De Afrikaanse-Aziatische conferentie geopend Professor Albert Einstein overleden WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en HAANSTANDEN President Nagy ontslagen Hegedues nieuwe Hongaarse premier Openingsrede van President Soekarno Rede van de Indonesische Minister-President Eisenhower en Dulles spraken over kwestie-Formosa Samenzwering in Bolivia ontdekt Koninklijke Familie weer thuis AGENDA GEREDUCEERD TOT 5 PUNTEN. Den Haag tooit zich voor Zweeds koninklijk bezoek Incidnnt bij Jeruzalem Nieuwe sensationele Russische beslissing te verwachten Complotten in Bolivia ontdekt Slachtoffers van concentratiekampen herdacht Paus lijdt aan BrthfOVe Graanlossers in Canada staken Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande N jordstraat 55-57 Temeuzen lUdactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprij s mattod 1 5,35 per kwartaal; per ,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct DE VRIJE ZEEUW DINSDAG 19 APRIL 1955 10e Jaargang No. 3435. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm 15 ct; mlnJsBKti» I»** advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: B regela ƒ1»f iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, ®t: Atom Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 3 tw. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 19 WOL 09.00 uur plaatselijke tijd heef-t het staatshoofd van Indo nesië, president Soekarno, M ann ua ij de conferentie van Ban- geopend met een in het Etafeels uitgesproken rede. Daar in tarmligde (tij de komst van een niemw tijdperk voor de volken vaa Afrika en Azië aan. Na het kolonialisme in al zijn voamen veroordeeld te 'hebben, lesjerde spreker critiek op de politiek van blokvorming, ver- nnBirrlrlr ihij de atoomwapens era deed hij op de 29 delegaties eeas klemmend 'beroep tot vrede, vrijheid en eenheid in de ver scheidenheid". •e president zeide, dat tiiams de landen, die gelegen zijn aan „de slagader van het imperialis- 1*" Gibraltar, Middellandse Zae, Suezkanaal, Rode Zee, Indi sche Oceaan, Chinese Zee en Japanse Zee geen slachtoffers meer zijn van 'het kolonialisme, odsdhoon dit niet overal uit geroeid is. „Onweerstaanbare mewhten hebben de twee conti nenten meegevoerd. Het poli tiek en geestelijk gezicht der gaasse wereld is gewijzigd era de evolutie is nog niet geëindigd". Resident Soekarno legde er cte nadruk op, dat de „politieke ke*nis van, de mens voorbijge streefd is door de technische en wetenschappelijke kennis. De be zorgdheid richt zich thans niet in de allereerste plaats op het wehtijn vara de mens. 'Er zijn tal- ioae leiders, die eerder denken ao» het houden van toezicht op de wereld". „Atoomwapens, zijn; conventio nele wapens geworden en de militaire opvattingen zijn het resultaat van dit nieuwe uit gangspunt. De volken vara Azië en Afrika hebben een beperkte macht en haar economische mo Er is in Bolivia een samenzwe ring tegen het leven van pre&i- dewt Paz Esterasoro ontdekt, al dus werd Zondag van niet-ambte- lijke zijde te Ia Paz vernomen. Be aanslag had op Zaterdag 9 April 'savonds tijdens een défilé ter gelegenheid van de derde verjaardag van de revolutie ge pleegd moeten worden. Hiertoe zou het licht worden uitgescha keld. Tijdens het défilé was La Paz inderdaad twaalf minuten lang van electrisch licht versto ken. Verscheidene hoge perso nen, onder wie één vara de minis ters van' Elstensoro's eerste kabi net, Hugo (Roberts, werden in hechtenis genomen, aldus deze berichten. Als leider van de sa menzwaring werd öuttiemez ge noemd, die in de Chileense am bassade is gevlucht. AANGEGEVEN GEVALLEN BESMETTELIJKE ZIEKTEN. Be Staatscourant bevat een opgave van hat aantal aange geven gevallen van besmettelijke ziekten over de week van 3 t/m 9 April. Aangegeven werden 107 gevallen van roodvonk en 18 ge vallen van. diphtherie. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Aanhoudend vrü koud. Enkele overdrijvende wolken velden, maar op de meeste plaat sen toch zonnig weer. Matige, af en toe krachtige noordelijke wind. Aanhoudend vrij koud. WOENSDAG 20 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 0.04 0.39 1.19 1.29 0.31 1.06 1.46 1.56 ZON MAAN op onder op onder Apr. 19 5.36 19.43 3.55 16.06 20 5.34 19.45 4.14 17.28 21 5.32 19.47 434 18.53 gelijkheden zijn verspreid en on voldoende. Wij Ibeoefenen niet de diplomatie van de vuistslag". 1.400.000.000 mensen van deze volken willen echter „de morele krachten der landen mobiliseren ten gunste van de vrede", aldus Soekarno. Vervolgens zeide president Soekarno, dat de Colombo-lan- den een niet te verwaarlozen rol hadden gespeeld Ibdj het oplossen van het conflict inzake Indo- China, zonder daartoe de toe vlucht tot de wapens te nemen. ,/De volken van Azië hebben haar stem verheven en de we reld heeft geluisterd". In deze geest van vreedzaam optreden zal de Aziatische-Afrikaanse we reld overwinnen. De laatste res ten van het kolonialisme moeten nog 'verwijderd worden, aldus president Soekarno. Sommige landen lijden nog onder de zweep. Het kolonialisme is nog niet geheel dood en ofschoon het in zijn Oude vorm verdwenen is, manifesteert het zich soms in de vorm van economisch en intel lectueel toezicht, uitgeoefend door een vreemde minderheid. De president onderstreepte, dat de 29 vertegenwoordigde mo gendheden zeer uiteenlopen op het gebied van taal, godsdienst, ras en wat de politiek betreft, van communisme tot conserva tisme. Hij verklaarde vervol ger®: „Wij zijn geen exclusieve club. Wij zijn geen blok, dat zich tegenover een ander blok pro beert te stellen". Wij zijn ver draagzaam en meer religieus dtara de rest van de wereld, meer bezorgd ook om te waken over de vrede. Deze conferentie moet slagen onder het duitobele teken „vara levensvrijheid voor allen" en „eenheid in de verscheiden heid". De president besloot aldus: ,,lk 'hoop, dat zij het bewijs zal leveren, dat een nieuw Azië en een nieuw Afrika zijn geboren". Terugkerende van hun vacan- tiereis naar Zwitserland zijn Ha re Majesteit de Koningin en de jongste twee Prinsessen gister avond om 19.15 uur in de rege- ringsdakota geland op het vlieg veld Soesterberg. Prins Bernhard maakt de terug reis per auto en wordt vandaag in ons land verwacht. Ook Prinsessen Beatrix en Irene terug in Nederland. De Prinsessen Beatrix en Irene zijn gisteravond van hun vacantie in Oostenrijk teruggekeerd. Gis teravond kort na negen uur stap ten de beide Prinsessen op Schip hol uit het lijnvliegtuig, de „Wil lem van der Velde", een Convair van de K.L.M. Na een kort oponthoud op het vliegveld vertrok de hofauto in snelle vaart naar het paleis Soest- dijk. De Indonesische minister-pre sident, mr Ali Sastroamidjojo, die unaniem tot voorzitter van de AA-conferenjie werd gekozen, heeft in zijn rede gezegd, dat de voornaamste reden tot het hij- eenroepen van de conferentie de „beangstigende spanning" in de wereld was. De afgevaardigden applaudi- seerden luid, toen hij verklaarde, dat de volkeren van Azië en Afrika niet beheerst wensen te worden door enige ideologie, „van welke zijde dit ook mocht komen". Mr. Ali Sastroadmidjojo zei, dat hiij wist te spreken voor alle delegatieleden, wanneer hij zeide „Onze gedachten zijn bij onze broeders, die nog leven in slaver nij". Hij vervolgde: „Ik hoop dat eens, en moge het spoedig zijn, zich een gelegenheid zal voordoen, of geschapen zal wor den, tot het bijeenroepen van de vertegenwoordigers van onaf hankelijkheidsbewegingen in alle koloniale gebieden, die nog strij den voor de opheffing van kolo niale overheersing en voor hun nationale onafhankelijkheid en souvereiniteit. Wij, de onafhan kelijke landen van Azië en Afrika, moeten ons uiterste best doen om hen met iedere vrede lievende poging te steunen, die hun vrijheid kan bewerkstelli gen". Mr. Ali Sastroadmidjojo zei, dat kortelings veel verklaringen waren afgelegd door koloniale machten, die hun goede bedoe lingen uitdrukten om het kolo nialisme te beëindigen. Sastroa midjojo zeide hierover: „Het spijt mij te moeten zeggen, dat goede bedoelingen alleen niet voldoende zijn om een einde te maken aan het kolonialisme in de gehele wereld. Belangrijker voor ons zijn hun daden en dé gevoerde politiek, die aan de wereld de oprechtheid van hun goede bedoelingen kunnen be wijzen", aldus de Indonesische minister-president. Zuid-Vietnarai. Het hoofd van de Zuid-Viet- namese delegatie, Nguyen van Thoai, heeft in zijn openingsrede een beroep gedaan om steun voor de eis van zijn land tot uit breiding van de periode van 300 dagen, die volgens de overeen komst van Genève gesteld is om de Vietnamezen in de gelegen heid te stellen te beslissen of zij in Noord- of Zuid-Vietnam wen sen te wonen. Hij noemde Viet nam als één der landen van Zuid- Oost-Azië, die ongelukkigerwijze reeds bijna een eeuw „onder buitenlandse onderdrukking" was gesteld. Ceylon. Sir John Kotelawaia, de minis ter-president van Ceylon heeft in zijn rede een beroep gedaan, diensten aan te bieden als „be middelaars in het geschil tussen de „reuzen" van het communis me en het anti-communisme". Hij vervolgde: „In een wereld, die gedreven is tot de uiterste grens van krankzinnigheid door de alomtegenwoordige spookge stalten van vrees, geweld en haat, waaruit men onmogelijk kan ontsnappen, is het voor ons een historisch voorrecht en een dure plicht, hoop te geven voor een uitweg. Ik ben vol vertrou wen, dat onder ons op dit gebied een groep gevonden kan worden, die voor beide partijen in het grote wereldgeschil aanvaard baar is en die in staat is als on partijdig bemiddelaar een plan voor de vrede uit te werken en een goed werkend orgaan hier voor in het leven te roepen voor de uitwerking daarvan. Ik ben ook vol vertrouwen, dat we zulk een groep kunnen toevertrou wen, te spreken voor Afrika en Azië als geheel. Sir John Kotalewala zei voorts, dat de Aziatische en Afrikaanse landen een herziening moesten vragen van het Handvest van de Verenigde Naties, teneinde dit tot een „doelmatig instrument •stoor de vrede" te maken. De agenda, zoals die uiteinde lijk door de leiders van de dele gaties is goedgekeurd, is aan merkelijk magerder dan de voor lopige agenda, waarover Zondag avond informeel overeenstem ming was bereikt. De definitieve agenda bevat de volgende 5 pun ten: 1. Economische samenwer king; 2. Culturele samenwerking 3. De rechten van de mens en zelfbeschikking; 4. Vraagstukken van afhan kelijke volken; 5. Bevordering van de wereld vrede en samenwerking. Tevens werd aangekondigd, dat Palestina en de Tunesische en Marokkaanse problemen be sproken zullen worden. Uit de voorlopige agenda van Zondagavond zijn dus belang rijke zaken als het lidmaatschap van de Verenigde Naties en vreedzame co-existentie verdwe nen. Waarnemers merkten op, dat de kwesties Tunis en Marok ko met name genoemd en offi cieel bekend zijn gemaakt door autoriteiten ter conferentie, ter wijl zulks niet het geval is met de Portugese bezittingen, of de kwestie-Nieuw-Guinea. Het derde en vierde agendapunt geven ove rigens ampele gelegenheid tot gedachtenwisseling over deze en dergelijke zaken. Westerse waarnemers achtten het voorts van het grootste be lang, dat uiteindelijk besloten is geen speciale procedure voor de conferentie vast te stellen, maar dat men zich aan de internatio nale gebruiken zal spiegelen. In dien het tot resoluties komt, zul len die slechts op basis van una nimiteit worden aangenomen, waardoor kwesties ais vreed zame co-existentie, en het toe treden van China tot de Ver enigde Naties, wel niet als aan bevelingen van de conferentie aan de orde zullen komen. WESTELIJKEN OVER GROET VAN WOROSJILOF. In Westelijke kringen in Mos kou beschouwt men de bood schap van de president van het presidium der opperste Sowjet, Worosjilof, aan de conferentie te Bandung ais een nieuwe aandui ding van de pogingen van het Kremlin zich bij de A.A-landen aan te sluiten tegen ,,het Wes ters kolonialisme" en Sowjet- Azië als voorbeeld van „een be vrijd volk" te stellen. Den. Haag maakt zich mooi voor het aanstaande Zweedse koninklijke bezoek. Er is een be gin gemaakt met de versiering van de route, die de koninklijke bezoekers zullen volgen. Het monument op Plein 1813, dat 's avonds in het licht van schijnwerpers zal staan, wordt omgeven door acht toeven van Nederlandse vlaggen rond de lantaarns. De beide grote lan taarns terzijde van het monu ment worden elk op dezelfde wijze omkleed met drie, zeven meter hoge, vlaggemasten, voor zien van Zweedse vlaggen. Voorts zullen versleringen wor den aangebracht o.m. op het Nassauplein, in de Javastraat, de Alexanderstraat, de Park straat, het Lange Voorhout, de Lange Vijverberg -r waar licht- slingers komen rond het stadhuis en op het plein. De in gang van het Binnenhof en het Buitenhof worden met vlaggen versierd. In de naoht van Zondag op Maandag is in de corridor van. Jeruzalem, op Israëlisch gebied, een gezin, dat pas was geïmmi greerd, levend onder het puin begraven, doordat het huis door Jordaanse saboteurs werd op geblazen, aldus' een Israëlische woordvoerder. Vijf personen werden ernstig gewond. De beroemde geleerde profes sor Albert Einstein is Maandag in het ziekenhuis te Princeton (New Jersey) overleden, alwaar hij Vrijdag wegens een galblaas- ontsteking was opgenomen. Professor Einstein heeft de leeftijd van 76 jaar bereikt. Professor Einstein leidde de laatste jaren een teruggetrokken leven. Einstein is de zoon van Joodse middenstanders. Hij werd we reldberoemd, toen zijn relativi teitstheorie bekend werd. Hij was toen 26 jaar. Deze theorie voegde een nieuwe dimensie toe aan de drie, waarmede de mensheid tot toen gemeten had, namelijk de de- mensie „tijd". LEVENSBESCHRIJVING A T.BERT EINSTEIN. Albert Einstein werd op 14 Maart 1879 te Ulm (Beieren) geboren. Zijn ouders verhuisden kort na zijn geboorte naar Zwit serland, waar Albert verschillen de scholen bezochten er niet erg uitblonk, behalve in wis kunde. Na zijn studie aan de polytech nische hogeschool te Zürieh, was hij twee jaar leraar. Daarna kreeg hij een betrekking bij de octrooiraad te Bern. In 1905 pro moveerde hij op een proefschrift, waarin een nieuwe bepaling van de afmetingen van moleculen werd gegeven. In hetzelfde jaar schreef hij echter ook een ver- Moskou heeft, na het aceoord over een Oostenrijks staatsver drag, nog een „sensationele be slissing op het terrein van de Europese politiek" in petto, al dus meent de staatssecretaris bij het Oostenrijkse ministerie van Buitenlandse Zaken, dr Kreïsky. Hij zeide dit tot de Wee rise correspondent van het Westberlijnse 'blad „Der Abend' Dr Kreisky gelooft echter niet, dat deze nieuwe (beslissing Duitsland betreft. Te Boedapest is het ontslag be kend gemaakt van de premier Nagy en Farkas als secretaris van de communistische party. In de bekendmaking wordt ver der gezegd, dat Mihaly Farkas is ontslagen als secretaris der par tij en uitgestoten uit het politie ke comité. Het besluit om beide mannen van hun functie te ontheffen is door het centrale comité van de partij op een bijeenkomst van 14 April genomen. De reden van het ontslag van Nagy is, dat hij denkbeelden had die „in strijd zijn met de belan gen van de volksdemocratie". „Zijn activiteit heeft de partij, de volksdemocratie en de opbouw van het socialisme ernstige scha de berokkend". Farkas is ontslagen, omdat hij reeds lang de ideologie van Nagy had gesteund. Hij zal een andere postt, van minder belang, in de partij krijgen. De vorige maand werd Nagy door de partij hevig gecriticeerd wegens „rechtse afwijkingen". Leider van deze aanval was Ma- tyas Rakosi, eerste secretaris der partij, die in 1953 door Nagy als premier was opgevolgd, nadat hij tijdelijk van het eerste plan was verdwenen. De premier had Rakosi aange vallen wegens te grote industria lisatie en te geringe productie van consumptiegoederen. Het thema van Rakosi's tegenaanval de vo rige maand was, dat de zware in dustrie opgeofferd was ten gunste van burgerlijke consumptie-eisen. Farkas was reeds eerder in dis- crediet geraakt, toen hij hoofd was van het leger en de militaire politie. In de zomer van 1954 be gon zijn ster weer te rijzen en hij werd geleidelijk de derde man, na Nagy en Rakosi. Nagy werd in Juni 1953 pre mier in plaats van Rakosi. Hij kondigde onmiddellijk een vol ledige verandering van politiek aan, die tot doel had de leven standaard te verhogen. Nagy kwam hier mee hoe langer hoe meer in conflict met andere par tijleiders. Volgens Reuter is Nagy, wiens naam „groot" betekent, 'n vrien delijk man een een deskundige in landbouwzaken. Toen hij aan de macht kwam werd, meer dan op de zware industrie, de nadruk ge legd op de ontwikkeling van de landbouw en de productie van verbruiksgoederen, zoals dit ook onder Malenkof in de Sowjet- Unie geschiedde. Nagy behoorde tot het politieke bureau der com munistische partij. Generaal Mihaly Farkas, die in 1904 is geboren, staat bekend als de Hongaarse Boelganin, om dat hij de belangrijkste verbin dingsman tussen de partij en het leger was. Hij is o.m. minister van defensie geweest, in 1948. Hij geraakte in Juni 1953, toen Rako si als premier door Nagy vervan gen werd, korte tijd op de achter grond. Hij stond bekend als éen toegewijd aanhanger van Rakosi, die hij in October j.l. nog verde digde, hoewel hij de door Nagy gevolgde politiek goedkeurde. Farkas was één der eersten, die na de critiek op Nagy in Maart j.l., de gewraakte afwijkingen van deze aanviel en er deden geruch ten de ronde, dat hij Nagy zou opvolgen. Het nieuws van het ontslag van Farkas is dan ook als een verrassing gekomen. handeling over „de electrodyna- mica van bewegende lichamen".' In dit artikel werd de grond slag van de relativiteitstheorie gelegd. Na aan de universiteiten van Bern, Zürieh en Praag te hebben gedoceerd, werd Einstein in Ï914 tot hoogleraar te Berlijn benoemd. Hier werd hij echter in 1934 om zijn Joodse afkomst en wegens zijn protesten tegen de vervolging van zijn rasgeno ten, ontslagen. Na dien tijd ver bleef de geleerde in de V. S., waar hij als één van de grootste en geniaalste geleerden van deze tijd werd geëerd. In 1921 ontving hij de Nobel prijs voor natuurkunde. Hem werden bovendien nog een zeer groot aantal eredoctoraten en andere hoge onderscheidingen verleend. Na de tweede wereldoorlog trad de grote geleerde, inmiddels tot Amerikaan genaturaliseerd, vaker op de voorgrond in zijn tweede rol, namelijk die van de grote mensenvriend. De man die reeds in 1905 de ontwikkeling van de atoombom had aangekon digd en in 1939 president Roose velt had gewaarschuwd, dat de nazi's aan de bom werkten, nam op zich zijn medemensen te door dringen van het gevaar van het atoomtijdperk, nadat de eerste atoombom boven Hirosjima was ontploft. Volgens Einstein kan de wereld kiezen tussen wereldregering en internationaal beheer van de atoomenergie of de verouderde nationale souvereiniteit en de uiteindelijke vernietiging van de beschaving. Einstein, die altijd een vijand van tirannie in elke vorm was, heeft ook in de na-oorlogse jaren gewezen op alle politieke en sociale toestanden die hij on rechtvaardig vond. Zo keurde hij niet alleen de afschaffing van de academische vrijheid en de andere democratische rechten door de Russen af, maar gispte hij ook dat wat hij onrechtvaar dig en ondemocratisch vond in hét land dat hem opnam. In La Paz, de hoofdstad van Bolivia, is Maandag bekend ge maakt, dat 73 personen onder wie 13 vrouwen, zijn gearresteerd, die zouden hebben samengezworen om op 9 April een staatsgreep te doen en president Paz Estensoro uit de weg te ruimen. Er waren twee complotten ge weest: één bestaande uit voor standers van een oligarchisch be wind en het andere voortgeko men uit de socialistische pha lanx. De leiders hadden gepoogd contact op te nemen met de legerleiding en de militaire or ganisatie van de nationalistische revolutionnaire beweging. President Eisenhower heeft Zondag in zijn vacantieverblijf te Augusta (Georgia) met minister Dulles van gedachten gewisseld over „de ernstige toestand, wel ke door een uitgebreide opbouw vara offensieve luchtstrijdkjrach- ten door de Chinese communis ten op het Chinese vasteland te genover Formosa wordt geïm pliceerd". Minister Dulles gebruikte deze bewoordingen in een officiële verklaring na afloop van' het on derhoud van twee uur, waar voor hij per vliegtuig uit Wa shington was overgekomen. De minister zeide in antwoord op een desbetreffende vraag, dat men pas sinds enige dagen, dank zij een meer doeltreffende en snellere berichtgeving, had be merkt, dat de opbouw van de Chinese luchtmacht tegenover Formosa „aanzienlijk intensie ver en aanzienlijk breder van op zet was dan men tot voor kort had gedacht". Verscheidene honderden verte genwoordigers van Joodse ge meenten uit alle delen van West- Duitsland hebben Zondag te Ber- gen-Belsen deelgenomen aan een dienst ter nagedachtenis van de 30.000 Joden, die in dit concen tratiekamp om het leven zijn ge komen. Volgens radio-Warschau woon den duizenden personen een her denkingsdienst 'bij op het terrein van het voormalige concentratie kamp Auschwitz in Opper-Sile- zië, dat tien jaar geleden door de Russen werd [bevrijd. In dit kamp 'verloren meer dan vier millioen mensen het leven, aldus de Poolse radio. De nieuwe gegevens duidden op een „groter aaravalsvermo- gen" van de zijde der communis ten dara men 'had vermoed, aldus de minister. Hij verklaarde verder, dat de Sowjet-Umie, naar het schijnt „thans haar tien jaar lang ge volgde politiek om de rode be zettingstroepen, voor onbepaalde tijd in Oostenrijk te houden schijnt te hefoben opgegeven". Als resultaat van het te Moskou gepleegde overleg tussen Oos tenrijkse en Russische regerings leiders scheen z.i. een conferen tie van de „Grote Vier" wenselij ker te zijn geworden. Paus Pi us XH lijdt- aan arthro- se aan zijn rechterarm en zal waarschijnlijk nooit meer in staat zijn hem vrijelijk te geibrui- ken, aldus de Maandag bekend gemaakte diagnose van vier art sen. De aandoening, slijtage van de gewrichten, is een gevolg van de hoge leeftijd van de Paus. 2iondagavand waren Röntgen foto's gemaakt van de rechter arm en -schouder van de Paus. Onder de dokters bevonden zich de pauselijke lijfarts, prof. Galeazzi-Lisi, en de Zwitserse specialist dlr Niehans, die in de afgelopen twee jaar de Paus enige malen, behandeld heeft met- „levende cellen". 'De Röntgenfoto's werden ge ntolmen, nadlat verschillende be stralingen om de felle pijn in de rechterarm van de Paus weg te nemen, geen resultaat hadden opgeleverd. De behandelende geneesheren geloven, dat de arthrose geen invloed zal helaben op de alge mene gezondheidstoestand van de Paus. Andras Hegedues, totnogtoe eerste vice-premier, is Maandag ochtend door het Hongaarse par lement tot nieuwe premier, in plaats van Imre Nagy benoemd. Het parlement aanvaardde te voren het ontslag van Nagy. Joszef Mekis, voorzitter van het vakbondcomité, die des ochtends tot lid van het politieke bureau van de partij was benoemd, werd door het parlement tot eerste vice-premier gekozen, in plaats van Hegedues. Levensbeschryving van Andras Hegedues. Andras Hegedues, die tot pre mier van Hongarije is benoemd, is een deskundige op landbouw gebied. Na op de agrarische afde ling van het secretariaat der (communistische) arbeiderspartij te hebben gewerkt en in de par tijpers een aantal goed gedocu menteerde studies over land bouwvraagstukken te hebben ge publiceerd, werd Hegedues in November 1951 tot onder-minis ter van landbouw benoemd, als opvolger van Ferenc Erdei. In Juli 1953 werd hij minister van landbouw, in welke functie hy anderhalf jaar later door ge noemde Erdei werd opgevolgd. Hegedues werd toen eerste vice- premier en in deze hoedanigheid de voornaamste medewerker van premier Nagy. Nadat het centrale partijcomité op 3 en 4 Maart Nagy had ver oordeeld, sprak Hegedues op 8 Maart een belangrijke rede uit, waarin hy de personen, die van rechtse afwijkende opvattingen waren beticht, hekelde en stelling nam ten gunste van een versnel de ontwikkeling van de zware industrie en de collectivisatie van de landbouw. Hegedues was de man, die het premierschap waarnam, toen Na gy, volgens een officiële bekend making van 19 Februari, aan een ernstige hartcrisis leed. Bij Port-Arthur (bij Ontario) zijn 1.200 graanlossers in staking gegaan. Er werden posten ge plaatst 'bij het eerste graanschip van dit seizoen, dat arriveerde. De stakers hebben verklaard, dat zij de internationale bond van zeelieden zullen vragen om geen graanschepen meer naar Lake- head" te zenden, zolang het dis puut het betreft looneisen niet opgelost is.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1