Uit de Provincie Sportnieuws Puistjes De blauwe auto De toestand in Syrië BIJDRAGE SCHAKEN WIELRENNEN De Ronde van Nederland Engeland vraagt Tsjou nadere inlichtingen Drie Nederlanders uit Indonesië uitgewezen Onderwijzersstaking in Italië De kosten van levensonderhoud in België TERNEUZEN. aan de Stichting 1940-1945 is ons aller erezaak Vragen over feestelijkheden op 4 Mei BIERVLIET BRESKENS. ZAAMSLAG. NIEUWVLIET. Nieuwe ontwikkeling in Zuid-Vietnam SCHAAKCLUB TERNEUZEN OVERWINNAAR VAN HET Maatregelen tegen communistische luchtaan vallen op Formosa De schoolstrijd in België COOP. VRUCHTEN VEILING ZEEUWSCH-VLAANDEREN TERNEUZEN. Tegen het Syrische parlements lid Kiswani is Woensdag een bevel tot inhechtenisneming uit gevaardigd in verband met het vermoorden van kolonel Malki, de onderstafchef van het Syri sche leger, die verleden week tijdens een voetbalwedstrijd werd doodgeschoten. Kiswani zou er echter in geslaagd' zijn te ont snappen aan het politietoezicht, waaraan hij reeds enige dagen was onderworpen. Toen de politie Woensdagmorgen zijn woning binnendrong om hem te arreste ren, was hij verdwenen. Premier Sabri El Assali heeft Woensdag bekendgemaakt, dat vier rechters een onderzoek in stellen naar de gedragingen van meer dan honderd leden van de Syrische social ist ischuria t iona le partij, die in verband met de moord zijn aangehouden. Men verwacht, dat de noodtoestand in het land zal worden afgekon digd. Kiswani is de enige parle- mentsafgevaardigde van de socia- iistisoh-nationale partij. De moor denaar van kolonel Malki, die on middellijk na de aanslag zelf moord pleegde, zou lid van de partij geweest zijn. De premier maakte Dinsdag in het parlement bekend, dat de moord een onderdeel was van een voorgenomen staatsgreep ter om verwerping van de democratie in Syrië. Bij die staatsgreep zou een buitenlandse mogendheid hebben willen helpen. Volgens nog onbevestigde be richten zou de minister van Financiën, Zamaria, zijn ontslag hebben aangeboden uit protest tegen een besluit van de regering om in de districten Damascus en Lattakia de noodtoestand af te kondigen. De Britse regering heeft haar zaakgelastigde in Peking opge dragen premier Tsjou En Lai nadere bijzonderheden te vragen over diens denkbeelden voor be sprekingen met de Ver. Staten over de spanning in het Verre Oosten. iDit heeft de Britse minister vam Buitenlandse Zaken. Harold Macmillan, Woensdagmiddag in het Lagerhuis verklaard. Hij zei niet geheel zonder hoop te zijn, dat de gehele toestand in het Verre Oosten zich mogelijk gun stiger gaat ontwikkelen. Drie Nederlanders te Surabaja hebben een bevel tot uitwijzing uit Indonesië gekregen. De reden daartoe is niet bekend. A. N. J. Gelder, werkzaam bij de N.V. Cuituurbank, M. II. M. van Lan- geveldt, die werkt bij de firma Wellenstein Krause en Co., en H. J. Gradizen, werkzaam bij de fir ma Werdmuth. De heer Van Lan- ^eveldt, die aanvankelijk onmid- middellijk moest vertrekken, kreeg toestemming tot 5 Mei te blijven, de heer Gradizen moét over twee maanden vertrekken en de heer Van Gelder moet on middellijk vertrekken. In Italië zijn gisteren ongeveer 50.000 onderwijzers van middel bare scholen in staking gegaan ter ondersteuning van hun eis de zelfde toelagen te krijgen als an der rijkspersoneel. Als gevolg van de staking heb ben bijna 1 millioen leerlingen een onverwachte vrije dag. De regering heeft verklaard een jaar je tijd te hebben om de kwestie van toeslagen voor onderwijzers op basis van een kort geleden aangenomen wet uit te werken, doch de onderwijzers wensen de kwestie nu beslist te zien. Intussen is gisteren ook het personeel van de semi-rijkskan- 'toren voor sociale zaken in Rome, Venetië en op Sicilië in staking gegaan. Vandaag en morgen zul len zij worden gesteund door hun collega's in andere delen van het land. Het personeel van deze dienst wenst salarisverhoging. Gok de arbeiders in de werk plaatsen van de staatsspoorwegen zijn Woensdag voor één dag m daking gegaan. De treinen rijden echter normaal. Het indexcijfer der Belgische kleinhandelsprijzen voor de maand April bedraagt 416.4 punt rietgeen. 3.4 punt lager is dan dat voor de vorige maand. Deze da ling is voornamelijk toe te schrij ven aan een daling der prijzen van verse boter, koffie, olie, cho- loiade en varkensvlees. In ver scheidene bedrijfssectoren z0}i- den op grond van de bestaande 'oonconventies, nu het indexcijfer beneden de 420 punten ligt, ue lanen verlaagd moeten worden. Op het ogeriblik worden echter besprekingen gevoerd tussen werkgeversorganisaties en vak banden. De vakbonden hebben verzocht in verband met de gun stige economische toestand, voor lopig af je zien van loonsverho gingen. „Prinses Rozelijn". Gisteravond werd voor een uit verkocht Concertgebouw de kin- der-operette „Prinses Rozelijn" opgevoerd. De voorzitter van de Jeugdraad opende met een kort welkomst woord deze avond en deelde mede dat het op te voeren zangspel werd gespeeld door leden van al le verenigingen die bij de Terneu- zense Jeugdraad zijn aangeslo ten. Vervolgens vroeg de voorzit ter de aandacht voor Ds Pen- nings uit Axel, die enkele mede delingen zou doen over de „dis placed persons" (de ontheemden) waarvoor de opbrengst van deze uitvoering was bestemd. Ds Pennings vertelde dat hij iets meer van het werk voor ont heemden afwist, omdat hij in contact stond met het Zeeuwse Vluchtelingencomité. Aanvanke lijk, aldus spreker, waren er 12 millioen ontheemden, dat is meer dan de totale bevolking van Ne derland. En het is niet gemakke lijk om een dergelijke massa te helpen. Hulp werd en wordt ge boden door kerkelijke, geallieer de en Duitse nationale instanties, doch het is niet eenvoudig de moeilijkheden die zk^t' hierbij voordoen te overzien. De oudéren onder de ontheemden zijn apa- tisch, de volwassenen geestelijk gedegenereerd. De jeugd mag men niet zonder meer van de ouders wegnemen. Nu na 10 jaar is het vraagstuk nog bijna even moeilijk, want de stroom van vluchtelingen die van achter het IJzeren gordijn komen, neemt weer toe. Na deze inleiding kwamen de jeugdige actrices en acteurs aan het woord. En het moet gezegd, dat zowel de medewerkers als de dames F. de Zeeuw en J. 't Gilde, die de algemene leiding hadden, eer van hun werk hebben gehad. De zang, die lang niet altijd even gemakkelijk was, de operette is samengesteld uit muziek van o.a. Schubert, Mozart. Joh. Strauss e.a., werd over het algemeen zeer beschaafd ten gehore gebracht. De pianobegeleiding was uitste kend en de décors en costumes waren buitengewoon smaakvol en verzorgd. De talrijke aanwezigen, waar onder uiteraard veel kinderen, hebben zeer genoten van deze opvoering, die ook voor de Ter- neuzense Jeugdraad een succes is geworden. De door enkele jonge muzikan ten ten gehore gebrachte popu laire muziek, bedoeld als afwis seling tussen de verschillende taferelen, was zeer verzorgd. Voor de tijdens de pauze gehou den verloting bestond veel be langstelling. Actie K.V.P. Het Tweede Kamerlid, de heer ïtederhorst, heeft aan d* minister van Binnenlandse Zaïren de vól- sende vragen gesteld: 1. Is het de minister bekend ifet op 4 Mei de dag, waarop Nederland zijn doden herdenkt de voorjaarskermis in Haaksber gen feestelijk geopend zal wor den? 2 Is het juist, dat op een ver zoek van de plaatselijke jeugd raad om op 4 Mei a.s. de keimis- vermakelijkheden na 8 uur des avonds niet meer open te stellen, door de gemeenteraad afwijzend is beschikt onder mededeling van de voorzitter van de raad, dat in overleg met de Commissaris der Koningin werd overeengekomen <»n ditmaal de zaak te laten zoals ae is? 3, Acht de minister indien öovenstaande feiten juist bevon den worden dit standpunt van de gemeentelijke en provinciale autoriteiten niet in strijd met de geest van nationale saamhorig heid, die bij een dodenherden king past, en is hij bereid zijn mening hieromtrent duidelijk kenbaar te maken, ten einde te bevorderen, dat de gevoelens van nen, die verliezen hebben te be treuren als gevolg van het ver zet, door dergelijke manifestaties, welke een miskenning zijn van de eerbied, welke het Nederlandse volk jegens zijn doden past, node loos worden -gekrenkt? In het kader van de landelijke „bliksemactie" der Katholieke Volkspartij, waarbij het in de be doeling van het landelijk bestuur der K.V.P. ligt, in een recordtijd een zo groot mogelijk aantal nieuwe leden te werven, heeft ook het bestuur van de afdeling Terneuzen van de K.V.P. een gro te activiteit ontplooid. Reeds gedurende enkele voor afgaande dagen waren de Katho lieken die nog geen lid der K.V.P. zijn door propagandisten aange spoord de komende vergadering te bezoeken. Op deze vergadering die Maan dagavond in het Parochiehuis werd gehouden, trad als spreker op de heer N. Schuurmans, wet houder te 's-Hertogenbosch. Als voorzitter van het K.V.P. bestuur te Terneuzen, heette de heer ir G. Dikötter de aanwezi gen welkom en in het bijzonder de spreker van deze avond. De heer Dikötter wees er op dat het in deze tijd vooral noodzakelijk is, dat alle Katholieken zich hecht verenigen teneinde onze Katho lieke beginselen naar buiten te kunnen uitdragen en in de prac- tijk te kunnen brengen. Ook de heer mr P. van Meer wijk, als' voorzitter van het actie comité tot eenheid op politiek ter rein van de Katholieken in Ter neuzen, wees op het grote belang van een grote en hechte K.V.P. De heer Schuurmans begon zijn betoog met te zeggen dat Ka tholieken door vele niet-Katholie- ken als „anders" worden bestem peld. „En dit kan ook niet an ders", aldus de heer Schuurmans, „want door onze principes en door onze Katholieke levensbe schouwing staan wij op een an der „vlak" en moeten wij anders zijn dan anderen. Spreker toonde aan de hand van de uitspraken van de Pausen in „Quadragesimo anno" en „Re rum Novarum" aan hoe ook deze hoogst*. JteMgdragers in de Ka tholiek Jfc'rk er reeds tientallen jaren geleden van overtuigd wa ren dat een hechte politieke een heid even hard nodig is als een hechte sociale eenheid. En ook de grote voormannen, de voorvechters der Katholieke emancipatie, zoals daar geweest zijn dr Schaepman en dr Poels, hebben er steeds op gewezen dat ook in de politiek een grote een heid nodig is omdat door deze po litieke eenheid de sociale wetge vingen kunnen worden verwezen lijkt. Want ook weer aan de hand van sprekende voorbeelden uit de practijk kon de heer Schuurmans aantonen wat de Katholieke poli tiek in de afgelopen decennia heeft bereikt. Spr. wees er op dat er velen zijn, die menen dat de verschillen de standsorganisaties apart kun nen gaan, maar 'ook hier bewees de heer Schuurmans dat wat iedere standsorganisatie afzon derlijk niet zou kunnen verwe zenlijken, zij allen tezamen wel kunnen en gemakkelijk. Wij moe ten niet alleen georganiseerd zijn om daar zelf voordeel van te kun nen trekken, aldus spr. Het moet niet zó zijn dat, wanneer wij geen voordeel zien in een organisatie, wij aan de kant moeten gaan staan. Wij moeten over onze per soonlijke belangen heen kunnen kijken en ook rekening houden met de noden van onze medemen sen. Bij herhaling memoreerde spr. de bekende rede van prof. Romme te Almelo van enkele weken geleden. Hij herinnerde de oproep van prof. Romme aan Noord-Brabant trouw te tonen aan de kerkelijke autoriteiten. Het antwoord is imponerend ge weest, aldus spr., want weldra telde de K.V.P. in Noord-Brabant meer dan 180.000 leden meer. Spr. hoopte dat ook Zeeuws- Vlaanderen gehoor zal weten te geven aan de oproep van de bis schoppen. In het verleden, aldus de heer Schuurmans, hebben de Katholieken trouw gehoor gege ven aan de oproep van ons Epis copaat. Ook nu zullen, waar zij zo duidelijk de weg wijzen, mogen rekenen op de volgzaamheid van de Katholieken. Spr. wees op voorbeelden uit het buitenland met name België, waar in een niets ontziende schoolstrijd de heiligste rechten van de ouders, nJ. de opvoeding hunner kinde ren in eigen hand te houden, door de tegenstanders der Katholieke Kerk, worden ontnomen. Hij wees op Frankrijk, de „oudste dochter der Kerk" waar de Katholieken aan de kant staan. Op Italië, waar haar grootste vijand het communisme het hoofd opsteekt en zijn invloed tracht te vergro ten. Ten slotte kwam spr. tot de conclusie dat dus ook op politiek terrein de Katholieken zo hecht mogelijk dienen samen te gaan. Reeds gedurende de vergade ring gaf zich een dertigtal nieuwe leden op. De voorzitter sloot daarna met een woord van opwekking tot al le aanwezigen gedurende de ac tie van de K.V.P. te trachten zo veel mogelijk leden te winnen. Programma Bevrijdingsfeest Het programma, dat een feest comité ter gelegenheid van de nationale feestdag op 5 Mei heeft opgesteld, is als volgt: 7.30 uur: Kerkdienst in de R. K. kerk; 8.30 uur: Sirenegeloei en klokgelui; 9 uur: Herdenkings dienst in de Herv. kerk, met me dewerking van de dameszangver eniging „Excelsior"; 13.30 uur: Vertrek van de kinderoptocht vanaf het Marktplein met de kon. harmonie naar het sportter rein, waar kinderspelen zullen plaats vinden; 13.45 uur: Lossen van vredesduiven; 1416 uur: Kinderspelen 'op de voetbalweide 1617.30 uur: Volksspelen voor ouderen. De spelen zullen bestaan uit: Oriëtatie-rit per fiets voor mannen; spelen voor vrouwen, o.m. de stoelendans, kruiwagen loop etc.; hinderniscourse per fiets voor mannen; 7 uur; Con cert op het Marktplein door de muziekverenigingreidansen van de R.K.J.B.B. en zang van de zangvereniging „Excelsior"; 8.30 uur: Opstellen voor de lampion- optocht voor de kinderen. Tijdens deze tocht worden de gecostu- meerden verzocht zich bij de op tocht aan te sluiten. Na afloop der optocht balmas- qué. Zowel voor alle spelen als voor de deelnemers aan het bal- masqué Worden fraaie prijzen uit- gelQoid. Drukte op de scheepswerf Door de slechte weersomstan digheden voor de zeilsport liggen er nog niet zoveel vaartuigen in de jachthaven alhier. Toch kan men door de drukte op de jacht werf merken, dat het komend zeilseizoen zeer nabij is. Ook de aanlegsteigers voor de jachten langs het visserssteiger zijn reeds gedeeltelijk aangebracht. Verbetering Oosthaven, Met het heien van de stalen damwand aan de z.g. Oosthaven alhier vordert men goed, zodat men hoopt in het najaar met deze werkzaamheden, alsmede met het op diepte brengen van deze ha ven, geheel klaar te zijn. Hierdoor zal de havenoutillage aanmerkelijk worden verbeterd. Onafhankelijk van de wallestand kunnen dan schepen aan beide kanten meren of afvaren, alsme de laden en lossen. Verschillende militaire en bur gerlijke posten zullen een gelijke beloning krijgen. Met deze zins- snede werd het Ambtenarenre glement aangevuld. Eveneens van toepassing werd verklaard 'de 2 voorschot op het salaris der gemeente-ambtenaren. De vacantietoelage van 2 werd eveneens van toepassing ver klaard. De E.H.B.O.-vereniging kreeg op haar verzoek 75 toegewezen. Voorts werd een prijs beschik baar gesteld voor de wielerkoers, welke ter gelegenheid van de jaarlijkse kermis zal worden ge houden. De verenigingen voor maat schappelijk werk in West Zws- Vlaanderen kregen een subsidie toegewezen van 23, voor een aantal verzorgingsdagen in deze gemeente. Het Oranje-comité kreeg voor te organiseren feestelijkheden 'n garantie van 100 in een even tueel tekort. De Stichting 19401945 zag zich een bedrag van ƒ25 toege wezen. De bouwverordening werd op verschillende punten gewijzigd, en meer aangepast aan de behoef te van hen, die willen bouwen. 135 m2 bouwgrond werd toege wezen aan de heer A. Hoste, een perceel dat gelegen is naast de nieuwe school. De begrotingen 1954 en 1955 werden gewijzigd, terwijl de raad zonder stemming nog besloot een kasgeldlening te sluiten voor 60.000, zulks in verband met de riolerings- en zuiveringswerken, welke in uitvoering zijn. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF Raadsvergadering. Onder de ingekomen stukken ontsmet uw huid met van de Dinsdagavond gehouden de helder vloeibare raadsvergadering was o.m. een ?aarLde \iektekie- verzoek van de Chr. Jongeman- men worden gedood nenver. „Eben Haezer om een en de huid geneest. SUbsidie te verlenen voor haar TM TT TT* bibliotheek. De raad besloot een W. M W.MW. subsidie van 5 ct per boek te ver- balsem - zeep lenen. Jaarvergadering Statenkring Hulst van de C.H.U. Dinsdag hield de Statenkring Hulst van de C.H.U. haar jaar vergadering te Zaamslag, onder leiding van de voorzitter, de heer J. A. de Feijter te Terneuzen. Na gebed en schriftlezing sprak de voorzitter een openings- en welkomstwoord. De secretaris, de heer J. W. Kusee, bracht verslag uit over de werkzaamheden in 1954. Bij af wezigheid van de penningmeester, de heer W. de Feijter te Axel, werd ook het financieel verslag uitgebracht door de secretaris. De rekening kon met een klein batig slot worden afgesloten. Na het huishoudelijk gedeelte was er een praatavond onder leiding van de heer C. Philipse, lid van Ged. Staten van Zeeland. De heer Philipse begon met een inleidend woord over de concen tratie van polders en waterschap pen. Met veel belangstelling werd naar dit onderwerp geluisterd en de tongen kwamen er ook wel over los. Over verschillende andere pro blemen werden vragen gesteld, zoals verhoging zeedijken, de veerdiensten over de Schelde enz. Deze avond, die goed bezocht was, is zeer geslaagd en het be stuur zal er zeker goed aan doen een dergelijke avond nog eens te herhalen. De leiding der verenigde Zuid- Vietnamese sectelegérs heeft be sloten een revolutionnaire rege ring te vormen en ondergrondse bedrijvigheid tegen de regering onder Ngo Dinh Diem te organi seren, indien laatstgenoemde niet per 30 April a.s. door het staats hoofd Bao Dai die nog steeds in Zuid-Frankrijk vertoeft is ontslagen, aldus werd Woensdag te Saigon van een bron, die in nauwe verbinding met de ver enigde legerleiding staat, verno men. Deze zou tevens voornemens zijn in dat geval een verklaring uit te geven dat Bao Dai, wegens zijn afwezigheid van meer dan een jaar, niet langer als staats hoofd van Zuid-Vietnam kan worden beschouwd. Het bovenstaande zou een ge heel nieuwe ontwikkeling in de politiek der verenigde Zuid-Viet- namese secten zijn. Deze hebben er tot nu toe bij Bao Dai op aan gedrongen uit Frankrijk terug te keren, en de teugels van het be wind zelf in handen te nemen. Doch blijkbaar zijn de sectelei- ders thans vertoornd door het niet ingrijpen van Bao Dai, dat aan Amerikaanse druk wordt toegeschreven. KANAALZONE-TORNOOI. Dinsdagavond werd in het met de nationale kleuren en guirlan des versierde clubgebouw van de Verenigde Schaak Vrienden in de zaal café „De Brug" te Sluiskil de beslissingskamp gespeeld in het kader van het kanaalzónetor- nooi. Het mag gezegd worden, dat de leden van V.S.V. het ge heel in de puntjes had verzorgd en er zelfs voor hadden zorg ge dragen dat na de spannende kamp de verbroedering met een gezellige en smakelijke lunch kon plaats vinden. De bijeenkomst werd geopend met een welkomstwoord van de voorzitter van V.S.V.de heer E. Tacq, die hierin speciaal betrok de ere-voorzitter van V.S.V. de heer Voorhans, de adj. directeur van de A.C.Z.C. ir Van Altena, de vertegenwoordiger van de Zeeuw se Schaakbond de heer W. Flis- sebaalje en de vele schaakvrien den die op het tornooi aanwezig waren. Vervolgens bracht hij dank aan de directies van de bei de Sluiskilse fabrieken, die door hun steun de opzet van deze feestbijeenkomst hadden moge lijk gemaakt; de brouwerijen en de firma Laurent te Gent voor het schenken van bekers en lau wertak. Met de wens dat het een pret tige en sportieve schaakavond mocht worden, verzocht hij aan ir Van Altena aan de eerste bor den de openingszet te doen, waar aan deze gaarne voldeed. Tot middernacht heerste er een spannende en prettige sfeer. De uitslagen werden als volgt: Jean Jaures -Rodrigues 01 V.S.V. S. Dierick- G. WullemsFaelens 01 E. TacqQuintijn MsiMs W. Hardeman-Schatteman MsMs G. Schooftv. Bastelaar 01 F. v. d. HooftDe Minne 01 Totaal uitslag 15 Terneuzen Het Volk M. J. Quakkelaar-v. Hoorde 10 P. J. van de Sande Van de Moortel 10 A. StadhoudersMartens O—1 P. Mulderv. d. Berghe 10 J. P. van der StaalVos MsMs A. de ConinckAsseloos Ms Totaal uitslag 42 Landau Ruy Lopez J. v. d. HagenVan Vliet MsMs M. WondergemPetit 0—1 R. H. de RidderRigaux MsMs M. JansenSinjan 01 J. Haak—Beelaart 10 H. PeetersFernande 1—0 De Chinese nationEtlistisohe autoriteiten hebben opdracht ge geven tot het vertrek van alle burgers, wier aanwezigheid niet strikt noodzakelijk is, uit de dicht bevolkte Formosaanse streken, zulks met het oog op eventuele communistische luchtaanvallen. Totaal uitslag 3—3 De eindstand werd: Terneuzen 5 5 0 0 10 21 Jean Jaures 5 3 1 1 7 20 Het Volk 5 3 0 2 6 16 Ms Landau 5 0 3 2 3 12 Ms Ruy Lopez 5 1 1 3 3 11 Vo VSV 5 0 1 4 1 8V2 De tropheeën, die aan dit Dinsdagavond hebben R.-K studenten in een vergaderzaal te Gembloux hij Namen, waar twee ministers het woord voerden over de schoolkwestie in België, tien tallen witte muizen en honderden insecten losgelaten. Zij voegden zich daarna bij anderen, die bui ten de betrokken ministers van Binnenlandse Zaken en Openbare Werken uitjouwden toen deze de vergadering verlie ten. Veiling van 27 April. Per 100 stuks in guldens: Sla A 14—18.10, B 5.40—15.20. Per stuk in centen: Bloemkool A II 60, B II 19—51, C II 8—29 Per bos in centen: Radijs 20 21- Per kg in centen: Andijvie 66, Prei 31—52; Uien II 11—12; Wit lof 22—30, afw. 8—19; Sjalotten 10; Koolrapen 34; Spinazie 48 63. FRUIT. Appelen: Goudreinette F 11 13; Jonathan H grof 35.2048, H I 26.70—32, H II 12.20—18, K 20—25, F 4.8012; Overige soor- teh appelen 37. Peren: St Remy F 319. 115) door A. H. VAN OMMEN. Nadruk verboden. ,Maar vertel me liever eens, wat jij vanmiddag te weten bent gekomen?" vroeg Bijlman. „Een bitter beetje," was het weinig bemoedigende begin. „Mickey Tienhoven is werkelijk bij die mevrouw geweest. Maar met dat al weten we nog niet, waar Mickey na half twaalf heeft uitgehangen. En wat de beeld houwer betreft: ik heb gesproken met de kellner, die Geerling noemde. Hij schijnt daar een ge regelde bezoeker te zijn, althans de laatste weken. Hoe laat Geer ling gekomen is, kon hij zich niet herinneren, maar wél wist hij nog, dat hij een dame bij zich had en dat ze dik na twaalf uur de zaak hebben verlaten. Zeer te recht merkte de kellner op, dat hij niet op de klok kijkt, hoe laat een bezoeker komt of weggaat. Of mijnheer Geerling niet tussentijds weg was geweest, vroeg ik hem. Dat wist-ie ook niet, want tegen twaalf uur is het nogal druk, om dat dan de bioscopen uitlopen. Wel is hij er zeker van, dat Geer ling gisterenavond aanwezig is geweest, want hij moest aan z'n dame vragen, hoeveel consump ties hij betalen moest. Ten over vloede heb ik de portier nog aan geschoten, maar die beweert, dat hij niet de gehele avond aan de deur staat. Nou, uitgepraat was ik! Da's alles wat ik je vertellen kan." „Dit alibi zou Geerling hele maal als de dader uitsluiten", zei Bijlman. „Het is gek, maar ik ben nijdig als ik geen alibi van die mensen krijg, en als ik een slui tend alibi heb, ben ik ook weer niet tevredenals alles zo mooi kloptNeem bijvoorbeeld Van Bennekom en Zonsveld," en hij vertelde Drost van zijn onder houd met deze mannen. „Je bent een ontevreden baas je", lachte Drost, toen de ander zweeg. „Binnen vler-en-twintig uur, mompelde Bijlman. „Nu nog maar krap twintig uur", verbeterde de ander. „En daarin kan nog veel gebeu ren!" riep Bijlman iets opgewek ter. „Mijn tante zöu zeggen „Ik wou maar, dat je tante Bet- je mij kon vertellen, waar ik de moordenaar kon vinden," viel Bijlman hem in de rede. Drost streek zich eens over de kin. „Ik zou zeggen in pension „Belle Vue", antwoordde hij droog. „Ja, dat weet ik ook, wie, w e is de dader? Weet je wat we van avond eens zullen doen, Drost We gaan vanavond eens de caba rets bezoeken, waar juffrouw Ko ning en John Rodney optreden. Wie weet wat we daar gewaar worden en misSchien hebben we een beetje geluk." Ze hadden géén geluk. In de minder nétte „Rode Lan taarn" hadden ze in een rustig hoekje het beschaafde optreden gezien van Mies Koning als „de vrouw met de duiven". In „James Bar" hadden ze eveneens on opgemerkt de grote slanke ge stalte van John Rodney zien op treden als tapdanser, en ze pad den er werkelijk verstomd van staan kijken, hoe deze zijn li chaam in de onmogelijke bochten en draaiingen kon wringen. Maar enige aanwijzing, die een tip van schaaktornooi waren verbonden, werden aan de wedstrijdleiders van de deelnemende verenigingen uitgereikt door de consul van België, ir C. F. M. J. Wats. Woorden van lof en dank. Na de prijsuitreiking werd door vele sprekers het woord gevoerd. Allereerst door de heer Van Vliet als afgevaardigde van de 3 Gent se schaakverenigingen. Hij schet ste de prettige sfeer, die in dit tornooi had geheerst en sprak de wens uit dat ook de jeugd meer tot de schaaksport zal worden aangetrokken. De heer Flissebaalje prees het initiatief van het Kanaalzone- tornooi, een bewijs dat er liefde voor het schaakspel is, zowel in Zeeuws-Vlaanderen als in België. Namens de schaakvereniging „Terneuzen" bracht de heer Kaan hulde aan de schaakvereni ging Landau voor haar initiatief en een hartelijk woord van dank aan V.S.V. die alles in het werk had gesteld om de zustervereni gingen zo hartelijk te ontvangen. Hij hoopte dat „Terneuzen" het volgend jaar, ter gelegenheid van haar 45-jarig bestaan, alle schaakvrienden ook daar te mo gen begroeten. De heer Van der Hagen bracht namens „Landau" dank voor de grote medewerking, welke zij bij haar initiatief heeft mogen ont- vagen, speciaal aan het adres van de schaakclub Jean Jaures uit Gent, door wier toedoen het mo gelijk was dat een 3-tal Gentse clubs aan het tornooi heeft deel genomen. VSV bracht hij dank voor het gastvrije onthaal. Tenslotte was het de voorzitter van VSV, de heer E. Tacq, die al len dank bracht voor het slagen van dit schaakfestijn en van de gelegenheid gebruik maakte om de heer Wats hartelijk dank te zeggen voor zijn grote steun. Na het officiële gedeelte werd door VSV aan de deelnemers een smaakvolle lunch aangeboden en bleef men nog geruime tijd gezel lig bijeen. de geheimzinnige sluier kon op heffen, welke om de moord in de Kalfjeslaan hing, vermochten ze niet te ontdekken. Klokslag 12 uur keerden ze in hun pension terug. „Zwarte koffie," bestelde Bijl man zijn hospita en dus begreep Drost, dat het die avond nacht werk zou worden. Ze brachten een kort bezoek aan Bijlmans slaapkamer, waar de juf weer een toonbaar geheel van had ge maakt. En, wat Bijlman even deed glimlachen: ze had de ka merdeur achter zich op slot ge daan! Bijlman begaf zich nu naar hun gemeenschappelijke zitkamer, waar Drost, die de duplicaat-rap porten op zijn kamer bewaarde, zich weldra met deze papieren bij hem voegde. De zwarte koffie werd gebracht, sigaretten werden aangestoken envoor de zo veelste maal wierpen beide man nen zich op de inhoud van de dicht getypte vellen. Tegen kwart voor één hadden ze blad voor blad doorgewerkt en sloeg Bijl man het rapport met een nijdig gebaar dicht. „Hopeloos", zei hij zuchtend. Niet zo gauw de moed verlie zen, Bijltje," trachtte Drost hem op te beuren. „Moed verloren, al verloren!" (Wordt vervolgd.) EENTONIGE ETAPPE NAAR BRASSCHAAT. Vreugde en verdriet heersten Woensdagavond in het Engelse kamp. Vreugde over de prachti ge sprintzege van Tony Hoar op de kasseien van Brasschaat vóór de Belg Truye en de Zwitser Bu- cher, verdriet door het opgeven van Talbot waardoor de Engelse ploeg, die nu alleen nog Hoar en Ilsley in de strijd heeft, als zoda nig heeft opgehouden te bestaan. Hoar, Truye en Bucher storm den samen het langgerekte cir cuit van Brasschaat op, maar enige honderden meters voor de eindstreep zette Hoar aan, nam de kop en reed zijn concurrenten los om als eerste te finishen. In St. Truiden vluchtte de Bel gische onafhankelijke Truye, die blijkbaar in eigen laind een goed figuur wilde slaan. Het peloton liet hem en later ook Hoar en Bucher, die alle drie niet van gro te invloed konden zijn op de alge mene rangschikking, gaan, maar het peloton zorgde er echter wel voor, dat de voorsprong niet te groot werd, zodat in het algemeen klassement geen schokkende wi; zigingen kwamen zoals in voor gaande dagen wel gebeurd was: De uitslag luidde: 1. Hoar OEing.) 6.54.52 met bo nificatie 6.5352 2. Truye (B.) 6.54.52 met bonificatie 6.54.22 3. Bucher (Zw.) 6.54.52 4. De Vries (Ned. B.) 6.57.22; 5. A Voorting (Ned. A.); 6. Pugi (It.); 7. Van Dongen (Ned. C.)8. Lurati (Zw.); 9. Preiskeit (Did); 10. Strahler (Zw.)11. W. van Est (Ned. A.)13. G. Voorting (Ned. D.); 17. Schulte (Ned. B.) allen in dezelfde tijd als De Vries. Het algemeen klassement luidt: 1. Haam (Ned. B.) 32.09.40; 2. Van Breenen (Ned. C.) 32.11.30; 3 Roks (Ned. D.) 32.12.52; 4. Schulte (Ned. B.) 32.13.21; 5. Maenen (Ned. D.) 32.15.33 6. Preiskeit (Did) 32.16.17; 7. Van Dongen (Ned. C.) 32.16.38 8. G. Voorting (Ned. D.) 32.18.36 9. Wagtmans (Ned. C.) 32.19.08; 10. Van Oers (Ned. B.) 32.19.21 en 17. W. van Est (Ned. A.) 32.22.08. Het ploegenklassement na de vijfde dag luidt: 1. Ned. B 96.26.49; 2. Ned. C. 96.35.36 3. Italië 96.40.08; 4. Ned. D 96.42.55; 5. Ned. A. 96.52122; 6. België 96.55.45 7. Duitsl. 96.56.28; 8. Zwitserland 97.33.00. 6e ETAPPE 186KM.-D0N DERDAG 28 APRIL tart I3.30uur RASSCHAA Finish 18.40uur-\; 00STBURG <jp NEDERLAND NOORDZEE -- .-.Kn Blankpnberg?rJ^i„«, pm Eeklo Waarschoot Antwerp Dostende Niklaas BELGIE Lokeret» Route (5) Ravitaillering Heden vindt de zesde étappe, BrasschaatGentOostende— Öostburg plaats. De renners worden pl.m. kwart voor zeven te Oostbürg verwacht.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2