DE A.A.-CONFERENTIE r Prins Bernhard sprak voor Stichting 1940-1945 de de zware shag! Herdenking „Vijf jaar Ambon in Nederland" Volos bijna geheel verwoest DOUWE EGBERTS Franse vaccine tegen kinderverlamming Het gebied van Gaza WEERSVERWACHTING KOOGWATER ZON- ca MAANSTANDEN MAANDAG 25 APRIL 1955 10e Jaargang No. 3440. De deponering van de bekrachtiging? o or konden der Parijse verdragen Deponering van Belgische ratificatie-oorkonden Rumoer om een dokter ÜSSS op c'o Faroer De New-York Times' over Quemoy en Matsoe satans „rabèrt' 1 Verkl aring van Cockefort Gerucht over generaal Ridgway Het communisme in de Arabische landen Duitse Zuidpool-expeditie De aardverschuiving op midden-Java Zweeds Koninklijk paar vertrokken Boot van Westbsrlijnse douane door Oost- Duitsers aangehouden Wilhelmshaven weer vlootbasis Belgische ex-generaal nam steekpenningen aan Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande N;ordstraat 55-57 Terneuzen ïedacrtie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nd 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 15 ct; znlntosaB advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 6 regejffl liH Iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 3 Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 tras. Als de laatste daad op hun con- tewentie in Bandoeng waarvan het 'hoogtepunt een aanbod van TjouEn-Lai is te onderhandelen over de kwestie-Formosa heb ben de leiders van de Aziatische en Afrikaanse landen Zondag eisen en voorstellen geformu leerd, die er op zijn gericht de wereldvrede te versterken. Be Franse minister van Buiten landse Zaken, Pinay, die op het ogenblik voor overleg met leden der Britse regering, te Londen vertoeft, heeft meegedeeld, dat de bekrachtigingsoorkonden be treffende de Parijse accoorden, waarbij West-Duitsland wordt op genomen in de Westelijke verde diging, op 5 Mei te Parijs en Bonn zullen worden gedeponeerd. In deze verdragen worden de toelating van West-Duitsland tot de Navo en tot de Westeuro- pese unie en de kwestie van de afschaffing van het bezettings statuut en het verlenen van sou- vereiniteit aan de bondsrepubliek geregeld. België heeflt de ratificatie-oor- k««den van het verdrag voor toe lating van West-Duitsland tot de N.A.V.O. in Washington gedepo neerd, aldus heeft het Belgische ministerie van Buitenlandse Zaken bekendgemaakt. Voorts werden te Bonn de rati ficatie-oorkonden van de conven tie over het stationneren van bui lenfendse troepen in Duitsland volgens de Parijse accoorden ge deponeerd'. Het deponeren van de ratiiica tie-documenten van de overige Parijse verdragen is in Brussel geschied. De Deense regering heeft be sloten politieversterking te stu ren naar de stad Klaksvik op de Faroer-eilanden, die tussen de Hebriden en IJsland liggen. De plaatselijke autoriteiten hebben om politieversterking verzocht na ongeregeldheden in Klaksvik, waar een groot deel van de be volking zich verzet tegen de over plaatsing van een dokter. De Deense regering heeft een schip gecharterd, dat waarschijnlijk Donderdagavond nog met de po litiemannen naar de Faroer zou vertrekken. Het gaat om de overplaatsing 'van dr. Halversen, die hoofd is van het plaatselijke ziekenhuis. Hij wordt er van beschuldigd tij dens de oorlog steun te hebben verleend aan de Duitse bezetting in Denemarken en over deze kwestie is geschil gerezen tussen hem en het Deense medische ge nootschap. De Deense autoritei ten hadden daarom besloten dr. Halversen over te plaatsen, doch toen dezer dagen plaatselijke autoriteiten met twee dokters per schip te Klaksvik aankwamen, verhinderde de bevolking dat zij het ziekenhuis betraden. Bij de betoging voor dr. Halversen werd het hoofd van de politie van de Faroer gewond. De betogers sne den voorts de meertouwen van het schip door, waarmee de auto riteiten gekomen waren. Deze zijn daarop naar Thorshavn, de hoofd stad van de Faroer, teruggekeerd. Het merendeel van de Ameri kaanse stafchefs is van oordeel, dat men van atoomwapens ge bruik moet marken, indien de eilanden Quemoy en Matsoe Wor den verdedigd, aldus Hanson BaMwin, de militaire correspon dent van de „New York Times". De stafchef van het 'leger, ge neraal Ridgway, evenwel, die gekant is tegen Amerikaanse deelneming aan de verdediging van deze nationalistische eilan den voor de Chinese kust, is ook tegenstander van het gebruik van' atoomwapens om de eilan den te behouden. Baldwin voegt hieraan toe, dat geen van de stafchefs ge looft, dat Quemoy en Matsoe zonder de hulp van Amerikaanse troepen voor onbeperkte tijd door de nationalisten kunnen worden behouden. „De meerderheid van de staf chefs is klaarblijkelijk van me ning, dat atoomwapens moeten werden gebruikt ten einde een succesvolle verdediging te verze keren. 'In de opvatting van de luchtmacht wordt hierop bijzon der de nadruk gelegd", aldus het artikel in de „New York Tknes". De minister-president van de Chinese volksrepubliek heeft in zijn laatste rede op de conferen tie een voorlbehoud gemaakt in zijn Zaterdag gedaan voorstel di recte besprekingen met de Ver enigde Staten te voeren over de Formosaans crisis. Hij verklaar de Zondag, dat eventuele onder handelingen tussen beide 'landen „niet de minste gevolgen zouden moeten hebben voor de souverei- ne rechten van het Chinese volk oen Taiwan (Formosa) te bevrij den". Hij herbaalde echter, dat Chi na bereid is aan de conferentie tafel plaats te nemen en onder handelingen te beginnen als een poging de spanning in de Straat van Formosa in het bijzonder en in het Verre-Oosten in het alge meen te verminderen. Tjou Bn-Lai heeft in zijn slot rede voorts een oproep gedaan voor besprekingen voor een duur zame vrede in Indo-Ghina en over de hereniging van Korea „door de betrokken partijen". Een slot-communiqué bevat de eensgezinde politiek van de 29 op de conferentie van zeven da gen in Bandoeng vertegenwoor digende landen over kwesties zo als wereldvrede, atoomwapens, kolonialisme, rassendiacrimina- kapper «et -'SiMr- hel aparte cockef markt 16 brouwerijstraat 9 terneuzen voor verzorgd kapwerk en ook voor betere toiletartikelen. tie en economische- en culturele samenwerking In hun redevoeringen op de slotzitting hebben de afgevaar digden er de nadruk op gelegd dat de conferentie de eerste van deze aard in de geschiedenis de Arabische en Aziatische Landen dichter tot elkaar heeft gebracht en hiermede een bijdra ge heeft geleverd tot de zaak van de wereldvrede. De conferentie heeft met name vrijheid verlangd voor de Franse gebieden in Noord-Afrika, het Britse protectoraat Aden en Ne derlands Nieuw-Guinea. Steun werd gegeven aan de Arabische wens voor de terug keer van de Palestijnse vluchte lingen naar Israel. De 29 landen gaven ook uiting aan hun warme sympathie voor „de slachtoffers van rassenapartheid en discrimi natie in Zuid-Afrika". In het 5.000 woorden tellende slot-coimlmuniqué wordt het recht erkend van elk land zich aan te sluiten bij regionale verdedigings verdragen, zoals deze in 't hand vest van de Verenigde Naties worden toegelaten. Over dit on derwerp wordt nader gezegd, dat de landen zich moeten onthouden van regelingen, die dienen voor de bijzondere belangen van een van de grote mogendheden. In 'het communiqué wordt een oproep gedaan tot een verbod van het aanmaken van atoomwape nen, proefnemingen en gebruik daarvan. Aangedrongen wordt op h)et oprichten van een keten van proefstations van Afrika tot Azië om de spreiding van radio activiteit te onderzoeken. Eén van'de laatste daden van de con ferentie was het aanvaarden van een voorstel van Tjou En-La i voor eeh volgende A. A.-conferen- tie. Een datum en plaats werd niet bepaald. De Griekse stad Volos, waar Dinsdag grote schade werd aan gericht door een aardbeving, is Donderdag opnieuw door een aardbeving getroffen en zo goed als geheel verwoest. Minder dan honderd huizen in de stad van 65.000 inwoners zijn gespaard gebleven. Volgens mededeling van het Griekse ministerie van Binnen landse Zaken zijn zes personen om het leven gekomen en zestig De directeur van Engelands voornaamste centrum van atoom onderzoek te Harwell, sir John Cockcroft, heeft voor een com missie in het Lagerhuis ver klaard, dat de huidige mate van radio-actieve verontreiniging van de atmosfeer zó gering is, dat er geen bezorgdheid behoeft te zijn. Waarschijnlijk zou pas een 1.000 keer sterkere verontreiniging ernstig zijn. Over de kobaltbom verklaarde Cockcroft, dat er algemeen ge loofd schijnt te worden, dat der gelijke bommen de gehele aarde zouden kunnen vergiftigen. Het onderzoek in deze kwestie had tot de conclusie geleid, dat er niets schuilt in deze mening. Volgens het in het Engels ver schijnende Argentijnse blad „The Standard", zou generaal Ridgrway, de stafchef van het Amerikaanse leger, binnenkort benoemd worden tot president van de nieuwe onderneming „Kaïiser Argentina". Generaal Ridgway heeft Don derdag Cordoiba bezocht, waar de fabrieken van Kaiser zijn ge vestigd. Na afloop va<nj het be zoek werd hij door president Peron ontvangen. „The Standard" acht het „veelbetekenend", dat generaal Ridgway naar Argentinië is ge gaan vergezeld door E. Kaiser, de (vice-president van het Kaiser - coneem. De politie te Bagdad (Irak) deelt mede, dat onlangs bij een inval in het hoofdkwartier van de communisten in de stad 18 „actieve communisten" zijn ge arresteerd en een grote hoeveel heid belangrijke documenten in beslag is genomen. Uit deze papieren is gebleken, dat men din verbinding stond met communistische bewegingen in naburige landen. Het hoofd van de Iraakse po litie is naar Beiroet gegaan voor een bespreking met de politie hoofden van Jordanië en Liba non over maatregelen tegen re- volutionnaire activiteit. gewond. De toestand van drie ernstig gewonden zou zeer ern stig zijn. In vroegere berichten was gezegd, dat er twaalf doden gevallen waren. De bevolking, die sedert de aardbeving van Dinsdag waar door 3500 mensen dakloos wer den - in een paniekstemming verkeerde, is grotendeels naar de heuvels in de omgeving ge vlucht. Een aantal inwoners vluchtte naar de haven, waar zij de bemanningen van de schepen smeekten hen aan boord te ne men en het „vervloekte land" te verlaten. Na de aardbeving van.' Donder dag hing een grote stofwolk bo ven de stad. Een politiefunctio naris van Volos verklaarde, dat de beving vaini Donderdag ster ker was dan die van Dinsdag. Véél dorpen in de omgeving van de stad zijin eveneens ver woest. Volgens latere berichten zijn zeven personen om het leven ge komen. De burgemeester van de geteisterde plaats schatte de schade op 43 millioen gulden. Be Münehense arts dr. Karl Herrligkoffer, die enkele jaren geleden een geslaagde expeditie naar de Nanga Parbat, de op één na hoogste top van het Himalaya massief, ondernam, wil thans een Duitse Zuidpoolexpeditie op touw zetten. Hij wil een gezelschap van 180 man samenbrengen, teneinde in het Poolgebied wetenschappe lijke onderzoekingen uit te voe ren en de deugdelijkheid van Duitse industrieproducten bewij zen. Zo wil hij met Duitse rups auto's de wegen banen en drie hefshcroefvliegtuigen meenemen. Herrlichkoffer hoopt begin 1957 te kunnen starten teneinde in Prinses Ranghildland zijn eerste basis op het vasteland van de Zuidpool in te richten. Vandaar wil hij in vijf étappes naar de Zuidpool doordringen. Vastgesteld is, dat tot dusver 405 slachtoffers te betreuren zijn bij de aardverschuiving, die de de sa Paksairan op Midden-Java ge troffen heeft. Verder zijn er meer dan 200 geiten omgekomen in de ze ramp, die 46 huizen bedolf on der een laag van ongeveer vijf m aarde. Deze grond was afkomstig van de heuvels aan de voet van de berg Dieng, die een hoogte hebben van 300 tot 400 meter. En kele woningen werden meer dan 200 meter van hun plaats wegge sleurd. De gouverneur van Mid den-Java heeft inmiddels de plaats van de ramp bezocht. Een der heuvels, de Boekit Penga- moen-Amoen, vertoonde reeds in Februari na een windhoos nei ging tot aardverschuiving. Bur gerlijke autoriteiten waarschuw den toen de bevolking aan de voet en op de helling van de heu vels, dat zij naar veiliger oorden moesten vertrekken, doch aan de ze waarschuwing werd geen .ge volg gegeven. Er wordt thans geld bijeengebracht om de slachtoffers te helpen. Slechts 2 zwaargewonde overlevenden kwamen uit het getroffen gebied te voorschijn. Z. K. H. Prins Bernhard heeft Zaterdagmiddag het woord ge voerd in een bijeenkomst te Am sterdam, georganiseerd! ter gele genheid van het tienjarig bestaan van de Stichting 19401945. De Prins zeide het volgende: „Op deze dag bied ik U mijn hartelijke gelukwensen aan met het 10-jarig bestaan van de Stich ting 1940—1945. Er bestaan in Nederland vele stichtingen, die door verstandig beheer een goede plaats in onze samenleving verwierven. Maar de Stichting 19401945 is geen gewone stichting. Zij' be staat nog slechts kort, maar nam reeds op het ogenblik van haar ontstaan een zeer bijzondere plaats in. Het is waarschijnlijk niet nodig, dit hier nader te illustreren. Een volk kent men tenslotte aan zijn levensbeschouwing. Die levensbeschouwing was oorzaak van 'het verzet. En alle verzetsor ganisaties kwamen gezamenlijk tot de overtuiging, dat één stich ting de nabestaanden van ver- zetsslachtoffers en invaliden zou moeten verzorgen. Daarover er is reeds op ge wezen was men. het volstrekt eens. En dit ontstaan uit zo gro te eendracht is wel voldoende be wijs voor de heel aparte plaats, die de Stichting inneemt. Mijn vreugde over dit 10-jarig bestaan is te groter omdat de Stichting er tot nu toe in ge slaagd is de moeilijke opdracht van de illegaliteit met waardig heid te volvoeren, Zij heeft de eenheid weten te bewaren eini het in haar gestelde vertrouwen niet 'beschaamd. In 1945 hoopten wij allen, mis schien wel onbewust, op een toe- komlst zonder veel problemen of zorgen. De oorlog was immers voorbij. ORCAM Ongeveer negen duizend Neder landers hebben, Zaterdag in de Hautrusthailen in Den Haag op een bijeenkomst ter herdenking van de proclamatie van die Repu bliek der Zuid-Molukken een „ibelofte van trouw" afgelegd om „te helpen en te. vechten voor Ambon's vrijhqid". Daaraan wa ren voorafgegaan een redevoe ring van het Tweede-Kamerlid dr J. J. R. Sohmall, die een vlam mend' protest richtte tegen het uitblijven van een positieve daad van de Nederlandse regering in de strijd van de Zuid-Molukken, en was een toespraak voorgele zen van de president van de in ternationale vereniging voor de rechten van de mens, dr Jean- Raul Boncour, die door omstan digheden was verhinderd zelf naar Den Haag te komen. Aan minister-president Drees werd een telegram) gezonden, waarin een klemmend' beroep op de regering wordt gedaan de zaak der Zuid-Molukken alsnog door tussenkomst van de U.N.C.Ï. bij de Verenigde Naties aanhangig te maken. 'De bijeenkomst werd besloten met een toepraak door de alge meen gevolmachtigd: vertegen woordiger van de R. M. S. in ons land, dr J. P. Nikijuluw, die in het bijzonder de stichting „Door de eeuwen trouw" dank bracht voor de van haar ondervonden steun in de strijd der Z.-Molukkers en onder grote bijval betoogde, dat de Ambonezen inj ons land zich niet op het zijspoor laten leiden van hen, die „ons in de armen van Soekamo willen voeren". „Als vijf jaar geleden, juist en beleidvol was opgetreden", aldus dr Nikij'jiuluw, „zou de thans tra gische zaak der Ambonezen niet hebben bestaan". Hij herinnerde eraan, dat volgens 't Nederlands recht de R. M. S. als een onafhan kelijke staat bestaat eini deed een heftige aanval op president Soe- karno, „die op de conferentie in Bandoeng durft te spreken over zelfbeschikkingsrecht, het recht, dat hij de Zuid-Molukken ont houdt". Hij zeide ervan overtuigt te zijn, dat ondanks alle tegensla gen de strijd van de Zuiid-Mokik- ken met succes zal worden be kroond. marcatielijn, en 3. Bezetting van alle buiten posten door geregelde troepen. Ook de patrouilles moeten uit deze troepen bestaan. Israël had, aldus genoemde kringen, het voorstel verworpen tot het vormen van patrouilles, bestaande uit Israëliërs, Egypte- naren en personeel van de Ver. Naties op critieke plaatsen van de demarcatielijn. De Egyptische gouverneur-ge neraal van het gebied van Gaza heeft Donderdag het uitgangs verbod voor de avond en nacht, dat sinds 28 Februari in de dor pen en kampen van Arabische vluchtelingen in dit gebied van kracht is, opgeheven. Israë) heeft drie van de vier voorstellen van de stafchef der Ver. Naties in Palestina, generaal Burns, die een vermindering be ogen van de spanning in het ge bied van Gaza, aanvaard, aldus is van gezaghebbende zijde ver klaard. Deze voorstellen zijn door de Veiligheidsraad gesteund. De door Israël aanvaardde voorstellen zijn: 1. Onderhandelingen tussen plaatselijke Israëlische en Egyp tische bevelhebbers om te komen tot overeenkomsten zoals die welke tussen Israël en Jordanië zijn gesloten voor het gebied van Jeruzalem, 2. De aanleg van een dubbele prikkeldraadversperring langs sommige gedeelten van de de- Het instituut Pasteur deelt mede, dat het een eigen vaccine tegen kinderverlamm ing heeft gemaakt. Het technische pro bleem om het vaccine te produ ceren is opgelost, maar de pro ductie in voldoende hoeveelheden voor algemeen gebruik zal nog enige tijd op zich laten wachten. „Bij elke methode van vaccina tie is het niet alleen van belang om het onschadelijke karakter der methode te verzekeren, hetgeen thans dank zij het Ame rikaanse experiment (van dr Salk) gebeurd schijnt te zijn maar tevens de duur van de be scherming en de methoden om deze te versterken ingeval van vermindering van het effect". Niets kan nadeliger zijn voor de toekomst van een vaccinatie- methode, waarin grote verwach- Koning Gustaaf Adolf van Zweden en zijn gemalin, koningin Louise, zijn gisteravond per trein uit Stockholm vertrokken voor hun bezoek aan Koningin Julia na en Prins Bernhard. Het ko ninklijk paar was vergezeld van de Nederlandse gezant in Zwe den, mr J. Visser, de Zweedse mi nister van Buitenlandse Zaken, Oesten Unden en luitenant-gene raal Ceder Schioeld. tingen worden gesteld, dan te genslagen, die 'het gevolg zijn van een te snel algemeen maken van het gebruik en van een af nemen van de beschermende werking na een paar maanden, aldus het instituut. De Franse geleerden hadden een vaccine vervaardigd op de zelfde basis als het Amerikaan se. In sommige stadia van de productie hadden zij hun voor deel gedaan, met de methoden, die door Amerikaanse en Cana dese laboratoria geïnspireerd waren. TWEEJARIG KIND SPEELDE OP DE SPOORBAAN. Op de onbewaakte overweg bij het Vissertje te Dubbeldam is Za terdagochtend een 2-jarig jonge tje Dick in 't Veld uit Dubbel dam, door een om tien uur uit Dordrecht vertrokken en naar Sliedreaht rijdende trein gegre pen en op slag gedood. Het kind zat gebukt tussen de rails en de bestuurder van de trein dacht aanvankelijk, dat zich een hond op de spoorlijn bevond. Hij gaf fluitsignalen en remde de trein af. Het kind schrok, zag de trein aankomen en liep hard weg. Het had er evenwel geen begrip van tussen de rails vandaan te komen, miaar liep voor de trein uit. De bestuurder kon niet verhinderen, dat het jongetje werd gegrepen. De realiteit der naoorlogse ja ren moest wel veel teleurstellin gen 'brengen. Maar de Stichting heeft niet teleurgesteld. Zij heeft de invali de verzetsman, de nabestaanden naar 'beste kracht en getrouw aan haar opdracht geholpen. Het tralievenster met het ge broken prikkeldraad! is dn Neder land een 'begrip geworden. Een goed begrip, evenals met de stich ting alleen maar de Sticht ing 19401945 kan worden bedoeM. Als ere-lid van het hoofdbestuwr mag ik dat hiier op dit ogenihMk wel eens uitspreken. Ik herhaal: „Op dit ogenblik' want 'het is een belangrijk mo ment voor de Stichting. ■Deze bijeenkomst staat in de volle belangstelling van ons hele volk, van de pers, radio en tefle- visie. Nu immers wordt ingeluid de periode van de grootste epi laat ste inzameling van de Stichting 1940—1945. Aan iedere Nederlander, hier en in den vreemde, vraagt de Stichting een bijdrage, opdat de sluitsteen van vijf millioen gul den worde verkregen. Aan mijn gelukwens verbind ik dian ook de wens, diat het resul taat van deze actie een resultaat moge opleveren, evenredig aan' de betekenis en de waarde va* de door de Stichting verrichte arbeid". De Westberlijnse burgemees ter, dr Otto Suhr, heeft de Ameri kaanse autoriteiten verzocht de onmiddelijke teruggave te be werkstelligen van een motorboot van de Westberlijnse douane en vier douanebeambten, die Don derdag door de Oostduitse volks politie zijn aangehouden op de rivier de Havel. Volgens dit (bericht had de volkspoütie de motorboot op de Havel geënterd en op sleeptouw genomen. De ongewapende West berlijnse douaniers waren daarbij met pistolen bedreigd. Bondskanselier Adenauer heeft Donderdag bij: een bezoek aan de voormalige Duitse vlootbasis W il'helmshaven verklaard, dat de stad binnenkort weer oor logsschepen in haar haven zal zien. Hij deelde mede, dat de plan nen voor de bewapening o.m. voorzien in het stationneren van drie flottieljejagers en 5.000 man in Wilhelmshaven. De Belgische ex-generaal Camille Grimart, 60 jaar oud. heeft voor een rechtbank te Brussel toegegeven steekpennin gen te hebben aangenomen van een firma die aan de aanleg van een N.A.V.O.huisleiding door België heeft gewerkt. Grimart werkte na zijn pen- sionnering bij het departement van Defensie. Onder het personeel van, het ministerie van Defensie dat zich in deze zaak ook moet verant woorden, zijn; nog twee geiwezen gqneraals. medegedeeld door het K.N.MJ. te De Bilt, geldig van Maandag ochtend tot Maandagavond. MINDER KOUD. Licht tot half bewolkt en droog weer. Zwakke tot matige wind, aanvankelijk nog tussen Noord en West, later uit uiteenlopende richtingen. Minder koud dan gis teren. DINSDAG 26 APRIL. Breskens 4.10 4.46 Terneuzen 4.45 5.21 Hansweert 5.25 6.01 Walsoorden 5.35 6.11 ZON MAAN op onder op onder Apr. 26 5.22 19.55 8.03 0.11 27 5.20 19.57 9.17 1.03 28 5.18 19.58 10.36 1.41 29 5.16 20.00 11.55 2.09 30 5.14 20.02 13.12 2.32 T

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1