Uit de Provincie RECHTSZAKEN De blauwe auto Installatie bestuur Algemeen Waarborgfonds voor de Middenstand. Minister Mansholt bezocht Zeeland. De afzet van aardappelen. NAEIJE's Kantongerecht Terneuzen. AARDBEVING IN COMMUNISTISCH CHINA. HET BIERVERBRUIK IN BELGISCH CONGO. De jongste incidenten in Palestina. AARDSCHOK GEREGISTREERD. BOSCHKAPELLE. STOPPELDIJK. ZAAMSLAG. WONINGINRICHTING AGENDA Stakingsbevel voor koopvaardijofficieren. Klopjacht op Italiaanse moordenaar. Dinsdagochtend is in het kan toor van de Stichting „Het Alge meen Waarborgfonds voor de Middenstand" aan de Sarpathie- kade te Amsterdam, het bestuur der genoemde Stichting officieel door de staatssecretaris van Eco nomische Zaken, dr. G. M. Veld kamp, geïnstalleerd. In zijn openingswoord gaf de directeur van het bureau der Stichting, de heer H. Post, een overzicht van de ontwikkeling van het Waarborgfondswezen voor de Middenstand. Hij rele veerde, dat op 16 Juli 1940, als resultaat van veel studie en overleg, de raad van beheer en de commissie van advies en pro paganda van het nationaal krui deniers waarborg en spaarfonds werden geïnstalleerd. In September 1951 kwam de Stichting het Waarborgfonds voor het Kruideniersbedrijf tot stand, gesticht door de organisa ties van de kleinhandel, de groot handel en de fabrikanten, ver enigd in de stichting „Het Merk artikel". De heer Post gaf tot skrt een resumé van de totstand koming van het „Algemeen Waarborgfonds" waarvan op 4 April jJ. de stichtingsacte werd gepasseerd. Na de installatie sprak de voorzitter van het bestuur van het fonds, de heer J. van Eek, die van oordeel was, dat de thans door de regering in overleg en in samenwerking met de midden standsbonden ingeslagen weg zal kunnen leiden naar de oplossing van één der moeilijkste proble men, waarmede de zelfstandige ondernemer in de detailhandel en ambacht, evenals vele beoefe naren van sommige vrije beroe pen, te worstelen hebben. Spre ker constateerde, dat door een drachtige samenwerking tussen de staat, het Waarborgfonds voor het Kruideniersbedrijf en de Nederlandse Middenstands- bank, gedurende de twee jaren dat dit fonds nu werkt, zeer vele jonge middenstanders in het kruideniersbedrijf in staat zijn gesteld zich een behoorlijk be staan te verschaffen. Een aan tal van dergelijke fondsen in an dere branches, die op dezelfde wijze met de staat en de bank 2Ullen kunnen samenwerken, zijn in voorbereiding. Het onderzoekingswerk en de voorbereiding van de credietver- iening met alle daaraan verbon den werkzaamheden voor de ver schillende branches zijn gecen traliseerd in het bureau van het nieuwe fonds. Deze branche- waarborgfondsen zo ging spreker verder krijgen dus in het vervolg van het bureau de aanvragen met toelichting en rapporten „panklaar" ter beoor deling, zodat zij hun kosten tot een minimum kunnen beperken, Het is niet de bedoeling, dat het Algemeen Waarborgfonds de taak van de branchefondsen over neemt. Integendeel, de wense- üjkheid van oprichting van deze waarborgfondsen blijft onverkort gehandhaafd en het is zowel in het belang van de credietaanvra- gers als in dat van de betrokken branche, dat de aanvragen mede door vakmensen worden beoor ieeld. De heer Van Eek zeide, dat het bestuur zich had afgevraagd of het wel aanbevelenswaardig is en verantwoord zou zijn om jonge middenstanders, die prac- tisch nog niet over enige erva- ring van betekenis beschikken, in staat te stellen met belang rijke, ten volle door de staat ge garandeerde credieten, zich in nieuwe stadswijken te gaan ves tigen. Het bestuur was tot de conclusie gekomen, dat zich hier de gelegenheid voordoet om vruchtbaar samen te werken met de branche waarborgfond sen, wier taak het blijft om de z.g. overnemings- en vestigings- credieten te waarborgen. In plaats van de lasten en zorgen van een geheel nieuw bedrijf op zich te nemen zou een jonge middenstander door een over- nemingscrediet naar de mening van het bestuur van het alge meen waarborgfonds in de ge legenheid moeten worden gesteld een bestaande zaak over te nemen, zodat hij direct een levensvatbare basis heeft. De verkoper van het over te nemen bedrijf zou zich dan in het nieuwgebouwde stadsdeel kun nen vestigen met de financiële steun, die de beide nieuwe cre- dietvormen bieden. Het kapitaal, dat hij vrij krijgt door de ver koop van zijn oude zaak, aange vuld met het nieuwe crediet, zou deze ervaren middenstander dan in staat stellen het nieuwe be drijf goed te installeren en er is zo besloot spreker een gro tere waarborg geschapen voor een succesvolle exploitatie daar van. Het bestuur stelt zich voor dit systeem van „doorstroming" zoveel mogelijk te bevorderen. Het communistisch persbureau „Nieuw China" heeft Dinsdag medegedeeld, dat er Donderdag jongstleden bij hevige aardschok ken te Kanting in het Z.W. van China 39 personen om het leven zijn gekomen en 113 gewond. Overal in de wereld hadden seismologen Donderdag melding gemaakt van een zware aard beving. Volgens „Nieuw China" waren alle huizen gebouwd van leem en steen ingestort. De meeste bakstenen huizen kregen scheu ren, terwijl enkele bezweken. Ook de verharde wegen in de omgeving van de stad liepen schade op. Volgens de Belgische dagbladen heeft het bierverbruik in de Bel gische Congo een verontrustend peil bereikt. De productie der Congolese brouwerijen, die in 1953 738.000 hectoliter bedroeg op ongeveer 11 millioen inwoners, overschreed in 1954 het millioen hectoliter. Geraamd wordt dat gedeelte hiervan door de inheem se bevolking werd verbruikt. Een groot aantal der inlandse arbei ders zou 20 tot 50 procent van hun inkomen aan bier uitgeven. De minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt, heeft zich gisteren persoonlijk op de hoogte gesteld van de gang van zaken en de stand van de herverkavelings werkzaamheden in Noord-Zee land, speciaal op de eilanden Tholen en Schouwen-Dutyeland. De getnengd Israëlisch-Jor daanse bestandscommissie is tot de slotsom gekomen, dat de Amerikaanse student Charles aterr Harris, die Vrijdag j.L door Jordaanse wachtposten werd be schoten, „het slachtoffer v een tragische vergissing" is ge ureest. Harris was zonder dat hij feet wist in „niemandsland" te rechtgekomen. De voorzitter der oanimissie beval aan, dat deze strook door kentekenen wordt aangegeven, speciaal in de om geving van, religieuze en histori sdhe plaatsen, die door toeristen, die onbekend zijn -met de situatie worden bezocht. Nadat 's morgens op het kan toor van de herverkaveling te St Maartensdijk besprekingen wa ren gevoerd, volgde een rondrit over dit eiland. Tegen het mid daguur vertrok de minister van Stavenisse naar Ouwerkerk, van waar het gezelschap per station car naar Zierikzee vertrok, na de lunch waaraan mede aanzat mr dr A. J. J. M. Mes, lid van Gedep. Staten van Zeeland. Na een uit eenzetting van de herverkave lingswerkzaamheden op Schou- wen-Duiveland volgde eveneens een tocht op dit eiland, waarbij verschillende objecten, oan. het Moriaans-hoofd en werken bij Renesse werden bezichtigd. Tegen half zes arriveerde het gezelschap bij het veer in Zijpe, waar de heer Mansholt in een kort onderhoud met de pers zijn algemene indruk van zijn bezoek als volgt samenvatte: „Hier is buitengewoon veel werk verricht onder moeilijke omstandigheden. Wanneer wij zien wat er vooral op Schouwen-Duiveland gebeurd is, dan is alles onherkenbaar ver anderd". De minister zei de over tuiging te hebben, dat over tien jaar de grote werken zijn voltooid inclusief de sanering van het we gennet. Bij de ruil- en herverkavelin gen zijn volgens de minister nog vele moeilijkheden te overwin nen, voornamelijk uit de persoon lijke sfeer waar vaak een traditie van geslachten doorbroken moet worden. „Wanneer ik verschillen de delen van Schouwen-Duive land zie, en gelet vooral op de toestand van 1953, dan kan ik rustig zeggen dat hier een nieuw landbouwgebied wordt gecre ëerd". De heer Mansholt legde vervol gens vooral de nadruk op het aanpassen van het landbouwon derwijs bij de nieuwe mogelijk heden van het eiland. Een woord van lof gold de aannemers, die, aldus de minister, in moeilijke omstandigheden veel werk ver zetten en zelfs in de vorstmaan- den werk deden dat nergens an ders werd gedaan. De heer A. M. Geluk, voorzit ter van de Z.L.M. op Schouwen- Duiveland, voegde hier nog aan toe, dat er een wettelijke rege ling komt, waarbij de sanering van kleinere naar grotere bedrij ven wordt geregeld. Hoofdzaak is dat de landbouwers volledig be grip voor deze maatregelen heb ben. De minister meende, dat het ook de taak van de diverse land bouworganisaties is hier aan dacht aan te schenken. Tenslotte deelde hij nog mede, dat het stuk bij Schelphoek als werkhaven bij het deltaplan dienst zal doen. Na afloop voegde zich mevrouw Mansholt bij het gezelschap. In de loopi'^n dè dag had zij met enkele dames een bezoek ge bracht aan Nieuwerkerk en het interieur van de Noorse geschen ken-woningen. Er is Dinsdagavond te Athene een sterke aardschok geregis treerd. Met Volos, de voornaamste ha ven van Thessalië, waren de ver bindingen verbroken. Volgens berichten uit Thessa lië heeft de aardbeving ernstige schade in Volos aangericht en een paniek onder de bevolking teweeggebracht. Verscheidene huizen aan de rand van de stad zouden beschadigd zijn. De burgemeester van Volos schat, dat tenminste 700 huizen beschadigd zijn. Vier personen werden licht gewond. De Griekse regering heeft ten ten en genietroepen gezonden. Volos, een stad van ongeveer 50.000 zielen, is meermalen door een aardbeving geteisterd ge weest. In April van het vorige jaar werden 3800 huizen ver woest en verloren 27 mensen het leven. Ook in 1928 werd de stad getroffen door een zware aardbe ving. De aardschok, die in geheel Thessalië krachtig was, heeft ook schade aangericht in Farsala en andere plaatsen in het district Magnesia. Pater Janssen komt thuis. Pater F. Janssen (Lazarist), die in de missie van Brazilië als vice-provmoiaial werkzaam is, kount deze week zijn geboorte dorp weer eens opzoeken. Voor het bijwonen van een belangrij ke vergadering, die dezer dagen in het Misiéhuis van de heren Lazaristen te Heldm-Panningen wordt gehouden, heeft pater Janssen de verre reis naar Ne derland ondernomen. Na afloop van de vergadering zal pater Janssen Donderdag of Vrijdag in Bosöhkapelle arriveren en hier een vacantie-verlof door brengen. Gezien1 het buitengewoon ka rakter van de reis zal zijn ver- Iblijf in Nederland van kortere duur zijn dan bij een normale vaeantie. Het spreekt vanzelf d!at zowel de familie als de vele vrienden en bekenden van deze populaire missionaris met dit weerzien zeer ingenomen zijn. Bevrijdingsfeest, Het plaatselijk Oranje-Comité' heeft voor de viering van de be vrijdingsdag op 5 Mei a.s. een definitief programma samenge steld.. Van 7.55 uur tot 8 uur zal met klokgelui de dag geopend worden. Om 9 uur wordt in de parochiekerk een plechtige H. Mis uit dankbaarheid opgedra gen. Van 1 tot 3 uur zal de schooljeugd op de speelplaats zich kunnen vermaken met volksspelen, die onder leiding staan van het onderwijzend per soneel. Daarna volgt de kinder- tractatie met prijsuitreiking. De jongens van 15 jaar en ouder zullen volksspelen beoefenen op het sportterrein. Van 1.30 tot 3.30 uur wordt een stertrit gehouden voor perso nen van. 18 jaar en ouder. Er wordt gereden per fiets naar Luntershoak en Fauluspolder, waar de deelnemerskaarten moeten warden afgestempeld. Het juiste uur van aankomst, vastgesteld door de burgemees ter van Vogelwaarde, bevindt zich in een verzegelde envelop pe, Deze enveloppe zal ofm: half vier worden geopend, waarna de prijs/uitdeling zal plaats vinden. Verder staat een gecostumeerde voetbalwedstrijd op het pro gramma. Een jury zal de costu mes beoordelen en. voor de best geslaagde creaties zijn prijzen beschikbaar. Des avonds zal ge legenheid tot dansen worden gegeven. Voor de winkeliers zal een étalage-wedstrijd worden geor ganiseerd, waarvoor prijzen be schikbaar worden gesteld. Vakexamen. Onze dorpsgenoot de heer P. Kindt slaagde op het te Sloot- dorp gehouden examen voor het diploma „Kennis van tractoren en tractonwerktuigen". Aanbesteding. Door Burg. en Weth. van Zaam- slag werd Dinsdag ten gemeente huize aanbesteed het uitvoeren van riolerings- en bestratings- werken in de kom der gemeente. Ingeschreven werd als volgt: P. de Regt te Terneuzen 94.900 firma Bunschoten te IJzendijke 89.757; De Ruischer Zn en Rammelo te Philippine 84.800; fa. Sponselee te Kloosterzande 84.500; fa. Hol te Hulst 83.550; fa. De Bokx te Terneuzen 83.300, J. en K. den Ouden te Biervliet 82.975; fa. Lucasse en Zn te Walsoorden 82.227. Het werd is aan de laagste in schrijver gegund. Zaterdag is in Assen een door het Drents landbouwgenootschap uitgeschreven vergadering ge houden, waar de moeilijkheden, gerezen rond de afzet en prijsbe paling van aardappelen, werden besproken door de heren H. Mun tinga' te Noordhom en ir Smeenk, respectievelijk voorzit ter en secretaris van de hoofdaf deling akkerbouw van het land bouwschap. De heer Muntinga merkte op dat het doel van het aardappelbe- leid waaromtrent veel misver stand heerst en critiek wordt ge leverd is, afhankelijk van de marktsituatie en de financiële mogelijkheden, de markt zo goed mogelijk te steunen. Dat is ge lukt, want de marktsituatie in Nederland ib.v, is veel beter dan in België, waar de aardappelen op het ogenblik voor 2,60 per 100 kg worden verkocht. Dat de prijs in Nederland nog aanmer kelijk hoger ligt, is een gevolg van het feit, dat de (boeren ver trouwen in het aardappelfonds hebben, want anders waren de aardappelen al lang voor af braak prijzen verkocht. In het al gemeen gaat het bij de prijsvast stelling voor de aardappelen om het rendement van de bedrijven, en daaromtrent heerst verschil van mening in het bedrijfschap, aldus de heer Muntinga, zodat De internationale handel in opium is vorig jaar aanzienlijk toegenomen. In vergelijking met 1953 werd ongeveer twee en een half maal zoveel opium in beslag genomen, aldus een rapport van de internationale politiecomcnls- sie aan de commissie der Ver. Naties inzake verdovende midde len. Bij ons vindt U de grootste sor tering KINDERWAGENS BOXEN LEDÏKANTJES enz. TERNEUZEN Tel. 2124 - 2404 AXEL Tel. 763 WOENSDAG 20 APRIL. TEBNKUZEN: Hotel „Rotter dam", 1 uur: Jaarl. algem. vergadering Eerste Nederl. Coöp. Beetw.suikerfabriek Sas van Gent Luxor-Theater, 8 uur: „Zij die van de zonde leven". AXEL: Het Centrum, 8 uur: Fille d'Amour". DONDERDAG 21 APRIL, KOEWACHT: Gemeentehuis, 10 uur: aanbesteding uitvoeren riolerings- en bestratingswer- feen. lA Bezoekt onze speciaalzaak: VLOOSW1JKSTRAAT 5 MEISJE GESCHAAKT. Legde Utrechtse rechtbank te hoge straf op? Het gerechtshof te Amsterdam heeft Dinsdagochtend de 22-jari- ge varensgezel II. J. Schoots uit Amersfoort, die wegens schaking van een 19-jrig meisje door de Utrechtse rechtbank tot 1% jaar jeugdgevangenis was veroordeeld, in hoger, beroep 4 maanden met aftrek opgelegd met bevel tot zijn onmiddellijke invrijheidsstelling. Inmiddels had de verdachte ech ter reeds 6 maanden in voorlopige hechtenis doorgebracht. Veertien dagen geleden eiste de procureur- generaal mr. J. F. Hoeffelman be vestiging van. het rechtbankvon- nis. Het meisje zelf was vrijuit ge gaan. Zij wilde in October jl. niet met haar familie naar Aus tralië emigreren en vertelde haar vriend, dat zij van huis wilde weglopen. Het tweetal nam de wijk naar kennissen van de jon gen in Haaksbergen, vlak vóór de vastgestelde emigratie. Dit leidde er toe, dat de fami lie van het meisje niet vertrok. Toen het jonge stel terug kwam in Amersfoort liet de vader van het meisje de varensgezel arreste ren. Daarmede had hij de weer stand van zijn dochter gebroken. Op 29 November van het vorig jaar vertrok de hele familie per vliegtuig naar Australië, terwijl de jongeman in de gevangenis zat. Hij schreef het meisje brie ven en zij beantwoordde die trouw, tot de procureur-generaal gelastte, dat geen brieven van verdachte meer naar Australië mochten worden verzonden. De raadsvrouwe van de ver dachte, mej. mr. W. Erdman, ver klaarde veertien dagen geleden bij de behandeling van de zaak tegen de varensgezel, dat het meisje gezegd had: „Ik acht mij verantwoordelijk voor het ge beurde". Het hof heeft de jongeman thans ondanks de eis tot bevesti ging een aanzienlijk lichtere straf opgelegd en hem onmiddellijk in vrijheid laten stellen. EDEL BRIDGE LEIDDE TOT VERDUISTERING. Tegen de 49-jarige expediteur bij de P.T.T., C. M. Vader, uit Rotterdam eiste Dinsdagmiddag de officier van justitie bij; de Rotterdamse rechtbank een jaar gevangenisstraf met aftrek, waarvan twee maanden voor waardelijk met drie jaar proef tijd. In de periode van Januari 1954 tot Februari 1955 zou deze expe diteur, die 34 jaar lang in dienst was bij die P.T.T., buitenlandse brieven, waar geld tin zat, hebben verduisterd, waarmee hij 30, a ƒ40,per week rijtker werd. Dit geld bleek hij nodig gehad te hébben voor bridge. De officier van justitie vroteg zich in zijn requisitoir af hoe een dergelijk edel spel tot zulke excessen kan leiden. Hij achtte het heel ernstig, dat een man daartoe kon komen. Ook de raadsman, mr A. A. de Bakker, die V. al jarenlang uit een bridge-vereniging bleek te kennen, vond het een diep tra gisch geval. Uitspraak over veertien da gen. er nog geen voorstel aan de mi nister werd gedaan. De belangen van de verschillende groepen die in het bedrijfschap zitting heb ben, lopen niet parallel. De be sprekingen hebben er evenwel toe geleid dat op het ogenblik export naar de Duitse aardappel meelindustrie is toegestaan; (via de S.I.V.A. (de stichting tot steun aan de aardappelmarkt kunnen aardappelen nu worcfen afgezet voor 4,40 per 100 lsg veldgewas. Ir Smeenk, secretaris, zei dat het aardappelf-onds, dat de toe schikking heeft over 7% tot 8 millioen gulden, een debacle i« Nederland heeft voorkomen. Be overheid acht ingrijpen nog niet nodig, gezien de prijzen die vo«r consumptieaardappelen worden gemaakt. Spreker was zelf deee mening trouwens ook toegedaan. Er wordt gezegd dat 4,40 pet 100 kg totaal onvoldoende is, maar het fonds moet nu éénmaal roeien met de riemen die be schikbaar zijn. Beter achtte ir Smeenk het. van alle afzetmoge lijkheden gebruik te maken, om daardoor het marktsteunende aardappelfonds in stand te hou den. In de loop van rijn betoog drong spreker aan op een beper king van de aardappelteelt in Drente, de provincie waar de grootste oppervlakte grond met aardappelen wordt geteeld. Er zijn nu eenmaal onvoldoende afzetmogelijkheden en daarvan zijn ook de thans gerezen moei lijkheden het gevolg. Tenslotte werd besloten bij de overheid aan te dringen op ver hoging van dé gegarandeerde prijs van 4,40 tot 5,40. Het vakverbond van officieren der Zweedse koopvaardij heeft zijn 3000 leden opdracht gegeven, het werk neer te leggen. De bond heeft in feite een voorstel van de commissie van arbitrage tot het sluiten van een nieuwe collectie ve arbeidsovereenkomst van de hand gewezen. Overigens zal de staking, waar door ongeveer 700 schepen ge troffen zullen worden, slechts ge leidelijk kunnen geschieden aan gezien in dit geval een „wacht tijd" van 30 dagen tot drie maan den geldt. Gisteren had J. W. te Terneu-1 dat het veelvuldig voorkomt dat zen zich te verantwoorden voor veevervoer plaats vindt zonder het feit, dat hij voor de tweede maal te veel aan Bacchus had ge offerd. De ambtenaar van het O.M. eis te tegen hem 75 en 14 dagen hechtenis. Het vonnis luidde ƒ75 en 14 dagen hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van 1 jaar en onder toeziehtstelling van de re classering. De veehandelaar C. J. C. te Koewacht was ten laste gelegd, dat hij bij de landbouwer De L. te Koewacht een koe had afgeleverd zonder in het bezit te zijn van een bewijs dat het dier niet lijdende was aan t.b.c. of andere veeziek te. De L. zeide, dat de koe op proef tijdelijk in zijn schuur zou wor den opgenomen. De ambtenaar meende dat het, gezien dat het dier afzonderlijk in de schuur gestald werd, duide lijk was dat frauduleuze uitvoer de bedoeling was geweest. Hij verklaarde dan ook zowel de ver voerder C. als de landbouwer De L. schuldig en eiste tegen C 150 of 40 dagen en tegen De L. 75 of 20 dagen. Als gevolmachtigde van C. gaf de heer J. C. uit Sluiskil een kor te uiteenzetting van de wijze, waarop door de dierenarts zo'n bewijs wordt afgegeven en zeide door 108) A. H. VAN OMMEN. (Nadruk verboden). De politie van het gebied van Vibo in Italië houdt een klop jacht op een zekere Serafino Cas- tagna, die in de afgelopen dagen vier personen of wellicht vijf vermoord en een zesde gewond heeft. Castagna is onlangs uit gevan- schap ontslagen nadat hij een straf had uitgezeten voor poging tot moord. De 35-jarige heeft ge zworen zich te zullen wreken op allen die indertijd tegen hem ge tuigd hadden. Zodra hij de gevangenis verla ten had, ging hij met zijn geweer op zoek naar de mensen op wie hij het gemunt heeft. Hij trof er vier aan in de buurt van Vibo Balentia, terwijl zij het land be werkten. Castagna schouderde onmiddellijk zijn geweer en legde met vier schoten twee vrouwen, de 60-jarige Maria Valente en de 50-jaar oude Maria Zappino, neer. Zijn andere twee slachtof fers waren mannen. Na deze daad zou hij zijn vader vermoord en een boer verwond hebben, die poogde hem te beschermen. Hij wendde zich tot Belfort en zei: „Wel mijnheer Belfort, mijn compliment hoor! U wist er alles vanU wist hoe de kranten logen en toch heeft u ons er niets van gezegd." En daarna weer tot Bijlman; „Maar tenslotte was u de enige, die het meisje na de overval heeft gesproken, dus al leen u de onbekende motorrij der kon weten, dat het meisje een deel van de buit met haar sprong uit de auto had meegeno men, omdat ze u dit zelf verteld had. En toch schreven de bladen zoiets van, dat de daders slechts een gedeelte van de buit konden bemachtigen, maar niemand vroeg zich af, hoe zij aan deze weten schap kwamen." „U bent uw carrière mislopen mijnheer Tienhoven. U zou een waardig lid van ons corps gewor den zijn," merkte Bijlman bewon derend op. „Weet u misschien nog meer? vroeg Drost. Hij bedoelde het half uit een grap, doch Mickey ging er ernstig op in. „Ik vermoed, dat ik meer weet, heren. Ik heb zo'n idee, dat ik u binnenkort iets kan mededelen, waarvan u beiden verbaasd zult een staan," antwoordde hij met raadselachtige glimlach. Iedere tip is mij welkom, Bijlman. „Hebben we vanmiddag weer huisarrest?" wilde Sylvia weten. Nee. Ieder kan het pension verlaten." „Boffen we effies?" lachte de humorist. Bijlman tikte de baszanger even op de schouder. „Ik wil u nog even iets vragen," voegde hij hem toe, terwijl hij met Drost de ka mer verliet. Mickey Tienhoven volgde hen de tuin in. Bij het tuinhek hield Bijlman hem staan de en vroeg, hem pal in het ge laat kijkend: „Wat weet u, mijn heer Tienhoven?" Deze glimlachte. „Ik vermoed alleen maar iets," antwoordde hij „Goedwat vermoedt u dan drong Bijlman aan. Mickey schudde langzaam het hoofd. „Zolang ik geen zekerheid heb, wil ik zelfs mijn vermoeden niet uitspreken. Morgen hoop ik echter zekerheid te hebben en ik garandeer u, dat ik u dan onmid dellijk op de hoogte zal brengen „U vermoedt dus wie de dader is?" ni „Ia," klonk het gedecideerd. „En u weigert nu beslist?" Mickey maakte een afwerend handgebaar. „Pertinent!" zei hij. Bijlman keek een ogenblik pein zend naar het raam van de con versatiekamer, waarvoor zich eni ge gezichten aftekenden, die nieuwsgierig naar buiten gluur den. „U wilt mij toch zeker niet wijs maken, dat u nog geen enkel ver moeden hebt, wie de dader kan zijn?" vroeg Mickey glimlachend. „Ik heb zeker een vermoeden, maar u zult mij moeilijk kunnen vragen wie ik op het oog heb. Ook u staat op mijn verdachtenlijstje mijnheer Tienhoven!" .Natuurlijknatuurlijk. Van wege het feit, dat ik geen alibi op kon geven of misschien niet wil de geven, gedurende het tijdstip van de overval en moord in de Kalfjeslaan." Onder anderenOok van wege het feit, dat u gisteren avond na uw thuiskomst ruzie heeft gehad met mijnheer Bel fort," merkte Bijlman zo langs z'n neus weg op. Als hij had gedacht, dat Mickey zou schrikken, had hij zich ver gist. Hij glimlachte zelfs vriende lijk, toen hij antwoordde: „U bent uitstekend ingelicht, inspecteur. Ja ja.... die goochelaar Mefisto lijkt mij een héél handige jon- gen." „Ik begrijp u niet," deed Bijl man verwonderd, maar onmiddel lijk liet hij er op volgen: „Wat is eigenlijk de oorzaak van uw vij andige houding tegenover mijn heer Belfort en van diens kant Een paar avonden hij zelfs een schot tegenover u? geleden loste op u en „Wel, als u dat dan weet, dan heeft u tevens mijn alibi!" riep Mickey bijna verheugd uit „Bijnabijna, waarde heer! Maar om verder te gaan: giste renavond uitte hij wederom de of andere bedreiging tegen over u. Ik ben niet zo achterlijk, dat ik volkomen begrijp, dat me vrouw Belfort hier tussen zit, maar het juiste verband met de overval en moord is mij nog niet duidelijk". Het was zuiver een slag in de ruimte, want Bijlman hoopte thans eens te horen, of de vijan dige houding tussen Belfort en Tienhoven in enig verband stond met de zaak, die hij in onderzoek had. Mickey's antwoord klonk kalm en beslist. „Ik geef u de absolute zeker heid dat dit niets met de mis daad te maken heeft, inspecteur. Deze vijandige houding is uitslui tend van persoonlijke aard. Ik kan u niet dwingen mij te gelo ven, maar ik raad u toch aan uw kostbare tijd niet te verspillen om hiervan de clou te weten te ko men, want de zaak, die u in on derzoek hebt, is veel belangrij ker. Zelfs wat u en mijnheer Bel fort van mij en mevrouw Belfort denken is niet juist!" „Ik geloof zelfs, dat mevrouw Belfort u haat," zei Bijlman. „Inderdaad. En begrijpelijk," voegde hij er raadselachtig aan toe. (Wordt vervolgd). dat dit gedekt wordt door een dierenarts verstrekte gezond heidsverklaring. Er zouden, aldus gemachtigde, dus bij veevervoer geregeld vervoerders geverbali seerd kunnen worden. Ook op de veemarkt te Rotterdam geschiedt het vervoer op dezelfde wijze. De kantonrechter, rekening houdende met de practijk, sprak beide verdachten vrij. V erkeersovertredingen De landbouwer G. de R. te Koe wacht veroorzaakte met zijn paard en wagen in de CapeUe- dreef aldaar een aanrijding met een wielrijdster toen liij aan de linkerzijde van het paard lopende, het paard naar rechts deed uit- wijken, waardoor hij een botsing veroorzaakte met een op het rij wielpad rijdende wielrijdster, die hij niet had opgemerkt. Een getuige a décharge, de vee handelaar F. V. uit St Jansteen. wist het ongeval niet te verduide lijken, waarop het vonnis luidde 25 of 12 dagen. De kantonrechter veroordeelde De R. tot 15 of 6 dagen. Door het niet verlenen van voorrang kwam de automobilist R. van H. uit Hilversum in bot sing met een motorrijder, het geen hem conform de eis 15 of 6 dagen kostte. De chauffeur F. S„ in dienst van de vlasser F. E. M. te Koe wacht, bleek bij een gehouden verkeerscontrole niet in het bezit te zijn van een juist rijbewijs voor de aanhangwagen waarmede hij op weg was. De eis luidde 20 of 10 dagen en het vonnis 15 of 8 dagen. F. B. W. te Terneuzen reed-ter hoogte van de Dokweg in de Axelsestraat met zijn auto een motorrijder aan. Doordat ter plaatse een melk- slijter zijn wagen geparkeerd had en tevens een autobus passeerde, wilde W. aan de linkerzijde van de weg voorbijrijden. Hij werd echter door het zonlicht verblind en zag daardoor niet dat uit de andere richting een motorrijder kwam aangereden. Het gevolg was dat een aanrijding plaats vond. De eis luidde 50 of 20 dagen. Verdachte vond deze eis nogal hoog en wees op het feit, dat hij vanaf het begin dat hij een auto bestuurt, in 1937, nog geen enkele aanrijding hadgehad. Het vonnis luidde 35 of 15 dg. Daar het door de landbouwer A. G. te Philippine bestuurd voer tuig aan de achterzijde niet voor zien was van een reflector, werd tegen hem bij controle op de weg te Philippine proces-verbaal opge maakt. Eis en vonnis luidden 15 of 6 dagen. Wegens het overschrijden van de grens tijdens het gesloten zijn van de doorlaatpost werden F. J. te Koewacht en zijn echtgenote conform de eis veroordeeld tot 15 of 6 dagen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2