Wij moeten aan de toekomst denken De conferentie te Bandung \/wc- de- \ftoww met meil De blauwe auto Economische besprekingen jj tussen Oostenrijk en de Sowjet-Unie ieus zomerjurkje Finnen zoeken ijzererts in zee TWEEDE BLAD Zaterdag 23 April 1955 10e Jaargang Ha. 3439 Arbeidstekort De verzilting Toch emigratie Woningnood Verontrusting over toenemende vlagdiscriminatie Radio-Moskou beschuldigt de Verenigde Staten Rusland wil Amerikaanse schepen teruggeven Amerikaans-Frans geschil over Zuid-vietnamesche premier? Kernenergie voor schepen Lr km* ff NEEM PER MAN IfDRIEKWART KAN mi Noodtoestand in Singapore blijft gehandhaafd In verschillende bedrijfstakken horen wij klagen ever gebrek aan arbeidskrachten. Inderdaad is het in deze eon j unctuur-periode, waarin er arfbeid voldoende is, natuurlijk moeilijk om goed en geschikt personeel te vinden en het logische gevolg hiervan is, dat de werknemers goed betaal de en gemakkelijke betrekkingen zoeken. Dit ondervindt ook de Nederlandse zeevaart. Naar blijkt, gaan honderden zeevaren den per jaar over naar een be trekking aan de wal, waardoor het voor de soheepvaartmaat- schappijen steeds moeilijker wordt om personeel te vinden. De Centrale van Kapiteins en Officieren ter Koopvaardij deelde mede, dat zij het vorig jaar ruim zeshonderd leden moest afschrij ven, omdat deze een walbetrek- king hadden aanvaard. Het aan tal afschrijvingen wordt ieder jaar groter en wij, moeten hier uit opmaken, dat de zee blijkbaar veel van haar aantrekkings kracht heeft verloren. Natuurlijk spelen verschillende factoren een rol en het blijkt, dat men het vrij wel eens is over de oorzaken. Deze zouden zijn: de echtgenote trekt meer dan de zee; de lokken de aanbiedingen van de indu strie; meer vrije tijd en gezellig heid bij een walbetrekking. Tegen de eerste oorzaak kan niet veel gedaan worden. Althans men tracht de laatste enigszins te on dervangen door een betere ver lofregeling. Het is en blijft voor de koop vaardij een moeilijke strijd in deze periode, doch men hoopt het wel te klaren en ondanks de moeilijkhden over voldende per soneel te kunnen blijven beschik ken. TOCH EMIGRATIE. Niet alleen in de zeevaart, doch ook elders kampt men met het werknemersiprobleem. Zo deelde de minister van Sociale Zaken mede, dat 'hij er momenteel niet aan denkt over te gaan tot het instellen van een vrije Zaterdag, het zogenaamde Engelse week end." Onder de gegeven omstan digheden zou die niet verant woord zijn, meent hij. Enkele Kamerleden die de hui dige emigratiepolitiek aanvielen, werden door de minister van ant woord gediend. De regering moet wel doorgaan met het bevorderen van de emigratie, verdedigde de minister zich, want de emigratie wordt naast een economisch steedis meer een ruimtelijk pro bleem. De bevolkingsgroei stelt ons land voor onoplosbare puz zles. Inderdaad moeten wij in de toekomst zien en begrijpen; dat de conjunctuur-periode waarin wij momenteel leven niet altijd zal voortduren en dan komt er een terugslag. Om de gevolgen hiervan te beperken, moeten wij reeds nu maatregelen nemen, juist nu de omstandigheden gun stig zijn. DE VERZILTING. De verzilting van onze land- en tuirabouwgronden in het Westen van het land neemt toe. De Delta commissie, die momenteel plan nen uitwerkt tot afsluiting van de zeearmen, hoopt daarmee ook het probleem van de verzilting af te doen, maar voorlopig zijn wij nog niet zover. Trouwens, er zullen nog veel moeilijkheden overwonnen moeten worden, al vorens men zover is, dat er ach ter de dammen zoetwaterbassins zijn, zoals werd geprojecteerd. Onderzoekers van de Organi satie voor Toegepast Natuur wetenschappelijk Onderzoek zijn erin geslaagd langs electronische weg brak en zelfs zeewater te ontzilten. Natuurlijk bestaat er voor de gevonden methode in binnen- en buitenland' grote be langstelling. Hierdoor zou het mogelijk worden reeds voordat het Deltaplan wordt uitgevoerd', de strijd tegen de verzilting met succes aan te binden. Bovendien opent de nieuwe vinding perspectieven in verband met de winning van' drinkwater vooral voor de grote bevolkings centra. Ook hier moeten wij het oog gericht houden op de toe komst en niets ongedaan laten om onze kostbare land- en tuin bouwgebieden in het Westen van ons land voor de steeds voort schrijdende verzilting te behoe den. DE WONINGNOOD. Volksvijand nummer één, de woningnood, is nog steeds een veelkoppig monster, dat wij voor lopig niet onder de 'knie zullen krijgen. De officiële berichten over de voortgang met de be strijding van deze volkskanker zijn niet erg hoopvol. Momenteel is het Bouwcen trum te Rotterdam, in opdracht van het Houtvoorliohtingsinsti- tuut een ontwerp aan het uitwer ken voor het bouwen van hout rijke huizen. Deze huizen zouden sneller te bouwen zijn dan stenen huizen, terwijl ze niet minder solide zijn. De enige belemmerin gen zijn de bestaande bouwvoor schriften, waardoor de bouw van dergelijke huizen practisch on mogelijk is. Er worden momen teel pogingen aangewend om verandering te krijgen in die voor het merendeel verouderde voor schriften. Zou dit lukken, dan heeft het Nederlandse volk een nieuw wapen in de hand gekre gen ter bestrijding van het wo ningnoodmonster. (Nadruk verboden) De heer L. G. Dann, aftredend voorzitter van de afdeling wilde vaart van de Engelse Kamer van Scheepvaart, heeft Woens dag in de vergadering van deze afdeling verklaard, dat de vlag discriminatie in de internationa le scheepvaart ernstige afmetin gen heeft aangenomen en veel aandacht vereist. Hij zeide, dat de kolenovereenkomst met Ame rika, die voorschrijft, dat de helft der door Amerika te leve ren kolen door Amerikaanse schepen moet Worden vervoerd, verbazingwekkend en onbegrij pelijk is. Een dergelijke regeling is niet alleen op zichzelf verwer pelijk, maar heeft bovendien het nog grotere nadeel, diat zij een voorbeeld vormt, dat voor ande re landen wordt nagevolgd. Zo hetlben India en Peru reeds de wens te kennen gegeven, dat de door hen uit te voeren goederen met schepen van de eigen koop vaardijvloot worden vervoerd. Het logische besluit van dit soort vlagdiscriminatie is een volledige ontwrichting van het normale scheepvaartverkeer en het 'bankroet van alle koopvaar dijvloten. De heer Dann deelde verder mede, dat de omvang van de Engelse Vloot van trampschepen enigszins is toegenomen. In Juni j.l. was de totale scheepsruim te 2,5 millioen bruto register ton tegen 2,4 millioen ton in Juni 1952. Het vooroorlogse cijfer 3,4 millioen ton in 1939 is echter nog lang niet 'bereikt. Radio-Moskou heeft Donderdag de Ver. Staten beschuldigd van pogingen om de Aziatisch-Afri- kaanse conferentie te Bandung „in de lucht te laten vliegen" door „een ideologische mijn". De redevoeringen van afgevaardig- Naar het „State Department" bekend maakt, heeft de Sow jet- Unie zich in beginsel bereid ver klaard, deze zomer te Kiel (West- Duitsland) 62 schepen aan de Verenigde Staten terug te geven. De schepen, die thans in de Oostzee worden gebruikt, maken deel uit van de vloot, die de Sow- jet-Unie tijdens de tweede we reldoorlog op grond van de leen- en pachtwet van de Verenigde Staten heeft gekregen. De persdienst van de volkspar tij heeft bekendgemaakt, dat Oostenrijk voornemens is eind Mei a.s. een delegatie naar Mos kou te zenden, welke moet trach ten overeenstemming te bereiken over de definitieve bewoordin gen van enkele der economische clausules van het herziene ont- werp-staatsverdrag, dat het ge volg was van de reis van kanse lier Raab naar Moskou. De punten, waaromtrent nog opheldering moet worden ver kregen, zijn: 1. Het teruggeven van het In kringen van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington is verno men, dat Amerika de premier van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Diem, verzekerd heeft, dat hij volledig door Amerika gesteund wordt, ondanks Franse druk om hem te laten vallen. Toen Diem aan de macht kwam, zegden zowel Frankrijk als de Ver. Staten hem hun steun toe. Volgens de Fransen echter heeft Diem de steun van de bevolking verloren en zij menen, dat hij vervangen moet worden door iemand die ook op steun van de politiek-religieuze secten kan re kenen. De Amerikanen echter n oud en vast aan hun belofte aan Diem, die zij de beste persoon achten om het land stabiliteit te verschaffen en te verhinderen, dat het communistische noorden van het land het volgend jaar de verkiezingen in geheel Vietnam wint. Functionarissen in Washington hebben hun ongerustheid uitge sproken over het kennelijke ver schil tussen de Franse en de Amerikaanse opvatting. Duitse eigendom in de Sowjet- zöne vaa Oostenrijk, waarvoor betaald moet worden met goede ren ter waarde van 150 millioen dollar, te voldoen in zes jaarlijk se termijnen. 2. Tet teruggeven van de Do- nau-scheepvaartmij, waarvoor Oostenrijk 2 millioen dollar aan de Sowjet-Unie zal moeten beta len. 3. Het teruggeven van de olie velden tegen betaling van één millioen ton olie per jaar gedu rende 10 jaren. 4. Onderhandelingen over een handelsverdrag tussen Oosten rijk en de Sowjet-Unie. Volgens de persdienst van de volkspartij zal er een coördinatie bureau worden opgericht, via hetwelk de Oostenrijkse staat van de producenten de goederen zal kopen, die ter betaling van de 150 millioen dollar naar Rus'and gezonden moeten worden. Wan neer het staatsverdrag in de naaste toekomst, zoals men te Wenen gelooft, ondertekend mocht worden, zou de eerste ter mijn van 25 millioen dollar in de federale begroting van 1956 moe ten worden opgenomen. Oostenrijk en de Sowjet-Unie zijn overeengekomen een lijst van goederen op te stellen, welke de Sowjet-Unie bereid is, ter vol doening van de schuld, tegen wereldprijzen te accepteren. Deze vraag zal moeten worden aange past aan de mogelijkheid voor Oostenrijk de verschillende ge wenste goederen te produceren. Met betrekking tot het terug geven van de Oostenrijkse olie velden verklaarden Sowjet-Rus- sische functionnarissen, dat de olieproductie op het ogenblik 3,5 millioen ton per jaar bedraagt. Oostenrijk zou dus gedurende 10 jaar 1 millioen ton olie per jaar moeten afstaan, maar het zou van het begin af aan kunnen beschikken over 2.5 millioen ton olie per jaar. den van Irak, Thailand en de Philippijnen, „landen die in feite koloniale aanhangels van de Ver. Staten zijn", strookten niet met de belangen en het streven van de volleen van Afrika en Azië. Zij hadden ten doel een breuk tot stand te brengen tussen de 29 aan de conferentie deelnemende lan den. Volgens radio-Moskou is hef duidelijk, dat de delegaties van Turkije, Thailand, de Philippijnen en Irak en enkele andere landen „door Washington de rol zijn toe bedeeld van een soort ideologische mijn, door middel waarvan het de conferentie van Bandung in de lucht denkt te kunnen laten vlie gen". VERDRAG TUSSEN COMMU NISTISCH CHINA en INDO NESIË GETEKEND. De premier van communistisch China, Tsjou en-Lai, en de Indo nesische minister van Buitenland se Zaken, Sunario, hebben Vrij dag een verdrag ondertekend om een eind te maken aan de „dub bele nationaliteit" van de 2,5 mil lioen Chinezen in Indonesië. Dit verdrag is het eerste van Tsjou met een niet-communistisch land. Ingevolge dit verdrag zullen in woners van Chinese afkomst in Indonesië binnen twee jaar moe ten beslissen of zij de Chinese of Indonesische nationaliteit wensen Bij de ondertekening zeide Tsjou: „Het is van grote beteke nis, dat deze kwestie is opgelost tijdens de A.A.-conferentie. Dit is weer een goed voorbeeld van het oplossen van moeilijke vraag stukken tussen ons Aziatische en Afrikaanse landen in een geest van vriendschappelijke onder handelingen. Ik waarborg, dat de regering van de Chinese volksre publiek het heden ondertekende verdrag standvastig zal nako men". Tsjou heeft prins Wan van Thailand en generaal Romulo van de Philippijnen uitgenodigd Vrij dagavond met hem te dineren. Deze drie, die Woensdag aan een diner de gasten v,an premier Neh- roe waren, zullen, naar men ver wacht, hun besprekingen over Aziatische vraagstukken, o.a. over de 10 millioen Chinese inwoners in andere Zuidoost-Aziatische landen, voortzetten. De Amerikaanse minister van Marine, Thomas, heeft voor een Congrescommissie verklaard, dat naar zijn mening waarschijnlijk dit jaar een begin kan worden gemaakt met de constructie van een atoominstallatie voor het voortbewegen van oppervlakte schepen. Volkomen pretentieloos maar niet minder charmant is het zomerjurkje dat wij ditmaal uit kozen voor onze rulbriek van het uitgezette patroon. De sleutel- gatvormige halsuitsnijding laat voldoende huid vrij omj te brui nen. Coupenaden die uit de taille komen, geven het voorpand' dat middenvoor sluit, een goede pas vorm. De mouwtjes zijn vrij kort en worden zo ingezet dat de mouwnaad precies op de zijnaad vam het lijfje valt. Het achter pand is, behoudens enige coupe plooitjes, geheel glad. Zowel in de voor- als aohterrok zijn losse plooien ingelegd, die de rok een prettige wijdte geven. We maken dit jurkje van kunstzijde imprime of van een bedrukte katoenen stof die tegen woordig als veredeld katoen zo'n furore maakt en welhaast ideaal is voor zomerjurkjes. Het patroon is uitgezet voor maat 46, want dit model laat zich uitstekend dragen door de wat grotere maten. Naden en zomen zijn nog niet in het patroon be rekend en moeten dus alsnog worden bijgeknipt. Bij het over- tekenen op ware grootte moet men zich laten leiden door de bij de stippellijnen geplaatste cijfers, die centimeters aanduiden. Het beleg voor het voorpand verkrijgt men door van het voor pandpatroon de reep af te knip pen, die links ligt van het op dit patroondeel getrokken stippel lijntje. BESTELLEN. Knippatronen van dit model voor de maten 44 t/m 48 kunnen worden besteld Ibdji Perspatromen- dienst, postbus 35, Utrecht. Be stellingen kunnen geschieden per postwissel of per brief met in sluiting van 0,90 aan postze gels!. Na ontvangst van dit bedrag en bij juiste vermelding van het nummer P.A. 356 en de gewenste maat wordt het patroon u zo spoedig mogelijk toegezonden. (Het insluiten van knipsels is bij vermelding van het nummer niet noodzakelijk.) Maattabel: 44 46 48 109 112 116 82 90 100 112 118 124 126 128 130 Bustwdjdte Taillewijdte Heupwijdte Lengte Vergeet u niet uw adres in de brief te vermelden? BARBARA. (Nadruk verboden) _7_iTrrr-T—u i grcnierpa mouw D.a.35S.uiraezet 'opmaai~gg voorroJ< achterrok Deskundigen van de Finse maatschappij „Vuoksenniska" zijn bezig met een onderzoek naar twee magnetische velden in de wateren rond de tussen Zweden en Finland gelegen c, •9 z 1 1 Zonsveld keek triomfantelijk naar Bijlman en vroeg daarna verder: „Weet je nog vanwaar ik je opbelde?" „Intercommunaal Hilversum, zei je." Bijlman begreep onmiddellijk, dat beide mannen hiermede als het ware elkanders alibi beves tigden. De vraag was thans, of Zonsveld wérkelijk van uit Hil versum had opgebeld en, of Van Bennekom wérkelijk uit z'n bed was gehaald. Of... stonden bei den te liegen? „Zeker een bijzonder belang rijk gesprek geweest," begon hij te vissen. „Hoe dat zo?" vroeg Zonsveld verwonderd en het even vergro ten van zijn grijze ogen bracht een uitdrukking van niet-begrij- pen op zijn gelaat, die deze ver wondering écht deed lijken. „Om iemand middernacht nog intercommunaal op te bellen," antwoordde Bijlman. „Ah zoooo!" Zonsveld lachte luid met z'n klankrijke stem. „Laat ik u hiervan de reden ver klaren," zei hij, „Enige dagen ge leden vertelde ik u reeds, dat ik vermoedelijk mijn notitie-boekje in het hotel in Haarlem had ver loren, waar ik op de avond van door A. H. VAN OMMEN. Nadruk Verboden. de moord de nacht doorbracht. Daar ik hierin alle orders van mijn afnemers noteer, zult u be grijpen, dat ik door het verlies zeer gedupeerd was. Nu herin nerde ik mij gisterenavond plot seling, dat ik ook nog bij mijn vriend Van Bennekom was ge weest, toen hij mij wilde raad plegen over het al of niet gereed maken van die zichtzending ju welen. Ik ben nu eenmaal een impulsief mens, inspecteur, dus belde ik mijn vriend direct op! Dat is alles... ofschoon ik het boekje ook niet bij hem verloren heb," besloot hij. „Maakt u zich niet verder on gerust, mijnheer Zonsveld. Het verloren schaap is gevonden. Mijn collega heeft uw alibi in Haarlem direct onderzocht en in de kamer, waar u die nacht ge logeerd hebt, heeft de hotelier uw notitie-boekje gevonden Ik vermoed, dat mijn collega het nog in zijn bezit heeft en in dit geval moet u hem excuseren, dat hij het niet onmiddellijk aan u heeft opgezonden. Wij hebben er enige onbescheiden blikken in geworpenU zal het begrij pen... voor het onderzoek, niet waar?" „Geeft niets, hindert helemaal niets, inspecteur. Ik ben al lang blij, dat het boekje terecht is!" riep Zonsveld verheugd. „Vanavond nog zal ik het aan uw adres in de Van Breestraat laten bezorgen," beloofde Bijl man. Hierna wendde hij zich weer tot Van Bennekom: „Om nog even terug te komen op dat telefoongesprek, mijnheer Van Bennekom. Misschien vindt u het een rare vraag, maar hoe kunt u bewijzen, dat mijnheer Zons veld u tegen middernacht uit uw bed belde?" De juwelier keek stomver baasd en deze verbazing was on getwijfeld echt. „Uit mijn béd belde?... Wel, ik lag te slapenik sliep... Hoe kan ik dat nou bewijzen?" bracht hij er uit. „Uw huishoudster heeft u mis schien gehoord," deed Bijlman zijn strikvraag. „Dat mens is bijna stok-doof", kwam het prompte antwoord. Op dit moment kwam het „mens" zonder kloppen de ka mer binnen met een blad met kopjes en een potje thee. Bijl man hield haar staande en de mond dicht bij haar oor bren gend, toeterde hij: „Hoe laat lag u gisterenavond in bed?" „Wat voor pret?" vroeg het oudachtige vrouwtje. „In bed!" brulde Bijlman. „Wat is er in m'n bed?" vroeg ze argwanend. Bijlman wiste zich een zweet druppel van het voorhoofd, 'doch tijdens deze korte bezigheid had zij het blad op tafel gezet en van onder haar schort een hoorn te voorschijn getoverd, die ze nu in haar oor duwde. De inspecteur herhaalde zijn vraag. Een dergelijke indiscrete infor matie deed haar de neus tven optrekken, doch een knikje van Van Bennekom deed haar ant woorden: „Half twaalf, meheer." „Was mijnheer Van Bennekom toen al naar zijn slaapkamer ge gaan?" ,Die lag toen al lang te maf fen", zei ze met een gezicht als of ze zeggen wilde, „waar be moeit die kerel zich mee." „Hoe wist u, dat mijnheer eh... mafte?" „Nou moeals je naar je slaapkamer gaat, dan doe je dat toch om te maffen," antwoordde ze verontwaardigd. „Natuurlijk, natuurlijk," gaf Bijlman toe. „Maareweet u misschien, of mijnheer Van Ben nekom om kwart over twaalf nog is opgeroepen?" „Opgeroepen?' „Ja, ik bedoel opgebeld, tele fonisch is opgeroepen," verdui delijkte hij. Ze trok een diepe rimpel in het perkamentachtige voorhoofd. „Kijk u eens, gehoord heb ik het niet. Ik ben een klein beetje doof, weet umaare ik weet wel, dat ik vannacht d'r even uit moest. Uit gewoonte kijk je dan even op de wekker en 't was half één. M'n wekker gaat altijd een kwartiertje voor, snapt u, dus was het toen een kwartier vroe ger als 't later was, snapt u?" Bijlman knikte heftig, dat hij het Inderdaad begrepen had. (Wordt vervolgd.) Aalandseilanden, waar zij ijzer erts hopen te vinden. Zou deze delfstof inderdaad in exploiteer- bare hoeveelheden en kwaliteit worden aangetroffen, dan zal, volgens „Dagens Nyheter" wel licht een tunnel worden gegra ven van de kust naar de vind plaats in zee. In de zomer van het vorige jaar is het onderzoek naar het kleinste van de twee magnetische velden al begonnen. Door echopeilingen van schepen af en door magnetische karte ring van vliegtuigen uit heeft men de ter plaatse zeer onregel matige structuur van de zee bodem nauwkeurig in kaart kun nen brengen. Het gaat er nu om vast te stellen, hoe diep het on geveer twee vierkante kilometer beslaande magnetische veld ligt. Op een zalmvisserijschip is een magnetometer geplaatst, met behulp waarvan de dikte van het magnetisch veld bepaald kan worden. De positie van het schip tijdens deze metingen wordt vastgesteld met een op het land geplaatste radarinstallatie. Is dit werk gedaan, dan zal door middel van onderzee-explosies erts naar boven worden ge bracht, opdat kan worden onder zocht, of een lonende ontginning mogelijk is. Nog dit voorjaar hoopt men met dit onderzoek gereed te komen. Behalve naar ijzererts wordt op het ogenblik in de wateren bij de Aalandseilanden ook naar kalk gezocht. i&iU De eerste, pas verkozen rege ring van de Britse kroonkolonie Singapore heeft Vrijdag bekend gemaakt, dat de noodtoestand, op basis waarvan leger en politie speciale bevoegheden hebben om het communisme te bestrijden, zal blijven gehandhaafd. Deze beslissing werd bekend gemaakt in een rede van de gou verneur, sir John Nicoll, ter ge legenheid van de openingszitting van de eerste wetgevende verga dering van de kolonie. Sir John voegde eraan toe, dat de nieuwe regering echter een diepgaande studie maakt van de noodtoestand en daarmede ver bonden speciale maatregelen en van plan is alle speciale bevoeg heden, die niet langer nodig wor den geoordeeld voor het handha ven van orde en rust, in te treic- iMUL

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5