Jaar f* DE WOLF EN DE HAVIK Gemeenteraad van Oostburg Gemeenteraad van Sas van Gent PROEF EN VERGELIJK! UNIC is UNIEK Gemeenteraad van Zaamslag IERLAND-NEDERLAND 1-0 DE RONDE VAN NEDERLAND Voortaan roken U en ik UNIC. Kóóp Duel van aanvallers en verdedigers Oostburg gaat 52 woningen bouwen. De voltallige raad der gemeente Oostburg kwam Woensdagavond in openbare vergadering bijeen. Direct na de opening der verga dering nam burgemeester mr K. Hoekzema afscheid van de heer H. P. Everwijn, die ruim 14 jaar ge meente-ontvanger van Oostburg was. Het is, aldus de burgemeester, beslist niet om het salaris dat de heer Everwijn steeds uitkeerde, dat hij zo'n grote plaats in ons midden inneemt, doch om zijn per soonlijkheid, de prettige vlotte wijze van omgang, doch bovenal om zijn persoonlijkheid en zijn grote nauwgezetheid. De burgemeester schetste de grote veranderingen, die in de 14 jaren tijd, dat de heer Ever wijn ontvanger is in Oostburg hebben plaats gevonden en de dynamische na-oorlogse ontwikkeling. Burgemeester Hoekzema hoopte nog lange tijd met zijn nieuwe col lega samen te werken. In een geestige speech ant woordde de heer Everwijn op de waarderende woorden van de bur gemeester en dankte voor het ver leende eervolle ontslag als ont vanger. Hp dankte de raad voor het in hem gestelde vertrouwen dat vaak zover gegaan was, dat b.v. de ge hele gemeentekas mee naar Zuid- zande genomen werd in de bezet tingsjaren. Typerend voor de gigantische gx-oei, die Oostburg heeft doorge maakt, was o.m. de mededeling, dat de eerste gemeenterekening, die de heer Everwijn indiende 660.000 bedroeg. Thans loopt de gemeenterekening over 17 millioen gulden. De heer Everwijn hoopte op een prettige samenwerking in de toe komst tussen Oostburg en Zuid- zande. Vóórdat de raadsagenda werd behandeld, deelde de burgemees ter mee, dat de secretaris, de heer Bril, herstellende is van zijn ziek te. Hij sprak de wens uit, dat de heer Bril spoedig geheel genezen zal zijn. Daar de heer A. P. Kostense, van Biervliet, bedankt had als curator van het Kon. Wilhelmina Lyceum, werd in zijn plaats be noemd de heer J. Eekhout uit Breskens. Bijzondere woorden van waar dering hadden B. en W. voor de aannemers van het Cultureel Cen trum, daar men binnen de raming was gebleven. Het werk is inmid dels gegund aan de firma R. Ver- straete. Aan mevr. Dijkstra werd op haar verzoek wegens vertrek eer vol ontslag verleend als lerares aan de openbare U.L.O. school. Wat betreft de vacature gem.- ontvanger sprak de raad zich uit, dat Oostburg niet vanuit Zuid- zande, doch Zuidzande vanuit Oost burg bediend zal worden, wat dus inhoudt, dat de nieuwe ontvanger te Oostburg zal moeten wonen. De verordening op de vleeskeu ringsdienst van vee en vlees wer den gewijzigd. Het gehele gemeentepersoneel kreeg 2 vacantietoeslag alsme de een uitkering ineens, eveneens 2 van het salaris bedragend. Dit laatste totdat er resultaten zijn van het overleg over de salarissen van hen, die in overheidsdienst zijn. Naast de ambtswoning van de burgemeester werd een perceel grond aangekocht voor de aanleg van een tuin. De heer L. Schippers oordeelde dit niet nodig, doch met 6 tegen 5 stemmen werd het voorstel aange nomen. In de Achter-Nieuwstraat werd een perceel grond aangekocht voor de bouw van 52 woningen. De Zuid-Nederlandse Bouwcom binatie heeft de gemeente een aan bod gedaan om met halve rijkspre mie op de woningen een complex van 52 woningen te bouwen. Hoewel deze woningen wat klein zijn, meenden B. en W. dat dit aanbod met beide handen moet worden geaccepteerd, hetgeen de raad, ondanks enkele bezwaren, ook deed. De oude Ambachtsschool werd voor 15 jaar verhuurd aan de heer Vermeulen te Groede voor de ves tiging van een tractorenbedrijf. Bij de omvraag bleek dat er voor een speelplaats voor de kinderen te weinig belangstelling bestaat. Donderdagavond kwam de Sasse raad in voltallige zitting bijeen. De voorzitter deelt mede, dat destijds door de raad besloten werd 4 woningen te bouwen aan het Bolwerk. Rekening houdende met de slechte ondergrond, die zwaar dere en kostbaardere fundering zou eisen en die ongunstig zouden drukken bij het bouwen van wo ningwetwoningen, stellen B. en W. aan de raad voor deze 4 woningen niet aan het Bolwerk te plaatsen, maar in de Zandstraat. De desbe treffende woningbouwvereniging kan hiermede accoord gaan in dien de reeds bestaande gemeente woningen in de Zandstraat ook aan deze woningbouwvereniging worden overgedaan. Men krijgt dan een blok van 10 woningen. B. en W. vinden deze eis redelijk en de raad besluit deze woningen aan de woningbouwvereniging over te dragen. Door de gemeente zullen wor den aangekocht 243 ca grond van de heer M. P. H. Wauters, be stemd voor woningbouw. Deze grand sluit aan tegen de grond van de gemeente, die men on langs van de heer Dhuyvetter ge kocht heeft. Openstelling zwembad. De raadsleden hebben bij de stukken een voorstel van B. en W. gevonden die voorstellen de ope ningsuren van het zwembad als volgt te wijzigen van Maandag t/m Vrijdag, van 14%17 uur ge mengd zwemmen, van 1718% uur voor mannen en jongens, van 18% uur voor mannen en jongens, van 18%20 uur voor vrouwen en meisjes, inplaats van 14%18 uur gemengd, van 1819 uur voor mannen en jongens, van 1920 uur voor vrouwen en meisjes, zoals het stichtingsbestuur heeft voorge legd aan de raad. Over deze kwes tie ontspint zich een levendig debat tussen de K.V.P. enerzijds en P. v. d. A.. Prot. en Gemeente belangen anderzijds. De discussies hierover spitsen zich meer en meer toe en als de voorzitter het voorstel van B. en W. in stemming brengt wordt dit aangenomen met 6 stemmen vóór en 5 tegen. Vóór stemden de K.V.P.-fractie en wet houder Scheffer. De raad keurt dan het besluit goed van de stichting „Het Sasse Zwembad" waarin het bad aan het .Rijk verhuurd wordt voor het geven van zwemonderricht aan personeel van de Kon. Marechaus see van het district Terneuzen. Aangenomen wordt het voorstel van B. en W. om aan de Harmonie „De Verenigde Vrienden" een ren teloos voorschot van ƒ15.000 te verlenen tot algehele vernieuwing van het instrumentarium der ver eniging. Het verzoek om subsidieverho ging tot 1750 wordt door de raad zonder discussie aanvaard. Aan de gymnastiekvereniging „T.H.O.R." wordt een garantie subsidie verleend van 500 ter dekking van de kosten in verband met te organiseren feesten op 28, 29 en 30 Mei in verband met de voering van haar 65-jarig bestaan. Voor de aanleg van stoepen aan de Poeldijk wordt een grondruil aanvaard. Tot vertegenwoordiger bij de Centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht en toezicht op ge meentewerken in Oost Zeeuws- Vlaanderen wordt benoemd wet houder Van Zantbeek. Ten aanzien van de openbare verlichting in de gemeente heeft de raad een uitgebreid preadvies voorgelegd. De raad besluit de ge hele Westkade, van Stjjfselfabriek tot de zgn. Stuiver, van moderne verlichting te voorzien. Deze verlichting zal een bedrag vergen van 24.975. Verder zullen er ongeveer nog 19 lichtpunten bij geplaatst worden, die nog 6025 zullen vergen. Totaal dus 31.000. Bij de wijzigingen begroting merkt de heer De Groff op, dat hij gaarne van te voren begro tingswijziging zag alvorens men tot grote overschrijding van pos ten overgaat. Rondvraag. De heer De Braai heeft heel wat op zijn boekje staan en zag gaarne opheldering waarom bij de ene begrafenis wèl politietoezicht is en bjj de andere niet. Onlangs is dit door hemzelf geconstateerd bij de begrafenis van een arbeider, terwijl bij een andere begrafenis soms meerdere politie-agenten tegenwoordig zijn. De heer De Braai is de vorige vergadering wegens ziekte af wezig geweest. Hij heeft nu de toestand eens bekeken waar de nieuwe openbare school is en vindt de plaats in het geheel niet ge schikt. Men zit met zijn neus op een piepend luchtspoor in cam- pagnetijd; dan zijn er vaak de kwalijk riekende gassen van de fosfaatfabriek die daarbij nog heel ongezond zijn. Hij zag dan ook de school liever aan het Bolwerk ver rijzen op de plaats waar de huis houdschool gepland is, temeer daar deze er toch vooreerst niet zal komen. De voorzitter ziet de moeilijk heden niet zo in en wordt daarbij gesteund door enkele raadsleden die menen dat men aan het Bol werk dikwijls de stank te verdra gen heeft van de Stijfselfabriek. De discussies hierover worden steeds scherper en men zou haast gaan geloven dat ieder voor zijn fabriek aan het spreken is.. Tenslotte stelt de voorzitter voor de hoofdinspecteur, belast met de schoolbouw, op korte ter mijn naar Sas te laten komen om advies, waarmede de raad accoord gaat. De heer De Braai vraagt of het waar is, dat de Coöp. Suikerfabr. van plan is een bassin aan te leg gen vlak achter het Bolwerk. In dien dit zo is, of dit geen gevaar meebrengt van dijkdoorbraak, zo als men deze winter gehad heeft in de Poel bij de bezinkingsvijvers van de C. S. M., die veel overlast bezorgd heeft aan de bewoners van de zgn. Witte wijk. Wat de heer De Braai ook is op gevallen dat de C. B. S. een af sluitboom geplaatst heeft over de toegangsweg naar de terreinen van deze fabriek, hij dacht dat deze weg voor iedereen toeganke lijk was. De voorzitter zegt dat de C.B.S. hiermede zijn terrein afsluit, wat niemand kan verhinderen. Ook heeft de heer De Braai op gemerkt, dat de Zeeuws-Vlaamse Textielfabriek een gebouwtje ge- olaatst heeft vlak bij het kerkhof. Hij meent dat dit in strijd is met de begrafeniswet. Volgens wethouder Van Zant beek is dit geen gebouw volgens de letter van de wet. De heer De Groff vindt het pijn lijk, dat in de Groot Majoorstraat nog altijd enkele krotwoningen staan. De voorzitter antwoordt hierop dat de onderhandelingen met de eigenaar zeer stroef verlopen. De heer Bockstael meent zich te herinneren, dat de 3 garages op de Markt destijds gebouwd moch ten worden met die restrictie dat binnen 3 jaar deze garages opge trokken zouden worden tot woon huizen. De voorzitter belooft dat hier achteraan gezeten zal worden. Als ik shag koop, is 't UNIC, da's vast. Iedere keer dat ik m'n sigaretje rook, zeg ik tegen mezelf: UNIC is toch maar jé halfzware. Probeer 't één keer en U bent UNIC-man. Dus afgesproken: In de Vrijdagmiddag gehouden raadsvergadering was afwezig de heer H. de Feijter. Nadat de voorzitter de verga dering met het gebedsformulier had geopend, vroeg de heer De Visser om vroegere toezending van de notulen. De ingekomen stukken werden voor kennisgeving aangenomen. De voorzitter deelde mede, dat alsnog een schrijven was binnen gekomen van de heer G. de Leeuw met het verzoek de onbe woonbaarverklaring van zijn wo ning in te trekken, daar hij na 21 Febr. j.l. hierover geen kennis geving had ontvangen. De voorzitter lichtte een en an der nader toe en deelde mede dat B. W. bereid zijn aan de in dit schrijven geopperde bezwa ren tegemoet te komen. Het ver zoek van de Stichting 19401945 cm ter gelegenheid van de her denking der bevrijding een één malige subsidie te verlenen van 5 cent per inwoner, vond bij de raad een gewillig oor De voor zitter zeide dat het de bedoeling van de Stichting is om een be drag van 5 millioen gulden bij el kaar te krijgen, dat dan voldoen de werd geacht om de getroffen huisgezinnen van de slachtoffers in de ondergrondse strijd tegen de Duitse overweldigers overeen komstig onze vaderlandse plicht te steunen Het totaal bedrag dat van de gemeente gevraagd wordt bedraagt f 140 a f 150. De heer De Visser achtte dit bedrag voor de gemeente te ge ring gezien de heldenmoed, die de ondergrondse strijders voor de bevrijding van ons vaderland heb ben verricht en waarin zovelen hun verzet met de dood voo,r het vuurpeleton hebben moeten be kopen. Steun te verlenen aan de achtergelaten betrekkingen van deze stille helden dient voor de raad een erezaak te zijn. Spreker stelde voor 10 cent per inwoner aan de Stichting 1940—1945 over te maken Deze uitgave van f 300 is ten volle verantwoord. De heer De Koeijer was teleurgesteld over de door het Rijk verleende steun aan deze zo sympathieke Stichting. Hij had van het Rijk méér verwacht. De voorzitter stelde voor dat voor deze Stich ting nog 3 collecten zullen wor den gehouden. De heer De Visser zou de bijdrage van de gemeen te op f 200 willen bepalen. Dit voorstel, door B W. overgeno men, werd hierop aangenomen. Van Ged Staten is bericht ont vangen dat de wijziging van de gemeenschappelijke regeling Bouw- en woningtoezicht werd goedgekeurd en dat met de ge meenten die bezwaren hadden alsnog zal worden gesproken. Door de Commissie van Bestuur van de Centrale Dienst wordt de raad uitgenodigd één vertegen woordiger en één plaatsvervan gend vertegenwoordiger aan te wijzen in het algemeen bestuur. De voorzitter zeide. dat de raad destijds het besluit had genomen tot uittreding van deze gemeen schappelijke dienst. Overeen komstig arl. 79 van de Grondwet stelden B W. voor op het ver zoek niet in te gaan en een be slissing van de Kroon uit te lok ken. Wii wensen baas in eigen huis te zijn en een nieuwe centra le regeling dan ook niet te erken nen. De heer De Visser kon zich met het voorstel van B W. ver enigen doch gaf in overweging in deze ook met de gemeente Hoek overleg te plegen. Aldus werd besloten. Van de N. V. Waterleiding Mij Zeeuwsch-Vlaanderen werd een plan ontvangen inzake aanslui ting van alle agrarische bedrijven in deze gemeente. Van de ge meente wordt hiervoor opn bij drage gevraagd van f 4500 tot maximum ƒ6000 per jaar, gedu rende 30 jaar. Wanneer de rijks regeling tot subsidieverlening op dergelijke projecten tot stand komt, zal een gedeelte van de daaruit voortvloeiende ontvang sten aan de gemeenten ten goede komen. De heer De Visser informeerde naar de bijdrage, die door het Kuk in deze zal worden ver leend. De voorzitter antwoordde dat hem hiervan niets bekend is. De heer Florussen zeide verno men te hebben, dat in Noord-Be- veiand het Rijk een bijdrage ver leent van 60 en door de ge meente 30 Overeenkomstig het voorstel van B. W. werd besloten in principe aan dit plan medewer- King te verlenen. De voorzitter deelde mede, dat de desbetreffende plannen voor de bouw van de openbare lagere school naar de inspecteur van het lager onderwijs zijn opgezonden. De bouw van deze school zal vermoedelijk nog niet in 1955 kunnen plaats hebben De zitting werd hierop onder broken ter onderzoek van de ge loofsbrieven der nieuw benoem de raadsleden de heren I. M. C. de Jonge en J. N. F. Serrarens. Bij monde van de heer Van Hoe ve deelde de commissie van on derzoek mede dat de geloofsbrie ven in orde zijn bevonden, waar op tot toelating van de heren De Jonge en Serrarens werd beslo ten. De voorzitter wees er op, dat de heer Van der Beek gedurende zijn 4%-jarig lidmaatschap van de raad op voortreffelijke wijze de belangen van de gemeente en de ingezetenen heeft behartigd, waarvoor hem door het college van B W. namens de gemeente dank werd betuigd. Spreker hoopte dat het de heer Van der Eeek in zijn nieuwe woonplaats wèl moge gaan. Namens de raad zal hem een schriftelijke dankbetuiging wor den toegezonden. Tot lid van het burgerlijk arm bestuur werden benoemd de he ren P. de Vos en t>. van der Beek. Vastgesteld werden de pen sioensgrondslagen van de heren J. W Kusee en J. C. Eijke. B. W. stelden voor ter gele genheid van het feit dat 10 jaar geleden Nederland werd bevrijd, een uitkering van f 10 ter ver strekken aan diegenen, die. vol gens de normen, in aanmerking komen voor de gemeentelijke brandstoffenbijslag Verder werd voorgesteld aan de twee rusthuizen ieder f 150 ter beschikking te stellen voor ont haal der bewoners. Voor een tractatie van de schoolkinderen en het beschik baar stellen van prijsjes voor de door de Oranjevereniging te or ganiseren kinderspelen werd een bedrag van f 200 uitgetrokken. De heer Florussen sprak hier over zijn orote waardering uit. De heer De Kraker betuigde zijn dank namens het bestuur der Oranjevereniging Overeenkomstig het voorstel van B. W. werd het ambtena renreglement, arbeidsovereen- komstenbesluit en rechtspositie regelingen van de secretaris, ontvanger en ambtenaren van de burgerlijke stand gewijzigd. De heer Florussen merkte oo, dat de raad nractisch niets te vertellen heeft daar het Rijk in deze beslist en de raad er maar accoord mede moet gaan De Kinderbijslagverordening werd gewijzigd. Het voorstel in zake een uitkering ineens aan 't gemeentepersoneel over het le halfjaar 1955, variërende van 8,33 tot f 15 per maand, werd aangenomen. Onbewoonbaar werd verklaard, zonder bepaling van een termijn van ontruiming, de woning staan de Plein 32. De vergoedingen over 1954 ten behoeve van het bijzonder lager onderwijs werden vastgesteld Het voorstel van B. W. tot verho ging van brandpolissen der ge meente-eigendommen werd aan genomen, met dien verstande dat het verzekerd bedrag van de toren werd verhoogd tot f 50.000. De voorzitter stelde thans aan de orde de aankoop van een pand in de Rozemarijnstraat Dit zal echter niet zijn ten behoeve van een te bouwen postkantoor daar hierover nog contact met de P. T. T. moet worden opgeno men. Mogelijk zou het kunnen zijn dat op bedoeld pand een woning met premiebouw zou kunnen ver rijzen. De heer Florussen zeide voor de opruiming van krotten te zijn. Voor een postkantoor zal even wel moeten worden uitgezien naar een pand dat zich daarvoor eigent. Een behoorlijk postkan toor waar een ieder op behoorlij ke wijze zijn zaken kan regelen mag voor 'n gemeente als Zaam slag wel als eis worden gesteld. De heer De Visser wenste de 'woning of grond te kopen, en dan met premiebouw een pand te bouwen De voorzitter zeide dat bet hoofdbestuur der P. T. T. óók iets zal moeten doen voor bet verkrijgen Van een behoor lijk postkantoor. Besloten werd tot aankoop van bedoeld pand over te gaan. Wat betreft de verbetering van de woningen in de Axelsestraat, stelde de voorzitter voor hierover contact op te nemen met de be woners. De heer Florussen vond de huurverhoging nogal groot. De voorzitter antwoordde dat de kosten voor een eventuele ver bouwing óók groot zullen zijn. Bij de omvraag informeerde de heer Florussen naar de riolering op 't Veer. alsmede naar de aan schaffing van boeken met de nieuwe spelling op de school De heer De Visser wees op de last van het opwaaien van zand van de herstelde wegen en vroeg wie te beoordelen heeft welke af val door de reinigingsdienst al of niet wordt medegenomen. De voorzitter "antwoordde dat met de gemeente-opzichter over de riolering op 't Veer zal wor den gesproken. Wat betreft de aanschaffing van nieuwe school boeken, dient men eerst bij B. W 'n daartoe strekkend verzoek in te zenden. Over de last van het opgewaaide zand zal met de aannemer van de desbetreffende weg worden gesproken. Verder deelde de voorzitter mede, dat het paadje naar de Steenovens ver hard kan worden, maar de eige naars van die grond moeten daar voor eerst contact met de ge meente opnemen. Aan het eind van de vergade ring verzocht de voorzitter de le den van de raad deel te nemen aan de stille tocht naar het kerk hof op 4 Mei en nodigde de raad uit op 5 Mei des morgens om half tien aanwezig te zijn vóór het ge meentehuis. Er is geen diepgaand onderzoek nodig om een verklaring te vin den voor de nederlaag van het Nederlands elftal tegen de Ieren. De kwestie was zo eenvoudig mo gelijk: Ierland beschikte over een team van sterkere voetballers dan wij. Vooral in de aanval opereerden enkele brillante krachten: de linkervleugel Eg- lington en Fitzsimons en de mid denvoor Fitzgerald, die ons doel roet zulk een overmacht onder vuur konden nemen, dat het Ne derlands elftal al spoedig in pa niek geraakte en zijn krachten op de defensie concentreerde. Het middenveld werd prijs ge geven en binnen- en zelfs buiten spelers hielden zich over het al gemeen meer bezig met het bevei ligen van ons doelgebied dan met het lanceren van een aanval. Gedurende een, groot deel van de wedstrijd, we kunnen gerust zeg gen het grootste deel, heeft Ne derland als het ware zonder voor hoede gespeeld.. Dat kwam ook al doordat Cor van der Gijp in de 13de minuut moest uitvallen en een omzetting noodzakelijk werd. De Ieren konden op den duur een overweldigende veldmeerder- heid veroveren, die wel moest lei den tot een overwinning. Dat die tenslotte niet groter is geworden dan 10 strekt het Nederlands elftal ongetwijfeld tot eer. Want zonder uitzondering hebben de spelers in dit, qua spel zeker niet imponerende maar toch wel span nende bovendien keiharde duel voor een eervolle nederlaag tot het uiterste gevochten. Hierbij onderscheidden zich in de eerste plaats Landman, die zijn doel weer op schitterende wijze heeft verdedigd. Hij maak te een voortreffelijke come back in de Nederlandse ploeg en liet zien, dat hij zeker op één lijn te stellen is met een klasse-keeper als De Munck. Onze andere grote man was de stopper Cor van der Hart, die ditmaal zonder een zweem van zorgeloosheid mid- voor Fitzgerald zwaar op de huid zat, maar de dekking van zijn ploeggenoten ook overnam waar dit nodig was en persoon lijk het leeuwendeel van de Ierse aanvallen onderbrak, zowel met tackels en slidings als in kop duels. Bondscoach Max Merkel en de heer Pellikaan van de keuze-com missie hadden het oranje-team geadviseerd te trachten overdon derend te starten. Ons elftal deed hiertoe een geestdriftige poging. Direct na de aftrap begon Van der Gijp aan een combinatie met Schouten, 'Geel, Klaassens en zelfs de ver naar voren opgeruk te 'linksback Kuys. Maar de aan val werd resoluut gestuit door de teruggekomen linksbinnen Fitz simons. En toen moest Kuys al gauw maken, dat hij weer naar zijn plaats terugkwam, want de Ieren bleken bezield met een laai ende geestdrift. Een Fitzsimons Eglington combinatie reet onze defensie open en een diagonaal schot van Eglington bracht het Nederlandse legioen in vertwijfe ling. Gelukkig ketste de kogel met een luide knal af op de on derkant van de staander. De dertiende minuut van de wedstrijd zou onfortuinlijk blij ken. Toen achtte middenvoor Van der Gijp het niet langer verant woord verder te spelen met 'n en kele minuten tevoren opgelopen verdraaide rechter knie. Hij liet zich door De Bruyckere vervan gen. Dat wil zeggen, dat hij de rechtslainnenplaats van Schouten overnam Schouten naar de rechtsbuiten plaats verhuisde en Faas Wilkes middenvoor werd. Daarmee was het evenwicht in onze ploeg in meer dan één op zicht verstoord. Toch gaf Wilkes in de 16de mi nuut het eerste behoorlijke Ne derlandse schot te noteren. Hij kon dat doen na goed aangeven van Geel, maar de gerenommeer de Ierse doelman O'Niell ransel de met de vuist Wilkes' kanjer uit de rechterhoek. Zowaar kreeg Nederland één minuut vóór de rust nog 'n kans je, maar Wilkes schoot van dicht bij tegen de voetzool van links back Dawler de bal corner. Toen scheidsrechter Luty floot voor de onderbreking, kon men, wat betreft de 0—0 stand van 'n knappe prestatie van het Neder lands elftal spreken. Het was intussen gaan motre genen en het goed met gras be dekte, maar harde veld werd zeer glad. Het pleit voor de geweldige geestdrift van de Nederlanders dat zij onmiddellijk na de rust door een nog iets hoger tempo, de Ieren op de knieën probeerden te brengen. Maar de tegenstan ders konden dat tempo wel vol gen en Nederland kon niet blij ven forceren. En zo konden na een minuut of tien de Ieren hun superioriteit weer laten gevoelen. Van nu af aan bleven de Ieren vrijwel on onderbroken meester van het ter rein. Zij troffen echter Landman in ongenaakbare vorm. De Engelse scheidsrechter Luty stond in de 32ste minuut in een voor hem wellicht iets twijfel achtig geval niet onze linksbuiten Geel, maar zijn belager, stopper Martin een vrije schop toe. Mar tin mikte van 30 meter de bal op het 'hoofd van middenvoor Fitz gerald, die de Ibal snel als een bliksemschicht inzond. Wel kon de vertwijfeld springende Land man de bal nog met beide han den raken, maar niet stoppen. Ierland had eindelijk zijn enigszins fortuinlijke, maar dub- bel en dwars verdiende eerste doelpunt. Zonde Landman in topconditie zouden rechtsbuiten Gavin en Fitzgerald zeer waarschijnlijk de score tot 30 hebben opgedre ven. Nu bleef het, dank zij onze schitterende doelman, bij 10. Drie minuten vóór het einde ging een onverwachte kans om gelijk te maken verloren, doordat Geel een goede combinatie van Timmermans en Schouten met 'n te slap schot .afrondde. PIET HAAN" WON DE 7de RONDE VAN NEDERLAND. Jan Hofland étappewinnaar te Amsterdam. Piet Haan van de Nederlandse B-ploeg, waarvan Gerrit Schulte de kopman was, heeft de zevende Ronde van Nederland gewonnen met slechts 1 minuut en 7 secon de voorsprong in het algemeen 52. Met een pijnlijke zucht laat Halfra zich langzaam op de harde grond zakken. Het spreken kost hem zichtbaar inspanning en in korte, afgebeten zinnen komt zijn ver haal eruit. „Uw speurtocht naar de Witte Raaf was het begin. Na vele maan den, keerden enkele van Uw krijgers terug met de verschrikke lijke mare, dat gij en prins Erwinde dood hadden gevon den in het land der Britten. De verslagenheidhet was erger dan ik ooit had meege maakt! Uw gade en ik waren de enigen, die het niet konden gelo ven, ik trachtte haar zo goed mo gelijk bij te staan." „Dappere, trouwe makker," fluis tert Eric bewogen, doch zijn woorden dringen nauwelijks tot Halfra door. Hij kreunt en gaat hijgend verder: „Toen kwamen de legers uit Bohuslan. De vorst had van Uw vermeende dood gehoord en wilde de kleine Hrulf in han den krijgen. Natuurlijk weigerde Uw gade. En de strijd ontbrandde. Alles ging zo gauwWij kon den geen hulp meer inroepen van de leenmannenohau Moeilijk tracht Halfra te gaan zitten, doch bij de minste bewe ging scheurt een stekende pijn door zijn lichaam en hij moet op de tanden bijten om het niet uit te schreeuwen. Met de uiterste behoedzaamheid tracht Eric hem te helpen. „Dit is alles wat er overbleef van Uw burcht", gaat Halfra verder, terwijl zijn hand een machteloos gebaar in het rond maakt. „Het was in enkele uren gebeurd! Pas in de laatste ogen blikken kon ik koningin Winonah bewegen te vluchten. Bijna was het te laat geweest. Zij ontkwam met enkele getrouwen. PumPum en de heelmeester waren bij haar. Ik dekte hun aftocht en ging mee naar Tyrfingeen vreselijke tochtachtervolgd door die schurken „Maar Winonah?" valt Eric hem ongeduldig in de rede. „Bereikte zij Tyrfing?" Halfra knikt. „Ja," steunt hij. „Doch de volgende mor gen stond de vijand ook daar voor de poort. Wij waren voorbereid, ik had hulp gekregen van enkele rend aan de kop te vinden. Elke uitlooppoging werd gestopt. In het begin van de étappe heeft Wim van Est het enkele malen geprobeerd, maar het tem po van het peleton was hoog ge noeg om de stayer Wii.ro van Est die natuurlijk ook nog de zwa re tijdrit van de vorige dag in de benen had te beletten te ont snappen. Bovendien hadden Jan i r-, - Hofland, Tom Hoar m de Bels klassement vóór Wim van Est, de CcoLs rQet S kopman van de nationale ploeg,1 Est gego,oid, Het peloton had dh de winnaar van het vorig jaar. drietVbij de brug over - Maas Het was inderdaad een onmo- b" f gelijke taak voor Wim van Est Cfteï4an Roos3n:Ral> rustig om in de laatste étappe een tijd- ^..„7 winst van 1 minuut en 7 seconde beide hiiiionlnVrte. a*" Gn te nemen od Piet Haan De dra- buitenlanders over de smal- p - De dra ]e en soms moeilijk berijdbare ger van de oranje-trui was, teza- ,iqnriM„„„tioc T. ,,-r, men met ziin knechties voortdu- naar het Amster- men met zijn Knecntjes voortdu-dam>se polderland en overal stort eden duizenden en duizenden toe- - schouwers lang de wegen cxm een I glimpje van de voorbijstuivende renners te zien. De étappe was beslist, de sprint in het stadion werd gewonnen door Hofland uit Beverwijk vóór Hoar. En achter dit drietal durfde het peloton niet te fel te jagen, want dan zou het veld uiteenvallen en zou Wim van Est nog een goede kans ma ken zijn achterstand van 1 mi nuut en 7 seconden op Piet Haan in een tijdwinst om te zetten. Het eindklassement van de ron de van Nederland luidt: 1. Piet Haan (Ned. B.) 46.18.04; 2. Wim v. Est (Ned. A.) 46.19.11; 3. Hein van Breenen. (Ned. C) 46.21.08 4. Gerrit Schulte (Ned. B.) 46.22.06; 5. Jules Maenen (Ned. D.) 46.24.25 6. Wout Wagt- mans (Ned. C.) 46.25.33 7. Thijs Roks (Ned. D.) 46.26.31; 8. Ger rit Voorting (Ned. D.) 46.26.57; 9. Pugi (Italië) 46.28.52; 10. Van Dongen (Ned. C.) 46.29.20. Het eindklassement voor ploe gen van de ronde van Nederland luidt I. Ned. B. 138.50.10; 2. Ned. C. 138.56.26 3. Italië 138.56.56 4. N ed. A. 139.08.46; 5. Ned. D. 139.11.08; 6. België 139.23.02 7. Duitsland 139.37.45; 8. Zwitser land 140.06.07. makkers en een ogenblik dachten wij, dat wij hen konden afslaan. Maar De oude man moet even wach ten om op adem te komen en met een droge snik gaat hij verder: „Maar wij hadden te vroeg ge juicht.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 3