BALATUM NAEIJE'S WONINGINRICHTING De broodoorlog in Dordrecht Wat brengt de Radio De blauwe auto De mislukking van het overleg inzake salarissen van rijksambtenaren VULPENNEN Middelburg vraagt extra Gbouwvolume TWEEUL BLAD Woensdag 6 April 1955 10e Jaargang No. 3425 West-Duitsland en de vluchtelingen uit het Oosten Amerikaanse protestanten richten zich tot Eisenhower Loonconferentie bond van Ned. P. T. T.-personeel Proefterrein voor atoomproeven in Australië Conservatieven boeken weer winst in Graafschapsverkiezingen m - kant U bij ons krijgen in een groot aantal gezellige des- tlnfc Ret verplicht U tot niets als U eens komt kijken bij Verplichte W. A.-verzekering in België Zij kwamen niet ver Heilige weëk in Jeruzalem begonnen Amerika en het Turks Iraakse verdrag imnninniinnBiiiiuiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiQiiiiiuiiiniiuiiianuuHiininitfliiiii DiuiiiiioDintiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiniiimiiiiiiinHiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiniitniiinn^ii Herdenking van de Juni-opstand in Oost-Duitsland AGENDA Bankstaking in Chili ZEEUW De grote zaal van „Amicitia" te 's-Gravenhage was Maandag avond te klein om alle rijksamb tenaren, leden van het Ambtena- rencentrum, die in een landelijke buitengewone vergadering bijeen waren gekomen, te bevatten. Het onderwerp van bespreking was: „De mislukking van het salaris- overleg". Aan het einde van deze door ongeveer tweeduizend ambtena ren bijgewoonde bijeenkomst werd bij acclamatie een motie aangenomen, waarin deze leden van het Ambtenarencentrum zeg gen, dat de voorstellen van dit centrum in de centrale commissie voor georganiseerd overleg rede lijk en verantwoord waren. Zij keuren daarom het beleid van het bestuur goed en spreken de verwachting uit, dat dit bestuur met alle het ten dienste staande oirbare middelen waar en wan neer dit mogelijk zal blijken, zal blijven streven naar verwezenlij king van de voorgestelde salaris verbeteringen. De leden van het Ambtenaren- centrum, zo verklaart de motie voorts, betreuren het, dat de re gering niet bereid is gebleken in voldoende mate aan de gedane voorstellen tegemoet te komen. Zij constateren, dat de salarisver betering, waartoe de regering wel bereid is, niet voldoende is om de onrust en de ontevredenheid van het Nederlandse ambtenarencorps weg te nemen en ook onder het overheidspersoneel de arbeids vreugde te bereiken. Verder wordt in de motie de vrees geuit, dat hierdoor de alom te constateren onlust om in over heidsdienst te treden en de nei ging om de overheidsdienst te verlaten in onverminderde mate zal blijven voortbestaan, ten na dele van een goede uitoefening van de openbare dienst en dien tengevolge van de gehele Neder landse gemeenschap. Ter vergadering voerden het woord de heer H. L Engberts, voorzitter van het Ambtenaren- centrum, de heer M. B. Plomp, secretaris van dit centrum, en de heer H. Steketee, voorzitter van de Centrale van Overheidsperso neel, welke organisatie bij het centrum is aangesloten. Voorts spraken zeven afgevaardigden van bij het Ambtenarencentrum aangesloten verenigingen. De Tot dusverre heeft de bondsre publiek 26 milliard mark uitge geven ten behoeve van de vluch telingen uit het Oosten, zo heeft bondskanselier Adenauer in een rede voor de Westberlijnse zender Rias ter gelegenheid van het feit dat tien jaar geleden de Duitsers verdreven werden uit de Ooste lijke gebieden, die zij reeds eeuwen hadden bezeten. grieven, welke naar voren wer den gebracht, waren dezelfde als die welke Zaterdagmiddag j.l. werden geuit op de vergadering van de Centrale van hogere rijksambtenaren, n.l. o.m. de on toereikende salariëring, de nivel lering van de salarissen, welke zou ontstaan volgens de rege ringsvoorstellen en de moeilijkhe den in het georganiseerde over leg, waar, naar de voorzitter van het centrum zeide, de vertegen woordigers als vrije mannen moe ten zitten. Dit is thans z.i. niet het geval. In overleg met de drie andere organisaties, de A.R.K.A., het N.C.V. en de C.H.R.A. zal men nu stappen ondernemen de pro blemen van het ambtenarencorps aan de Tweede Kamer voor te leggen. De A.B.V.A. is destijds wel accoord gegaan met de voor stellen van de regering. De afge- Het riskeren van een wereld oorlog met atoomwapens voor het prestige van Tsjiang Kai Sjek zou niet alleen een dwaasheid, maar ook een misdaad van de eerste orde zijn, zo verklaren veertien vooraanstaande Amerikaanse protestanten in een brief aan pre sident Eisenhower. Onder de on dertekenaars van het schrijven bevinden zich de episcopaalse bisschop van Massachusetts, Nor man Nash, de bisschop van de methodistische kerk te Boston, John Wesley, en de voormalige episcopaalse bisschop van New York Charles Gilbert. vaardigden spraken met klem over de huns inziens onjuiste sa lariëring van de ambtenaar. Hun betogen werden herhaalde malen onderbroken door luid en langdu rig applaus van de aanwezigen, die, als zij geen stoel hadden kunnen bemachtigen, een plaats hadden gevonden in de zijpaden en het toneel, rondom de be stuurstafel, overbevolkten. De bond van Nederlands P.T.T.- personeel, die niet in het georga niseerd overleg is opgenomen, heeft in Utrecht een landelijke loonconferentie gehouden over de salarisvoorstellen, voor het over heidspersoneel. De toegezegde loonsverhoging werd onvoldoende geacht. Een loonsverhoging van tien procent plus honderd gulden ineens werd rechtvaardig geacht. Besloten werd een brief met deze verlangens te zenden aan de ministerraad. Eveneens is aan de ministerraad een telegram gezon den, waarin de mening wordt uit gesproken, dat de staking van het overheidspersoneel in Amsterdam had kunnen worden voorkomen wanneer „onze eis van tien pro cent en honderd gulden ineens was ingewilligd". Voorts is een telegram verzon den aan de vergadering van de centrale voor hogere rijksambte naren in Den Haag, waarin de bereidheid wordt uitgesproken de activiteit van de centrale te on dersteunen. De regeringen van Austra lië en Engeland zijn overeenge komen, in de woestijn in Zuid- Australië een proefterrein in te riehteni voor atoomproeven, zo heeft de Australische minister van Bevoorrading, Howard Bea- le, te Canberra bekend gemaakt. De minister voegde hieraan toe, dat geen waterstof- of atoombommen tot ontploffing zullen worden gebracht. „Er zul len zeer explosieve ladingen tot ontploffing worden gébracht ten einde de techniek betreffende atoomwapens te bestuderen", al dus Beale. Tot dusverre werden dèrgelij- ke proeven tijdelijk op een afge legen terrein, honderden mijlen ten N.-W. van Woomera, geno men. De installaties van dit ge bied zullen naar het zuiden wor den overgebracht. Het nieuwe terrein krijgt de naam Maralin- ga. De conservatieven hebben hun positie in de graafschappen ron dom Londen verder versterkt door winst te boeken in Surrey em Essex. In Surrey ten Z. van de hoofd stad verloren de socialisten zes van hun dertien zetels, terwijl zij in Essex, ten Z.-O. van Lon den, zeven van 'hun 51 zetels moesten afstaan aan de conser vatieven, die daardoor de meer derheid in de raad hebben ver worven. 'Zoals bekend heeft de Labour - partij in Londen zelf haar over wicht dat zij sinds 21 jaar had, behouden, hoewel haar meerder heid van 55 tot 22 zetels vermin derd is. 200 cm breed, ƒ3,10 per meter TE KNEUZEN, Tel. 2124 - 2404 AXEL, Tel. 763 Naar de K.N.A.C. meedeelt zal bij autobussen, toerwagens, taxi's en vrachtauto's aan de Belgische grens worden nagegaan of de buitenlanders hebben voldaan aan de wettelijke verplichting terzake van de W.A.-verzekering. Zulks in plaats van, zoals vroe ger geschiedde, het houden van steekproeven op de weg. Een internationaal verzekeringsbe wijs de zg. groene kaart geldt voor bovengenoemde cate gorieën als vrijstelling voor het vervullen van verzekeringsfor maliteiten aan de grens. Indien men echter niet in het bezit is van een internationaal verzeke ringsbewijs zal men aan de grens een aparte verzekering dienen te sluiten. Deze regeling heeft dus geen betrekking op particu liere personenauto's. De Duitse politie heeft in het district Hünfeld bij Kassei een Nederlandse man en vrouw aan gehouden. De man en de vrouw, beiden uit Arnhem afkomstig, waren, zonder pas en niet meer dan twintig mark op zak, al lif tend Duitsland Ingetrokken. Na eerst een eind langs de Rijn te heblben gereisd, gingen zij ver der naar Hessen, waar zij in de buurt van Kassei werden aan gehouden. Tijdens het verhoor bleek, dat de vrouw haar wettige echtgenoot in Nederland had verlaten om met haar nieuwe vriend het avontuur in Duits land tegemoet te gaan. Onder zocht wordt nu of het tweetal geen strafbare handelingen in Duitsland heeft begaan. De Dinsdag plotseling in Dor drecht uitgebroken broodoorlog zal zich niet alleen tot de Merwe- stad beperken, doch de gevolgen ervan zullen zich ook de Zwijn- drechtse- en de Ablasserwaard doen gelden. De Dordtse bakkers zijn Maandagavond in vergade ring bijeen geweest om zich te beraden op de toestand en een stemmig hebben zij besloten de handschoen, die hun door een in Dubbeldam gevestigd grootbedrijf is toegeworpen, op te nemen. De oorzaak van de broodoorlog ligt in het feit, dat een Dordtse bak kerij nieuwe klanten wierf voornamelijk grootverbruikers door hun vijf cent per brood re ductie te verlenen. De leiding van het Dubbeldamse bedrijf ant woordde op deze (tegen gemaakte afspraken ingaande) handelwijze door een circulaire te doen uit gaan, waarin haar cliëntèle ervan in kennis werd gesteld, dat zij de prijs van het brood met ingang van Dinsdag met vijf cent zou verlagen DONDERDAG 7 APRIL. HILVERSUM I: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.30 Nieuws; 7.45 Hoogmis; 9.55 Waterstanden; 10.00 Zang en declamatie; 10.30 Mor gendienst; 11.00 Voor de zieken; 11.45 Gram.; 12.30 Landbouwmed.; 12.33 Voor het platteland; 12.40 Gram.; 12.55 Zonnewijzer; 13.00 Nieuws; 13.20 Viool en piano; 13.50 Gram.; 14.45 Voor de vrouw; 15.15 Gram.; 15.30 Strijkkwartet; 16.00 Bijbellezing; 16.30 Viool en piano; 17.00 Voor de jeugd; 17.30 Gram.; 17.40 Koersen; 17.45 Gem. koor; 18.30 Fries progr.; 18.45 Le ger des Heils; 19.00 Nieuws; 19.10 Gram.; 19.20 Sociaal gesprek; 19.35 Gram.; 20.00 Radiokrant; 20.20 Lijdensmeditatie; 21.20 Gr.; 21.30 Oratorium; 22.45 Avond overdenking; 23.00 Nieuws; 23.15 Gram; HILVERSUM II: 7.00 Nieuws; 7.10 Gram.; 7.15 Gym.; 7.30 Gram. 7.50 Dagopening; 8.00 Nieuws; 8.15 Gram.; 9.30 Voor de vrouw; 9.35 Waterstanden; 9.40 Morgenwij ding; 10.00 Gram.; 10.50 Voor de kleuters; 11.00 De Antwoordman; 11.15 Orkest; 11.45 Causerie; 12.00 Zang en piano; 12.55 In 't spion netje; 12.30 Landbouwmed.; 12.33 Hammondorgel; 12.50 Uit het be drijfsleven; 13.00 Nieuws; 13.15 Gram.; 13.20 Dansmuziek; 13.55 Koersen; 14.00 Hoorspel; 14.35 Pianoduo; 15.10 Voor de zieken; 16.00 Van vier tot vijf; 17.00 Voor de jeugd; 17.45 Causerie; 18.00 Nieuws; 18.15 Voor de jeugd; 18.30 Jazzmuziek; 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Orgel en zang; 19.30 Discussie; 19.45 Buitenlands overzicht; 20.00 Nieuws; 20.05 Journaal; 20.15 Symph. <jrato- rium; 21.05 Poëzie en zang; 21.45 Amus. muziek; 22.15 Causerie; 22.45 Lichte muziek; 22.40 Sport- 22.50 Sportact.; 23.00 Nws; 23.25 Jazzmuziek. BRUSSEL (VI.): 11.45 Progr. v. Witte Donderdag; 13.00 Nieuws; 13.15 Orgel; 14.00 Engelse les; 14.45 Gram.; 14.30 Franse les; 14.45 Matthaus Passion (le deel); 16.37 Koersen; 16.40 Kinderzang; 17.00 Nieuws; 17.15 Voor de kin deren; 18.00 Godsd. halfuur; 18.30 Voor de soldaten; 19.00 Nieuws; 19.40 Gram.; 19.50 Vrije politieke tribune; 20.00 Verzoekprogramma, 21.00 Klankbeeld; 21.20 Orkest en koren; 22.00 Nws; 22.15 Sopraan, luit, gitaar en viola d'amoré; 22.55 Nieuws. De motivering van de prijsver laging was, dat het Dubbeldamse bedrijf mee wilde werken aan de pogingen van de regering om de spanning tussen lonen en prijzen te verminderen en dit ook kon doen, omdat nauwkeurige bere keningen hadden uitgewezen, dat ondanks een prijsverlaging van vijf cent nog een redelijke winst te maken was. De directie van het bedrijf wees de klanten er op, dat deze prijsverlaging, voor wat haar betrof, definitief was. De Dordtse bakkers hadden deze cir culaire gevoeld als een klap in het gezicht en Maandagavond hebben zij vergaderd om tegen maatregelen te beramen. De voorzitter van de Neder landse Bakkersbond, de heer C. Koppert, was op deze vergade ring aanwezig. Hij adviseerde tot een rustig beleid en tot het op de voet volgen van de prijs, die het Dubbeldamse bakkersbedrijf zal berekenen. De bakkers besloten dit advies te volgen en zo zal dus de broodprijs in Dordt en wijde omgeving over de gehele linie met vijf cent worden verlaagd. De bakkers in de Zwijndrechtse- en in de Ablasserwaard, waar het Dubbeldamse bedrijf ook het zijne bijdraagt tot de broodvoorziening, zullen n.l. dezelfde maatregelen treffen en de bakkers in de Hoeksewaard zal verzocht wor den eveneens tot prijsverlaging over te gaan. De zaak werd ver der overgedragen aan de Neder landse Bakkerijstichting, wier vertegenwoordigers contact zullen opnemen met de leiding van het Dubbeldamse bedrijf. Woensdag avond komen zij met de Dordtse bakkers samen om verslag uit te brengen en de toestand nogmaals onder ogen te zien. De heer Kop pert berekende op de vergade ring, aan de hand van een door de rijksaccountantsdienst ge maakte calculatie, dat het door een prijsverlaging van vijf cent veroorzaakte verlies per brood ongeveer 2% cent bedraagt. De meeste bakkers zijn aange sloten bij het landelijke weer standsfonds, dat in het leven is geroepen juist om broodoorlogen te beteugelen. Het weerstands fonds vergoed hun het gemaakte verlies, maar waarschijnlijk zon der rekening te houden met de winstderving. Maandagavond hebben ook de werknemers in het bakkersbedrijf vergaderd, om de gevolgen van de broodoorlog voor hen te be spreken. Zij vrezen, dat de prijs verlaging de in uitzicht gestelde verbetering van de arbeidsvoor waarden onmogelijk zal maken. Besluiten werden vooralsnog niet genomen. OPGESCHOTEN JONGENS WAREN RUMOERIG. Maandagavond heeft de Am sterdamse politie moeten optre den tegen een paar honderd op geschoten jongens van 16 17 jaar, die zich op het Mercator plein nogal rumoerig en onbe hoorlijk gedroegen. Zij bleven voor een dienstauto van de po litie staan, zodat deze niet kon doorrijden en wilden met stenen gooien. De politie heeft daarop enige klappen met de gummistok uitgedeeld en een waarschu wingsschot gelost, waarna spoedig de rust weerkeerde. In Jeruzalem is Zondag met de traditionele Palmzondag pro cessie van Bethany naar Jeruza lem de viering van de heilige wfeek begonnen. Met de processie herdenkt men, zoals bekend, de intocht van Christus in Jeruzalem aan de vooravond van zijn kruisi ging. De processie, bestaande uit zin gende pelgrims, werd voorafge gaan door honderden koorkna pen met palmtakken. Honderden pelgrims volgden de processie, langs de oude weg van Jericho naar Jeruzalem, dezelfde, die Christus altijd gebruikte op zijn tochten van de vallei van de Jordaan naar Jeruzalem. Amerika (heeft Gfloot-Brdttam- nië „in stilte" medegedeeld, dat het op een rustiger periode voor het Midden-Oosten wil wachten alvorens toe te tredeni tot het Turk's-Iraaks-Britsfe vendedi- gimgsverdrag, aldus een bericht im de „New York Times" uit Londen. Volgens het blad bestaat er geen onenigheid tussen Ame rika en Groot-Brittamnië over deze kwestie van het Midden- Oosten, doch er heerste een ze kere mate van verlegenheid in Britse kringen, waar het de vraag betrof van Amerika's hou ding tem aanzien van wat men als een „gemeenschappelijk op gezet program" had beschouwd. Inmiddels blijft men er in Groot-Brittannië van overtuigd, dat Amerika uiteindelijk tot het verdrag zal toetreden. N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE 97) „Ik dacht, dat je niet veel ge loof hechtte aan de alibi's van artisten," merkte Drost zo langs z'n neus weg op. „Tjadaarin heb je wel een beetje gelijk, maar goedde alibi's, die te controleren zijn, moeten ook grondig gecontroleerd worden. Als we zeker zijn, dat een alibi klopt, dan kunnen we tenminste iemand van het ver- dachtenlijstje schrappen en op die manier wordt het kringetje van verdachten steeds kleiner." „Da's ook de methode," moest Drost toegeven. „De moord op de Witte is omstreeks middernacht gepleegd en als de moordenaar volgens jouw redenering in het artistenpension woont, hebben we practisch alleen de alibi te onder zoeken van hen, die na midder nacht zijn thuisgekomen." .Precies! En als het hele stel nou maar niet na twaalf uur is thuisgekomen, dan hebben we de dader misschien gauw in z'n kraag!" riep Bijlman opgewekt. door A. H. VAN OMMEN. Nadruk verboden. „Zonder bewijzen!" „Die haal ik dan wel uit 'm" „Thord degree?".. Drost grin nikte plagend. „Nee, daar doen we hier niet aan, maar we zullen hem dan toch wel murw zien te krijgen", zei Bijlman. „En dan zullen we d'r hopelijk meteen achter komen, waar de kerel Elly van Bennekom wegge moffeld heeft. Of zal hij haar ook?"Drost maakte een veel zeggend gebaar. „Nee, geloof ik vast niet", gaf Bijlman overtuigend te antwoord. „Hij houdt het meisje vast in de hoop, dat ze vandaag of morgen zal loslaten, waar ze dat andere zakje juwelen verborgen kan hebben. Ze mag dan volgens zeg gen een arrogant ding zijn, toch blijkt ze een willetje te hebben en om de drommel niet bang uit gevallen te zijn, want anders had ze allang gezegd, waar ze dat zakje zo vlug heeft kunnen ver stoppen. En in dit geval was ze al lang losgelaten en zou inspec teur Kuit van de Opsporings dienst geen grijze haren krijgen vanwege zijn hopeloos gezoek en 't finaal leeghalen en uitkammen van alle mogelijke schuilplaatsen in en om Amsterdam. Ik zal mor genochtend eerst eens naar Kuit gaan. Wie weet heeft hij iets aan ons rapport en mogelijk kan hij mij ook iets nieuws vertellen." Bijlman trok een diepe rimpel in het voorhoofd en voegde er aan toe: ,,'t Wordt zo'n beetje tijd, dat Kuit en ik succes krijgen in deze zaak. De hoofdcommissaris gaat anders mopperen en prompt daarop gaan de kranten kanke ren, begrijp je? Enneook in dit geval is voorkomen beter dan genezen." Drost geeuwde eens luidruchtig en tastte heel voorzichtig naar het filiaal op zijn hoofd. „Je wilt die twee hoofden van je zeker een beetje rust gunnen, hè?" lachte Bijlman. „Graag", antwoordde Drost en het klonk, alsof hij meteen z'n bed wilde inrollen. Zijn collega kreeg werkelijk medelijden met hem. „We zullen het kort maken," zei hij. „Uit je Verslag meen ik te kunnen op maken, dat. Job Bulder bang was, dat de Witte met z'n dronken hoofd te veel zou gaan praten over dingen, die alleen maar voor hun oren geschikt waren en "niet voor de jouwe, vooral ook, omdat Benny reeds begrepen had, dat jij een zogenaamde stille was. Vanzelfsprekend concludeerde jij daaruit, dat de Witte mèt Benny en Job tot het complot behoorde. Waarschijnlijk had Job liever ge zien, dat de Witte z'n mond had gehouden en je niet was aange vallen, want dan had je tegen elf uur of half twaalf af moeten druipen, zonder iets wijzer te zijn geworden, terwijl Job dan nu nog grijnzend in z'n kroeg had gezeten. Maar de Witte schreeuw de je toe, dat je een stille was en 't gevolg was een algemene vecht partij. Vanzelfsprekend wilden ze je vasthouden tot „de Baas" kwam en die moest dan maar be slissen, wat ze met je moesten doen. Zijn beslissing heb je ge hoord: je zou met een auto wor den weggebracht en in dit geval had ik geen cent meer voor je leven gegeven! Als ik dan een be zoek aan de kroeg had gebracht, zou Job me met het onschuldigste gezicht van de wereld hebben aangekeken en me gevraagd heb ben, waarom ik toch eigenlijk zijn huis van onder tot boven wilde doorzoeken. Welk bewijs had ik dan gehad, dat ze je niet vooraf uit de kroeg hadden gesleept? Na tuurlij K had ik béter geweten, maar nogmaalswelk bewijs kon ik dan aanvoeren?" (Wordt vervolgd.) B. en W. van Middelburg heb ben de Raad voorgesteld in een adres aan de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting nog maals een dringend' beroep te doen om zo spoedig mogelijk te bevorderen, dat aam Middelburg een extra bouwvolume voor ar beiders-woningen wordt verleend, teneinde de noodtoestand, al thans, gedeeltelijk, te helpen op heffen en de hier nog steeds voortgaande achteruitgang, die wordt veroorzaakt door de me thode der z.g. gefixeerde prog nose, te wijzigen in een als in andere delen vami het land reeds te constateren merkbare ver betering. Dit adres, dat althans in concept aan de Raad is toege zonden, zal Dinsdagmiddag a.s. in (behandeling komen. In hun toelichting zeggen B. en W., dat tijdens de 'laatste bespreking van hun college met de minister vooral naar voren is gebracht de noodtoestand, welke door het uiterst geringe bouwvolume is ontstaan ten opzichte van de in dustrie. In het consept-adres wordt ge zegd, dat de raad! met steeds stijgende ongerustheid consta teert, dat alie pogingen om meer lbouwvölume te verkrijgen, ook die onder overlegging van cijfers een negatief resultaat hebben ge had. Het ontbreken van bouwvo lume heeft funeste gevolgen voor de stad. De reden van de zo uiterst geringe toewijzing is gele gen in de h.i. volkomen onjuiste methode, welke bij de verdeling wordt toegepast. Zelfs al zou de methode op zichzelf goed zijn, dam werkt zij toch voor de buiten provincies en zeker voor Zeeland verkeerd, aangezien in de ver- deelformule opgenomen factoren, zoals die van een migratietekort, alleen gunstig werken voor die gebieden, waarheen voorheen de trek was (hoofdzakelijk rente niers, gepensdonneerden, uit het buitenland teruggekeerden enz.). De bedoelde migratietekorten zijn gebaseerd op cijfers uit het verleden, maar zij zijn thans on juist doordat de toestanden zich geheel gewijzigd hebben. De ge bieden, waar deze factor een gun stige rol speelt, ontnemen daar door een deel van het bouwvolu me aan de andere gebieden en kunnen dit oordeel benutten voor hun normale woningtekort, zodat zij in een gunstiger positie ko men dan de andere gebieden. Juist door het bezigen van deze onjuiste factor wordt het volume voor Zeeland en dus ook voor Middelburg zeer ongunstig be- invloed, nu, doordat er een ont stellend gebrek aan huizen be staat, vestiging in deze gemeente is uitgesloten. Deze op willekeurige schattin gen berustende factor zal uit het verdeelsohema moeten verdwijL men, zo gaat 't concept-adres ver der. Niet alleen om de reeds ge noemde redenen, maar ook, om dat ziji kam. (en wellicht door som mige gemeenten' zal) worden misbruikt. De woning-politiek zou dan n.l. z» worden gevoerd, dat aan hen, die zieh in een ge- gemeente willen vestigen, woon ruimte wordt toegewezen, maar dan volledig ten koste van de eigen inwoners. Zelfs met het velgen van strengere regels ishet in Middelburg onmogelijk om hen, die inderdaad economisch aan de stad zijn gebonden, binnen redelijke termijn aan woonruimte te helpen. Ernstiger nog is het directe ge volg daarvan, dat van enige aan trekking van noodzakelijke, ge schoolde werkkrachten door in dustrieën en bedrijven nagenoeg geen sprake kan zijn, omdat men naar het toch reeds uitmiddelpun tig gelegen Zeeland niet wil ko men, wanneer geen woonruimte beschikbaar is. Zelfs de grootste industrie, die noodzakelijk tot uitbreiding moet overgaan, is niet in staat de nodige geschoolde krachten aan te trekken door ge brek aan woonruimte, hetgeen tot gevolg heeft, dat de uitbrei ding waarschijnlijk niet kan wor den doorgevoerd of een deel van het ibedrijf naar elders zal moeten worden overgebracht. Van- de zo noodzakelijke krotopruiming kan ten enenmale geen sprake zijn, omdat het onmogelijk is andere huizen te bouwen. zal te WOENSDAG 6 APRIL TERNEUZENLuxor-Theater, 8 uur: „Haar grootste offer". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Second Chance". DONDERDAG 7 APRIL. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „De verovering van de Mount Everest". De Westduitse bondsdag waarschijnlijk op 17 Juni West-Berlijn in speciale vergade ring bijeenkomen om uitdrukking te geven aan de verbondenheid tussen het Westduitse parlement en de bevolking van Berlijn en Oost-Duitsland. Er is weliswaar nog geen defi nitief besluit daaromtrent geno men, doch een daartoestrekkend voorstel vam de vrije-democraten kreeg de steun van alle partijen. (De 17-de Juni, de dag waarop twee jaar geleden de bevolking van Oost-Berlijn en Oost-Duits land tegen het communistische bewind in opistand kwam, wordt sindsdien in de bondsrepubliek als „dag van de Duitse eenheid" gevierd. In Chili zijn de (bedienden van. alle banken op één, na in staking gegaan uit sympathie met een staking van het perso neel van de staatsbank. Deze laatste staking is een protest tegen de arrestatie van elf vak- bondfundtionairissecn, die vori ge week. een wa ar schujwin gs- stialking hadiden georganiseerd om kracht bij te zetten aan looneisen. De minister van Binnenland se Zalken heeiL meegedeeld, dat de regering op haar stuk blijjflt staan. Voor de staatsbank zal nieuw personeel worden aangeworven.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5