1 De blauwe auto Er zullen nog vele jaren van vrede en inspanning nodig zijn Siïr* Wat brengt de Radio De schoolstrijd in België «Nieuw-China» over persconferentie van Dulles Sensationele Castella-vinding bekort uw wasdag Het beste wasmiddel van Nederland De positie van Siroky tweede blad Vrijdag 29 April 1955 10e Jaargang Na. 3443 Wesi-Duiisland na Hen jaar Communistische Chinezen beschieten de Matsoe-groep Met de auto in het warenhuis Mau Mau in Oeganda Staking in Buenos Aires Millioenen kleine castella-parels. geladen met ontembare waskracht, doen nu de was voor u. Oneindig veel sneller en veiliger heeft u nu een veel helderder was. U strooit castella-parels in het water en direct ontstaat een zee van schuim, dat in razende vaart alle vuil, alle vlekken uit het goed jaagt... om het even of u de was broeit, kookt, of de was machine gebruikt. Dan één keertje spoelen... en de helderste was, die u ooit zag, is zo snel aan kant. dat u eindelijk eens wat vrije tijd overhoudt De huisvrouwen vertellen het elkander en schrij ven het ons: in castella-parels hebben wij het beste wasmiddel van Nederland gevonden U zult dit opge togen oordeel spontaan onderschrijven, zodra u een keer het wonder van castella-parels hebt meegemaakt. Neem de proef U vliegt nu door de was heen a asrnidd( L- Amerikaanse interventie in Vietnam Verklaring van Knowland ZEEUW (Van onze correspondent) (P.A.) Als men enige tijd in de Duitse bondsrepubliek ver toeft en met allerlei soort men sen, zowel ministers als „de ge wone mam", praat en het Rijn land, de Roer, Würtemiberg, Beieren en Hamburg bezoekt, komt men onder de indruk van de geweldige prestaties van de wederopbouw1 en de hoeveelheid werk en de inspanning die hier voor nodig zijn geweest. (Doch tevens krijgt men er een beeld van, hoe reusachtig veel er nog gedaan moet worden. Zelfs nu nog, 10 jaar na het einde van de oorlog, zijn de steden van West-Duitsland zoals Keulen, Düsseldorf, Essen, Stuttgart Münohen en Hamburg, groten deels' verwoeste gebieden. Er ver rijzen nieuiwe gebouwen, nieuwe fabrieken, kantoren en woonhui zen tussen het puim. Het verschil met 10 jaar geleden is verbazing wekkend. Maar er is nog steeds ontzettend veel puin. Er is nog een heleboel' te doen. Eén van de mooiste prestaties is de woningbouw in Hamburg. Er zijn hele nieuwe wijken arbei derswoningen verrezen. Vóór de oorlog standen er in Hamburg ongeveer zes honderdduizend huizenblokken. Aan het eind van de oorlog was de helft ervan ver nietigd of onibewoonlbaar. Dus een tekort van drie honderddui zend. Nu zijn er door een gewel dige krachtsinspanning 150 dui zend nieuwe blokken gekomen, hetzij door herstel van oude of nieuwbouw. In bevoegde kringen schat men dat er nog 10 jaar no dig zijn, voordat Hamburg weer hetzelfde aantal woningen bezit als vóór de oorlog. Intussen leven mensen in houten hutten, barak ken, kelders of in een enkele be woonbare kamer in de ruines. DE VLUCHTELINGEN. Mündhen, dat niet zo zwaar be schadigd was, heeft nu ongeveer evenveel woningen als voor de oorlog. Doch de bevolking is sinds 1945 met twee honderddui zend aangegroeid', hoofdzakelijk door de toevloed van refugées en verdrevenen uit Oost-Europa en de Sowjetzone. De woningnood en de refu gées, dat zijn de grootste proble men, waarmede West-Duitsland op het ogenblik te kampen heeft. Sedert die oorlog zijn er een tien millioen vluchtelingen of verdre venen de bondsrepubliek binnen gekomen. En er komen er nog steeds ibijten getale van een tweehonderd duizend per jaar. Op éémj of andere manier moeten ze opgenomen worden, moeten ze aan werk geholpen en onder dak gebracht worden. Slechts driehonderd duizend wonen er nog in kampen. Het is werkelijk indrukwekkend hoe dit probleem aangepakt is en wordt. Denk echter niet, dat het leven in Duitsland op het ogenblik voor de mensen, die een woning en werk hebben, zo ideaal is. De levensstandaard is nog vrij laag. Er zijn lange werkuren. De hui zen zijn overbevolkt. De landbouw moet dlringend gemoderniseerd worden. Er zullen nog vele jaren vami vrede en van grote krachts inspanning nodig zijn, voordat Duitsland de catastrofe, die Hit- Ier er over gebracht heeft, te lboven is. Doch zij1 hebben het ge voel, dat zij iets presteren; de toestand mag dan nog niet zo goed zijn, hij is reeds heel wat beter dam hij was. OOST WEST, WEST BEST. In de Oostzone van Duitsland en in Qost-Berlijra wordt dé toe stand steeds slechter. De belofte dat (het einde van de voedseldis tributie in zicht was, is niet na gekomen. De Oostduitse premier Grotewohl kondigde vorige maand zelfs aan dat de suiker en meeltoewijzi ragen kleiner werden. Vlees en vet zijn artike len, waar in vele streken prak tisch niet aam te komen is. Ook de beloften van hogere lonen en meer vembruiksgoede- ren zijn niet ingelost. En in November stelde het centrale comité van de partij een herzie ning van de „normen" voor om de productiekosten te verlagen. Een herziening van de normen betekent minder loon voor het zelfde werk of hetzelfde loon voor meer werk. Doch het grootste bewijs van het steeds sterker wordende contrast tussen Oost en West is de toenemende vloed! van vluch telingen uit de Sowjet-zone naar het Westen. Vorig jaar waren dat er 200.000. Nu (komen ze reeds ten getale van 15.000 per maand. Een groot gedeelte daar van bestaat uit jonge mannen. Er keren er ook teleurgesteld terug, maar de meerderheid blijft. De meeste Duitsers, waarmede ik sprak over hereniging van Duitsland, schenen niet in de eerste plaats te denken aan een politiek en nationaal ideaal dan iwel aan het ongelukkige lot van hun 17 millioen landgenoten, die onder het Sowjet-regierru leven. (Nadruk verboden). Belgische rijkswachters hebben Woensdagavond te Turnhout traangasbommen gebruikt voor het verspreiden van een menigte Rooms-Katholieke betogers tij dens een toespraak van de minis ter van Binnenlandse Zaken, Vermeylen, op een socialistische vergadering over de schoolkwes tie. Ongeveer driehonderd beto gers, onder wie vele studenten, trokken door de stad', ondanks dat samenscholingen van meer dan vijf personen verboden wa ren. Door middel van Friese rui ters werden zij van de vergader zaal verwijderd gehouden. Volgens het Chinese (commu nistische) persbureau „Nieuw China" heeft de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken zich op zijn laatste persconferen tie „opzettelijk sceptisch" uitge laten ten aanzien van het Chine se aanbod om over een vermin dering der spanning in het Verre Oosten te onderhandelen. Dulles had de woorden van zijn Chinese collega, Tsjoe En Lai, in twijfel getrokken door te zeggen: ,,Wij heblben het plan om (het aanbod) te onderzoeken". Minister Dulles had nauwlet tend vermeden iets te zeggen over een terugtrekken van de Amerikaanse troepen van Formo sa, hoewel dit volgens genoemd persbureau de sleutel tot de ont spanning was. Dulles sprak ver der over een staken van het vu ren hoewel er geen oorlog tussen China en de Verenigde Staten was. Niets in Dulles' verklaring wees er op, dat Amerika „poli tiek van het bezet houden van Taiwan (Formosa)" zou laten varen. Daarentegen had de minis ter de wens te kennen gegeven, dat continentaal China af zou zien van de „bevrijding" van For mosa. Een woordvoerder van het nationalistische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft ver- Communistisch-Chinese kust- batterijen hebben Dinsdag de Matsoearehipel voor de monding van de rivier de Min beschoten, aldus maakte het nationalistisch- Ghinese ministerie van Defensie Woensdagavond bekend. Volgens de bekendmaking vuurden com munistische stukken geschut te Hoeangtsji twee granaten af op het grootste eiland! van de Mat soe-groep, Fekantang. Volgens de nationalisten was dit de eerste maal, dat de commu nistische artillerie op deze eilan dengroep heeft gevuurd. klaard, dat nationalistisch China herhaaldelijk te kennen heeft ge geven, dat het nooit aan een internationale conferentie over wat ook zou deelnemen, als ook communistisch China zk»u deel nemen. Ook zou nationalistisch China geen besluit erkennen, dat buiten nationalistisch China om was genomen. Communistisch China had niet alleen ten doel Formosa in te nemen doch ge heel Zuid-Oost-Azië. Genoemde woordvoerder sprak met klem de berichten tegen als zou nationalistisch China over wegen om in de nabije toekomst Quernoy en Matsoe te ontruimen. Deze berichten waren „ten zeker ste ongegrond". De betogers stelden de sirene voor luchtalarm van de stad in werking. Velen belden de politie op om te vragen of er een lucht aanval was. In New York is een warenhuis geopend, waarin men met de auto' van de straat af tot de derde ver dieping kan rijden om te winke len. Ook op de eerste en tweede verdieping zijn parkeerplaatsen. Dit is een nieuwigheid voor het door verkeersmoeilijkheden ge plaagde centrum van New York. Volgens een officiële verkla ring is in Oeganda een volledig georganiseerde Mau Mau-groep ontdekt. In Kampala (Oeganda) is een groep opgerold en voorts is „een Mau Mau-gerechtshof" ontdekt. Door de Mau Mau is ten minste één moord gepleegd. Het werk in de haven van Buenos Aires is Woensdag tot stilstand gekomen door een sta king van 7.000 havenarbeiders. 'De staking is een protest te gen een regeringsordér, volgens welke de havenarbeiders hun ar beidskaart bij de werkgevers dienen in te leveren, een en ander om het wegblijven van het werk tegen te gaan. De stakers zijrn echter van oordeel, dat deze maatregel hun vrijheid aantast. Meer vrije tijd Meer vrije tijd om eens gezellig te winkelen of u aan uw kinderen te wijden. met Castella-parels! ""W( door A EL VAN OMMEN. 116) Nadruk verboden, „Ik wou maar, dat jouw tante mij eens kon vertellen, waar Elly van Bennekom verborgen wordt gehouden, waar Benny en Kraker en Job Bulder hun tenten hebben opgeslagen, of John Rodney wer kelijk zijn horloge heeft verloren of dat ik het in de Kalfjeslaan van zijn vest heb gerukt, of hij de volgende morgen zo vroeg in de Kalfjeslaan was, of dat 't een ander was, die alleen maar zijh jas had aangetrokken, of die Rod ney werkelijk iedere avond tipsy thuiskomt. Verderof Belfort een rol in deze moorden speelt, of dat zijn ruzietjes met Tienhoven toevallig samenvallen met al deze gebeurtenissen en dus geheel apart staanof de opvallende kalmte van zijn vrouw geforceerd is, of dat deze kalmte een gevolg is van het feit, dat ze weet hoe de vork in de steel zitwelke rol hun dochter in het drama eigen lijk speelt, of Van Bennekom en Zonsveld er mogelijk bij betrok ken zijn, of de humorist de rol van de vrolijks Frans speelt om dat dit nu eenmaal zijn beroep is, of dat deze vrolijkheid een soort camouflage is. Wil je nog meer? Goedhoeveel Sylvia Snabel eigenlijk weet en wat zij even tueel wil loslaten; in welk ver band de stille en schijnheilige Freddy Snabel met de moorden staat en waarom hij Geerling zo intens haat,,waarom Wim Haze laar zijn buurman Geerling wel kan wegkijken en waardoor de vriendschap tussen Geerling en Sylvia is ontstaan. Of Mies Ko ning werkelijk geheel buiten deze moorden staat en tenslotte, wel ke rol Mickey Tiènhoven speelt. Mickey, de man, die heel royaal met z'n hoestdropjes is, terwijl zo'n dropje in de auto van de ju welier wordt gevonden. Vertel me, of dat dropje daar door Mic key is verloren, óf dat het er door iemand anders moedwillig is neergelegd, om alle verdenking op hem te schuiven." Bijlmans laatste woorden gin gen met een daverende vuistslag op tafel gepaard. Uit gewoonlijk welingelichte Vietnamese bnon is Donderdag vernomen dat de Amerikaanse ambassade in Saigon van het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken instructies zou hebben ontvangen contact op te nemen met politieke leiders om te spreken over de mogelijkheid een nieuwe regering te vormen zonder de huidige premier, Ngo Dinih Diem. Een lid van de ambassadestaf en een kolonel van de Amerikaan se militaire missie zouden reeds contacten hebben gelegd. De Amerikaanse inmenging wordt geheim gehouden omdat Washington tot dusverre de Rooms-Katholieke premier vol ledig heeft gesteund, aldus werd in deze kringen verklaard. Drost zat stom-verbaasd te kij ken. Nee maar, zó had hij Bijltje nog nooit gezien! Bijlman drukte een half opge rookte sigaret uit en hernam iets kalmer, alsof hij tegen zichzelf sprak: „Jawat weet Tienho ven eigenlijk?.... Wat kan hij weten en hoé kan hij iets weten? De avond van de eerste moord was hij bij het priëel, achter het pension." De inspecteur sprong van zijn stoel op en, begon door de kamer te ijsberen. „Die Mickey is geen stomme ling", dacht hij hard-op, „dat hebben we vanmiddag ondervon den. Hij vermoedt iets en morgen zou hij wellicht zekerheid hebben, zei hijMickey had die avond geen alibilaat ik aannemen, dat- hij zich enige tijd achter het pension verborgen heeft gehou den, omdat hij bang was, dat Bel fort hem in het pension of bij de voordeur zou opwachten om hem alsnog neer te schieten. In ieder geval is Tienhoven niet door de achterdeur het pension binnenge komen, want daarvan is de sleu tel verdwenen. Wacht eens", ver volgde hij zijn alleenspraak, „ten zij hij de moordenaar is, in welk geval ik moet aannemen, dat hij wél deze sleutel had! Laat ik nu eens aannemen, dat Mickey zich op het tijdstip van de moord en enige tijd daarna in de achter tuin heeft opgehouden, zodat hij dus niet de dader kan zijn en ook niet de sleutel in zijn bezit had. Viliam Siroky, de Tsjechoslo- waakse premier, die in het begin van de week niet werd herkozen in het politieke bureau van het centrale comité der Slowaakse communistische partij, is wel her kozen in het centrale comité zelf. Dit was ook het geval met Fran- tisek Zupka, vice-voorzitter van het Tsjechoslowaakse vakver bond, die ook niet was herkozen in het politieke bureau. Uit berichten in de „Prawda", het voornaamste orgaan van de Slowaakse communistische partij, blijkt voorts, dat 24 functionaris sen ongeveer 40 procent van het totaal aantal niet herkozen is op het congres van de partij, dat de vorige week in Bratislawa is gehouden. Onder hen bevon den zich Julius Duris, minister Dan...." Midden in zijn wandeling bleef Bijlman steken. Even staarde hij met nietsziende ogen naar het plafond, draaide zich toen om en greep Drost wild bij de schouder. „Drost, kerel.... ik ben d'r!" schreeuwde hij enthousiast. „Mic key Tienhoven weet zo goed als zeker, wie de moordenaar is! Luister: toen hij zich in de ach tertuin verborgen hield is één der gasten door de achtertuin het pension binnengegaan om niet het risico te lopen, dat één der an dere pensiongasten, die zich in de conversatiekamer konden bevin den, hem zag thuis komen. Mic key heeft die man zien binnen gaan en hij heeft zich al die tijd afgevraagd, welke reden die man daarvoor had. Ongetwijfeld heeft hij de man in het donker her kend, hetzij aan zijn gestalte of kleding, en toch is hij niet zeker van zijn zaak. Waarom niet, Drost?! Dat kan ik je vertellen: omdat Mickey weet, dat deze man die avond een alibi had! Ik zeg je nogmaals: die Mickey Tien hoven is geen stommeling! Maar hij zegt, dat hij ons morgen iets met zekerheid zal kunnen vertel len, dus heeft hij een vermoeden, hoe deze voor ons nog onbeken de man een goed alibi kon heb ben op het tijdstip van de moord in de Kalfjeslaan. Maar Drost, kerel"en hij schudde hem krachtig heen en weer (Wordt vervolgd.) van Financiën, Stefan Rais, voor malig minister van Justitie, en generaal Jan Zeman, hoofd van de politieke afdeling van het Tsjechoslowaakse leger. De Amerikaanse senator Know land heeft Donderdag te verstaan gegeven, dat hij wellicht zal af treden als leider van de republi keinse minderheidsfractie in de Senaat, als de regering-Eisenho- wer haar beleid ten aanzien van Formosa voortzet op een fnanier waarmee hij zich niet verenigen kan. In een verklaring aan de pers zei Knowland niet te kunnen in zien, hoe directe onderhandelin gen met communistisch-China gevoerd zouden kunnen worden zonder dat de belangen van de nationalisten in het geding zou den komen. Senator MacCarthy verklaarde Donderdag in Cincinnati naar aanleiding van de verklaringen van Dulles over mogelijke Ame- rikaanse-communistische bespre kingen voor een wapenstilstand in het gebied van Formosa, dat dat voorstel een vergissing in houdt. UIT GEVANGENIS TE ZUTPHEN ONTSNAPT EN WEER GEPAKT. Naar eerst thans bekend! is ge worden, zijn Dinsdagavond zes jongemannen uit de jeugdgevan genis te Zutphen ontsnapt. In de nacht van Woensdag op Donder dag zijn zij in Ruurlo weer ge pakt. De jeugdgevangenis te Zut phen is een strafgevangenis voor jongemannen van 18 tot 23 jaar. Er heerst een bijzonder regiem, waarbij de jongens tamelijk veel vrijheid krijgen. Ontsnapping is dus niet erg moeilijk, al weten de jongens dat dit zo zij wor den gegrepen bepaalde conse quenties met zich meebrengt, zo als mogelijke overplaatsing naar een strengere inrichting. Voorzo ver men kan nagaan, hadden de zes jongelui die er Dinsdagavond omstreeks acht uur vandoor gin gen hiertoe vooraf geen plannen 'beraamd, maar 'handelden zij in een opwelling. Toen zij ontvlucht waren, vatten zij het plan op dienst te nemen in het vreemde lingenlegioen. Hun vrijheid duur de echter niet lang. Daar zij geen geld hadden, strandden zij' al spoedig, en dat was ook de oor zaak van het feit, dat zij gisteren nacht in Ruurlo konden worden gegrepen. ZATERDAG 30 APRIL HILVERSUM I: 7.00 Klokgelui; 7.01 Gelukwens; 7.07 Nieuws; 7.22 Gram.; 8.00 Klokgelui; 8.01 Ge lukwens; 8.07 Nieuws; 8.22 Kin deraubade; 9.00 Feestprogr. voor de zieken; 9.25 Waterstanden; 9.30 Hoorspel voor de kinderen; 9.45 Rooms-Kath. uitz.; 10.15 Nederl. klanken; 10.45 Défilé voor het Kon. Paleis te Soestdijk en de grote militaire parade in Eindho ven; 12.30 Land- en tuinbouw- mededelingen; 12.33 Gram.; 12.55 De ronde van Nederland; 13.00 Klokgelui; 13.01 Toespraak door Dr. L. G. Kortenhorst; 13.05 Nws; 13.20 Orkest; 14.00 Voordracht; 14.10 Kamerorkest; 15.00 Voor de kinderen; 16.00 Gram.; 16.25 Or gelconcert; 16.45 Koninginnedag in Nieuw-Guinea, Suriname en de Ned. Antillen; 17.00 Marinierska pel en mannenkoor; 17.30 Sport; 18.00 Nieuws; 18.15 Rep. fragm. défilé voor het paleis en de mili taire parade; 18.30 Gram.; 19.00 Het stamland der Oranjes; 19.20 Strijkorkest; 20.00 Nieuws; 20.08 Viering Koninginnedag; 21.25 Ge varieerd progr.; 23.00 Nws; 23.15 Mil. kapel; 23.50 Dagsluiting. HILVERSUM II: 7.00—9.45 Zie programma Hilversum I; 9.45 Gr.; 10.15 Ned. Herv. morgendienst; 10.4524.00 Zie progr. Hilv. I. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Muz. kalei- doscoop; 14.30 Journaal; 15.00 Gr. 16.00 Accordeon; 16.15 Gram.; 16.30 Accordeon; 16.45 Engelse les; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.20 Liturg, gezangen; 17.30 Or gelconcert; 17.50 Koor en orgel; 18.05 Orgelconcert; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gr.; 20.00 Cabaret; 21.00 Verzoekprogr. 22.00 Nieuws; 22.15 Gram.; 23.00 Nieuws; 23.05 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5