Uit de Provincie DE WOLF EN DE HAVIK Reacties op Churchills aftreden Voorwaarden tot verbetering betrekkingen met Indonesië KERKDIENSTEN Kersenbrandewiji COEBERGH KERKNIEUWS van de Mr. Susanio: Nederlanders moeien berusien in hei onvermijdelijke Eenzame Paasdagen voor Adenauer s motorpropaan gevaarlijk TERNEUZEN. Perzische premier afgetreden i Wm „„JïiP" HOEK. ZAAMSLAG. SAS VAN GENT. STOPPELDIJK. „De betrekkingen tussen Ne derland en Indonesië zijn in de periode, waarin ik de Indonesi sche vertegenwoordiging in Ne derland heb geleid, helaas ver slechterd". Deze woorden sprak de scheidende waarnemende In donesische hoge commissaris in Den Haag mr. Susanto Tirto- prodjo, gistermiddag tijdens een onderhoud met het A.N.P. op „Backershagen" de residentie van de Indonesische vertegen woordiger waarvan overigens de naam deze maand is gewij zigd in „Wisma Duta" (residen tie van de vertegenwoordiger). Mr. Susanto zeide geen ana lyse te zullen geven van de oor zaak van de slechter worden re laties. Wat betreft het Neder landse aandeel om tot verbete ring te komen zeide mr. Susan to: ..De Nederlanders moeten be rusten in het onvermijdelijke, dat is de volledige overdracht van de souvereiniteit over het gehele territoir van het voor malige Nederlands-Indië. Dat houdt dus in de erkenning van de nationale eis van Indonesië op Irian-barat". Voorts noemde mr. Susanto itls voorwaarde, dat de Nederlan ders elke zucht tot inmenging, in welke vorm dan ook, in de bin nenlandse aangelegenheden van Indonesië, opgeven. De schei dende waarnemende hoge com missaris lichtte dit toe met te wijzen op de steun, die „zekere groepen van de Nederlandse sa menleving geven aan de onwet tige opstandige beweging van de zogenaamde republiek der Zuid- Mölukken en de wens, nog steeds invloed te willen blijven uitoefe nen op de samenstelling van de Indonesische regering en de terugkeer van de federale struc tuur in de Indonesische staats yorm". Als voorwaarde, waaraan van Indonesische zijde dient te wor den voldaan, noemde mr. Susan to het accepteren als een onver mijdelijke overgangstoestand van het normaal functioneren van het Nederlandse bedrijfsleven in Indonesië. Mr. Susanto voegde ftser aan toe, dat het Nederland se bedrijfsleven in Indonesië ech ter van harte dient mede te wer ken om zich aan te passen aan de wensen van Indonesië om de koloniale economie van het land ®m te buigen tot een nationale economie. Op de vraag, hoe men van In donesische zijde een oplossing ziet van het vraagstuk van de in ons land verblijvende Ambo nezen zeide mr. Susanto. dat naar zijn mening dit probleem alleen afdoend kan worden op gelost, indien het officiële stand punt van de Nederlandse rege ring, die de beweging van de Jt.M.S. beschouwt als een opstan dige beweging tegen het wettige gezag in Indonesië, volledig door de gehele Nederlandse samen leving wordt aanvaard en dat dienovereenkomstig wordt ge handeld. Mr. Susanto zeide voorts het zeer waarschijnlijk te achten, dat met het benoemen van een op volger zal worden gewacht tot na de ratificatie van het proto col tot opheffing van de unie verhouding. De naderende Paasvacantie heeft bondskanselier Adenauer als een eenzame regeringschef in Bonn achtergelaten. De 79-jarige (bondskanselier is het enige lid der regering, diat op zijn post Is gebleven. Al zijn medewerkers in het kabinet hebben de weinig populaire hoofdstad vaarwel gezegd. Velen zijn naar één der badplaatsen gereisd, die in deze dagen het seizoen openen. Zelfs dr Ade nauers naaste medewerker, staatssecretaris Globke, die hier Adenauers linker- en rech terhand wordt genoemd, heeft de bondskanselarij de rug toege keerd. Hij is naar Zuid-Slavië gereisd, naar men zegt om vacantie te houden, doch naar men vermoedt ook wel om te praten over de oorlog svordering van 3.5 milliard mark, die de Zuidslaven aan Duitsland stel len. In Nederland wordt vrij veel handelspropaan en handelsbu- taan gebruikt voor kookdoelein- den, ruimteverwarming, snijden, afbranden van verf enz. Het aantal ongevallen bij de toepas sing van deze brandstoffen is tot nu toe in Nederland betrek kelijk gering. Intussen bestaat in Nederland de laatste tijd ook een toenemende belangstelling voor motorpropaan, een brand stof voor automobielen e.d., en hier en daar is nfen al tot ge bruik daarvan overgegaan. iMet het oog op de in ons land te ver wachten ontwikkeling, zo verne men wij van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezond heid, heeft de „ibenzme-commis- sie 1927" een subcommissie van deskundigen ingesteld, bestaan de uit vertegenwoordigers vian de arbeidsinspectie, het lbouw- en woningtoezicht, het openbaar ver voer, de dienst voor het stoom wezen, de technische hogeschool, en leveranciers en gebruikers van motorpropaan. Deze com missie (gevestigd Bezuidenho-ut- seweg 78b, Den Haag) is bezig om, grotendeels op grond van bovenbedoelde ervaringen, richt lijnen samen te stellen met be trekking tot de voor een veilige toepassing van motorpropaan noodzakelijke maatregelen. Naar die mening van deze deskundigen is motorpropaan gevaarlijker dan (benzine; bij een juist ge bruik van een veilige apparatuur behoeft de kans op ongevallen echter niet groter te zijn dan thans bij het gebruik van benzi ne het geval is. DE WONINGBOUW IN MIDDELBURG. In de Dinsdagmiddag gehou den vergadering van de gemeen teraad van Middelburg heeft de burgemeester, mr. dr. N. Bolke- stein zijn ongenoegen uitgespro ken over de zgn. „halve-premie- regeling" voor de woningbouw. „Ik kan er niet anders in zien dan een nieuwe methode van accumulerend onrecht. Zij is in het bijzonder van belang voor de grote werkgevers. Ook hierbij komen de woningen weer terecht in gemeenten, die al flink wat bouwvolume hebben gehad en waar ze het minst nodig zijn", aldus de burgemeester. Over de mededelingen der plancommissie Zuid-West was de burgemeester van mening, dat ook hier weer weinig reke ning is gehouden met Middel burg en dat het er op lijkt, dat Middelburg in Den Haag niet in hoog aanzien staat. „Ik ben de laatste tijd wel eens verbitterd, wanneer van hogerhand steeds weer wordt tegengewerkt. Het wordt op deze manier wel eens moeilijk een stad als Middelburg te besturen". Over dit onderwerp sprak ook het raadslid de heer B. A. Besse- link (VVD), die het een gevaar lijke situatie vond, als men al leen maar voldaan naar de resul taten van de wederopbouw gaat zitten kijken. De stad zal haar centrale positie in Zeeland verlie zen, als er niet wordt gebouwd. Hij sprak er zijn verwondering OOST ZEEUWS-VLAANDEREN. VRIJDAG 8 APRIL. (Goede Vrijdag.) Ned. Herv. Kerk. Axel: T uur Vicaris S. den Blaau- wen. Kontenisse: 10 uur Ds. K. Ver beek. (Bed. H. Avondmaal.) Hulst: 7.30 uur Ds. J. Homan. (Bed. H. Avondmaal.) Sluiskil7 uur Ds. Joh. W. Star- renburg. (Bed. H. Avondmaal.) S«9 van Gent: 7.30 uur Ds. A. C. Honders. 'Bed. H. Avondmaal.) Philippine4.30 uur Ds. A. C. Honders. (Bed. H. Avondmaal.) Temeuzen: 10 uur Ds. J. Schol ten (Bed. H. Avondmaal); 7 uur Ds. J. Scholten (Bed. H. A. en Dankzegging). Zaamslag: 5 uur Ds. G. Jansma. (Bed. H. Avondmaal.) WEST ZEEUWS-VLAANDEREN. VRIJDAG 8 APRIL. (Goede Vrijdag.) Ned. Herv. Kerk. Aardenburg: 7.30 uur Ds. L. S. Blom. (Bed. H. Avondmaal.) Biervliet: 6.30 u. Ds. W. S. Even huis. (Bed. H. Avondmaal.) Sreskens: 7 uur Ds. J. H. van Beusekom. (Bed. H. Avondm.) Cadzand: 7 uur Ds. A. C. W. ten Cate. (Bed. H. Avondmaal.) ©roede: 6 uur Ds. M. de Jong. (Bed. H. Avondmaal.) Hoofdplaat: 7 uur Ds. J. Eijgen- daal. (Bed. H. Avondmaal.) Nïeuwvliet: 7 uur Ds. J. van de Graaff. Oostburg: 2.30 uur Stille dienst. Sterfuur van Christus. Liturg: Ds. Hugo van Dalen. T u. Goede Vrijdag-overdenking. Ds. Hugo van Dalen. Sehoondijke7.30 uur Ds. M. J. W. Schopenhauer. (Bed. H. A.) JSetranchement7.30 uur Ds. J. B. van Bork .(Bed. H. Avondm.) Skris: 7.30 uur Ds. L. P. W. Groen veld. (Bed. H. Avondmaal.) St. Anna ter Muiden: 6 uur Ds. L. P. W. Groenveld. (H. A.) Zttidzande: 7.30 uur Ds. H. Kuijl- man. (Bed. H. Avondmaal.) Gereformeerde Kerk. Temeuzen7 uur Ds. H. Pestman. Gereformeerde Kerk. (Onderli. Art. 31 D.K.O.) Temeuzen: 7 uur Ds. C. J. Breen. Ond-Geref. Gemeente. Terneuzen: 7 uur Ds. A. de Reu ver. Premier Faure van Frankrijk heeft aan sir Winston Churchill een boodschap gezonden, mede namens zijn regering, waarin hij o.m. verklaarde, dat Churchill aan de glorie van zijn land on vergankelijke lauweren en aan de geschiedenis van de wereld onvergetelijke bladzijden heeft toegevoegd. Het Franse volk zal U eeuwig dankbaar blijven, al dus Faure. Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland verklaarde Dins dagavond o.m., dat Churchill „de incarnatie van de geest van de Westelijke wereld in onze tijd" is. Één van zijn grote verdiensten is, dat de Westelijke wereld nu in vrijheid leven kan, zo zei hij. Radio-Moskou maakte Dinsdag avond het aftreden van Churchill bekend zonder er enig commen taar aan te voegen. Erich Ollenhauer, de leider van de Westduitse socialisten, wees op het belangrijke werk dat Churchill verricht voor de vrede en de vrijheid in de wereld. Hij sprak zijn bewondering uit, voor de wijze, waarop Churchill zijn functie heeft neergelegd om plaats te maken voor jongere krachten. President Eisenhower sprak op een persconferentie de hoop uit, dat hij altijd bij sir Winston Churchill zal kunnen aankloppen voor raad en advies. Uit Chur chills grote ervaring, wijsheid en moed kan de wereld nog veel putten, zo meende hij. Dulles sloot zich in een afzon derlijke verklaring hierbij aan en noemde sir Winston „één van de grote mannen in de geschiedenis". De Belgische minister van Bui tenlandse Zaken, Spaak, zei dat Winston altijd de meest ge- eerde figuur uit de tweede we reldoorlog zal blijven. De Belgi sche premier, Van Acker, ver klaarde, dat waarschijnlijk nog nooit in de geschiedenis van de mensheid een man zozeer de geest van zijn volk heeft belichaamd als sir Winston Churchill tijdens de tweede wereldoorlog. De Deense premier, Hansen sprak van de bewondering en de genegenheid van het Deense volk voor „deze man, wiens levens werk van zoveel belang is ge weest voor de vrijheid en de rechten van de mensheid". De premier van Zweden, Er- lander, zei: „Tijdens de oorlogs jaren gaf hij troost en hoop aan de gehele democratische wereld". Dé Noorse waarnemende pre mier, Lange, verklaarde, dat „Churchill niet slechts geschiede nis heeft gemaakt en beschreven doch dat hij zelf de geschiedenis is". De Oostenrijkse kanselier, Raab, beschreef sir Winston als de man, die in deze eeuw het beslissendst in de loop der wereldgebeurte nissen heeft ingegrepen. Radio-Warschau sprak na de bekendmaking van Churchills af treden de verwachting uit, dat er geen wijziging in de Britse poli tiek zal komen. Lord Samuël, de 84-leider van de liberale fractie in het Hoger huis, die in 1906 met Churchill deel uitmaakte van de liberale regering, verklaarde Dinsdag avond in een rede voor de B.B.C., dat de „dank van de Britse natie, aan een trouwe dienaar van het volk en de mensheid" Churchill vergezellen. Een democratie moet haar staatslieden beoordelen naar de resultaten die zij bereiken. Voor en tijdens de eerste wereldoorlog heeft Churchill het land grote diensten bewezen, doch in de tweede wereldoorlog was hij, meer dan die ook, de architect van de overwinning, aldus lord Samuël. Minister Beijen en Luns over Churchills aftreden. De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. W. Beijen en de mi nister zonder portefeuille mr. J. H. A. H. Luns, hebben na het be- kendworden van het aftreden van sir Winston Churchill de volgen de verklaring uitgegeven: „Het nieuws van sir Winston Churchills aftreden als premier van het Verenigd Koninkrijk zal vele harten in de gehele wereld beroeren. Volken van veel lan den hebben alle reden om zijn kracht en zijn schitterend leider schap, in het bijzonder geduren de de oorlog, en de invloed die hij heeft gehad op het lot van die landen, te gedenken. In Nederland is sir Winston ge liefd wegens de zeer persoonlijke aandacht die hij, naar bekend is, bij verschillende gelegenheden aan ons land heeft geschonken. Met de tiende verjaardag van de bevrijding van Nederland zo dicht bij, prijzen wij ons gelukkig de man te huldigen, die zoveel gedaan heeft om die bevrijding mogelijk te mAken. Het is te hopen, dat de wereld nog lange tijd zijn wijze raadge vingen mag blijven horen". over uit, dat slechts een indu strie twintig „halve premiewo ningen" heeft aangevraagd. Vlis- singen heeft plannen voor 500 van deze woningen. Volgens de heer Hesselink heerst onder de Middelburgse aannemers onge rustheid, dat er binnenkort geen voldoende werk meer zal zijn. PAASFRUITVEILINGEN TE GOES EN KAPELLE. Honderden kopers hebben Dins dag de veilingen te Goes en te Kapelle-Biezelinge bezocht om te trachten wat exportfruit van goe de Kwaliteit te bemachtigen, dat op deze veilingen als „Paas'fruit" van de hand ging. De aanvoer was groot, zowel in Goes als in Kapelle meer dan 5000 kratten. Ook de prijzen lagen hoog. Te Goes ontving één der kopers, de heer W. Loeff te Bergen op Zoom een kratje Paaseieren als premie omdat hij de hoogste kilo- gramprijs had betaald, n.l. 93 ets voor golden delicious. Het rood van de jonathan over heerste op deze veilingen, maar ook het goudgeel van de golden delicious blonk op en in Goes lagen prachtige partijen goudrei- netten. Dit standaardfruit trok heel wat kopers. Aan deze veilingen waren voorts prijzen verbonden voor de beste fruitsoorten. Zo behaalde te Goes de C. V. „Oostketelaar" te Lewe- dorp met een inzending golden delicious de le prijs en won daar mee de gouden medaille van het centraal bureau. PLANNEN VOOR CHRISTELIJKE HB.S. ÓF THOLEN. Op het eiland Tholen worden plannen overwogen om tot stich ting van een Christelijke H.B.S. te geraiken. Dezer diagen hebben afgevaardigden van gemeente besturen van het eiland voorbe reidende (besprekingen gehou den. Zij achtten het aantal leer ling ?n voldoende om de plannen verier uit te werken. Tot diusver bezoeken de protestantse leerlin gen van het eiland de R.K.-mid- delbare scholen in Bergen op Zoom. Generaal Zaïhedi heeft aan de sjah zijin ontslag als premier aangeboden. Dit ontslag is aan vaard en de minister van Hofza ken, Hoessein Ala, is aangewe zen om een nieuwe regering te vormen, aldus meldt A.F.P. uit Teheran. 4.55 per 3/4 L f. 2.35 per 3/8 L Een droom voor de dames! een nieuw aperitief van t '•vyyA-y Verkrijgbaar bij Uw slijter (de vakman b Propaganda-avond Kanker bestrijding. De Nederlandse Vereniging tot steun aan het „Koningin Wilhel- minafonds" hield Dinsdag in het Concertgebouw een propaganda- avond. De avond werd ingeleid door burgemeester Teilegen, die daar na het woord gaf aan dr D. Dor- repaal, die een lezing hield over het ontstaan en de bestrijding van de kanker. Vervolgens werd de eerste Nederlandse film over het kankervraagstuk, „Een tijd van komen en gaan", vertoond. Tijdens de pauze was er gele genheid zich op te geven als do nateur of lid van het Koningin W ilhelminaf onds. Het tweede gedeelte van de avond werd verzorgd door de „Harmonie Terneuzen" o.l.v. de heer J. Meijers. Bedrijfsongeval. Gistermiddag omstreeks half vier had in de loods van de N.V. fa Aug. de Meijer Zonen aan het tweede dok een bedrijfsongeval plaats. A J. P. uit Terneuzen, die met een electrische boormachine werkzaam was, geraakte door een niet opgehelderde oorzaak onder stroom, tengevolge waarvan hij het bewustzijn verloor. Met be hulp van een zuurstofapparaat van de gemeente-politie werd P. bij kennis gebracht. Dokter Van Zanten, die de eerste hulp ver leende, liet hem daarna per zie kenauto naar het Julianazieken- huis overbrengen. Bevrijdingsfeest op 5 Mei. Onder voorzitterschap van bur gemeester A. F. Hanssens verga derden op het gemeentehuis be stuursleden van de plaatselijke verenigingen. Doel was het sa menstellen van een feestcomité en een programma ter gelegen heid van het bevrijdingsfeest op 5 Mei a.s. In het ere-comité namen zit ting burgemeester en wethouders, de gemeente-secretaris, de predi kanten en beide doktoren. Het werkcomité werd als volgt sa mengesteld: J. Verhage, voorzit ter; F. de Groote, secretaris; zus ter Polderman, penningmeeste- resse; E. A. Breepoel, vice-voor- zitter, en verder de vertegen woordigsters en vertegenwoordi gers der plaatselijke Verenigin gen. Hoek zal er feestelijk moeten uitzien. Daartoe kan men mede werken door het uitsteken van de vlag en zo mogelijk door het ver sieren van de gevel. Hiermede kan men eerst 's Woensdagavonds na 8 uur beginnen, waarna Don derdagochtend aan de versiering de laatste hand kan worden ge legd. Speciale aandacht werd ge vraagd voor de muziektent. Het feestprogramma ziet er als volgt uit: Om 7.55 uur worden de vlaggen uitgestoken, waarna om 8 uur met klokgelui de feestdag wordt in gezet. Om 8.30 uur aubade voor het gemeentehuis door de muziek vereniging met zang van de schoolkinderen. Hierna toespraak van burgemeester Hanssens. Te pl.m. 9 uur is er een open bare raadsvergadering, welke door middel van geluidsverster kers wordt uitgezonden, zodat een ieder in de gelegenheid is deze bijzondere zitting te volgen. Om 10 uur gemeenschappelijke kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk. Voorgangers ds. Ten Haaft en ds. Schalkwijk. Medewerking wordt verleend door de gem. zangver. „Crescendo". 1 uur: Met de muziekver. „E. N. Z. K." voorop trekken de school kinderen naar het voetbalveld, waar kinderspelen worden ge houden. Tijdens de pauze wordt er een gecostumeerde voetbal wedstrijd gespeeld. 79 uur: Concert op de Markt met medewerking van het jeugd- amusementsorkest van „E.N.Z.K.", de zangver. „Crescendo" en „Volkszang", o.l.v. de heer P. A. Ocké. Om 9 uur lampionoptocht met medewerking van „E.N.Z.K." Een verrassing volgt om 10 uur. Hierover kan de feestcomissie zich nog niet uitlatenen dit hangt af van de inwoners zelf. Dezer dagen zullen collectanten hun rondgang doen en van de bij dragen zal het afhangen hoe de dag zal worden besloten. Laat ter gelegenheid van het 10-jarige be vrijdingsfeest een ieder de col lectanten met vreugde ontvan gen, opdat 5 Mei voor allen een onvergetelijke dag wordt. lende spelen zullen deelnemen, opdait de vierilnig van die 10-jarige bevrijding zo goed mogelijk sn* ge slagen. Provinciale weg open voor verkeer. Het gedeelte RaipenlhurgtoP - Terhole van de provinciale weg ZaamsiagTerhole, waaraan de laatste maanden berst elwerlc- zaamheden werden uitgevoerd, is tharfc weer voor het verkeer opengesteld. Tengevolge hier van zal de verkeersdrukte hi ons dorp ongetwijfeld; enigszins afnemen, temeer omdat binnen kort begonnen wordt met de her bestrating van de weg Vogei- fortGroenendijk. Nieuwe koster. In de plaats valri de heer J. Vernimmen, die 'n betrekking el ders heeft aanvaard, is benoemd tot koster aan de R. Kxkerk al hier dé heer J. van Vlieberghe te Boscbkaipedfe. Benoeming. Tot leden van de gemeenteraad zijn benoemd in de vacatures F. Wieland en A. van der Beek de heren I. de Jonge (C.H.) en J. N. F. Serrarens (P.v.d.A.). Badinrichting. In de maand Maart zijn in de gemeentelijke badinrichting 932 baden genomen. Ongeval. Dinsdagavond om ongeveer half zes deed zich op de hoek van de Westsluis een vrij ernstig onge val voor, waardoor het 10-jarig dochtertje van de fam. M. C„ in het ziekenhuis te Sluiskil moest worden opgenomen. Vanaf de Westkade kwam een span paar den waarachter de heer N. kwam met zijn motor. Uit tegenoverge stelde richting kwam het meisje per rijwiel. Bij het passeren dei paarden wilde N. tegelijker tijd passeren. Alhoewel het daar nog vrij ruim is reden motor en fiets tegen elkaar. Het slachtoffertje werd aan het hoofd gewond, en liep een kaakbeenfractuur op. Bevrijdingsdag. In de laatste vergadering van het Oranje-Comité üs een voorlo pig plan ontworpen voor de viering van de bevrijdingsdag op 5 Mei a.s. Om negen uur zal in de parochiekerk een H. Mis wor den opgedragen. Op het pro gramma staat voorts: volksspe len voor de schoolkinderen en voor ouderen, een sterrit en een geciostumeerdie voetbalwedstrijd, 's Avonds zal gelegenheid tot dansen worden gegeven. Naast dé gelden, die uit de kas van liet Oranlje-Oomité beschikbaar wor den gesteld, zal de gemeente een subsidie verlenen. Het organise rend comité hoopt dat vele inwo ners spontaan aan de verschil 32. Dadelijk na de vreugdekreet van Er- win ontstaat er een lichte verwarring. „De koning, de ko ning is terug", hoort Eric de krijgers in zijn nabijheid roepen en één moment lijkt het alsof allen zich aan zijn zijde zullen scha ren. Reeds doet de Noorman een paar stappen in de rich ting van zijn zoon, als een schelle stem schreeuwt: „Dood aan de bedrieger, grijpt hem Gandalv dringt zijn paard met geweld naar voren en wil Eric met ontbloot zwaard te lijf, intussen zijn krijgers bevelen toeroepend. Maar Eric is hem juist iets te vlug af en voor hij be seft wat er gebeurt, zakt Gandalv de verrader van Tyrfing door Eric's speer dodelijk getrof fen, uit het zadel. „Slaat neer de verraders", 40-JARIG AMBTSJUBILEUM VAN Ds. JOH. A. RAAMS. Maandag 11 April a.s. viert ds. Joh. A. Raams, em. Ned. Herv. predikant, als predikant werk zaam bij de Ned. Herv. gemeente in Roterdam-Hillegersberg, zijn 40-jarig ambtsjubileum. De jubilaris werd op 7 April 1889 te Almkerk (N.-Br.), waar zijn vader hoofd der school was, geboren. Hij bezocht het Stedelijk Gym nasium te Doetinchem en stu deerde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht theologie. Als student was ds. Raams rector van „Uni- tas Studeosorum Rheno Trajec- tina". In 1914 candidaat geworden in Friesland werd de jubilaris 11 April 1915 te Asch (Gld.) in zijn eerste gemeente bevestigd door zijn broer ds. E. Raams. In 1917 wisselde de jubilaris zijn standplaats met Breskens om zich in 1921 aan de gemeente Rijswijk (Gld.) te verbinden. In 1926 vertrok hij vandaar naar Kloetinge en in 1936 na 10 jaar in deze plaats gestaan te hebben vertrok hij naar Rotterdam-Fèije- noord. Ook in deze gemeente stond ds. Raams ruim 10 jaar en verwisselde zijn standplaats daarna met Brummen (Gld.), waar hij tot zijn emeritaat als herder en leraar 'is werkzaam ge weest. Op 2 Mei 1954 sprak ds. Raams aldaar zijn afscheidspre- dicatie. Daar hij nog zeer vitaal is, werd hij door de gemeente Rotterdam-Hillegersberg aange zocht om als predikant werk zaam te zijn in de Oranjewijk al daar. Deze benoeming werd door ds. Raams aanvaard en vanaf 6 Juni '54 verwisselde hij de ge meente Brummen met Rotter dam en is nu werkzaam in deze gemeente, waar hij het zeer om vangrijke werk nog steeds met plezier verricht. In alle gemeenten, waar ds. Joh. A Raams het ambt als pre dikant heeft mogen vervullen, is hij door zijn broer dr. E. Raams, thans em. Ned. Herv. predikant te Brummen, bevestigd. Belangrijke beroepen heeft ds. Raams in de loop van zijn dienst jaren gehad, o.a. Curacao, Brus sel, Vlissingen, Groningen, Rot terdam (C), Rhenen, Aalsmeer, etc. Na afloop van de eerste wereld oorlog in 1918 nam ds. Raams tijdens zijn verblijf in Breskens een krachtig aandeel in de actie tegen de annexatie van Zeeuws- Vlaanderen. Hij was aldaar voor zitter van het anti-annexatie co mité en had ook in het geweste lijk comité zitting. In Breskens nam ds. Raams het initiatief tot de bouw van een nieuwe kerk, waarvoor het grondkapitaal werd bijeengebracht. Het jeugdwerk had in zijn ge hele ambtsperiode zijn volle in- terGSse. In de Gewestelijke Zendings vereniging als ook in het Neder lands Bijbelgenootschap had hij in Zeeland zitting. Door zijn ini tiatief kwam in de gemeente Kloetinge een nieuw vereni gingsgebouw hetgeen door ds. Raams in gebruik genomen werd. Tijdens zijn verblijf in deze ge meente maakte hij ook deel uit van het Classicaal Bestuur van Goes en was hij voorzitter van het Provinciaal Comité Zeeland van de Chr. Nat. Werkmansbond, alsmede voorzitter van de Ka merkring Zeeland der Chr.-Hist. Unie. schreeuwt Eric de mannen toe, maar de vele krijgers, die achter af stonden, hebben niet goed kun nen verstaan wat Eric en Erwin elkaar toeriepen en weten amper waarom het gaat! Ze staan even beduusd te kijken en dat is vol doende voor Berse, die zich bulde rend aan het hoofd van Gandalv's mannen plaatst. Eric poogt nog zijn zoon te be reiken, doch de plotseling opvlam mende strijd belet hem dit. Ter wijl de krijgers elkaar te lijf gaan, dringt Haugar zich snel met zijn paard naast dat van Erwin; hij grijpt de knaap beet en voor deze de kans krijgt zich te verweren, slaat de Bohuslaner hem met het zware bronzen gevest van zijn dolk op het hoofd. Haastig sleurt Haugar de bewusteloze jongen voor zich op het zadel; Branwen echter heeft alles gezien en de be doeling van de spion begrepen, maar haar waarschuwende gil komt te laatDe krijgers die nog trachten tussenbeide te ko men, worden eenvoudigweg on dersteboven gereden. Een schaterlach van de brutale rover is het antwoord; de Bohus laner zet zijn paard scherp de spo ren in de zijde, het dier stijgert zo wild, dat iedereen een goed heen komen zoekt en met een honend: „Vaarwel, Noorman", stuift hij met zijn kostbare buit recht op de poort af....... COOP. VRUCHTENVEILING ZEEUWSCII VLAANDEREN TERNEUZEN. Veiling van 6 April. Per 100 stuks in centen: Sla 14.90—19.10. Per bos in centen: Radijs 24. Per kg in centen: Bintjes 7.10; Breekpeen II 39; Prei I 5358, B 31—37; Spinazie 50—57; Sprui ten 60; Uien II 2—16; Witlof 45 —54, afw. 20—40; Sjalotten 37— 41. Per stuk in centen: Knolselde- rij 5—8. FRUIT. Appelen: Golden Delicious H grof 31.1032.90, H I 16.2018, H II 6.20—8, K 22—28, F 20; Jo nathan H grof 30.20—41, H I 24.10—32, H II 9.20—11, K 20— 23 F 3—6.80; Overige soorten 3 —18. - - Peren: St Remy F 13.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2