Optimistische verwachtingen van de besprekingen in Wenen De besprekingen tussen Pinay en Adenauer De gebeurtenissen in Vietnam Lonen en prijzen in België Zuidafrikaans taalgeleerde viert tiende bevrijdingsfeest ons land WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De revolutionnaire raad in Meer dan 300 Amerikaanse militairen hij de bevrijdingsfeesten in Nederland DINSDAG 3 MEI 1955. 10e Jaargang No. 3447. Ambassadeurs der grote vier bijeen Koninklijke telegramwisseling Mijnwerkersstaking in Engeland Poolse oud-strijders Aanlegsteigers voor vliegtuigen Frankering bij abonnement Terneuzen Bii»cteur-Hoofdredacteur I. van de Sande Njordstraat 55-57 Terneuzen B^dactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 13 ctmintei«ïs» advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertentie*: 5 regels f i*t iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, ei: Mfrmi Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags S Voor het Maandagnummer: Zaterdags lt «war Amerikaanse, Britse, Franse, Oostenrijkse en Russische autori teiten hebben zich Maandagavond na de eerste vergadering van am bassadeurs van de grote vier in Wenen en de Oostenrijkse minis ter van Buitenlandse Zaken, Figl, ter bespreking van een Oosten rijks staatsverdrag, optimistisch uitgelaten over de vooruitzichten van de conferentie. De Russen schijnen het groot ste optimisme te koesteren. Nog vóór de besprekingen Maandag in het gebouw van de geallieerde be stuursraad in Wenen begonnen, klopte een Russische functionaris een Westelijke collega op de schouder met de woorden: „De conferentie kan wellicht in 48 uur achter de rug zijn". (Verleden week verklaarde een hoge Russi sche functionaris een conferentie van een dag of drie te verwach ten). Dr Figl verklaarde Maandag na de eerste bespreking, die 4Vz uur duurde: „Wij hebben positief werk verricht, de kansen zijn goed". Eten Britse functionaris zei: „Er heerste een zakelijke sfeer en de resultaten zijn moedgevend". Amerikaanse en Franse func tionarissen lieten zich in gelijke zin uit. De besprekingen van Maandag werden voorgezeten door de Amerikaanse ambassadeur, Thompson, die de oudste van de vier ambassadeurs in Weense dienstjaren is. Op de conferentie zal het reeds ontworpen staats verdrag,'waarover de bezettende mogendheden geen overeenstem ming hebben kunnen bereiken, worden herzien aan de hand van besppekfiigen, die de Oostenrijkse Naar aanleiding van het be zoek van het Zweedse Konings paar aan ons land hebben H.H.M.M. de volgende telegram men uitgewisseld: „Bij het verlaten van het Neder lands grondgebied gevoelen wij behoefte jegens Uwe Majesteit en Zijne Koninklijke Hoogheid Uw echtgenoot, onze zeer harte lijke dank tot uiting te brengen voor uw buitengewone gastvrij heid en voor alle tijdens ons of ficiële bezoek aan uw land jegens ons bewezen hartelijkheid. Wij zullen daarnaast nimmer de ons door het Nederlandse volk bereide overweldigende vriendschappelijke ontvangst vergeten, een ontvangst, die ons meer heeft getroffen, dan wij tot uiting kunnen brengen en die wij nooit zullen vergeten. GUSTAF ADOLF. LOUISE." „Wij danken u hartelijk voor uw vriendelijke boodschap. Het was ons een grote vreugde dat dit bezoek aan ons volk de ge legenheid bood om aan Uwe Ma jesteiten zijn oprechte sympathie en zijn diepe dankbaarheid voor hetgeen U en het Zweedse volk voor ons hebben gedaan, te tonen. JULIANA BERNHARDT kanselier Raab onlangs in Mos kou heeft gevoerd. In een communiqué is na de eerste vergadering bekendge maakt, dat „duidelijke vorderin gen" zijn gemaakt. De afgevaar digden kwamen overeen, dat het voorzitterschap bij toerbeurt zal worden waargenomen en dat het besprokene geheim gehouden zal worden. Volgens een Amerikaanse zegs man betekende een mededeling in het communiqué dat de minis ters van Buitenlandse Zaken nog zullen vergaderen „ter bestude ring en ondertekening van het verdrag, dat de ministers zelf nog op enige punten besluiten zouden moeten nemen". Een Westelijke functionaris verklaarde, dat het verdrag in een week ongeveer klaar kan zijn, als in de komende dagen net zo snel gewerkt kan worden als Maandag. Men gelooft, dat Maandag voornamelijk gesproken is over kwesties waarover gemakkelijk overeenstemming kon worden be reikt. Het is nog niet bekend, of de bespreking van artikel 17, dat de omvang van het Oostenrijkse leger vaststelt op 53.000 man, in clusief politie en grenswacht, of artikel 19, dat algemene dienst plicht verhindert, ook zo vlot zal verlopen. A.N.W.B. WEGENWACHT OP 5 MEI VRIJAF. Op 5 Mei, de dag waarop Ne derland de tienjarige herdenking van de bevrijdingsdag viert, zul len ook de A.N.W.B.-wegenwach- ten vrijaf hebben. Die dag zal men de gele pechbestrijders, waarvan er destijds verschillen den een actieve rol in de bevrij ding hebben gespeeld, dus tever geefs op de weg zoèken. Zij zullen die dag allen aan de feestelijkhe den in hun diverse woonplaatsen kunnen deelnemen. In het mijngebied van Don- caster, Engeland, zijn Maandag 22.000 mijnwerkers in staking gegaan om kracht bij te zetten aan hun looneisen. De staking treft zes van de dertien mijnen in dit gebied. Dinsdag zal op een bijeenkomst worden besloten of de staking zich zal uitbreiden tot alle 26.000 mijnwerkers in dit gebied. is In politieke kringen te Saigon Maandagochtend vernomen, dat Nguyen Bao Toan voorzitter is van de revolutionnaire raad die de macht in Zuid-Vietnam aan zich heeft getrokken. Toan was vroeger secretaris-generaal van de politieke partij van de Hoa Hoa-secte en hield nauwe betrek kingen met de krijgsheer Ba Cut van de Hoa Hoa. Van 1948 tot vo rig jaar verbleef hij meestal in Europa. Toen vorig jaar Ba Cut met premier Ngo Dinh Diem brak, keerde hij naar zijn land te rug, waar hij politiek adviseur werd van generaal Nguyen Giac Ngo. Laatstgenoemde is een af vallige leider van de Hoa Hoa, die zich drie maanden geleden achter Diem schaarde. Andere leden zijn: Generaal Nguyen Thanh Phu- ong, opperbevelhebber van de 15.000 man tellende strijdkrach ten van de Cao Dai, die zich in Maart van dit jaar afscheidde van het verenigd front van de particuliere legers en zich bij Diem aansloot. Generaal Trinh Mlnh, een af vallige Caoda-ist, die zich lang te gen de „paus" van de secte, Pham Cong Tac, heeft verzet en zich in het begin van dit jaar achter Diem stelde. Ha San Son, tot 1952 politiek commissaris van een Vietminh- regiment. Nhi Lang, de secretaris-gene raal van de raad, was eveneens tot 1952 politiek commissaris van een communistisch regiment, en Van Gnoe, bevelhebber van een Rooms-Katholiek militiebataljon in de delta van de Rode Rivier, totdat hij in 1951 door generaal De Lattre de Tassigny werd ont slagen op grond van activiteit ten gunste van de Vietminh. De revolutionnaire raad zou van plan zijn een kabinet te vor men met Ngo Dinh Diem als ti tulair hoofd en onder anderen zes leden van de raad als ministers. Vijf Binh Xuyen-bataljons lopen naar Diem over. Kolonel Minh, chef van de staf der Binh Xuyen-strijdkrachten is met vijf bataljons naar de rege ringsstrijdkrachten overgelopen, aldus een mededeling van pre mier Diem voor radio-Saigon. Op een Maandag door premier Ngo Dinh Diem gehouden pers conferentie werden verscheidene Binh Xuyen-officieren, die Diems mededeling over het overlopen I der vijf opstandige bataljons be- De daling van het indexcijfer der Belgische kleinhandelsprij zen beneden de 420 punten voor Maart 419,8, voor April 416,4 zou op grond van de be staande loonconventies in enke le bedrijfstakken reeds tot een loonsverlaging aanleiding moe ten geven. Deze zou o.a. voor de handel in levensmiddelen 2,5 pro cent bedragen, voor de grote wa renhuizen 4 procent en voor som mige steengroeven en kalkgroe- ven 1 tot 2,5 procent. Pas indien het indexcijfer der kleinhandels prijzen gedurende twee tot drie maanden beneden de 415 pun ten daalde, zou dit zijn weerslag moeten hebben op b.v. de lonen in de textielindustrie. In de mijn bouw en in de ijzer- en staalin dustrie zouden de lonen eerst voor verlaging in aanmerking komen indien het indexcijfer be neden de 410 punten daalde, iets wat voorlopig niet te verwachten is. De Belgische vakbonden zijn van oordeel dat de hoogconjunc tuur die het Belgische bedrijfsle ven thans doormaakt een verla ging der lonen niet rechtvaar digt en zij leggen er hierbij de nadruk op, dat het indexcijfer der kleinhandelsprijzen geen juiste afspiegeling is van de kos ten van levensonderhoud. Het verbond der Belgische industrie heeft een communinqué uitgege ven waarin wordt verklaard, dat de daling van het indexcijfer noodzakelijkerwijze een verla ging der lonen met zich mee moet brengen in de genoemde bedrijfstakken. Het vertoond keurt daarom de onderhandelin gen af die thans gevoerd worden door de vakbonden en sommige industrie-takken om tot een tij delijke buitenwerking stellen van de loonconventies ts komen en herinnert eraan dat deze conven ties een belangrijk element uit maken in de goede relaties en het onderling vertrouwen tussen werkgevers- en werknemersorga nisaties. vestigden, aan de verslaggevers voorgesteld. Ook werd een brief overgelegd, waarin kolonel Minh zijn besluit bevestigde en de tekst van een verklaring, die hij voor de radio zou afleggen. „Zou", daar er een kleine kink in de kabel kwam. De vijf Binh Xuyen-bataljons zouden zich namelijk Zondagmiddag aan de zijde der regeringstroepen hebben moeten scharen. Doch kort voor het met Ngo Dinh Diem overeengekomen tijdstip werd kolonel Minh door eenheden van zijn eigen troepen, die trouw waren gebleven aan de opperbe velhebber der opstandige strijd krachten, generaal Le Van Vien, gearresteerd. Daarop zouden de 5 Binh Xuyen-bataljons volgens Ngo Dinh Diem „in de bossen verdwenen zijn". Volgens de pre mier zou generaal Le Van Vien nog slechts over twee bataljons, ter gezamenlijke sterkte van 600 man. beschikken. Binh Xuyen-troepen ter sterkte van naar schatting een bataljon, die niet tijdig waren ingelicht over de door de arrestatie van kolonel Minh veranderde toe stand. hebben zich thans echter aan de zijde van het Zuidvietna- mese nationale leger geschaard. In de verklaring, die kolonel Minh had moeten afleggen, zou hij hebben gezegd, dat de strijd tussen het Zuidvietnamese natio nale leger en de Binh Xuyen- strijdkraehten het gevolg zou zijn van onjuiste raadgevingen van 2 politieke adviseurs van generaal Le Van Vien, de gebroeders Lai Van Sang en Tai Van Sang, resp. voormalig politiehoofd en gewe zen directeur der Zuidvietname se nationale veiligheidsdienst. Volgens de verklaring trokken „slechts deze twee mannen en de Franse koloniale belangen" voor deel uit de thans woedende strijd. C risis in de Binh Xuyen? Het schijnt zeker te zijn, dat zich thans een ernstige crisis in de Binh Xuyen voordoet, waarbij tegenstellingen zijn ontstaan tus sen degenen, die de strijd tot het einde willen voortzetten en de voorstanders van een compromis met de regering. Wilde kolonel Minh zich eerst achter generaal Nguyen Van Vy scharen? Van welingelichte zijde wordt nog te Saigon vernomen, dat ko lonel Minh aanvankelijk voorne mens was zich achter generaal Nguyen Van Vy, voormalig in specteur van het Zuidvietnamese nationale leger, aan wie Bao Dai zijn bevoegdheden had overgedra gen, te scharen. Toen het laatst genoemde evenwel niet gelukte het gezag over het leger in han den te krijgen en hij naar Dalat moest vluchten, kwam Minhs be slissing op losse schroeven te staan. Diem zendt boodscliapper naar Bao Dai. Premier Ngo Dinh Diem heeft een boodschapper, zekere Ton That Hoi, een lid van de keizer lijke familie en regeringsverte genwoordiger, voor de bergge bieden van Zuid-Vietman een voormalig kroondomein naar het te Cannes, in Zuid-Frank rijk, vertoevende staatshoofd Bao Dai gezonden, om deze in te lichten over de ware toestand, Hoi is Zaterdag uit Saigon ver trokken. Aanval op de Binh Xuyen in Cholon,, Twee bataljons van het Zuid vietnamese nationale leger heb ben 'Maandag een aanval ontke tend op de troepen van de organi satie 'Binh Xuyen te Cholon. een voorstad van Saigon. Regeringsstrijdkrachten zijn er in geslaagd de Markt Sun Kui te omsingelen, aldus werd gemeld. (Door mortiervuur van de Binh Xuyen is brand uitgebroken in pakhuizen en een distilleerderij in de omgeving van de Markt. De strijd in Saigon. Naar van de zijde der Zuid-Viet- namese zijde wordt vernomen, zijn Maandag alle weerstandsnes ten van de Binh Xuyen in Cholon, de Chinese voorstad van Saigon, door de nationale troepen ver overd. Tegen het vallen van de nacht wals de strijd geëindigd. Volgens een bericht van welin gelichte zijde zou de opperbevel hebber van de Birth Xuyen, gene raal Le Van Vien, zijn gewond. Een woedende menigte van naar schatting duizend mensen, merendeels vrouwen, heeft Maan dagavond te Torremaggiore, een Italiaans dorp, een 27-jarige man gelyncht, die een meisje van 9 jaar had aangerand. Dr Etiënne Burnet, een 85- jarige, internationaal bekend staande Franse dokter, die voor stander is van samenwerking tussen Fransen en Tunesiërs, is Maandagavond door drie jonge Fransen in zijn woning aange vallen en met een ijzeren staaf bewusteloos .geslagen. Hij is in ernstige toestand naar een zie kenhuis overgebracht. Met „overeenstemming der op vattingen op alle punten" eindig de Zaterdagnacht in Bonn de con ferentie tussen dr Adenauer en de Franse minister van Buiten landse zaken, Antoine Pinay. De overeenstemming gold De verwezenlijking der verdra gen van Parijs en de noodzaak om tot een ontspanning tussen Oost en West te komen, de nood zaak om de Europese samenwer king een nieuwe stoot te geven, en de nog hangende netelige de tails van de Saarkwestie. In Bonn wordt er op gewezen, dat door het verloop van de on derhandelingen de laatste on effenheden van het pad der rati ficatie der verdragen van Parijs zijn weggenomen en men bereidt zich er thans voor op de komen de conferenties in Parijs, die de intrede van de bondsrepubliek in de Noord-Atlantische verdrags organisatie zullen moeten be zegelen. Het is de beide staatslieden niet moeilijk gevallen het eens te worden over wat de Westelijke landen in de huidige wereldsitua tie té doen staat. Zij constateer den in hun-communiqué, dat „de verwezenlijking van de Parijse verdragen, die het samenblijven derWestelijke wereld garan deert, veroorlooft het noodzake lijke gesprek met het Oosten on der de beste thans mogelijke voorwaarden te beginnen, ten einde tot een echte ontspanning in de internationale betrekkin gen te komen". De ministers hebben ook nog eeng hun opvattingen te kennen gegeven, dat zulk een ontspan ning gebaseerd zou dienen te worden op een herstel van een verenigd Duitsland en op een al gemeen veiligheidssysteem. De concretisering dezer gedachten lieten de ministers over aan de komende conferenties in Parijs. Bijzondere aandacht hebben dr Adenauer en Pinay daarnaast ook geschonken aan de initiatie ven om de Europese samenwer king een nieuwe stimulans te geven. Zij hebben zich bij deze opvatting volledig aangesloten en in hun communiqué ook de richting gewezen, waarin deze gestuurd zou dienen te worden: luchtvaart, vliegtuigproductie, verkeer en kernenergie. De mi nisters wensen daarover zo snel Het hoofdbestuur van de ver eniging van Poolse oud-strijders in Nederland heeft een schrijven gericht aan Koningin Juliana en minister-president dr W. Drees, waarin het. ter gelegenheid van de tiende verjaardag der bevrij ding van Nederland, namens de vereniging van Poolse oud-strij ders in Nederland, en de Poolse strijdmakkers van de eerste Pool se pantser-divisie en de Poolse parachutisten-brigade, die toen deel hebben genomen aan de in vasie van West-Europa en de be vrijding van Nederland, vrede, voorspoed en welvaart aan het moedige Nederlandse volk wenst. „De Poolse strijdmakkers, die in het verleden dikwijls onder vreemde hemel „voor uw en on ze vrijheid" hebben gevochten, ter verdediging van onafhanke lijkheid en rechtvaardigheid, we ten deze voor het leven en de wel vaart zo belangrijke factoren op hun juiste waarde te schatten. Daarom willen wij op deze dag, ver van ons bezet vaderland, graag deelnemen aan de feeste lijkheden van een land waar wij zoveel liefde, waardering en hulp hebben gevonden." mogelijk overleg met de overige West-Europese landen te voeren. In het program der ministers mist men de uitbreiding der ko len- en staalgemeenschap tot de algemene energieproductie, die door voorzitter Monnet was ver langd. Desondanks gelooft men in Bonn, dat Monnet in de hou ding der beide regeringen aan leiding zal vinden om in Luxem burg aan het bewind te blijven. Frankrijk en Duitsland willen, naar in Bonn vernomen wordt, Monnet verzoeken aan te blijven. Ook het vraagstuk der econo mische samenwerking tussen bei de landen werd in Bonn volgens de officiële mededelingen „in Europees kader" behandeld. De ministers hebben besloten een Frans-Duitse commissie te vor men, die de zich in de laatste maanden goed ontwikkelende handelsbetrekkingen nog moeten verdiepen en de veelbesproken „Europese gemeenschapsprojec ten" moeten bevorderen. De meeste moeilijkheden heb ben de ministers ondervonden bij de details ter regeling van de status van het Saargebied. Daar bij besloot men, met medewer king der betrokken familie, tot een compromis inzake het bezit van de Roechling staalfabrieken in Völklingen. Frankrijk heeft afgezien van zijn plan het bedrijf voor zestig procent als herstelbetaling te eisen en het daardoor onder Franse controle te brengen. Daartegenover stemde dr Ade nauer toe in de overdracht van het bedrijf aan een Frans-Duits consortium, waarin beide zijden gelijke aandelen zouden hebben. De familie Roechling heeft zich bij deze regeling neergelegd. Zij zal hierdoor gedwongen worden haar industriële bezit in het Saargebied van de hand te doen. Voor de no,g uitstaande detail problemen der komende volks stemming in Saarland en der be voegdheden van de Europese commissaris voor het gebied heb ben de ministers gemeenschap pelijke voorstellen uitgewerkt voor de raad der Westelijke Unie, die de verantwoording voor het gebied zal moeten over nemen. De ministers wensen, naar in Bonn verluidt, dat de Westelijke Unie de kieswet voor de volksstemming zal uitvaardi gen en een neutrale controle commissie zal benoemen. Over de persoon van de hoge commis saris is nog niets besloten, wei over zijn taak: hij zal cotitröie moeten uitoefenen op de uitvoe ring van het Saarstatuut en der Straatsburgse conventie voor de rechten van de mens. De besprekingen, die de minis ters hebben gevoerd over de Franse wens om de Moezel te kanaliseren en daardoor Lotha ringen een scheepvaartweg naar de Rijn te geven, waren kenne lijk de moeilijkste van al. Van Duitse kant bestaan overwegen de bezwaren tegen dit plan en de ministers hebben slechts kunnen besluiten, dat zij dit onderwerp bij een volgende samenkomst op nieuw zullen aansnijden. Voorts is besloten, dat de cul turele uitwisseling tussen beide landen zal worden gestimuleerd, onder meer door de instelling van een commissie onder leiding van André Francois Poncet, de hui dige Franse hoge commissaris, en van professor Hausenstein, de aftredende Duitse ambassadeur in Parijs. Beiderzijds wil men het onderwijs in de Franse en Duitse taal gaan intensiveren.. In Bonn heeft het communiqué der bijeenkomst ai bedenkingen der oppositie uitgelokt. De soew- listen hebben hun bezorgdheP erover uitgesproken, dat de ver wezenlijking der verdragen van Parijs' dé grondslag voor een conferentie met de Russen ge noemd wordt. De socialisten heb ben voorts gemeend nog eens te móeten waarschuwen tegen de vorming van nieuwe integratie organen met supranationaal ka rakter. Onderduiker tijdens de bezetting. Dr. F. J. Snyman uit Stellen- bosch, die als Zuid-Afrikaanse student met ons volk heeft mee- geleden en meegestreden gedu rende de Duitse bezettingsjaren en die persoonlijk heeft ervaren, wat het betekende in die tijd on derduiker te zijn, is zeer ver heugd de tiende bevrijdingsfees ten temidden van het Nederland se volk te kunnen vieren. Hij vertoeft met zijn Neder landse echtgenote, die hij won der boven wonder niet in Neder land maar in Stellenbosch heeft leren kennen, enige maanden met verlof in ons land. Zijn vrouw studeerde namelijk aan de universiteit van Stellenbosch, terwijl dr Snyman zijn arbeid verrichtte in de redactie van het standaardwerk der Zuid-Afri kaanse taal „Die Afrikaanse Woordeboek", waarvan nu twee delen zijn verschenen en in de komende 25 jaar nog 6a 7 delen het licht zullen zien. Dit om vangrijke project wordt gedeel telijk gefinancierd door de over heid, en door geleerden van de Steilenbossche universiteit uitge werkt. Met taalexperts van de Leidse universiteit zal dr Sny man van gedachten wisselen over zijn arbeid. Natuurlijk bezocht hij bovendien de Utrechtse uni versiteit, waaraan hij juist na de bevrijding promoveerde op een dissertatie getiteld: „Literaire styl met die oog op styl-onder- zoek". Ook zijn promotor, prof. dr. A. C. de Vooys, heeft hij de hand gedrukt. De Zuid-Afrikaner kwam in 1939 naar ons land en werd na de fatale Meimaand in 1940 al gauw geïnterneerd als onderdaan van een geallieerd land. Later liet de bezetter hem vrij, nadat zijn Engels paspoort was inge houden. De laatste jaren van de bezetting bracht hij als onderdui ker in ons land door. Hij heeft met evenveel vreugde als iedere verdrukte Nederlander de bevrij ding van Nederland begroet en gevierd. „Juist in die tijd had ik de gelegenheid het Nederlandse volk goed te leren kennen en te leren waarderen" zo vertelde hij. Daarom zei hij zo verheugd te zijn, dat hij door zijn vertrek naar de Unie van Zuid-Afrika op 13 Mei a.s. per boot, de viering van de bevrijding ter tyrannie in Nederland kan meemaken. Voor het vliegveld Melsbroack bij Brussel wordt thans een stationsgebouw ontworpen, van waaruit de passagiers direct in het vliegtuig kunnen stappen. Het nieuwe gebouw krijgt acht tien „aanlegplaatsen" voor vlieg tuigen. Het is berekend op het reizigersverkeer, dat men tijdens de wereldtentoonstelling van 1958 mag verwachten. Het ontworpen stationsgebouw komt tegenover het huidige ge bouw, aan de zuidelijke rand van het vliegveld dus. De boulevard Leopold II vormt de directe ver binding met Brussel. In het sous terrein zal de electrische spoor lijn BrusselMelsbroeck eindi gen.,^ De reizigers en hun bagage zullen op ongeveer dezelfde wij ze als bij het treinverkeer hun weg vinden. Tal van technische voorzieningen zullen echter meer dan in een spoorwegstation het gemak van de mens dienen. Na dat tegelijk met de aangifte van de bagage de douane-formalitei ten vervuld zijn, behoeft de rei ziger niet meer naar zijn koffers om te zien. Via t rans port banden en liften komen zij in het vlieg tuig. Zelf kunnen de passagiers straks wachten in een afgesloten ruimte, waarin ook de doorgaan de reizigers zijn. Hier vinden zij badcellen, kapsalons, kiosken, een kinderbewaarpaats, een bios coop of televisiezaal en een res taurant. In het gebouw komen pijpleidingen naar de achttien „aanlegplaatsen" voor de toe voer van brandstof naar de vliegtuigen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Wisselend bewolkt. Wisselend bewolkt met aan vankelijk nog enkele buien, maar later flinke opklaringen. Overwe gend matige wind, krimpend van noordwest naar west tot zuid west. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren. WOENSDAG 4 MEI. De Amerikaanse strijdkrach ten in West-Duitsland zullen Donderdag met twee detache menten deelnemen aan de fees telijkheden ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding van Nederland. De grootste groep van 265 manschappen, zal op 3 Mei c#m: 1.30 uur n.m. per trein uit Würz- burg aankomen. Zij, zuilen wor den ondergebracht in kazernes van het Nederlandse leger in de Harskamp. Met soldaten uit zes andere landen zullen zij tijdens de plechtigheden op 5 Mei in Wageningen worden geïnspec teerd door het Koninklijk gezin. Een andere delegatie van om streeks 50 man zal deelnemen aan de bevrijdingsfeesten in Roermond. Onder hen bevinden zich negen voormalige leden van de 15th Armored Cavalry, 35th Infantry Division, die Roermond op 28 Februari 1945 bevrijdde. Het merendeel der Ameri kaanse deelnemers aan de plech tigheden in Wageriingen zijn 'sol daten van de 1ste Infantry Divi sion. De drie regimenten en de artillerie van de divisie zullen elk worden vertegenwoordigd door een officier en 51 soldaten. De mannen zullen stalen helmen dragen, verder zullen zij uitge rust zijn met witte sjaal, witte handschoenen Voorts zal aan de plechtigheid worden deelgenomen door de uit '50 man bestaande militaire kapel van de 1ste infanterie divi sie alsmede een vaandelwacht van Vier tnan elk van eenheden van de Amerikaanse marine en luchtmacht. v.m. n.m. Breskens 0.16 12.41 Terneuzen 0.51 1.16 Hansweert 1.31 1.56 Walsoorden 1.41 2.06 ZON MAAN Apr. 30 Mei. 3 4 5 6 op onder op onder 5.14 20.02 13.12 2.32 5.11 20.08 16.50 3.27 5.09 20(10 18.00 3.44 5.07 20.12 19.10 4.03 5.05 20.13 20.18 4.24

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1