Tweededag vanZweeds Koninklijk bezoek Persconferentie van Eisenhower De Amerikaanse-Chinese besprekingen te Taipeh Groeizaam weer WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DONDERDAG 28 APRIL 1955 10e Jaargang No. 3443. Behandeling Jungschlaeger uitgesteld Deense minister van financiën naar de Faroer Razzia s op Sumatra Belangrijke documenten naar Oost-Duitsland Franker)ng bij abonnement Terreuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Njordstraat 55-57 Terneuzen &«dactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Liosse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minlmtna jre* advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertentie"; 5 regeli 1,1 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Attnw Bureau van dit Blad 20 cent oreer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 otw. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uus. iNeerlands lentetuin, de Keu kenhof te Lisse, spreidde Woens dagmorgen al zijn sier en schoon heid aan de voeten der koninklij ke paren, die om kwart over tien uit Amsterdam te Lisse aankwa men. Dicht waren de hagen vam juichende Ibelangstellenden langs de arkaden van vlaggen, die iangs de toegangsweg bij Keuken hof zijn opgesteld. Mr Th. M. J. de Graaf, burge meester van Lisse, begroette aan de ingang van het park de vors ten en hun gevolgen, die in zeven limousines uit Amsterdam waren gekomen. Twee kleuters van vier jaar, Geertruida de Ruyter en Keesje Guldemond, boden de vorstinnen bloemen aan. Drie kwartier lang wandelden de Zweedse en Nederlandse koningsparen over de hof van Jacob a van Beyeren, die daar rond de vijvers lag te pronken in onvergelijkelijke voorjaarspracht onder het eeuwenoude geboomte. Voordat de vorstelijke gasten de Keukenhof verlieten doopte de heer Van Wavereml een prachti ge oranje-roodkleurige Amaryl lis naar Koning Gustaaf VI Adolf. Ook werd de Koning een zilveren bierpul met het Keukenhofmotief er in gegraveerd en een tulpmo tief op het deksel (ontworpen door Gerritsen en van Kempen) als geschenk voor zijn negenjari ge kleinzoon Kroonprins Karl Gustaaf overhandigd. Na een hartelijk afscheid reed de vorstenstoet in snelle vaart naar Den Haag. IN DEN HAAG. Een uitbundig vlaggend en ver sierd 'Den Haag verwachtte Woensdagmorgen de Zweedse en Nederlandse vorstenparen. De stad was in haar schoonste tooi gestoken, waarbij ditmaal ;zeer veel nationaal dundoek met oran je wimpels was gebruikt. Zeer veelvuldig zag men een blauw wapenschild met drie gouden kroontjes, het Zweedse wapen, en voorts een schat van bloemen en planten uit de gemeentelijke kas sen en tuinen aangebracht. Het punt van aankomst op het middaguur van de koninklijke stoet was Clingendaal op de grens van Wassenaar en Den Haag. Hier wachtten twee koninklijke rijtuigen en drie volg- rijtuigen. In korte tijd was een stoet geformeerd. In het eerste koninklijke rij tuig, 'bespannen met vier van den zadel gereden zwarte paarden, maakten Koningin Juliana en Koning Guustaaf Adolf hun en- trée in Den Haag. In het tweede koninklijke rij tuig, eveneens getrokken door vier van den zadel gereden paar den, waren Koningin Louise en Prins Bemhard gezeten. In draf reed de stoet naar het charmante oude stadhuisje aan de Groenmarkt. Burgemeester mir F. M. A. Sdhokking en de heer Th. M. Dresme als oudste wethouder begroetten de vorste lijke gasten. In de burgemeesterskamer sprak .burgemeester mr Schok king vervolgens een adres van hulde uit. 'In het feeëriek met bloemen versierde stadhuis, begaf het hoge gezelschap zidh vervolgens naar de trouwzaal, waar het noenmaal werd aangericht. Precies om twee uur vertrok ken Koningin Juliana, Koning Gustaaf en Prins Bernhard per koninklijke auto naar het water loopkundige laboratorium te Delft, waarheen ook het gevolg in vier auto's zich begaf. IN DELFT. Om even voor half drie arri veerden de vorstelijke bezoekers aan het waterloopkundig labora torium te Delft. Zij werden er ontvangen door de burgemeester van Delft, de heer D. de Loor. 'De vortelijke bezoekers bega ven zich na de ontvangst naar de 'bestuurskamer, waar prof. Thijs- se een korte uiteenzetting gaf, ter inleiding van" het bezoek aan het laboratorium. Prof. Thijsse begeleidde hierna de Zweedse Koning naar dit laboratorium. Koningin Juliana werd begeleid door ir Schoemaker, terwijl Prins Bernhard werd begeleid door ir Bijker. In de eerste .hal werd een model bezichtigd van de beneden rivieren (Rijn en Maas-delta). In de windgoot werd de groei der golven door de wind en het on derhevig zijn van de zeewering aan een zware golfaanval in ogenschouw genomen. In de tweede hal zag men een model van een sluis in de Haring vliet, een model van de ha ven van Breskens, een model van het split- singspunt van de Rijn bij Pan- nerden, en een model van de om geving van het Goereese Gat, wiaar bestudeerd werd hoe de deining van de Noordzee binnen dringt. Met veel belangstelling hebben de Zweedse Koning en het Neder landse koninklijk paar de model len bezichtigd en geluisterd naar de uiteenzettingen, die door hun begeleiders werden gegeven. Om half vier namen de vorste- ,,Zeer geslaagd" en „zeer nut tig", aldus luidde het commen taar, dat admiraal Arthur Rad ford, voorzitter der Amerikaanse commissie van stafchefs, en Wal ter Robertson, onderminister van Buitenlandse Zaken der V.S., be last met aangelegenheden betref fende het Verre Oosten, gaven op de twee besprekingen, die zij met de nationalistisch-Chinese leider, generalissimus Tsjiang Kai-Sjek, hebben gevoerd. De Amerikanen legden hun ver klaring Woensdag op het vlieg veld van Taipeh tegenover ver slaggevers af, alvorens plaats te nemen in het vliegtuig, waarme de zij, na een verblijf van drie dagen, de terugreis naar de V. S. aanvaardden. De eerste bespreking (van zes uur) is Zondag jl. gehouden. Na afloop was van Amerikaanse zij de verklaard dat deze, bijna on middellijk na het begin, was vast gelopen, waaraan werd toege voegd dat de toestand „zeer ern stig" was. 'Dinsdagavond jl. vond, na een niet-officieel diner, de tweede be spreking plaats, kort voordat de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Foster Dulles, te Washington op een persconfe rentie had verklaard, dat de Chi nese nationalisten in een fase van besprekingen met Peking over de status van Formosa „niet nood zakelijk" vertegenwoordigd be hoefden te zijn. Het schijnt, dat deze tweede bespreking de at mosfeer heeft verhelderd. In een officiële bekendmaking, uitgegeven na de bespreking van Dinsdagavond die twee uur heeft geduurd wordt gezegd dat gesproken is over „vraag stukken, verband houdende mfet de uitvoering der Amerikaans- nationalistisch-Chinese overeen komst tot wederzijdse hulpverle ning". Van gewoonlijk betrouwbare nationalistische zijde wordt me degedeeld dat in hoofdzaak ge sproken is over het denkbeeld, om een wapenstilstand voor het gebied van Formosa af te kondi gen. President Tsjiang Kai-Sjek zou zich hier krachtig tegen heb ben uitgesproken. Toen admiraal Radford werd ge vraagd of ook over Quemoy en Matsoe was gesproken, "ant woordde hij: „Geen commen taar". En Robertson zeide: „Ik zal terugkomen". Jijke Ibezoekers afscheid, waarna zij met hun gevolg in de auto's naar Den Haag terugkeerden. TERUG IN DEN HAAG. De koninklijke auto en de vier volgauto's arriveerden des mid dags om 4 uur voor het gebouw van de Zweedse legatie aan het Lange Voorhout. Koningin Loui se, die de tocht naar Delft niet had meegemaakt, was reeds ver trokken naar de Zweedse legatie, na de lunch ten stadhuize. Koningin Juliana en Prins Bernhard namen aan de Zweedse legatie afscheid van de Zweedse gasten, om vervolgens naar Am sterdam te vertrekken. DE ONTVANGST VAN DE ZWEEDSE KOLONIE. Inmiddels was in de sociëteit „De Witte" alles in gereedheid gebracht voor de receptie van de Zweedse kolonie. Reeds om half vier 'hadden zich vele honderden in de grote versierde zalen van „De Witte" verzameld. Alle in Nederland woonachtige Zweden met hun echtgenoten waren voor deze samenkomst uitgenodigd. Het Zweedse vorstenpaar verliet des middags om kwart over vier de Zweedse legatie aam het Lange Voorhout, teneinde zich naar „De Witte" te begeven. De Zweedse gezant, de heer S. W. Dahlman, hield vervolgens een korte welkomsrede tot het Zweedse Koningspaar, waarna een driewerf hoera werd aange heven, dat werd gevolgd door het zingen van het Koningslied. Koning Gustaaf VI Adolf sprak daarop in het kort zijn landgeno ten toe. waarna het Zweedse volkslied werd gezongen. De Zweedse Koning en Koningin be gaven zich toen onder hun land genoten. Zij onderhielden zich met velen op ongedwongen wijze. Om 5 uur verlieten de Koning en Koningin van Zweden de socië teit ..De Witte", op hartelijke en enthousiaste wijze nagewuifd door de Zweedse kolonie. Zij arriveerden om kwart voor zes in Amsterdam aan het paleis op de Dam. REGERINGSDINER IN HET RIJKSMUSEUM. De voorgevel van het Rijksmu seum te Amsterdam baadde gis teravond in het felle witte licht van een batterij schijnwerpers en terzijde van de linker hoofdin gang. waar een brede loper was uitgelegd, stonden twee mare chaussees in ceremonieel tenue met getrokken klewang. Voor de tweede maal in de geschiedenis van het museum gaf de regering er een diner aan gasten van ons koninklijk paar. Het eerste was ter ere van het bezoek van presi dent en mevrouw Coty in 1954. Gisteravond bood de regering het Bemhard en naast deze Konin gin Louise. Na afloop van het diner, om streeks 10 uur, maakten de hoge gasten nog een rondgang door het museum. Geen waarborgen voor de verdedigster Nanny Razak. De behandeling van de zaak- Jungschlaeger, die' was vastge steld op Donderdag 28 April, is uitgesteld tot 12 Mei. De Jakse Tinggi (officier van justitie) Su- narjo, vertoeft thans voor dienst zaken buiten Djakarta. De zitting van 12 Mei zal achter gesloten deuren worden gehouden. Inmiddels heeft de verdedigster Nanny Razak van de minister van Justitie evenals mr. Bouman een schrijven ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de mi nister geen vrijwaring van maat regelen van de Djaksa of andere bevoegde instantie kan geven bij het afwikkelen van criminele zaken. De Deense regering heeft minis ter van Financiën Kampmann opdracht gegeven zich per vlieg tuig naar dé Faroer te begeven, waar een algemene staking is uit geroepen ter ondersteuning van de inwoners van Klaksvik, die zich verzetten tegen het ontslag van hun dokter. Minister Kampmann zal per vliegboot reizen omdat het enige vliegveld op de Faroer onbruik baar is. Het besluit om hem naar de Faroer te zenden, voor een on derzoek ter plaatse werd geno men kort .nadat de oproep tot de algemene staking wag uitgevaar digd en „vredesonderhandelingen" tussen de hoogste Deense autori teit in de hoofdgtad Thorshavn, Elkjaer Hansen, en de inwoners waren vastgelopen. Uit Medan wordt gemeld, dat de politie Vrijdag, Zaterdag en Zondag op grote schaal razzia's heeft uitgevoerd in Medan er. an - dere plaatsen in Oost-Sumatra en volgens het plaatselijk- blad „Pendorong" ook in geheel Noord- Sumatra. Volgens een verklaring van de zijde der politie zocht men dege nen, die schuldig zijn aan orde verstoringen, die niet alleen be horen tot de Darul Islam of de Tentara Islam Indonesia (Islamie- tische strijdgroepen). Volgens berichten van plaatse Zweedse vorstenpaar een banket 'ijke kranten werden in Medan aan. 200 arrestaties verricht, doch een In de imposante eregalerij was 1 aanzienlijk aantal zou later zijn een 20 meter lange tafel gedekt i vrijgelaten. Ook werden huiszoe- voor 60 gasten. In het midden van kingen verricht, o.m. bij bestuurs. de tafel zat de gastheer, minister-1 leden van vakorganisaties en te president dr Drees met aan zijn 1 Bindjei ook bij leiders van de rechterzijde Koningin Juliana en j Masjoemi. Over het resultaat naast haar de Zweedse koning. I konden de betrokken instanties Tegenover hen zat mevr. Drees nog geen nadere inlichtingen ver met aan haar rechterzijde Prins strekken. Deze föto van Ko ningin Juliana en Koning Gustaaf in de open calèche voor het Amsterdamse C. S. in afwachting van de rijtoer over het Dam rak naar het paleis. De opname werd gemaakt even voor de stoet zich in bewe ging zette. Foto A.N.P. President Eisenhower heeft Woensdag op z'n wekelijkse pers conferentie in Washington ver klaard, dat de Verenigde Staten bereid zijn met communistisch- China over alles te spreken dat kan bijdragen aan vermindering van de spanning in de wereld, mits daarbij niet direct de na tionalisten op Formosa in het ge ding raken. Voorts deelde de president mede, dat hij onlangs heeft ge correspondeerd met maarschalk Zjoekof, de Russische minister van Defensie. Er bestaat een kleine hoop dat deze briefwisse ling zal leiden tot een verbetering van de toestand in de wereld, zo zei hij. Eisenhower wilde niets meede len over de inhoud van de brie ven. Hij legde deze verklaring af bij het beantwoorden van vragen over berichten, dat de correspon dentie betrekking zou hebben op de Amerikaanse vliegers die in communistisch-China gevangen gehouden worden. Gezien de aard van onze posi ties en onze oude vriendschap moet deze correspondentie abso luut privé blijven, aldus de pre sident. Hij zou niets kunnen zeg gen, tenzij maarschalk Zjoekof de brieven publiceerde. Eisenho wer legde er echter de nadruk op, dat de briefwisseling niets Een foto van de begroeting van de koninklijke gasten op het Amsterdamse Centraal station door het Nederlandse koninklijke paar. V. 1. n. r. Koningin Louise van Zweden, Prins Bernhard (op de rug gezien), Koning Gustaaf VI Adolf die Koningin Juliana de hand kust, Foto A.N.P. schokkends bevatte. Later op zijn persconferentie verwees de president naar maar schalk Zjoekof als' een oude vriend, die, aan het einde van de oorlog voorstander was van het scheppen van goede betrekkin gen tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie. Eisenhower heeft de maarschalk echter se dert November 1945 niet meer ontmoet. Op de vraag naar zijn gedach ten over de komende tiende ver jaardag van het einde van de tweede wereldoorlog zei de pre sident, dat aan het einde van de oorlog iedereen oprecht vrede wenste en hoopte, dat er nooit meer oorlog komen zou. Die hoop is nog niet in vervulling gegaan, doch zij is nog een machtige kracht. Daarom had hij niet geaarzeld zijn oude vrienden uit de dagen van de wereldoorlog, o.w. maar schalk Zjoekof, te schrijven. De Verenigde Staten zijn gaar ne Ibereid om met communis- tisch-China te onderhandelen over een wapenstilstand voor het gebied van Formosa. Vóór minis ter Dulles Dinsdag op zijn pers conferentie verklaarde, dat der gelijke onderhandelingen zonder deelneming van de nationalisten zouden kunnen worden gevoerd, had hij de kwestie met hem be sproken, zo deelde Eisenhower mede. De president had de voorstel len van Tsjou En-Lai met enige reserve, doch niet zonder hoop ontvangen. Op de vraag of nationalist isch- China zou instemmen met een wapenstilstand als communis tisch-China het ook deed, ant woordde Eisenhower, dat, voor zover hij wist, de nationalisten in het gebied van Formosa alleen schoten ter verdediging van hun gebieden. Zij vielen het vasteland niet aan, behalve als vergeldings maatregel. Daarom was een wa penstilstand voor de nationalisten een zuiver academische kwestie en konden de Verenigde Staten met de communisten over 't sta ken van hun beschietingen spre ken. Op de vraag of het besluit van de Sowjet-Unie om in te stem men met een verdrag met Oos tenrijk invloed op zijn gedachten over de mogelijkheid van 'n vier- mogendhedenconferentie op het hoogste niveau heeft, antwoordde Eisenhower, dat de oplossing van de Oostenrijkste kwestie, als alles goed ging gevolg zou moeten worden door een confe rentie van de ministers van Bui- Volgens de Oostduitse radio is een zekere Walter Hoffmann, „een agent van de Britse geheime dienst" naar Oost-Duitsland uit geweken, waar hij de autoriteiten belangrijke documenten ter hand zou hebben gesteld. In een ver klaring zou hij alle Duitse agen ten van Westelijke inlichtingen diensten opgeroepen hebben om hetzelfde te doen. tenlanase Zaken van de grote vier, waaruit dan mogelijk van alles zou kunnen voortvloeien. De president zeide van mening te zijn, dat de spanningen tus sen Oost en West verminderen. Hoewel er tegenover elk gunstig punt wel een minder gunstig punt gesteld kon worden, was hij van opvatting dat de verhoudin gen beter worden. Het K.N.M.I. deelt mede: Het wilde maar niet vlotten met het voorjaarsweer. Pas Dinsdag werd de koude lucht, die dagen achtereen nachtvorst en overdag onaangenaam kil weer bracht, verdreven door warmere en voch tiger oceaanlucht. Bovendien draaide de wind uit de Noordhoek weg en hebben thans Zuidwestelijke winden de overhand. Dinsdag passeerde een front ons land, waarvan het zich liet aanzien, dat het met enige regen van betekenis zou passeren, maar de activiteit van het front verminderde boven de Noordzee zo snel, dat slechts in de Noorde lijke provincies wat regen viel. Na de frontpassage klaarde de lucht op en ontstond in de afge lopen nacht door de sterke afkoe ling op vele plaatsen mist. Intussen nadert bij Ierland een Oceaanstoring, die met regen en motregen naar de Britse eilanden opdringt. Het ziet er naar uit, dat de warme en zeer vochtige lucht, die aan de Zuidflank van deze sto ring over Engeland naar de Noordzee wordt gestuurd ons morgen veel bewolking zal bren gen en misschien nog wat lichte regen of motregen, maar de neer slaghoeveelheden zullen voors hands gering zijn. In de temperatuurverdeiing komt nu weinig verandering, zo dat ook morgen het weer groei zaam blijft. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. ZACHT VOORJAARSWEER Overwegend droog weer met verspreide opklaringen. Matige tot vrij krachtige wind, tussen Zuid en Zuidwest. Weinig veran dering in temperatuur. VRIJDAG 29 APRIL Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden ZON op onder Apr. 28 5.18 19.58 29 5.16 20.00 30 5.14 20.02 MAAN op onder 10.36 11.55 13.12

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1