Staatsiebezoek Zweeds Koningspaar Generaal Ridgway over het Russische leger «Terwillevan hen diewij nietvergeten» Rusland stemt in met Vier-mogendhedenconferentie Blijf meester WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VULPENNEN Incidenten in Saigon WOENSDAG 27 APRIL 1955 10e Jaargang No. 3442. over Uw zenuwen. Neem begonnen Minisier-presideni Dr. W. Drees sprak over Stichting 19 Staking in Amerikaans atoomcentrum op onder op onder Apr. 27 5.20 19.57 9.17 1.03 28 5.18 19.58 10.36 1.41 29 5.16 20.00 11.55 2.09 30 5.14 20.02 13.12 2.32 Gestolen R. A .F.-vliegtuig in Frankrijk neergestort De besprekingen 'tussen Amerika en nationalistisch China iHuumiHiniiiiiiii il!llimU!!ll!lini!imnini!lUUIIKillUI!l|l!IIUI!ll!!llll)!lllt»in!IH!Hnitll Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande N jordstraat 55-57 Terneuzen *»dactie-adre3: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Temeuzen. Advertentieprijs: per mm 15 cl; minteMi® 9*r advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regel® L1 iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, C5fc Adrsai Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags S aaa, Voor het Maandagnummer: Zaterdags 16 au*. Amsterdam heeft weer zijn feestgewaad aangetrokken. De stad heeft opnieuw als gasten van Koningin Juliana en Prins Bern- hard een vorstenpaar binnen zijn veste: om half elf gisterochtend arriveerden per trein in het cen traal station de 72-jarige Gustaaf VI Adolf van Zweden met zijn ge- mahn, de 65-jarige Koningin Louise. En vijf minuten later bood het Damrak weer het fleu rige beeld van een joyeuze on,t- vaagst. die het Nederlandse volk ite monarch van de bevriende Zweedse natie bereidde. Daar onder het rijkelijke rood- wit-blauw, dat langs de gevels wapperde, afgewisseld door de blauwe vlaggen met de gele krui zen van Zweden, stonden langs de afgezette straat de lange rij van militairen, die het geweer presenteerden, toen de open ca lèches met de beide vorstenparen voorbijreden. Daarachter ver drongen dichte rijen publiek zich op de versierde trottoirs van het Damrak om van de intocht niets te missen. En daarboven in de bo men van het Beursplein jubelden de vogeltjes, want zij voelden, dat de winter eindelijk voorbij was. Toen tien jaar geleden het wit te meel uit Zweden in hongerend Nederland arriveerde, werd de hongersnood daarmede deels ver dreven. Gisteren was met de aan komst van het Zweedse konings paar het gure, koude weer op de vlucht geslagen. Al klinkt het dan wat parado xaal, in Amsterdam kon men zich gisteren niet aan de indruk ont trekken, dat de vorst uit het ho ge Noorden in Nederland de kou verdreven heeft. De milde tempe ratuur met het zwakke door een dun wolkendek dringende zonne tje was als voorbode van de maand Mei de stad binnenge stroomd. Koning Thialf heeft voor Koning Gustaaf het veld ge ruimd. Tien voor tien draaide de kleu rige stoet de Dam op. In de voor ste koets waren de Zweedse Ko ning en onze Landsvrouwe geze ten, de vorst in het gala-uniform van generaal der koninklijke Zweedse landmacht met een steek op het hoofd en daarop een wapperende gele pluim, Konin gin Juliana met een grijs hoedje, voorzien van licht lila voile, een gebloemde zilvergrijze japon en een lichtgrijze dunne mantel. Daarachter volgden in de twee de calèche Koningin Louise in 'n blauwe mantel met op het hoofd een eveneens blauw hoedje en Prins Bernhard, gestoken in het gala uniform van generaal der grenadiers, met over de schouder eie lange brede witte sjerp met het onderscheidingsteken Ridder der Serafijnenorde van Zweden. Daar gingen de Zweedse vlag getjes omhoog. Daar juichten de nwnderden kinderen, die er mee zwaaiden. Daar ook begroetten vele leden van de Zweedse kolo nie op de steentjes van de Neder landse Dam hun eigen vorsten paar. De erewacht van het garde re giment fuseliers „Prinses Irene" in fel rode tunieken, die scherp alstaken tegen de grijze paleis muur, presenteerde het geweer. De koninklijke militaire kapél in het ceremonieel tenue van het garderegiment grenadiers zette het Zweedse volkslied in en daar na inspecteerde Koning Gustaaf Adolf samen met zijn gastvrouw de erewacht. Het publiek op de Dam behoef de niet lang te wachten, toen het gezelschap zich binnen de muren van het paleis had begeven. Een minuut later verschenen loeide vorstenparen 'op het balcon en namen daar vriendelijk groetend en wuivend de ovatie in ont vangst. Klokslag half twaalf stond alle verkeer stil en verstomde het la waai. Aan de voet van het natio naal momument in het Dam- plantsoen stond roerloos de Zweedse Koning, stram in de houding. Eén minuut volledige stilte volgde ter nagedachtenis aan hen, die tien jaar geleden voor de bevrijding van Nederland ge vallen zijn. Tevoren was Koning Gustaaf met zijn gevolg door een erehaag van de koninklijke marine over de midden op de Dam vrijgehou den passage dwars over het plein geschreden en over het gras van het plantsoen. Bij het monument stond een erepeleton van 6 leden van de B. S. opgesteld. Met minister Drees en burge meester d'Ailly temidden van de overige autoriteiten achter zich legde de Zweedse vorst een uit Zweden meegebrachte krans van lauriertakken aan de voet van 't monument en schikte de geel- blauwe linten, waarop de initialen G. A. VI en L. L. geweven waren. Nadat de minuut stilte verstre ken was, speelde de muziekkapèl van de Amsterdamse politie „Aus meines Herzens tiefe" van Bach. Nog vóór de hoge gast terug wandelde naar het paleis, onder hield hij zich enige ogenblikken met de waarnemend comman dant van de erewacht, de heer R. Schutte. In het paleis gebruikten tijdens het middaguur de beide vorsten paren het noenmaal, waarna om 3 uur des middags in de Van Speykzaal van het paleis de ont vangst van het Amsterdamse stadsbestuur volgde. BEZOEK AAN DE „ORANJE" De grote muzieksalon met de daarop aansluitende voor-waran da op het promenadedek van het oudste vlaggeschip der Neder landse koopvaardijvloot, het m.s. „Oranje", bood Dinsdagmiddag een bijzonder feestelijke aanblik. In de receptiezaal op dit fraaie zeekasteel met zijn blinkend wit geschilderde bovenbouw, flaneer de in afwachting van de komst der koninklijke gasten de fine- fleur van 's lands hoofdstad. Tegen vier uur betraden de ho ge gasten de loods „Holland" waarvan de passage naar de kade met groen en bloemen was ver sierd. Het hoge gezelschap maakte eerst een korte rondgang over 't schip waarbij de Zweedse Koning zeer geïnteresseerd allerlei vra gen aan kapitein Lassche stelde. Na de rondgang, waarbij de heer Feike de Boer, waarnemend burgemeester van Amsterdam na de bevrijding, op de brug de met diamanten versierde ankerem blemen aan het Zweedse vorsten paar aanbood, begaf -het gezel schap zich naar de salon. Hier sprak de voorzitter van de Ka mer van Koophandel, mr D. A. Delprat een kort welkomstwoord. Nadat enkele verversingen wa ren gebruikt verlieten de konink lijke gasten kort na vijf uur de „Oranje" om zich per auto naar het paleis te begeven. GALADINER IN DE BURGERZAAL. Te kwart over zeven begaven de vorstelijke personen zich met het gevolg en de genode gasten naar de wit-marmeren Burger zaal, waar een hoofdtafel en vijf bijtafels voor de 205 gasten ston den gedekt. Achter liet grote Franse pla teau waren de Zweedse eregas ten, de Koning en Koningin naast elkaar gezeten. Rechts van Ko ning Gustaaf VI zal Koningin Juliana en links van de Zweedse vorstin Prins Bernhard. Naast onze vorstin zat de Zweedse mi nister van Buitenlandse Zaken, de heer O. Undèn en naast Prins Bernhard de Zweedse grootmees teres mevr. B. la baronne Ra- hamb. Tijdens het diner waaiden de to nen van de muziek de Burger zaal binnen door de met smeed ijzer getraliede venster van de Krijgsraadzaal, waar de marine- kapél van de koninklijke marine onder leiding van kapitein G. Nieuwland onzichtbaar voor de dinerende gasten concer teerde. REDE VAN KONINGIN JULIANA. Het Zweedse volkslied weer klonk, toen Koningin Juliana na het eerste gerecht de volgende rede had uitgesproken: „Majesteiten, wanneer ik U zeg hoe verblijd mijn man en ik zijn, Uwe Maje steiten hier vandaag als onze gasten welkom te kunnen heten, dan weet ik er mij verzekerd van, dit tevens te doen uit naam van het Nederlandse volk dat zeer bijzondere gevoelens, niet van vriendschap alleen, maar ook van spontane dankbaarheid koestert jegens het Zweedse volk. Uwe Majesteiten hebben ruimschoots gelegenheid gehad, dit reeds te constateren gedurende Uw eerste dag in ons midden. Wij Nederlanders zijn eveneens verheugd, dat Gij ons een per soonlijk bezoek brengt na Uwer Majesteit's troonbestijging daarbij een vader opvolgend, eer biedwaardig van leeftijd, maar zelfs nog eerbiedwaardiger door zijn grote hoedanigheden, en door allen zeer geliefd. Sterke banden van genegenheid hebben mijn fa milie steeds met Uw ouders en verdere bloedverwanten verbon-» den. Nauwe betrekkingen heb ben reeds vele eeuwen lang tus sen onze beide landen bestaan en onze contacten waren veelvuldig en vruchtbaar. In het bijzonder werd onze bewondering voor de Zweden opgewekt door hun medeleven en hun ruimhartig heid tegenover de rampen, die anderen overkomen. Tweemaal in het jongste verleden is Zwe den ons op singuliere wijze een vriend in nood gebleken. Tijdens de rampzalige oorlogs jaren liep ons lot sterk uiteen, maar wij hoopten, dat het begrip, dat steeds bestaan had tussen Zweden en de meeste andere Europese landen, ongeschonden te voorschijn zou komen. Ruim schoots is dit bewezen door het gevoel van saamhorigheid van 't Zweedse volk met anderen, waar van juist wij Nederlanders kun nen getuigen. Dit is immers zichtbaar geworden in de grote gulheid, waarmee Gij ons te hulp zijt ge sneld. Toen wij in oorlog waren hebt Gij met uw brood vele levens nog vlak voor de hongerdood ge red. Toen wij in watersnood ver keerden zijt Gij met uw grote hart op de meest grootse wijze aan het werk gegaan om onze el lende te verlichten. Wij verheugen ons steeds, wan neer wij Zweden, onze vriend, op de fora van Europa en van de wereld mogen begroeten. Indien wij het niet op al die fora ont moeten, dan troosten wij ons met de gedachte, dat, aan de andere kant, een zekere afstand een scherpe blik kan bevorderen op de kwesties waarmee wij allen worden en zullen worden gecon fronteerd. Zweden is zichzelf, het is een drachtig en daar houden wij van. Daarin alleen al ligt grote kracht Zij, die zichzelf zijn, vin den daardoor alreeds gemakkelij ker hun houding dan anderen. Wat van waarde is, weet Zweden in ere te houden, in heden, ver leden en toekomst en daar houden wij van. Het is vrijgevig met zijn stoffelijke en geestelijke gaven en het heeft een groot hart voor anderen. Door de eeuwen heen houdt Zweden de toorts der Europese beschaving hoog en daar houden wij van. Wij hebben het nodig, voor ons allen, ih Europa en in de wereld. Ik hef mijn glas op ter ere van Uwe Majesteiten en het Konink lijk Huis, alsmede van het nobele volk van Zweden, als onze vrien den en in de geest van de vriendschap, die ons verbindt". REDE VAN DE KONING. De Koning van Zweden ant woordde hierop als volgt: „Majesteit. Koninklijke Hoogheid, de hoffelijke en vriendelijke woorden, die Uwe Majesteit zo even heeft gesproken, hebben ons diep getroffen. De Koningin en ik willen gaarne onze welgemeende dank betuigen voor de vriendelij ke gevoelens, die hierin tot uiting werden gebracht. Zeer nadrukke lijk wil ik ook onderschrijven het geen U hebt opgemerkt over de banden van verwantschap die tussen onze families bestaan, als ook over de traditionele banden van vriendschap tussen onze bei de volkeren. Wij zijn ten zeerste verheugd gasten te zijn van Uwe Majesteit en aldus een officieel bezoek te mogen* brengen aan Nederland. En wij danken de nobele bevol king van dit land voor de zeer bekoorlijke wijze waarop zij ons reeds heden heeft verwelkomd. Ik kan Uwe Majesteit de verze kering geven van de bijzondere hoogachting, welke Zweden Uw land toedraagt. Want wij erken nen ten volle de noeste vlijt en de vindingrijkheid van Uw volk, dat niet alleen door de eeuwen heen met grote kracht zijn grond verdedigde tegen een immer drei gend binnendringen van de zee, maar dat zelfs met de hoogste vaardigheid uitgebreide gebieden heeft herwonnen. Wij weten dat dit werk nog immer voortgang vindt, en dat de nieuw-verworven grond intensief in cultuur wordt gebracht en dat zulks met groot succes geschiedt. Daarom ook waren wij diep ge troffen door de meedogenloze aanval, welke bijna vijftien jaar geleden op dit vredelievend en nijver volk werd gedaan. En ons volk volgde met intense belang stelling en bewondering het dap pere verzet van het Nederlandse volk gedurende die lange oorlogs jaren. Want toen werd bewezen wat wij reeds lang tevoren wis ten, namelijk dat uw volk bezield is van die ontembare vrijheids liefde, die zich keer op keer in de loop van zijn geschiedenis mani festeerde. Het Zweedse volk kan deze houding waarderen en ge heel begrijpen, omdat het zelf nimmer genoegen heeft willen ne men met minder dan volledige persoonlijke zowel als nationale onafhankelijkheid. Toen op een critiek ogenblik tegen het einde van de oorlog zich voor ons een gelegenheid voor deed aan het Nederlandse volk enige hulp te bieden, achtten wij het dan ook onze dure plicht dit te doen, en wij deden het met warme gevoelens van vriend schap en sympathie. Dezelfde ge voelens kwamen spontaan bij ons op toen twee jaar geleden die tra gische ramp uw land trof. Wij zijn verheugd te vernemen, dat de toegebrachte verwoesting thans weer grotendeels is hersteld dank zij de spreekwoordelijke kunde en energie van uw volk. Sta de Koningin en mij toe, dat wij Uwe Majesteit en uw volk, zo vermaard om zijn hoog peil van beschaving, zowel in morele als materiële zin, onze welgemeende wensen schenken voor een vreed zame en gelukkige toekomst. Ik hef mijn glas en drink op de gezondheid en de voorspoed van Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden, van Zijne Konink lijke Hoogheid de Prins der Ne derlanden, de Koninklijke familie en het gehele volk van dit nobele land". Het Wilhelmus volgde op de rede van de Zweedse monarch. De kaanse stafchef van het Ameri- leger, generaal Ridgway, heeft in Februari op een besloten vergadering van de ondercommis sie voor toewijzingen van het huis van afgevaardigden verklaard, dat 'het Russische leger op het ogenblik het sterkste ter wereld is, aldus blijkt uit een Maandag gepubliceerd stuk van de verga dering. Het Sowjet-leger, dat is geoefend voor atoomoorlogvoe ring, zou zonder dat er tevorm veel van zou blijken, een grote oorlog kunnen beginnen. Met hulp van de Sowjet-Unie worden ook de strijdkrachten van de andere landen van het com munistische blok in Europa en Azië gemoderniseerd, aldus de generaal. Deze modernisering gaat wel veel langzamer dan in de Sowjet-Unie, maar toch wor den ook de strijdkrachten van haar bondgenoten langzamerhand doelmatig. Uit het gecensureerde do cument blijkt verder, dat gene raal Ridgway uiteindelijk 200.000 speciaal opgeleide vrijwilligers per jaar nodig acht voor de op bouw van de voorgenomen re- I serve. I De Amerikaanse minister van het leger, Stevens, heeft op de be- Ontrniminn van Oostenriik sloten vergadering verklaard, dat Untruimmg van wosienrij* hgt ^^33^ leger ^ans over voldoende munitie beschikt om voor de voorbereiding te zorgen, Mijnhardt's Zenuwtabletten „De Sowjetrussische troepen trekken weg. Zwaar beladen trei nen rijden in Oostelijke richting", aldus meldt de Weense socialis tische „Weltpresse". Het blad meent, dat hier sprake is van het begin van het ontruimen van Oos tenrijk door de Russische bezet- tingsstrijdikrachten, waarin een Oostenrijks vredesverdrag zou voorzien. Volgens hetzelfde blad zouden ook de Amerikaanse bezettings troepen voorbereidingen voor hun vertrek treffen. Met Ameri kaanse militaire uitrusting bela den treinen zouden uit Oosten rijk in Westelijke richting ver trekken. De eerste treinen zou den in de nacht van Zondag op Maandag j.l. zijn vertrokken. „Wij gaan de herdenking tege moet van de dag, waarop tien jaar geleden de troepen van de bezetter capituleerden, in het Westen de bevrijders juichend werden binnengehaald en in de reeds eerder verloste streken de voltooiing der bevrijding vol vreugde werd gevierd. De vrijheid echter was duur ge kocht en bij het heugelijke ein de der onderdrukking ontbreken velen van hen, die de strijd daar tegen met volle kracht hadden gevoerd en die de eer van Neder land hadden hooggehouden. Naast degenen, die vielen als slachtoffers van de rassenwaan der Nazi's, zijn tienduizenden verzetsstrijders omgekomen in gevangenissen en concentratie kampen of voor het vuurpeleton. Menige lege plaats, die er toen was temidden van ons volk, be tekent nu nog een lege plaats in een gezin. Vóórdat wij de bevrij ding vieren moeten wij ons reken schap geven van wat wij ver- Rusland heeft Dinsdag inge stemd met het houden van een conferentie van de ambassadeurs in Wenen van de „grote vier" op 2 Mei in de Oostenrijkse hoofd stad. De Russische beslissing werd bekendgemaakt in een nota, die Dinsdagmorgen op de drie Wes telijke ambassades in Moskou werd overhandigd. In de nota werd verder gezegd, dat Rusland zulk een bijeenkomst niet nood zakelijk achtte dooh bereid was „aan de wens van de Westelijke mogendheden tegemoet te ko men". De bijeenkomst van de ambas sadeurs is bedoeld ter voorberei ding van een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de „grote vier" om de kwes tie van het Oostenrijkse vredes verdrag te bespreken. De bijeenkomst van ambassa deurs werd voorgesteld door de drie Westelijke mogendheden in een nota, die afgelopen Vrijdag is overhandigd. De Russische nota. Radio-Moskou heeft de tekst van de nota, die de Sowjet-Unie met betrekking tot Oostenrijk tot de Ver. Staten heeft gericht. Hierin wordt o.m. gezegd: „De Sowjet-Russische regering heeft met voldoening kennis genomen van de instemming der Ameri kaanse regering met het in de nabije toekomst houden van een bijeenkomst der Russische, Ame rikaanse, Britse en Franse minis ters van Buitenlandse Zaken, met deelneming van Oostenrijkse ver tegenwoordigers, om tot de slui ting van een vredesverdrag met Oostenrijk te komen. De Sowjet-Russische regering hoopt, dat deze bijeenkomst rekening houdende met de resul taten der te Moskou tussen Oos tenrijkse en Russische vertegen woordigers gevoerde besprekin gen het mogelijk zal maken een oplossing te vinden voor het Oostenrijkse vraagstuk, welke zal leiden tot het volledig herstel der onafhankelijkheid van een demo cratisch Oostenrijk, hetgeen te- De 24.000 arbeiders van de basis Sandia, in Nieuw-Mexico, een van de voornaamste Ameri kaanse atoomcentra, 'hetloen Dinsdag besloten onmiddellijk in staking te gaan ter ondersteu ning van looneisen. Zij willen een loonsverhoging van 14 procent, de directie iheeft een verhoging van 3 tot 5 procent aangeboden. vens een versterking van de Europese vrede zou betekenen", aldus de Sowjet-Russische nota aan de Ver. Staten, waarvan ge lijkluidende exemplaren aan de Britse en Franse ambassadeurs te Moskou zijn overhandigd. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. PLAATSELIJK WAT REGEN Half tot zwaar bewolkt met wat regen of motregen. Voornamelijk in de noordelijke helft van het land. Matige tot vrij krachtige Zuidwestelijke wind. Betrekkelijk zacht weer. DONDERDAG 2S APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 6.04 6.39 7.19 7.29 6.35 7.10 7.50 8.00 ZON MAAN gehuldigd zijn aan hen, die vielen in de ondergrondse strijd. Voor een groot deel hadden zij lijf en leven in de waagschaal gesteld, geheel terwille van anderen: bij de hulp aan onderduikers, aan de vervolgde Joden zowel als aan degenen, die zich aan razzia's en arbeidsinzet wilden onttrekken. Velen deden de vijand recht streeks afbreuk door inlichtingen te verschaffen aan de geallieer den, door het saboteren der oor logsmaatregelen der Duitsers, door deelneming aan gewapend verzet. Talrijk waren degenen die een bijdrage leverden tot het hoog houden van het moreel van ons volk door het schrijven, het druk ken, het verspreiden van de on dergrondse pers, die de jaren door zo prachtig werk heeft ge daan. Ik heb deze mannen en vrou wen, jongemensen heel vaak, aan het werk gezien. Zij wisten welke risico's zij liepen. Elke dag zagen zij gevangenschap en dood onder de ogen, zagen zij makkers wegvallen. Zij bleven echter de inspraak volgen van hun hart, dat het niet laten kon. Zij hiel den vol, vaak tot ook voor hen 't noodlottig einde kwam. Telkens waren anderen echter bereid de opengevallen plaatsen in te ne men. Het werk moest doorgaan en ging door. Geen overweging omtrent eigen veiligheid kon hen weerhouden, zelfs geen zorg over de toekomst van familiele den. Dat wil niet zeggen, dat die zorg er niet Was. Zij was zeer reeél. Er moest tegenover staan de solidariteit der kameraden, de solidariteit later van het Neder landse volk. Reeds tijdens de bezetting werd opgericht de stichting, die later de naam kreeg „Stichting 1940 1945", die ten doel had en heeft voor de slachtoffers van het ver zet te zorgen, voor de invalide geworden strijders, maar vooral voor de nabestaanden van geval lenen. Zelfs deze oprichting was een daad, die haar gevaren mede bracht. In de hongerwinter wer den tengevolge van verraad de vertegenwoordigers van verschil lende organisaties op een ver gadering in verband met de stichting gearresteerd. Ook dat werk echter werd voortgezet en kwam in Mei 1945 in de open baarheid. Men was het er over eens, dat de uitkeringen zodanig dienden te zijn, dat de belanghebbenden konden blijven leven in eenzelfde sociaal milieu als waarin zij ver keerden vóórdat het verlies van echtgenoot, vader of zoon hen trof. Het werk, dat hiervoor gedaan moest worden, is met de grootste toewijding ter hand genomen en voortgezet door de makkers uit het verzet. Het geld bijeen te plicht van heel het Nederlandse volk Dat kon gebeuren op twee erlei' manier; door uitkeringen vanwege het rijk, die betaald werden uit de belastinggelden en door vrijwillige bijdragen. De grondslag is gelegd door recht te geven op een uitkering uit de algemene middelen. Dat recht is gewaarborgd in de wet op het buitengewoon pensioen. De stichting vérricht het onder zoek naar aanleiding van de aan vragen en betaalt ook in het al gemeen de pensioenen uit. Een wettelijke regeling met haar vaste bepalingen kan ech ter, ook als het een goede is zo als, naar ik meen, van de wet op het buitengewoon pensioen kan worden gezegd, geen rekening houffen met alle bijzonderheden, die zich in persoonlijke gevallen kunnen voordoen. Aanvulling kan nodig zijn om telkens mate riële achterstand te voorkomen, om in speciale behoeften in ge zinnen te voorzien, om iets extra's te doen. Er zijn ook ge vallen, die niet onder de letter der wettelijke regeling vallen en toch uit een oogpunt van billijk heid voor uitkering in aanmer king komen. Het is in de samenwerking tus sen de zorg der overheid en het initiatief der stichting, dat het reeds tijdens de bezetting gestel de doel zijn verwezenlijking vindt. De stichting heeft berekend welk bedrag zij nog behoeft om zeker te zijn, dat zij haar taak tot het einde toe ten volle kan vervullen. Zij wil dat bedrag bij eenbrengen in een laatste inza meling, die een afsluitend karak ter kan dragen. Zij had daarvoor geen beter ogenblik kunnen kie zen dan de grootse viering van de herdenking der bevrijding. Wij zijn in deze tien jaar van vrijheid de strijders niet verge ten, die in de vijf donkere jaren van onderdrukking het hoogste offer brachten. Het Nederlandse volk zal, ik ben er zeker van, zijn plicht verstaan tegenover hen, van wie wij niet vergeten dat zij meer deden dan hun pliéht". totdat de oorlogsproductie in werking zou zijn gekomen. Naar schatting van het leger bedraagt de waarde van het in Amerika en elders opgeslagen oorlogsmate riaal 20 milliard dollar. Een vliegtuig van de R.A.F. een oefenvliegtuig van het type Varsity bestuurd door een twintigjarig lid van de grond dienst van de R.A.F., die Zondag avond zonder toestemming van een vliegbasis nalbij Portsmouth was opgestegen, is nabij Valen- ciënnes in Noord-Frankrijk neer gestort. Het toestel stortte neer op een huis in het dorpje Onnaing, nabij Valenciënnes. Een vrouw en twee kinderen werden gedood en twee personen liepen ernstige verwon dingen op. In drie huizen 'brak brand uit. De 22-jarige „joy-vlieger" Manik Agnana, die in India werd geboren, steeg Zondagavond plot seling met liet twee-motorige toestel op van de luchtbasis op Thorney Island. De gehele nacht is naar hem gezocht. Aanvanke lijk meende men dat hij in de Oostelijke buitenwijken van Lon den was neergestort. Later is ge bleken dat Agnani met het vlieg tuig Het Kanaal is overgestoken zonder dat de Britse radarposten er iets van hebben gemerkt Het vliegtuig werd bij het on geluk totaal vernield. Later op de dag is het stoffe lijk overschot van1 Agnani in het wrak van het toestel gevonden. Van gewoonlijk betrouwbare Amerikaanse zijde wordt meege deeld, dat de besprekingen, die admiraal Radford en Walter Robertson met de Chinese natio nalisten hebben gevoerd, op niets zijn uitgelopen. De nationalisten willen geen rechtstreekse bespre kingen met communistisch Ohina, niet over een bestand praten en de eilanden Quemoy en Matsoe behouden. Robertson heeft zich Maandag met Washington in verbinding gesteld en wacht nu waarschijn lijk op instructies, aldus de Ame rikaanse zegsman. Het is niet uit gesloten, dat de beide Amerika nen gisteren nog naar hun tand zouden terugkeren. Robertson heeft Dinsdag stel lingen op het eiland Quemoy ge ïnspecteerd (met gouden pen) vanaf ƒ6,25 tot ƒ66,50 N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE In Saigon hebben zich Dinsdag verscheidene incidenten voorge daan, waarbij drie personen om het leven kwamen en verschei dene gewond werden. In de voorstad Cholon werd vanuit een vrachtauto met sol daten van het nationale leger ge schoten op een jeep met stafof ficieren van de Binh Xuyen, waarop een pantserwagen van deze secte het vuur beantwoord de. Door snelle tussenkomst van Franse officieren van de Commis sie van Goede Diensten kon voor brengen was en is echter een ere- komen worden, dat een algemeen vuurgevecht ontstond. Twee mili tairen kwamen Ibij dit incident om het leven en verscheidene militairen en burgers werden ge wond'. Voorts heeft de bestuurder van een Vietnamese ziekenauto Dins dag met een machinepistool eni ge schoten gelost op een jeep van het Franse leger, zonder echter iemand te raken. Tenslotte wordt nog gemeld, dat een onderofficier van het nationale leger Dinsdag is dood geschoten door onbekend geble ven burgers, die gewapend waren met machinepistolen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1