Engeland wacht op de verkiezingen Naar een onafhankelijk Oostenrijk WEERSVERWACHTING De opheffing van de Nederlands-Indonesische unie HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Verklaring van SenatorGeorge Excelsior Excelsior Excelsior Excelsior Excelsior Excelsior Excelsior ZATERDAG 16 APRIL 1955 10e Jaargang No. 3433. WEKELIJKSE WERELDSCHOUW Voorbereidingen in Parijs Radio Tazelaar Oostenrijks-Russisch memorandum geparafeerd Radio Tazelaar Radio Tazelaar De ski-tocht van Prins Bernhard en de Prinsessen Wapens op Cuba ontdekt Ernstige brand Philippijnse stad op onder op onder Apr. 13.32 17 5.41 19.40 3.17 18 5.39 19.41 3.37 14.48 19 5.36 19.43 3.55 16.06 20 5.34 19.45 4.14 17.28 21 5.32 19.47 4.34 18.53 Radio Tazelaar Commentaar op de overeenkomst Radio Tazelaar Verklaring van Raab Radio Tazelaar Nota aan Engeland en de Verenigde Staten 26 Mei verkiezingen in Engeland Krantenstaking duurt voort Radio Tazelaar Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande N jordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nó 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. E VRIJE Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/b Firma P. J. van de Sande. Temeuzen. Advertentieprijs per mm 15 cl; minimus» advertentie 2,25 Rubriek Kleine Advertenties: B regel» f t,I iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Affcree Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddag» 1 'omM, Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uut Engeland heeft zijn nieuwe minister-president hartelijk ver welkomd. Eden heeft de plaats van Winston Churchill ingeno men en de grijze staatsman heeft zijn belangrijke en zware taak neergelegd. Een en ander ging gepaard met een diner, waarop ook koningin Elisabeth aanwezig was. Zij brak hier met de tradi tie door een toast op de eerste minister en de bevolking uit te brengen. Sir Anthony Eden heeft zijn nieuwe functie op de traditionele Stofzuiger mod. 1000 125.—. K.E.M.A. goedgekeurd. Franse regeringskringen erg hard gewerkt, want voor 3 Mei dienen de fiscale maatregelen getroffen; de economische decre ten; het programma voor regio nale actie en de indiening van de begroting voor 1956. Voorts dient over loonsverho ging te worden onderhandeld; in Algiers moeten maatregelen wor den genomen; met Tunis bespre kingen worden gevoerd, terwijl eind April minister Pinay naar Bonn gaat om het gehele samen stel van Duits-Franse vraagstuk ken te bespreken. De Franse regering heeft medegedeeld, dat zij de bekrach tiging van de accoorden van Pa rijs pas in werking zal stellen, wanneer de voorlopige met het Saarland gesloten tolunie defini tief is geworden en overeenstem ming is bereikt over het zoge naamde Duitse eigendom, in wezen enkele grote fabrieken be treffende. wijze aanvaard door vrijwel in stilte naar het Buckingham Pa lace te rijden en daar met de ge bruikelijke handkus de benoe ming tot eerste minister van de koningin te ontvangen. In het Lagerhuis werd Eden doer oppositieleider Attlee har telijk begroet. Hij wenste de nieuwe eerste minister volkomen sportief een goede ambtsperiode toe, doch voegde er laconiek aam toe, dat hij hoopte dat deze van korte duur zou zijn. Natuurlijk moest Eden enige wijzigingen in zijn kabinet aan- bjengen. Zo volgde McMillan hem op door overname van de portefeuille van buitenlandse za ken en deze werd opgevolgd door Selwyn Lloyd als minister van Verdediging. ■1 .-■» k". ~Y~ NAAR DE VERKIEZINGEN Iedereen wacht nu in spanning af, wanneer er nieuwe verkiezin gen zullen worden gehouden want het staat vast, dat dit reeds zeer spoedig zal zijn, vermoede lijk op Donderdag 26 Mei aan staande. De graafschapsverkie- ziegen geven de conservatieven reden om een overwinning in de komende verkiezingen te ver wachten, die de meerderheid zal doen toenemen. Weliswaar is de meerderheid in slechts twee graafschappen van Labour in conservatieve han den overgegaan, maar de La- bouraanhang is overal aanmer kelijk verminderd, tot zelfs in Londen. Als reden hiervoor geven velen de halfslachtige hou ding van Labour inzake Bevan. Vele kiezers wenden zich af om dat Bevan niet gevolgd wordt, anderen omdat Labour niet door tast en Bevan verwijdert. Op 19 April a.s. zal het Lager huis zijn zittingen hervatten. Dan zal minister Butler de be groting indienen, die een ware propaganda voor de regering is, aangezien zij een overschot van 433 millioen pond toont. PARIJS ACTIEF. De Franse regering heeft het parlement tot 3 Mei op reces gestuurd. Inmiddels is zij druk bezig, want er moeten bergen werk verzet worden, voordat het parlement zijn zittingen weer hervat. Daarom wordt er in medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Zaterdagoch tend tot Zaterdagavond. Weinig verandering. Over het algemeen licht tot half bewolkt en droog weer. Overwegend matige noordelijke wind. In de middag dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. EEN POGING EISENHOWER. VAN President Eisenhower heeft Stofzuiger mod. 4500 135.—. K.E.M.A. goedgekeurd. het voornemen te kennen ge geven 14 milliard dollar aan het congres te zullen vragen voor hulp aan andere werelddelen, waarbij 7 milliard dollar voor Azië en Afrika en de rest voor Zuid-Amerika en Europa be stemd is. De president heeft veel haast met zijn plan en wenst het be sluit voor 15 April a.s. genomen te zien, zulks met het oog op de Aziatisch-Arabische conferentie in Bandoeng, die drie dagen later wordt geopend. Alle uitgenodig de staten, uitgezonderd het nieuwe Oostafrikaanse dominion, zullen aan deze conferentie deel nemen. Alleen reeds de grote deelname is een succes voor de organisatoren. Of het verder een succes zal worden, moeten we afwachten. Bandoeng is momenteel in ver band met de komende conferen tie de schitterende parel van het Oosten. De Indonesische rege ring spaart kosten noch moeite om het festijn althans organisa torisch te doen slagen. Eisenhower probeert door zijn royaal gebaar van 7 milliard dol lar aan hulp voor Afrika en Azië een pro-Amerikaanse stem ming onder de deelnemende lan den te wekken. Of hij in rijn opzet zal slagen, moet worden afgewacht. ANDERE ACTIVITEITEN. Oorspronkelijk zag het er in Vietnam lelijk uit toen verschil lende sekten in opstand kwamen tegen de regering, doch door het bemiddelend optreden van gene raal Ely is er een wapenstilstand gesloten. Zo is het ergste ge vaar bezworen. China ziet lachend toe, want de chaos is een vruchtbare bodem voor het communisme. Overigens heeft Peking mo menteel zelf de handen vol, want er is een „samenzwering tegen de staat" ontdekt. Verschillende vooraanstaande communistische functionarissen zijn in ongenade gevallen. In het westen was men op de hoogte van de sterk pro- Russische gezindheid van deze leiders. Mao wenst dus zijn land te vrijwaren voor een al te ern stige Russische invloed en het gebeurde is daardoor een streep door de rekening van Moskou. Het Russische persbureau Tass meldt echter, dat de zuiveringen in de Chinese topgelederen ver raders betreft, die met Amerika heulden. Al is voorlopig de ergste storm voorbij, het rommelt nog steeds in Azië. (Nadruk verboden.) Stofzuiger mod. 5500 155.—. K.E.M.A. goedgekeurd. Z. K. H. de Prins der Neder landen en de Prinsessen Beatrix en Irene hebben Vrijdagmorgen omstreeks negen uur de Wies- badener-hut verlaten om zich naar het Silvretta-huis te bege ven. Door het slechte weer werd na anderhalf uur besloten terug te keren naar de Wiesbadener- hut. Het gezelschap kwam daar omstreeks het middaguur aan. Nadat het koninklijke gezel schap een uur had gerust, ver trok het wederom en ditmaal door het „Ochsental" naar het Madlenerhuis. Daar werd een korte tijd uitgerust en vervolgens begaf men zich op weg naar Par thenen, waarbij de rivier de 111 werd overgestoken. Volgens de tot dusverre door het Oostenrijkse persbureau in Innsbrück ontvangen berichten zou Prins Bernhard voornemens zijn met de Prinsessen van Par- thennen uit per auto naar Blu- denz in de Oostenrijkse provincie Vorarlberg te gaan. Daar zou de nacht worden doorgebracht. Het zou de bedoeling van Prins Bernhard zijn vandaag met de sneltrein van Bludenz uit naar Zwitserland te gaan. De tocht over het Silvretta-ge- bergte is derhalve wegens het on gunstige weer niet mogelijk ge bleken. Het gezelschap is, zo blijkt na der uit een bericht van Reuter, bij het Madlener-huis in auto's gestapt, die het naar de in de 111. gebouwde waterkrachtcentrale hebben gebracht. Daar is het overgestapt in wagentjes van het kabelspoor van deze centrale. Dit kabelspoor loopt met een steile hellingbaan naar Parthennen in het Montafon-dal. De kabelbaan dient uitsluitend voor. het ver voeren van materialen naar en van de waterkrachtcentrale en het is het publiek verboden er ge bruik van te maken. Het is zon der twijfel voor het eerst dat een prins en twee prinsessen van dit gaederenspoortje hebben gebruik gemaakt om zich naar Parthen nen te begeven. Donderdagavond is te Havanna bekend gemaakt, dat daar in 'n pakhuis een grote hoeveelheid wapens en munitie is gevonden. Er zijn verscheidene arrestaties verricht. DE STAKING IN AMSTERDAM TEN EINDE. De 274 arbeiders van de afde ling bestratingen van de Amster damse dienst der publieke wer ken die Donderdagochtend op nieuw in staking waren gegaan, hebben zich Vrijdagmorgen naar hun werkobjecten begeven en de wens te kennen gegeven het werk te hervatten. Op order van B. W. zijn rij echter teruggestuurd met de mededeling „dat zij zich Zaterdagochtend wederom kon den melden en dan nader zouden horen". in Een gehele wijk van de stad Bacolod in het centrale gebied der Plhilippijnen is door brand verwoest volgens de eerste be richten zijn zeven doden te be treuren. Het aantal gewonden bedraagt 68. De schade wordt ge schat op 12% millioen dollar. Duizenden mensen zijn dakloos. ZONDAG 17 APRIL. Breskens 9.21 Terneuzen 9.56 Hansweert 10.36 Walsoorden 10.46 10.03 10.38 11.18 11.28 MAANDAG 18 APRIL Breskens 10.45 11.05 Terneuzen 11.20 11.40 Hansweert 12.20 Walsoorden 0.10 12.30 ZON MAAN De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Sunario, heeft in ihet regeringsantwoord op de beschouwingen in eerste termijn over het protocol van de opheffing van de Nederlands- Indonesische Unie, gezegd, niet de mening te delen van hen, die zeggen, dat de resultaten, die de missie-Sunario in Den Haag heeft bereikt, neerkomen op een „offi ciële doodverklaring van wat on officieel reeds dood was". „Zo eenvoudig was het niet", aldus de minister. In de praetijk vormden de nog niet opgeheven overeen komsten hindemissen voor de onafhankelijkheid en souvereini- teit van Indonesië en waren zij van invloed op de publieke opinie in Ibinnen- en buitenland. Minister Sunario verwees in dit verband naar de houding van enige lan den, die meenden inzake finan- ciëel-economische aangelegenhe den eerst met Nederland in ver binding te moeten treden. Boven dien wekte het bestaan, van het Hoge Commissariaat en van com missariaten in Indonesië de in druk, alsof de status van Indone sië ten aanzien van Nederland gelijk zou rijn aan die, welke be staat tussen de staten van het Britse Gemenebest. Nieuw-Guinea. Ten aanzien van Nederlands Nieuw-Guinea zei de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken na onder andere te hebben ge zegd, dat Indonesië in de Ver enigde Naties subjectief, noch objectief verloor en dat thans een onrust valt waar te nemen bij een groep van de Partij van de Ar beid in Nederland dat, gezien de „houding van Nederland, dat niet wenst te onderhandelen over West-Irian en gezien de gebeurte nissen in de Verenigde Naties, er thans voor de regering geen an dere weg open is dan die van een unilaterale houding. Door West- Irian als apart kiesdistrict in te delen bracht de regering feitelijk dit gebied reeds de jure binnen het grondgebied van de republiek Indonesië, aldus minister Suna rio. Stofzuigers mod. 6500 2 schakelaars, 2 snelheden K.E.M.A. goedgekeurd. NEDERLANDSE SLEEPBOOT OP EGYPTISCHE „ZWAKTE LIJST". De Nederlandsë zeesleepboot „Gele Zee" van L. Smit en Co's internationale sleepdienst te Rot terdam is door de Egyptische autoriteiten op de z.g. „zwarte lijst" geplaatst, omdat hij een drijvend dok van West-Duitsland naar de Israëlische haven Haifa heeft gebracht. Bij aankomst van de „Gele Zee" in Alexandrië weigerden de autoriteiten toe te staan, dat de sleepboot baggermaterieel op sleeptouw nam voor een voorge nomen reis naar het Verre-Oos ten, waarvoor hij in Alexandrië en Port Said materieel zou inne men. De Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiging in Cairo zal pogingen doen, de maatregel van de Egyptische autoriteiten her roepen te krijgen. Vrijdagochtend is op het Krem lin een Oostenrijks-Russisch me morandum geparafeerd. De Russen verklaren zich be reid een staatsverdrag met Oos tenrijk te sluiten op basis van het in September 1949 uitgewerk te ontwerp. Zij stellen voor, dat de vier gróte mogendheden ge zamenlijk de onafhankelijkheid van Oostenrijk waarborgen. Oostenrijk wordt economisch onafhankelijk. Het verplicht zich een politiek te voeren, die vrij is van welk militair bondgenoot schap ook. Adolf Schaerf, de Oostenrijkse vice-kanselier, heeft tegenover de pers verklaard: „Wij rijn zeer voldaan. Ik geloof dat de Weste lijke mogendheden met een en an der accoord zullen gaan en dat wij spoedig een staatsverdrag zullen hebben". Schaerf zei, dat zeer binnen kort met de Sow jet-Unie bespre kingen zullen worden gevoerd over een belangrijk handelsver drag. Het ontwerp-verdrag voor Oostenrijk, dat door Rusland als basis voor verder onderhandelen is aanvaard, is al in 1949 door de Sowjet-Unie, Amerika, Frank rijk en Engeland goedgekeurd maar nooit getekend, daar er la ter moeilijkheden rezen. Deze me ningsverschillen kunnen, naar de mening van de Oostenrijkse delegatie, in het huidige stadium der onderhandelingen gemakke lijk worden overwonnen. Het optimisme der Oostenrij kers wordt trouwens in grote mate gedeeld door de ambassa des der Westelijke grote drie in de Russische hoofdstad. In kringen van de Oostenrijkse kanselerij te Wenen heeft men verklaard, dat het resultaat zelfs de stoutste verwachtingen heeft overtroffen. Het Oostenrijkse pu bliek is opgetogen en de delegatie zal bij haar terugkeer feestelijk worden ontvangen. De Russische regering stemde er verder mee in Oostenrijkse goederen te accepteren tot een waarde van 150 millioen dollar het bedrag dat Rusland van Oos tenrijk tegoed heeft op basis van artikel 35 van het ontwerp- vredesverdrag van 1949. Rusland stemde in met de over dracht, onmiddellijk na het in werking treden van een Oosten rijks vredesverdrag, van de eigendommen van een Russische scheepvaartmaatschappij en scheepswerven in Korga-Neu- burg. In het gezamenlijke com muniqué werd gezegd dat Oosten rijk en Rusland zijn overeengeko men in de naaste toekomst te on derhandelen over een normalise ren van de handelsbetrekkingen tussen de twee landen. Het ontwerp-verdrag van 1949 voorziet in terugtrekking van de bezettingsstrijdkrachten binnen drie maanden na de inwerking treding, verbiedt een politieke of economische unie met Duitsland, stelt als landgrenzen die van 1 Januari 1938 (vóór de Anschluss) en voorziet in de teruggave van door de geallieerden in beslag genomen Duitse activa. Rusland zal olieraffinaderijen in Oostenrijk teruggeven. De Sowjet-Unie heeft Vrijdag ingestemd met het teruggeven van de onder Russisch beheer staande olieraffinaderijen en olievelden in Oostenrijk in ruil voor leveranties van ruwe olie. In een gezamenlijk Russisch- Oostenrijks communiqué, dat Vrijdagmorgen werd uitgegeven, werd gezegd, dat de Russische regering heeft ingestemd met 'n terugtrekking van alle bezet tingslegers uit Oostenrijk op het ogenblik dat een Oostenrijks vre desverdrag in werking zal tre den en niet later dan 31 Decem ber 1955. De Oostenrijkse regering ver klaart niet van plan te zijn enig militair bondgenootschap aan te gaan of het vestigen van mili taire bases op haar grondgebied Oostenrijkse krijgsgevangenen en burger-gedetineerden, die nog in Rusland worden vastgehouden, naar Oostenrijk terug te zenden. (De Oostenrijkse ambassadeur in Moskou, Norbert Bisehoff. schatte in October verleden jaar het aantal Oostenrijkse krijgsge vangenen op 353 en het aantal burger-gedetineerden op LH7.) Het communiqué vervolgde: „Na het terugtrekken van de Russische bezettingstroepen uit Oostenrijk zal er op het grondge bied van de Sowjet-Unie geen Oostenrijkse krijgsgevangene of burger-gedetineerde meer achten- blijven". Oostenrijkse delegatie uit Moskou vertrokken. De Oostenrijkse delegatie is uit Moskou naar huis vertrokken. Kanselier Raab zei bij het ver trek: „Wij keren als gelukkige In de gezamenlijke verklaring mensen naar Wenen terug. Er is werd verder gezegd, dat de Rus- goed werk gedaan dat van be- sische en Oostenrijkse regerin- lang is voor alle volkeren der we- gen hebtin ingestemd, dat er op reld. Wij vertrekken met grote iLi ogenblik gunstige gelegen- dankbaarheid en wensen de vol- heden" zfln voot het sluitenvan ken van de Sowjet-Unie veel .ge pen vredesverdrag tussen de gro- luk". te vwTn Oostenrijk. De delegatie werd uitgeleide gedaan door MolotofMikojan Oostenrijkse krijgsgevangenen en Gromyko. De ambassadeurs in Rusland worden vrijgelaten. van de Westelijke grote drie wa- Rusland heeft toegestemd alle ren ook op het vliegveld. Stofzuigers met de nieuwste hulpstukken. De voorzitter van de Ameri kaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, de democratische senator Walter George, heeft Donderdagavond voor de vereniging van bankiers van Georgia gezegd, dat de Ver. Staten „heel dicht" het punt ge naderd zijn, dat zij zich in de ge hele wereld te veel verplichtin gen op de hals halen. Hij drong aan op een vier-mogendheden- conferentie op het hoogste plan. Een dergelijke conferentie van Frankrijk, Engeland, de Verenig de Staten en de Sowjet-Unie zou naar zijn overtuiging „veel goeds kunnen opleveren". Hoewel volgens de senator in China „een wanhopige toestand" bestaat, was de toestand in Viet nam misschien toch acuter dan die in de Straat van Formosa. Senator George verdedigde het beleid van president Eisenhower door niet te zeggen wat hij zal doen als de Chinese communisten de door de nationalisten bezette eilanden Quemoy en Matsoe voor de Chinese kust aanvallen. (De vooraanstaande republikeinse se natoren Knowland en Bridges hebben beiden aangedrongen op een verklaring der regering over haar bedoelingen t.av. de eilan den.) Senator George hield zijn rede enkele uren na een bezoek aan de president in diens vacantie- verblijf te Augusta. MINISTERIE VAN OORLOG BESTELT VOOR DERTIG MILLIOEN BIJ PHILIPS. Het ministerie van Oorlog heeft gisteren bij de N.V. Philips Gloeilampen fabrieken te Eind hoven voor een bedrag van dertig millioen gulden aan electronische apparatuur besteld. Deze bestelling betreft de aan maak van onderdelen voor ver scheidene typen zend- en ontvang toestellen en de bouw van deze toestellen. De levertijd strekt zich uit over enkele jaren. Het betreft hier hoofdzakelijk basisonderdelen van radiozend- en ontvangapparatuur, die zullen dienen voor vervanging van oude onderdelen en voor de bouw van nieuwe toestellen. Voorts zal het leger zelf gaan experimenteren met uit de onder delen te vormen nieuw materiaal. Een groot deel van de radio apparatuur van het leger bestaat uit destijds van de Engelsen en Amerikanen overgenomen toe stellen, zodat men in deskundige kringen zeer verheugd is over deze bestelling, waaruit, zo ver- wjadht men, belangrijke techni sche aanvullingen en verbeterin gen van de verbindingsdienst van het leger kunnen voortvloeien. De Franse premier, Edgar Fau- re, verklaarde Vrijdag naar aan leiding van de Russiseh-Oosten- rijkse overeenkomst verheugd te zijn dat een Oostenrijks vredes verdrag, waar Frankrijk lang naar heeft gestreefd, thans bin nen bereik schijnt te rijn. De premier zei: „De Franse regering, die rijn politiek duide lijk heeft uiteengezet, zou in het gunstige resultaat vam.de bespre kingen in Moskou een nieuw be wijs willen zien dat het door mid del van onderhandelingen moge lijk is langzamerhand de moeilijk heden tussen Oost en West op te lossen." Hij! zei een uiteindelijke beoordeling van het belang van de besprekingen in Moskou te willen wachten totdat volledige rapporten zijn ontvangen. De premier voegde eraan toe dat het officiële communiqué in grote lijnen reden geeft tot hoop dat overeenstemming kan wor den bereikt inzake de oplossing van één van de grootste struikel blokken, die sinds het eind van de oorlog de weg van hen, die oprecht streven naar vreedzame oplossingen, hebben versperd. „De onderhandelingen, die in Moskou tussen Oostenrijk en de Sowjet-Unie werden gevoerd, zijn niet slechts van zeer grote bete kenis voor Oostenrijk en de Sow jet-Unie doch vormen zeker ook een (bijdrage tot de vrede in de wereld", aldus heeft de Oosten rijkse bondskanselier, Julius Raab, Vrijdag bij rijn terugkeer uit Moskou te Wenen verklaard. „Wij krijgen datgene waarop wij jaren gewacht hebben. Wij krijgen de olie-industrie, de Dona uiseheepvaartmaatsoha ppij en alle door de Russische bezet ting beheerde ondernemingen terug. Verder zullen de in de Sowjet- Uinie vastgehouden Oostenrijkers terugkeren". „Wij kunnen zeggen, dat het staatsverdrag in zich is, zelfs al staat de dag van de totstandko ming er van nog niet vast", zo zeide vice-kanselier Sohaef, een ander lid van de Oostenrijkse delegatie naar Moskou. Stofzuigers. Desgewenst met prettige betalingsregeling. De Franse regering heeft aan de Britse en Amerikaanse rege ringen een nota doen toekomen die betrekking heeft op een even- tuële conferentie van de grote vier, aldus is in welingelichte kringen vernomen. In deze nota zou de Franse re gering zijn standpunt betreffende een eventuële conferentie met de Sowjet-Unie uiteenzetten en voorstellen nog deze manad een voorbereidende conferentie te be leggen van Britse, Amerikaanse en Franse deskundigen. „Vandaag opent zich voor Oos tenrijk een nieuw tijdperk waar op wij tien jaar gewacht hebben, een tijdperk van vrede, vrijheid en onafhankelijkheid", voegde Schaef er aan toe. Van rijn kant verklaarde Leo pold Figl, de minister van Buiten landse Zaken, die eveneens deel heeft uitgemaakt van de Oosten rijkse delegatie, „dat de dageraad aanbreekt voor het moedige Ons tenrijkse volk?!. Meer dan 2.000 mensen waren aanwezig op het vliegveld Voes- lau toen de Oostenrijkse delega tie arriveerde. Sir Anthony Eden, de Britse eerste minister, heeft Vrijdag avond bekend gemaakt voor 26 Mei algemene verkiezingen in Engeland te zullen uitschrijven. In rijn eerste radiotoespraak tot het land, sinds hij Winston Churchill als hoofd van de con servatieve regering is opgevolgd, zeide Eden, dat hij de koningin verzocht had, het parlement op 6 Mei te ontbinden. Het nieuwe parlement zal 7 Juni bijeengeroepen worden. Ko ningin Elizabeth heeft er in toe gestemd de plechtige opening op 14 Juni te verrichten. De leiders van de Londense krantenstaking hebben plannen opgesteld om, niettegenstaande het feit dat 20.000 arbeiders, die slechts zijdelings hij het geschil Zijn betrokken, als een gevolg van de staking ontslag hebben gekregen, de actie voort te zet ten. De voormannen van de TOO monteurs en electriciens, die ho gere lonen eisen, zijn voornemens heden een massabijeenkomst te beleggen ten einde de staking, die reeds 22 dagen duurt, te laten voortduren, nu de „vredesonder handelingen" rijn mislukt. Eén van de betrokken vakver enigingen de onder commu nistische leiding staande ,jE2ec- trioai Trades Union" (E.T.U.) wil de actie uitbreiden tof de B.B.C., waar veertig van haar aanhangers niet erkend worden, omdat de E.T.U. zich weigert te verplichten om alle geschillen langs de weg van bemiddeling te regelen. De desbetreffende elec triciens zullen vanaf Vrijdag te middernacht „volgens het regle ment van werken", waardoor mogelijk de televisieprogramma's getroffen zullen worden. Men acht het onwaarschijnlijk, dat de radio-uitzendingen van de B.B.C. van de actie te lijden zullen heb ben. Premier Eden en vooraanstaan de leiders van de vakbeweging waren Vrijdag ook 'betrokken bij het overleg over de staking. Stofzuigers. Fabrikaat Meterfabriek Dordrecht 30'jarige ervaring.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1