevrijd. Op het met puin overdekte plein tje tussen stuk geschoten huizen in een verlaten stad was op die dag het einde gekomen van de lange weg, die Nederland door oorlogellende had moeten gaan. 'Dit moment heeft de beeldhou wer Han Richters voor het nage slacht symbolisch vastgelegd op datzelfde plein in de „bevrijde mens", die thans getuige was van een manifestatie ter herdenking van de bevrijding van Nederland tien jaar geleden. Deze Donderdag in Mei was WEngeningen het hart van tien jaar vrij' Nederland. Men her dacht in een herbouwde, inmid dels sterk uitgebreide stad, die nog nooit in zijn bestaan zo vol •was geweest wat tien jaar gele den in een verwoeste ledige stad was gebeurd. Van heinde en ver waren de mensen naar Wagenin gen gekomen ami deze manifes tatie ibij te wonen. Reeds in de vroegte begonnen de trottoirs tussen de kleurige en fleurige „tulpenpalen" zich te vullen. "Degen 10 uur was het al moei lijk een plaats te veroveren, in het 'bijzonder in de binnenstad, waar de hoofdstraat door de ver siering nog nauwer was gewor den dan zij ai was. Om half elf kwamen H_ M. Koningin Juliana en Z. K.H. Prins Bernhard uit de lichting Ede per auto aan de Sportpark weg aan. Zij werden daar verwelkomd door generaal Foulkes;; de minister, ir Staf; de commissaris der Koningin in Gelderland, jirr mr dr C. G. C. Quarlesvan Ufford, en de burge meester van Wageningen, mr M, de Niet Gzn. langs de Sporïparkweg ston ier» de paradetroepen reeds op gesteld tbst hun kapellen. Na een kort oponthoud bega- «n de Koningin en de Prins, ge seten in een crème calèche, die was bespannen met zes paarden en twee voorrijders zich op weg voor de inspectie van de parade troepen. Tien minuten later kwamen de vier Prinsesjes per auto uit Rihe- nen aan. De Koninklijke familie nam met het gevolg plaats op het platform, de vlaggen van de zeven geallieerde landen wer den gehesen en het bevrijdings vuur, gehaald door motorrijders uit Nijmegen, werd ontstoken. Een koor, samengesteld uit alle zangkoren van Wageningen on der leiding van de heer A. Kette- larij zong het „Halleluja" uit „The Messias' van Handel. Vervolgens sprak generaal Foulkes. Na de rede van de Canadese generaal richtte Hare Majesteit zich tot haar volk in een rede, welke wij op de eerste pagina van ons blad hebben opgenomen. Nadat H. M. de Koningin haar rede had uitgesproken besloot „Geluckigh Vaderlandt" uit Vale rius gedenkklank, gezongen door het koor dit gedeelte van de nationale herdenking. De koorzang was nauwelijks ten einde of reeds klonk de mu ziek van de Marinierskapel, die de parade opende met tamboers en pijpers, direct gevolgd door het detachement adelborsten en een detachement cadetten. Ach ter de Nederlandse spits kwamen het Belgische detachement; het Canadese detachementhet Fran se detachement; het Luxemburg se detachement. Na de Luxem burgers trokken voorbij het Nederlandse detachement fuse liers met aan het hoofd de koninklijke militaire kapél en het tamboercorps van de grena diers; na deze Nederlanders kwa men het Britse detachement; het detachement van de Verenigde Staten; de kapél van de konink lijke luchtmacht met tamboer corps; het detachement mari nierscorps met matrozenhet detachement stoottroepen; 'het detachement grondtroepen van de luchtmacht, alle rrfèt vaandel. Tijdens de parade stond voor de aula van de Landbouwhoge school een erewacht van de stu denten opgesteld. Onmiddellijk na de parade op de begane grond begon de lucht- parade. Om half één vertrok het Ko ninklijk gezin in de richting van waar de paradetroepen waren ge komen, namelijk in de richting Arnhem om bij de Diedenweg Noordelijk af te slaan en Wage ningen in de richting Ede weer te verlaten. De nationale herden king te Wageningen was hier mede geëindigd. Bij het bevrijdingsmonument bleef de Koninklijke Militaire Kapel nog enige tijd concerteren ook liet het koor zich nog enige malen horen. TAPE RECORDER WEG... MAN WEG. Bij een muziekhandel te Delft vervoegde zich een man die met een zeer geloofwaardig verhaal de bediende tot afgifte van een ape-recorder ter waarde van on geveer 900 gulden wist te bewe gen. Het apparaat zou bestemd zijn voor een der gezantschappen in Den Haag. De man gaf zijn naam en adres te Delft op en zei dat de rekening aan dat adres kon worden gepresenteerd. Toen echter de rekening werd aange boden bleek de man met de Noor derzon te zijn vertrokken. Hij had ook de kamer, welke hiji enige dagen tevoren had betrokken, en het pension niet betaald. VRIJDAG 6 MEI. TERNEUZEN. Luxor-Theater, 8 uur: „Sabrina". Concertgebouw, 8 u.: „Maar ten Luther." ZATERDAG 7 MEI. TERNEUZEN. Luxor-Theater, 8 uur: „Sabrina". Concertgebouw, 8 u.: „Duel in de Jungle". Terrein W. Bolwerk: 3.30 uur: Tern. BoysNieuwdorp. AXEL. Het Centrum, 6.30 en 9 uur: „We gaan naar Monte Carlo". bijeenkomst in de Ridderzaal te Den Haag heeft de oud-minister president prof. mr P. S. Gerbran dy, Woensdagmiddag een rede uitgesproken, waarirj. hij o.m. zeide: „De bevrijding van 5 Mei 1945 vergeten, dat zullen we nimmer. Het herdenken op de wijze zoals wij dat elk jaar gewend werden hier te vieren, dat geschiedt thans voor het laatst. Dat zulk een laatste herdenking wordt vereerd met de tegenwoor digheid van Hare Majesteit de Koningin, die met haar woorden en haar verbindingen met staats lieden als de president van de Verenigde Staten van Noord- Amerika, de heer Roosevelt, in de bevrijdingsoorlog haar persoon heeft gegeven, zet aan onze her denking luister bij. Dat Z. K. H. Bernhard, Prins der Nederlanden, oud-bevelheb ber der binnenlandse strijdkrach ten, wiens persoonlijk aandeel in de vrijheidsoorlog zo betekenend is, tot ons het herdenkingswoord zal richten, wordt door ons allen met dankbaarheid en vreugde be groet. Nu bijna 15 jaar geleden stort ten de Hitler-horden zich zonder ultimatum, zonder aanleiding of oorzaak, zonder dat het Duitse volk begreep waarom, op dit vrije land en dit vrije volk om 'het voor immer in de macht van een na tionaal socialistisch Germanen- dom te brengen. Toen na niet vele dagen het ge hele land onder de hiel van de bezetter lag, was het Nederland- m Krabben peuteren Hllid maakt de kwaal "Weed» se volk enige tijd volkomen van erger. De heider vloeibare de wijs. Maar dat duurde niet potd£ door.^zufvert,'ont- men wist spoedig, dat de smet en geneest de huid. strijd niet ten einde was. Onder ewcEiMHtaa tïgem "STEh Yfe leidin£ van Koningin Wilhelmina mhbaahpqeminge.n P |B. Kgy. buiten en binnen Nederland on- HOEiSTO? - 3ALsÊ«- zeep der leiding van hen, die terstond begrepen waarom het ging, werd de oorlog voortgezet. Een gealli eerde oorlogvoering kwam 5n het aanzijn, 'n nationaal binnenlands verzet rees omhoog. Die dubbele strijd leidde tot een eigensoortig gemeenschappelijk front. Dat front heeft momenten van de grootste benauwenis gekend. Ik breng ten bewijze daarvan slechts In herinnering twee episo den. De eerste is van Juni 1940 na Duinkerken. De beangstigende toestand blijkt tussen de regels Ter opening de plechtige door uit de woorden door chur. chili op 4 Juni 1940 gesproken in het Britse parlement: „Zelfs ofschoon grote streken vah 'Edbapd en veel oude en be roemde staten zijn gevallen of nog zouden vallen In de greep van de gestapo en in het hate lijk apparaat van het Nazi-regi me, wij zullen verflauwen noch falen. Wij zullen voortgaan tot het einde, wij zullen vechten in Frankrijk, wij zullen vechten op zeeën en oceanen, wij zullen vechten met steeds groeiend vertrouwen en steeds groeiende kracht in de lucht, wij zullen ons eiland verdedigen, koste wat het wil". De tweede episode, waaraan ik herinner, en die niemand onzer ooit vergeet, is die tegen het ein de als Nederland in tweeën ligt gescheurd, reden tot juichen, in 't Zuiden, dat bevrijd is, het Noord westen kermend in de omarming des doods. Korporaal Hitier, de snoevende demagoog, snelt tenslotte zijn on dergang tegemoet omdat hij in zijn trotse waan, meende een we reldstrateeg te zijn, die de raad van zijn beste generaals in de wind kon slaan. Hij' valt letterlijk en figuurlijk in zijn eigen zwaard. De inspiratie van het Neder lands verzet is een instrument tot de overwinning geweest. Zo is na de 'bange nood ook tegen het einde van de honger winter was de situatie in Europa hoogst ernstig eindelijk op 5 Mei de dag aangebroken dat wij gesteld werden voor de vraag: wat hebben wij van nu af met on ze herwonnen politieke onafhan kelijkheid te doen? Zo is nauwelijks op tijd de cel droom van de geboeide dichter in vervulling gegaan; Nu is de vrijheid uitgebroken. Een nieuwe lent', die niemand [stuit. de vrucht is in de schoot ont- [loken, de vogel hoort een stem, vliegt [uit. De bloesem berst uit jonge [loten, er stijgt 'n lied uit alle dingen, de halm is in de aar geschoten, en alle torens zingen". Woensdagavond heeft Terneu- j PROCLAMATIE, zen op eenvoudige maar indruk- In de vroege morgenUren reed W1lze d® doden hei - een geluidswagen door de nog dacht, (he in de strijd om de vrij- stille straten en werd op verschil- heid zijn gevallen. jlende punten van de stad halt ge- Van de openbare gebouwen en 'houden om een proclamatie be- vele woningen woei de vlag half stok toen om half acht een lange stoet zich in beweging zette. Voorop de Harmonie en de na bestaanden van de gevallenen, personeel van de Rijkswater staat. geestelijke en wereldlijke autoriteiten, padvindsters en ver kenners en tenslotte vele honder den uit alle rangen der bevolking. Heel deze lange stoet ging zwij gend, onder Ibegeleiding van het sonore geluid der kerkklokken en de sombere klank der trom mels naar het monument aan de Westsluis. Daar aangekomen kondigde een verre sirene het einde van het klokgelui aan en werden on der het neerhalen der vlag twee minuten stilte in acht genomen. Twee minuten, waarin de ge dachten teruggingen naar hen, die in de strijd voor de bevrijding van ons vaderland hun leven of ferden. Twee minuten om op te Zien naar de onverzettelijke steen klomp, waaruit even onverzette lijk een vuist opstijgt, een zwaard omklemmend, niet om te doden, maar om een teken te zijn dat ook het nageslacht even stand vastig voor zijn vrijheid zal vech ten. Bij de krans, die van gemeente wege aan de voet van het monu ment was neergelegd, werden nog vele eenvoudige ruikers ge voegd. Daarna speelde de Harmo nie onder doodse stilte 't „Dank gebed" uit „Valerius" Gedenck- klanck". Het was geen stralende Mei avond. Een eenzame meeuw zeil de op 'brede vleugels op de gure wind. De maan kwam van achter de wolken, weggetrokken door 'n wilde wind. Maar alles was groen en jong en men hoorde de vogels hun avondlied fluiten. Er is weer nieuw leven. De natuur begint weer opnieuw. En ook wij moeten telkens weer opnieuw beginnen. 5 MEIEEN FEEST. Een harde, bijna stormachtige wind, een loodgrauw, jagend wolkendek en een regenbui wa ren niet erg (bemoedigend voor deze feestdag. Maar gelukkig be terde het weer. Aan Britse schepen op de Noordzee- is verzocht uit te zien naar tien bemanningsleden van de Poolse treil er „Cieterzew". Zij zouden de treiler in volle zee, tus sen Noorwegen en Schotland, in reddingsboten hebben verlaten en op weg zijn naar Schotland, waar zij politiek asyl zouden wil len vragen. Deimegeiijkheid bestaat, dat zij reeds zgn opgepikt door een der Britse treiters die in dat gebied vissen, af door het Poolse motor schip „Morska Wola", het moe derschip van de Poolse haring vloot. In hei; laatste geval zouden de mannen onder arrest staan. Aan vanhei ijk waren Dinsdag ochtend noodseinen van het schip opgevangen, waarin de positie werd opgegeven als 59 graden Noorderbreedte en 2 graden Oosterlengte. In dij bericht werd gezegd: .snelheid negen knopen, koers Z.W. Ik vaar naar Peter head. Mijn naam is Cieterzew. Zaad een vliegtuig of een klein schip, snel". Een andere Poolse treiler, de „Fishing Faith", seinde later, dat Mj in de buurt van de „Cieter zew" was*. Een uur later werd van de „Fishing Faith" het be richt ontvangen: het schip ver keert niet in groot gevaar. Wij gaan langszij <In aansl. op dit bericht seinde de „Morska Wola": „Geen sleepboot- of andere hulp nodig De Morska Wola verleent zelf hulp'J Enige schepen, die reeds op weg waren naar de „Cieterzew" om hulp te verlenen, wijzigden daarop hun koers weer. In latere berichten, ontvangen van een Noors kuststation, werd gezegd, dat de treiler mogelijk was verlaten door de bemanning, ap drie" af vier man na, die niet in staat waren het schip te be sturen.. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben Woensdag avond de dodenherdenking op het Stationsplein te Baarn bij het monument voor de gevalle nen bijgewoond. De Koningin en de Prins arriveerden om vier minuten voor acht. Zij legden eerst een krans van aronskel ken, waaraan linten in de Neder landse kleuren, bij het monu ment. Daarna begaven zij zich in ge zelschap van de burgemeester van Baarn, de heer S. J. van Beeck Calkoen, en de heer P. Mo- ritz, de leider van het verzet tij dens de oorlogsjaren in' Baarn, naar de grote kastanjeboom op het plein en namen hier de twee minuten stilte in acht. Ongeveer tweeduizend perso nen namen deel aan de plechtige herdenking. kend te maken van de volgende inhoud: „Stadgenoten, Heden 5 Mei 1955 is het tien jaar geleden, dat ons volk zijn vrijheid herkreeg. Na een ontzaglijke grote of fers vergende strijd heeft de vrije wereld getriomfeerd over knechtschap en dictatuur. Groot is onze vreugde, diep is onze dankbaarheid, wanneer wij vandaag de tiende verjaar dag van onze bevrijding geden ken. Het feestcomité nodigt U allen uit omi gezamenlijk het bevrij dingsfeest te vieren. Zingt uw vreugde en uw dank baarheid uit over het wonder van de 'herkregen vrijheid. Ont plooi het aloude rood-wit en blauw, laat de feeststemming over U vaardig worden. Leve de Koningin! Leve het Vaderland!" DANK AAN GOD. Tussen 8 en 10 uur werden in alle kerken diensten gehouden om God te danken voor de grote gave der vrijheid en om inhoud en doel te geven aan deze feest viering. Om 'half elf begonnen de klok ken hun feestklanken over de stad uit te strooien. Hoewel er nog een sterke wind stond, verhelderde de hemel en kwam het zonnetje te voorschijn, dat 'n stad boordevol feestvreug de te zien kreeg met een Markt waar meer dan duizend kinderen stonden aangetreden en daar om heen honderden en honderden toeschouwers. OPENING. Om elf uur was het ogenblik aangebroken waarop door de voorzitter van het 5 Mei-comité, de heer S. W. Henry, de feeste lijkheden officieel werden inge zet. De heer Henry richtte zich met een welkomstwoord tot de stad genoten en heette hen namens 't feestcomité hartelijk welkom op dit bevrijdingsfeest. „Wij vieren deze dag", aldus spr. „om te gedenken dat wij 10 jaar geleden werden bevrijd uit een zuivert de adem - verhoogt uw energie en levenslust heerlijk - verfrissend In het nationale programma, dat over de zenders Hilversum I en II Woensdagmorgen van half elf tot elf uur is uitgezon den ter herdenking van de geval lenen, heeft H. M. de Koningin zich tot de Nederlandse school jeugd gericht. H. M. de Koningin zeide: „Behalve tot de grote mensen zou ik graag ook een woord tot jullie willen richten de kinde ren die al oud genoeg zijn om zelfstandig te denken en de jon geren die toch nog niet tot de volwassenen behoren omdat wij diep blij en dankbaar zijn, dat wij tien jaar geleden onze vrijheid hebben teruggekregen. Het grootste deel van jullie leven heeft bestaan uit deze tien jaar na de oorlog en je oorlogs herinneringen, hoe deze ook zijn, zijn aan gebeurtenissen, die voor jullie al heel lang geleden zijn. Ik kan dus begrijpen, dat jullie je niet erg deelgenoot voelen aan het herdenken van een tijd, die van je ouders was. Maar wij kunnen de geschiede nis vergelijken met een weefsel, waaraan ieder geslacht zijn deel weeft. Op jullie beurt is het aan jullie goed inzicht overgelaten om daarin goed de draad, die van zuiver goud is, in het oog te houden. Die is daar ingeweven door hen, die doodeenvoudig niet anders meenden te kunnen doen dan het goede te kiezen en het kwade te verwerpen. Dat is het voorbeeld, dat gedurende die oorlogstijd door zoveel mensen gegeven is, zó, dat zij er hun leven voor over hebben gehad. De kwade machten hadden geen eerbied voor het leven op aarde, afstonden, deden dat, om het lange, bange oorlogsnacht." Na in onze kerken of thuis te heb ben gedankt, gaan wij nu feest vieren en er is geen enkele dag in het jaar die zoveel aanleidüng tot feestvieren geeft". Zich speciaal tot de kinderen wendend, zei de heer Henry: „Jullie weten niet, of misschien nauwelijks wat de oorlog bete kend heeft. Maar jullie ouders en onderwijzers hebben het jullie zeker verteld en daarom gaan wij nu met een blij gemoed en een dankbaar hart feest vieren". Op zijn verzoek werd onder be geleiding van hoomsignaal de vlaggen van» alle vrije naties ge hesen en opende de heer Henry officieel de feestelijkheden. ALLEEN KINDEREN KUN NEN BLIJ FEEST VIEREN. Burgemeester mr Tel'legen, ere voorzitter van het 5 Mei-comité zeide met dankbaarheid en vreug de het woord te voeren. Zich tot de kinderen wendend zeide mr Teilegen: „In de kerk en thuis hebben jullie gehoord wat dit feest betekent en wat het betekenen moet.". Spr. wees de kinderen op de bekende feiten uit de geschiedenis van de 80- jarige oorlog. De strijd, die is gevoerd en de listen die werden aangewend. Hij herinnerde aan 't beleg en het ontzet van Leiden en hoe ieder jaar, ter herinnering brood en haring aan de bevol king wordt uitgereikt. Deze bevrijding is nog niet in de geschiedenisboeken opgete kend, maar staat wel in de har ten der mensen geschreven, aldus de burgemeester. Mr Teilegen herinnerde aan de haat, de ellende en de honger, die werd geleden; de mannen en vrouwen, die zijn gevallen toen zij trachtten zich tegen de maat regelen van de onderdrukker te verzetten. En toen de bevrijding daar was, vielen vele mensen op straat op de knieën om God te danken. Ik spreek het liefst tot kinde ren, aldus de burgemeester, om dat alleen kinderen blij feest kun nen vieren. „Dit is het grootste feest dat Nederland vieren kan, want door Gods 'hand zijn wij bevrijd. Het is een grote gave, dat wij kun nen denken, zeggen en schrijven wat we willen, zonder daarvoor te worden gestraft. Maak deze dag tot een groot feest door het rood-wit en blauw in de zon te laten wapperen". KINDERZANG. Begeleid door de Harmonie zon gen de kinderen het „Wilhel mus", „Wij leven vrij", „Gelukkig is het land" en het eerste en laatste couplet van het Zeeuws- Vlaamse volkslied. De 'heer Henry dankte kinde ren en onderwijzers en kondigde een rondgang aan van de Harpuo nie door de stad, richting Ttio- lensstraat en Donze-Visserstraat. Toen de voorzitter aan het on derwijzend personeel toestem ming bad gevraagd en gekregen om de kinderen achter de Har monie te laten gaan, werd dit met een laaiend enthousiasme en een gezwaai van honderden vlag getjes door de kinderen ontvan gen. Zo werd het steeds drukker in de Terneuzense straten en zag men overal blije gezichten, viog- door A. H. VAN OMMEN. 120) „Ja.... Ik kwam u even vra gen, of u het schot óók hebt ge hoord," antwoordde Bak. „Schot?Welk schot?" Bak scheen verbaasd. „Vijf mi nuten geleden is mijnheer Tien hoven in zijn kamer doodgescho ten", verduidelijkte hij. Hazelaar sloeg langzaam de dekens weg en liet zijn blote voe ten over de rand van het bed bungelen. Hij streek eens met de hand over z'n kale schedel en zei, alsof hij tegen zichzelf sprak: „Zodus Mickey hebben ze tóch te pakken-gekregen. „Wat bedoelt u daarmee?" vroeg Bak snel. „Tja... ik sprak hem gister morgen nog even op z'n kamer. Hij scheen zich nogal te interes seren voor de moord in de Kalf jeslaandeed uitkomen, dat ie meer wistalthans iets ver moedde. Hij heeft dit vermoeden waarschijnlijk ook tegen de an deren uitgesprokenóók tegen de verkeerde en die heeft 'm nu Nadruk verboden. voor altijd de mond gesnoerd," was het antwoord. Bak had direct geconstateerd, dat de man in zijn onderkleding in bed lag, zónder pyama en dit stelde hem aan de ene kant ge rust en aan de andere kant om begrijpelijke redenen teleur. Hij begaf zich weer naar de deur en voordat Hazelaar vragen kon stellen, zei hij: „Mijnheer Haze laar, evenals de andere gasten moet ik ook u verzoeken uw ka mer te houden." „Natuurlijk. Draait u 't licht even achter u uit?" Aan welk vriendelijk verzoek Bak voldeed. Terwijl hij de trap afdaalde, bedacht hij, dat het feit, dat Ha zelaar in zijn onderkleding in bed lag, klopte met de verklaring van de andere gasten en het dienstpersoneel, dat zij de oude man niet op de trap waren tegen gekomen, toen zij de trap afren den. Zou Hazelaar de dader zijn, dan zouden toch zeker de huis knecht, het dienstmeisje of de beeldhouwer hem zijn tegenge komen! Dat de andere bewoners van de tweede étage het schot wél hadden gehoord en Hazelaar niét, zei nog niets. Hij was in zijn eerste slaap en die kon bij sommige mensen vooral oudere zeer vast zijn. Mocht dus het feit, dat Hazelaar niet tegelijk met de anderen naar beneden was gekomen op zichzelf ver dacht zijn, thans moest Bak er kennen, dat de man net zo min of net zo veel verdacht was als de anderen. Hij was weer in de hal aange land en probeerde de keuken deur, die toegang gaf tot de ach tertuin. Gesloten.... Hij ontsloot de kamer waar het lijk lag, draaide het licht aan en begon daar een nauwgezet onderzoek echter zonder ook maar iets aan te raken. Dat liet hij aan de dac- tyloscopische dienst over. Bewij zen of stille getuigen van de misdaad vond hij echter niet en ook de zo begeerde revolver bleef onvindbaar. Waar de dader dit wapen zo vlug had kunnen verbergen, begreep hij maar niet. Precies wat inspecteur Bijlman steeds gezegd had: hij had met een gewiekste en geslepen kerel te maken! Iemand die practisch zonder fouten werkte. Bak keek even door het open staande raam. Ook daar, zoals om het gehele pension, vastge- trapt grind, waarin geen voetspo ren werden achtergelaten, als ja als de dader door dit raam was binnengekomen, welke ge dachte hij echter reeds bij voor baat had verworpen. Waarom echter?... Veronderstel, dat Bel fort.... Verdorie ja, Belfort! Waar zat die op het moment van de moord? De pensionhouder moest toch in ieder geval even van het gebeurde op de hoogte worden gebracht. Hij tuurde voor zich uit in de duisternis en op dit ogenblik zag hij in de tuin het puntje van een brandende sigaret aangloeien. Snel trok hij het hoofd terug, knipte het licht uit, rende de ka mer uit, sloot de deur en verliet het huis door de voordeur. Hij vermeed het krakende grindpad en liep over het gras langs de struiken naar de achterzijde en zijn snel voortglijdende gestalte was tegen de donkere achter grond nauwelijks te onderschei den. Hij stond even stil om zich te oriënteren, waar hij het licht puntje had waargenomen. Daar., daar zag hij 't weer. Met de dienstrevolver in de vuist sloop hij in gebukte houding voor waarts. „Grr.r, waf waf!" „Koost!" (Wordt vervolgd.) leven op de wereld en in Neder land mooi te laten zijn in de toe komst. En zij, die de veerkracht vonden hun geschonden leven weer op te nemen, toonden daar door hoe wonderbaarlijk veel er van het leven kan worden ge maakt. Iedere keer dat men tien jaar verder is, zijn het weer heel an dere eisen waar de mensen aan moeten voldoen en jullie ont komt er niet aan je te beraden op wat er vooral in de toekomst van je gevergd zal worden. Aan jullie is het te tonen, dat je op jullie manier niet onder hoeft te doen voor wie je voorgingen en dat je hoog zult houden al dat, waarvan je voelt, dat je het hoog houden moet. Dit kunt je tonen door, kome wat kome, je eerbied voor het leven te laten blijken in het al gemeen, en in het bijzonder voor dat van anderen". De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen had zich, zoals is gemeld, tot de gemeentebesturen en tot de besturen van bijzondere scholen gewend met het verzoek al het ziek; het was feest. Inmiddels hadden de kleintjes van alle kleuterscholen en de laagste klassen van alle lagere scholen 'het Concertgebouw tot in de uiterste hoeken bezet om te kunnen genieten van enige aardi ge kinderfilmpjes. DE JEUGD AAN 'T WOORD. Toen- te ongeveer half twee de sirene loeide, waren er ongeveer duizend 'kinderen in „Oranje- kwartier" en „Bloemen/buurt" verzameld, om het aloude Neder landse ganzenbordspel te spelen. Doch niet alleen de kinderen, ook vele toeschouwers wandelden van post tot post om de verrich tingen van de jeugd gade te slaan. En hoewel een stormach tige Westenwind nogal eens spel breker was, alles is uitstekend verlopen en verdienen de organi satoren zeker een woord van lof. Er waren veel amusante mo menten en heel wat daarvan zijn gefilmd of gefotografeerd. Of denkt U dat het niet amusant is als je een tiental hoofdjes in de „schand'blokken" ziet. Of als ze tevergeefs springen om een stuk koek te happen, te zien zaklopen, spijkers in een balk slaan en zo mogelijke te doen om in iedere nog een veertigtal? school de leerlingen gezamenlijk naar deze boodschap te laten luisteren. De tekst der boodschap is af gedrukt op een plaat, waarop de kunstenaresse Jenny Dalenoord uit 's-Gravenhage een randver siering heeft aangebracht. On der de tekst van de ifoodschap is de handtekening van Hare Ma jesteit gereproduceerd. De in kleurendruk uitgevoerde randversiering bevat symboli sche beelden van verwoesting en wederopbouw. Van de plaat zijn één en een kwart millioen stuks gedrukt. De minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen heeft bevorderd, dat de plaat op 4 Mei werd uitgereikt aan de leerlingen van de vijfde en zesde klasse van het lager onder wijs, aan de leerlingen van het voortgezet lager onderwijs, het u.l.o., het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs, het nij verheidsonderwijs en de kweek scholen, zowel op de openbare als op de bijzondere scholen. Aan de Nederlandse jeugdge meenschap is een aantal dezer platen beschikbaar gesteld ten einde die uit de reiken aan de niet-schoolgaande jeugd tot de leeftijd van achttien jaar. De jeugd heeft genoten, maar óók de volwassenen. In de pauze van de gecostu- meerde voetbalwedstrijd aan de Molendijk werden de prijzen uit gereikt aan de hiernavolgende jeugdige prijswinnaars. Groep 6: Paul Pieters; Huib Al- bregts; Willy Huissen; P. v. Dam me; Harry van Tiel; P. Harms; R. van Duyse; Eddy Meijers; F. Geers en H. Verschuren. Groep 12: W. Burger; H. v. d. Brink; G. Viveen; W. Wentink; R. Vroegop; R. de Leijzer; M. IJsebaert; H Gort: A. Snap en C. Loof. Groep 37: Jan van Bendegem; Hans v. d. Bent; Daan Hamelink; Hans Ekhardt; Rinus Witte; A. v. d. Berge; Kees v. Drongelenen Jas Dieleman. Groep 43: Lia Schutte, Loesje Hupkens; Fientje v. Pienibroek; Toos Bareman; Trudie Michiel- sen; Corrie v. d. Enden; Hannie Sehoonakker; Ria de Jonge; Wil lie Steketee en Elly Schalk. Groep 49: Ineke Verschoor; Suus Ollebek; Ria van Daimime; Jannie Schutte; Lieneke Harms; Margriet v. Houcke; Corrij Ter-

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2