Hoek Uit de Provincie DE WOLF EN DE HAVIK College van loondeskundigen zal advies uitbrengen salarisregeling over loon- en Gemeenteraad van Hoofdplaat Gemeenteraad Groede van Gemeenteraad van Hi Stichting 1940-1945 1 MARKTBERICHTEN Beursoverzicht Binnenlands nieuws Conferentie over Oostduitse tolrechten? TERNEUZEN. MIDDELBURG. Toont, dat gij niet egois* tisch alleen de vruchten wilt plukken van onze verkregen vrijheid. ZUIDZANDE. ZIERIKZEE Zoals is gemeld heeft het lid van de Tweede Kamer de heer Andriessen onlangs de volgende vragen gesteld 1. Is de regering bereid na haar vaststelling van de nieuwe tocrn- en salarisregeling overeen komstig haar in de vergadering van de Eerste Kamer van 23 Maart IJ- bij monde van de mi nister kenbaar gemaakte voor nemen door een college van loondeskundigen te doen nagaan de juistheid van haar inzicht, dat tussen de beloning van de lagere en middengroepen van het overheidspersoneel volgens de nieuwe regeling en de feite lijke, rechtens toelaatbare belo ning van het personeel in het particuliere bedrijfsleven geen ongemotiveerde discrepantie ten ongunste van het overheidsper soneel bestaat? Z. is de regering bereid te trachten, over de samenstelling van een college, als in de vorige vraag bedoeld, overeenstemming in het georganiseerd overleg te bereiken.' De minister van Binnenlandse Zaken heeft thans het volgende geantwoord: 1. De salarisregeling voor het burgerlijk rijkspersoneel zal op korte termijn worden gewijzigd, gelijk dezerzijds in de vergade ring van de Eerste Kamer der Staten-Generaal van 23 Maart j.l. is kenbaar gemaakt. Het is de bedoeling, dat de ge wijzigde regeling formeel van kracht zal worden op 1 Juli a.s., over het eerste halfjaar van 1955 zal op basis van die regeling een uittering ineens worden ver strekt. Voorschotten op deze uit kering zullen eerstdaags plaats vinden. Hoewel «een opdracht aan een NA VAD OVERLEDEN". Zondagmiddag is een 38-jarige sjouwer, de weduwnaar J. W. K., bij werkzaamheden aan boord van het bij öe N. D. S. M. in aan bouw zijnde tankschip „Roteus" van een stelling in een onver- Bchte centertank gevallen en op een vier meter lager liggend bor des terecht gekomen. Hij werd in ernstige toestand in het Bin nengasthuis opgenomen en is aldaar na enkele uren overleden. college van loondeskundigen tot toetsing van het inzicht der re gering in het algemeen onjuist is, is de regering nochtans bereid in dit speciale geval, nu aan de gerezen moeilijkheden in het ge organiseerd overleg ten grond slag ligt een verschil van inzicht omtrent de feitelijke waarde der tijdens de onderhavige onderhan delingen gehanteerde loonge gevens en het in het voornemen ligt, de voor de toekomst in dit opzicht te volgen werkwijze in het georganiseerd overleg nader in studie te nemen, aan enige loondeskundigen, na realisatie van bovenbedoelde loonregeling, de vraag ter beantwoording voor te leggen, of tussen de beloning van de lagere en middengroepen van het overheidspersoneel (werk- en vaklieden en de lagere en middelbare ambtenaren) vol gens de nieuwe regeling en de feitelijke rechtens toelaatbare be loning van het daarmede qua functie vergelijkbare personeel in het particuliere bedrijfsleven een ongemotiveerde discrepantie bestaat. Uiteraard zal dit advies niet alleen gebaseerd kunnen worden op een vergelijking van de salarissen en lonen in engere zin, maar zal daarbij ook reke ning moeten worden gehouden met de secundaire arbeidsvoor waarden en zal het onderling verband in het rijksbezoldigings- stelsel in het oog dienen te wor den gehouden. Hierbij zij opgemerkt, dat het advies van bovenbedoelde loondeskundigen, alleen reeds op staatsrechtelijke gronden, geen arbitrair karakter zal kunnen dra gen; het zal een onderwerp van bespreking kunnen zijn tussen de regeringsdelegatie en de per- soneelsdelegatie in de centrale commissie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. De raad kwam Vrijdagavond in voltallige vergadering bijeen. Onder de ingekomen stukken was een schrijven van het Verifi catiebureau van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, waaruit bleek, dat kas en boe ken van de gemeente-ontvanger waren gecontroleerd en in orde werden bevonden. Ook de leges- kas en de ontvangsten en boek houding der kas en havengelden bleek in orde te zijn. Een schrijven van Ged. Staten inzake de veranderingen van de kermisdatum te St. Kruis ont moette geen bezwaren bij de raad. Een subsidie-aanvrage van de Commissie voor de hygiëne van het kind in de Prov. Zeeland ontmoette bezwaren bij het col lege van B. en W., zulks op grond van het feit, dat de ge meente belangrijke bedragen voteert voor het werk der Kruis verenigingen, en meent niet ver der te kunnen gaan. De Stichting 1940—'45 vroeg De raad kwam Vrijdagavond in operibere vergadering bijeen onder voorzitterschap van burge meester J. C. Everaars. In; zijn openingswoord herin nerde de voorzitter er aan, dat het de vooravond van de verjaar dag van II. M. de Koningin was. Voorzitter sprak de hoop uit, dat HL M. nog heel lang voor haar gezin en ons volk gespaard zou mogen Wijven. Twee ingezetenen hebben de eer genoten Konink- Bjk te werden onderscheiden in de orde van Óranje-Nassaiu. Tot slot wees voorzitter er nog op, dat men tevens aan de voor avond van de 10-jarige herden king van de 5e (Mei staat. Het was zijn wens, dat de ingezete nen deze date op waardige wijze zouden vieren en er een alge meen stoeven is onder de ingeze tenen deze gedenkwaardige dag met een kerkgang aan te vangen. Tot zijn leedwezen moest de voorzitter de raad (mededeling doen, dat wethouder C. Cijsouw nog steeds niet hersteld is. Hrj feoopte wethouder Cijsouw weer spoedig in de vergadering te kunnen begroeten. De Stichting 1940—1945 heeft zich. tot de gemeenten gericht in verhand rest fcasc 10-garig jubi leum een z.g. jubileum-subsidie te mogen ontvangen. B. W. stelden in dïr verband voor een bedrag van. 50,ter beschik king te stellen, waarmede de raad «ccoord ging. Op het desbetreffende verzoek van de Classicale Commissie voor Maatschappelijk Werk en Bgsanttere Kerkelijke Gezins zorg in. W. Z.-Vlaanderen werd een subsidie van ƒ203,60 ver leend over het jaar 1954, zijnde het aandeel van Groede in het MBpfoftatietekort over dat jaar, hetwelk berekend is naar verhou ding van de te Groede verleende dagen gezinszorg. De muziekvereniging E.M.M. heeft reeds geruime tijd finan ciële moeilijkheden. Zo deze niet opgelost zouden kunnen worden is het een grote vraag of ge noemde vereniging haar werk zaamheden zou kunnen voortzet ten, te meer daar vervanging van de instrumenten dringend nodig is. De muziekvereniging richtte zich tot de gemeente de jaarlijkse subsidie van ƒ250,te brengen op ƒ600, terwijl zij voorts nog een renteloos voorschot vroeg van 7000,voor vernieuwing van de instrumenten. B. W. stelde de raad voor op genoemde verzoeken gunstig te beschikken, onder voorbehoud van goedkeu ring door G„ S. Z.h.s., ging de raad accoord met het voorstel van B. W. de salarisverhoging, welke met ingang van 1 Juli 1955 voor het burgerlijk Rijkspersoneel van toepassing wórdt, eveneens toe te passen op het gemeenteperso- neel, terwijl tevens over de perio de van 1 Januari1 Juli 1955 een uitkering ineens zal worden ver strekt. In beginsel verklaarde de raad zich accoord met het z.g. af- bouwplan van de Waterleiding Mij „Zeeuws-Vlaanderen", welk plan voorziet in de aansluiting van de z.g. onrendabele gebieden (boerderijen en woningen). Voor zover thans reeds te voorzien is komt het afbouwplan voor de gemeente te staan op 'n uitgaaf van 25004000 per jaar, diit gedurende 30 jaar. Een verordening tegemoetkoming in de studiekosten van het gemeen- tepersoneel werd vastgesteld, terwijl die vacantie-toelagerege- ling voor 1955 werd bepaald op 2 der jaarwedde inclusief de kindertoelage. In verband met de viering van de 10-jarige herdenking van" de bevrijding verkreeg het plaat selijke Oranje-Comité een ge meentelijke subsidie van 300,— ter bekostiging van de feestelijk heden op 5 Mei. Besloten werd langs de traver se op 2/3 van de afstand vanaf de Brouwerijstraat een straat lantaarn te plaatsen. De gemeenterekeningen 1950, 1951 en 1952 werden voorlopig vastgesteld. een subsidie ter dekking van haar algemene onkosten, die men met een collecte ineens wil trachten bijeen te brengen. Bij monde van wethouder Blaakman werd voorgesteld aan dit verzoek geen gehoor te geven. Het college van B. en W. zag hierin een overheidstaak. Daar waar de regering te kort schiet, moeten gemeenten bij springen. De heer P. Dekker hield een warm pleidooi voor subsidie-ver lening, waarbij de heer V. de Ruijsscher zich aansloot. Met 5 stemmen tegen en twee stemmen voor werd het voorstel van de heer P. Dekker verwor pen. Wel werd subsidie verleend aan het Oranje-comité. Een be drag van 600 werd uitgetrok ken, waarvan 400 bestemd zal zijn voor de kinderfeesten en kindertractatie. Een rondgang door de ge meente leverde dit comité reeds een bedrag van 600 op, zodat Hoofdplaat 5 Mei stellig de bloe metjes buiten zal zetten. Voor een veetentoonstelling, welke eind Mei zal worden geor ganiseerd, verleende de raad een subsidie van 50. Onderhands werd aanbesteed de machine-installatie met pers leiding voor het rioleringsnet. Een kasgeldlening werd aan gegaan ter financiering van de verschillende bestratings- en rio leringswerken. Een ontwerp-verordening voor het instellen van verplichte per soonlijke diensten aan de ge meente, b.v. in tijden van waters nood, ontmoette vele bezwaren bij verschillende raadsleden. In het ontwerp stond vermeld, dat deze diensten kunnen worden af gekocht, voor een door B. en W. vast te stellen bedrag. In tijd van nood, zo meenden alle raadsleden, moet men ran gen en standen opzij zetten. Men meende rustig te kunnen afwachten, tot de Gemeentewet in deze is gewijzigd, daar men er op vertrouwde, dat in tijd van nood, de bevolking op even spon tane wijze als in 1953 de handen uit de mouw zal steken. De verordening op de jaarwed den van de ambtenaren ter secre tarie werd op sommige punten gewijzigd. De heren C. de Smet en J. C. Blaakman werden herbenoemd tot leden van de Instelling voor Maatschappelijke Zorg. De werkzaamheden van ver schillende commissies voor maat schappelijke zorg, als noodwet Ouderdoms-commissie, revisie en contactcommissie etc. werden samengevoegd tot een instelling voor maatschappelijke zorg. Om echter het contact met de prak tijk-gevallen niet te missen, werd besloten de onderlinge commis sies niet op te heffen, doch, waar nodig, uit te breiden. De begroting 1955 werd voor a^genda HEDEN. TERNEUZEN. Luxor-Theater 8 uur; Mexicaans Goud. Rustige markt, Internationals in herstel. De beurs is in de nieuwe maand zeer rustig begonnen. De inter nationale soorten, die Vrijdag iets zwakker lagen, gaven Maan dagmiddag een ibehoorlijk her stel te zien. Voorop ging Unile ver die ook door het buitenland werd gezocht en tien punten steeg tot 408. Kon. Olie was cir ca 5 punten hoger, Philips en A.K.U. deden het kalmer aan, maar stegen toch circa 2 punten alles ibij weinig handel. Hoogovens werden weliswaar in een open hoek verhandeld, maar de notering bleef in feite onveranderd op 313. De koersen der scheepvaartpa pieren bewogen zich Maandag middag binnen zeer nauwe gren zen. De meeste soorten bleven vrijwel in één doen met Vrijdag. Van Nievelt Goudriaan echter zwak wegens het onveranderde dividendvoorstel. Dit papier werd geadviseerd op 440 tegen een vorige notering van 456. De cultures wisten zich vrij aardig te handhaven. Aandelen Amster dam Rulbber waren zelfs een puntje beter. Nationale Handels bank iets lager en weder in open hoek. Bij de bankaandelen viel voorts Nederlandse Midden- standsbank op die 5 punten hoger werd geadviseerd op 185. Gul- densbeleggingen stil en onveran derd. Prolongatie 2% procent. Effectenkoersen van het telefonisch avondvórkeer. De Amsterdamse effectenkoer sen in het telefonisch verkeer van Maandagavond luiden als volgt. Ter vergelijkng is de officiële slotkoers van gistermid dag ter beurze tussen haakjes er achter geplaatst. Kon. Olie; 585—586 slot 586 Philips: 398 Unilever 407—407% slot 407% (409%) Hoogovens 314 In de Vrijdag gehouden verga dering van de gemeenteraad deelde de voorzitter mede deze te hebben doen uitschrijven in verband met de a.s. viering van de herdenkingsdag. Van Ged. Staten is goedkeuring ontvangen van het besluit tot aankoop van tuingrond in de Langestraat. Bij de gehouden kasopneming zijn de boeken en bescheiden van de gem.-ontvanger en van het burgerlijk armbestuur in orde bevonden. Thans kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot het verlenen ener subsidie tot een bedrag van 1 per schoolgaand kind (in totaal 267 kinderen) voor de herdenking van de na tionale bevrijdingsdag. De be doeling is om aan elke leerling een herinneringsbeker uit te reiken. Deze bekers zijn inmid dels reeds aangekomen. De alhier door het feestcomité gehouden collecte heeft ƒ600 op gebracht. Indien de raad met het voorstel van B. en W. ac coord kan gaan, dan zouden die bekers door het feestcomité over genomen kunnen worden. De heer Vergouwe zeide, dat het inderdaad mooie bekers zijn. Bij hem thuis staat deze reeds op de schoorsteen. De voorzitter uitte hierover zijn verwondering, daar de bekers eerst a.s. Woensdag zou den mogen worden uitgereikt. De heer Dieleman kon zich met deze wijze van handelen niet verenigen. Het heeft geen zin dat de raad zich thans hierover nog uitspreekt, want de bekers zijn reeds aanwezig en zodoende komt de raad steeds achteraan. De voorzitter zeide dat er blijk baar een misverstand is ont staan, want het blijkt dat door de hoofden der scholen de bekers voortijdig zijn uitgereikt. De heer Scheele vond het hier voor uitgetrokken bedrag geen overdaad. Het voorstel van B. en W. werd hierna met alg. stemmen aange nomen met aantekening dat de heer Dieleman wenst dat de hoofden van scholen namens de raad attent werden gemaakt op deze voortijdige uitreiking. Het verzoek van het Comité hygiëne voor het Kind om een subsidie werd aangehouden, daar de raad hierover meer inlichtin gen wenste te ontvangen alvo rens een beslissing te nemen. Hoewel er reeds een collecte voor wordt gehouden, heeft het verzoek van de Stichting 1940 1945 om een subsidie de sympa thie van de raad. De heer Scheele lichtte het zegenrijke werk van genoemde Stichting uitvoerig toe en achtte het de plicht van iedere Neder lander om mede te helpen, dat de Stichting voort kan gaan met het steunen van de getroffen huisgezinnen. De voorzitter zeide van nabij bekend te zijn met de omstandig heden van achtergebleven wedu wen en kinderen van de slacht offers van de Duitse overheer sing. De heer Scheele stelde voor een bijdrage van 200 aan de stichting te zenden, welk voor stel met alg. stemmen werd aan genomen. Op voorstel van B. en W. werd met alg. stemmen het raadsbe sluit van 25 Jan. 1955 tot verlen ging van de ontruimingstermijn van de woning St. Hubrechtsstr. 5 ingetrokken en besloten deze termijn thans op 6 maanden te stellen. De vaeantie-uitkering 1955 en de uitkering ineens over het le halfjaar 1955 aan het gemeente- personeel werd aangenomen, evenals het verzoek van de heer (586%) (397%) (312%) De Westelijke hoge commissa rissen in Duitsland hebben Maan dag aan hun Russische ambtsge noot, G. M. Pushkin, voorgesteld Zaterdag a.s. in Berlijn bijeen te komen ter bespreking van de „buitensporige verhoging" van de Oostduitse tolrechten voor het verkeer tussen Berlijn en West- Duitsland. Het voorstel werd gedaan in 3 identieke brieven van de Weste lijke hoge commissarissen in ant woord op de laatste brief van Pushkin, waarin de laatste ver klaarde bereid te zijn de kwestie van de tolrechten te bespreken. Als Pushkin de uitnodiging aanvaardt, zal het de eerste bij eenkomst van de hoogste verte genwoordigers van de vier bezet tende machten in Duitsland zijn sinds 1948, toen de militaire gou verneurs bijeenkwamen om te spreken over het beëindigen van de Berlijnse blokkade. ZEEUWSE BOOMGAARDEN IN BLOEI. Het warme en zonnige weer van de laatste dagen heeft de peren-, pruimen- en kersenboomgaarden op Zuid-Beveland in volle bloei gezet. Alles is nu weer overdekt met een witte bloesempracht, waar het groen van de bladeren reeds sterk doorheen gaat komen. De bloei is dit jaar zeer laat. De kersen bloeien zeer veel; som mige peren- en pruimenrassen hebben iets minder bloesems. De appelrassen ontwikkelen zich nu ook zeer snel, maar het zal toch nog wel een week duren vóórdat de eerste appels in bloei staan. Geslaagd. Bij 'het te Rotterdam gehouden examen kleuteronderwijzeres is geslaagd mej. Tini Faas, werk zaam aan de Chr. Kleuterschool alhier. Miniatuur Walcheren geopend. Miniatuur Walcheren is Zater dagmiddag met een korte rede van de voorzitter der stichting „Nieuw Walcheren", de heer J. L. Verhagen, officieel geopend. Onmiddellijk na zijn rede werd het sein aan 1600 kinderen gege ven om ballonnen los te laten. De kinderen hadden zich rondom de miniatuur opgesteld. Voor de kinderen, wier ballonnen het .lil verst komen, heeft de Kon. Geef met milde hand vereniging „Uit 'het volk-Voor het volk" geldprijzen beschikbaar gesteld. De (miniatuur zelf is uitgebrei der dan het vorige jaar. Ook zijn er meer levende elementen. Er is verder een Ibioscoop en een res taurant. De verlichting is gewij zigd. De stichting „Nieuw Walche ren" zond een telegram met ge lukwensen aan de Koningin. Ook werd een felicitatietelegram ge zonden aan de heer C. P. Broerse te Nieuwer-Amstel, die ridder in de orde van Oranje-Nassau werd en voor de henbepïanting van Walcheren veel gedaan heeft. de eerste maal gewijzigd. De jaarwedde van de gemeente opzichter werd herzien met de bekende 6 terwijl een vergoe ding van 500 voor het motor rijwiel, samen met de gemeente Biervliet zal worden betaald. Raadsvergadering. De raad kwam Vrijdag j.l. in spoedeisende openbare vergade ring bijeen, onder voorzitter schap van wethouder A. Luteijn. Ingekomen was een verzoek om ontslag van de heer H. P. Ever wijn als gemeente-ontvanger. Met algemene stemmen werd het ontslag verleend, onder dank betuiging voor de in die 'betrek king bewezen diensten. De voorzitter (bedankte de heer Everwijn voor de nauwgezette arbeid en de heer EVerwijn bracht dank voor de gesproken woorden. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat de colleges van B. en W. van Zuidzande en Oost burg een bespreking hebben ge had, in verband met de ontvan gers-combinatie. B. en W. van Oostburg willen deze combinatie gehandhaafd houden, en de ontvanger van Oostlburg en Zuidzande tevens benoemen als ambtenaar ter secretarie te Oostburg. Hiertegenover stond het colle ge van B. en W. van Zuidzande op een ander standpunt, n.l. splitsing van de ontvangers-com binatie en te Zuidzande een ge combineerde betrekking van ontvanger en eerste ambtenaar ter secretarie scheppen. De voorzitter deed voorlezing van het te dezer zake ontvangen schrijven van het gemeentebe stuur van Oostburg, en gaf een toelichting op de mening van B. en W. van Zuidzande. Op voorstel van B. en W. werd zonder hoofdelijke stemming be sloten een verzoek tot splitsing van de ontvangers-combinatie in te dienen. Van de rondvraag werd geen gebruik gemaakt. Daarna sluiting. Uornelia-stichting krijgt af deling voor ouden van dagen. Naar wij van het R.K. zieken huis Cornelia-stichting te Zierik- ze vernemen, heeft de Paus 200.000 ter beschikking gesteld van deze instelling. Het bedrag zal worden gebruikt voor de uit breiding der stichting met een afdeling voor ouden van dagen. L. de Putter betreffende de af koop van het onderhoud der graven. Bij de rondvraag zeide de heer Haak dat het jammer was, dat nu de weg niet voldoende kan worden verbreed, de heg in de Langestraat niet is wqggenomen. Ook de heren Den Hamer en Scheele zijn deze mening toege daan. De voorzitter antwoordde dat dit later nog wel veranderd zal worden. De heer Vergouwen vroeg in verband met de afbetaling om de tuintjes in de Langestraat zo spoedig mogelijk af te werken. De voorzitter zeide, dat de be treffende stukken reeds bij de notaris zijn en het wachten was op de inmiddels ontvangen goed keuring van Ged. Staten. Hierna ging de raad in beslo ten zitting na afloop waarvan de vergadering door de voorzitter werd gesloten. MAN VERDRONKEN. Twee politieagenten hebben Zondagnacht uit de Geldersetoa- de nabij de Nieuwmarkt te Amsterdam het lijk opgehaald van de 79-jarige A. Hooft, die op onbekende wijze te water was geraakt. Kunstmatige ademha ling baatte niet meer. GPLICHTER3COMPLOT ONTMASKERD. Doordat een zeeman de boot miste is een complot van drie personen, die tal van verduiste ringen en oplichtingen pleegden, opgerold. Het waren de 50-jarige classificeerder II. Ph. Br. en het echtpaar B. Het echtpaar had links en rechts stofzuigers, ra dio's enz. in huurkoop gekocht en vóór de koopsom voldaan was, tegen fancyprijzen weer ver kocht. Ook Br. had onder meer 16 scheerapparaten en drie radio toestellen op naam van B. ge kocht. Hij legitimeerde zich dan met afbetalingskaarten, die mevr. B. hem verstrekte. Hun practij- ken konden zolang verborgen blijven, doordat men de afbeta lingen steeds op tijd voldeed. De schuld van het echtpaar werd echter onrustbarend groot. Op het laatst was het zo, dat van het wekelijkse gezinsinkomen van 150,de helft naar de af betalingsmagazijnen verhuisde. Mevr. B. ontving Br. dan ook met open armen als hij weer eens een toestel op naam van haai man gekocht had. Gedrieën hebben zij 16 Rotter damse firma's voor duizenden guldens benadeeld. Toen de zaak rond was, bleken er 15 verdach ten te zijn. Het eerder genoemde drietal wegens oplichting en ver duistering, twee zoons van het echtpaar B. wegens verduiste ring en tien personen wegens heling. De zaak kwam aan 't rollen, doordat een radiowinkelier ge alarmeerd werd, toen zijn afbe talingszekerheid een scheep vaartweekbrief hem ontglipte doordat de zoon van B. zijn boot gemist haden daardoor ontsla gen was. Bij nader informeren kreeg hij argwaan en mengde de politie in de zaak, die spoedig de knoop wist te ontwarren. Een zeer krachtige regenstorm heeft Zondagmiddag de stad Dak- ka in Oost-Pakistan getroffen. Vier personen zijn om het leven gekomen en 95 gewond, van wie een groot aantal zwaar. 53. j,Is ook Tyrfing verwoest?" vraagt Eric toonloos. Halfra schudt het hoofd. „Erger," steunt hij. „Door het verraad van één van mijn man nenGundalv de jakhalzen zullen zijn gebeente verslin den... viel mijn burcht de vijand in handen." Beschaamd laat Hal fra het hoofd zakken. „En Winonah?" dringt Eric aan. „Ontsnapt," hijgt Halfra. „Met Hrulf, Pum Pum en de heel meester. Ik zelf werd gevangen genomen. De schooiers dachten mij met hun folteringen aan het spreken te krijgen, maar met de hulp van één van mijn ge trouwen wist ik weg te komen. De heelmeester had voor een boot ge zorgd. Ik bleef bij hen tot zij weg voerennaar Hjaltland. Ik bleef, omdat ik wist, evenals de koningin, dat ge eens zoudt terug keren." „Hjaltland," mompelt Eric op gelucht. Maar dan versombert zijn blik. Hij ziet, dat Halfra aan het einde van zijn krachten is. „Wekenlang hield ik mij verbor gen," gaat zijn trouwe krijgsmak ker verder. „Opgejaagd door die schooiers, maar ten slotte keerde ik hier terug. De enige, die ik vond, was Wolf met tien jongen, kinderen van die grote wolf, die hier altijd rondzwerft. Ik bleef bij hen. En zo ontstond het ver haal van de weerwolf." „En de havik?" vraagt Eric. „Men spreekt toch aldoor van de weerwolf en de havik?" Een dieprode kleur verspreidt zich over het pijnlijke vertrokken gelaat van Halfra en hij iaat het hoofd nog verder zakken. „Dat ben ik!" bekent hij fluisterend. „Die neus van mij... uit de verte..." Ondanks de ernst van de toe stand kan Eric een glimlach niet onderdrukken. Doch op hetzelfde ogenblik kruipt hem een rilling over de rug want opeens wordt de stilte verscheurd door een hoog, jankend geluid, dat telkens aan zwelt en zich vermengt met een schel en dreigend geblaf. Halfra is er nauwelijks van geschrokken. „De wolven," zegt hij. „Dat be tekent, dat er een indringer in de buurt is." VEEMARKT ROTTERDAM. Aangevoerd in totaal 1883 die ren t.w. 1196 vette koeien en ge- bruiksvee en 687 varkens. De prijzen waren als volgt: Vette koeien en gebruiksvee 2—2,80Varkens 1,65— 1,72, alles per kg. De aanvoer van vette koeien en gebruiksvee was korter, de handel was goed en de prijzen wat stijver in prijs, prima's boven notering. De aanvoer van var kens was even ruimer, de handel was hoog, met dalende prijzen; enige prima's boven notering. GRAANBEURS ROTTERDAM. Binnenlandse granen, officieu ze noteringen per 100 kg franco Rotterdam. Tarwe. Rode op vochtconditie, bij beperkte vraag van de meel fabrieken tot 28,25. Voedergranen. Zomergerst, vast, naar kwaliteit en vochtge halte 2627,25; geschoonde gedroogde tot 27,75. Haver, naar kleur en vochtge halte 26,2528,25; extra blanke daarboven. Rogge, doorsneekwaliteit 21 ƒ22; bakkwaliteit ƒ23,50. Peulvruchten kalm. Groene erwten tot 55Schokkers tot 87,50; blanke Bruine Bonen tot ƒ50. AARDAPPELBEURS ROTTERDAM. Klei-aardappelen 35 mm opw.: Eigenheimers 6ƒ13; Bintjes 6,75—7,50; Alpha's 5—5,50; Bevelanders 811Furore ƒ8,25ƒ10; Meer landers ƒ7,25 8; IJsselster 66,25. Zand-aardappelen: Veldgewas 4,55. Voeraardappelen 2. Prijzen berekend pier 100 kg en op de handelsvoorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2