Even afrekenen, dames U voelt het met Uw vingertoppen véél schoner! Wat brengt de Radio De blauwe auto VULPENNEN Frisse vreugde ELKE MORGEIN mm Luxe Schrijfmappen Schoonmaak en opgespaarde reparaties Verklaring van Belgische minister over atoomenergie rWEEDE BLAD Donderdag 14 April 1955 10e Jaargang No. 3431 Agenten in Hongarije gearresteerd Attlee pleit voor erkenning van communistisch China IBPN Het Amerikaanse kinderver lammings-vaccin Klachten van Japanse zeelieden tegen Egypte Lysikof aan Russische autoriteiten overgegeven reinigt vlugger, grondiger en.,, toch zo veilig Zie, één en al glansDat is het werk van VimMaar, écht schoon is niet alleen glanzend. Echt schoon is vooral.glad. Laat Uw vingertoppen eens glijden over Uw aanrecht, potten, pannen, tegels - over ieder oppervlak, waar Vim's snelschuim is geweest. Voelt U wel? Volkomen glad, dus volkomen schoon. Vim heeft 't hardnekkigste vuil in 'n omme zien opgelost, weggebruist. Totaal. Dat kan alléén nieuwe Vim met snelschuim uit de gele bus. schuimt nóg meet en kón niet krassen voelt v'ngertoppeö Finse keerde terug na 20 jaar ballingschap in Siberië Formosa Toren stortte op pelgrims VRIJE ZE Nu het voorjaar is begonnen, snuiven de huisvrouwen met de lentelucht de stofwolken op, die gedurende de wintermaanden zich in alle hoeken en gaten van het huis verzameld hebben. Ziet men de grootscheepse schoonmaakbeurten die overal worden voor bereid en uitgevoerd, dan moet bij menig man de gedachte boven komen of zijn vrouw in de koude maanden wel ooit iets aan het onderhoud van de woning heeft gedaan. Onzin, zeggen de vrouwen. Er is steeds schoongemaakt, maar behalve de da,g- en weekbeurten moet de woning ook een enkele keer eens een extra beurt hebben, waarbij ook de verfraaiing van het interieur aaji de orde komt. Dat is de grote schoonmaak. Alles goed en wel, maar zo'n schoonheidskuur brengt extra kos ten met zich, die zich dan ophopen in enkele weken en een zware aanval doen op de financiële reserves, voor zover aanwezig. Kijken we nu eens in de spiegel van de huishoudeconomie, dan zien we daar geschreven, dat deze extra kosten eigenlijk over het gehele jaar moeten worden uitgesmeerd. Wanneer gaat het gebeuren? Een grote schdonmaak of schoonheidskuur van het huis moet eigenlijk samenvallen met de periode waarin het grootste in komen wordt verdiend. Voor za kenmensen valt die periode in verschillende seizoenen, al naar gelang het bedrijf dat zij uitoefe nen. Vindt zijn vrouw dat die pe riode, die bijvoorbeeld net vóór de Kerstdagen kan vallen, -ongun stig is, dan moet men een deel van het verdiende geld zolang naar de Spaarbank brengen tot de zon begint te schijnen. Manlief kan dan een slechte bui krijgen, want z'n spaargeld gaat er aan en hij kan geduren de enkele weken niets meer terug vinden, want alles wordt over hoop gehaald. Z'n boeken wor den bijvöorbeeld enige dagen in een wasmand opgeborgen en juist wanneer hij z'n sigarenko ker uit de rechter bureaulade wil halen, is de koker verdwenen en blijkt de genoemde lade recht op in de boenwas te staan. Het lijkt aan alle kanten hopeloos. Veel vrouwen hebben opge merkt, dat na de oorlog de kosten van de grote schoonmaak erg zijn gestegen vergeleken bij de toestand van vóór de oorlog. Bij nader onderzoek blijkt die verho ging veroorzaakt door kosten, die aan het bewoonde huis worden besteed, dat dikwijis eigendom van iemand anders is. Als de vrouwen aan de schoonmaak zijn, willen zij graag "n nieuw behange tje, omdat het niet meer past bij de zojuist gewreven meubels. De keuken is ook erg kaal gewor den, die moet eens een kwastje verf hebben, zo merkt ze terloops op, als manlief een goede bui heeft. Verder wordt nog een pla fond gewit en zo kan men nog meer vinden. Extra huur. Veel huisvrouwen werpen hier mee de huiseigenaar een extra huursom in de schoot, want vóór de oorlog liet de eigenaar derge lijke karweitjes opknappen. Dit laatste valt niet te ontkennen. Maar vergeten wij niet, dat in die tijd zoveel huizen leeg stonden, dat de befaamde „huisbaas" alle zeilen moest bijzetten om zijn be zit rendabel te maken. Dat was niet gezond en toen profiteerden daar de huisvrouwen van. Zij hadden alles „in de puntjes", maar de huisbaas niet. Tegenwoordig doet de huisbaas dergelijke dingen nog zelden. Dat is niet juist, tenminste wan neer een nieuwe huurder zijn huis betrekt. De goede huiseige naar levert zijn bezit in goede toestand aan de huurders af. Maar nu is het de beurt van de laatsten. Wanneer gedurende de huurperiode anders dan door nor male slijtage bepaalde onderde len van het huis in minder goede toestand zijn geraakt, dan moet de huurder die herstellen. Vooral de eigenaars van oude huizen, die de laagste huur doen, hebben na de oorlog nog niet veel plezier aan hun huis beleefd. La ge huren en hoge kosten voor on derhoud, ook wanneer dit alleen buiten geschied, hebben elke lust om binnen ook iets te doen, weg genomen. Die onderhoudskosten binnen zijn voor de huurders ge deeltelijk rechtvaardig en voor de rest is het een aanvulling van de betaalde huur. s Practisch is het dus zo, dat u in de schoonmaaktijd de meeste huur betaalt. Of dit genoeg, te veel dan wel nog te weinig is, daar valt over te twisten. Laten we slechts constateren, dat u het betaalt. Waarom niet eerder? Er zijn meer extra kosten bij die schoonmaak. We bedoelen niet de schoonmaakartikelen, die meestal wel te betalen zijn. De prijs van een paar nieuwe vitra ge-gordijnen is een grotere te genvaller. En bij het reinigen bleek het vloerkleed in de huis kamer practisch versleten. Ver der moest een matras worden gerepareerd, terwijl een paar stoelen de hulp van een meubel maker nodig hadden. Inderdaad kost zo'n verzame ling van reparaties veel geld. Maar hebben veel dames er wel eens over nagedacht, hoe foutief het eigenlijk is om al die manke menten tot het voorjaar te laten zitten? Die stoel heeft met zijn slijtage-stadium vast niet ge wacht tot het voorjaar en die matras heeft evenmin een con tract met de grote schoonmaak om juist dan kapot te gaan. De gebreken zijn er al veel eerder en veel laat men zitten totdat er een soort „bijltjesdag" aanbreekt voor alle onvolkomenheden in huis, die dan zonder dralen moe ten worden verholpen. Is het een wonder, dat een va- cantiepot soms voortijdig wordt opengebroken omdat „huishoud- bruintje" en zelfs de „generale kas" van pa de schade niet op eens kan dekken? Men heeft al le schade van een heel 'of een half jaar laten zitten en wanneer men alles direct had verholpen toen een scherp oog het ontdek te, had men niet alle kosten op gehoopt, terwijl bovendien nog geld wórdt gespaard omdat men een dreigend euvel direct be strijdt. De kosten van een grote schoonmaak,, indien men daar de huisvrouw-kwaliteiten in wil la ten uitleven, zijn op zichzelf maar gering. Maar die opgespaarde schadeposten roepen u in koor toe: even afrekenen dames! (Nadruk verboden.) Rkdio-Boedapest meldt, dat in Hongarije een groep van elf agen ten is ontdekt die in opdracht van Amerika werkte voor de omver werping van het communistische regiem en het herstel van het ka pitalisme. Vijf leiders van de groep waren al ter dood gebracht en de andere zes hadden gevangenisstraffen gekregen variërend van 9 tot 14 jaar. Clement Attlee, de leider van de Britse labourpartij, die op het ogenblik in Canada verblijft, heeft Dinsdagvond in een rede voering te Fort William ver klaard, dat communistisch China erkend dient te worden en de zetel van nationalistisch-China in de Ver. Naties dient te krijgen. Hij noemde het „belachelijk", dat de regering van nationalistisch- China deze zetel bezet houdt. Attlee geloofde, dat de „Russen bang voor China zijn". Hij zei, dat de wereld een vreedzame samenleving wenst en dat zij moet erkennen, dat de huidige regering van China steunt op de massa's. Ito*- (met gouden pen) vanaf 6,25 tot 66,50 N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE De bond van Japanse zeelieden heeft de regering medegedeeld, dat de Egyptische kustwacht in het gebied van de Rode Zee twee maal op Japanse schepen heeft geschoten. De bond vroeg de regering stappen te nemen bij de De Belgische minister van Eco nomische Zaken, Rey, heeft ver klaard, dat hij binnenkort een wetsontwerp aan de kabinetsraad zal voorleggen nopens het indus triële gebruik van atoomenergie in België. Hij deelde verder mee, dat de onderhandelingen met de Verenigde Staten over de leve ring van uranium uit de Belgi sche Congo vrijwel geëindigd zijn en een overeenkomst zal worden gesloten op grond waarvan Bel gië het uranium uit zijn kolonie gedeeltelijk voor eigen gebruik zal kunnen aanwenden. Tegelijk zal België van de Verenigde Sta ten technische inlichtingen ont vangen. Intussen worden in België la boratoria ingericht waar atoom geleerden zullen worden opge leid. Te Mol in de Belgische Kem pen zal, zoals bekend, een proef reactor worden gebouwd. Wat de industriële toepassing van dergelijke incidenten te voor komen. Volgens de bond werd in Fe bruari het 4726 ton metende Ja panse schip „Seiko Maroe" be schoten in de Golf van Akaba, in het noorden van de Rode Zee, en was in Juli van het vorige jaar in hetzelfde gebied geschoten op de 6345 ton metende „Tatsoemija" Maroe" na een bevel om bij te draaien voor een onderzoek Valery Lysilkiof, de 16-jarige Egyptische regering om herhaling Rius die onlangs1 in West-Beriijn asyl heeft gevraagd1, is aan de Russische autoriteiten overgege ven. Dit is door een woordvoerder van de Amerikaanse tage com missie meegedeeld. De woordvoerder zei dat de re den voor ihet Amerikaanse besluit later op de dlag op een persconfe rentie zou worden meegedeeld. Kort geleden is van Amerikaan se zijde verklaard, dat Lysikof vrij was om te gaan waar hij wil de. Hij iis de zoon van een Rus sische officier. Op 18 Maart kwam hij naar West-Berlijn, waar zijn ouders hem later hebben bezocht ini te genwoordigheid1 van Amerika nen. De Amerikaanse woordvoerder zei, dat Lysikof op eigen verzoek teruggaat. Zijn grootste zorg was wat er met zijn ouders zou ge beuren. Verder kan hdj, aldus de woordvoerder, „een overdreven denkbeeld1 van het -gouden Wes ten" hebben gehad. Zo meende hij, dlat hij in het Westen niet meer naar school behoefde te gaan. van de kernenergie betreft, ver klaarde minister Rey, dat aan de opstelling van het betreffende wetsontwerp zowel industriële als wetenschappelijke kringen heb ben meegewerkt. Het is niet uit gesloten, dat de Congolese ura niumerts in Belgische fabrieken „verrijkt" wordt, om daarna in deze vorm te worden uitgevoerd naar andere landen. Het ligt namelijk in onze bedoeling, zo besloot minister Rey, het atoom onderzoek van andere landen te steunen. Op informatie van het A.N.P., deelde men van bevoegde Neder landse zijde o.m. het volgende .mede na-ar aanleiding van de uit het buitenland komende berich ten over het Amerikaanse vaccin tegen kinderverlamming. Het laatste dat hieromtrent of ficieel bekend is geworden, da teert van September 1954 toen in Rome het internationaal po- liomyelis-congres is gehouden. Het bleek, dat wat de bescher ming door middel van vaccinatie betreft, in Amerika twee groe pen van personen werkzaam wa ren, die van verschillend stand punt uit deze bescherming tracht ten te benaderen. De ene groep werkte met ge dode smetstof. Deze groep, 'die van dr J Salk, is thans zover, dat in 1954 met deze entstof een proef is genomen. De andere groep, die een verzwakte smet stof hoopt te kunnen aanwenden teneinde zodoende de enteling 'n proces te doen ondergaan, dat onschuldig verloopt, doch een bescherming oplevert tegen de ernstige ziekte kinderverlam ming, is nog niet zo ver. Het thans gereed zijnde rapport van de eerstgenoemde groep is hier te lande nog niet ontvangen. Intussen spreekt men van Neder landse bevoegde zijde bewonde ring uit voor de Amerikaanse ouders, die geen bezwaar hebben hun kinderen aan deze proeven te onderwerpen. Vorig jaar zijn daar 1,8 millioen kinderen ingeënt. Een commissie heeft het resul taat daarvan beoordeeld. Het was bekend dat haar rapport op 12 April klaar zou zijn. Zoals gezegd, het rapport moet hier nog gelezen worden en tot zo lang wil men zich van een oor deel onthouden. Gesteld, dat het gevonden vaccin doeltreffend is, voor hoe lang zal het dan helpen? Dit weet niemand omdat de ter mijn van waarneming nog te kort is. In tegenstelling tot anderslui dende berichten meent men in Nederlandse deskundige kringen, dat in Europa dit vaccin nog geen toepassing heeft gevonden. Het is in Nederland wel door Ameri kaanse firma's aangeboden. Het blijkt vooralsnog een kostbaar vaccin te zijn, want het komt op 20 per te enten persoon. wachter veiliger In het Finse dorp Juvaeskylae is dezer dagen de 59-jarige mevr. Siiri Waklin teruggekeerd, die twintig jaar in Siberië in bal lingschap heeft vertoefd. Zij was in 1932 met haar twee kinderen naar Leningrad gegaan om zich bij haar man te voegen die daar werkte. Na een paar jaar wilde ze naar Finland terug en trachtte zij clandestien over de grens te komen. Zij werd ech ter betrapt en veroordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf, waar na zij naar Siberië werd gezon den. Daar werkte zij 20 jaar op een kolchose, waar zij op het laatst een huisje, een koe, een varken en een paar schapen be zat. Zij heeft echter nooit haar man en haar kinderen terugge zien. DONDERDAG 14 APRIL. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.45 Morgengebed en liturg, kal.; 8.00 Nws; 8.20 Gram.; 9.00 Voor de huisvrouw; 9.35 Wa terstanden; 9.40 Gram.; 10.00 ld.; 10.30 Morgendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Mannenkoor; 12.00 Angelus; 12.03 Lunchconc.; 12.30 Land- en tuinbouwmeded.12.33 Voor de boeren; 12.40 Lunchcon cert; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Gram.; 13.50 Idem; 14.00 Gram.; 14.45 Voorde vrouw; 15.15 Lichte muz.; 15.40 Gram.; 16.00 Bijbeloverdenking; 16.30 Ka- mermuzièk; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Koersen; 17.45 Lichte muz.; 18.10 Vrouwenkoor; 18.30 Pianorecital; 18.45 Gram.; 19.00 Nws; 19.10 Gram.; 19.20 So ciaal gesprek; 19.35 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Gevar. progr.; 22.00 Periodiekenparade; 22.10 Volgens de democratische voor zitter van de Amerikaanse Se naatscommissie voor buitenland se betrekkingen, senator Walter George, overweegt de regering- Eisenhower een verzoek aan de algemene vergadering der V. N„ een resolutie goed te keuren waarin het gebruik van geweld in het gebied van Formosa wordt veroordeeld. •George voegde er aan toe, dat ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken „tot dusver niet geheel bereid waren het er op te wagen". Naar zijn mening was het voorstel evenwel „de enige mogelijke weg om de V. N. te betrekken in een be standsovereenkomst, zo deze tot stand gebracht kon worden". N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE 1!!III111I1IIIIIIIIIIIIIII1!!I||||||||U 103) Bijlman hoorde Belfort door de gang lopen en het gerammel van een ketting waarmede hij de hond vastlegde. Mevrouw Belfort was intussen weer de kamer binnen gekomen en begon thee in te schenken. „Weet u, dat uw man op de avond van de overval een schot op mijnheer Tienhoven heeft ge lost?" vroeg Bijlman vlug. „Ja," zei ze over haar schouder heenen ik wou maar, dat hij hem geraakt had." „U bevond zich toen samen bij het prieel in de achtertuin, niet waar?" „Zeker! Zéér verdacht, vindt u niet?Zo dacht mijn man er tenminste ook over," zei ze en ze lachte schamper. Voordat Bijlman gelegenheid had verdere vragen te stellen, trad Belfort de kamer binnen. Goe'morgen heren," groette hij, .waaraan heb Ik nü weer de eer van uw bezoek te danken?" „Ons bezoek zal van zeer korte duur zijn, als u ons onomwonden wilt zeggen, waar u gisteren de avond hebt doorgebracht," Bijl man. Belfort keek verwonderd van door A. H. VAN OMMEN (Nadruk verboden). Bijlman naar zijn vrouw. „Wel Helen," zo wendde hij zich tot haar, „het interesseert mij geen steek, waar jij gisterenavond ge zeten hebt, maar je wilt de heren toch wel bevestigen, dat ik hier in deze kamer zat, toen jij giste renavond thuiskwam, hè?" „En hoe laat kwam u thuis, me vrouw?" vroeg Bijlman. „Tegen één uur. Ik heb de avond bij een oude vriendin doorge bracht," antwoordde mevrouw Belfort. Belfort lachte schamper. Met een minachtende trek om de mond keek ze haar man aan en haalde met een medelijdend gebaar de schouders op. „Toen iK thuis kwam, was mijn man in dit vertrek, inspecteur." „En hoe lang was u toen reeds thuis?" wilde Bijlman weten. „Wel alle mensen! Ik ben de deur niet uit geweest, dat wil zeggen, ik heb zo nu en dan eens in mijn tuin gescharreld, ben een eindje de Amstel langs getippeld, heb de hond een paar keer uitge laten, weet-ik-veel, maar wat-je- noemt weggeweest ben ik niet! Die rechercheur-goochelaar had gezegd, dat ik mij de hele avond tot zijn beschikking moest hou den en dat heb ik gedaan, 't Is mijn schuld niet, dat ie me de hele avond niet nodig heeft ge had. Had ie me maar 's moeten roepen, dan had ik kunnen zeg gen „present kapitein", maar ik had geen zin om op m'n eigen houtje een lange avond onder de grijpvingers van een politie-man te zitten." „U bent dus tussen elf en één uur in de omtrek van uw villa gebleven?" „Ja!" klonk het nijdig. Bijlman dronk zijn thee leeg, die mevrouw Belfort voor beide inspecteurs had neer gezet. Hij had hier eigenlijk niets meer te maken, bedacht hij en het kopje op tafel zettend, zei hij: „Dan, mijnheer Belfort, spijt het ons, dat we u moesten lastig vallen. We willen nog even een bezoek aan het pension brengen. Zo te gen de lunch zullen de gasten wel aanwezig zijn vermoed ik. Wilt u ons vergezellen?" En zich tot me vrouw Belfort wendend, zei hij: „Uw man sprak zo juist over een ehrechercheur-goochelaar. Ik denk, dat hij zijn mond even voorbij heeft gepraat, maar ik mag toch wel op uw volle discre tie rekenen niet?" ,Op mijn erewoord," zei ze een voudig. „Waarom vermoedt u, dat uw vrouw gisteren niet bij een vrien din is geweest?" was Bijlmans eerste vraag aan Belfort, toen ze in de hal van het pension ston den. „Dacht u, dat ik gek was, in specteur? Ze komt 's nachts tegen één uur thuis en als ik dan nog even naar het pension loop, blijkt 't dat Mickey Tienhoven even eens zo juist is thuisgekomen. Toevallig hè?" „U geeft dus toe, dat u om één uur nog in mijnheer Tienhoven's kamer was!" zei Bijlman snel. Belfort knikte gedecideerd. „Waarom niet?" vroeg hij. „Hoe bent u het pension dan binnengekomen?" „Ahade goochelaar heeft uit de school geklapt, vermoed ik. Wel, ik kwam juist aanlopen, toen ik hem het licht in de conversa tiekamer zag uitdraaien, dus ver moedde ik, dat alle gasten binnen waren en hij ook zijn kamer op zocht. Ik meen, dat ik zelf ook een sleutel van de voordeur mag hebben, dus maakte ik de deur open en begaf mij rechtstreeks naar Tienhovens kamer." „Dus u bent niet door de ach terdeur de keukendeur bin nengekomen?" „Nee, ik heb de rechercheur reeds verteld, dat ik van deze deur maar één sleutel heb en die is in het bezit van het huisper soneel." Dat klopt, dacht Bijlman. „En" vroeg hij verder, terwijl hij de man nauwlettend gadesloeg, „en waarom vond u Mickey Tienho ven een ellendeling en waarom zei u, dat u hem óók wel zou krij gen?" (Wordt vervolgd). Gram.; 22.20 Orgelconcert; 22.45 Avondoverdenking; 23.00 Gram. HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; !.30 Gram. 7.50 Dagopening; 8.00 Nws; 8.15 Gram.; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwij ding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 De Antwoordman; 11.15 Amus. muz.; 11.45 Causerie; 12.00 Twee piano's; 12.25 In 't spionnetje; 12.30 Land- en tuin bouwmeded.; 12.33 Lichte muz.; 12.50 Uit het bedrijfsleven; 13.00 Nws; 13.15 Meded. of gram.; 13.20 Metropole-ork.; 13.55 Koersen; 14.00 Hoorspel; 14.35 Kamermuz.; 15.10 Voor de zieken; 16.00 Gram.; 16.15 Voordracht; 16.30 Pianowed strijd voor kinderen; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Regeringsuitzen ding; 18.00 Nieuws; 18.15 Voor de jeugd; 18.30 Lichte muziek; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Gespro ken brief uit Londen; 19.10 Ca baret; 19.30 Amus. muziek; 20.00 Nws; 20.05 Journaal; 20.15 Ope raconcert; 21.00 Hoorspel; 22.05 Pianorecital; 22.40 Sportproble- men; 22.50 Sportact.; 23.00 Nws- 23.15 Gram. BRUSSEL: 12.00 Omroeporkest; 12.30 Weerbericht; 12.34 Gram.; 13.00 Nws; 13.15 Orgelspel; 14.00 Franse les; 14.15 Kamerork.; 14.30 Vlaamse muz.; 15.00 Orkestconc.; 16.30 Gram.; 17.00 Nws; 17.10 Gr.; 17.15 Voor de kinderen; 18.15 Roe meense volksmuz.18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nws; 19.40 Gram.; 19.50 Vrije politieke tribune; 20.00 Verzoekprogr.; 22.00 Nws; 22.15 Strijkkwartet; 22.55 Gram. Vijf pelgrims zijn om het leven gekomen en 75 gewond doordat tijdens een godsdienstige plech tigheid te Mercato San Severino, ten zuiden van Salerno, een to ren neerstortte. De plechtigheid was gewijd aan de gekroonde Madonna, be schermheilige van de huisdieren. Zevenduizend pelgrims waren bij het heiligdom samengekomen en hadden hun katten, honden en paarden meegebracht. Terwijl de gelovigen in gebed neerknielden, brak een hevig on weer los. De oude stenen toren van het heiligdom werd door de bliksem getroffen en stortte neer. Er brak paniek uit.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5