Rusland wil verdragen met Frankrijk en Engeland annuleren De conferentie te Nieuw Delhi Vliegtuig met gedelegeerden naar de conferentie te Bandung verongelukt Raab te Moskou Toespraak van de Paus WEERSVERWACHTING ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 12 APRIL 1955 10e Jaargang No. 3429. Moiotof feliciteert Eden Amertka en de verdediging van Formosa Watersnood in Japan Aanslagen in Saigon Contra-revolutionnaire organisatie in China ontdekt Weer atoomproeven in Nevada De komende conferentie te Bandung uil Onderzoek van Franse militaire beleid in Indo-China Koning van Jemen wijst opvolger aan salons j'obent" Communistisch China beëindigd staat van oorlog met Duitsland Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande Njordstraat 55-57 Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm 15 c.1; mtnlmran pn advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties5 regels 1.—I iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: A&rM Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 7. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 unar. Op een persconferentie op het Russische ministerie van Buiten landse Zaken is meegedeeld, dat de ministerraad het presidium van de Opperste Sowjet heeft voorgesteld de verdragen van wederzijdse bijstand en samen- De Sowjetnussisdhe minister van Buitenlandse Zaken, Molo- tow (heeft sir Anthony Edem ge lukgewenst met zijn benoeiming tot eerste minister van Enigeland. Het telegram met de gelukwen sen van Mol'otow is op opvallen de wijze in de Russische pers ge publiceerd. Waarnemers te Moskou, die op merken, dat het orgaan van de communistische partij, de Praw- dla, Donderdag het afgetreden Britse premier, WiLnston Chur chill, hevig heeft aangevallen en geen critiek op Eden heeft opge leverd, zijn van mening, dat een en anider zou kunnen betekenen, dat het Kremlin de opvolging van Churchill door Eden gunstig be oordeelt. Volgens persberichten te Was hington heeft Eisenhower gene raal Tsjang Kai Sjek meege deeld', dat de nationalisten in eerste instantie alleen verant woordelijk zijn voor de verdedi ging van hun grondgebied. De Amerikaanse strijdkrachten in het gebied zoudten paraat zijn, maar niet aan gevechten deelne men als zij zelf niet zouden wor den aangevallen, aldus de berich ten. Alsi men kon zien aankomen, dan de nationalisten de strijd met de communisten zouden Verlie zen, zou Eisenhower pas (beslis sen over de Amerikaanse inter ventie. Wanneer het alleen ging om de eilanden Quemioy en Mat- soe, zou Eisenhower moeten af gaan lop de wereldopinie en die reactie vara de bondgenoten wat betreft de verdediging daarvan. Als hij tot de overtuiging zou kennen dat een aanval op die eilanden een voorloper zou zijn van een aanval op Formosa, dan zouden de Amerikaanse strijd krachten, die uitgerust zijn met kleine atoomwapens, aan de strijd deelnemen, aklus de pers berichten. Bij Sapporo, op het Noordelijk ste eiland' vain Japan, zijn onge veer 1.000 woningen overstroomd als gevolg van de was in de rivier de Ïsjikari, die veroorzaakt is door dooiwater en hevige regens. Iin een villa te Saigon, waarin het hoofdkwartier vian generaal Tran Van Saai, bevelhebber van de Hoa Hao-secte is gevestigd, is een bom geworpen. Niemand werd gewond. De generaal was afwezig toen de aanslag gepleegd werd'. Een handgranaat werd gewor pen in een school te Qhjolon waar in van het Zuidvietmmese leger tijdelijk zijn ingekwartierd. Er zijtn geen slachtoffers gevallen. Het Russische persbureau Tass meldt uit Peking, dat (in de Chi nese provincies Sjensi en Kansoe onlangsi een „grote contra-revo- luiliionnaire organisatie" is ont dekt. De 'leiders waren „Tsjiang Kai Sjek-bandiet en". Er zijn le den van de organisatie aange houden en wapens, vlugschriften, valse documenten en een druk pers gevonden. ,,De bandieten zullen binnen kort worden Iberedhf', aldus Tass. In de woestijn van Nevada is weer een atoomwapen tot ont ploffing gebracht, ditmlaal op een toren van 100 meter hoog. Een tweede proef, waarbiji volgens waarnemens de grootste ontplof fing van de huidige reeks teweeg zou worden gebracht, werd ech ter met het oog op de ongunstige snelheid en richting van de wind uitgesteld. De Amerikaanse com missie voor atoomenergie deelde mee, dat deze proef niet voor heden zal worden genomen. De explosie op de toren van honderd meter was van betrek kelijk geringe omvang, wat kon worden afgeleid' uit het feit, dat te Las Vegas, op 120 km af stand, geen schok werd gevoeld. werking met Engeland en Frank rijk te annuleren, omdat zij niet verenigbaalr worden geacht met de Parijse verdragen. De verdragen dateren uit de oorlog. Dat met Engeland is in 1942 gesloten en dait met Frank rijk in 1944. Rusland had. al eer der met opzegging gedreigd als de Parijse verdragen zouden wor den! 'bekradhtigd. Deze bekrach tiging wordt door Rusland (be schouwd. als in strijd met de ver plichtingen van Enigeland en Frankrijk op grond van de ver dragen met de Sowjet-Unie. Venwiacht kan worden, dat het presidium van de Opperste Sow jet het voorsitel van de minister raad spoedig zall aannejmen. Een woorvoerder van het Fran se ministerie van Buitenlnadse Zaken zei, dat de Russische stap niet gerechtvaardigd wordt door welke ontwikkeling in de Franse diplomatie ook. De stap was evenwel niet als een verrassing gekomen en zou geen verande ring ibrenigen in de buitenlandse politiek van Frankrijk. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenland se Zaken ontkende, dat de Parij se verdragen in strijd zouden zijn met het vriendschapsverdrag met Rusland. Hij 'betreurde de Russi sche houding. Zoals bekend moet in Neder land en in (Denemarken de be- krachtügingsprocedure inzake de Parijse verdragen nog worden voltooid. De Westelijke mogend heden zijn er echter van overtuigd diat zich hierbij geen moeilijkhe den zullen voordoen. Uit de jong ste mededeling van Moskou blijkt dat ook de Sowjet-Unie van oor deel is, dat niets het van kracht worden van de verdragen meer kan verhinderen. De woordvoerder van het Ame rikaanse departement van Bui tenlandse Zaken, Suydan, zag niets nieuws of onverwachts, in de Russische stap. Functionaris sen te Washington verklaarden, dat Engeland, Frankrijk, de V. S. en hunl bondgenoten zdh hierdoor nliet zullen laten afbrengen van hun plannen om West -Du itsland in de Westeuropese verdediging op te nemenl Volgens kringen, die in nauw contact staan met de Russische hoge commissie (in: Oost-Duits- land, moet de voorgenomen an nulering vam de vriendschapsver dragen met 'Engeland en Frank rijk niet beschouwd worden als een terugtrekken van de hand welke de Sowjet-premier, maar schalk Boelganin, op 26 Maart het Westen heeft toegestoken. Zoals bekend betuigde Boelganin toen zijn instemming met het voorstel van president Eisenho wer betreffende een spoedig be leggen van een conferentie der grote mogendheden ter vermin dering van de internationale spanning. De Sowjet-Unie is, volgens ge noemde kringen, wel gedwongen die verdragen met Engeland en Frankrijk op te zeggen, omdat deze landen hun belofte olm nieu we Duitse agressie te voorkomen hebben gebroken en in feite een militairistisch West-Du itsland in een anti-Sowjet-alliantie hebben opgenomen. Wanneer de Sowjet- Unie hieruit de „logische conclu sie" trekt, wil dat niet zeg gen, dat zij niet meer met het Westen tot overeenstemming wil komen over (alle hangende vraag stukken, aldus genoemde krin gen, die in dit verhand wijeen op de Russisdhe nota's aan de Wes telijke „grote drie"' betreffende Oostenrijk. De Arabische staten, die zullen deelnemen aan de Aziatisch- Afrikaanse conferentie in Ban dung hebben volgens radio-Cairo besloten de volgende punten ter bespreking aara de conferentie voor te leggen: Het Palestijnse vraagstuk, het vraagstuk van de Arabische vluchtelingen in Palestina, de toestand van de Arabische min derheid in 'Israël, de bevrijding van Noord-Afrika, de algeinene ontwapening en de rassen-discri minatie in gekoloniseerde landen. Volgens radio-Caïro is hiertoe met algemene stemmen op de jongste bijeenkomst van de Ara bische L'iga besloten. s; VORSTELIJK VACANTIEBEELD. Een andere opname uit Galtür in Oostenrijk, vanwaar Z. K. H. Prins Bemihard met de Prinses sen Beatrix en Irene per rendier- j beide jongste Nederlandse Prin- rechts. Prinses Iiene, Z. K. H. slede en per ski vertrok naar Klosters aan de andere zijde van de grens in Zwitserland, waar •H. M. Koningin Juliana met de I isessen op de aankomst van de Prins en de beide oudere zusjes wachten. Op de foto van links naar en Prinses Beatrix, op weg naar het bergland boven Galtür, waar de lange toCht zou aanvangen. Foto-A.N.P.) Afgevaardigden van 16 Aziati sche landen, die in Nieuw Delhi besprekingen hebben gevoerd, hebben aangedrongen op een con ferentie van tien landen om het vraagstuk-Formosa tot een op lossing te brengen. In een desbe treffende resolutie, die op de slotvergadering der conferentie is aangenomen, wordt geëist, dat (De directeur-generaal voor de Poolse journalisten, een Noord- burgerluchtvaart te Singapore, Vietnamees en aCht Chinezen in L. C. Jain, heeft bevestigd dat ihet toestel bevonden. een Constellation van Air-Indta met een aantal Chinese journalis ten aam boord Maandag ten N. van Bri ts-N oord-Borneo is veron gelukt. Hij verklaarde, dat er slechts „weinig kans" is, dat nog inzit tenden zullen worden gered'. Aan alle sdhepen in de omge ving zijn waarschuwingen gege ven uit te kijken. In Singapore zijn van het thans vermiste toe stel drie noodsignalen ontvangen. Volgens radio-Djakarta had' de marconist vain het toestel op de vraag of premier Tsjoe Em Lai van cdmmiunistisCh-Ohina zich aan boord bevond, ontkennend ge antwoord. Volgens gewoonlijk betrouwba re kringen in Hongkong had het toestel 11 passagiers aain boord, onder wie acht lagere communis tisch Chinese autoriteiten. De manager van Air India te Hongkong, Peter Mehta, beves tigde dit later en zei dat zich twee Generaal Pierre Koenig, de Franse minister van Defensie, heeft een militaire commissie ge vormd, die een onderzoek moet instellen naar de uitvoering van de militaire operaties, die geleid hebben tot de sl'ag om Dien Bien Phoe in de Indodhinese oorlog. Dit Franse bolwerk in het noor den van Imdo-Ohina viel de com munisten aan de vooravond van de conferentie in Genève over Iinrio-Ohiina in handen. De commissie, onder leiding van generaal Georges Catroux, zal de militaire en politieke si tuatie ten tijde van de slag on derzoeken, alsook de oorlogsvoe ring op regeringsplan, de op drachten van generaal Narvarre, de toenmalige opperbevelhebber, en de middelen die hem tijdens zijn bevelhebberschap werden verstrekt. In gewoonlijk betrouwbare kringen werden de namen ge noemd van de Poolse journalis ten Friedrich Jense en Jeremi Staree. Het toestel werd om 19.00 uur in Djakarta verwacht. De secre taris-generaal van het ministerie van Buitenlandse Zeiken, Ruslan Aibdulgani, verklaarde, dat om 16.55 uur in de buurt van Fontia- riak S.O.S.-signalen van het vlieg tuig waren ontvangen. Sedertdien werd van het vliegtuig niets meer vernomen. De Indonesische regering nam onmiddellijk maatregelen en gaf de Indonesische luchtmacht op dracht hulp te verlenen. De Indonesische regering stel de de Chinese ambassade en de ambassades van de initiatiefne mers tot de A.A.-conferentie van 'het gebeurde op de hoogte. Ge ruchten, dat de Indonesische am bassadeur in Peking, A. Mcxno- nutu, zich aan boord van het ver ongelukte vliegtuig zou bevin den, werden niet bevestigd. Een woordvoerder van de Indo nesische regering heeft te Dja karta verklaard dat de Chinese premier Tsjou En Lai pas 16 April in Djakarta komt, via Koenming en Rangoon. Het was niet bekend of de Indonesische ambassadeur te Peking zich in het toestel 'bevond, maar het werd onwaarsehijhlijik geacht. Julius Raab, kanselier van Oos tenrijk, is Maandag te Moskou aangekomen voor besprekingen met de Russische regering over de vooruitzichten voor een staats verdrag, dat een einde zou ma ken aan de bezetting van het land. De besprekingen kunnen slechts verkennend zijn, daar de Westelijke grote drie aecoord moeten gaan met een regeling. Moiotof, de Russische minister van Buitenlandse Zaken, was met andere Russische leiders op het vliegveld ter begroeting aanwe zig. 'Raab is vergezeld van drie ministers en «even andere amb tenaren. Het vliegveld was ver sierd met Oostenrijkse vlaggen en een orkest speelde het Oosten rijkse volkslied. Er was ook een erewacht. Raab brengt het bezoek op uit nodiging van de Russische rege ring. Verwacht wordt, diat hij' drie dagen in Moskou blijft. Het vlieg tuig was 20 minuten te laat. In tussen kortten de Russen en de diplomatieke vertegenwoordigers van de Westelijke grote drie, die o.m. ook op het vliegveld! aan wezig waren, de tijd' met vrolijke gesprekken. Er was juist een sneeuwbui en Gromyko, de Rus sische plaatsvervangende minis ter van Buitenlandse Zaken, merkte lachend tegen de Ameri kaanse ambassadeur op, dat dit weer uit het Westen afkomstig was. Toen Bischoff, de Oostenrijkse almlbassadeur, ter begroeting van de plaatsvervangende premier Mikojan zijn hoed af nam, zei deze: „Zet uw hoed op. Dit is geen weer om hem af te zetten". alle Amerikaanse troepen For mosa ontruimen, alsmede de Pes- cadoren en de Chinese kust- eilanden en aangedrongen op het bijeenroepen van een confe rentie van vertegenwoordigers uit India, Birma, Pakistan, Cey lon, Indonesië, China, Engeland, Frankrijk, de Ver. Staten en de Sowjet-Unie, teneinde een vreed zame oplossing voor het vraag stuk-Formosa te vinden. De Aziatische conferentie ver langt voorts het houden van een internationale conferentie over het Koreaanse vraagstuk, „vol ledige vrijheid" voor de bevol king van Malakka, „de onmid- delijke teruggave" van Okinawa aan Japan, de teruggave van West-Irian (Nederlands Nieuw- Guinea) aan Indonesië en het opgeven van Goa, Daman en Dioe door Portugal. De conferentie doet een beroep op alle regeringen van Azië en de wereld, de vijf beginselen van vreedzame samenleving, vervat in de verklaring van vorig jaar van premier Nehroe van India en de Chinese premier Tsjoe en-Lai te onderschrijven. Deze zijn: eerbiediging van territoriale onschendbaarheid en souvereiniteit, non-agressie, geen inmenging in binnenlandse aan gelegenheden van andere landen, gelijkheid en wederzijdse voor delen en vreedzame samenleving. Andere resoluties verlangen internationale ontwapening en verbod op proeven met kernwa pens en het opruimen van voor raden van deze wapens. Veroordeeld worden „recht streekse en indirecte druk op Aziatische landen om hen tot •aansluiting bij militaire pacten te dwingen". De conferentie verwerpt alle militaire pacten, zoals de Zuid- Oost-Aziatische-verdragsorganisa- tie en het Turks-Iraakse pact. Veroordeeld wordt verder „de agressieve politiek van de heer sende kringen van Israël". De toestand in het Midden- Oosten wordt volgens de confe rentie door voortdurende inmen ging van buitenaf op het kook punt gehouden. De conferentie zegt begaan te zijn met het lot van de Arabische vluchtelingen en steunt „bun reebt naar Pales tina terug te keren." Tenslotte wordt betreurd, dat de Verenigde Naties „van haar oorspronkelijke doel zijn afge dwaald". Imam Ahmed, de koning van Jemen, heeft zijn 29-jarige zoon Seif El Islam El Badr aangewe zen als zijn troonopvolger. Dit werd Maandag te Cairo be kendgemaakt op een persconfe rentie van de Egyptische minister van Sociale Zaken, kolonel Hoes- sain El Sbafei, die de leiding heeft gehad van een Egyptische delegatie naar Jemen kort na de recente ongeregeldheden in dat land. DE MOEILIJKHEDEN TUSSEN KERK EN STAAT IN ARGENTINIë. De Argentijnse bisschoppen zul len Woensdag te Buenos Aires bij eenkomen ter bespreking van de spanning tussen kerk en over heid. De primaat van Argentinië, kardinaal Santiago Luis Copello, zal de bijeenkomst waarschijnlijk niet bijwonen. Hij werd Vrijdag voor een onderzoek in een zie kenhuis opgenomen, omdat de pijnen, waaraan hij $inds hem vorig jaar een ongeluk was over komen leed, heviger waren ge worden. TSJECHO-SLOWAKIJE ZOND AMERIKAANSE NOTA TERUG Het Tsjechoslowaakse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft Zaterdag een eerder op de dag overhandigde Amerikaanse nota betreffende de Tsjechoslowaakse beschuldiging, dat een naar West-Duitsland uitgeweken Tsje chische grenswacht bij zijn vlucht een collega heeft doodgeschoten, als „onaanvaardbaar" aan de Amerikaanse ambassadeur terug gezonden, aldus meldt radio- Praag. In een begeleidend schrijven verklaarde minister Vaclav Da vid, dat de nota van de Ameri kaanse ambassade „zo zeer van het kader van diplomatieke hof felijkheid en diplomatiek gebruik afwijkt, dat zij eenvoudig onaan vaardbaar is wegens haar beledi gende toon". de kapper «at bet apart» coditf markt 16 brouwerijstraat 9 temeuzen voor verzorgd kapwerk en ook voor betere toiletartikelen. Communistisch China heeft een einde gemaakt aan de staat van oorlog met Duitsland, zo meldt het persbureau „Nieuw China". In een proclamatie, uitgevaar digd door president Mao Tse Toeng, wordt gezegd, dat Duits land „tengevolge van de hardnek kige politiek van de Ver. Staten, Engeland en Frankrijk om Duits land verdeeld te houden, het mili tarisme in West-Duitsland te doen herleven en dit land op te nemen in agressieve militaire blokken, nog steeds verdeeld is" en dat het daarom onmogelijk is een vredesverdrag te sluiten. De Paus heeft op de Eerste Paasdag van een balcon van de St. Pieter 8 minuten het woord gericht tot een half millioen mens, onder wie pelgrims uit de gehele wereld. Hij deed een beroep op de staatslieden van Oost en West om ernstig te pogen een duur zame schikking te bereiken, verdragen tot stand te brengen, die de vrede in de gehele wereld zouden verzekeren en een gelei delijke ontwapening te beginnen om de mensheid de verwoesting van een nieuwe oorlog te be sparen. In zijn zegen Urbi et Orbi noemde de Paus in het bijzonder „degenen, wier werkzaamheid een beslissende invloed heeft op het welzijn van de mensheid en de redding der zielen en in wier handen een geweldige macht rust, hetzij ter bevordering van deze doelen of tot ernstige af breuk er van". Aandringend op ontwapening, spoorde de Paus de geleerden der wereld aan, moedig en vol vertrouwen te volharden in de ontwikkeling van de mogelijk heden van het gebruik van atoomenergie voor vredesdoelen. De Paus riep ook Gods hulp in. voor de geleerden bij het ge bruik maken van de talrijke soorten stralen, die de mensheid thans ter beschikking staan, op dat zij van dienst zouden kunnen zijn bij het oplossen van het voedselvraagstuk der wereld. Ernstig waarschuwde de Paus voor de gevaren, die het gevolg zouden kunnen zijn van roeke loos gebruik van radio-active bronnen voor het voortplantings vermogen van de mens. In het bijzonder zegende de Paus „hen, die wegens hun trouw aan Christus en de kerk van vervolging lijden, onrecht vaardig ontberingen moeten ver duren» van hun beminden ge scheiden zijn, verbannen, van hun vrijheidberoofd en in de ge vangenis geworpen". De Paus gedacht verder de over de gehele wereld verspreide massa's van de armen, die ons zo dierbaar zijn, de gezinnen die alles ontberen, de kwijnende zie ken en de ongelukkigen in ge vangenissen". De menigte juichte de Paus nadat hij de zegen had gegeven, uitbundig toe. In verschillende talen klonk het „Lang leve de Paus". medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdag ochtend tot Dinsdagavond. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR. Vrij veel bewolking, maar over wegend droog weer. Weinig ver andering in temperatuur. Matige noordwestelijke wind. MAAN op onder v.m r pi 1.16 8.59 ZON op onder Apr. 13 5.50 19.33

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1