Binnenlands nieuws De blauwe auto RADIO? Minister Beyen over de Europese Integratie Russische één-Mei leuïen 10de verjaardag van Pools-Russisch verdrag WRIGLEY VULPENNEN Voedseldroppings op de middag van de 5de Mei Vrijwillige verbetering van onjuiste belasting aangifte TWEEDE BLAD Vrijdag 22 April 1955 10e Jaargemg N«. 3438 iwuiimiin De komende wereldtentoonstelling in Brussel Oost-Duitsland en de West-Duitse bewapening Koningin Elizabeth jarig Aardbevingen! in Griekenlandf Prins Bernhard spreekt voor stichting 1 940- 45 H.M. de Koningin zal E 55 openen DIEF VAN DURE BROCHE GEPAKT. KA(jW heerlijk verfrissend zuivert uw adem goed voor de tanden Wat brengt de Minister Beyen heeft gisteren te Leiden een rede gehouden voor de Nederlandse Raad van de Europese Beweging, waarin hij o.m. aankondigde binnenkort aan zijn buitenlandse collega's concretere voorstellen te zullen doen voor een algemeen econo mische integratie van Europa in supra-nationaal verband. De heer Beyen was zijn toe spraak begonnen met te wijzen op de diepe ontmoediging, die de afwijzing door het Franse parlement van de Europese de fensie gemeenschap in de krin gen van hen, die de Europese in tegratie nastreven had veroor zaakt. Maar hij meende dat aan deze ontmoediging een einde be gint te komen. Het moment was daarom gekomen, om zich op de betekenis der Europese integra tie opnieuw te bezinnen. Het kernvraagstuk bij alle in ternationale samenwerking is de coördinatie der politieke en eco nomische verantwoordelijkheden, die de landen, naar binnen en naar buiten, dragen. In de ontwikkeling van de or ganisatievormen van internatio nale samenwerking noemde mi nister Beyen de supra-nationale gemeenschap de hoogste tot nu toe bereikte trap. Het kenmer kende van de supra-nationale or ganisatie is, dat aan die organi satie door de deelnemende lan den zekere verantwoordelijk heden worden overgedragen en in verband daarmede zekere be leidsbevoegdheden worden ge geven. De minister noemde twee uiterst belangrijke gebieden van regeringsbeleid, n.l. de defensie en de economie, waar een conse quente gezamenlijke politiek nauwere bindingen nodig maakt, en waar in verband daarmede behoefte werd gevoeld aan een gemeenschapsorgaan, waaraan zekere verantwoordelijkheid kan worden overgedragen. Op het gebied der defensie heeft Europa de samenwerking in supra-nationaal verband ten slotte niet aanvaard. De minis ter achtte het echter onjuist te menen, dat dit bepalend zou zijn voor de vorm van samenwerking, die op het gebied der economie moet worden gekozen. Nu de E. D. G. is weggevallen rijst in zuiverder vorm de vraag of men de saamhorigheid van Europa moet bevorderen van de politieke zijde dan wel van de functionele zijde. De minister zeide, dat zijn standpunt altijd is geweest, dat een politieke struc tuur zonder welomschreven be leidstaak niet voldoende saam horigheid kan brengen. Aan de andere kant kan van samenwer king voor een functionele taak geen werkelijke bevordering der Europese saamhorigheid worden verwacht, tenzij die taak een al gemeen karakter heeft. Integra tie per productiesector mist dit algemeen karakter. De benade ring van algemeen economische zijde achtte de minister in het huidig tijdsgewricht de enig mo gelijke weg ter bevordering van de politieke saamhorigheid. Want ecenomische kracht is de noodzakelijke onderbouw voor de handhaving der Europese po litieke eenheid. Vaststellende, dat langs de weg der intergouvernementele sa menwerking, met name in de O.E.E.S., uiterst belangrijke re sultaten waren bereikt, zei minis ter Beyen, dat er een grens is aan wat men langs die weg be reiken kan, juist omdat het vraagstuk der verantwoordelijk heid voor de gevolgen van een gezamenlijke economische poli tiek in intergouvernementeel ver band niet wordt opgelost. Hij meende daarom, dat de re geringen het vraagstuk van de algemene economische integra tie van Europa in supra-natio naal verband opnieuw in studie moeten nemen. x Minister Beyen zeide te hopen binnenkort de gelegenheid te hebben meer geconcretiseerde voorstellen aan zijn buitenlandse collega's te doen. Hij vertrouw de, dat voor die voorstellen de steun der Benelux-partners ver worven zou kunnen worden. Die voorstellen zullen geen economi sche of politieke afsluiting naar buiten inhouden, Deelneming van zoveel mogelijk West-Euro- pese landen is gewenst. Met die West-Europese landen, die niet tot deelneming bereid of in staat blijken te zijn moet van de aan vang af, naar nauwe associatie worden gestreefd. De minister zeide tot besluit zich ervan bewust te zijn, dat het tijd en geduld zal vragen om het uiteindelijke doel te bereiken. Maar hij waarschuwde, dat de ervarin.g der twintiger en derti ger jaren geleerd had, dat met halfslachtige pogingen, ook al gaan zij in de goede richting, geen resultaat kan worden be reikt. Hlllllllllllllllllillllllllllill (met gouden pen) vanaf ƒ6,25 tot ƒ66,50 N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE De leuzen voor de komende viering van de eerste Mei in de Sowjet-Unie leggen er de nadruk op, dat de grootste voorrang moet worden gegeven, aan de ontwik keling van de zware industrie en de opbouw van de Russische strijdkrachten. In de leuzen op het gebied der buitenlandse poli tiek klinkt echter een verzoenen de toon ten aanzien van het Wes ten door en opnieuw wordt in deze leuzen herhaald, dat de Sow jet-Unie vrede wenst. „Tass", het officiële Russische persbureau, maakte Woensdag 69 leuzen voor de eerste Mei bekend. Deze leuzen worden elk jaar voor de viering van de eerste Mei en de zevende November (de ver jaardag van de revolutie) uitge geven. ij bevatten gewoonlijk de voornaamste punten van de Sow- Op de tiende nationale bevrij dingsdag, 5 Mei a.s. zullen even als andere jaren doch ditmaal in de namiddag, boven elf plaatsen in ons land voedselpakketten aan witte parachutes voorzien van de bevrijdingswimpels de wet van de zwaartekracht gehoorzamen en neerdalen op Nederlands bo dem. Dan zal jong en oud, per ra dio geattendeerd op de plaats, een wedloop ondernemen om als eer ste het begerenswaardige pakket te bemachtigen. Doch vooral zal dan getracht worden als eerste de bevrijdingswimpel in te leveren bij de controle-post, waarmee men een vaoantiereis van circa 14 dagen naar Zuid-Frankrijk of Joego-Slavië voor één persoon kan winnen. De tweede wimpel drager krijgt een luxe voedsel pakket met allerlei heerlijkheden ter waarde van 27.50 benevens een gratis vlucht met een instruc tie-zweefvliegtuig en de derde (laatste) die zich met de wimpel meldt is winnaar van een voed selpakket ter waarde van 17.50. Twaalf vliegtuigen van de rijks luchtvaartschool zullen voor deze droppings het luchtruim kiezen en op talrijke plaatsen langs de Ter gelegenheid van de wereld tentoonstelling 1958 te Brussel, zullen nabij het expositieterrein parkeerplaatsen worden ingericht waar 50.000 auto's gestald kunnen worden. Het park van Laken en het park van Ossegem zullen door een met bloemen getooide brug van 23 meter breedte en 400 me ter lengte met elkaar worden verbonden vanwaar men een prachtig overzicht over de expo sitie zal hebben. Op de tentoon stelling zullen de bezoekers een rondrit kunnen maken in minia tuurtreintjes. Van een helihaven nabij de tentoonstelling zullen dagelijks 40 helicopters opstijgen naar Rotterdam, Bonn, Dord- mund, Parijs en Luxemburg. Zij zullen 19 personen kunnen ver voeren. De buurttrams zullen in een tunnel worden ondergebracht terwijl een drietal nieuwe auto wegen toegang zal geven tot de tentoonstelling. vliegroute tevens enige honder den kleine oranje parachutes uit werpen met een pakje sigaretten en een kaart, waarop de aandacht wordt gevraagd voor de witte broodactie met de vlaggetjes van 25 cent, van het Nederlandse bak kerscomité ten bate van 't Rode Kruis en de Stichting 1940—1945. De toestellen van de rijkslucht vaartschool zullen in groepen van vier op enkele plaatsen de drop pings verrichten, daarna zich na bij Lopik verenigen en in geslo ten formatie de laatste parachu tes uitwerpen. De voedselpakketten met de grote witte parachutes en de be vrijdingswimpel bevatten een wit broodje, een rol blikjes vleeswa ren, 1 rol biscuit, pakjes koffie, thee, soep, kaas, 1 doosje sigaret ten en een blikje cacao alsmede .twee repen chocolade. Boven de elf droppingsplaatsen die tij dens de radio-uitzending van 14 tot 16 uur worden bekend ge maakt zullen drie van deze pakketten worden afgeworpen. Deze actie is tot stand geko men door samenwerking tussen de Nederlandse Radio Unie, de rijksluchtvaartschool, de afdeling voorlichting van het departement van Verkeer en Waterstaat en de Stichting 1940—1945. Van gezaghebbende Oostduitse zijde is verklaard, dat de opening van Oost-Duitsland in een com munistisch verdedigingsplan uit gesteld wordt in de hoop dat het Oostenrijkse voorbeeld er alsnog toe zal leiden dat de bewapening van West-Duitsland niet door gaat en dat beide deden van Duitsland „op militair neutrale basis" kunnen worden herenigd. Ook de communistische druk op West-Berlijn zou niet worden vergroot. De Sowjet-Unie en Oost-Duitsland zouden niets on dernemen „om de goede invloed teniet te doen, die de met Oosten rijk bereikte overeenkomst mo gelijk op de mening van het Wes ten heeft gehad". „Wij zullen geen paniekmaat regelen nemen, zelfs niet als en kele Westduitse recruten de ka zernes betreden", aldus de zegs man. jet-politiek op binnen- en bui tenlands gebied. In November werd in één van de voornaamste leuzen de nadruk gelegd op het feit, dat de Sowjet- politiek gericht is op het berei ken van een verdere vergroting van de Sowjet-economie en ver hoging van het materiële en cul turele levensniveau van de be volking. Bij de nieuwe Mei-leu zen valt de nadruk op de ontwik keling van de zware industrie als basis voor de verdere vergroting van de gehele nationale economie. De Russiscre strijdkrachten wordt in een leuze opgedragen, aanhoudend de militaire en poli tieke kennis •uit te breiden, de militaire opleiding te vervolma ken en zich te oefenen in de nieuwste technieken en met de modernste wapens. Één der leuzen op het gebied der buitenlandse politiek luidt: „Lang leve de vriendschap tus sen de volken van Groot-Brit- tannië, de Ver. Staten en de Sow jet-Unie in hun strijd voor ver mindering van de internationale spanning, een vreedzame samen leving van staten en voor verze kering van een blijvende vrede". Uit andere leuzen blijkt, dat het Kremlin nog steeds hoopt op een „verenigd, onafhankelijk, de mocratisch en vredelievend Duits land." De „misdadige politiek om West-Duitsland te veranderen in een broeinest van een derde we reldoorlog" wordt in die leuze veroordeeld. Koningin Elizabeth van Enge land vierde Donderdag haar 29ste verjaardag. Deze verjaardag werd echter niet officieel gevierd. De officiële koninklijke verjaardag wordt op 9 Juni gevierd, met als hoogtepunt van de viering de tra ditionele „trooping the colour"- plechtigheid in Londen. De koningin vierde haar werke lijke verjaardag Donderdag in fa miliekring op Windsor Castle. In Londen zelf werden door de ar tillerie saluutschoten gelost, 41 schoten vanuit Hyde Park en 62 met kanonnen op de muren van de Tower. Marineschepen in alle Britse havens brachten eveneens een eresaluut. Woensdag zijn in de Griekse stad Voois, die Dinsdag werd ge troffen door een aardbeving, de gehele dag aardschokken gevoeld. De angstige bevolking brengt op nieuw de nacht in de open lucht door. Een functionaris van het kabi net van de premier heeft een reis langs de getroffen gebieden ge maakt. Hij verklaarde Woensdag, dat in Volos 500 huizen zijn ver woest en op het platteland even eens 500. E'en krachtige aardbeving heeft Donderdag opnieuw Volos geteis terd. Dinsdag j.l. werden in Volos 3500 mensen dakloos gemaakt door een krachtige aardbeving. In berichten van de plaatselij ke autoriteiten van Volos aan het ministerie van Binnenlandse Za ken wordt gezegd, dat de nieuwe beving „de ramp heeft voltooid". Vele huizen, die Dinsdag half verwoest werden, zijn thans ge heel ingestort. Volos ligt ongeveer 250 km ten N. van Athene. De bevingen duren voort na de eerste krachtige schok. Een ge weldige stofwolk hangt boven Volos. Het aantal slachtoffers neemt toe. Volgens latere berich ten zijn er veertig gewonden. Reddingsploegen zoeken naar slachtoffers onder de puinhopen. Volgens mededelingen, afkom stig van schepen, die in de ha ven Van Volos voo ranker liggen, lopen vele mensen in paniek op de kaden en vragen het „ver doemde land" te mogen verlaten. De openbare gebouwen zijn ver laten. De voedselvoorziening en de vrebindingen zijn in de war. Men heeft tot nog toe twaalf lijken gevonden. 51 Mensen zijn volgens de huidige berichten ge wond. „Er zijn niet meer dan honderd huizen in Volos intact. Vele dor pen in de omgeving zijn geheel verwoest", aldus deelde 'n plaat selijke politieman mede. De Poolse premier, Cyrankie- witsj, heeft op een bijeenkomst in Moskou ter gelegenheid van de tiende verjaardag van het Pools-Russische verdrag ver klaard, dat de strijdkrachten van de Sowjet-Unie en de volksrepu blieken onder een gemeenschap pelijk opperbevel moeten worden geplaatst om het hoofd te kun nen bieden aan „alle eventuali teiten die kunnen voortvloeien uit de Parijse accoorden". De bijeenkomst, in de zuilen gang van het paléis der vakver enigingen in Moskou, werd o.m. bijgewoond door Boelganin, Mo- lotof, Malenkof, Kaganowitsj, Mi- kojan, Perwoechin en Saboerof. De Poolse delegatie onder leiding van Cyrankiewitsj, die voor de plechtigheid naar Moskou was gekomen, omvat o.m. generaal Bowdritowski, chef van de Poolse generale staf. Cyrankiewitsj verklaarde ver der, dat Polen bereid is het Pools- Russische verdrag uit te breiden als „de omstandigheden dat eisen". Tevoren had de voormalige Russische ambassadeur in War schau, Mikhailof, die nu minister van Cultuur in de Sowjet-Ünie is, verklaard, dat de Oder-Neisse- grens de ontwikkeling van Polen als onafhankelijke staat verze kert. In diplomatieke kringen in MosT kou meent men, dat de Poolse de- Prins Bernhard zal Zaterdag a.s. een korte rede uitspreken op de vergadering van de Stichting 1940'45 te Amsterdam. Voorts zal de Prin,s Maandag 25 April om 20.00 uur voor de zender Hilver sum II spreken over deze stich ting. legatie tijdens haar verblijf in Moskou belangrijke besprekingen zal voeren. In deze kringen wijst men er voorts op, dat op het ogenblik een groot aantal Poolse officieren in de Russische hoofd stad verblijft. Chroesjtsjef, de secretaris van de Sowjet-communistische partij, is Woensdag met een Sowj et-de- legatie in Warschau aangekomen voor de plechtigheden in de Pool se hoofdstad n.a.v. de tiende ver jaardag van het Pools-Russische verdrag van vriendschap, weder zijdse hulp en na-oorlogse samen werking. Van deze Sowj et-dele gatie maakt o.a. ook maarschalk Konief deel uit. Chroetsjtjef verklaarde in War schau in een rede, uitgezonden door de Poolse radio, dat, „hoewel wij tegenstanders zijn van het kapitalisme, wij evenwel over tuigde aanhangers zijn van de vreedzame samenleving van de kapitalistische en communistische stelsels, omdat dat de enige rede lijke oplossing is". De Sowjet-Unie, Polen en de andere landen die „door de her leving van het Duitse militarisme bedreigd worden" zullen op de Parijse accoorden antwoorden met een verenigd militiar opper bevel. „Wij kunnen niet anders", aldus Chroesjtsjef, „wij zullen alles doen wat in onze macht ligt om een nieuwe Duitse agressie te verhinderen". Hij gaf een overzicht van de betrekkingen van de Sowjet- Unie met andere landen. Hij wees op het belang van het verbeteren van de betrekkingen met Zuid- Slavië en op het positieve resul taat van de Russisch-Oostenrijk- se besprekingen in Moskou, die „een belangrijke bijdrage hebben geleverd aan de door de Sowjet- Unie gewenste internationale ontspanning". De opening van de nationale energie manifestatie „E 55" op 18 Mei zal worden verricht door H. M. de Koningin in tegenwoor digheid van Z.K.H. Prins Bern hard. In het begin van dit jaar ver voegde zich een 21-jarige Bloe- mend!aailse scheepsbediende bij een Haarlemse juwelier met een met diamiantemi bezette broche. Daar de broche een waarde had van minstens 700,vertrouw de de juwelier de zaak niet; hij waarschuwde de politie. De jon geman deelde aanvankelijk mee de broche gevonden te heiblben maar later verklaarde hij haar ontvreemd te hebben uit een hut van een Engelse dame aan boord van een schip, dat op Zuid-Afri- ka vaart en waarop hij werk zaam was. Het schip lag toen in een 'haven in Zuid-Afrika. Via de HollandAfriikalijn werd' het de 1 politie bekend wie de Engelse da- De herdenking van de tiende verjaardag van de bevrijding van ons land is voor de regering aanleiding de belastingplichti gen die, om welke réden ook, na de bevrijding aangiften voor (be lastingen onjuist hebben gedaan, tot en met 31 Mei 1955 in de ge legenheid te stellen hun fiscale positie alsnog vrijwillig te zuive ren. Indien een belastingplichtige uiterlijk op genoemde datum aan de inspecteur der belastingen schriftelijk of mondeling mede deling doet van de feiten waar door te weinig .belasting is be- een gezonde gewoonte door A. H. VAN OMMEN. 110) Bijlman begaf zich naar het hoofdbureau, waar hij direct bij de commissaris werd geroepen. Het onderhoud was kort, doch niet vriendelijk,Het werd nu eens tijdzus en zoBijl man zei, dat hij sterke vermoe dens had. Neen, feiten wilde de commissaris hebben. Goed, hij zou een arrestatie verrichten, maar dan liep hij de kans de zaak te verprutsen. Wie?.Nee, Bijl man vertikte 't namen te noemen. Wel, de commissaris eiste alle mogelijke spoed bij het onderzoek te zetten, anders moest hij hem Bijlman een andere inspec teur toevoegen. Als-je-blieft, de commissaris had het avondblad alDe „Avondbode" had al een geniepig stukje geplaatst. Of de politie nog wat deed in de moordzaak in de Kalfsjeslaan, en of deze tweede moord niet voor komen had kunnen worden. Ook vroeg de „Avondbodewaarom de journalisten zo slecht werden ingelicht. Was dat, omdat de po litie niet meer los wilde laten, teneinde het onderzoek niet te bemoeilijken, of was het omdat Nadruk verboden. de politie zélf niet meer wist. In dit laatste geval stond het onder zoek er wél beroerd voor! Nijdig had Bijlman de krant op tafel gesmeten en terwijl hij van zijn stoel opsprong, had hij de commissaris toegeroepen: „Ik geef u de verzekering, dat Drost en ik binnen 24 uur de dader en zijn handlangers achter slot en grendel hebben!" Toen Bijlman weg was, had de commissaris stiekum zitten grin niken. Zó moest hij Bijlman heb ben! 't Was hopeloos, vond Bijlman. Met een even hopeloze inspecteur Kuit had hij alle rapporten door gelezen, herlezen, besproken, steeds maar sigaretten dampend, maar 't resultaat was en bleef ni hil. Kuit besloot zijn onderzoek tot Diemen, Nieuwendam en Schellingwoude uit te strekken en Bijlman zocht z'n Betsy op en tufte er op naar het Damrak, waar hij de juwelierswinkel bin nenging. Van Bennskom had juist met ean klant afgerekend, toen hij de winkel binnenkwam. „Wel inspecteur, komt u mij goed nieuws brengen?" begroette de juwelier hem. „Komt u mee naar boven. Toevallig is mijn vriend Zonsveld op visite en hij vroeg mij zojuist, of ik al iets van u gehoord had." Bijlman volgde de man naar boven, waar Zonsveld hem na een verbaasde blik joviaal begroette en de hand drukte. „U kijkt erg sip, mijnheer Bijl man," zei hij met een nauwelijks bedwongen lachje. Bijlman dwong zich tot een glimlachje. „Het onderzoek loopt niet zo vlot als ik gehoopt had," zei hij. „Kan ik me zo levendig voor stellen. Ik heb tenminste zojuist een avondblad gekocht en ik heb het een en andér gelezen over de moord in de Kromme Nieuw- poortsteeg, die volgens de politie in nauw verband moet worden gebracht met de moord in de Kalfsjeslaan." „Ah zois het avondblad al uit?Tjaik moet beken nen, dat de zaait zéér ingewikkeld is," sprak de inspecteur gelaten. „Mijn vriend was juist begon nen mij iets van deze nieuwe moord te vertellen, toen ik een klant in de winkel moest helpen. Ik heb namelijk nog geen andere bediende, begrijpt u?" zei Van Bennekom. „Wat is er eigenlijk gebeurd." Bijlman vertelde ham in het kort van zijn wedervaren in de kroeg van Job Bulder, terwijl hij toald, zal te dier zake geen straf vervolging warden ingesteld. Volstaan zal warden de te wei nig betaalde belasting na te vor deren voor die jaren, waardoor de navorderingstermijn neg niet is verstreken; dit betekent voor de inkomstenbelasting over de jaren van 1950 af en voor de vermogensbelasting over de ja ren van 1951 af. Bij de navorde ring of naiheffing zal geen verho ging of boete worden opgelegd. Het vorenstaande geldt voor alle belastingen, met dien ver stande dat de feiten, waarvan1 de belastingplichtige thans me dedeling doet, niet zullen worden gebruikt voor de navordering van de heffingen ineens. Van de aan deze regeling ver bonden gunsten kan geen gebruik wordeni gemaakt: a. Indien het de belasting plichtige bekend is dat tegen hem een strafrechtelijk onder zoek wegensi fiscale onregelma tigheden gaande is. fo. Vtoor zover het de belas tingplichtige bekend is, dat de belastingadministratie reeds het voornemen heeft tot navorde ring; of naiheffing over te gaan. Nadere inlichtingen kunnen desgewenst aan de inspecteur der belastingen worden verkre gen. beide mannen om beurten scherp aankeek. Dus als ik u goed begrijp, be staat het hele verband hierin, dat beide kogels uit één en hetzelfde wapen moeten zijn afgevuurd", zei Zonsveld. „Ja", antwoordde Bijlman kort, aangezien hij niet van plan was hem mede te delen, dat hij reeds eerder een bezoek aan de kroeg had gebracht, omdat de juwelier op de avond van de eerste moord daar vandaan was opgebeld door de zogenaamde professor. Zowel Zonsveld als Van Bennekom schudden twijfelachtig het hoofd. Beiden schenen Bijlmans combi natie zeer zwak te vinden. „Voor de goede gang van zaken moet ik u wederom verzoeken mij te vertellen waar u gisteren de avond hebt doorgebracht," zo wendde de inspecteur zich tot Zonsveld. Hetzelfde voorkomende glim lachje trok weer over diens ge laat, toen hij direct antwoordde: „Wel mijnheer Bijlman, het lijkt mij beter, dat u zich maar met een tot mijn vriend wendt," en met een aanmoedigend knikje naar Van Bennekom, hernam hij: „Zeg Jan, hoe laat belde ik je gisterenavond ook weer op?" „Dat was tegen kwart over twaalf," was het antwoord. „Ik keek nog op de klok, omdat ik echt de pé in had, dat iemand mij om die tijd nog uit mijn bed haalde." (Wordt vervolgd.) me was en waar zij vertoefdezij verblijft in Natal. IDe politie heeft haar een foto van de broche toegezonden. Zij heeft geantwoord, dat zij de eigenares van de broche is, en dat zij die aan lboord van: een sehip vermist had. Een verzekeringsmaat schappij had haar inmiddels 275 pond sterling uitgekeerd. Tegen de scheepsbediende is proces verbaal opgemaakt wegens ver duistering. 100-JARIGE TE HAARLEM. Zondag 24 April hoopt de heer Johannes Klaas Dijkstra, wonen de Karei van Manderstraat 38 te Haarlem, zijn 100ste verjaardag te vieren. Hij is geboren in Oost stellingwerf, waar zijn vader tim merman was, werd op 21-jarige leeftijd notarisklerk en werkte o.a. in Wolvega en Gorredijk. In 1883 nam hij een aardappelgros- sierderij in Heerenveen over en hij trok zich in 1918 uit de zaken terug. De aanstaande honderdja rige vestigde zich aanvankelijk in Arnhem en vertrok in 1923 naar zijn tegenwoordige woonplaats Haarlem. De heer Dijkstra geniet een goede gezondheid en vertelt vlot zijn levensloop, waarbij hij herinneringen ophaalt van de lange arbeidstijden op kantoor. Acht uur des avonds ging men pas naar huis en soms werd er ook op Zondag na kerktijd ge werkt. De heer Dijkstra is de op één na oudste inwoner van Haarlem, de oudste mevr. A. van Andel SmitsJapinga is 103 jaar. ZATERDAG 23 APRIL. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gewijde muziek; 7.45 Morgengebed; 8.00 Nieuws; 8.20 Gram.; 9.00 Voor de vrouw; 10.00 Voor de kleuters; 10.15 Gr.; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram. 12.00 Angelus; 12.03 Gram.; 12.30 Landbouwmed.12.33 Gram.; 12.55 Ronde van Nederland; 13.40 Gr.; 14.00 Boekbespreking; 14.10 Gr.; 14.20 Engelse les; 14.40 Gram.; 15.10 Kroniek van letteren en kunsten; '15.40 Fanfare-orkest; 16.00 De schoonheid van het Gre goriaans; 16.30 Ronde van Neder land; 16.40 Voor de jeugd; 17.10 Gemengd koor; 17.30 Voor de jeugd; 18.10 Gram.; 18.15 Journa listiek weekoverzicht; 18.25 Gr.; 18.30 Pari. overzicht; 18.40 Lichte muziek; 19.00 Nieuws; 19.10 Cau serie; 19.30 Avondgebed; 19.45 Int. muziekweek; 20.30 Gram.; 20.40 Act.; 20.55 De gewone man; 21.00 Gevar. progr.; 24.00 Nieuws; '3.15 Nieuws in Esperanto; 23.22 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 7.45 Even opkrikken; 7.50 Gram.; 8.00 Nieuws; 8.18 Gram.; 8.35 Or gelspel; 8.55 Voor de vrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 10.00 Causerie; 10.05 Morgenwijding; 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrij ven; 11.35 Pianorecital; 12.00 Or gelspel; 12.30 Landbouwmeded. 12.33 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Varia; 13.20 Lichte muziek; 13.45 Voor de jeugd; 14.20 Sport; 14.35 Int. muziekweek; 15.10 Causerie; 15.25 Kamermuziek; 15.45 Cause rie; 16.00 Kamerorkest; 16.45 Act., 17.15 Dansmuziek; 17.40 Nieuws; 18.00 Int. muziekweek; 18.45 Cau serie; 19.00 Artistieke staalkaart; 19.30 Causerie; 19.40 Causerie; 19.55 Deze week; 20.00 Nieuws; 20.05 Gevar. progr.; 22.00 Int. mu ziekweek; 23.00 Hoorspel; 23.35 Gram. BRUSSEL (VI.): 11.45 Gram.; 12.15 Amus. muz.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 15.45 Accordeon; 16.00 Gram.; 16.15 Accordeon; 16.30 Gram.; 17.00 Nieuws; 17.10 Gram.; 17.20 Liturgische gezan gen; 17.30 Orgelspel; 17.50 Koor concert; 18.10 Orgelspel; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 20.00 Gevar. muziek; 21.30 Operettemuz.; 22.15 Nws; 22.30 Gram.; 23.0b Nieuws; 23.05 Jazzmuziek; 23.35 Gram.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5