Uit de Provincie De blauwe auto Kantongerecht van Oostburg Vierkleurenpotloden Binnenlands nieuws STICHTING 1940-1945 TERNEUZEN. Zet Uw bezwaren opzij Van bezwaren kunnen de slachtoffers niet bestaan BRESKENS. HULST. OVERSLAG. SCHOONDIJKE. IJZENDI.TKE. Het testament van professor Einstein ARBEIÖ.SVOORZIENING IN HE LANDBOUW. De Gewestelijke Raad voor Zee land van toet Landbouwschap brengt nogmaals onder de aan dacht van de landbouwers, dat eventuele tekorten aan arbeids krachten., tijdig dienen te worden doorgegeven aan de plaatselijke commissies, waarbij tevens een aanvrage voor hulpverlening kan worden getékend. In veriband met de nodige voor bereiding, die het verlenen van subsidie op het vervoer of het in schakelen van colonnes vraagt, wordt het bijzonder op prijs ge steld, indien aanvragen om hulp plm. twee weken vóórdat met de werkzaamheden moet worden be gonnen, in het bezit zijn van de plaatselijke commissies. Gaarne wordt in deze op de me dewerking van de werkgevers ge rekend, opdat de arbeidsvoorzie ning in de landbouw zo goed mo gelijk kan verlopen, temeer nu dit punt door de herstel- en ver kavelingswerkzaamheden de bij zondere aandacht vraagt van het bedrijfsleven. Ouderavond Herv. School. In het Jeugdgebouw aan de oert aanving. Het aangekondigde programma werd met zeer veel zorg uitgevoerd. In tegenstelling tot vroeger was de jeugd ditmaal niet rumoerig zodat het luiste rende publiek kon genieten van deze uitvoering. De velen die tot het laatste toe zijn gebleven om speciaal het eer ste optreden van de drumband te horen, zijn niet in hun ver wachtingen teleurgesteld. Was dit eerste optreden misschien hier en daar een beetje onzeker, men kon toch met plezier consta teren dat er zeer ernstig is ge oefend voor de taptoe, die werd uitgevoerd met medewerking van de Harmonie. Zeker is, dat de nieuwe drumband voor de toekomst veel goedsSoelooft. Het Ganzenbordspel op de Bevrijdingsdag. Dinsdagavond om half acht wordt in de bovenzaal van hotel „Centraal", Markt, een instruc tie-vergadering gehouden met de leiders en leidsters bij het Gan zenbordspel op het Bevrijdings feest. Zij, die zich hiervoor nog niet hebben aangemeld, doch alsnog medewerking willen verlenen, zullen op deze bijeenkomst van harte welkom zijn. Kerkhof laan werd Vrijdagavond voor ouders van de leerlingen van de Hervormde school een ouder avond gehouden, waarvoor bui tengewoon veel belangstelling be stemd. Be vice-voorzitter van het schoolbestuur, de heer Boland, opende deze bijeenkomst met het voorlezen wan enige gedeelten uit het boek der Handelingen. Na mens het schoolbestuur, ouders en anderen meende de heer Bo land een hartelijk briefje aan de voorzitter van het schoolbestuur, de heer J. P. van Wel, te moeten zenden, in verband met diens ge zondheidstoestand. Na dit kort inleidend woord, waarin spr. hoopte op een spoe dig herstel van de voorzitter, en het gezamenlijk zingen van Psalm 89, ging de vice-voorzitter voor in gebed. Leerlingen van de zesde en ze vende klas voerden, onder leiding van het hoofd der school, de heer J. C. Groenenberg, een declama- torium uit onder de titel „Neder land herrezen". Hierin kwamen aan. verzen en liederen voor van A. den Dolaard en W. van Iepen- daal. Dit met veel zorg gekozen geheel deed nogmaals de strijd, het leed en de vreugde van het Nederlandse volk in de periode *40'45 herleven. Alles werd vlot en zeer goed door de leerlingen voorgelezen. Het 'hartelijk applaus na afloop was ten volle verdiend. Een viertal leerkrachten van de school speelde vervolgens op voortreffelijke wijze twee werk jes voor blokfluit, gitaar en piano van W. A. Mozart „Kom lieve Mei" en het „Wiegelied" van Joh. Brahms. Mevr. A. M. de Kam-Bouma. psych. dra, verbonden aan de Chr. stichting voor school en be roepskeuze te Goes, hield een voordracht over ,,Wat kunnen wij doen voor de toekomst van onze kinderen Aan de hand van enkele voor beelden belichtte zij de vele moei lijkheden welke zich voordoen bij de ouders fttij het kiezen van een beroep voor hun kind. Er is inderdaad een schrikbarend groot aantal (5000> beroepen, die men in ons land kent. maar een goede schoolopleiding is voor veie be roepen een. eerste vereiste. Het komt vaak. voor. aldus mevr. De Kam-Bouma, dat een op de lagere school gaand kind aan een be paald beroep de voorkeur geeft, terwijl de ouders het daarmede niet eens zijn. Ook kan dit het ge val zijn Uj de komende studie van hun kind. De gevolgen, die er dan ontstaan door het niet geza menlijk overleggen bij het kiezen van een beroep, kunnen voor de toekomst van het kind ontzettend zijn. Om dit nu te voorkomen, zijn er in cms land tal van stichtingen voor school- en beroepskeuze, zo vervolgde spr. Tegen een vergoeding wordt het kind getest en wordt een rap port opgemaakt, dat een juist beeld geeft van de capaciteiten van het kind. Het wordt in de toe komst wel zó, aldus mevr. De Kam-Bouma, dat de werkgevers bij het aanwerven van personeel een testrappoi't van de sollicitan ten zullen, gaan eisen. Tal van aanwezigen maakten van de gelegenheid gebruik spr vragen te stellen over het werk van deze stichting. Onder het nuttigen van een verversing werd tussen de gezin nen onderling van gedachten ge wisseld over deze waardevolle voordracht. Met het projectie-apparaat werd een tweetal filmstrips ver toond met beelden uit de bezet ting en bevrijding. Ook de door een der leerkrachten gemaakte filmpjes van de Hervormde school in de Leeuwenlaan vonden veel waardering. De heer Groenenberg sloot de ze ouderavond met het uitspre ken van een dankgebed. Concert Harmonie. Zaterdagavond gaf de Harmo nie op de Markt een concert ter gelegenheid van de verjaardag ran H. M. de Koningin. Hoewel de lucht nogal bewolkt j/as, was het weer todh nog mooi genoeg om vele (belangstellenden naar de Markt te doem komen en aarschijnlijk ook door het feit lat juist 's-Zaterdagsavonds veel sezoekers in Temeuzen verblij ven, was er een zeer grote be 1 ingstelling. Hoewel het concert om 8 uur was aangekondigd, werd het half negen eer het con- De K..VP.-,,bliksemactie". De te Terneuzen en Sluiskil ge houden K.V.P.-ledenwerfactie, in het kader van de grote lande lijke „bliksemactie") is een groot succes geworden. Sluiskil spant de kroon met 211 nieuwe leden. Het totaal aantal is daar gestegen van 98 tot 309. Terneuzen heeft 146 nieuwe le den bijgewonnen, zodat het totaal van 90, nu 236 is geworden. Waren vroeger Sluiskil en Ter neuzen tezamen in één afdeling vanaf heden zullen zij ieder af zonderlijk een zelfstandige afde ling vormen. Ballonwedstrijd. Zaterdagmiddag te half drie werd door de heer M. de Regt ter gelegenheid van de opening van zijn zaak, de in ons folad geannon ceerde kinderballon-wedstrijd ge houden. Het was niet te verwonderen, dat een groot aantal belangstel lenden (en lang niet allemaal kinderen) tegen half drie vóór 't nieuwe winkelpand van de heer M. de Regt waren verzameld, om deze kleurige start bij te wonen. Hoewel reeds van te voren vele kinderen een ballon hadden af gehaald, nog steeds verdrongen zich nieuwe groepen, die eem bal lon wilden bemachtigen. Toen vanuit een geluidswagen het teken tot de start werd gege ven, stegen vele honderden oranje-ballonnen voorzien van 'n kaartje op, om weldra boven de huizen gekomen de tocht naar 't ombekende aan te vangen. Gedragen door 'n zachte noord ooster, dreef dit vreedzame leger luchtveroveraars in Zuidelijke richting door de vele toeschou wers, met bewondering voor dit leuke schouwspel nagestaard. Vele kinderharten zullen de eerstkomende dagen in spanning leven, nieuwsgierig te weten welk einddoel hun ballonnen bereikt hebben ennaar de vele prijzen die de heer De Regt beschikbaar heeft gesteld. Bijzondere lading. Als een bijzonderheid kan wor den gemeld, dat Zaterdagmorgen een schip in de haven arriveerde geladen met Ford-auto's voor de firma Van Putten Vroon alhier Motorrijder tegen de grond. De bestuurder van een luxe-wa gen, die benzine had getankt aan een pomp in de Stationsstraat, begon te rijden in de richting cen trum Hulst. Hij lette hierbij ver moedelijk niet goed op het hem tegemoet komende verkeer, want ter plaatse kwam juist de motor rijder J. D. uit de richting Hu'lst aangereden. 'De motorrijder pro beerde nog de auto te ontwijken door op het fietspad te rijden, doch werd toch nog door de auto gegrepen en over de wagen ge worpen waarbij zijn motor aan voorzijde geheel werd vernield. D. bleef op de straatstenen lig gen, bloedend uit een wond aan zijn hoofd. Het slachtoffer werd een nabij staande woning binnen gedragen en later naar 't zieken huis vervoerd voor een nader on derzoek. Hij klaagde van pijn in het hoofd en benen. Raadsvergadering. Onder voorzitterschap van bur gemeester A. L. S. Lockefeer kwam de gemeenteraad in spoed eisende vergadering bijeen. Op de agenda stond slechts één punt vermeld, nl„ voorstel tot het ma ken van plannen voor de stichting van een zuiveringsinstallatie. Nadat de voorzitter de vergade ring had geopend, bracht hij het voorstel ter tafel. Naar aanleiding van een 'bespreking op 19 April waarbij aanwezig waren een de putatie van het provinciaal be stuur, B. W. van Hulst en Clin- ge werden de mogelijkheden be sproken voor het bouwen van de zuiveringsinstallatie, die vooral voor Hulst dringend noodzakelijk is daar de gemeente veel vuil wa ter krijgt te verwerken van de diverse fabrieken. Daarom was het wenselijk voor gezamenlijke rekening van beide genoemde ge meenten in D.A.C.W.-verband met rijkssubsidie over te gaan tot het bouwen van een installatie. Er was reeds contact opgeno men de R.I.Z.A. om op korte ter mijn een begroting te maken als mede de explotatiekosten van 'm dergelijk bedrijf. Het bedrag hier voor zou ongeveer 1000 toedra gen welks 'kosten door beide ge meenten zouden worden gedra gen. Tevens zou men een inge nieursbureau opdracht geven tot een bestek en tekening voor de bouw van een zuiveringsinstalla tie. Na enige vragen door verschil lende raadsleden werd met alge mene stemmen besloten over te gaan tot het aanvragen van een vergunning voor het bouwen van een zuiveringsinstallatie daar deze vóór 1 Juni moet zijn aange vraagd. Ook werd besloten 'n begroting voor de explotatiekosten te laten maken als medetekeningen, waarvan de kosten door beide ge meenten zullen worden gedragen. In principe werd hiertoe beslo ten zodat Hulst eerlang haar hoog nodige zuiveringsinstallatie zal krijgen. Diamantenbruiloft. Heden 2 Mei vieren het echt paar Petrus de Meij en Emelie Gerres alhier hun diamantenbrui loft. Vader Petrus werd te Over slag op 11 April 1868 geboren en groeide aldaar op in een werk zaam' arbeidersgezin. Op 2 Mei 1895 huwde hij met Emelie Ger res, wélke te Wachtebeke werd geboren op 8 November 1869. Na hun huwelijk vestigden zij zich te Overslag, waar zij een landbouw bedrijf uitoefenden. Uit het huwe lijk werden 11 kinderen géboren waarbij tevens een tweeling, wel ke echter is gestorven en wel het zoontje ïtené op 3 December en Alphons op 8 December 1896. De beide krasse echtelieden heb ben in bun leven hard moeten werken, maar hebben, ondanks dit, een groot en voorbeeldig ge zin groot gébracht. Peet de Meij zoals hij in de volksmond wordt genoemd heeft ook nog jarenlang bij de gemeente Overslag ge werkt als lantaarnaansteker van de openbare verlichting. Deze functie is 'hij trouw gebleven tot de electrificatie. Op 2 Mei 1945 vierde 'het echt paar hun gouden bruiloft, dus enkele dagen vóór de bevrijding van 'Nederland. Het gouden paar werd toen op het feest verrast met de komst van de toenmalige commandant van het militair ge zag in Zeeland, de heer Koch, die met de burgemeester van: Over slag, de heer Dierick, hen kwam feliciteren. Op dien dag werd de hoop uitgesproken, dat zij nog vele jaren in goede gezondheid zouden mogen doorbrengen en hun diamantenbruiloft zouden mogen vieren. Dit is dus ook in vervulling gegaan en vader Pe trus, zowel als moeder Emelie, zijn nog steeds in goede gezond heid. Laat ons ook nu weer ho pen dat zij nog vele jaren geluk kig en in goede gezondheid met elkander mogen doorbrengen. Het is ook nog even de moeite waard te vermelden dat zij de oudste inwoners zijn van de ge meente Overslag. Eindles Rijkslandbouw- WinterschooL Dhr L. van Dijk tot Ridder in de Orde van Oranje-Nas- sau benoemd. Donderdagmiddag zag de di recteur van de Rijk slandbouw - winterschool te Schoondijke, na de uitreiking der diploma's aan de gediplomeerden, zijn levens werk bekroond, toen de heer G. Veenstra, inspecteur van het Middelbaar Landbouwonderwijs, hem mededeelde, dat H. M. de Koningin de heer Van Dijk be noemd had tot Ridder ih de Orde van Oranje-Nassau. Dit Koninklijke Besluit was de grote verrassing voor de gehele vergadering, daar de heer Van Dijk eerst in Juni, wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd afscheid neemt van de Rijksland- bouwwinterschool. De heer G. Veenstra spelde het ordeteken op de 'borst van de heer Van Dijk, en reikte de ver sierselen over, welke bij de on derscheiding behoren. Vóórdat de bijeenkomst van leerlingen en ouders deze ver rassende wending nam, had de voorzitter van de commissie toe zicht op de school, de heer M. J. Verbrugge, de bijeenkomst' ge opend met een welkomstwoord tot allen. Bijzondere welkomstwoorden werden gericht tot de heer G. Veenstra, inspecteur van het Landbouwonderwijs, directeuren van verschillende zusterscholen, vertegenwoordigers van de di verse landbouworganisaties, als mede die van verschillende jeugdorganisaties, de heer C. M. v. d. Broecke, dijkgraaf van het Waterschap „Het Vrije van Sluis", ir P. Boumain, Rijksland- houwconsulent voor Zeeuws- Vlaanderen, alsmede tot burge meester en wethouders van Schoondijke. De heer Verbrugge bracht in zijn openingsrede enkele land bouwproblemen naar voren en herinnerde aan de belangrijke taak, die de landbouw in West Zeeuws-Vlaanderen heeft. Vervolgens werden de leerlin gen terdege aan de tand gevoeld alvorens tot diploma-uitreiking werd overgegaan. Ir J. Roest behandelde bodem kunde, de heer H. A. M. v. d. Ham gezondheidsleer en ten slot te de directeur zelf, die bemesting en bedrijfsleer onder de loupe nam. Tijdens de üauze werden ver versingen aangeboden door leer lingen van de Landbouwhuis- houdschool. Na de- pauze reikte de directeur de diploma's uit aan de geslaag den De directeur bracht dank aan de ouders, die deze opgroeiende jonge boeren in de gelegenheid stelden dit onderwijs te volgen. Zich tot de jongens richtende, zeide hij: „Blijf studeren en maak gebruik van de Voorlichtings diensten om ie kennis te verrui men" Van vele zijden werden de ge diplomeerden en hun ouders ge feliciteerd met de behaalde resul taten. De heer ir G. Veenstra deed dit als inspecteur van het landbouwonderwijs, die in zijn fe licitatiewoorden de leraren be trok, en hen dankte voor de grote invloed, die men als leraar uit oefent op het karakter der op groeiende jonge boeren. Nadat de heer L. van Dijk zijn benoeming tot Ridder in de orde van Oranje-Nassau was medege deeld ontving hij van vele zijden gelukwensen. De eerste was de heer Verbrug ge namens de commissie van toe zicht, die de heer Van Dijk harte lijk gelukwenste met de hem ver leende hoge onderscheiding. Burgemeester F A. van Rose- velt sprak namens de vereniging van B., S. en O. van West Zeeuws Vlaanderen en als burgemeester van Schoondijke bijzondere woor den van waardering voor het werk op velerlei terrein, zoals de heer Van Diik dat reeds vele ia- ren in het belang van Zeeland doet, en van de landbouw in het bijzonder De waardering van ziin levens werk zag de heer Van Diik in de hoge onderscheiding, waarvoor hij mede namens z'n vrouw harte lijk dank bracht aan H. M. de Ko ningin. Vervolgens bracht de heer Van Dijk dank aan zijn medewerkers en aan de West Zeeuws-Vlaamse landbouwers voor de vele medewerking, die hij steeds mocht ondervinden. Het officiële afscheid van de heer Van Dijk zal in Juni worden genomen. De heer M. J. Verbrugge sloot de bijeenkomst met 'n kort dank woord tot de aanwezigen Zware straffen voor scholieren. Iedere dag ziet men langs de smalle 'Zeeuws-Vlaamse wegen de dorpsschooljeugd fietsen, die in de centra-gemeenten van Zeeuws-Vlaanderen voortgezet onderwijs volgen. Deze scholieren gaan veelal per fiets naar school. Na school tijd vormen zij lange colonnes, en beginnen zich de laatste tijd wel een beetje erg wild te gedra gen. Zo stonden Donderdagmorgen in uiteraard gesloten zitting een 15-tal jongens en meisjes terecht voor de kantonrechter te Oost- burg. Men had op het fietspad naar Breskens te Schoondijke moed willig een oudere man van de sokken gereden. Na de valpartij had geen der scholieren zich om de man, die gewond was, bekom merd. Een boer, die op het land werk zaam was, maakte zich hierover zó nijdig, dat hij de politie waar schuwde. Het gevolg was, dat de jongelui zich voor hun wange drag moesten verantwoorden. Van drie jongelui was het reeds de tweede maal, dat zij voor dergelijk wangedrag langs de weg terecht stonden. Na afloop der zitting maakte mr Van Meerwijk aan de aanwe- De genodigden verenigden zich j zige pers bekend, dat er zeer hierna aan de koffietafel, waarna de leerlingen en oud-leerlingen met elkaar een bont programma van zang, muziek en toneel op voerden. De namen der gediplomeerde cursisten werd reeds in ons vorig nummer opgenomen. Gemeenteraad. De gemeenteraad kwam derdagavond in openbare verga dering bijeen. Onder de ingeko men stukken was een begroting van de plaatselijke V.V.V. Hier uit blijkt dat het bestuur het plan heeft om in 1955 een grote activiteit te ontplooien. In de kosten van aansluiting op het electrisehe net van de biscuit-fabriek zal door de ge meente een bijdrage worden ver leend van ƒ200. Aan de Prot. Chr. Stichting voor Maatschap pelijk Werk ten behoeve van doofstommen wordt een subsidie verleend van 20. Op een verzoek van G. van Leeuwen om af standsvergoeding voor zijn schoolgaand kind wordt goedgun stig beschikt. De heer A. G. Calon en de N.C.B. te Tilburg krijgen grond in erfpacht resp. aan de Ver lengde Molenstraat en Gaaipers- weide. De vergoeding over 1954 voor de R. K.-bijzondere school wordt vastgesteld. Op voorstel van B. en W. wordt aan de heer L. van Poucke een premie verleend voor verbete ring der woning Boulevardstraat 24. De subsidie welke was toege kend voor de helicopterdienst voor een proeftijd van een jaar wordt gehandhaafd, doch de ter mijn wordt teruggebracht tot 7 maanden. De gemeente-opzichter in tijde lijke dienst de heer C. de Smit wordt met ingang van 1 Mei be noemd in vaste dienst. Aan de Stichting 19401945 wordt een jubileumsutbsidie toe gekend van 25. Bij de rondvraag informeert de heer P. van Hijfte welke verenigingen ter versteviging van hun kas in aanmerking ko men voor een verenigingsbal. De Voorzitter zegt dat dit in hoofdzaak verenigingen zijn op cultureel gebied. De heer Dellaert drukt er zijn teleurstelilng over uit dat het nog steeds niet vordert met de aanleg van de speeltuin. Hij be twijfelt of B. en W. hier wel de nodige kracht achter zetten. De heer J. van- Cadzand infor meert naar het woningtekort. De voorzitter zegt dat de lijst nog 25 gegadigden telt. door 117) A. H. VAN OMMEN. Nadruk verboden. „Mickey heeft ons dat gezegd, waar alle pensiongasten bij aan wezig waren, dus óók de moorde naar. We weten, dat de schurk nergens voor staat, ook niet voor een derde moord! Realiseer je kerel, dat Mickey Tienhovera's leven in groot gevaar verkeert! Mickey heeft tijdens onze bezoe ken aan het pension té veel ge zegd, althans naar het oordeel van de moordenaar. Herinner je maar eens, dat hij één voor één in bedekte termen beschuldigd 'heeft en wees maar overtuigd dat de moordenaar zal voelen, dat de schoen 'hem past en hij 'hem ook zal aantrekken! Kom Drost, als de drommel naar bo ven. We gaan Bak opbellen en ik zal 'm op het hart drukken de 'kamer van Tienhoven desnoods de gehele nacht in de gaten te houden hem desnoods Mickey laten waarschuwen, dat zijn le ven op het spel staat!" Drost rende met hem mee naar Bijlmans slaapkamer. De inspecteur strekte de hand reeds uit naar de hoorn, toen een luid en doordringend gébel zijn greep als het ware deed verstarren. Nogmaals rinkelde de bel en in de stilte vara de nacht klonk het bijna sinister, onheilspellend. Daarna beheerste hij zich en kalm greep 'hij de hoorn van de haak, doch zijn stem trilde licht, toen hij riep: Hallo, met inspec teur Bijlmam". Drost sloeg hem aandachtig gade en hij zag hoe Bijlmans ogen zich vernauwden en hij even de adem inhield. „Ik kom onmiddellijk", zei hij en legde de hoorn langzaam op de haak. „Wat... wie?" vroeg Drost zacht. „Bak... Mickey Tienhoven is zojuist in zijn kamer doodgescho ten", was het antwoord. Diezelfde avond zat recher cheur Bak zich in de conversatie kamer van „Belle Vue" zo'n beetje dood te vervelen. Tijdens het diner had Flip Bruggemam een beetje argwanend gevraagd, of hij (Bak) zo veel met zijn ge goochel 'had verdiend, dat hij zich een weekje niets-doen kon permiteren, terwijl Mickey Tien hoven zo langs z'n neus weg had opgemerkt, dat die goochelaar even geheimzinnig als zijn naam was. Vooral deze laatste opmer king deed Bak vermoeden, dat hij, althans door Mickey, doorzien was. Dit maakte hem enigszins ongerust. Bak 'begreep, dat zijn voortdurende aanwezigheid in het pension ook de aandacht van de anderen zou gaan trekken en daarom hoopte 'hij, dat de inspec teur Bijlman nu maar eens gauw met steekhoudende bewijzen op de proppen kwam en daarmede een einde zou maken aan zijn vrijwillige gevangenschap, want, ondanks het buitengewone goede en overvloedige eten en drin ken in het pension, scharrelde Bak liever in weer en wind op straat. Het nachtelijke baantje in de Kalfjes-laan van een paar dagen geleden vond hij een pret tiger werkje, dan het luie baan tje in het pension. Bak had het rapport van die avond weer gereed. Alle artisten waren 's avonds weggegaan, uitgezonderd Wim Hazelaar, die in de vooravond even beneden was gekomen en Bak had verteld, dat hij een pracht-boek ,.De Wurger" had en dat niemand last van hem zou hebben, als ze hém maar met rust lieten. Om half één kwam de laatste pensiongast binnen, ook thans weer John Rodney en natuurlijk wederom lichtelijk aangeschoten. Alvorens naar zijn eigen kamer te gaan, wandelde Bak nog even de tuin in en over het hekje leunend, genoot hij van >het prachtige weer en het maanbeschenen water van- de Amstel. Uit zijn broekzak diepte hij een peukje sigaar op, stak de brand er in en wandelde daar na door de tuin rond het pension. Aan de voorzijde flapte juist het licht uit in de kamer van Brugge- man; aan de achterzijde brand de nog licht in de linkerbene- denkamer, welke bewoond werd door Mies Koning. Rechts bene den stond het raam in de achter gevel open en terwijl Bak een moment bleef staan, hoorde hij 'n zacht gesnurk en hij concludeer de, dat Mickey Tienhoven reeds in dromenland verkeerde. Bak had z'n „ronde" gemaakt en deed nog één flinke haal, al vorens het peukje sigaar met een krachtige zwaai voor zich uit over 'het tuinhekje in de Amstel te mikken. Als een kwa jongen luisterde hij ingespannen of hij het water „gehaald" had en- juist op het ogenblik, dat hij in de nachtelijke stilte het sissen dacht te horen, klonk het schot... Met een ruk keerde hij zich om en terwijl het grind onder zijn snelle schreden kraakte, rea liseerde hij zich, dat de doffe knal van het schot er onmisken baar op wees, dat het schot in het pension moest zijn gelost en niet daarbuiten of in de achter tuin. Hij wierp de grote voor deur, die hij op een kier 'had la ten staan, open en constateerde onmiddellijk, dat het spaarlamp- je, dat 's nachts zowel in de hal als op het eerste en tweede por taal bleef branden, en óók nog brandde, toen hij een luchtje ging scheppen, nu uitgedraaid was! Hij tastte naar de schake laar, die zich rechts in de hal bevond en zijn uitgestrekte han den stootten op een lichaam. Terwijl hij dit met de linkerarm omknelde en meteen hierop een Vinnige vuistslag op de kin te in casseren kreeg, draaide hij met de rechterhand de schakelaar (Wordt vervolgd.) zware straffen wegens zeer on voorzichtig rijden waren uitge deeld. Met deze zware straffen aan de jeugd hoopt men te bereiken dat cok de ouders in deze hun taak zullen begrijpen, en hun kroost tot voorzichtigheid en fatsoenlijk gedrag op de weg zal manen. Men zit in Zeeüws-Vlaanderen Don- nu eenmaal met het probleem van veel te smalle wegen. Uiter ste voorzichtigheid is daarom ge boden van de weggebruikers, dus ook van de scholieren. Tegen alle 15 kinderen werd gevorderdeen maand tucht- schoolstraf voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar, de 16- jarigen kregen een boete van 30, terwijl deze boete ook werd opgelegd aan de drie kinde ren, die reeds voor de tweede maal in hun jonge leven voor de groene tafel stonden. Verder zal de gehele groep voorlopig niet op de fiets naar school mogen. Eén maand zul len de ouders de Ibuskosten van hun spruiten moeten betalen. Men hoopt, door het uitdelen van zware straffen, de scholie ren te dwingen tot fatsoenlijk gedrag op de weg. 'Na deze lange gesloten zitting, waarbij ook diverse schoolhoof den van H.B.S. era U.L.O.-scho- len aanwezig waren, werd voor de tweede maal de zaak behan deld tegen de heer A. A. O. W., leraar te Maldeghem. Hem was ten laste gelegd, dat tijdens een controle zijn linker groot voorlicht van zijn auto niet brandde. Vorige maal ontkende hij dat dit het geval zou zijn. De beide wachtmeesters der Rijkspolitie, die het verbaal opmaakten, ge tuigden, dat de lichten niet brand den, waarna de heer W. beken de, dat dit inderdaad het geval was. De eis luidde 25 subs. 10 dagen. A. A. M. de S., landbouwer te Biervliet had in de Ame- liapolder een pad omgeploegd, dat leidde naar de woning van Van der B. Uit het verhoor van de getui gen mevr. A. H. en de heer F. J. B. uit IJzendijke bleek, dat hét pad sinds jaar en dag als voetpad in gebruik is. Het be zwaar van S. was echter tegen het gebruik van dit voetpad door motoren en bromfietsers, die te grote draaien maken, en daar door in de vruchten rijden. Uit het pleidooi van de heer 'H. A. R. de Mul bleek, dat hier geen spra ke is van een openbaar pad, doch van een erfdienstbaarheid. Op grond van dit feit vroeg hij vrij spraak voor zijn cliënt. De eis luidde ƒ16 subs. 6 dagen. De kantonrechter sprak de heer De S. vrij van het ten laste geleg de, en wees hem op zijn plicht, het voetpad ondanks deze uit spraak in stand te houden, dit ter voorkoming van verdere moeilijkheden. iDe heer A. J. van de M„ land bouwer te IJzendijke, had op de Prov. weg SchoondijkeIJzen dijke al geruime tijd achter een zeer breed geladen vlaswagen ge reden. Hij kon haast niet passe ren met zijn vrachtwagen, doch waagde het uiteindelijk toch. Hij vernielde met deze manoeu vre een gedeelte van de wegaf- schjeiding. De provincie stelde een eis tot schadevergoeding in, groot 40. Het O. M. vorderde 20 subs. 8 dagen, alsmede toewijzing der vordering. De uitspraak luidde conform de eis. A. J. V. uit Sluis had wel een militair-, doch geen gewoon rij bewijs in zijn bezit, toen hij met de auto ging rijden. De eis luidde 5 suibs. 2 dagen. De kantonrech ter deed er wat af em maakte er, door de bijzondere omstandighe den 1 subs. 1 dag van. M L. P. van A„ smid te IJzen dijke, had een opgezette toren valk in huis, zonder dat hij daar voor een schriftelijke vergun ning had verkregen. Eis luidde 5 subs. 2 dagen. Uitspraak 1 subs. 1 dag, met verbeurdverkla ring van het in beslag genomene. De heer A. J. C„ aannemer te Breskens had één zijner knech ten op 'Zondag met een vracht auto laten rijden. De knecht had echter de aan de patroon uitge reikte Zondagsvergunning niet bij zich. C. verklaarde, dat op het al of niet bij zich hebben van dergelijke vergunningen geen controle mogelijk is. De jon gens steken ze in de kachel etc. Eis en uitspraak luidde f5 sulbs. 2 dagen. J. W. M., uit het woonoord te Groede, had op de Scheldekade te Breskens gereden zonder kop- licht op zijn fiets. Uitspraak con form de eis 5 subs. 2 dagen. H. R. B., landbouwer te Bier vliet, had zijn garage verbeterd zonder dat hij hiervoor vergun ning van B. en W. van Biervliet had. B. meende dat dit geen nieuw bouw was, een mening die de he ren achter de tafel niet met hem deelden. Eis en uitspraak 15 sulbs. 6 dagen. J. J. V., landbouwer te Oost- burg. bouwde een paardenstal zonder de vereiste vergunning van B. en W. Daar het hier een veel groter object betrof, werd een zwaardere straf gevraagd als bij de vorige zaak. Eis en uit spraak 25 subs. 10 dagen. J. B., landbouwer te Oostburg had zijn hond los laten lopen. Eis en uitspraak 1 sulbs. 2 da gen. A. A. L„ chauffeur te Schoon dijke, had op de Rijksweg naai Breskens met een auto gereden, die niet voorzien was van een goed stoplicht.. Eis en uitspraak 20 subs. 10 dagen. J. I. van der K„ vertegenwoor diger te Goes, legde al zijn ver koperstalenten aan de dag oim de kantonrechter van zijn on schuld te overtuigen. Hij was te Groede langs de verkeerde kant van de pijl gereden op weg naar één zijner cliënten. Het hielp hem niet veel, want zowel de eis als de uitspraak luidde 15 boete subs. 8 dagen brommen. J. B„ los arbeider te Schoondij ke, had te Oostburg de midden- baan van de Rijksweg gevolgd met zijn bromfiets. Eis en uit spraak 10 subs. 4 dagen. •K. van der S„ landarbeider te Maldeghem, was zonder geldige papieren de grens gepasseerd hetgeen hem 10 subs. 4 dagen kostte. C. P. D„ los arbeider te Schoon dijke, was 'het Eenhoornplein op- gefietst, dat op dat mament voor het doorgaande verkeer gesloten was. 10 subs. 4 dagen. Ditzelfde had ook mej. J. F. uit Draaibrug gedaan. Ook zij werd veroordeeld tot 10 subs 4 dagen. niniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiii 'Jés.l N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE EEN NIEUW ZAKRADIO- APPARAATJE. Een industrie- en handelsonder neming te Amsterdam brengt over enige tijd een zakradio-appa- raatje in de 'handel, ter grootte van een doosje sigaretten (8X10 X2 cm), dat 200 gram weegt era dat met behulp van een minus cuul oortelefoontje zowel muziek als gesproken woord weergeeft. Het toestelletje is een drie- lamps-toestel met ingebouwde antenne. De buizen worden ge voed door twee ingebouwde bat terijen van resp. IV2 en 2% volt. EEND DWINGT VLIEGTUIG TOT LANDING. Het geregeld op dat tijdstip vertrekkende vracht- en post vliegtuig van de S.A.S. is even na de start, in aanraking gekomen met een eend. Veiligheidshalve is de machine terstond weer ge daald. De in een der vleugels ontstane deuk maakte het niet verantwoord de vlucht te doen doorgaan. NEDERLANDER UIT HET VREEMDELINGENLEGIOEN GEVLUCHT De Nijmegenaar H. de H.. die in oorlogstijd in het Duitse leger heeft gevochten, is daarna over gegaan naar het Franse vreem delingenlegioen. Hij is gedeser teerd en in Nederland terugge keerd. Als verstekeling kon hij met enige Duitse en Nederlandse vrienden, op een Duits schip ko men. Via Engeland. Denemarken en Duitsland kwam hij in Neder land terug. Professor Einstein heeft aan zijn stiefdochter, Margot Einstein en aan zijn secretaresse, Elene Dukas, ieder 20.000 dollar nagela ten. Alle rechten era royalities zullen voor de twee dames be heerd worden. Het overgeblevene na haar dood is vermaakt aan de Hebreeuse universiteit van Isra el. 'Elene 'Dukas zal voorts Ein- steins boeken en persoonlijke eigendommen ontvangen en Mor- got Einstein de huishoudelijke eigendommen. De viool van Einstein is ver maakt aan een kleinkind, Bern- hard Einstein, die thans in Zwit serland studeert. 'Einsteims zoon Eduard, die nu in Zürich woont, ontvangt 15.000 dollar en zijn zoon Hans Albert, een professor in de technologie aan de universiteit van Califomië in Berkeley, 10.000 dollar. De executeur zeide, dat de om vang van het vermogen van Ein stein nog niet bepaald was. In 't testament was bepaald, dat de be dragen naar verhouding vermin derd dienen te worden als er on voldoende gelden aanwezig wa-

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2