Uit de Provincie met meer mans ZSZ Axel ZONDAGDIENST ARTSEN Gemeenteraad van (STICHTING 1940-1945* FILMNIEUWS RHEUMIN) TERNEUZEN. Aanvullende richtlijnen Nationale Herdenking op 4 Hei te Ter neuzen NIEUWVLIET. SCHOONDIJKE. AXEL. I? AGENDA SLUISKIL. IJZENDIJKE. ZUIDZANDE. MUTATIES li W KSWA TERSTA AT. Aan de heer N. J. C. Lam- fcreehtsen van Ritthem, rijiksha- venmeester alhier is met ingang van 1 Juni 1955 ontslag verleend. Benoemd tot brugwachter te Sluiskil FL Fr. den Tenter, thans shiisknecfot aan de Middensluis te Te-neuzen. Benoemd tot burgwachter te Sas van Gent J. van Dijk, thans stuisknecht te Nigtevecht. Benoemd tot kantonnier te Hoek P. F. Scïieele. De as» Bevrijdingsfeesten op 5 Mei. Van de zijde van het feestcomi té vernemen wij naar aanleiding van de feesten op a.s. Donderdag 5 Mei nog het volgende: (De kinderen, die aan de kinder spelen deelnemen, worden ver zocht, teneinde een vlot verloop te waarborgenom kwart over 1 op de voor hen aangegeven plaats in het Bloeroen- of het Oranje kwartier aanwezig te zijn. 'Er zijn pessimisten die het co mité vragen wat er gelbeurt als het regent. Eén ding gebeurt er dan zeker niet. Wij gaan niet zit ten kniezen en 't feest gaat door voor zover dit mogelijk is. Ook als regent kunt U dansen van vreugde. En wordt bv. het vöurwerk door de regen onmogelijk ge maakt, dan hoopt het comité dit Zaterdag 7 Mei te brengen op de zelfde tijd, t.w. 's-avonds om 10 uur. Voorlopig echter houden we het op mooi weer. Vele stadgenoten zitten met de moeilijkheid dat ze geen vlag meer kunnen bemachtigen. De mening van het comité is: Ieder die een vlag heeft, hangt deze uit, dat spreekt op zo'n dag vanzelf. Wie geen vlag heeft, geve zijn woning op de éém of andere wijze een fleurig aanzien. Hoe eenvou dig ook, toon, al was het met wat kleine papieren vlaggetjes een oranjelint enz. enz., dat U deze dag meeleeft! Laten we samen onze stad een feestelijk aanzien geven. Zijt gij IT bewust, dat de offers van leven en gezondheid ook voor Uw vrijheid werden gebracht? Hept dan naar vermogen! 2. 3. 4. 5. 6. tDe voetbalwedstrijd tussen twee dcHneseiftallen, waarbij vermeld stond Amsterdam tegen Utrecht schijnt brj sommigen enige ver bijstering teweeg te hebben ge bracht. Gaat het feestcomité pro paganda voeren voor voetbal door dames?! Het comité is het heus eens met de meerderheid van ons volk, dat voetbal geen damessport is. Ziet U dit onderdeel van het pro gramma als een onschuldige pa rodie op T veelomstreden dames voetbal. En komt U dus gerust kijken naar deze ongetwijfeld amusante gecostumeerde voetbal wedstrijd! De afmars hiervan zal te 15,30 uur plaats vinden. Regelmatig bereiken het comi té verzoeken om het gehele vuur- werkprogramma te publiceren. Dit is onmogelijk aangezien dit veel te veel plaatsruinjte zou ver gen. Bovendien moet dit onder deel van het programma ruimte aten voor verrassingen. Wij kunnen wel mededelen dat net vuurwerk zal bestaan uit 22 afdelingen met in totaal 97 num mers en een grote zeer bijzonde re slotdécoraüe. Het groot herdenkingsnummer begint met een geknetter van mi- Irailleurvuur en kanonschoten. Het doet ons een moment terug denken aan de oorlog. Vervolgens verschijnt direct het getal 10 in grote btokcxjfers van zilvervuur. jDe Vrede". Na enige momenten ontstaat boven het getal een prachtige waaier van sterrenre gens, terwijl het geheel omringd wordt door een. rijke oranje bloe menregen. Het geheel rustende op een piëdestal van jasmijn en briUantvuur van scintilantre- gens. Eindigend met vreugde schoten. Volgende week zullen wij het volledige programma nog eens in ons blad plaatsen. Concert. Hedenavond zal de Harmonie des avonds 8 uur ter gelegenheid van de jaardag van H. M. de Ko ningin op de Markt het volgende concert verzorgen: 1. Volkslied (Ned. Volkslied) arr. P. J. Molenaar 2. Saint Triphon (mars) A. Ney 3. American Patrol (mars) F. W. Meacham (arr. A.Delhaye) 4. Tyroler Landler (wals) arr. G. Mol 5. De Zwarte Duivels (mars) Willy Schootemeijer 6. Mondnacht auf der Alster (wals) O. Fétras (arr. A. Driessen) 7. Jubelklange (mars) E. Uebel Direct daarna zal de Harmonie met de drumband een uitvoerige taptoe geven op het voor de kiosk opgestelde podium. Hierna volgt een kopte mars door de stad met de drumband. Het is voor de eerste maal dat onze Harmonie met de drumband in het openbaar verschijnt. Voor hi TeiriHuzen te hou den Nationale Herdenking op 4 Mei a.s. zgn thans enkele aan vullende ririaflijneji vastgesteld. Hierbij is -aansluiting gezocht htj de dour de commissie Natio nale Herdenking vastgestelde rêMtgnen zoals 'deze door de Minister-Preside B zijn goedge keurd. Tan 18.00 uur tot zonsonder gang zullen van alle openbare gebouwen - particuliere wonin gen. en vaartuigen de vlaggen halfstok wonlen gehangen. Precies 19130. uur vertrekt de „stille tocht" "vanaf de Markt. 4an acze tocht kan een ieder Seelnemen. Bij het formeren MB de stoet op de Markt wordt verzocht in rijen van 6 a 8 per sonen aan te sluiten. Van 19.45 uur tot 30 seconden voor 20 uur suilen de kerkklokken luiden. Om 20.00 uur precies zal, nadat 30 searatden tevoren door mid del van de sirene dit tijdstip is aangekondigd, bij het monument --«turende twee minuten volko aaei stilte in acht genomen wor den. Be „Harmonie Terneuzen" die aart de rechtstreekse nabestaan den van de gevallenen, aan het hoofd van de stoet loopt, houdt hm». woof het monument. Na af loop van. de twee minuten stilte wordt gespeeld „Dankgebed" uit Valerius Gedencklanck waarna de stoet terugkeert wederom met het muziekgezelschap aan het hoofd. De deelnemers lopen dus na afloop van de plechtigheid door langs het monument waar bij gelegenheid bestaat even uit de stoet te treden voor het bren gen vare een bloemengroet. Teruggekomen op de Markt speelt het muziekgezelschap 2 coupletten van het Wilhelmus. Deze stille tocht kent rang noch stand. De bevolking van Terneuzen wordt hierbij in haar geheel Uit genodigd om aan deze stille tocht deel te nemen. Dringend wordt verzocht niet fangs de wegen te staan uit nieuwsgierigheid of anderszins aangezien dit buitengewoon sto rend is voor een goed en ordelijk verloap. Men sluïte zich dus allen aan brj de stoet Terneuzen. 3D April 1955. De burgemeester van Terneuzen, P. TELLEGEN Onderscheiding Bedrijfsleven. Op 27 April j.l. is in een feeste lijke bijeenkomst in het Kurhaus te Scheveningen -het feit her dacht, dat de Vereniging van Handelaren in Bouwmaterialen in -Nederland (H.I.B.I.N.) te Am sterdam, 50 jaar geleden, is op gericht. Meer dan 1100 genodig den waren bij de viering van dit gouden jubileum aanwezig. In de rede van de minister van Wederopbouw en Volkshuisves ting, ir 'H. Witte, en in de feest rede die de directeur-secretaris, de heer W. G. Tesser, uitsprak kwam duidelijk tot uitdrukking welke belangrijke functie deze jubilerende vereniging heeft in de tot standkoming van de voor ons land zo belangrijke bouw nijverheid. Naar wij vernemen, is tijdens deze jubileumviering, aan tien personen de gouden medaille van de „Hibin" verleend, o.m. aan de heer G. F. P. van der Peijl, alhier. Deze medaille is de hoogste onderscheiding, die het hoofdbe stuur van genoemde vereniging kan toekennen en waarvoor al leen zij in aanmerking komen, die zich ten opzichte van die ver eniging zeer bijzonder verdien stelijk hebben gemaakt. Bij slecht weer zullen er twee voorstellingen in „Het Cen trum" worden gegeven, te 13.30 (witte kaarten) en 15 u. (blauwe kaarten). Of de voorstelling in de open lucht dan wel in Het Centrum ge geven wordt, zal aan het slot van de kinderzang bekend worden gemaakt. 14.00 uur: Voetbalwedstrijd Axel AZW op het terrein van v.v. Axel. Toegangsprijs ten bate van de Stichting 1940 1945 minimum 25 cent. 15.00 uur: Gymnastiek-demon- stratie op het concoursterrein door de Chr. Gymn. Veren. „Voorwaarts". 1. Zweedse Rhapsodie Grondgymnastiek. Tiroler dansje. Knotsoefening. Springkast. Vlinderdansje. 16.00 uur: Gecostumeerde behen digheidswedstrijden op de fiets op het concoursterrein. 150,aan prijzen voor de leukste costuums en de beste prestaties). 19.30 uur: Concert door „Tremola Thalia" op de Markt. 1. Falderie, Faldera. Wiegelied (Brahms). Als in Holland de sneeuw klokjes bloeien. Morgen schijnt de zon weer. Wij leven vrij. 20.00 uur: Volkszang o.l.v. Jan van Rovaart op de Markt. 20.30 uur: Concert door „Concor dia". 1. Utile Duld. In de Ardennen. Nederlandse school- en volksliederen-potpouri. Neerlands Jubelmars. Wilhelmus. 21.00 uur: Volkszang o.l.v. Jan van de Rovaart. 21.30 uur: Taptoe door „Hosanna" 22.00 uur: Volkszang. 22.15 uur;„{Sluiting van het feest niét ëeri muzikale rondwan deling door de stad. Nieuwe muziektent. Vrijdagmorgen werd op de Markt de verplaatsbare muziek tent overgedragen aan de Ge meente door de N.V. Construc- tam te Temse. Het geheel maakt een zeer ruime en soliede indruk. Het gemeentebestuur hoopt dat deze in de practijk zeer goed zal 1 voldoen, zowel als kiosk, als tri bune en als podium. Bij deze overdracht waren te vens aanwezig de heren D. J. Oggel Jzn. en J. Ie Feber als be stuursleden van de inmiddels geliquideerde Commissie uit de burgerij, die ten doel had' door mddel van een steentjesactie te 2. 3. 4. 5. wachtte ook dat de plaatselijke muziekcorpsen, er zeer veel ge bruik van zullen maken tot grote voldoening van het gemeentebe stuur en ook van de bevolking. Persil-demonstratie. Dinsdag- en Woensdagavond alsmede Donderdagmiddag en avond werd in „Het Centrum" 'n demonstratie gegeven door de Fersil-fabrieken. Hiervoor waren extra bussen beschikbaar gesteld om de belangstellenden van bui ten de kom der gemeente en na burige dorpen te halen en terug te brengen. Al deze avonden wa ren zeer goed bezocht. In totaal zijn er circa 1400 dames geweest. De avond die am 19.30 u. begon, werd geopend met een inleiding en een propagandistisch woord voor de Persil. Hierna volgde de vertoning van een interessante film over het wassen met Persil- producten. In de pauze werd op koffie en koek getracteerd. Hierna volgde een demonstratie van wolwassen, waarna nog en kele leuke tekenfilmpjes werden vertoond. Om half 11 keerden de dames voldaan huiswaarts, Steunactie Instrumentenfonds. Donderdagavond maakten de „Aerpel-kappers"-kapél van Con cordia een rondgang door Plan- West, waarbij vele populaire lied jes ten gehore werden gebracht, zulks ter stimulering van de ver koop van loten ten bate van het Instrumentenfonds. Er werden behoorlijk loten verkocht, want een ieder kwam op het horen van de populaire liedjes naar buiten, hetgeen juist in1 de bedoeling lag van de „Aerpel-kappers". iifl Pubhcotie Nederlondt Zuivelbureau, 'l Grovenhoge tr Voorlopig feestprogramma op 5 Mei. Het Oranje-comité te Nieuw vliet heeft bij de huis aan huis collecte het mooie bedrag van jf 570 opgehaald. De gemeenteraad kende verder nog een garantie subsidie van maximum 100 toe. Het programma werd voorlopig als volgt samengesteld: 7.55 uur: Klokgelui en vlaggen uitsteken; 8.00: Herauten te paard kondigen in de kom der gemeente 'n proclamatie af; 9.00: Herdenkingssamenkomst in de Ned. Herv. Kerk; 10.00: Opening feestelijkheden door de burge meester op 't feestterrein; 10.15: Kinderspelen voor schoolkinde ren op het feestterrein; 12.00 Tractatie schoolkinderen in de nieuwe openbare lagere school; 1.30: Opstellen praalwagens op 't feestterrein, daarna rondgang; 4.00: Volksspelen; 6.00: Gécos- tumeerd voetbal; 8.00: Muziekuit voering door de muziekv. „Nut en Genoegen" op de muziektent; 8.30: Uitvoering door 't meisjes^ zangkoor en de fluitclub nabij het gemeentehuis; 9.00: Zanguitvoe ring door het zangkoor van de Chr Ev. zangver. nabij het ge meentehuis; 9.30: Toneeluitv.oe- leggen straat. Goedgekeurd werd, dat aan de heer Wage, die met de opruiming belast was, een deur- waardersexploit gestuurd zal worden, aangezien hij schromelijk in gebreke is gebleven. In verband met de uitvoerings- werken aan de riolering en de financiële toestand der gemeente werd besloten een één-jarige kas geldlening van 60.000,bij de Bank van de Ver. van Ned. Ge meenten aan te gaan. Uitslag Rjjkslandbomv- winterschool. De uitslagen van de overgans- en eindexamen zijn als volgt Bevorderd van de le naar de 2e klas: J. v. Bellegem; W. v. Belleghem (Eede), M. van Iwaar den en J. Lako; A. Tellier te Aar denburg;. J. de Clerck te Bier vliet; A. v. d. Kerckhove; M. Die- rings te Groede; D. Jansen te Hoek; Iz. Nortier te Oostburg; A. Cammaert te Schoondijke; H. v. d. Vijver te Sluis; L. Bonte te St- Margrieten (B.); Iz. v. d. Slikke te IJzendijke; A. Cappon te Zuid zande. Het einddiploma werd behaald door: T. Catrwels te Aarden burg; K. Steendijk te Axel; K. Dees, D. Dekker, J. van Hee allen te Biervliet; A. de Bruijne te Cad-, zand; F. Dees, C. Salomé, P. v. 't Westeinde allen te Groede; F. Thomaes, R..Thomaes beiden te Hoofdplaat; A. Verplanke te Nieuwvliet; A. v. Deursen, N. Re- mijn, H. v. d. Vijver allen te Sluis; M. Dees te Waterlandkerk je; A. Lut§qn, W. de Meijer bei den te IJzendijke; A. Cappon te Zuidzande. De dr ir D. S, Huizinga-penning werd toegekend aan F. Thomaes te Hoofdplaat;; De le extra-prijs werd toegekend aan W. de Meijer te IJzendijke- door de Ver. van oud-'.eerlingen;: de 2e extra-prijs werd toegekend aan A. Cappon te Zuidzande door de C.B.T.B.; de 3e extra-prijs werd toegekend aan M. Dees te Waterlandkerkje door dé NiC.B". we burgemeester aan zijn woning met medewerking van muziek vereniging, dameskoor Juliana, schooljeugd, ringrijdersvereni- ging en vele andere plaatselijke verenigingen. 2.uur. Welkomstwoord door de voorzitter van het Oranje- Comité. 2.10 uur. Optocht met de bur gemeester en zijn familie en alle verenigingen door de versierde straten. 3—6 uur. Zie bekendmaking van het Gemeentebestuur. 7.30 uur. Concert op de mu ziektent door „Veronica" en Juliana". 9.uur. Lampion-optocht met muziekvereniging door het dorp. Van Zaterdagmiddag 12 uur tot Maandagmorgen 8 uur zal de praktijk van de artsen worden waargenomen door dokter C. V. de Koek, Tel. 2303. Apotheek open: Hamann, Noord straat 69. „HET GROTE SPEL" (Luxor Theater t/m 2 Mei). De filmveteraan Robert Siad- mak, een vakman in Hollywood van de bovenste plank, heeft het knappe werk van Jacques Fey- der, daterende uit 1932 in moder ne geest overgedaan. Hij tareeg daarbij de beschikking over de befaamde Gina Lollobrigida, de Franse acteur Jean Claude Pas cal en de begaafde actrice Arlet- ty. Met dit drietal en met een achtergrond in Afrika, 't vreem delingenlegioen, heeft Siodmak gestalte gegeven aan het verhaal over een onbetrouwbare advo caat, die eer en geweten offert voor een (schone) vrouw. Het verhaal is te lang om te vertel len, maar het heeft een zeer boei ende vorm gekregen, waarin we iets ervaren van innerlijke span ningen tussen mensen in en om het legioen. Le Grand Jeu is een van die boeiende en ontroerende films geworden, die men helaas te weinig ziet. muuei van een mcciujcmvuc ----- - komen tot het verkrijgen van een ring nabij het gemee Diploma EJH.B.O. Donderdag-avond j.L werd in de brandweerkazerne het examen afgenomen voor het verkrijgen van het „Eenheidsdiploma" Eer ste Hulp bij Ongelukken, door dokter C. A. Schiltman van Axel. Deze cursus stond onder leiding van dokter J. J. JL van de Griek en als instructriee mevr. P. J. Verlinde-Maandag. Voor het diploma slaagden de dames: mevr. L. Reinders-Kos ter; M. E. J. Kieft-Soontiëns; P. de Zeeuw-de Doelder; M. de Vos-Scheele; E. Bakker-Verschu ren; C. A. Stuff ken; S. J. C. Ver sprille; L. van der Meer; T. J. A. G de Vries; E. C. Oosthoek; P. T. Poolman en A. A. Lako. Programma Herdenkingsdag. Ter gelegenheid van de 10- jarige bevrijding van Nederland zal op 4 en 5 Mei het onderstaand programma worden uitgevoerd. Woensdag 4 Mei: 19.45 uur: Klokgelui. 19.50 uur: Kranslegging bij het Poolse monument in de Zee straat. 20.00 uur: 2 minuten stilte ter nagedachtenis van de geval lenen. Donderdag 5 Mei: .50 uur: H. Mis in de R.K. kerk ter herdenking van de geval lenen en de bevrijding. 8.30 uur: Proclamatie door herau ten te paard. .00 uur: Kerkdienst in de Geref. kerk (art. 31), waarin voor gaat Ds. A. Kuiper. 9.30 u.: Gezamenlijke kerkdienst van de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerk en Geref. Ge meente in het kerkgebouw van de Ned. Herv. Kerk. In deze dienst gaan voor Ds. D. J. Couvé en Ds. P. J. Pen- nings. 11.30 uur: Kinderzang op de Markt o.l.v. J. v. d. Rovaart, aan het slot uitreiking van een feestverrassing aan alle Axelse schoolkinderen. 14.00 uur: Kinderfeest met mede werking van de goochelaar ster Ann. Hardy, op het ter rein achter het stadhuis. nieuwe muziektent. Bij monde van de heer D. J. Oggel Jzn. werd naar voren ge bracht, dat het streven van deze commissie niet het voor ogen ge stelde doel had bereikt, maar men was er toch in geslaagd om gelden bijeen te krijgen voor het aanbieden van een 30 tal opvouw bare muzieklessenaars voor deze tent, welke schenking hij bij deze deed. Hij vroeg of het gemeente bestuur deze onder haar goede zorgen wilde overnemen. De heer C. de Putter dankte namens de gemeente voor dit mooie geschenk en was er erg dankbaar voor, daar uit deze aan bieding ook het medeleven van de burgerij sprak. De heer J. le Feber, sprak als voorzitter van de muziekvereni ging „Hosanna", en tevens na mens „Concordia". Hij waardeerde ten zeerste de goede gedachte van de gemeente om een dergelijke muziektent aan te schaffen, die verplaats baar is en op diverse punten in de gemeente kan opgesteld wor den. Musiceren op een tent gaat nu eenmaal beter, dan marche rend te muziceren, daarbij nog even naar voren brengend, dat door het verdwijnen van de oude muziektent tal van herinneringen uit het verleden werden wegge vaagd. Namens beide muziekvereni gingen dankt hij heel hartelijk voor deze mooie aanwinst en ook voor de scshen'king uit de burge rij. Dit zal zeker de muzikanten inspireren om verder te gaan en te helpen' uitbouwen tot corpsen, waarvoor de bewijzen van groei reeds aanwezig zijn. De heer De Putter dankt voor de gesproken woorden en hij ver- 10.00: Slotconcert door de mu ïiekver. „Nut en Genoegen" op de muziektent; 10.30: Muzikale rondgang in de kom der gemeen te voor kinderen met lampions. BILJARTEN MORGEN AVOND? IK WEET NIET DICK... HANS IS EEN BEETJE GRIEPERIG' PRACHT PARI IJ/. HELEMAAL DICK HAO GELUK! 20 tabletten 65 cent Na afhandeling van het meer van de riolering in de Nowrd ZATERDAG 30 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Het grote spel." Concertgebouw, 8 u.: „Hon do". Speelterrein Geraniumstr., 23 uur: Grote Ballon wed strijd met muziek. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Fernandel als Ali Baba. ZONDAG 1 MEI. TERNEUZEN. Luxor-Theater, 8 uur: „Het grote spel"; 2 uur: „Hondo"; 4.30 uur: „Het grote spel. Concertgebouw, 8 u.: „Hon do". Terrein W. Bolwerk, 11 u.: Terneuzen 3Goes3; 2.30 uur: Terneuzen 2Hontenisse 2. AXEL. Het Centrum, 4.15 uur: „Fernandel als Ali Baba"; 8 uur: „Ontmoeting met het ge luk". Raadsvergaderihg. De raad dezer gemeente kwam op Dinsdag 26 April onder voor zitterschap Van burgemeester. J. C. Everaars bijeen. In zijn ope- nigswoord herinnerde de voorzit ter nog aan het a.s. bevrijdings feest en hoopte dat het een alles zins waardig ert prettig feest' zal worden. Van Ged. Staten was er een brief aan de gemeente ge richt waarin Ged. Staten voor stelden de Cadzandseweg in be heer over te dragen aan de ge meente, waarvoor de provincie dan een bedrag ineens van, 15.350,voor de kosten van onderhoud wilde betalen. Op voorstel van Burg. en Weth. werd besloten dit voorstel te: aanvaar den. Aan de Class, commissie voor gezinszorg van de Ned. Herv. Kerk werd; een subsiifie van. 23 verleend en aan de leesbiblio theek „Eben Haëzer" een subsi die van 5 ct. per boek. Aan het schrijven van Ged. Staten met het verzoek om. het ambtenarenreglement te wijzigen in die zin, dat het aangepast wordt aan het rijksambtenaren reglement, werd voldaan. Het verzoek van de Ver. voor E.H.B.O. om een subsidie van 75,.- in verband met de aanschaffing van verschillende materialen werd in gewilligd evenals het verzoek van de Wielersportvereniging alhier om een prijs voor de a.s. wieler koers beschikbaar te stellen. Op voorstel van Burg. en Weth. werd besloten aan het Oranje-comité een garantie-subsidie van maxi mum 100,— toe te kennen. Aan de Stichting 1940-1945 werd op voorstel van Burg. en Weth. be sloten een subsidie van 25, toe te kennen. Op voorstel van de burgemees ter en wethouder Quaars werd besloten tot de verkoop van een stukje bouwgrond aan wethouder A. J. Hoste, mits hiervoor onthef fing van de Kroon verkregen wordt. Bij de rondvraag vroeg de heer Aarnoutse of het niet beter voor de gemeente zou zijn om bij het onteigende stukje grond van de heer Cruson nog een stukje tuin grond van de heer Dhondt aan te kopen, omdat de gemeente dan deze grond als bouwgrond met tuin zal kunnen verkopen. De heer J. Boeije informeerde naar het fietspad tussen Nieuw vliet en de Kruisdijk, aangezien dit een zeer gevaarlijk pad is. Het is hoognodig tijd om een afgeba kend rijwielpad aan te leggen. De burgemeester zegde toe, nogmaals het contact met de provincie te zullen opnemen. De heer ,J. de Veij vroeg hoe het stond met de opruiming van het schuurtje in de nieuw aan te Koninklijke onderscheiding Gisteren was het voor de heer Th. van Hecke, gepensionneerd agent van het faibrieksstation der N.S., een vreugdevolle dag. H.M. de Koningin had hem namelijk verleend. oJs zilveren: medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau. Deze onderscheiding werd hem door dé heer L. F. du Bois, adj. seer. dir. Int. Spoorweg Mij. MechelenTerneuzen overhan digd in tegenwoordigheid van vertegenwoordigers der beide fabrieken. Tijdens de toespraken werd er o.m. gewezen op de goede ver standhouding en .samenwerking welke gedurende 40 jaren be staan: heeft Na het officiële gedeelte bleef men geruime tijd', bijeen en wer den herinneringen uit vroegere jaren, nog eens opgehaald. Geslaagde K. V. P.-actie. Onder presidium van dr M. Gumps kwamen, in zaal Krijger de 40 propagandisten bij elkaar, die de bliksemactie K. V. P.-leden werving hadden gevoerd. Na een welkomstwoord bracht de heer Camps dank voor het vele werk. dat de laatste dagen was verzet speciaal door hen die het huisbezoek op zich had den genomen. In volgorde van de wijken «m straten kwam iede re propagandist met nieuwe le- dep Naarmate de stand op het bord „Hoe de K. V. P.-bliksem in sloeg" hoger steeg, steeg ook de spanning en kwam men dra tot de overtuiging, dat het succes de verwachtingen verre zou over- treffen-. Toen de laatste propa gandist zijn nieuwe leden had op gegeven, bleek het dat er 225 le den waren gewonnen. Een resul taat waarop het voorlopig comi té en de propagandisten zeer trots zijn. Been gebroken, De werkvrouw C. Duisserinck de Schoolmeester kwam bij haar werkzaamheden zó ongelukkig van een trap te vallen, dat zi. haar linkeitbeen brak. Nadat haar eerste hulp was verleend, werd zij naar het ziekenhuis te Oost burg vervoerd. Installatie burgemeester. Op -Maandag 2 Mei a.s. des namiddags drie uur zal in de zaal van de heer W. A. de Kramer een openbare raadsvergadering wor den belegd, waarin de heer H. P. Everwijn zal worden geïnstal leerd als burgemeester onzer ge meente. Mededeling van het Oranje- Comité te Zuidzande. Het Oranje-Comité wekt hier bij alle inwoners op tot deelname aan de feestelijkheden ter gele genheid van de installatie van burgemeester Everwijn op Maan dag 2 Mei. Het programma luidt ais volgt: formele gedeelte van de agenda en de benoeming van de heren P. A. Wondergem, J. Pijpelink en P. J. van Bendegem in de com missie van onderzoek der ge meenterekening en voor het gas bedrijf, woningbedrijf, vleeskeu ringsdienst en burgerlijk armbe stuur, de heren E. A. Staal, W. de Feijter Wz en D. J. Oggel, kwam Dinsdagavond tijdens de raadsvergadering te Axel het plan .van het parkeerterrein ach ter het gemeentehuis onder de loupe. Reeds lang is dat grote terrein hetwelk eenmaal klaar in een zeer dringende behoefte zal voorzien geëgaliseerd, maar de definitieve afwerking bleef uit. Thans is er evenwel schot in de zaak gekomen, waar door wellicht spoedig, Axel een verkeersprobleem minder heeft. Voor de ontsluiting van het par keerterrein zijn met diverse eige naars van percelen, die met hun eigendommen in het plan liggen, onderhandelingen gevoerd. Het resultaat is dat overeenstem ming Ijereikt is. In verband hier mede werd door de raad aan B. en W. machtiging vesteend om de diverse panden aan te kopen. Hiervoor zou een bedrag van f 50.000 maximum nodig zijn. Aansluitend hierop, werd het voorstel van B. en W. aangeno men om tot riolering, verharding en ontsluiting van het parkeer terrein over te gaan. Gezien ver gelijkende cijfers moet uitvoering in vrij werk, mede tengevolge van de kortere duur van .deze metho le, voordeliger voor de gemeen- e worden geacht. De totale kos ten belopen ruim 309.000, waar tegenover staat een waardestij ging van de omringende grond van 26.000. Ter vóór-financiering van di verse kapitaalswerken, welke in de loop van 1955 geheel of gedeel telijk zullen worden uitgevoerd, werd een kasgeldlening aange gaan, groot 900.000. Het betreft hier de volgende werken: leggen stamriool West en rio lering vak D, ontsluiting en ver harding van het parkeerterrein aanbrengen centrale verwarming in de Chr. Nat. lagere en U.L.O school, bouw en inrichting we O. L. school, bouw en inrich ting nieuwe, bijzondere lagere school Spui Teneinde de gasgeld- lening voor'deze objecten t.z.t. bij dezelfde geldgever te kunnen omzetten in een vaste lening, werd m.l.v. diverse data een geld lening aangegaan in totaal groot 770.000. Conform het prae-advies van B. en W. werden de grondprijzen vastgesteld van de in plan Zuid eelegen gronden. Voor 27.000 m2, gelegen langs de weg, op 5,50 per m2, en voor 64.835 m2, zijnde de overige grond, 5,per m2. Aan B. en W. werd machtiging verleend om deze percelen bij aanvraag aan belanghebbenden te verkopen. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten tot vaststelling van een uitvoerig uitgewerkt plan van in de toekomst uit te voeren verbeteringen van stra ten, pleinen en wegen. De verbetering van het wegdek in de Kerkdreef zal nog even op zich laten wachten, hoewel de straatklinkers hiervoor aanwezig zijn. De kwestie is, dat het zeker niet uitgesloten is, dat een be langrijke subsidie kan worden L45 uur Afhalen van de nieu- verkregen voor het vernieuwen straat en de Kerkdreef. Het zou te betreuren zijn, <dat, nadat pas een nieuw wegdek was gelegd in de Kerkdreef, dit zou moeten worden opgebroken voor het leg gen van de riolering. Tijdens de vergadering werd besloten tot toetreding als lid van de bouwkas der Noord-Nederl. Gemeenten. Deze bouwkas heeft zijn werkzaamheden sedert enige tijd- ook tot Zeeland uitgebreid. Het behoeft geen betoog, dat door deze toetreding meerdere inwo ners der gemeente de kans gebo den wordt om na verloop van tijd een. eigen woning te verkrijgen. Geïnteresseerden moeten onge veer 15 van het bouwkapiteal inbrengen of sparen;,de bouwkas verstrekt dan het kapitaal voor de grond en stichtingskosten, van de woning onder verband van le hypotheek. Dat bedrag moet dan in max. 30 jaar worden afgelost met een minimum van een jaar lijkse annuïteit, berekend naar 3% De woning is dan tevens vezekerd tegen, brand- en storm schade. Desgewenst kan 'n eigen architect en aannemer worden gezocht. De tegenwoordige wijze van het ophalen van vuilnis Iaat veel te wensen over en geeft reden tot klachten, aldus B. en W. Gehoord de financiële commissie werd be sloten over te gaan tot aanschaf fing van een moderne reinigings auto met gesloten vuilnisemmers. De raad ging er mede aecoord, dat er gelden werden gevoteerd tot een bedrag van maximaal 47.000. Becijferd is dan, dat dit financieel mogelijk is indien de reinigingsrechten met 2 per jaar worden verhoogd wegens hitrttr van een emmer. Verder werd in principe beslo ten tot het aanleggen van een sportterrein- en verbetering van de ijsbaan. Deze beide werken kunnen worden uitgevoerd met subsidie van de Dienst Aanvul lende Civieltechnische Werken. De uitkomende grond i. v. m. het uitdiepen van de ijsbaan, zou kunnen worden gebruikt om aan hqt einde van de baan een open- lucht-theatep te bouwen. Als suppelement op de agenda werd nog behandeld een schrij ven van de Kamer van Koophan del te Terneuzen, waarin wordt gevraagd de deelname in het ver lies gedurende één jaar, dat zou ontstaan wanneer 1 X per week een vlucht per helicopter zou worden gemaakt van Zw.-Vlaan deren naar Rotterdam v.v., terug te brengen tot 7 maanden. Een en ander is een gevolg van het bijeengebrachte bedrag door de deelnemende instanties. De raad ging met dit verzoek accoord. Bij de rondvraag vestigde de heer C. van Bendegem de aan dacht op de toestand der wonin gen in de Julianastraat. en wens te de exploitatie van deze wonin gen over te nemen door het Wo ningbedrijf en de woningbouw vereniging op te heffen. De heer Kesbeke zou gaarne zien, dat de Buitenweg werd ver breed en verbeterd. De heer Maas vroeg verharding met tegels van de brandgangen in Plan Oost en plaatsing van een lantaarn aan de Armendijk. Tenslotte wees mevr. Volkers- ma—Staal op de trottoirs in de Beatrix- en Irenestraat en ver zocht deze opnieuw te leggen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2