Wat brengt de Radio De blauwe auto ill Gemeenteraad vanTerneuzen Vierkleurenpotloden I WEEDE BLAD Dinsdag 5 Mei 1955 10e Jaargang No. 3447 Meer bakkersvlaggetjes op 6 en 7 Mei Poging tot moord te Deift Roofoverval bij Kampen dodelijk ongeluk Toespraak van de Paus .iiuuiiiiiiiiiiuuiiiiuiiiiiuuiiJisiiBiüiiiua De beste bedden ooit gemaakt! VRIJE ZEEUW Het nationale bakkerscomité, dat ter gelegenheid van de 10e verjaardag van de bevrijding zich (beijvert via een Zweedse witteibrood-actie met aangehech te vlaggetjes gelden in te zame len voor de Stichting 19401945 en voor het Nederlandse Roode Kruis, heeft zijn actie moeten uit breiden. Het comité rekende op de ver koop van 1,5 mi'llioen vlaggetjes op 6 en 7 Mei. De belangstelling van alle Nederlandse bakkers is echter zo groot, dat de aanmaak dezer vlaggetjes tot twee mil- Lioen verhoogd moest worden. En nog vraagt men zich af, of deze hoeveelheid voldoende zal zijn. 'De vlaggetjes tonen aan de ene kant de landkaart van Neder land, waarover de Zweedse vlag wappert met in de reohter-bene- denhoek het Roode Kruis-teken. Aan de achterzijde staat een kwartje voor de Stichting 1940 1945. Op 6 en 7 Mei zullen alle bak kerswinkels in ons land speciale decoraties in hun étalages aan brengen om iedere voorbijgan ger, en speciaal de huisvrouw, aan de Zweedse wittetoroodscfa- gen te herinneren. Wegens poging tot moord op zijn vrouw heeft de politie M. uit de Prins Mauritsstraat te Delft ingesloten. De man verkeerde on der invloed van sterke drank en gaf tijdens een twist zijn vrouw een klap op het linkeroog, waar na hij haar met een dolk in de iborst stak, enige centimeters bo ven het hart. Aanvankelijk zag de arts, wiens hulp was ingeroe pen, de toestand ernstig in. Bij onderzoek in het Oude en Nieu we Gasthuis bleek de verwon ding echter mee te vallen, zodat de vrouw naar haar woning kon worden vervoerd. In de nacht van Zaterdag op Zondag omstreeks half één is de heer P., vertegenwoordiger uit Kampen, het slachtoffer gewor den van een roofoverval. De heer P. was met zijn (bestelwagen op weg naar Kampen, toen hij op de Friese weg in de nabijheid van Kampen twee mannen ontdekte, die gebaren maakten en hem verzochten te stoppen. Met enige aarzeling gaf de heer P. gevolg aan dit verzoek. Hij werd daarop door de twee tot nu toe onbekend gebleven personen uit de wagen gehaald, waarna een worsteling volgde. De mannen beroofden de heer P. van zijn portefeuille in houdende 100,—, terwijl zij, te vens het contactsleuteltje van de auto meenamen. De politie stelt een onderzoek in. TE ROTTERDAM. Toen de 70-jarige concierge H. de Neef van de Heemraadsingel Zondagavond omstreeks negen uur op de 's-Gravendijkwa'l vlak voor een naderend motomjwiel overstak, werd hij door dit voer tuig aangereden. Hij werd onge veer tien meter meegesleurd en Mep zulke ernstige verwondingen op dat hij ter plaatse overleed. De motorrijder, de R.K.-geeste- lijke H. Waldram uit de pastorie in de Beukendaal, werd ernstig aan het hoofd gewond. Hij werd in het St Fransiscus-gasthuis opgenomen. Zijn ambtgenoot J. C. A. Fransino, die op de duo zat, liep enige onbetekende ver wondingen op. Paus Pius XII, gezeten op een troon op de trappen van de Sint Pieters basiliek, heeft op één Mei ruim 150.000 arbeiders uit geheel Italië toegesproken en verklaard, dat hij had besloten de eerste Mei tot het feest van St Josef, de werkman te maken. Hij zeide, dat de „vijand van Christus" onder de werkende klasse „valse ideeën" wil ver spreiden „over de mensen, de wereld, de geschiedenis en socia le en economische structuren". „(De monsterachtige leugen wordt nog steeds verspreid, dat de Kerk de bondgenoot van het kapitalisme tegen de arbeiders is". „Zij (de Kerk), de moeder en lerares van alle mensen, is altijd speciaaaL Ibezorgd voor die van haar kinderen, die in moeilijker omstandigheden verkeren en zij heeft in werkelijkheid een krach tige bijdrage geleverd tot de bil lijke vooruitgang, die reeds door bepaalde categorieën arbeiders is bereikt". De menigte Katholieke arbei ders, tot wie de Paus sprak, was de grootste, die ooit in Italië bij een is geweest. Zij juichten de Paus geestdriftig toe, toen deze in zijn zetel naar zijn troon werd gedragen. De Paus zei, dat de Italiaanse Katholieke arbeidersorganisaties, die de tiende verjaardag van haar stichting vieren, tot de bes te wapens behoren om „het vergif van de dwaling" te bestrijden. Vergadering van Donderdag 14 April 1955, des avonds 7 uur. Voorzitter: Mr. P. H. W. F. Teilegen. Wethouders: J. den Hamer en M. de Vos. Raadsleden: F. Dieleman, D. M. Ollebek, J. A. de Feijter, Dr. M. E. H. Camps, W. J. Weterings, R. F. de Waal, R. Hol, A. Jansen, N. F. Dieleman, S. W. Henry, N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem en M. van Langevelde. Wnd. Secretaris: J. Versprille. Wegens uitstedigheid afwezig met kennisgeving: raadslid J. van Riet. De Voorzitter opent de vergadering. De Voorzitter: Allereerst wil ik de heren Den Hamer en Jansen, die na een langdurige ziekte weer in ons midden zijn, van harte welkom heten. Ik ben zeer verheugd dat deze heren aan de raads vergadering kunnen deelnemen. Wij kunnen deze heren niet missen bij onze vergaderingen en de afwezigheid van de wethouder Den Hamer heb ben wij bij ons werk ten zeerste gevoeld. Ik hoop, dat hun herstel blijvend zal zijn en wij nog vele jaren van hun zakelijk inzicht mogen profiteren, tot heil van Terneuzen. Voorts'wil ik U allen zeer hartelijk danken voor de verrassing die mij gewerd, toen ik na mijn ver jaardag in het gemeentehuis terugkwam. Ik had gedacht mezelf aan Uw huldiging te kunnen ont trekken, doch de volgende dag bleek dat U mij niet vergeten had en mij een aandenken voor deze dag had gegeven. Ik ben zeer getroffen, dat Uw raad en het gemeentepersoneel hieraan hebben gedacht. Ik wil mijn diepgevoelde dank hiervoor uitspreken. De heer Den Hamer: In de eerste plaats mijn heer de Voorzitter, dank ik U hartelijk voor de woorden tot mij gericht, in verband met mijn aan vankelijk herstel. Dank ook aan U en collega De Vos en de gemeente-secretaris, die tot mijn spijt niet aanwezig kan zijn, voor het werk voor mij in de afgelopen periode verricht. Ik gevoel de be hoefte U allen mijne heren, ook met inbegrip van het administratief gemeentepersoneel, te danken voor het medeleven dat ik gedurende mijn ziekte van U heb mogen ontvangen. Het was en is voor een zieke een verkwikking medeleven te mogen ondervinden. Bovenal, meneer de Voorzitter, dank aan onze God en Vader van Wie ik steun en sterkte mocht ontvangen en mij deze aanvanke lijke herstelling bereidde. Ik eindig met de wens, dat onze samenwerking als vanouds vruchtbaar moge zijn, in het belang van de gemeente Ter- neuzen. 1. Vaststelling notulen van de vergadering van 3 Maart 1955. De notulen, zoals deze de raadsleden zijn toege zonden, worden ongewijzigd vastgesteld. 2. Ingekomen stukken 1. Het door gedeputeerde staten van Zeeland goedgekeurde raadsbesluit van 28 Januari 1955, inzake aankoop percelen Dwarsstraat 19, 21 en 23 van C. A. Kaan. 2. Idem, inzake verkoop van een perceel grond aan de voormalige staalfabriek aan F. Petit. 3. Idem, inzake verkoop van een perceel grond, gelegen in de Zuidlandpolder, aan de woning bouwvereniging „Werkmansbelang". 4. Idem, dd. 2 Dec. 1954, inzake verkoop van een perceel grond, gelegen in de Zeven Triniteits- polder, aan het R.K. schoolbestuur te Ter- neuzen. 5. Idem, dd. 28 Januari 1955, inzake het waar borgen van een geldlening aan de woning bouwvereniging „Werkmansbelang". 6. De door gedeputeerde staten van Zeeland goedgekeurde wijzigingen van de begroting van de dienst van maatschappelijke zorg en die van de gemeente voor 1953. 7. Jaarverslag van de brandweer over 1954. 8. Schrijven van de heer N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem, waarbij hij ontslag neemt als lid van de gemeenteraad. De Voorzitter: Naar aanleiding van het laatste ingekomen stuk wil ik U verzoeken mij toe te staan hierover aan het einde van de vergadering te spreken. Zonder bespreking of hoofdelijke stemming wordt besloten de ingekomen stukken voor kennis geving aan te nemen. 2a. Benoeming van 3 vertegenwoordigers en 3 plv. vertegenwoordigers in het algemeen bestuur van de Centrale Dienst van Bouw en Woningtoezicht en het toezicht op Ge meentewerken in Oost Zeeuws-Vlaanderen. Overgegaan wordt tot stemming van 3 vertegen woordigers. De heren De Feijter en Ollebek vormen met de voorzitter het stembureau. Uitgebracht worden 14 stemmen, waarvan 10 op de heer De Vos, 2 op de heer Ollebek, 1 op de heer Henry en 1 op de heer De Feijter. De heer De Vos is benoemd en neemt zijn be noeming aan. Uitgebracht worden 14 stemmen, waarvan 7 op de heer De Feijter, 3 op de heer Ollebek en 2 op de heer Van Langevelde. 2 stemmen zijn blanco. De heer De Feijter is benoemd en neemt zijn be noeming aan. Uitgebracht worden 14 stemmen, waarvan 9 op de heer Van Langevelde, 3 op de heer Camps, 1 op de heer De Waal en 1 op de heer Ollebek. De heer Van Langevelde is benoemd en neemt zijn benoeming aan. Stemming van een plaatsvervangend vertegen woordiger voor de heer De Vos. Uitgebracht werden 14 stemmen, waarvan 10 op de heer Henry. 4 stemmen zijn blanco. De heer Henry is benoemd en neemt zijn be noeming aan. Overgegaan wordt tot stemming van een plaats vervangend vertegenwoordiger voor de heer De Feijter. Uitgebracht worden 14 stemmen, waarvan 8 op de heer Ollebek, en 1 op de heer De Waal. 5 stemmen zijn blanco. De heer Ollebek is benoemd en neemt zijn be noeming aan. Stemming van een plaatsvervangend vertegen woordiger voor de heer Van Langevelde. Uitgebracht worden 14 stemmen, waarvan 8 op heer De Waal en 2 op de heer Camps. 4 stemmen zijn blanco. De heer De Waal is benoemd, doch neemt zgn benoeming niet aan. Bij de volgende stemming worden uitgebracht 14 stemmen, waarvan 6 op de heer F. Dieleman, 3 op de heer Camps en 1 op de heer Jansen. 4 stemmen zijn blanco. De heer F. Dieleman is benoemd, doch neemt zijn benoeming niet aan. Er wordt opnieuw gestemd. Uitgebracht wor den 14 stemmen, waarvan 3 op de heer Camps, 3 op de heer Jansen, 3 op de heer Hol en 1 op de heer N. F. Dieleman. 4 stemmen zijn blanco. Daar niemand de meerderheid heeft verkregen wordt overgegaan tot een tweede stemming. Uitgebracht worden 14 stemmen, waarvan 7 op de heer Hol, 2 op de heer Camps en 1 op de heer Jansen, 4 stemmen zijn blanco. De heer Hol is benoemd en neemt zijn benoe ming aan. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot verkoop van percelen grond: a. aan de Industrieweg; b. aan de Stijn Streuvelstraat; c. aan de Jacob Catsstraat; d. aan de Zuidlandstraat. 3a. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot aankoop van een 9-tal woningen aan de 2e De Feijterstraat. Deze voorstellen worden zonder bespreking of hoofdelijke stemming aangenomen. 4. Voorstel tot onteigening van percelen grond in het plan Zeven Triniteitspolder n. De heer De Feijter: Meneer de Voorzitter, ik kan begrijpen dat de gemeente de beschikking over deze gronden wil krijgen voor de bouw van woningen en op deze wijze wil trachten de huizen- voorraad in Terneuzen uit te breiden, hetgeen noodzakelijk is. Ik vind het evenwel jammer, dat het niet is gelukt dit door een minnelijke schik king te doen. Volgens de stukken blijkt dit niet mogelijk te zijn geweest. Thans wordt voorgesteld tot onteigening over te gaan. Burgemeester en Wethouders schrijven nu aan de gemeenteraad, dat zij hebben getracht de gronden van de ver eniging „Het Israëlietisch Weeshuis" en de stich ting „Joods Tehuis voor Bejaarden" voor de hoogst toelaatbare prijs aan te kopen. Is er in deze over leg gepleegd met de grondkamer voor Zeeland en wat is de door burgemeester en wethouders ge boden hoogst toelaatbare prijs? Ik ben niet tegen het voorstel, doch alvorens dit door de gemeen teraad wordt aangenomen, wil ik hierover gaarne worden ingelicht. De Voorzitter: De centrale commissie voor ont eigeningsvergoedingen te Rotterdam heeft ons geadviseerd, welke prijs naar haar inzicht betaald moet worden. Deze commissie heeft een objectief inzicht en de schatting hebben wij doorgegeven aan de eigenaar. De heer De Feijter: Ook deskundigen kunnen toch verschillend van mening zijn over een hoogst toelaatbare prijs? De Voorzitter: Het uiteindelijk te vergoeden bedrag wordt door de rechtbank bij de onteige ning vastgesteld. De here De Feijter: Welke prijs is door U ge boden? De heer Den Hamer: Voor de grond hebben wij 0,85 per m2 geboden. In totaal is dat voor de boerderij van de heer De Kubber een bedrag van 65.824,waarin begrepen 8.500,— voor de op stallen. De Voorzitter: Ik kan hier nog aan toevoegen, dat de grond van de erven De Feijter in de Zeven Triniteitspolder niet onteigend wordt. Wij hebben met de erven De Feijter een overeenkomst be reikt en inplaats van onteigening wordt dit een voorstel tot aankoop van grond in de Zeven Trini teitspolder. De heer De Feijter: Betreft het hier de opper vlakte die wordt aangegeven? De heer Den Hamer: Het gaat hier niet om het hele perceel. Uiteindelijk mogen wij niet meer onteigenen dan voor de directe bebouwing nodig is en daarom moet het perceel van het Israëlie tisch Weeshuis gedeeltelijk worden onteigend. De erven De Feijter willen het gehele perceel verkopen. Gisteren is overeenstemming bereikt over de prijs van 0,80 per m2, terwijl de schuur voor 800,kan worden gekocht. Dit zijn de prijzen welke wij van de grondkamer mogen be steden. Zonder hoofdelijke stemming worden zowel het voorstel tot onteigening, als het voorstel tot aan koop van de gronden van de erven Joz. de Feij ter aangenomen. 5. Voorstel tot het verlenen van medewerking, ingevolge artikel 72 van de Lager Onder wijswet 1920, aan: a. de Vereniging voor Christelijk Onderwijs aan de Jozinastraat voor aanschaffing van drie nieuwe kachels; b. de Vereniging voor Christelijk Onderwijs aan de Grenulaan, voor aanschaffing van vier nieuwe kachels. 8. Voorstel tot het beslissen op bezwaarschrif ten en verzoeken om ontheffing wegenbe lasting. Zónder bespreking of hoofdelijke stemming wor den deze voorstellen aangenomen. 7. Voorstel tot wijziging van de begroting van de dienst van Maatschappelijke Zorg 1954; het Grondbedrijf en die van de gemeente over 1954 en 1955. De heer Hol: Meneer de Voorzitter, in de derde wijziging van de begroting van de gemeen te voor het dienstjaar 1955 staat onder volgno. 522a aangegeven, dat de bijdrage voor deelneming aan de helicopterdienst, krachtens raadsbesluit van 3 Maart 1955 is vastgesteld op maximaal ƒ3500. Het bedrag heeft betrekking op 7 maan den exploitatie. Ongetwijfeld zal dit wel een ach tergrond hebben, omdat het aanvankelijke plan was, dat deze periode zich zou uitstrekken tot één jaar. Nu heb ik bij geruchte vernomen en ik kan dat bijna niet geloven dat de provincie niet wenst deel te nemen. Ik zou dit wel zeer betreu ren, maar ik mag U misschien verzoeken daar over nadere inlichtingen te geven. De Voorzitter: Ik kan U niets anders mede delen dan U bij geruchte hebt vernomen, namelijk, dat de provincie het niet een dermate provinciaal belang acht aan de helicopterdienst deel te nemen. De heer Hol: Hebben gedeputeerde staten deze beslissing nog nader gemotiveerd? De Voorzitter: Neen, en ik weet ook niet of wij met de motivering van de provincie zoveel zouden opschieten. De heer Hol: Meneer de Voorzitter, vooralsnog vind ik dit zeer betreurenswaardig. Zeeuws-Vlaan- deren is soms vlees, noch vis. Wat deze zaak be treft, gaan wij als het ware oudergewoonte terug en wordt Zeeuws-Vlaanderen aan zijn lot overge laten. De Voorzitter: Het gaat er maar om of wij dat lot zelf in handen kunnen nemen. Als dit zou gelukken, vind ik het nog niet zo verschrikkelijk erg. De heer Henry: Meneer de Voorzitter, ik wil voorstellen in de begroting voor 1955 van de ge meentelijke dienst voor maatschappelijke zorg een bedrag op te nemen, teneinde de mogelijkheid te scheppen op 5 Mei een uitkering te doen aan de minder bedeelden in onze gemeente. Ik hoop, dat het mogelijk is alsnog een bedrag in de begroting op te nemen. Ik denk hierbij aan degenen die uitkering genie ten krachtens de Armenwet en verder aan de ouden van dagen. Naar ik heb gehoord zal de commissie van advies hierover Vrijdag vergaderen. Er is nog geen bepaald voorstel en vóór 5 Mei a.s. zal er waarschijnlijk geen raadsvergadering meer worden gehouden. Misschien is het wel gemakke lijk, wanneer er een bepaald bedrag wordt opge voerd, waarover beschikt kan worden. De Voorzitter: Het is moeilijk hierover ineens een beslissing te nemen, doch wij willen deze zaak in het college gaarne in overweging nemen. Ik zou het wel op prijs stellen, wanneer iemand in de raad zich over deze gedachte uitspreekt, zodat wij een handleiding hebben over de gevoelens die bij de raadsleden leven. De heer Lambrechtsen van Ritthem: Ik kan mij aansluiten bij hetgeen de heer Henry voor stelt. Zonder gegevens iets vaststellen is toch eigenlijk een slag in de lucht. Misschien kunt U aan de hand van gegevens die U ter beschikking hebt mededelen over hoeveel personen de gift zich moet uitstrekken. Hoeveel behoeftigen en hoeveel ouden van dagen zijn er? De heer De Vos: De gedachte om aan degenen die vanwege de gemeente ondersteund worden iets extra's te geven, leefde reeds bij het college I en daarom zal morgenavond de commissie vanl advies van de gemeentelijke dienst voor maat-l schappelijke zorg hierover vergaderen. NatuurlijkI is het op het ogenblik praktisch onmogelijk te zeg gen hoeveel mensen hiervan zullen profiteren. Het ligt er aan hoe wijd men de kring trekt. Wil men alleen de ondersteunden van Maatschappe lijke Zorg wat geven of ook hen die uitkering ont vangen ingevolge de noodwet ouderdomsvoorzie ning. Het aantal personen dat N. U.-uitkering ontvangt bedraagt te Terneuzen 600. Die ge vallen liggen echter niet allemaal gelijk, want deze mensen zijn niet allen in gelijke mate be hoeftig. Er zijn er die een volledige N. U.-uitke ring ontvangen en anderen, omdat zij nog een zeker bezit hebben, met slechts een gedeeltelijke. Daarom is het moeilijk een grens te trekken. De heer Lambrechtsen van Ritthem: Is het een geste die door meerdere gemeenten wordt ge- daan? De heer De Vos: Volgens de krantenberichten wel. De heer Henry: Is het niet gemakkelijker een bepaald bedrag in de begroting op te nemen? Burgemeester en wethouders kunnen dan hier over vrijelijk beschikken. Dan is er ook een defi nitieve uitspraak van de raad. Anders moet U een bepaalde uitkering doen die niet goedge keurd is. De heer De Vos: U moet dan een bepaald be drag noemen. De heer Henry: Meneer de Voorzitter, vindt U het beter nog geen bedrag op te nemen? De Voorzitter: In principe heb ik er geen be zwaar tegen. Het lijkt mij echter beter eerst de commissie van advies te horen. De heer Weterings: Ik meen te hebben gelezen dat in deze van hogerhand ook enige adviezen zijn gegeven. Er is toch kenbaar gemaakt, dat het niet de bedoeling is dat allen die ondersteu ning krijgen van de Noodwet Ouderdomsvoorzie ning deze uitkering krijgen, doch alleen zij, die vallen onder de Armenwet. De heer De Vos: Dat is mij niet bekend. Het is zo, dat de gemeente geen bemoeiing heeft met degenen die niet bij maatschappelijke zorg om aanvullende uitkering komen. De heer Den Hamer: Het gaat hier om de grensgevallen en degenen die er behoefte aan hebben. De heer Weterings: Het was voor mij de vraag of dit een officieel stuk is. De Voorzitter: Wij kunnen met de beslissing van de commissie van advies veilig varen en be kijken aan welke mensen nog een extra toelage kan worden gegeven. De raad kan zich in principe met het voorstel verenigen. (Wordt vervolgd.) WOENSDAG 4 MEI 1955. HILVERSUM I; 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.00 Morgendienst; 10.30 Herdenkingsprogr. voor de scholen; 11.00 Gram.; 12.30 Land en tuinbouwmed.; 12.33 Gram.; 12.45 De Nederlandse vrouw in MET GESTOLEN AUTO AANRIJDING VEROORZAAKT Op het Spui te Amsterdam werd Zondagmorgen In alle vroegte een 18-jarige voetganger aangereden door een auto. Het bleek, dat de bestuurder van de auto, een 23-jarige jongeman, de wagen van het Damrak had ge stolen met ibehulp van een vals contactsleuteltje. Zijn bromfiets had hij o.p het Damrak laten staan, met de bedoeling, als de auto was weggebracht, deze weer op te halen. De auto, een Chevrolet, was door een paar jongelui uit Aalsmeer gehuurd. Juist toen zij op het hoofdbureau van politie aangifte kwamen doen, was de wagen al in beslag genomen. De dief heeft tegen over de politie bekend. De ge wonde voetganger is in het Bin nengasthuis opgenomen. N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE het verzet; 13.00 Nieuws; 13.15 Dodenherdenking; 13.35 Gram.; 15.25 Viool, clavecimbel en cello; 16.00 Voor de jeugd; 17.00 Idem; 17.30 Gram.; 17.40 Koersen; 17.45 Nieuws; 18.00 Klokgelui; 18.01 Gedeelten officiële herdenkings bijeenkomst; 18.30 Omroeporkest en groot koor; 19.00 Reportages; 20.00 Stilte; 20.02 Wilhelmus; 20.04 Kamerorkest; 20.15 Nws; 20.23 Toespraak over de Stich ting 1940—-1945 20.30 Gram.; 21.20 Radio Philharm. orkest; 21.35 Hoorspel; 22.35 Gram.; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gr.; 7.45 Even opkrikken; 7.50 Gram. 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.45 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 10.00 Morgenwijding, 10.30 Herdenkingsprogr. voor de scholen; 11.00 Voor de vrouw; 11.30 Gram.12.00 Lichte muziek, 12.30 Land- en tuinbouwmed.; 12.33 Voor het platteland; 12.38 Gram.; 12.45 Reportage; 13.00 Nieuws; 13.15 Tentoonstellings agenda; 13.18 Lichte muziek; 13.45 Gram.; 14.00 Medische kro niek; 14.10 Mezzo-sopraan en piano; 14.30 Voor de jeugd; 16.00 Voor de zieken; 16.30 Voor de jeugd; 16.50 Gram.; 17.15 Idem; 17.45 Nieuws; 18.00—20.15 Nat. programma (zie Hilv. I.); 20.15 Nieuws; 20.20 Orkest; 20.39 Hoorspel; 21.34 Orkest; 22.10 Toespraak; 22.15 Gamba-kwartet, 22.45 Causerie; 23.00 Nieuws; 23.15 Esperanto; 23.20 Instr. trio, 23.40 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 14.00 Schoolradio; 16.00 Koersen; 16.02 Gram.; 16.15 Omroepork.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.25 Voor dracht; 17.45 Gram.; 17.50 Boek bespreking; 18.00 Zang en piano; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Volkszang; 20.00 Zangspel; 22.00 Nieuws; 22.15 Muz. causerie; 22.45 Gram.; 22.55 Nieuws. m W onbeperkte garantie geruisloos BINNENVERING BED xarm moderne SCHUIMRUBBER BED mensen HAZiT I O D f N- OON NI door A. H. VAN OMMEN 118) „Ah... mijnheer Rodney",grom de hij en hij liet de man weer los. Razend snel vlogen zijn ogen nu heen en weer. Terwijl hij Rod ney losliet, had hij reeds in één oogopslag gezien, dat de man in pyama was en op blote voeten liep. Links in de hal trad Mies Koning Uit haar kamer, de han den in de zakken van een licht blauwe ochtendjapon en een half opgerookte sigaret tussen de rode lippen. Ze werd bijna onmid dellijk gevolgd door Freddy Sna- bel, nog gekleed in het lichtgrijze costuum, waarin hij die avond was weggegaan en thuisgeko men. Ook bij hem bungelde ach teloos een half opgerookte siga ret tussen de lippen. Dit alles moest Bak in de frac tie van een seconde overzien, want het volgende moment moest hij zijn aandacht besteden aan de mensen, die nu op de trap en overloop van de eerste verdie ping stonden. Hij zag Flip Brug- geman in een rood-wit gestreepte pyama halverwege de trap naar beneden komen. Sylvia boog zich juist over de leuning van de Nadruk verboden. overloop, een blauw zijden och tendjapon losjes over haar dito pyama geslagen en hij hoorde de bons, waarmee Kees Geerling. gehuld in een lange donkere ka merjas, blootsvoets van de twee de trap met een sprong op de eerste overloop belandde. Direct rende Geerling achter de humo rist langs de eerste trap naar be neden. Vlak achter hem kwam Sylvia, gevolgd door de huis knecht, die vlug een pantalon over zijn onderkleding had aan geschoten, benevens het dienst meisje in haar lange witte nacht japon. Dit alles had Bak binnen een seconde overzien en tevens had hij vastgesteld, dat zowel Wim Hazelaar als Mickey Tienhoven op het appèl ontbraken. Een soort voorgevoel deed hem de deur van Tienhovens kamer openen, hij trad er binnen, op de voet gevolgd door de anderen. Terecht vermoedde hij rechts van de deurpost de schakelaar en plotseling werd het donkere in terieur helder verlicht. Zijn aer- ste blik gleed langs het open geschoven venster, waardoor het gordijn nu door de tocht naar buiten wapperde, doch het vol gende ogenblik vestigde hij zijn ogen op het ledikant, rechts in de kamer, waarop Mickey Tien hoven schijnbaar rustig lag te slapen. Een snerpende gil van Silvia Snabel, die iets meer naar rechts stond en haar aandacht onmiddellijk op het bed scheen te hebben gevestigd, gaf Bak de overtuiging, dat zijn voorgevoel hem niet bedrogen had, want als in een rustige slaap verzonken zag hij daar Mickey Tienhoven liggen, het hoofd juist boven de deken op het kussen, de ogen gesloten. Doch precies midden in het voorhoofd vertoonde zich een klein rond gaatje, waaruit een dun straaltje bloed op het hoofdkussen drupte... Bak twijfelde er geen ogenblik aan of de man was dood. Snel gleden zijn ogen langs de pensiongasten; Sylvia leunde met bleek en vertrokken gelaat tegen de beeldhouwer, die met gefronste wenkbrauwen voor zich uit naar het openstaande raam staarde, terwijl hij een handdoek in zijn handen tot een prop from melde en de aanwezigheid van de danseres niet eens scheen te bemerken. De humorist keek als gehypnotiseerd naar de roerloze gestalte op het bed. Mies Koning was uiterlijk kalm en hield nog steeds beide handen in de zak ken van haar ochtendjapon. Naast haar stond Freddy Snabel met zijn eeuwig onbewogen ge zicht, doch de grote rookwolken, die hij achter elkaar uit het nog steeds tussen de lippen bunge lende peukje sigaret zoog, ver rieden ook zijn beroering. John Rodney hield zich het meest ach teraf en leunde tegen de deur post en zijn bleke gelaat en de trillende lippen deden een be zwijming nabij vermoeden De huisknecht en het dienstmeisje stonden in de hal bij de deurope ning. „Vreselijk," bracht Sylvia er fluisterend uit. „Verschrikkelijk," zei de beeld houwer en hij veegde met de handdoek het klamme voorhoofd af. „U allen hebt het schot dus ge hoord?" vroeg Bak. Ieder knikte bevestigend. „Uitgezonderd mijnheer Haze laar," merkte Bak onwillekeurig overluid op. Het was hem nét te moede, alsof Tienhoven hem deze woorden influisterde... En opeens schoot het hem door de gedachte, dat 't steeds Mickey Tienhoven was geweest, die her haaldelijk zij het dan ook in bedekte tennen de naam Ha zelaar naar voren bracht. En hoe kort geleden had Tienhoven nog gezegd, dat hij „meer" wist! „Is iemand mijnheer Hazelaar op de trap tegengekomen, toen u naar beneden kwam?" vroeg Bak in het algemeen. Wederom een ontkennend ge baar van alle artisten. (Wordt vervolgd.)

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5