Breekt koop van een huis de huur? Kies mee! Win F. 10.000.-! Wat brengt de Radio De blauwe auto LUX TOILET ZEEP Wieringermeer in 10 jaar herrezen Iets over huurbescherming, zelfbewoning en ontruiming 1945 1955 VULPENNEN Binnenlands Nieuws Weerzien met moeder na een halve eeuw 1'WE EDE BLAD Vrijdag 15 April 1955 10« Jaarlaag No. 3432 Italië en de strijd tegen de kinderverlamming Uw huid moet gezond ademen Zo wit-zo zuiver-zo zacht voor Uw huid 17 April Frangaise eist haar dochter in Duitsland op Drie slachtoffers van vliegramp bij Borneo geborgen ZEEUW Indien de huiseigenaar het door hem verhuurde huis verkocht heeft, wil dat dan zeggen, dat de huurder(s) er uit moet(en), zo dra de overdracht een feit is? Indien terzake geen overeenkomst bij de huur is aangegaan, geldt de regel, dat de huurovereenkomst door verkoop van het huis niet wordt verbroken. Huurder en verhuurder kunnen echter overeenkomen, dat bij verkoop van het huis de huurovereenkomst WEL zal eindigen, doch het komt niet veel voor dat een dergelijke overeenkomst wordt gemaakt. Vermeldt het huurcontract niets, of is er geen schriftelijk con tract, terwijl bij de mondeling aangegane huurovereenkomst niets daaromtrent is afgesproken, dan blijft bij verkoop de overeen komst in stand. Dat wil dus zeggen, dat de nieuwe eigenaar precies dezelfde rechten en plichten heeft ten opzichte van de huurder als de oude eigenaar. Kon de oude eigenaar de huur opzeggen met en maand, dan kan de nieuwe dat ook. Had de oude eigenaar een overeen komst voor een bepaald aantal jaren gesloten, dan is ook de nieu we eigenaar aan die bepaling gebonden. De nieuwe eigenaar kan dus de overeenkomst slechts beëindigen tegen de datum en op de wijze als in de oude huurovereenkomst is bepaald. Huurbescherming. Zolang echter de speciale huur bescherming in verband met de woningnood van kracht is, bete kent opzegging ook als deze door de nieuwe eigenaar plaats- Vindt nog helemaal niet, dat de huurder verplicht is .de wo ning te verlaten. Wanneer de huurder de wo ning niet verlaat, omdat hij geen ander passend huis kan krijgen, moet de nieuwe eigenaar voor de kantonrechter ontruiming vorde ren. De kantonrechter kan slechts in een bepaald aantal gevallen deze vordering toewijzen, nl.: a. bij onbehoorlijk gebruik; b. wegens ernstige overlast; c. wegens wanbetaling; d. verder indien de huurder het genot kan krijgen van een soortgelijke woning, hierbij rekening houdend met de huurprijs, voorts indien de huurder niet toe stemt in een redelijk aan bod tot het aangaan van 'n nieuwe huurovereenkomst met betrekking tot hetzelf de onroerend goed; e. vervolgens het dringend no dig hebben voor eigen ge bruik en f. tenslotte indien de eigenaar het goed nodig heeft ten einde te kunnen voldoen aan 'n wettelijk voorschrift of beschikking van over heidswege. Tegenover de nieuwe eigenaar heeft de huurder, die op het mo ment van de verkoop al in het huis woonde, nog een bijzondere bescherming, die verder gaat dan de bescherming tegenover de vo rige eigenaar. Koop voor zelfbewoning. Indien aannemelijk is, dat de nieuwe eigenaar het huis gekocht heeft met de bedoeling het zelf te gaan bewonen en hij vordert ontruiming binnen 2% jaar na de verkoop op grond van het feit, dat hij de woning nodig heeft voor eigen gebruik, dan mag de kantonrechter de vordering al leen toewijzen met de bepaling dat de ontruiming pas 3 jaren na de verkoop mag plaatsvinden. Men moet hierbij echter wel be denken, dat deze termijn alleen geldt, wanneer aannemelijk is, dat de bedoeling het huis zelf te gaan bewonen al bij de koop be stond. Deze termijn geldt dus niet voor een huiseigenaar, die een huis koopt voor geldbelegging, doch wiens eigen woning kort na de koop afbrandt, zodat de eigenaar wel genoodzaakt is ontruiming te vorderen omdat hij anders geen dak boven het hoofd heeft. In zo'n geval zal de kantonrech ter, zoals trouwens in alle geval len waarin de huurder ontrui ming vordert wegens het nodig hebben voor eigen gebruik, de ontruiming alleen kunnen toewij zen onder bepaling dat de ontrui ming zal plaats hebben binnen 'n door B. W. te bepalen termijn, welke echter niet langer mag zijn dan 6 maanden. Deze bepa ling is vermoedelijk gemaakt om het huisvestingbureau in staat te stellen voor de huurder een ander huis te zoeken. Wel de taak, maar niet de plicht. Het gemeentebestuur heeft wel de taak de termijn vast te stellen, maar niet de plicht een andere woning aan te wijzen. Men moet daarbij steeds de mogelijkheid om een andere woning aan te wijzen voor ogen houden, want ook een gemeentebestuur kan geen ijzer met handen breken. Het is niet juist te denken, dat een gemeentebestuur verplicht is voor hem, die tot ontruiming is veroordeeld, een andere woning te vinden. Deze mening vindt geen steun in vele voorschriften. Het is echter wel zeker, dat in een dergelijk geval het huisves tingbureau zoveel mogelijk hulp zal verlenen en ook, dat dit bu reau dankbaar zal zijn als de ge troffene zelf medewerkt, zodat hij wel zal kunnen rekenen op de toewijzing van het huisvestings bureau als hij zelf een binnenkort leegkomende woning kan aanwij zen. We zitten nu eenmaal in het schuitje van de woningnood, dat kan iedereen treffen, maar het Is onjuist te denken, dat men u „met opzet" zonder dak boven 'f hoofd laat zitten. (Nadruk verboden.) Binnenkort zal in Italië begon nen worden met de inenting te gen kinderverlamming, zo heeft het hoge commissariaat voor de volksgezondheid te Rome bekend gemaakt. Verscheidene instituten rijn reeds uitgerust voor het ver vaardigen van grote hoeveelhe den entstof. De eerste inentingen zullen geschieden met vaccin uit de Verenigde Staten. Doe mee aan de grote LuxToiletZeep-wedstrijd. Haal een wedstrijdformulier! Uw winkelier heeft ze gratis voor U. U ziet op dat formulier 10 foto's. Maak daar Uw keuze uit! En misschien is de hoofdprijs in deze spannende, gezellige wedstrijd ditmaal voor U. F. 10.000.- in contant geld Daar hebt U wat aanEr is verder een tweede prijs van F. 5.000.-en een derde van F. 1.000 -. Oók niet om weg te cijferen. Niet minder dan 1578 waardevolle geldprijzen vallen er te winnen. In totaal voor ruim F. 30 000.-! Haal Uw formulier! Om mOOl te zijn! Alleen een volmaakt zuivere toiletzeep maakt dit mogelijk. Aan de smetteloze witheid van Lux Toilet Zeep ziet U dat zij volmaakt zuiver is. De zuiverheid straalt U toe Vandaar ook dat een sportieve filmster als Esther Williams, die de hoogste eisen aan ,^-^a kaar huid moet stellen onomwonden verklaart: „Ik i gebruik Lux Toilet Zeep." U kunt deze bekoorlijke I M.G.M. ster binnen kort weer zten in de CinemaScope Musical-in kleuren: Jupiter's Darling LTZ 49.166.200.>4 VRIJDAG 15 APRIL. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gewijde muz.; 7.30 Gram.; 7.45 Een woord voor de dag; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.00 Voor de zieken; 9.30 Voor de huisvrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Gram.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Piano recital; 11.30 Gram.; 12.00 Kamer muziek; 12.30 Land-en tuinbouw- meded.; 12.33 Zang; 12.53 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Prot. Interkerke lijk Thuisfront; 13.20 Lichte muz.; 13.45 Gram.; 14.00 Schoolradio; 14.25 Gram.; 15.15 Voordracht; 15.35 Sopraan, bas-bariton en piano; 16.00 Gram.; 16.15 Idem; 16.30 Pianorecital; 17.00 Voordr.; 17.20 Gram.; 17.40 Koersen; 17.45 „Stemmen van overzee"; 18.00 Gram.; 18.00 Caus.; 18.15 Harmo- nie-ork.; 18.35 Zoeklichten op de jeugdvorming; 19.00 Nws; 19.10 Regeringsuitzending; 19.30 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gram.; 20.30 Hoorspel; 21.00 Gram.; 21.20 Klankbeeld; 21.50 Gram.; 22.25 Idem; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Nws; 23.15 Kunstoverzicht; 23.35 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram.; 8.00 Nws; 8.18 Gram.; 8.45 Voor de huisvrouw; 9.00 Gym.; 9.10 Gram.; 10.00 Caus.; 10.05 Morgen wijding; 10.20 Voor de kleuters; 10.40 Cello en piano; 11.00 Voor dracht; 11.20 Gram.; 12.00 Idem; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.; 12.33 Sport en prognose; 12.47 Sport; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Dansmuziek; 13.55 Koersen; 14.00 Muz. caus.; 14.55 Jeugdboekenschouw; 15.15 Gevar. progr.; 16.00 Orgel en Hammond orgel; 16.30 Voor de kinderén; 17.00 Gitaarens.; 17.15 Muz. caus.; 18.00 Nws; 18.15 Act.; 18.20 Lich te muziek; 18.45 Caus.; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Gram.; 19.25 Sport; 19.30 Caus.; 19.50 Berich ten; 20.00 Nieuws; 20.05 Boeken; 20.10 Twee piano's; 20.30 Caus.; 20.40 Idem; 21.00 Amus. muziek; 21.35 Buitenl. overz.; 21.50 Spaan se volkliederen en-dansen; 22.20 Lichte muziek; 22.40 Caus.; 22.45 Avondwijding; 23.00 Nws; 23.15 Gram. BRUSSEL: 11.45 Gram.; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.30 Ge varieerde muz.; 14.00 Gram.; 15.00 Kamerorkest; 15.45 Gram.; 16.00 Koersen; 16.02 Opera; 17.00 Nws; 17.10 Lichte muz.; 18.00 Gram.; 18.10 Voordracht; 18.20 Gram.; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Volkszang; 20.00 Gram.; 20.15 Symph.-ork.; 21.00 Kunst- kaleidoscoop; 21.15 Symph.-ork.; 22.00 Nws; 22.15 Internat. Radio universiteit; 22.30 Gram.; 22.55 Nieuws. Zondag 17 April zal het tien jaar geleden zijn, dat de Duitsers des middags om twaalf uur de Wieringermeerdijk opbliezen en het water, dat buiten de dijk 3% meter hoger stond als een vloed golf de 19.478 ha grcrte polder binnenstroomde, alles vernieti gend wat het op zijn weg ont moette. Achttien dagen later ca pituleerde het Duitse leger. In de nacht van Maandag 16 op Dinsdag 17 April 1945 kwam om vier uur het bericht, dat de Duitsers zonder enige militaire noodzaak de polder, waar het koolzaad reeds in bloei stond, zouden inünderen. Acht uur tijd kregen de ongeveer 7000 bewo ners en een groot aantal onder duikers de gelegenheid hun wo ningen en wat hun lief geworden was te verlaten. Om twaalf uur werden op twee plaatsen in de dijk de ladingen tot ontploffing gebracht en ontstonden twee ga ten van 200 en 160 meter lengte, die allengs een diepte van Ca. 25 meter kregen waardoor het wa ter zich naar binnen stortte en de eerste der Zuiderzeepolders weer in een meer veranderde. Slechts het allernoodzakelijkste konden de bewoners medenemen. Maar nog waren de bezetters met deze terreurdaad niet tevreden. Aan j de uitgangen van de polder con troleerden zij de vluchtende be woners, van wie zij er één om het leven brachten. 104) „Kijk, kijk, onze goochelaar blijkt tevens een uitstekende luis tervink te zijn," lachte hij ge maakt. En zijn gelaat plotseling in een ernstige plooi trekkend, vroeg hij: „Moet ik u misschien nog gaan uitleggen, wat ik tussen mijn vrouw en Tienhoven ver moed?" „Vermoed Dat klinkt zeer vaag. Hebt u enige zekerheid?" „Ja en nee," en toen met stem verheffing: „Maar ik ben toch niet gek?" „Verklaart u mij eens de klem toon, die u op het woord óók leg de, toen u tegen mijnheer Tien hoven zei, dat u hem zou krij gen." „Ookookik krijg jou óók?.Haar mijn vrouw krijg ik wel, maar hem óók!" was het ongeduldige antwoord. „Dus u bedoelde niemand an ders?" „Waar wilt u heen, inspecteur? Ik heb zo 't idee, dat u van uw eigenlijke taak afdwaalt. Op het ogenblik bemoeit u zich met een privé-aangelegenheid tussen mij en mijn vrouw," stoof Belfort op. die wellicht in nauw ver band staat met de moord,4 die ik door A. H. VAN OMMEN (Nadruk verboden) tracht op te helderen," vulde Bijlman kalm aan. „Ik heb zo'n idee, dat u zich vergist." „Dat hoop ik voor u!" was het antwoord. De keukendeur werd geopend en de huisknecht en het dienst meisje brachten op dienborden enige schalen brood naar de eet zaal. Belfort keerde zich om en sloeg enige malen op een gong, die tegen de muur in de hal ging. „We zullen maar vast naar bin nengaan," stelde Bijlman voor en de daad bij het woord voegende trad hij de eetkamer binnen, op de voet gevolgd door Drost en Belfort. Hij nam dicht bij het venster plaats, zodat hij de gas ten in het volle licht kon waar nemen. Langzamerhand vulde het vertrek zich en zowel Bijlman als Drost amuseerden zich om de ge- ergerde, verbaasde en nieuws gierige blikken, die de gasten bij hun binnentreden op hen wier pen. „Wel, wel heren, u bent hier zo langzamerhand als kind in huis," begon de humorist. „Ik heb zo'n idee, dat mijnheer Belfort in zijn nopjes zal zijn met Voor de verjaagde bewoners brak toen een moeilijke periode aan. In schuren, kippenhokken en op zolders werden zij gehuisvest of gingen inwonen bij andere ge zinnen. Hun toekomst leek ver nietigd. Doch zes weken later, op 21 Juni 1945 werd het herstelwerk aan de dijk begonnen. Nog eens zes weken later was het dijk- lichaam in zijn gehele lengte bo ven water en op 9 Augustus kon den de twee pompstations „Lely" en „Leemans", die gespaard wa ren gebleven, weer in gebruik worden gesteld. Op Dinsdagmor gen 11 Dec. om negen uur was het oorspronkelijke waterpeil van de polder weer bereikt en wat in 1930 6% maand had geduurd was nu binnen vier maanden bereikt. Nu, na tien jaar, zijn vrijwel alle sporen van de vernietiging uitge wist. In verrassend snel tempo heeft de wederopbouw zich vol trokken en de verdere uitbouw is gestadig gevorderd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiH (met gouden pen) vanaf 6,25 tot ƒ66,50 N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE iiinminiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiM twee van die goede klanten. Ze zullen 'n dik pensiongeld beta len!" riep de beeldhouwer. „Ze moesten ons maar eens rustig laten eten en eerst een be zoek aan Pa Hazelaar brengen," stelde Mickey Tienhoven voor. „Waarom? Laat de heren aan schikken," riep Sylvia Snabel. „Vooruit Mefisto, schenk de he ren eens een kop koffie in!" „Waar haal je zo gauw twee kopjes vandaan?' vroeg Bak. „Goochel ze maar uit je hoed!" riep Rodney onder luid gelach. Bijlman richtte zich rechtstreeks tot Rodney met de woorden: „En hebt u uw horloge al teruggevon den?" „Eh nee, nog niet. Ik begrijp er werkelijk niets ,van," was het antwoord. „Ik ook niet," zei de inspecteur raadselachtig. „Hoe en waar hebt u gisteren eigenlijk de avond doorgebracht, dat wil zeggen zo omstreeks middernacht?" wilde hij weten. „Wat nou? Krijgen we een nieuw kruisverhoor?" vroeg de humorist verwonderd. „Moeten We soms iedere avond biechten, inspecteur?" „Dat nou juist niet, maar toch stel ik veel belang in 't alibi van u allen op gisterenavond om- steeks middernacht. Waarom? Goed, u hebt 't recht dit te weten en daarom zal ik u een nieuwtje vertellen, dat pas vanavond in de kranten zal staan, hoewel ik zo'n idee heb, dat 't niet voor ieder van u in dit vertrek een nieuwtje zal zijn," antwoordde Bijlman DOODGEDRUKT TUSSEN AANHANGWAGEN EN MUUR. De 56-jarige fabrieksarbeider E. C. B. uit Amsterdam is Woens dagmiddag omstreeks 15.15 uur bekneld geraakt tussen een aan hangwagen en een muur bij het Teerplein, waarbij zijn borstkas werd ingedrukt. Ilij overleed kor te tijd later in het Wilhelmina- gasthuis. Met een aantal andere arbei ders van de betrokken fabriek duwde B. de los staande aanhang wagen van uit de nieuwe teertui nen naar een werkplaats. Het gevaarte kwam op een lichtelijk hellend vlak van de weg terecht en kreeg daar plotseling iets gro ter snelheid. De arbeiders zagen geen kans de wagen tijdig tegen te houden. Zij botste tegen de muur op nog voor B. kans had gezien opzij te springen. ARM VERBRIJZELD. Een 30-jarige Amsterdamse vrouw, die Woensdagavond tegen 8 uur van een vluchtheuvel af stapte in de De Lairessestraat te Amsterdam en daarbij op het zelfde moment door een in volle vaart passerende personenauto werd gegrepen, is met een ver brijzelde arm naar het centraal ziekenhuis vervoerd en aldaar opgenomen. Zij liep bij deze aanrijding een slagaderlijke bloeding op. Een voorbijganger, de heer J. L. Rempt, redde haar waarschijnlijk het leven door de arm onmiddel lijk af te binden. Wat later ver leende een arts haar de eerste hulp. hem. Aller ogen waren vragend op hem gericht en het was dood stil in het vertrek, toen hij na drukkelijk op verbeten toon zei: „Gisterenavond tegen midder nacht is wederom een moord ge pleegd, die onomstotelijk in di rect verband staat met de over val en moord op de Kalfjeslaan!" Een volle minuut sprak nie mand een woord en dwaalden al ler ogen van de één naar de an der. Freddy Snabel en Mies Ko ning, die naast elkaar hadden plaatsgenomen, keken elkaar even aan, daarna wierp Freddy een vorsende blik op zijn zuster en van haar een blik vol haat op de beeldhouwer, die deze met een spottend lachje beantwoordde. Mies Koning hield haar vriende lijke oogjes op Rodney gevestigd, wiens fris blozend gelaat nu strak en wit stond, terwijl zijn ogen ra zend vlug van de één naar de an der gleden. Sylvia wisselde een blik van verstandhouding met de beeldhouwer, daarna vestigden ze hun blikken op Mickey Tienho- ven, die op zijn beurt de beeld houwer doordringend aankeek. De humorist deed echter ver schrikt en wendde het hoofd met korte rukjes naar zijn mede-pen siongasten. Belfort stond met de armen over elkaar tegen de muur geleund en hield de ogen half dichtgeknepen, doorlopend op Bijlman gericht, als wilde hij van diens gelaatsuitdrukking lezen, wat hij dacht of vermoedde. (Wordt vervolgd). Het kleine Beierse stadje Ebers- berg is in opschudding geraakt over het lot van een elfjarig schoolmeisje, dat door een Ame rikaanse rechter tot Francaise is verklaard en nu door haar moe der in Marseille wordt terug ver langd. Het meisje kwam in de laatste maanden van de oorlog met twaalf andere naamloze kin deren in een transport uit Oost- Duitsland aan in Eger in het Su- detenland. Hier werd het door een Duitse familie als pleegkind opgenomen. Het vluchtte met de familie naar Beieren, waar het is opgegroeid. Thans heeft het Ame rikaanse gerecht in Frankfort uitgemaakt, dat het kind de doch ter is van een Franse verzets strijdster, die het in 1944 in een gevangenis in Breslau ter wereld bracht. Het kind was terstond van de moeder weggenomen, doch na de oorlog heeft de internatio nale vluchtelingenorganisatie al les gedaan om het op te sporen. Dat is thans gelukt en de Ameri kaanse rechter heeft bevolen, dat het kind aan de in Marseille levende moeder zal worden terug gegeven. De pleegouders willen het kind evenwel niet meer af staan en hebben verklaard, dat zij het voor de politie verborgen zullen houden. Volgens het communistische persbureau „Nieuw China" heeft men het wrak van de Constella tion inmiddels nabij het eiland Sidanau in de Natoena-groep, 310 mijl ten N.-O. van Singapore, ge vonden. Er werd bagage aange troffen, doch er werden geen te kenen van leven waargenomen. Volgens vissers van Sidanau deed zich aan boord van het vliegtuig een ontploffing voor, waarna er brand uitbrak en het in zee stortte. Het Poolse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft in een no ta aan de Britse ambassade te Warschau geëist, dat Engeland „energieke maatregelen treft om de personen gevangen te nemen en te straffen, die schuldig zijn aan het ongeluk met de Indische Constellation. Zoals bekend be vond zich onder de elf passagiers één Pool. Het Poolse ministerie zeide de verklaring van communistisch- China omtrent het ongeluk te on derschrijven. „Nieuw China" heeft Woensdag de inhoud bekend gemaakt van een boodschap van premier Neh- roe van India, waarin deze zijn medeleven betuigd met „allen, die door het ongeluk met het vliegtuig van de Air-India zijn getroffen". Een van de acht senatoren van Alaska de 49e staat van de Verenigde Staten de gisteren 69 jaar geworden heer Gerrit „Heinie" Snider zal in Juli de festiviteiten ter gelegenheid van het 600-jarig bestaan van de stad Monnikendam bijwonen. Daartoe vertrekt senator Snider 6 Juni per vliegtuig van Anchorage, z'n woonplaats in Alaska, naar New York om zich daar in te schepen op de Nieuw Amsterdam. Zijn echtgenote zal met hem reizen. Zij zullen tevens van deze gele genheid gebruik maken de 90-ja- rige moeder van de heer Snider te bezoeken, die hij sedert zijn 20e jaar niet meer heeft gezien, want Gerrit „Heinie" Snider verliet in zijn jeugd de ouderlijke woning en is er nooit meer naar terugge keerd. Toen heette hij nog Gerrit Snieder en was de zoon van een eenvoudige schoenmaker. Deze 69-jarige senator vertrok op ongeveer 20-jarige leeftijd naar Zuid-Afrika, waar de Boe renoorlog juist was geëindigd. Hij trad in dienst van het Duitse ko loniale leger en vocht gedurende twee jaar tegen de Hottentotten in West-Afrika. Snider trok daar na de zee over, want zijn hart trok naar Zuid-Amerika. Hij baande zich een weg door de oer wouden van Uruguay en Para guay, doorkruiste Lae Lebarge en dreef met een houtvlot de Yukon af tot Dawson, werkte daar in de mijnen en voer als ste ward op de Yukon-rivlerboten. Vervolgens was hij enkele jaren goudzoeker in Alaska. In 1917 keerde hij terug naar Spokane en trouiwde met een weesmeisje uit Rotterdam, met wie hij in zijn jeugd reeds kennis had gemaakt. Zij heette Alie Alderuberg. Samen vestigden ze zich op een boerderij bij Wasilla en begonnen 'n nieuw leven, want Gerrit begon zich voor de politiek te interesseren en na zijn boerenarbeid, zijn jacht op bevers, elanden en be ren voedselvoorraad voor de winter legde hij zich toe op de 'bestudering van de politieke pro- plomen van dit land. 'Hij trad eerst als republikeins afgevaardigde op, toen hiji 60 jaar was en leidde in 1946 een verkie- zingsaanval. Toen de rook van het politieke slagveld was opge trokken, stond daar de boer uit Wasilla aan het hoofd van alle candidaten. Hij werd' gekozen in het Huis van Afgevaardigden en in 1949 werd hij senator van het territorium Alaska. Gerrit „Heinie" Snider, zoals de Amerikanen hem noemen, woont in zijn eigen gebouwd huis in An- dhorage, waar het zilver en goud schitteren in de schoorsteenman tel van grote stenen, die hij zelf heeft gehouwen. Maar ook de Hollandse tegeltjes, die hij persé wi'lde hebben, koesteren zich im de gloed van het open haardvuur. Hij schiet nog steeds zijn eigen wintervoorraadtwee „mooses" (elanden) voor de winter. Dat is genoeg, want 'hij' heeft geen kin deren meer in huis. Zijn drie dochters zijn getrouwd en zijn zoon sneuvelde voor de Verenig de Staten in de laatste wereldoor log. Hij' bezit een grote wezel farm en is president van de High Grade Gold mining Company, die vele goudgebieden in de Wïllo Creek in eigendom heeft,

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5