Uit de Provincie Binnenlands nieuws SMAAKT BETER DAN SHAG 4 HF WOLF EN DE HAVIK A M -»w VOETBAL WIELRENNEN V DE BEST GEMENGDE HALF ZWARE SHAG Opnieuw bijbelgedeelten per ballon over IJzeren Gordijn. smaken: 1 gedenkteken te oosterland onthuld. TE^v^uZEN. SLUISKIL. ZAAMSLAG. SLACHTOFFER VAN HET VERKEER IN APELDOORN. Naar vermindering van het aantal berijfs- ongevallen dank zij Clark Procédé EQ7 SLUIS. BORDEAUX SCHENKT KLEUTERSCHOOL AAN KERKWERVE. De burgemeester van Kerkwer- ve de heer S. Francke, heeft Dinsdagmorgen een chèque van 2.200.000 franc, dat is ongeveer I 22 000,ontvangen voor de bouw van een kleuterschool. Deze gift was afkomstig van het ge meentebestuur van Bordeaux in Frankrijk en was bedoeld als bij- drage van deze stad in het adop- Kerkwerve heeft men ter stond besloten zo spoedig moge lijk met de bouw van een kleu terschool te beginnen. De burgemeester van Oostei- land, de heer S. W. A. Laurense heeft op de begraafplaats „Oos terland" te Oosterland (Schou wen en Duiveland) een monument onthuld ter nagedachtenis aan de slachtoffers van de stormvloed ramp op 1 Februari 1953. 54 Namen van slachtoffers staan op de zuil van Franse kalksteen, die aan de oost- en westzijde het gemeentewapen draagt en waar op aan de noordkant onder een symbolische voorstelling van de zee, waarboven drie kruisen, het opschrift is aangebracht: „Ter nagedachtenis aan hen die door de watervloed werden wegge rukt". De gelden voor dit gedenkteken werden door de inwoners van Oosterland bijeengebracht. Reeds eerder is op de begraafplaats Sirjansland te Oosterland een monument onthuld door de bur gemeester, waarop tien namen van slachtoffers zijn vermeld. Roode ivruis-actie 1955. ïb „Hotel Rotterdam" hield het actiecomité van het Nederland se!» Rockte Kruis afdeling Ter- oeuzen onder voorzitterschap van mr P. van Meerwijk, een ver gadering om te komen tot het de finitief vaststellen van het pro gramma dat gedurende de laatste week van Mei en de eerste week van Juni a.s zal worden uitge- Saterdag 21 Mei om 15 uur «rekt de Terneuzense drumband uit ter begeleiding van de Roode Kruiscolonne. die zal collecteren. Woensdag 25 Mei zal door de Roode Kruiscolonne worden ge collecteerd op de provinciale boot. Donderdag 26 Mei heeft in het Concertgebouw een vertonmg plaats van de film „Meisjes m het wit** Maandag 30 Mei (2e Pinkster dag) en Woensdag 1 Juni zal er wederom op de provinciale boot worden gecollecteerd door de Roode Kruiscolonne Donderdag 2 Juni s avonds om S uur zal de toneelgroep „Cres cendo" een opvoering geven van het blijspel in 3 bedrijven „Schan daal in „De Groene Kakatoe Tij dens deze voorstelling wordt een verloting gehouden ten bate van het Roode Kruis. Zaterdag 4 Juni zullen op de Markt korfbalwedstrijden worden .-«houden, terwijl tot slot s avonds in Hotel Rotterdam een bridgedrive zal worden gehouden. •ftweeftfitv wringen Spaarfonds. Gedurende drie avonden trad de Theatergroep ..De Verenigde Spelers" onder regie van Guus Verstraete in het Concertgebouw ep voor de leden van het Spaar fonds met een door Aug. van Zuylem bewerkt toneelspel „htót Verraad" naar de bekende in de twintiger jaren geschreven ro man van A. M. de Jong. Evenals m het boek maakt men ook hier kennis met de vreugden en no den, de goede en kwade eigen schappen van de mens en dan wel speciaal de Brabantse mens die door A. M. de Jong zo ontroe rend werd beschreven. Hoewel het toneelstuk weinig actie biedt, wisten de spelers door hun spel bun rollen waar te maken. Gerard Schild als „de kruik" was van het begin tot het einde even sterk. Een sympathie ke pastoor wist Jan Lemaire Jr van zijn rol te maken. Lie® Wind als Jannekee Bosters, Oer rit Lindenberg als de grensjager en later politie-inspeeteur pasten volkomen in het kader. Annie mn de Vorstenbosch speelde haar rol als mevr. Walter zeer ontroe rend en boeide met haar warme bewogen stem ook zelfs volwas senen. Misschien was Detlev Pols Merijntje een beetje te oud, maar zijn spel bereikte vaak een ÏHjog niveau. Alles tezamen een bijzonder goede voorstelling die door de le den van het Spaarfonds met gro te belangstelling werd gevolgd. Vlaanderen kreeg' een bijdrage van 141,21 voor het werk door deze commissie in Sluis verricht. De grond in de Hoogstraat werd herverkaveld, o.m. tot het her bouwen van de eertijds verwoes te gemeentelijke onderwij zerswo- ning. Over'het gymnastiekonder wijs in de gemeente werd door de raad een principebesluit genomen. Zo mogelijk zal het onderwijs in dit vak gegeven worden door een bevoegde leerkracht, eventueel aangesteld in overleg met een aangrenzende gemeente en met de zwemvereniging het „Vrije". De heer Van Daalen vond het beter over te gaan tot de bouw van een nieuw gymnastiek lokaal. Ten slotte komt er toch een tijd dat ook deze regeling niet meer voldoet aan de eisen en dan is het beter dat de gemeente zelf de beschikking heeft over een eigen gebouw. Zijn voorstel werd echter niet ondersteund. Voor het politiepersoneel in Sluis werd ƒ500 beschikbaar ge steld voor lessen in de Franse taal, zulks-op verzoek van de plaatselijke vereniging voor het vreemdelingenverkeer en mede in verband met een beslissing van de raad welk verzoek reeds eer der was afgewezen. De stichting 1940—1945 werd een subsidie toegekend van 0,05 per inwoner. De Nissionhut aan de Kade en de Engelse barak zullen worden afgebroken. Aan het comité ter voorberei ding van de festiviteiten van de nationale feestdag werd een sub sidie toegekend van 400. Langdurig werd van gedachte gewisseld over de omheining langs de Kade. Ten slotte werd beslo ten betonblokken aan te brengen. De heer Van Hal kon zich hier niet mee verenigen. Het aanbren gen van eenvoudige witte strepen en aanwijzingsborden achtte hij voldoende en bovendien bespa ring op de uitgetrokken gelden. Besloten werd het voorstel van B. en W. te aanvaarden met de stemmen van de heren Van Daa len en Van Hal tegen. Goedgekeurd werd de nieuwe vleeskeuringsverordening. De ge meentelijke vergoeding voor de bijzondere lagere scholen werden vastgesteld. De jaarlijkse subsidie aan het plaatselijk Oranjecomité werd op verzoek van het Oranjecomité en de V.V.V. verdubbeld en vastge steld op 400. De gemeente zal deelnemen aan de N.V. Bouwkas van Neder landse Gemeenten. De gemeente neemt 5 aandelen van ƒ250. De riolering van het toekomstige Walplein werd gegund aan de Fa. Cambier uit Breskens, voor een bedrag van 8565. De definitieve uitvoering van de plannen voor het Walplein zullen in het najaar aan de orde worden gesteld. Spoedvergadering waterschap „Het Vrfje van Sluis". Op Maandag 25 April zal de algemene vergadering van het waterschap „Het Vrije van Sluis in spoedvergadering bijeenkomen. Het voornaamste punt van de agenda is een voorstel om de we gen te herstellen tot een bedrag van 750.000,— in samenwerking met de cultuurtechnische dienst. Reeds eerder werd 10,per ha meer geheven doch voor de voor gestelde plannen dient alsnog 450.000,— te worden geleend. In totaal zal daarvoor ongeveer 20 km weg worden aangelegd van zwaardere constructie dan tot nu toe gebruikelijk was. Het gewij zigde karakter van het moderne /erkeer stelt zwaardere eisen lan de wegen, zodat het bestuur ran mening is de tot heden ge- 'olgde werkwijze te moeten ver aten. Contactbijeenkomst. In de zaal van café De Brug hielden de Kaj otters uit de ka naalzone een contactbijeenkomst. Het was voor de kringleider, de heer J. Maas uit Temeuzen, een groot genoegen dat hij een grote vertegenwoordiging uit alle plaatsen uit de Kring Kanaalzo ne mocht verwelkomen, evenals de spreker de districtsbestuurder van de K.A.B., de heer J. van de Voorde. Het voornaamste punt van de agenda was een spreekbeurt van laatstgenoemde gast, welke han delde over „Gemeente en poli tiek". Het ligt in de bedoeling om in de toekomst op deze spreekbeurt verder te bouwen en resp. de be lichten „De provincie en de poli tiek" om vervolgens „Het land en de politiek" te bespreken. Het werd voor de Kaj otters een leerzame uiteenzetting en de voorzitter mocht dan ook bij de sluiting namens de aanwezigen een welgemeend dankwoord spre ken aan het adres van de spre ker. K.V.P.-afdeling. Was voordien Sluiskil bij de K.V.P.-afdeling Terneuzen onder gebracht, thans is hierin een wij ziging gekomen. Op een eerste bespreking, welke onder leiding van dr Camps plaats vond, was men van mening, dat het wense lijk was dat Sluiskil een eigen afdeling zou vormen. De bijeen komst was zeer druk bezocht. Nadat zowel de voorzitter als de heren Van de Voorde en Com- piet de noodzakelijkheid van een stevige K.V.P. hadden belicht, be sloot men om in het kader van de landelijke actie ook hier een grote activiteit te gaan ontplooien. Men vertrouwt erop, dat de reeds 120 leden tellende afdeling in de ko mende bliksemactie, welke vol gende week wordt gehouden, in ledental zal verdubbelen. Na afloop van de actie zullen de leden een definitief bestuur kiezen. Ouderavond. Jongstleden Dinsdagavond had een ouderavond plaats in de open bare lagere school, die druk werd bezocht. In zijn openingswoord memoreerde het hoofd der school, de heer A. C. Brakman, wat er in het afgelopen jaar was voor gevallen. De heer Knijff werd in de ouder-commissie gekozen en de heer Bastinck werd bij accla matie herkozen. Besloten werd om een schoolreis naar Rotterdam te maken. Nadat de agenda af gewerkt was werd het werk dei- leerlingen bezichtigd en bespro ken. Daarna werd de hersengym nastiek beoefend, en er werd met succes, in de „mast geklommen". Twee hammen werden veroverd en nog enkele andere prijsjes. Het was reeds laat geworden, toen de voorzitter de vergadering sloot. ■'dei:: Op de hoek LangewegZwol- sewegVan Hasseltlaan te Apel doorn is de 47-jarige technisch hoofdambtenaar B. H. uit Apel doorn bij een autobotsing dode lijk verongelukt. De heer H. reed als passagier mee in de auto van de heer B. J. V., die geen voor rang verleende aan een militaire vrachtwagen, bestuurd door de militair J. B. uit de legerplaats 't Harde bij Oldebroek. Beide be stuurders liepen slechts lichte verwondingen op. De heer H., die ernstig gewond werd, overleed later in het Julfanaziekenhuis. Hij laat een gezin met 7 kinderen achter. INSLUIPER HAD SUCCES BIJ RK. PASTORIE. Dinsdagavond heeft een onbe kende man de R.K. pastorie aan de Biltstraat te Utrecht, waar hij door de naastgelegen kerk was binnengekomen, aan een inspectie onderworpen. Uit het geldkistje van de dienst bode en de huishoudster heeft hij spaarbankboekjes met bedragen van ƒ1100 en ƒ4000 en ook ƒ500 in contanten meegenomen. Bij het verlaten van de pastorie is de man gezien, zodat de politie over een vrij goed signalement be schikt. WOONWAGENBEWONERS OP DE VLUCHT VOOR SPOKEN. Aangestoken door een collectie ve angstpsychose hebben alle be woners van het woonwagenkamp i COOP. VRUCHTENVEILING ZEEUWSCH VLAANDEREN TERNEUZEN. Veiling van 20 April. GROENTEN: Per 100 stuks in guldens: Sla 10—13, C 5. Per stuk in centen: Bloemkool 10—42. Per bos in centen: Selderij 8; Radijs 1619. Per kg in centen: Andijvie 58; Breekpeen II 5; Prei 3952; Spi nazie 70; Uien II 816; Witlof 15—38, afw. 5—18; Koolraap 6— 7; Sjalotten 13. FRUIT: Appelen: Jonathan F 18; Ove rige soorten 3—16. Peren: Comtesse de Paris F 11; Brederode F 615. Op het ogenblik vertoeft in ons land de heer A. R. Lateiner, veiligheidsdeskundige en docent aan het City College te New York. De heer Lateiner is van oordeel, dat in een jaar het aan tal beroepsongevallen in ons land met vijftig procent kan wor den verminderd. Kort geleden heeft hij een serie voordrachten gehouden voor enkele bedrijfs leiders van de Kon. Ned. Hoog ovens en Staalfabrieken te IJmuiden, waarin hij heeft ge sproken over de wijze, waarop dit aantal bedrijfsongevallen kan worden verminderd. Sinds dien vertoont het aantal onge vallen bij een afdeling van de hoogovens, waar het program ma van mr Lateiner ten uitvoer wordt gebracht, inderdaad een sterk dalende lijn, aldus deelt het Nederlands Instituut voor Effi ciency mede. Het percentage bedrijfsonge vallen in ons land is vier maal zo hoog als in Amerika. Voor 1948 is berekend, dat de schade in ons land tengevolge van be drijfsongevallen ruim 250 mil- lioen bedraagt. Hierbij komt nog het persoonlijk leed, dat derge lijke ongevallen met zich mee brengen en dat zich niet in cij fers laat uitdrukken. Op Vrijdag 22 April zal de heer Lateiner een vijfdaagse veilig- heidscursus in Den Haag beëin digen. te Helden, gehuisvest in negen wagens, dit terrein verlaten. Men beweerde dat 's nachts geregeld onverklaarbare kloptekens op de wanden en daken der wagens te horen waren. Bij velen was de schrik zo diep ingeslagen, dat zij 's nachts hun wagen niet meer durfden te verlaten en sommigen durfden in hun eigen wagen niet meer te slapen. De overspannen fantasie deed geruchten over nog meer vreemde zaken ontstaan. Het woonwagenkamp Helden ligt eenzaam tussen de bossen aan de weg van Helden naar Kessel. Sommige woonwagenbewoners hadden hier al jaren hun stand plaats. De politie heeft een onder zoek ingesteld of de geluiden een toevallige oorzaak hebben gehad dan wel opzettelijk door iemand in of buiten het kamp zijn ver oorzaakt. STOEIPARTIJTJE OORZAAK VAN BRAND. Uit een door de politie inge steld onderzoek is gebleken, hoe de brand bij de visconservenfa- briek „Flamingo" te Vlaardingen is ontstaan. Om ongeveer half zeven zijn enkele jeugdige arbei ders aan het stoeien geweest bij de kleedlokalen die op de embal lagezolder van het bedrijf zijn ge legen. De 18-jarige M. P. R. uit Maassluis is daarbij met een brandende cigarette in de hand in een stapel oud papier geval len, waardoor het vuur van die cigarette afviel. De jongelui heb ben toen nog even naar dat ge vallen vuur gezocht, maar het zoeken weer al te gauw gestaakt toen ze het niet vonden. Ze zijn. daarop naar huis gegaan, terwijl het vuur doorsmeulde. OPLICHTER GEARRESTEERD. Een 34-jarige Amsterdammer, M. H., volgens de politie een aartsoplichter, heeft in Utrecht verscheidene zaken opgelicht. In Breda waar hij enkele dagen in de kost was geweest, had hij kans gezien acht blanke post- chèques uit te scheuren. Daarmee is hij bij een aantal zaken in Eindhoven, Utrecht en Enschedé er in geslaagd inkopen te doen en soms ook nog de overwaarde in ontvangst te nemen. In een kle dingmagazijn was dit een bedrag van ƒ117,50. In een cabaret betaalde hij een royale vertering eveneens met een (ongedekte en zelfuitgeschreven) chèque. Tenslotte is hij in Utrecht tegen de lamp gelopen en ingerekend. VEESTAPELS IN BESLAG GENOMEN. Nadat Maandag in Staphorst de veestapel van drie boeren in be slag genomen was, is de justitie Dinsdag ook in Nieuwleusen op getreden. Bij twee boeren heeft men resp. vijftien en vijf koeien in beslag genomen. Verwacht wordt dat nog meer inbeslagne mingen zullen volgen. De boeren in deze plaatsen en ook in andere plaatsen, b.v. op de Noord-Veluwe, weigeren op gods dienstige gronden hun vee op t.b.c. te laten onderzoeken. Be sprekingen met de betrokken boe ren" hebbefi geen resultaat gehad. Men heeft hen er niet van kun nen overtuigen, dlat het in het al gemeen belang is dat de Neder landse veestapel t.b.c.-vrij wordt. De boeren hebben hun bezwaren destijds voorgelegd aan de minis ter van Landbouw. Deze heeft de mogelijkheid voor ontheffing van de bepalingen ge boden, doch onder zeer scherpe bijkomende bepalingen, die voor de boeren weer onoverkomenlijke bezwaren met zich meebrengen. Ook in Kampen zijn Dinsdag koeien in beslag genomen en wel bij één boer, die moest toezien dat 25 stuks vee werden wegge voerd. VERMIST MEISJE SLIEP BIJ VRIENDINNETJE. Twintig man van het Dordtse politiecorps zijn de hele nacht aan het zoeken geweest naar een achtjarig meisje, A. R. Het kind had Dinsdag het ouderlijk huis verlaten om een bijeenkomst van een jeugdvereniging te bezoeken en werd 's avonds om zes uur te rug verwacht. Om twaalf uur waarschuwden de ouders eindelijk de politie en onmiddellijk werden ploegen agenten gevormd die de stad door kruisten en alle portieken, brand gangen en stegen in de binnen stad doorzochtten. De nasporingen bleven evenjwel zonder resultaat en dat was geen wonder, want. op een gegeven ogenblik deelde een veertienjarig zusje van A. mee, dat ze had ge zegd bij een vriendinnetje te zul len blijven slapen. „DE AANSTOOT" AFGEBRAND. Dinsdagmiddag is „De Aan stoot", de in villastijl opgetrokken dienstwoning bij het Otterlose hek van „De Hoge Veluvye", één der toegangen van het nationale park en als zodanig bij duizenden toeristen in binnen- en buiten land bekend, tot de grond toe af gebrand. Zowel de bewoner, de bosbaas G. Vink als zijn vrouw waren niet thuis. Men vermoedt, dat een vonk uit de schoorsteen terecht gekomen is op het rieten dak. De Otterlose vrijwillige brand weer bond bij gebrek aan een tankwagen met emmers water de strijd aan tegen de vlammen en hoewel de inmiddels gealarmeer de brandweer uit Ede snel met groot materiaal arriveerde, was er geen blussen aan. Een gedeelte van de inboedel kon nog met moeite gered wor den. De commandant van de brandweer uit Ede, de heer H. E. v. d. Velde, die daaraan persoon lijk medehielp, kwam op een ge geven ogenblik, toen het bran dende dak naar beneden kwam en de uitgang blokkeerde, danig in het nauw. Hij wist zich door een sprong dwarS door de vensterrui ten in veiligheid te stellen, maar liep diepe snijwonden op aan één van zijn handen. Rot Weiss won met 41 vau voorl. Nederl. elftal. Rot Weiss Essen heeft de voet balwedstrijd tegen het voorlopig Nederlands elftal, welke voor on ze landgenoten was bedoeld als oefenmatch voor de ontmoeting tegen Ierland op 1 Mei a.s., met 41 gewonnen. Met de rust had den de Duitsers reeds een 30 voorsprong. DE DRIEDAAGSE VAN ANTWERPEN. Darrigade wint tweede étappe. De tweede étappe van de drie daagse van Antwerpen, welke de renners over een afstand var 240 kilometer van Antwerpen over Massenhoven, Kasterlee, Turnhout en Wuustwezel terug naar het punt van vertrek leidde, is gewonnen door de Fransman André Darrigade in 6 uur 5 min. 45 sec.. De verdere uitslag luidde: 2. Van Nitsen (B.); 3. De- rycke (B.); 4. Benedetti (It.); 5. Hinsen (B.); 6. Vlayen (B.); 7. Borghmans B.8. Cou vreur (B.); 9. Van Breenen (Ned. A); 10. Marien (B.); 11. ex- aequo Clerici (Zwits.); Schulte (Ned. A); 17. Haan (Ned. Ai) allen dezelfde tijd als Darrigade. Op de 25e plaats, in dezelfde tijd als Hendrickx, eindigde ex aequo het grote peleton, waarin Wim van Est (Ned. A), Maenen. Roks, Klaas van Est (Ned. BI. Cerami, Fornara (beiden ItaL); Kubler (Zwits.); Ockers, Irripa nis, Peeters, Rosseel, Rykaert, Van den Branden, De Feyter, Schils, Schotte en Noyelle de winnaar van de eerste rit zaten. De Belg Couvreur heeft de lei ding in het algemeen klassement van zijn landgenoot Ockers over genomen. De algemene rang schikking ziet er thans als volgt uit: 1. Couvreur (B.) 10.22.02 2. Darrigade (Fr.) 10.22.05 3. Schulte (Ned. A) 10.22.16; 4. Haan (Ned. A) z. t.; 5. Van Breenen (Ned. A) z. t.; 6. Pio- nezzi (Zwits.) 10.22.28 7. Bene detti (It.) 10.22.34 8. Derycke (B.) 10.22.35; 9. Vlayen (B.) 10.22.39; 10. Van Nitsen (B.) 10.23.03. Het ploegenklassement luidt thans: 1. Nederland A (Schulte, Haan en Van Breenen) 31.06.48; 2. Gi- rardengo (Borghmans, Huyskens en Hinsen) 31.11.22; 3. Van FSaw- waert 31.21.40; 4. België 31.30.51: 5 Zwitserland 31.31.40; 6. Al- c-yon 31.31.58; 7. Italië 31.33.34: 8. Van Linden 31.34.45 9. Frank rijk 31.41.34; 10. Peugeot 31.46.42. AMERICAN Rol Shagtttta losser dan shag, i dan smaakt Uw sigaret het bestl I VIRGINIA HALFZWAA R ZWAAR Actie van internationale raad van Christelijke kerken wordt voortgezet. Nog dit jaar zullen een hon derduizend met waterstof gevul de luchtballons in West-Duits- land worden opgelaten, die het luchtruim zullen kiezen over het ijzeren gordijn, voorzien van ge drukte bijbelgedeelten en tracta- ten in de talen van landen in Oost-Europa. De Amerikaanse evangelist Bil ly J. Hargis uit Tulsa (Oklahoma) deed op doorreis naar een gehei me plaats waar de ballons zullen worden opgelaten, in West-Duits- land, Nederland aan, waar hij wat heeft verteld over deze actie. Hij was vergezeld van een lid van de „Bijbel ballon commissie", dr. E. F. Webber uit Oklahoma City en de fotograaf de heer Charles Webber. Dit is de derde reis van dr. Har- gis naar West-Duitsland, waar hij het toezicht heeft op het oplaten van de ballons met de bijbelge deelten, bestemd voor Rusland, Tsjechoslowakije en Polen. Deze actie wordt uitgevoerd onder aus piciën van de internationale raad van Christelijke kerken (I.C.C.C.), waarvan het secretariaat is ge vestigd in Amsterdam. De gemeenteraad van Sluis kwam Dinsdagavond bijeen. De burgemeester deelde mee dat de overdracht van de z.g. woning wetwoningen door het college van G; S. was goedgekeurd, zodat Kinnen afzienbare tijd de over- drachtsacten gemaakt konden worden. Goedgekeurd werden de begro tingswijzigingen van het alge meen armbestuur van Heille over het jaar 1953, de begroting over 1955 en de rekening over 1953. De bestaande bebouwingsvoor schriften voor Sint Anna ter Mui- den werden gewijzigd, ten behoe ve van de bouw van een Shell- benzinestatïon tegenover het douanekantoor. De dassicale commissie voor maatschappelijk werk en kerke Hjke gezinszorg in West Zeeuws- 43. „Wat?" schreeuwt Berse beurtelings bleek en rood wor dende, „jullie blijven zoeken tot de kerel gevonden is, begre pen?! Ja terug, vort, luiwammes". „Het wordt donker, heer" bromt de krij ger onwillekeurig. „We blijven niet lan ger in dat vervloekte bos. Vanmiddag heb ben we een hele troep wolven horen huilen. Ik denk dat de Noor man door de Weer wolf „Genoeg! Houd op! p* G-ga weg!" valt Berse hem met te redden..... knipperende ogen in de rede. „Je kunt voor je mannen een paar zakken bier openen. Maar verdrie dubbel de wacht„Ook wach ters op de binnenmuur!" schreeuwt Berse de krijger na, als deze het vertrek uitbeent. Branwen heeft zwijgend toege luisterd en als Berse kortademig gaat zitten zegt ze; „Aangenomen dat de Noorman nog leeft, weet hij niet meer dan dat Haugar zijn zoon weggesleept heeft. Hij zal Dr. Hargis roemde het werk van de Nederlandse organisatie .activeringswerk geestelijke weerbaarheid", welker arbeid wel is geïnspireerd door de I.C.C.C., doch die de ballonactie zelfstan dig heeft opgezet en uitgevoerd „Indien er in ieder land een der gelijke anti-communistische groep zo actief zou werken als in Ne derland, zou het ijzeren gordijn spoedig verbrokkelen, terwijl de nu nog in slavernij levende men sen, in vrijheid de ketenen zou den afschudden". De geuite kritiek op de actie van de I.C.C.C. door het Neder lands Bijbelgenootschap en de wereldraad van kerken, als zou den de onderdrukte gelovigen in de communistische landen nog een zekere vrijheid van gods dienst genieten, noemde dr. Har gis onwaar. „De enige religieuze- leiders die thans achter het ijze ren gordijn nog optreden, zijn rode speelpoppen, knechten van Moskou". De rapporten die men uit die landen heeft ontvangen, spréken slechts van ongekende geloofsvervolgingen en -onder drukking, aldus dr. Hargis. De actie met de 100.000 ballons en de half millioen bijbelgedeel ten zal volgende week beginnen en zal vier a vijf maanden in be slag nemen alvorens ze is vol tooid. Dr Webber vertelde bij zijn be zoek aan Amsterdam, dat naar zijn overtuiging door deze acties de belangstelling voor het geloof in de landen achter het ijzeren gordijn toeneemt. „Duizenden ge lovigen in de Verenigde Staten, die de ballonactie financieel steu nen, bidden dagelijks voor het succes van deze grote onderne ming en wij roepen alle gelovigen uit andere landen op, om Gods Zegen af te smeken over deze po ging het Evangelie te brengen aan de medemensen achter het ijzeren gordijn", aldus dr Web ber. De drie Amerikanen zullen Ne derland vandaag verlaten en hun reis naar West-Duitsland voort zetten dan" naar Tyrfing gaan om Erwin en om hem in han den te krijgen behoeven we hem slechts bij Tyrfing een hinderlaag te leggen." Berse begint weer iets hoopvol ler te kijken. „En om helemaal zeker te zijn zullen we nóg een lokaas uitleggen," vervolgt Bran wen glimlachend. „We zullen zéér opvallend en bij geregelde tussen pozen boodschappers uitzenden met het bericht, dat er eindelijk nieuws is van Koningin Winonah. Als hij nog leeft, zal Eric de wegen naar Bohuslan laten bewaken en met een beetje goede voorberei ding kunnen we hem dan prach tig in een val lokken." En terwijl Berse en Branwen hun verraderlijke plannen smeden, is Eric na met veel moeite zijn achtervolgers te hebben afgeschud in een grote boog teruggekeerd naar de landtong, waar Axe, Svein Langtand en de anderen reeds in ongerustheid op hem wachten. Rig heeft een spelonk ontdekt, zodat zij veilig zijn voor spiedende blikken en de zieke scheepsbouwer een zekere beschutting heeft. Om Cendrach te sparen, spreekt Eric niet over Branwen; de oude man schijnt echter ook zonder dat wel iets te vermoeden van de rol van zijn dochter hoewel hij dit niet laat blijken. De mannen van Ber se, die met Eric meegevlucht zijn weten hem in te lichten over de andere leenmannen en de Noor man besluit, boodschappers uit te zenden naar diegenen onder hen, die hem vermoedelijk trouw geble ven zijn. Ook krijgen enkele krij gers de opdracht, de wegen naar Bohuslan te bewaken, waarna be sloten wordt, Cendrach de scheeps bouwer voorlopig met een paar krijgers in de spelonk achter te laten. Dan wendt Eric zich met een grimmig gezicht tot Svein en Axe en zonder het minste vermoeden te hebben, dat dit precies is, waar Branwen op rekent, zegt hij„Mijn zoon is naar Tyrfing ontvoerd. Hij moet uit handen van die schur ken bevrijd worden, voor men hem naar Bohuslan brengt. Dat is onze taak! Naar Tyrfing!" DEVENTER ARCHIVARIS VERZORGT NIEUWE EDITIE OORKONDENBOEK HOLLAND EN ZEELAND. De Nederlandse organisatie voor zuiver wetenschappelijk on derzoek heeft sinds 1952 een sub sidie verleend aan dr A. C. F. Koch, archivaris en bibliothecaris van de stad Deventer, voor een nieuwe uitgave van het Oorkon- denboek van Holland en Zeeland tot het einde van het Hollandse Huis (1299).

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2