Uit de Provincie De blauwe auto Stichting 1940»'45 Actie van Leuvense studenten De zeeweringen van Walcheren In Juni in Londen Russisch-Japanse onderhandelingen Russisch-Japanse besprekingen in Londen Arrestaties in Marokko De dreigende spoorweg staking in Engeland TERNEUZEN. Churchill in Engeland terug OOSTBURG. RETRANCHEMENT. Helpt de nationale schuld onze te vereffenen ZIERIKZEE Tsjou en Lai spreekt met Sukari.o, Sastroamidjojo en Nasser De diensttijd in Engeland BIERVLIET De toestand te Klaksvik SLUISKIL. Vietnamse generaal gevlucht "bJ'ËT rJSÏsleutel van de stad Ontploffing in depot van Amerikaanse marine Japan en de communistische landen Andre Baranes in voor lopige vrijheid gesteld De moord op kolonel Maliki Laatste overlevende van expedities naar Nova-Zembla overleden De Sowjet-Unie heeft het Ja panse voorstel om in begin Juni in Londen onderhandelingen te beginnen over de normalisering van de betrekkingen tussen beide landen aanvaard. Japan en de Sowjet-Unie zijn, technisch gesproken, nog met el kaar in oorlog. De Sowjet-afgevaardigde bij de Ver. Naties, Sobolef, heeft de Ja panse waarnemer bij de Ver. Na ties, Sawada, een nota overhan digd, waarin de Russische bereid verklaring vervat is. IDe Sowjet-Unie heeft inge stemd met een Japans voorstel om op 1 Juni in Londen .bespre kingen te beginnen over hervat ting van de diplomatieke betrek kingen tussen de beide landen. De Japanse delegatie op deze conferentie zal worden geleid door de voormalige Japanse am bassadeur in Londen, Matsoemo- to. Van officiële zijde te Rabat is meegedeeld, dat de politie 1Y9 Marokkanen heeft gearresteerd oa de ontdekking van twee ver zetsorganisaties. Eén dezer orga nisaties bestond uit elf cellen van vijf man. Zij verwachtte in het begin van dit jaar door vliegtui gen van voedsel en munitie voor zien te worden. Vervolgens zou zij zich met nationalisten in het Zui den willen verbinden om een „saharafront" te vormen, van de Atlantische Oceaan tot aan de Algerijns-Marokkaanse grens. De tweede organisatie was fn meer dan acht cellen onderver deeld en werd vanuit Casablanca geleid. De kans, dat Zondag te midder nacht ongeveer tachtig procent san de machinisten en stokers van de Britse genationaliseerde spoorwegen naar aanleiding van ONDERSCHEIDINGEN. De Koning van Zweden heeft ter gelegenheid van zijn bezoek aan Nederland benoemd tot Com mandeur le klasse in de Orde van het Zwaard jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin in Zeeland; tot Officier in de Orde van Vasa jhr. mr. J. Schuurbeque Boeye, burgemees ter van Zierikzee; tot Ridder in de Orde van Vasa de heer J. Ro- meijn, burgemeester van Ouwer- kerk. AANVARING OP DE SCHELDE. Het Griekse stoomschip Bel gion" (1.800 ton), dat uit Ant werpen naar Griekenland was vertrokken, is in de nacht van Maandag op Dinsdag in de Schel de in aanvaring gekomen met een Noors schip. Vijf leden van de bemanning van de „Belgion" worden vermist. De doorvaart naar de Schelde- kaaien is versperd. Het Noorse sdhip is de „Tai Shan", dat 6.962 ton meet. De Griek is gezonken. Het Noorse schip liep lichte schade op. Door het Noorse schip en door sleepboten zijn 14 van de 19 be manningsleden van de Griek op gepikt. De havendiensten hebben het wrak van het Griekse stoomschip afgebakend door middel van boe ien en hebben vastgesteld diat er nog een bevaarlbare ruimte van 70 meter overbleef in de vaar geul. De scheepvaart is in ver traagd tempo en door middel van sleepboten hervat. Nader wordt vernomen, dat de „Belgion" 27 personen aan boord had en niet 19. 22 Personen, onder wie een pas sagier van Griekse nationaliteit, zijn gered. Voor de kinderenDoor de kinderen. Hedenavond zal door de kinde ren van de leden der verenigin gen aangesloten bij de Terneu- zense Jeugdraad onder regie van mej. F. de Zeeuw in het Con certgebouw worden opgevoerd WCgUi .11CACAU- O-jro— loongesdhil het werk zal de kinderoperette „Prinses Ro- .- I 7olün" in \nor hofirnuori een neerleggen, is Dinsdag vergroot, doordat het overleg tussen de lei ders van de betrokken 70.000 machinisten en stokers en vak- verenigingsleiders op niets is uit gelopen. Het geschil betreft het verschil tussen het loon van machinisten en stokers en dat van minder ge schoolde krachten. De grootste Britse bond van spoorwegarbei ders, de „National Union of Rail wayman"' (N.U.R-), die zijn 17.000 deden heeft opgedragen .an het werk te blijven, heeft onlangs ach acooörd verklaard met nieuwe loonschalen, zoals voorgesteld door de Britse ver- voerscommïssie. Deze nieuwe schalen betekenen een extra-uit gave van tien millioen gulden per jaar. Als de eis van de machinis ten en stokers zouden worden in gewilligd, zou dit bedrag worden verdttóheld. De regeringsdepartementen hebben in allerijl plannen opge steld voor het vervoer van levens middelen. steenkool en post in geval de staking een feit wordt. Volgens een woordvoerder van de federatie van Britse industri ëlen "1 een spoorwegstaking „ab soluut rampzalig" zijn. Na onge veer twee weken kan een staking leiden tot een vrijwel algehele stilstand van de industrie. Een woordvoerder van de Ko- lenraad! deelde mee, dat per spoor 35 millioen ton kolen per week wordt vervoerd. Men zo« noodmaatregelen tref fen om de Rolenvoorziening op aeil te houder. Sir Winston Churchill is Dins dagavond van zijn vacantie op Sicilië fee Londen teruggekeerd. ChurcbïM zal meedoen aan de conservatieve verkiezingscam- oagpe. Met de gebruikelijke sigaar in de mond stapte Churchill, die er zeer monter uitzag, uit het toe stel, begroet door honderden mensen, die ter verwelkoming naar het vliegveld gekomen wa rm Op de uitnodiging 'n woord je te zeggen voor de talrijke mi crofoons, die bij het vliegtuig waren opgesteld, schudde sir Winston het hoofd en begaf zich naar zijn auto. Met een politie- escorte reed de auto van Chur chill vervolgens naar het hotel Hyde Park, waar zij vertoeven in afwachting van de restauratie van hun Londense woning. zelijn", in vier bedrijven. De muziek hiervan is ontleend aan de bekende melodieën van Schubert, Mozart, Johan Strauss e.a. Is het bijwonen van een kinder operette altijd een genot, ditmaal mag wel een bijzonder woord van aanbeveling klinken, want deze uitvoering wordt gegeven ten bate van de kinderen der ont heemden. Moge de Terneuzense Jeugd raad en de jeugdige executantjes succes hebben. Maar ook, dat 'n flink bedrag kan worden opge zonden naar het comité dat het lot van deze arme kleinen tracht te verzachten. Filmvoorstelling Ouden van Dagen. Men verzocht ons er de aan dacht op te vestigen, dat de film voorstelling die oorspronkelijk hedenavond in het Concertge bouw zou gegeven worden ten bate van de kas der Ouden van Dagen, is uitgesteld moeten wor den tot Vrijdagavond. De bioscoopliefhebbers, die de mooie film Waterloo-Bridge niet zullen willen missen, en zij die door een bezoek een bijdrage willen schenken om het mogelijk te maken dat ook dit jaar onze oude stadgenoten een genotvolle dag kan worden bezorgd, zullen zichzlve een prettige avond bezorgen. Ook zal 's avonds tijdens de pauze van het concert dat de Kon. Harmonie ten gehore zal bren gen, door „Excelsior" enige liede ren worden gezongen. Herv. Vrouwengroepen ver gaderen. De Herv. Vrouwengroepen uit geheel West Zeeuws-Vlaanderen kwamen Dinsdagmiddag in hotel De Vuyst te Oostburg bijeen. Ds. J. J. van der Graaff uit Nieuwvliet opende, wegens ver hindering van zijn echtgenote, de bijeenkomst met een hartelijk welkomstwoord, waarna gezon- werd Gez. 149 en Schriftlezing volgde. De heer T. J. Kolk uit Middel burg, directeur van de stichting Kinderzorg, hield een interessan te en leerzame causerie over de kinderverzorging en kindeitbe- sdhenming. Kinderbescherming wil zeg gen, de kinderen die in nood ver keren verzorgen en opnemen. Bij de huidige kinderbescher ming gaat men er van uit, dat de handi tussen de ouders en voor al tussen moeder en het kind, niet verbroken mag worden, in dien dit enigszins voorkomen kan worden. Kinderzorg, zoals wij dat in Zeeland kennen, is het resultaat van de bemoeiingen der verschil lende voogdijverenigingen en dia- coniën der Ned. Herv. Kerk. Vaak is het zó, dat Kinderzorg gelijk rniet de zorg van het kind ook de voogdij over het kind op zich neemt. Doch primair is wel, dat de band ouders/kind, hoe af gegleden deze ook is, zo mogelijk In stand gehouden moet worden, en niet verbroken, doch wel ge leid wordt. Het meest ideale heeft men be reikt te Serooskerke, waar de jongere kinderen min of meer in gezinsverband zijn onder ge bracht. Jongens en meisjes bij elkaar groeien onder de hoede van een leidster in niet te grote groepjes op als broertje en zusje. Het zus je doet de karweitjes, waar de jongen een hekel aan heeft, met plezier, waartegenover de jon gens weer andere kleinigheden presteren. Hier is een huiselijke sfeer be reikt, die in de oudere huizen te Middelburg niet te bereiken zal zijn. Ook heeft Kinderzorg een te huis voor kinderen met leermoei lijkheden. Moeilijk leren, aldus de heer Kolk, wil beslist niet zeggen; debiel in het leven. Aan de hand van vele jaren practijk-ervaring, gaf -de heer Kolk enkele voor beelden van het huiselijk leven in de tehuizen van Kinderzorg. Hoe graag Kinderzorg ook pleeg gezinnen heeft om voor de kinde ren te zorgen, de gezinssfeer is eigenlijk niet te vervangen voor de kinderen, er kleeft aan de pleeggezinnen een groot bezwaar, n.l. het contact met de eigen ouders der kinderen valt voor de pleegouders vaak niet mee. Deze interessante causerie lok te een groot aantal vragen uit bij de talrijke aanwezigen. Na een korte pauze, waarin de vragen 'betreffende voogdij, kin derzorg en adoptie beantwoord werden, voerde de dames van de Vrouwenvereniging Cadzand een Paasspel op, getiteld „In Betha- nië". Het lekenspel werd zeer verdienstelijk gespeeld. Mevr. J. A. VerhageRisseeuw droeg in Cadzandse klederdracht een gedicht voor van Cor Schijve, getiteld „WA Saore beleefde". Vooral het dialect sloeg erg in bij' de aanwezigen. Nadat de aanwezigen nog een lied hadden gezongen, sloot Ds. Van der Graaff deze druk be zochte bijeenkomst door het uit spreken van een dankgebed. Ongeval. De zoon van landbouwer V. kreeg Maandagmorgen een trap van een paard, waarbij hij inwen dig letsel opliep. Hij werd in het ziekenhuis te Oostburg opgeno men. Gemeenteraad. De gemeenteraad kwam in vol tallige zitting bijeen onder voor zitterschap van burgemeester J. A. Leenhouts. Onder de ingekomen stukken bevond zich de goedkeuring door Ged. Staten van de begroting '55. De raad besloot in principe medewerking te verlenen aan een plan van de N.V. Waterleiding Mij. om alle in Zeeuws-Vlaande ren nog niet-aangeslotenen op het net in de toekomst aan te sluiten. De eventueel te betalen bedragen zullen door de raad nader in stu die worden genomen. Aan de Classicale Commissie voor Gezinszorg der Ned. Herv. Kerk in West Zeeuws-Vlaande ren werd over 1954 een bijdrage toegekend van 62,40. Een verordening werd vastge steld op de heffing van een straatbelasting in deze gemeente. De belasting bedraagt jaarlijks 6 »/o van de belastbare opbrengst voor de gebouwde en 3 VU van deze opbrengst voor de onge bouwde eigendommen. Het ambtenarenreglement werd aangevuld met een regeling in zake de vacantie-uitkering voor het daarvoor in aanmerking ko mende gemeentepersoneel. De algemene kinderbijslagrege ling werd gewijzigd. De rekening over de dienstja ren 1952 en 1953 werd voorlopig vastgesteld met wat de ge wone dienst betreft respectie velijk een batig saldo van 919,93 en ƒ3881,45. Besloten werd een crediet van maximaal ƒ50,— beschikbaar te stellen voor 'het geven van een blijvend aandenken aan de schoolkinderen ter gelegenheid van de herdenking der bevrij ding. Bij de rondvraag vroeg de heer Den Hamer enige inlichtingen met betrekking tot de riolering, evenals de heer Lauret met be trekking tot de bouwmogelijkne- den, welke hun door de voorzit ter werden verstrekt. De heer Pattist informeerde naar de kolentoeslag. Na een levendige gedachten- wisseling sloot eerw. heer Kim- mel met een kort maar krachtig propagandawoord. Ongeval in ziekenhuis. In het R.K. ziekenhuis „De Cor_ nelia-stichting" te Zierikzee heeft zich een ernstig ongeval voorge daan, waarbij een verpleegster- religieuse levensgevaarlijk is ge wond. Tijdens werkzaamheaen heeft de kleding van de zuster C. vlam gevat en het gelukte de om standers niet het vuur tijdig te doven, waardoor ernstige brand wonden zijn ontstaan. De toestand van de zuster is zorgwekkend. De communistisch-Chinese pre mier, Tsjou En Lai, heeft Dins dag een onderhoud gehad met de Indonesische president, Sukar no, alvorens 'hij zich ruim twee uur onderhield met de Indonesi sche premier, mr Sastroamidjojo, aldus meldde radio-Djakarta. Tsjou zou Dinsdagavond de persoonlijke gast van president Sukarno op een diner in het Merdekapaleis zijn. Verder bezocht de Chinese pre mier dezelfde dag de Egyptische premier, luitenant-kolonel Nasser In de [Egyptische ambassade te Djakarta. Tsjou overhandigde Nasser een Chinese vertaling van de Koran. Bij zijn aankomst uit Bandung werd Tsjou op 'het vliegveld van Djakarta door een grote menigte toegejuicht. De burgemeester van Djakar ta ibood Tsjou En Lai Dinsdag De leiders van de Britse socia listische partij hebben Dinsdag een motie bij het Lagerhuis inge diend, waarin onderzoek naar de mogelijkheid van verkorting van de militaire diensttijd wordt ge- eist. In Groot-Brittannië heeft men thans een diensttijd van 2 jaar. Deze motie zal Donderdag in het Lagerhuis worden behandeld. Zanguitvoering Excelsior." De dameszangvereniging „Ex celsior" zal haar medewerking verlenen aan de herdenkings dienst, welke op Nationale Feest dag in de Ned. Herv. Kerk gehou den zal worden. De Leuvense studenten, die de Paasvacantie achter de rug heb ben, zetten hun actie tegen de wetsontwerpen van de minister van Onderwijs, Col'lard, onver droten voort. Maandag voerden zij in een grote vrachtauto een 75 luid kakelende en kwakende kippen en eenden aan, die zij op de Grote Markt te Leuven onder grote hilarifeit loslieten. Ieder dier droeg om de nek een touwtje waaraan een felgekleurde lucht ballon met voor minister Collard minder vleiende opschriften. Op hetzelfde ogenblik dat het aldus toegetakelde pluimvee op de Leuvense burgerij werd los gelaten, 'begonnen de studenten met voetzoekers te gooien het geen de kippen en eenden met groot misbaar in alle richtingen uiteen deed stuiven. Het feest begon toen pas goed, want de voorbijgangers openden, ongeacht hun politieke overtui ging, een algemene jacht op het gevogelte. Dien avond werd in 75 Leuven se gezinnen de schoolstrijd ge vierd met eenden- of kippenbout. De vredesonderhandelingen tussen de regering van de Faroer en vertegenwoordigers van de strijdlustige bewoners van Klask- vik, die verbolgen zijn over het ontslag van bun dorpsarts, zijn Dinsdagavond mislukt. De rege ring stelde de dorpelingen daar op het ultimatum zich tegen acht uur Dinsdagavond neergelegd te hebben 'bij het ontslag van de dokter. Als zij dit niet zouden doen, zou onmiddellijk een poli tionele actie volgen. Enkele dagen geleden hebben de Klaksvikkers de ingang van hun haven versperd met oude treilers, waarin zich dynamiet zou bevinden. In de laatste da gen is, aldus bepaalde berichten uit de hoofdstad van de Faroer, Thorshavn, verder gewerkt aan de versperring van de haven en zijn barricaden opgeworpen op de bergwegen op het eiland waar op Klaksvik ligt. Kringvergadering K.A.3. In het Parochiehuis hield onder voorzitterschap van de diocesane voorzitter, de heer G. Jacobs, de K.A.B. haar voorjaars-kringver- gadering, waarop aanwezig wa ren vertegenwoordigers uit de kring Axel, omvattende de plaat sen Axel, Koewacht, Philippine, Sas van Gent, Sluiskil, Terneu- zen, Westdorpe en Zuiddorpe. In zijn openingsrede heette hij naast de leden een speciaal wel kom aan de nieuw benoemde dio cesane aalmoezenier de eerw. heer Kimmel. Hij besprak vervolgens o.a. de propaganda-actie. welke momen teel wordt gevoerd om te komen tot 400.000 leden. In tegenstelling met voorgaan de jaren zullen in het diocees een drietal studiedagen worden ge houden, waarvan twee in Bra bant en één, bij wijze van proef, in Zeeuws-Vlaanderen. Eén van de onderwerpen, die op die stu diedagen behandeld zullen wor den is de gezinspolitiek. Van prof. Romme is inmiddels bericht ontvangen, dat hij deze causerie zal inleiden. Dank zij het gelukkig teruglo pen van t.b.c.-patiënten kunnen nu alle t.b.c.-patiënten uit de K.A.B.-gezinnen in het eigen sa natorium Berg en Bosch worden verpleegd. Men zal nu voortaan per maand 2 gratis reizen per pa tiënt kunnen krijgen om deze te Id 0zo0k 6ïi In verband met het jubileum van O. Z. is een grootscheepse wervingsactie ingezet om te ko men tot 100.000 leden. Tenslotte behandelde spreker enige problemen, die verband houden met de loon- en prijspo litiek. Na de pauze besprak de dioce sane secretaris, de heer C. van den Eenden, het K.V.P.-rapport voorziening van weduwen en wezen. Dat een voorziening voor deze vergeten groep hard nodig is, bewees hij aan de hand van het rapport, waarin o.a. vermeld staat dat 69 »/o van de weduwen een inkomen hebben minder dan ƒ1500,per jaar. De K.V.P. dringt er in haar rapport op aan een wet in het leven te roepen t.a.z. van de voorziening van de weduwen en wezen en, in af wachting van de definitieve wet, een noodvoorziening voor deze groepen in het leven te roepen, welke ongeveer op dezelfde wijze kan uitgeoefend worden als de noodwet voor ouderdomsvoorzie ning. 'De inspecteur-generaal van de Zuidvietnamese strijdkrachten, generaal Nguyen van Vy, die voorts directeur van het militai- Zaterdag zijn toevlucht gezocht in Dalat, 200 km ten Noordoosten van Saigon. Hij heeft zich daar onder bescherming van de garde van Bao Dai geplaatst, naar hij zei om zijn arrestatie door de regering te voorkomen. Op 16 April had de generaal aan Bao Dai een telegram gezon den, waarin hij verzocht om direct ingrijpen van het staats»- hoofd teneinde 'n dreingende bur geroorlog in Zuid-Vietnam af te wenden. Een regeringswoordvoerder ontkende Dinsdag dat plannen voor arrestatie van generaal Vy bestonden. In een depót van de Ameri kaanse onderzeevloot te New port (Rhode Island) heeft zich Dinsdag een ontploffing voorge daan, die aan drie burgers het leven heeft gekost. Vier burgers zijn gedood en vijf gewond. Eén man wordt nog vermist. De explosie deed zich voor in een ruimte, waar met behulp van sterk samengeperste lucht en een vloeistof torpedo's werden be proefd. Het dagelijks bestuur van de polder Walcheren heeft medede ling en voorstellen gedaan over de te treffen voorzieningen aan de zeeweringen. De meerderheid van het dage lijks bestuur van de polder wenst verhoging en verbetering van de nieuwe in 1946 door de dienst Droogmaking Walcheren bij Ram-mekens gelegde dijk, ook nadat rijkswaterstaat heeft me degedeeld, dat deze dijk niet als een zwakke plaats wordt aange merkt en de verbetering niet urgent wordt geacht. Er wordt om een crediet van 6 ton ver zocht. Het rijk blijkt, zo wondt de algemene vergadering van de polder medegedeeld, het risico, dat wordt genomen met niet ver hoging, aanvaardbaar te achten in afwachting van de uiteinde lijke verhoging der Westerschel- dedijken in het kader van het Deltaplan. Maar het polderbe stuur acht deze redenering aan vechtbaar. Het dagelijks bestuur van de polder heeft de algemene verga dering voorgesteld een duinvoet- wordt voorgesteld de bouw van vijf stranidhoofden tussen de strandpalen 67 en 77 op genoemd strand. De kosten worden ge raamd op resp. 6% ton en 1.2 mihoen gulden. In de toelichting wordt gezegd, dat alles in het werk zal worden gesteld om een rijksbijdrage in de kosten te ver krijgen. Het risico wordt gelo pen, dat van rijkszijde wordt ge- zegd', dat de voorgestelde werken niet passen in het schema van het Deltaplan. „Dit risico tellen wij echter lichter dan het gevaar, dat door verder uitstel nu of in de toekomst de zeewering door broken zou kunnen worden", zo wordt verklaard. Men meent, dat de toestand van de zeewering geleidelijk, maar vooral door de storm van 2224 December j.l., belangrijk is achteruitgegaan. Zij is vooral tussen de strandpalen 5 en 15 en 59 en 91 bepaald zorgwekkend te noemen, zodat de uitvoering van de werken, althans voor een deel. zeker vóór 'het stormseizoen 1955 1956 voltooid zal moeten zijn. Het dagelijks bestuur van de verdediging aan te (brengen tus- polder Walcheren heeft de alge- sen de strandpalen 5 en 9 (aldus 150 meter) en 'het aansluitende duin tot strandpaal 13 op het Noo rders t ra n d van de Noord watering te verzwaren. Ook De Japanse premier, Hatojama, «eeft in een toespraak verklaard, dat Japan diplomatieke betrek- gangen. met de communistische landen, wenst aan te gaan doch dat dit niet [betekent, dat Japan adh openstelt voor het commu- □isme. Japara wenste met de Westerse tanden, en in het bijzonder met Amerika, samen te werken. De Japanse regering was tegen het communisme gericht doch kon niet ontkennen, dat er mach tige communistische mogend heden bestonden. Het was moge- ijk, dat Japan genoemde diplo matieke betrekkingen onderhield, mits op basis! van wederzijds res pect. 114) HOOFDSTUK IX. Wat de tante van Drost moest vertellen en waarom Bijlman met de vuist op tafel slaat. Bak hoort een schot en ziet een „lichtpuntje". Belfort zit in de klem en Bijlman zit in de boerenkool, waarna hij als huwelijksmakelaar optreedt en Bak er geen bal van snapt. Zoals afgesproken trof hij Drost om zeven uur bij Dikker Thijs. Eerst vertelde hij hem van zijn onderhoud met de commissaris en zijn belofte de dader binnen 24 uur in handen te krijgen. Na het diner gaf hij Drost verslag van zijn ontdekking in z'n slaap vertrek. „Goeie genade!" riep Drost uit. „Waarom heb je mij dit niet di rect verteld!" „Ik wilde je eetlust niet beder ven," lachte Bijlman. „Je schijnt je gevalletje nogal van de vrolijke kant te bekijken." „Waarom gok niet? Ik heb deze visite immers alleen aan mijzelf te danken? Zonder 't te weten, heb ik die kerel geïnviteerd!" Zijn vriend keek hem niet be grijpend aan. door A. H. VAN OMMEN (Nadruk verboden.) „Ik heb de pensiongasten tij dens de lunch toch verteld, dat ik de onbekende motorrijder ben geweest?" verduidelijkte Bijlman. Drost sloeg met de vuist op ta fel, zodat de lege borden rinkel den. „Drommels, ik snap je!" riep hij. „Nu de dader weet, dat jij de motorrijder bent geweest, acht hij het blijkbaar volstrekt niet uit gesloten, dat het meisje jou een deel van de juwelen heeft over handigd, vóórdat de blauwe auto haar inhaalde, en nu vermoedt hij dat jij ze om de een of andere reden in je bezit houdtmis schien wel achterover wilt druk ken, zoals de term luidt." „Je bent er achter," grinnikte Bijlman, ,,'t Ontbreekt er nu al leen nog maar aan, dat de kerel een aanklacht tegen mij indient wegens verduistering, 'n Opzien barend nieuwtje zou dat worden, zeg: Inspecteur van politie drukt partijtje juwelen achterover....! Maar die kerel is niet goed snik. Dacht ie nou werkelijk, dat ik een deel van die dingen op mijn kamer zou bewaren, als we op het hoofdbureau een pracht van een kluis plus een heel regiment bewakers hebbenMaar on dertussen blijkt alweer, dat deze man niets onbeproefd laat en tot het laatste ogenblik pogingen zal aanwenden om de ontbrekende buit in zijn bezit te krijgen." „Als we een ogenblik hadden kunnen vermoeden, dat we die knaap op visite zouden krijgen, dan hadden we hem persoonlijk welkom kunnen heten," meende Drostt. „Hij twijfelde er geen ogenblik aan, dat wij niet thuis waren. Immers, hij begreep, dat wij er vanmiddag op uit moesten om de alibi van gisterenavond te onder zoeken. Bovendien is mijn adres gemakkelijk te vinden, als hij maar even in het telefoonboek kijkt." „Rest thans nog de vraag, wie je bezoeker is geweest." „Als ik dat wistMaar wacht eens! Bak zal mij toch wel kun nen vertellen, wie vanmiddag het pension heeft verlaten!" Bijlman begaf zich naar de te lefooncel en vroeg met verander de stem de goochelaar Mefisto te spreken. Na enige tijd kwam hij terug en nam met een ernstig gelaat tegenover zijn jongere collega plaats. „En?" vroeg Drost eindelijk ra zend nieuwsgierig. „Sylvia, Pa Hazelaar, Rodney en Mickey Tienhoven zijn van ongeveer vier tot zes uur de deur uit geweest. De anderen zijn thuisgebleven, maar dat zegt mij ook al niets, want zowel Freddy Snabel als de humorist hebben enige keren van de telefoon ge bruik gemaakt en aangezien ik mijn bezoeker niet uit de verkla ringen van onze domme hospita kan indentificeren, is het best mogelijk, dat zij één van hun handlangers opdracht hebben ge geven mijn kamer met een bezoek te vereren. Blijven dus over de beeldhouwer en juffrouw Koning, die volgens Bak de gehele middag op hun kamer zijn geweest." „Maar als Bak je dat allemaal kan vertellen, dan heeft hij dus je opdracht niet uitgevoerd, na melijk, dat hij één der gasten zou schaduwen, als hij het pension verliet," voerde Drost aan. „Dat is nou juist het gekke," zei Bijlman, terwijl hij een diepe rimpel in het voorhoofd trok. „Degene, die hij moest schadu wen bleef thuis!" .„Dat is dus of Freddy, of de humorist of de beeldhouwer, want juffrouw Koning was reeds van ons lijstje geschrapt," riep Drost verheugd, nu het kringetje, waar in Bijlmans grote onbekende moest zitten, tot slechts drie per sonen was beperkt. „Goedje mag 't weten.... De beeldhouwer valt af, want hij was de onbekende," zei Bijlman met een zucht. „Waarom verdacht je hem dan eerst?" wilde Drost weten. „Doet er nu niets meer aan toe. 't Moet ons voldoende zijn, dat Hazelaar volgens Bak gevlucht is omdat dje klopgeest zo te keer ging, en toen de huisknecht Bak in de conversatiekamer een kopje thee bracht, vertelde deze hem, dat juffrouw Koning zalig lag te snurken en mijnheer Geerling ge weldig vals kon zingen." (Wordt vervolgd). Een Franse militaire rechter, Pierre 'Duval, heeft Dinsdag op dracht gegeven de linkse journa list Andre Baranes, die verleden jaar October werd gearresteerd onder -beschuldiging defensiege heimen te hebben gepubliceerd, in voorlopige vrijheid te stellen. De militaire openbare aankla ger is tegen het besluit om Bara nes voorlopig vrij te laten in be roep te gaan. Als gevolg hiervan zal Baranes in gevangenschap blijven tot een besluit over dit beroep, waarschijnlijk later in de week, genomen zal zijn. Onderzoek heeft uitgewezen, dat de moord op kolonel Adnan Maliki, stafchef van het Syrische leger, deel uitmaakt van een sa menzwering tot het plegen van een staatsgreep met de hulp van een ander land, aldus deelde de Syrische eerste-minister, Sabri Assali Dinsdag in het parlement mede. De regering verzocht om op heffing van de parlementaire on schendbaarheid van Hanna Kos- soewani, de enige afgevaardigde van de Syrische Volkspartij in de Kamer. Hij is betrokken bij de moordaanslag op kolonel Maliki. Gisteravond is overleden de heer G. Westerneng, de oudste Urker en laatst overgeblevene van de leden der expeditie, die in 1879 naar Nova Zembla trok om het graf van Willem Barentsz te zoeken. In 1880 en 1881 maakte de heer Westerneng deel uit van de expe ditie, die toen het graf vond en daarop een gedenksteen plaatste. De heer Westerneng ontving uit de handen van wijlen koning Willem III een zilveren tabaks doos met inscriptie ter-herinne ring aan de tochten naar Nova Zembla. In het laatste der vorige eeuw vestigde hij zich op Urk en opende een koffiehuis, dat de naam kreeg „Willem Barentsz". Dat koffiehuis bestaat nog. Wes terneng, die op Urk de naam kreeg van „de Barentsz" heeft vele geslachten Urkers onderwe zen in sterre- en weerkunde. Hij bereikte een leeftijd van 96 jaar. mene vergadering voorts mede gedeeld, dat. de directeur-generaal van 'de rijkswaterstaat instemt met een door de polder ingediend plan tot verhoging en verzwaring van de waterkering voor Zoute- liande. Met dit plan was naar schatting een bedrag van 1.6 mihoen gemoeid, exclusief ver goedingen voor onteigeningen. Dit bedrag werd althans in October 1954 begroot, maar de kosten zullen nu, aldus het dage lijks bestuur, hoger liggen ten gevolge van de inmiddels geste gen lonen. Bovendien zullen de opmerkingen van de directeur- generaal meebrengen, dat dé werken kostbaarder zullen wor den. Aangezien bij dit alles nog de kosten van de nodige gronden en van de te amoveren panden moeten worden geteld, is het dagelijks 'bestuur nog niet in staat bij Ibenadering het totale bedrag mee te delen en daardoor het nodige crediet aan te vragen. (Deze zaak dateert reeds van Februari 1954, toen namens de minister de polder Walcheren werd medegedeeld, dat de water kering voor Zoutelande verhoogd en verzwaard moest worden. Op de begroting werd alvast een be drag van 4% millioen uitgetrok ken, waarbij gerekend werd op een vergoeding door het rijk van 90 der kosten. De voorberei ding van de plannen heeft gerui me tijd gevorderd. Op 22 October 1954 werden aan de directeur-generaal twee pro jecten gezonden, welke in tech nisch opzicht volkomen aanvaard baar waren, maar waarvan het minst kostbare de voorkeur van het dagelijks bestuur had, ook omdat daarbij de bebouwing van Zoutelande en 'het landschap min der werden geschonden en de na de stormvloed van Februari 1953 gemaakte werken grotendeels gespaard konden blijven. De thans van de directeur-generaal ontvangen opmerkingen zullen opnieuw overleg noodzakelijk miaken, maar de punten van over leg zijn beperkt en men mag aan nemen, dat overeenstemming thans gemakkelijk 'bereikt zal worden. De noodzakelijkheid van verdediging van de onderzeese oever wordt volledig door de irecteur-generaal onderschreven Aanzienlijke bedragen zullen daarmee gemoeid zijn. Te zijner tijd zullen hieromtrent voorstel len worden gedaan. Uit de mede delingen van de directeur-gene raal blijkt ook, dat op een aan zienlijke rijksbijdrage kan wor den gerekend. Het dagelijks bestuur heeft de algemene vergadering machti ging gevraagd om de op de begro ting uitgetrokken bedragen te beschikken en om maatregelen te treffen teneinde alvast de eigendom van de nodige gronden en panden te verkrijgen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2