Uit de Provincie Binnenlands nieuws DE WOLF EN DE HAVIK DE RONDE VAN NEDERLAND De laatste collecte Kun je wel één man vertrouwen? Beursoverzicht TERNEUZEN. aanvaring op de WESTERS* HELDE VOOR DE «AAIIVAN DE SCHEEPVAART. BRESKENS. SLUIS. Labourleiders willen Bevan weer tot fractie toelaten Gruenther over de kansen in een oorlogStussen het Westen en Rusland DEEL VAN VELSEN-NOORD HEEFT 10 JAAR BOVEN EEN BOM GELEEFD. AGENDA Onbelangrijke zesde etappe over Belgisch grondgebied SO' 3^ Opening nieuwe zaak. Wederom vraagt een zaken- een man in het .Bloemenkwartier" de aandacht voor zijn nieuwe win kel die gisteren met enig feeste lijk vertoon werd geopend. Geraniumstraat 32 is het gloed nieuwe pand van de heer M. A. de liegt, die daarin is begonnen met de verkoop van levensmid delen CVégé), fijne vleeswaren en bakkerijproducten Het interieur geeft het toewijs dat de heer De Regt heeft begre pen dat een modem, practisch ingerichte en toch gezellige win kel dè eis is om de klanten met zijl zaak vertrouwd te maken. De bakkerij* waarin de modern ste apparatuur hem in staat stelt aan de verlangens van de meest verwende klant te voldoen, zal er zeker aan medewerken de behoef ten van de bewoners van het nieuwe gedeelte te dekken. Voor zover we weten is dit de eerste bakkerij in dit stadsgedeelte en heel veel huismoeders zullen dit initiatief toejuichen. Een groots opgezette reclame campagne met een zeer aantrek kelijke kinderballon-wedstrijd op a.s. Zaterdagmiddag om 2 uur, zaj de kennismaking met deze nieuwe zaak belangrijk verge makkelijken. Examen le machinist. Bij de deze week te Rotterdam gehouden examens voor eerste machinist grote handelsvaart (di ploma C) slaagde onze vroegere stadgenoot de heer C. A. Kaan Az., thans te Rotterdam. Vergadering Afd. Terneuzen Stichting „Vrederust." Dinsdagavond werd in het ge bouw „Pro Rege" een algemene vergadering gehouden van de af deling Terneuzen der vereniging tot Christelijke verzorging van geestes- en zenuwzieken in Zee land, Stichting „Vrederust." Nadat de voorzitter, ds A. de Reuver, de vergadering op de ge bruikelijke wijze had geopend en de aanwezigen had verwelkomd, derfde hij mede, dat er een twee tal vacaturen in het bestuur wa ren gekomen. n.L door het ver trek uit de gemeente van de beer H. v. d. Kooy en het we gens drukke werkzaamheden be danken door de heer J. Oostdijk. De penningmeester, de heer W. Verheij, bracht een financieel ver slag uit over 1954 en mocht hij voor zijn richtïg beheer de dank der leden in ontvangst nemen. Een vijftal leden stelden zich beschikbaar voor het bijwonen der 51-ste jaarvergadering van „Vrederust" te Bergen op Zoom. Tot bestuursleden werden be noemd de heren A. van Doese laar en J. de Feijter, die hun be noeming aannamen; De voorzitter sprak hierover voldoening uit en hoopte op prettige samenwerking tot Gods eer en zegen van „Vrede rust." Hierna werd door de heer F. Boon, propagandist voor „Vrede rust," een inleiding gehouden over „In Gheel zijn de geestes zieken vrij, in „Vrederust" zijn ze aan de arbeid." De voorzitter was de tolk der aanwezigen, toen hij aan het slot van zijn rede de heer Boon dank bracht voor zijn interessante in leiding. De heer G. Klaassen sprak hier op het dankgebed uit, waarna de vergadering werd gesloten. W De Raad van de Scheepvaart beeft Donderdagochtend de aan varing ®P 23 Januari jL up de rede van Vlissingen tussen het Zweedse m.s. „Tarfale" en het Duitse sjs. .Ludwigshayen behandeld- Deze aanvaring heeft /iet leven gekost aan één der ma chinisten van bet Duitse schip. De inspecteur van de scheep vaart, de heer J- Metz, achtte in zijn conclusie het ongeluk een ge- yqU» i. g.rn een verkeerde manoeu «se op de „Tarfale." Hij verzocht dé raad de betrokken loods, de üeei' W. M... schuldig te verkla- rCHet was up die dag zeer druk jp de Wésterscbelde. Door de jtaking van het personeel van t Belgische loodswezen moesten veie schepen hun reis naar Ant werpen onderbreken en op de rede van VRssingen voor anker '3Ook de „Tarfala", een groot schip met een diepgang van 61 voet beladen met ijzererts, be sloot op halve kracht varend de ankerplaats op te zoeken. De loods wilde daartoe met een door de inspecteur van de Scheepvaai* als .onbegrijpelijk gekwalificeerde manoeuvre tussen de reeds voor anker Sggende „Ludwigshaven" en een Engels schip doorvaren en re kende ear daarbij op, dat de ach ter hem varende „Maagdenburg £le krachtens de reglementen voorrang had, zou uitwijken. De „Maagdenburg" reageerde echter »erst op een dusdanig moment, dat „Tarfale" zijn weg tussen ole beide verankerde schepen ver *De loods van de „Tarfale" trachtte in deze precaire situatie een aanvaring te vermijden door scherp naar bakboord te doen uit wijken. De sterke vloedstroom 1% a. 2 mijl per uur dreef het Zweedse schip echter naar de .Ludwigshaven" toe en tenslotte 'was de afstand tussen beide schepen zó klein geworden, dat oofc het uitwerpen van een anker »een effect meer had. Wel was inmiddels de snelheid afgeremd, maar desondanks kreeg de „Lud wigshaven", die onder een hoek van 70 graden midscheeps werd geraakt, een gat boven de water- öjn. De inspecteur van de scheep vaart zeïde het te betreuren, dat op de „Tarfale" de oorspronkelij ke opzet, die hij op zichzelf reeds riskant noemde, niet was onder broken, toen men bemerkte, dat het misverstand met de „Maag denburg", waaraan hij de loods van het Zweedse schip schuldig achtte, tot ongelukken zou lei den De „Tarfale" heeft z.i. eerst te laat zijn koers gewijzigd. De raad zal schriftelijk uitspraak doen. Vergadering V.V.V. In hotel „Luctor et Emergo" hield de vereniging voor Vreem delingenverkeer haar algemene vergadering. De waarnemend voorzitter, de heer Priester, betreurde in zijn openingswoord de geringe op komst en memoreerde de activi teit der vereniging in het afge lopen jaar. Uit het jaarverslag bleek^ dat de vereniging in het jaar 1954 in de gelegenheid was belangrijke steun te verlenen aan de aanleg van de jachthaven van de Brus selse jachtclub en de Visserijfees ten te Breskens. Ter gelegenheid van het 25 jarig bestaan werd een verlich ting op het Spuiplein aange bracht. In het afgelopen jaar is het toe ristisch ibezoek aan de gemeente verheugend groot geweest. Uit het verslag der penning meester bleek dat 1954 met een behoorlijk batig saldo werd af gesloten. De aftredende bestuursleden de heren Seuss, Van Heek en Woit- tiez werden bij aclamatie her kozen, terwijl in twee vacatures werden gekozen de heren J. v. d. Plassche en Moorlagh. In zijn slotwoord sprak de wnd. voorzitter nog over de onzekere toekomst van Breskens als ecomo- misch-toeristische plaats, in ver band met de mogelijke' aanleg van een nieuwe veerhaven aan de Westzijde van Breskens. Zodra de beslissing hieromtrent ten gunste van Breskens zou uitval len en de plannen betreffende de zeewering vaste vorm zullen heb ben aangenomen, zal voor de ge meente en V.V.V. een nieuw tijd perk van, bloei en activiteit kun nen aanbreken. Programma Nationale Feestdag. Door het organiserend comité werd het programma vastgesteld voor de viering van de Nationale Feestdag. Woensdag 4 Mei zullen de schoolkinderen van alle scho len gezamenlijk in het gymnas tieklokaal van de openbare lagere school de redevoering beluisteren van H.M. de Koningin. In de avonduren vindt er nabij de stadswallen een dodenherden king plaats, waar door verschil lende personen uit de verschillen de geestelijke stromingen de gemeente het woord gevoerd zal worden. Donderdagmorgen 8 uur maakt Apollo een muzikale rondwande ling. Na de kerkdiensten komen de kinderspelen op het gemeente lijk sportterrein, 's Middags is er een veteranen-voetbalwedstrijd, zijn er gymnastiekoefeningen van de turnvereniging en geven de leerlingen van het semimarie een volleybaldemonstratie. Na afloop hiervan is er een knohbelrit voor fietsers, een voor auto's en moto ren en worden er op de Markt volksspelen gehouden en eoncer- treert „Apollo". De dag eindigt met een lam pionoptocht onder leiding van „Apollo" en het ontsteken van een vreugdevuur. voor de STICHTING 1940—1945 moet voor TERNEUZEN 3900,— opbrengen, willen we de 5 mil- licen gulden bereiken. Terneuzenaars, laat U van de goede zyde kennen! De leiders van de lalbourfractie in het Lagerhuis hebben besloten de linkse „rebel" Aneurin Bevan weer tot de fractie toe te laten, waaruit hij kortelings wegens het niet gehoorzamen aan de orders van de partijleiding was verwijderd. Generaal Alfred Gruenther, de opperbevelhebber van de Navo, heeft te Washington verklaard te geloven, dat Rusland verliest in dien het thans een oorlog begint. Hij grondde deze uitlating op „onze overweldigende sterkte in de lucht". De communistische strijdkrach ten in Oost-Europa zijn niet sterk genoeg om de Navo-strijdkrach- ten in Europa onder de voet te lopen, aldus generaal Gruenther. Zij zouden extra troepen uit Rus land in het veld moeten brengen. Generaal Gruenther heeft dit op 26 Maart verklaard in de Se naatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, aldus blijkt uit het Donderdag gedeeltelijk gepubli ceerde verslag van de vergade ring. O ja - want ik zie tegenwoordig heel wat standvastige mannen. Je merkt het zelfs aan het soort sigaretten, dat ze roken. Steeds meer mannen houden het tegenwoordig op PLYMOUTH de stgaret, waar je van blijft gemeten! 'In Velsen Noord is gisteroch tend een 500 Engelse ponden zware blindganger uit de oorlog gevonden, Vrijdagmiddag zal de bom ter plaatse tot explosie wor den gebracht. Het is ni. niet mo gelijk 'het gevaarlijke souvenier te demonteren. De Velsense poli tie heeft in verhand met de te verwachten ontploffing een eva cuatie-bevel gegeven aan alle be woners in een straal van 500 me ter rond de vindplaats van de bom. Het gevolg is dat een groot aantal gezinnen in deze dichtbe volkte wijk in de middaguren hun huis zal moeten verlaten ter wijl voor de liggende zieken spe ciale voorzorgsmaatregelen moesten worden getroffen. Voorts zal het verkeer over de Wijkerstraatwegy de verbinding tussen de ponten in Velsen en Beverwijk, gestremd zijn. De poli tie heeft ook voor de rest vani Velsen Noord uitgebreide veilig heidsmaatregelen genomen. VRIJDAG 29 APRIL. HONTENISSE: Gemeentehuis, 11 uur: aanbesteding verbou wen van het Gemeentehuis. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Het grote spel." ZATERDAG 30 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Het grote spel." Concertgebouw, 8 u.: „Hon do". Speelterrein Geraniumstr., 2—uur: Grote Ballonwed strijd met muziek. AXEL: Het Centrum, 6.30 en 9 uur: Fernandel als Ali Baba. GEVANGENE WANDELDE RUSTIG DE TUIN UIT. Een gedetineerde in. de straf gevangenis aan de Pompstations- weg te Scheveningen. is er giste ren in geslaagd op enkele meters afstand van een bewaker rustig naar buiten te wandelen. Men heeft tot nu nog toe geen spoor van de man kunnen ontdekken. (Gistermiddag omstreeks drie uur was de 29-jarige gedetineerde C. G. M. uit Utrecht samen met een medegevangene onder toe zicht van een bewaker aan het werk in het tuintje van de gevan genis. Het hekje stond open, want met een kruiwagen mpest telkens rommel Uit de tuin naar buiten worden gebracht, om aan de kant van de weg te worden ge deponeerd. Het mooie weer en het open hekje bleken echter een te grote verleiding voor M. Op een gegeven ogenblik zag hij de kans sdhoon. De bewaker was met de andere gedetineerde bezig bloembollen te poten, M. greep de kruiwagen, reed die naar bui ten en ging niet terug. De politie- I vraagt zich thans af, waar M. dan wel heen is gegaan. M. had reeds bijna rijn gevan genisstraf van ongeveer een jaar wegens diefstal uitgezeten. Op 29 Mei zou hij ter beschikking van de regering worden gesteld. BOSBRAND TUSSEN BOXTEL EN ST. OEDENRODE. Op het grondgebied van de ge meente Boxtel, nabij de grens tussen Boxtel en St. Oedenrode is gistermiddag omstreeks drie uur een bosbrand uitgebroken. Direct na de melding begaven zich de brandweren van Boxtel, St. Oedenrode, Veghel en Schijn- del naar de plaats van de brand nabij „De Eekhoorn". Door een groot aantal waterstralen en het aanleggen van tegenvuren wis ten de brandweerlieden, die ge assisteerd werden door landlbou wers uit de omgeving, het vuur meester te worden. Naar schat ting is ruim vijf ha vier- tot zes jarig naaldhout door de brand verloren gegaan. HONDSDOLHEID TE MAASBREE? Een losgebroken waakhond van de familie Hansen te Maas bree heeft twee buurjongens van de familie S. zodanig aangevallen en toegetakeld, dat het nodig werd geoordeeld beide broers in het Venlose ziekenhuis op te ne men. De hond (een bouvier) werd door vader S. met een jachtge weer doodgeschoten. Het cada ver vain het dier is naar de rijks- seruminrichting te Rotterdam opgezonden, aangezien men vreest, dat zich bij de bouvier hondsdolheid heeft voorgedaan. STREMMING TREINVERKEER DORDRECHT—LAGE ZWALUWE OP ZONDAG 1 MEI. De werkzaamheden aan de spoorbrug over het Hollands diep bij Moerdijk maken het nood zakelijk het treinverkeer tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe wederom gedurende een dag stil te leggen en wel op Zondag 1 Mei van 5.30 tot 17.15 uur. Ter vervanging vaan de treinen zullen autobussen rijden. Deze vertrekken ieder heel en ieder half uur van Dordrecht en tien minuten over heel en tien minu ten over ieder half uur van Lage Zwaluwe. Daar deze autobussen de af stand niet in dezelfde tijd als de treinen kunnen afleggen, dient men rekening te houden met een vertraging van ongeveer een half uur. .Reizigers uit de richtingen Breda en Roosendaal zullen dus een half uur later dan normaal in Dordrecht aankomen. Reizi gers uit de richtingen Breda en Roosendaal moeten een half uur vroeger naar Dordrecht rijden om vandaar per autobus de ge wenste treinen te Lage Zwaluwe te 'kunnen halen. Voor het ver voer van ingeschreven bagage zal een vrachtauto rijden. De internationale treinen D-10 (Rheingold), D-164 (Loreley) en D-251 (Austria) rijden over Utrecht, hetgeen voor de dienst regeling van dfize treinen enige wijzigingen tot gevolg heeft. De internationale treinen Am sterdamParijs v.v. zullen voor de duur vani de stremming over Utrecht en 's Hertogenbosch wor den geleid, hetgeen ook enkele wijzigingen in de dienstregeling tot. gevolg heeft. Voor reizigers uit Den Haag en Rotterdam, die met deze treinen wensen te rij den, rijden speciale treinen en autobussen naar en van Roosen daal. Bij ongunstige weersomstan digheden zal de stremming van het treinverkeer niet doorgaan. Dit zal echter pas kort voor Zon dag bekend kunnen worden ge maakt. Ik rook PLYMOUTH trouwens zelf ook graag: bel is een itniek-zaclHe en geurige sigaret die je nooit verveelt! In doosjes van 10 en 20 stuks - Fraaie weekend-dozen van 50 stake Pon étappe om. in, slaap te val- sprong, welke nog aanzienlijk, len, zo werd algemeen de zesde werd opgevoerd en na Brugge étappe van de Ronde van Neder- zelfs 4 min. 15 sec. bedroeg, land, tussen Brasschaat en Oost- I Waarom zouden Van Est, Wagt- burg, na alToop gekenschetst. mans, Gerrit Voorting zich extra Het gedeelte tussen Brasschaat inspannen? Van Oers was nog de en de Scheldetunnel te Antwer- best geplaatste in het persoonlijk PIFER-CUB VAN RIJKSPOLITIE MAAKTE. ONGELUKKIGE LANDING. Een Piper-cub van de rijkspoli tie, die was ingeschakeld bij het escorte van de zich naar Rotter dam begevende koninklijke stoet, is gistermorgen omstreeks tien uur bij een landing op Ypenburg naast- de startbaan terechtgeko men en vrij zwaar beschadigd. De piloot, wachtmeester eerste klas J. H. V. uit Amsterdam, werd licht gewond en moest voor onderzoek worden opgeno men in het ziekenhuis Westeinde te Den Haag. De naast hem zit tende waarnemer, wachtmeester eerste 'klas A. J. vaar de S. uit Amsterdam, bleef ongedeerd. Het toestel, dat, nadat de ko ninklijke stoet in Rotterdam was gearriveerd, naar Ypenburg was teruggekeerd om benzine te la den, werd, toen het reeds het eerste contact met de grond had gekregen, door een rukwind ge grepen en ondersteboven 'ge gooid. pen was geneutraliseerd, zodat de at te leggen afstand, van Ant werpen over St Niklaas, Gent, Eeklc,,. Brugge, Oostende, Blan ke,, oerg,e en Knokke naar de Ne derlandse grens en dan verder naar Oostburg, slechts 176 km bedroeg. De brede witte betonbanen in België lokten de renners niet be paald aan om te demareren. Nie mand gevoelde enige lust om weg te vluchten. De groten, zij die de kopmannen van dé ploegen vor men en zij die hoog in het per soonlijk klassement staan geno teerd, bewaakten elkaar met ar gusogen. En alleen de renners die ergens in. het onderste gedeel te van de ranglijst van Woens dagavond zwierven, kregen Don derdagmiddag toestemming van de cracks om een poging te doen tijdwinst te boeken: en daarmede ,te trachten hun positie wat te verbeteren. Twee keer is er een uitlooppo- gjng, gedaan,. Na. 60 km. voorbij de ravitaillering te Gent, vluchtte de Belg Huyskens weg. Maar Cor Bakker sprong hem na. Ver der dan tot 30 seconden voor sprong wist dit tweetal het niet te brengen en spoedig gingen de handen op het stuur: zij lieten zich in het peloton, dat overigens luierde, terugvallen. Bij Eeklo, na 78 km gingen Hollenstein, Konings, Huyskens, Van Oers en. Brinkman er van door. Na enkele kilometers ver dween Huyskens weer in de ach terhoede. zijh plaats werd inge nomen door de Italiaan De Vec- chi.. Het is opvallend in deze ronde, dat de Italiaanse ploeg elke dag duidelijk haar aanwezigheid heeft gedemonstreerd. De Azzur- ri rijn actief, strijdlustig en tac tisch en hun deelneming in de Ronde van Nederland is bepaald een versterking van het renners- veld gebleken. Overigens verloor de -Italiaanse ploeg opnieuw één man. Seghezzi gaf na 20 km de strijd op. Tijdens een valpartij van de vorige dag had hij een spiertje van zijn linkerbeen ge blesseerd en de hevige pijn nood zaakte hem de bezemwagen op te zoeken Het peloton sliep in de lome lentetemperatuur ongemerkt in en dat was de oorzaak, dat het vijftal vlak voor Brugge, toen er 96 km waren gereden, met een tijdwinst van 2 min. 15 sec. voor i de dag kon komen, een voor klassement van het vijftal weg lopers, maar toch had hij nog bijna 10 minuten achterstand op de drager van de Oranje-trui Piet Haan. En Gerrit Schulte gaf hier een knipoogje weg en daar een grijns, want Thijs van Oers, één van de mannen van zijn ploeg, kon ervoor zorgen, dat de positie van het team aan de kop van de ploegenklassering nog versterkt kon worden. En misschien kwam er ook nog een étappe-overwin ning voor de pupil van Schulte uit de bus. En zo is het inderdaad gegaan. Langs de Belgische Noordzeebad- plaatsen, De Haan, Wenduine, Blankenberge, Heist, Knokke naar Het Zoute, in de luwte van de duinen, verhoogden de vijf vluchtelingen het tempo tot 50 km per uur. Maar ook het pelo ton, dat door de zoute en vaak frisse zeelucht was wakker ge worden uit zijn loom middag slaapje, zette toen harder aan zodat het verschil tussen het vijf tal en de grote groep renners niet groter werd, integendeel af brokkelde tot 4 minuten, tot 3% minuut en zelfs tot 3 minuten. Op het laatste gedeelte, bij de Belgisch-Nederlandse grens, over de beruchte slechte weg naar de grenspost Retranchement, ge beurde geen ongelukken, spron gen er geen bandjes, zodat Van Oers als eerste in Oostburg over de eindstreep sprintte.. De uitslag luidde: 1. Van Oers (Ned.B.) 5.06.59, met bonificatie 5.05.59 2. De Vec- chi (It.) 5.06.59 met bonificatie 5.06.29; 3. Konings (Ned. C.) 5.06.59; 4. Hollenstein (ZW.) z.t.; 5. Brinkman (Ned. A.) 5.07.01; 6. Haan (Ned.B.) 5.09.13; 7. Schul te (Ned. B.)8. W. van Est (Ned. A.); 9. De Vries (Ned. D.); 10. Wagtmans (Ned. C.) allen in de zelfde tijd als Haan. Gerrit Voorting kwam als 14de binnen met een tijd van 5.09.15. Het ploegenklassement na de zesde dag luidt: 1. Ned. B 11151.14; 2. Ned. C 112.01.37; 3 Italië 112.05.39 4. Ned. D 112.10.36; 5. Ned. A. 112.18.25; 6. België 112.24.47; 7. Duitsland 112.26.46 8. Zwit serland! 112.59.37. Het algemeen klassement luidt: 1. Haan (Ned. B.) 37.18.53 2. Van Breenen (Ned. C.) 37.21.19; 50. „Halfra, vriend, ik ben het, Eric", schalt de stem van de Noorman ver heugd over de bouw val. „Ik wist het, ik wist dat gij terug zoudt komen", mom pelt de goede kerel schor van ontroering. „Kom uit uw schuil plaats, heer koning, opdat ik u begroete". Maar Eric beduidt hem dat zulks met 't oog op de wolven makkelijker gezegd dan gedaan is. Hierop drijft Halfra het wolvenpak met luide kreten achteruit en terwijl de dieren op een afstand grommen en toekij ken, klautert Eric uit zijn nau we schuilhoek. Het weerzien van zijn koning is Halfra haast te machtig en ook Eric is zijn ont- 3 Schulte (Ned.B.) 37.22.34; 4. Roks (Ned. D.) 37.22.41; 5. Mae- nen (Ned. D.) 37.24.46; 6. Van Oers (Ned.B.) 37.25.20; 7. Preis- keit (Dldt 37.26.06; 8. Van Don gen (Ned. C.) 37.26.27 9. Gerrit Voorting (Ned. D.37.27.51; 19. Wagtmans (Ned. C.) 37.28.21; 16. Wim van Est (Ned. A.) 37.31.21. Functionaris Ronde van Spanje doet zelfmoordpo ging. Er is een schaduw over de Ronde van Spanje gekomen. In de nacht van Woensdag op Don derdag heeft een van de voor naamste politiefunctionarissen, die bij de ronde dienst doet, de 40-jarige commandant Berg- areche, gepoogd zelfmoord te ple gen. Hij sprong uit het raam van zijn op de vijfde verdieping ge legen hotelkamer in de aan- komstplaats van Woensdag, Leri- da. Hij leeft nog, maar in het ziekenhuis, waarheen hij' werd overgebracht, achtte men zijn toestand zeer ernstig en men twijfelt er sterk aan of hij in leven zal blijven. Het is nog niet bekend, wat de reden van de zelf moordpoging van Bergareche is geweest. Kalme markt. Hoogovens, en Nationale IlandeLsbank wil lig. De markt heeft gisteren een zeer kalm verloop gehad. De orders waren weer dun gezaaid en ook de koersfluctuaties boden niet veel variatie. Een plotselin ge belangstelling voor Hoogovens en Nationale Handelsbank ver leende echter enige kleur aan de markt. Wat er met laatstgenoemd papier precies aan de hand was wist niemand te vertellen, maar aandelen Nationale Handelsbank maakten een sprong van 170 tot 180 bij drukke handel. Vanzelf sprekend zocht men naar de ach tergrond van deze stijging, waar bij al spoedig oude geruchten op geld deden, zoals bijstempeüng der aandelen of een hoger divi dend. Officiëel is echter niets be kend. Ook Hoogovens vertoonden een frappante ontwikkeling. Reeds Woensdag was dit papier 5 punten gestegen tot 300. Gister middag ging om even na half twee de hoek plotseling open en de kooplust was zó groot, dat de notering met 16 punten steeg tot 316. In eerste instantie schreef men deze stijging toe aan de gro te bedrijvigheid in de metaalin dustrie. De internationale soorten open den, voornamelijk wegens gebrek aan affaire, over het algemeen een puntje lager. Unilever en Philips wisten dit kleine verlies in te halen. A.K.U. en Kon. Olie bleven per saldo, een fractie bij Woensdag ten achter. Ook op de scheepvaart en cultuurafdeling viel weinig te toeleven. De koer sen bleven over het algemeen in een doen met Woensdag, doch K.P.M. en Stoomvaart Maat schappij Nederland een puntje luier. Bij de niet officiëel geno teerde fondsen bevond zich ook een uitschieter n.l. pletterij Ent hoven 'Dit fonds steeg maar liefst 70 punten tot 270 naar aan leiding van een publicatie over de mérites van dit bedrijf. Gul densbeleggingen stil en onver anderd'. Prolongatie 2% pet. roering nauwelijks meester. Dan overtuigen dat HalLa die er roem Eric luid Axe en Svein en nogal schrikwekkend uitziet, tot ^ijn opluchting komen zijn 2 weerwolf niet is Bov^dten ls de metgezellen zij het aarzelend, nabijheid, van de wolven a ook te voorschijn. Axe herkent slechts pit ontzag voor hun mees- Halfra onmiddellijk, maar het ter op een afstand blijven ook kost moeite Svein Langtand te niet bepaald geruststellend. „Waar is Erwin", vraagt Eric beangst. „Hebt gij mijn zoon niet meegenomen hierheen?" Halfra schudt ontkennend het hoofd „En Winonah de Koningin? dringt Eric aan. „Waar is zij? Maar Halfra blijft het antwoord schuldig. Hij wankelt en grijpt zich aan de Noorman vast „Breng me naar mijn woning" stamelt hij, „maar vlug! Als ik het bewustzijn verlies, komen de wolven Effectenkoersen van het tele fonisch avondverkeer. De Amsterdamse effectenkoer sen in het telefonisch verkeer van gisteravond luiden als volgt. Ter vergelijking is de officiële slot- koers van gistermiddag ter beur ze tussen haakjes er achter ge plaatst. Kon. Olie: 580584 slot 580 (588%) Philips: 394y2 -396 slot 394% (396%) Unilever: 395—397 slot 395 400 Vs)

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2