VOOR het beste en het veiligste! Wel St MIES z 42ct Persil en ATA - veilige Persil-producten -- 4 Oct I i Stichting 1940-1945 SPORTNIEUWS prachtige natuurlijke reinheid N\W /y BEURSOVERZICHT Buitenlandse bezoekers Nederlandse hotels J \V^ VOETBAL WIELRENNEN SCHAKEN VINK 4 in OLYMPISCHE SPELEN Uitslag Verloting Schaak- en Damborden Damschijven Schaakstukken enz. Stop toch alles, wat met de schoonmaak ge wassen moet worden, in het veilige, rijke Persil-sop! Geen enkel weefsel loopt dan enig risico en Uw wasketel, wasmachine, wringerrol èn Uw handen worden niet aangetast! De kleuren ziet U opfleuren en het wit zal U bekoren door zijn Herinner U, dat Persil stapels brie ven kan tonen van huisvrouwen, die het éne wasmiddel na het andere hadden geprobeerd, maar die.toch weer allemaal op Persil terugkwa men. Betaal geen leergeld: blijf per sé bij Persil zonder bleken of boenen zonder slijtage een stralendwitte was bevatgeen chloor Neem de „Goliath"-bus ATA erbij! NABEURSKOERSEN. Tienjarig bestaan - Laatste inzameling Aanzienlijke Libanese olielagen ontdekt „Rally Radiostad" Reis van communistisch- Chinese ingenieurs door Frankrijk WELPEN MET SPEURDERS TALENTEN. A BAZAR V.V. „SPUI" No. 2125 is de AUTOPED. Allen, die vorderingen heb ben op deze Bazar gelieve hun rekeningen te zenden naar A. L. DB WINNE, Spui N 94, Terneuzen. Te koop aangeboden: WASKAST met marmeren bladen en spiegels. Halve prijs. Gemakkelijke betaling. Axe'tyestraat 10 - Tel. 2165 Terneuzen Uu fa P. J. van dt Sandej Terneuzen '.h\ De nieuwe ATA, even- eenseen veilig Persil pro duct - helpt U in de kort ste tijd gangen, tegels, wasbakken, enz. weer blinkend als een spiegel te maken. Laat geen kras je na! Grootste inhoud, laagste prijs. •*T- v f.'.-J'd' slechts normale bus 25 cent Cultures flauw. Het koersverloop op de Am sterdamse effectenbeurs is giste ren in sterke mate beïnvloed door de flauwe stemming op de Indo nesische afdeling. !Wat hiervan de oorzaak was wist niemand, maar een feit is dat cultures bij opening nog vrij; prijshoudend waren, maar daarna de beneden waartse richting insloegen. Deli ging hierbij voorop en kwam van 159 op 153. Amsterdam Rubber en H.V.A. verloren ciroa 5 pun ten. Gestimuleerd door Wall- street opendep de internationale industrieën vrij vast, maar de flauwe stemming voor cultures deed ook hier een lichte reactie ontstaan, zodat het slot eigenlijk niet veel met (Dinsdag verschilde. Unilever was aanvankelijk ge vraagd voor binnen- en buiten landse rekening en sprong van 397 op 401%, slot 399. Voor de locale industrieën was de stem ming verdeeld. Ook op de scheepvaartsector wilde het gistermiddag niet vlot ten. De meest verhandelde soor ten liepen een kleinigheid achter uit doch de verliezen bleven be perkt. Aandelen Fumess, die Dinsdag 360 bieden waren, wer den gisteren geadviseerd op 400. De laatste afdoening in deze pa pieren kiwam op 331 tot stand. Guldensbeleggingen in een doen met Dinsdag. De markt bood de gehele middag een zeer ru'stig aspect en de affaire bleef beperkt. Prolongatie 2% pet. KOERSSTIJGINGEN IN WALLSTREET. Op de New Yorkse effecten beurs zijn de noteringen Dinsdag tot een nieuw hoogtepunt geste gen. Bij deze koersstijging werd de toon aangegeven door staal- fondsen, spoorwegfondsen en aandelen van chemische fabrie- NED. CULTUURDAGEN IN GENT. Op 16 en 17 April a.s. zullen te Gent onder auspiciën van het Erasmusgenootschap voor de ze vende maal de Nederlandse cul- tuurdagen worden gehouden. Dr P H. Ritter Jr uit Utrecht zal spreken over „Eenheid en onder scheid in de letterkunde van Noord en Zuid sinds 1918". De tweede dag zullen de Nederland se architect M. van Moorsel en Jos de Maegd uit Brussel een causerie houden over het onder werp „Op zoek naar een nieuwe stijl-beleving in de plastische kunst", i 0l ken. Er bestond aanvankelijk vraag naar aandelen der fabrieken, die nieuwe vaccine tegen kinderver lamming produceren. Als gevolg van winstnemingen was het koersbeeld van deze groep ten slotte echter verdeeld. Reeds bij opening waren de noteringen hoger. Het hogere koerspeil bleef tot het einde van de beurshandel gehandhaafd. Een niet-officiële koersgemid- delde voor 60 aandelen was 1,30 dollar hoger en stond met 163,30 dollar op het hoogste niveau, dat het ooit had bereikt. Het vorige hoogtepunt, dat op 4 Maart werd bereikt, bedroeg 162,60 dollar. Kon. Olie 607 609% (607%) AKU 305 (305%) Philips 370 371% (370%) Unilever 396 404 399%) A'dam Rubber 125126 (125%) Deli Mij 152%—154 (1527/s) RELLETJES IN HET KORTENBOSCH. Toen Dinsdag twee agenten in het Kortenbosch reden, zagen zij uit de tegenovergestelde richting een 24-jarige opperman naderen. Daar men deze straat maar in één richting mag berijden, hiel den zij de man aan, die flink aan Bacchus geofferd bleek te heb ben. De agenten wilden hem daarom meenemen, maar de man had daar bezwaar tegen. Hij wil de wel zijn naam opgeven, doch niet meegaan. Op het ogenblik dat de agenten hem in zijn kraag pakten, begon hij luidkeels te schreeuwen en er ontstond di rect een grote oploop. Eén der agenten ging daarop een melk zaak binnen om telefonisch as sistentie aan te vragen. Op dat moment naderde iemand met op geheven vuist, die de andere agent een hevige stomp in het gelaat gaf, waardoor diens bo venlip ernstig werd gescheurd. De dader verdween meteen en men weet nog niet wie dit ge weest is. Toen de agenten hulp hadden gekregen, werd de op perman meegenomen. De Stichting 19401945 hoopt - zoals bekend op 23 April a.s. haar 10-jarig bestaan te vie ren. Die dag zal een buitengewone hoofdbestuursvergadering worden gehouden. Prins Bernhard, erelid van het hoofdbestuur, is voorne mens deze vergadering bij te wo nen. Van 4 tot 6 uur diezelfde dag recipieert het hoofdbestuur in het Vondelpark-paviljoen (I.C.C.) te Amsterdam. Meer dan 200 gemeenteraden namen het besluit de Stichting bij haar 10-jarig bestaan een ju bileumgift te geven. Ook het beroep op de Neder landse verenigingen een gift af te staan uit de verenigingskas uit dankbaarheid voor de tienjarige bevrijding van Nederland vindt aldus de Stichting algemeen weerklank. De Stichting deelt nog mede, dat van vele bedrijven bericht is SBe heer Rachrache Abdul Sa- mad, directeur voor het mijnwe zen, heeft in een mededeling aan de pers bekend gemaaikt, dat zich ia de Libanese bodem aanzien lijke petroleum lagen bevinden. (Hj deelde mede, dat bij onder zoekingen, welke dirie jaar gele den te Yohmor zijin begonnen, de aanwezigheid is vastgesteld van petroleum velde n De Libanese Petroleum Maat schappij, die de boringen heeft verricht, heeft tot nu toe het ab soJute stilzwijgen bewaard over de resultaten. Zij zal met de ex ploitatie beginnen zodra de Ka mer het wetsontwerp, volgens hetwelk de helft van de inkom sten aan de staat zal toekomen zaJ heblben geratificeerd. Zaterdag 21 Mei wordt weder om de internationale „Rally Ra diostad" gehouden, waaraan auto-, motor- en bromfietsbezit- ters kunnen deelemen. „Rally Ra diostad" is geen wedstrijd maar een toeristisch evenement. De af te leggen afstand is voor auto's, motoren en scooters op minstens 100 km gesteld en voor bromfietsen op 50 km. Route en snelheid kiest men zelf. Bij een groot aantal controleposten, ver spreid over heel Nederland kan 's morgens worden gestart. De finish is op het Hilversumse sportpark, 's Middags zijn daar bijzondere evenementen, o.a. vaardigheids-wedstrijden voor bestuurders van auto's met kam peerwagens. Voor de bezoekers is er gelegenheid eens van nabij kennis te maken met de radio medewerkers, o.a. de Ramblers en de Jonge Flierefluiters, die aan het feestelijk avondprogram ma zullen meewerken. Voor hen, die geen gebruik ma ken van hotels, is er een tenten kamp onder leiding van de A.N.W.B. ontvangen, dat als onderdeel van de grote slot-inzamelingsactie, uurloon-acties zullen worden ge organiseerd. Reeds thans komen vele giften van bedrijven, particulieren en verenigingen binnen (op de giro rekening van de Stichting te Amsterdam: 194045). De werkzaamheden van het na tionaal Bakkerscomité, speciaal in het leven geroepen voor het or ganiseren van de grote Zweedse wittebroodsactie op 6 en 7 Mei a.s., vorderen goed. Millioenen vlaggetjes zijn in aanmaak en worden onder de 13.500 bakkers gedistribueerd. De Stichting ontvangt voorts van vele comité's, die de viering van de nationale feestdag op 5 Mei a.s. voorbereiden, bericht, dat bepaalde festiviteiten zijn inge last, waarvan de baten aan de Stichting 19401945 zullen wor den afgedragen, voor het nog aan de Stichting 19401945 ontbre kende kapitaal van vijf millioen gulden. Door samenwerking van de Ne derlandse Bioscoopbond en het bestuur van het Bio-vacantie- oord zal in de bioscoop-week van 29 April tot 5 Mei a.s. in alle bioscopen van Nederland een col lecte worden gehouden ten bate van de slot-inzamelingsactie. NEDERLAND-ZWITSERLAND VOLKOMEN UITVERKOCHT. Naar wij vernemen overtreft het aantal kaarten, dat door de voetbalclubs- bij de K.N.V.B. is aangevraagd voor de wedstrijd NederlandZwitserland, welke op 19 Mei (Hemelvaartsdag) in het Feyenoord-stadi'on te Rotter dam wordt gespeeld, aanzienlijk het beschikbaar aantal plaatsen. In dit verband zal de K.N.V.B. een reductie moeten toepassen ten aanzien van de aanvragen van dé clubs. Naar men weet zijn 10.000 plaat sen beschikbaar- gesteld voor het publiek, dus buiten de voetbal clubs om, welke door het Rode Kruis op de bekende wijze zullen worden verdeeld. In verband met bovenstaande gegevens zal het duidelijk zijn, dat het voor particulieren, perso neelsverenigingen, firma's, maat schappijen enz. geen zin heeft om aanvragen voor plaatsbewijzen bij de K.N.V.B. in te sturen, aan gezien bij voorbaat het Feijen- oord-stadion zal zijn uitverkocht. IERLAND—NEDERLAND. Het Nederlandse elftal, daf op Zondag 1 Mei te Dublin tegen Ierland speelt, zal -op Vrijdag 29 April met een chartervliegtuig naar Ierland reizen. Het vertrek is bepaald op 6 uur des avonds van Schiphol. Dat men reeds op Vrijdag wil vertrekken heeft een oorzaak. De terreinomstan digheden zijn namelijk ietwat on gewoon voor onze spelers. Het veld loopt schuin op en het is vrij hobbelig. Zaterdag 30 April wil men tijdens een lichte trai ning tevens de terreinomstandig heden verkennen. Maandag 2 Mei keren de spe lers met de officials en verzor gers per chartervliegtuig naar Nederland terug. ARSENAL WILDE GRAAG KOMEN. Tom Whittaker, de maneger van Arsenal, de club die op het ogenblik vijfde op de ranglijst staat van de 1ste divisie in Enge- Adht ingenieurs uit communis tisch-Ohina maken op het ogen blik een reis lang® Franse ijzer en staalfabrieken, met toestem ming van de Franse regering, al dus is uit 'goedingelichte bron in Parijs vernomen. De studiereis duurt ongeveer een maand. Premier Fiaure verklaarde on langs in een interview, dat Frank rijk een „realistischer" houding ten aanzien van de (betrekkingen met communistisch-China dient aan te nemen. land, heeft zich telegrafisch tot de K.N.V.B. gewend met het ver zoek een wedstrijd te mogen spe len tegen een sterk bondsteam in de periode tussen 20 en 23 Mei. Het bestuur van de K.N.V.B. heeft, hoezeer het hem spijt, zich genoodzaakt gezien op dit tele gram in negatieve zin te ant woorden, aangezien het program ma van de bond met competitie wedstrijden, oefenwedstrijden en landenwedstrijden reeds zo vol is, dat men geen dag beschikbaar heeft om een dergelijke wedstrijd te organiseren. DE COMPETITIEWEDSTRIJDEN OP 5 MEI. Naar wij vernemen overweegt het bestuur van de K.N.V.B. om de competitiewedstrijden, welke op 5 Mei (bevrijdingsdag) op het beperkte inhaalprogramma zijn geplaatst, des avonds om 6 uur te laten aanvangen. Van de zijde van de bond zal in dit verband contact worden opgenomen met de daarvoor in aanmerking ko mende plaatselijke ccmité's, met de bedoeling, dat de vastgestelde feestprogramma's niet gestoord worden ZUID-SLAVISCHE JUNIOREN TERECHT. De vijf Zuid-Slavische junioren van de voetbalclub B.S.K. uit Belgrado zijn terecht. Woensdag hebben zij zich bij de politie te Nice gemeld. Zij hadden in een boomgaard in de heuvels ten Noorden van Nice gekampeerd. Woensdagmorgen keerden zij terug naar de school, waarin zij gedurende de Paasdagen waren ondergebracht. De concierge waarschuwde daarop één der lei ders van de organisatie van Zuid- Slavische uitgewekenen, die het vijftal naar een dagblad in Nice bracht. Vervolgens gaven zij zich op bij de politie. De enige van de vijf knapen, die de Franse taal maphtig is, vertelde dat het de bedoeling was om aan de Franse autoriteiten om politiek asyl te vragen. Naar men weet hadden de vijf jeugdige voetballers met hun club aan een Paastornooi te Cannes deelgenomen. Toen de ploeg Dinsdagmorgen per trein vertrok ontbraken zij op het appél. Voorl. Ned. elftal tegen Rot Weiss Essen. Na afloop van de centrale trai ning van de Nederlandse elftal club in het Olympisch stadion te Amsterdam heeft de keuze com missie van de K.N.V.B. de ploeg samengesteld, welke-op Woens dag 20 April a.s. te Essen tegen de kampioen van afdeling West van de Duitse Voetbal Bond, Rot Weiss, uitkomt: Doel: De Munck (Fortuna); Achter: Wiersma (Donar) en Kuys (Haarlem); Midden: Klaassens (VVV), Van der Hart (Fortuna) en Van Schljndel (SVV), aanvoerder; Voor: Dillen (PSV), Schaap ('t Gooi), Roozenburg (Sneek), Timmermans (ADO) en De Har der (Holland Sport). Dit is hetzelfde team, dat op 3 April te Amsterdam met 10 van Belgfë heeft gewonnen. Als reserves zijn aangewezen Van der Land (HBS), Claus (Hel- mondia), Van Houten (Amster dam) en De Bruyckere (Willem II). De ontmoeting tegen Rot Weiss is bedoeld als oefenwedstrijd voor de match tegen Ierland, welke op Zondag 1 Mei te Dublin wordt gespeeld. Schoolvoetbal. Gisteren vonden op het ge meentelijk sportpark de school- wedstrijden plaats van de door de diverse scholen gevormde elftal len. Zoals te verwachten was werd er lustig gescoord, want het verschil in sterkte van de tegen elkaar uitkomende elftallen bleek zeer groot te zijn en het zou wel aanbeveling verdienen volgend jaar de elftallen der diverse scho len meer naar de thans verkregen uitslagen te selecteren. Bij vrij wel alle ontmoetingen was de spanning al ras verdwenen. De uitslagen waren: Afdeling A; O.L.S. SluiskilSchool A 03; Herv. school-Zuidlandschool 7-0; SluiskilZuidlandschool 03; School AHerv. school 08; SluiskilHerv. school 06; School AZuidlandschool 12. Het centraal bureau voor de statistiek heeft cijfers bekend gemaakt over het aantal buiten landse bezoekers en hun over nachtingen in Nederlandse hotels en seizoenpensions gedurende het jaar 1954. In dat jaar werden in totaal in Nederland 5.363.248 overnachtin gen geboekt, waarvan 2.150.742 door buitenlanders en 3.212.506 door Nederlanders. De aantallen hotelbezoekers waren 952.460 bui tenlanders en 1.491.514 Nederlan ders, zodat zowel wat de buiten landers als de Nederlanders be treft het gemiddelde aantal over nachtingen per persoon ruim twee bedraagt. Van de buitenlandse bezoekers waren de Duitsers verre in de meerderheid. In totaal waren het er 233.943, die gezamenlijk 453.476 maal overnachten. Na de Duitsers volgden de Amerikanen (110.141 personen met 292.079 overnach tingen), direct gevolgd door de Belgen en Luxemburgers (105.446 personen met 192.844 overnach tingen) en de Engelsen (104.015 personen met 298.204 overnach tingen). Van de andere landen, waarvan minder dan 100.000 toeristen In is land overnachten, gaat Frankrijk aan de kop met 83.695 personen en 103.512 overnachtin gen en de Amerikaanse strijd krachten in Duitsland met 50.487 personen en 119.540 overnachtin gen. Uit andere landen kwamen minder dan 50.000 toeristen in ons land overnachten. Zwitser land zorgde nog voor meer dan 100.000 overnachtingen, namelijk 101.202, die door 41.509 personen werden geboekt. Uit Suriname en de Nederland se Antillen verbleven 2475 perso nen in totaal 15.907 nachten in ons land. HOGE ONDERSCHEIDING VOOR ADOLF VERSCHUEREN. Adolf Verschueren, wereldkam pioen der stayers, is wegens zijn prestaties en voor het verbreiden van de sportieve faam van zijn land, onderscheiden met het Rid derkruis in de Orde van Leopold de Tweede. Timmerlieden in Melbourne dreigen met staking. Nauwelijks 24 uur na de harte- kreet van Avery Brundage, de voorzitter van het LO.C., over de organisatie Ibij de voorbereidin gen voor de Olympische spelen te Melbourne, komt een nieuw verontrustend (bericht uit Austra lië. De timmerlieden, die Ban het vernieuwen en veröoulwen van de tribunes van de Melbourne Crieket-Cluib (bezig zijn, hebben n.l. gedreigd, op 20 April te zul len gaan staken wanneer aan hun eisen om hogere lonen geen gevoïg wordt gegeven. Een ver tegenwoordiger van hun vakver eniging zei: „ik kan me niet voor stellen, dat de zaak hier op tijd gereed komt, wanneer de tim merlieden geen opslag krijgen". Gevengenisstraffen voor Italiaanse fascisten Een Italiaanse rechtbank heeft Woensdag zeven provinciale lei ders van de autonome Italiaanse- Sociale 'beweging veroordeeld tot gevangenisstraffen variërend van zes mlaanden tot drie jaar, we gens een poging om de verboden fascistische partij nieuw leven in te blazen. De autonome beweging is een afgescheiden groep van de Itali aanse sociale beweging (M.S.L), die twee jaar geleden in de laat ste algemene verkiezingen 5,9 procent van het aantal uitge brachte stemmen behaalde. De autonome beweging werd verleden jaar gevormd door een parlementslid voor de M.SJL na onenigheid binnen deze beweging over de te volgen partijpolitiek. Tegen de neo-fascistische M£5.L zelf, die 29 leden in het Huis van Afgevaardigden heeft en 9 in de Senaat, is nog geen gerechtelijke vervolging ingesteld. De eindstand was: Herv, school 3 Zuidlandsch. 3 School A 3 Sluiskil 3 0 21 1 2 -0 6 5—8 4 4—10 2 0—12 0 Afdeling B: Op. ULO II—Op. ULO III 6-0; Amb. sch. IVAmb. sch. V 10-0; Op. ULO IIAmb. sch. V 60; Amb. sch IV—Op. ULO III 22-0; Op. ULO II—Amb. sch. IV 0—4; Op. ULO III—Amb. sch. V 1—9. De eindstand was: Amb. sch. IV 3 3 0 Op. ULO II 3 Amb. sch. V 3 Op. ULO III 3 0 36—0 6 1 12—4 4 2 9—17 2 3 1—17 0 DE MATCH SMYSLOV-GELLER De vijfde partij van de twee kamp tussen Smyslov en Gelier om het Russische schaakkam pioenschap is na 27 zetten in remise geëindigd. De stand is dus nog steeds gelijk 2%2%. De zesde partij, waarin Geiler met wit zal spelen, staat voor Vrijdag 15 April op het programma. Zoals men weet, wordt thans in ons land de actie „Een heitje voor een karweitje" .gehouden. Twee Maastrichtse welpen heb ben zich bij deze actie ook leren kennen .als goede speurders. Woensdagmiddag waren zij op de Muntstraat ijverig bezig met het poetsen van schoenen, toen een Belgische dame haar fiets tegen een winkelraam zette. De welpen zagen even later een jongen met de fiets in het drukke voet gangersverkeer verdwijnen. Kort daarna kwam de dame haar karretje halen, maar het was verdwenen. Zij deed bij de po litie aangifte. De beide welpen, die wisten wel ke richting de jongen genomen had, gingen op speurtocht en za gen kans de fiets na een half uur op te sporen. De verdachte jon gen koos het hazenpad. Terwijl de recherche nog bezig was met het onderzoek brachten .de welpen de fiets naar het poli tiebureau. Deze goede en succes volle daad werd met een extra heitje beloond.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 3