CHURCHILL AFGETREDEN ALS PREMIER De staking te Amsterdam ten einde NAEIJE's Bij 't aftreden van SirWinston Churchill Zuivering in Communistisch China? Eden als opvolger aanbevolen WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN Auto-ongeluk te Harlingen WOENSDAG 6 APRIL 1955 10e Jaargang No. 3425. MIN.-PRESIDENT DREES OVER CHURCHILLS AF TREDEN. Speciale bevoegdheden voor Franse regering Tramverkeer weer normaal WONINGINRICHTING Veelzijdig, onwankelbaar en trouw Drie inzittenden verdronken HET VERKEERSONGEVAL BIJ YPENBURG. Kao Kang pleegde zelfmoord FYankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande N;ordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 15 ct; minimam advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels flr~i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: A Ami Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 aw Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Sir Winston Churchill is gis- tenniddag naar het Buckingham Paleis gereden om koningin Eli zabeth zijn ontslag als premier aan te bieden. Om 17.23 uur verliet hij de ambtswoning Downingstreet 10 onder het gejuich van een me nigte, die al de gehele dag had staan wachten. Churchill's zwarte limousine werd voorafgegaan door een af deling bereden politie. De pre mier glimlachte breed naar de menigte en maakte met beide armen het V-teken. Hij rookte zijn traditionele sigaar. Om 17.29 uur bereikte sir Wbas ton het paleis van Bucking ham, slechts zeven minuten na dat koningin Elizabeth daar was teruggekeerd van een bezoek aan een olieraffinaderij op het eiland Grain in Kent. Be wacht voor het paleis pre senteerde het geweer en uit de menigte achter een politiecordon steeg een luid gejuich op. Eenmaal binnen het paleis werd de oude premier onmiddel lijk door functionarissen van het hof geleid naar het vertrek, waar koningin Elizabeth wachtte. Na diep voor haar gebogen en haar hand gekust te hebben, verzocht sir Winston officieel ontheven te worden van zijn functie. De ko ningin vroeg hem daarop een op volger aan te bevelen en sir Win ston noemde de naam van sir Anthony Eden, de minister van buitenlandse zaken, die jaren lang zijn rechterhand is geweest. Om 18.12 uur, na een audiëntie van 43 minuten, verliet sir Win sten het paleis. Hij reed, een si gaar rokend, terug naar Dow ningstreet. Volgens zijn vrienden kon Churchill slechts met moeite doer zijn echtgenote, dokters en nauwe medewerkers worden overgehaald zijn functie neer te leggen. Hij is afgetreden, terwijl zijn grootste wens, een conferen tie met Sow jet-leiders over we reldvraagstukken, nog onver vuld is. Men verwacht evenwel, dat hij achter de schermen voor een conferentie op het hoogste niveau tussen oost en west zal blijven ijveren. Het aftreden van Churchill brengt automatisch het aftreden va* de regering met zich mee. Men verwacht, dat in de nieuwe regering de meeste ministers van Churchill's kabinet zullen worden opgenomen. Als moge lijk opvolger van Eden aan bui tenlandse zaken wordt de naam van Harold MacMillan, de hui dige minister van defensie, ge noemd. Ook Selwyn Lloyd, mi nister van bevoorrading en be schermeling van Eden, zou mo gelijk voor het „Foreign Office" in aanmerking komen. Wie er ook gekozen zal worden, men verwacht geen verandering van het buitenlands beleid. Het enige verschil zou betrekking kunnen hebben op de plannen voor een conferentie met de Sowjet-Unie. Churchill wil een conferentie op het hoogste niveau, Eden ge loeft echter, dat een conferentie van ministers van buitenlandse zaken, als mogelijke voorloper van een conferentie van rege ringsleiders, voorbereid dient te worden door functionarissen. De belangrijkste beslissing die Eden op korte termijn zal moe ten nemen is het bepalen van een datum voor algemene ver kiezingen. Veel politici zijn er zeker van, dat Eden reeds 26 medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Overwegend droog. Overwegend droog weer met aanvankelijk hier en daar mist. 's Morgens gedeeltelijk bewolkt. Dezelfde of iets hogere tempera turen. Zwakke wind uit uiteenlo pende richtingen. DONDERDAG 7 APRIL. van plan naar het Lagernuis te rug te keren als gewoon afge vaardigde voor het district Wood ford. Het officiële nieuws van Chur- chills aftreden werd bekendge maakt in een speciale uitzending van de B.B.C. De meeste Londe- naren moeten het juist in deze dagen zonder kranten doen als gevolg van de staking van tech nisch personeel bij de Londense bladen. Naar aanleiding van het aftre den van sir Winston Churchill als eerste minister heeft de mi nister-president dr W. Drees de volgende verklaring afgelegd: „Het aftreden van sir Winston Churchill als minister-president komt op een tijdstip, waarop wi; ons opmaken om de bevrijding te herdenken. Met deze bevrij ding is de naam van Churchill ten nauwste verbonden. Ter ge legenheid van zijn tachtigste ver jaardag heb ik er reeds aan her innerd, hoe hij de man is ge- f ii.. Trpannrv" heeft inge- weest, die door zijn ontembare of the Treasury heelt rnge geestkracht en dQOr zijn mach. Mei heeft vastgesteld als het ge schiktste ogenblik om een uit spraak van het volk over zijn op volging te vragen. De conserva tieven zijn optimistisch gestemd ten aanzien van de uitslag van verkiezingen door de resultaten van de onlangs gehouden graaf schapsverkiezingen, die aan de conservatieven winst opleverden ten koste van labour. De officiële bekendmaking van het aftreden van sir Winston Churchill als premier is Dinsdag om 18.20 door het paleis van Buckingham uitgegeven, Daarin werd verklaard, dat Winston Churchill Dinsdag- sir middag door de koningin in au diëntie is ontvangen en zijn ont slag als premier en „First lord De raad van de republiek, de Franse Senaat, heeft met 204 tegen 90 stemmen zijn goed keuring g-ehecht aait' het wets voorstel iwaaribij speciale be voegdheden aan de regering worden verleend. In overeeniïtemimin°r met de wens der regering verleende de raiad detze bevoegdheden voor de periode tot 20 Mei. Aangezien de nationale vergadering het einde van deze periode op 30 April heeft bepaald, is een nieuwe behandeling door dit orgaan noodzakelijk. diend. Dit ontslag is door de ko ningin aanvaard. „First lord of the treasury" is een titel, die alle Britse premiers dragen. Teruggekeerd in zijn ambtswo ning ontving Churchill de minis ters die geen zitting hebben in het kabinet, in afscheidsaudiën- tie. Vandaag vertrekt sir Winston met lady Churchill naar zijn bui tenverblijf Chartwell in Kent, waar hij zal blijven tot hij op 12 April voor een vacantie naar Si cilië vertrekt. Uit gezaghebbende bron is ver nomen, dat de afgetreden pre mier geen functie in de nieuwe regering zal aanvaarden. Hij is tige en bezielende woorden, de geest van vastberadenheid in het Engelse volk heeft gewekt en versterkt op een ogenblik in de geschiedenis, toen Engeland bij na alleen stond tegenover een totalitaire macht van verbijste rende kracht. Na de bevrijding hebben wij de gelegenheid gehad op meer dan één wijze te doen blijken van onze gevoelens jegens deze grote leider. Op dit ogen blik, bij zijn aftreden als minis ter-president, wil ik nog graag eens opnieuw uitspreken, welke bijzondere plaats Churchill zich door zijn strijd voor de vrijheid ook voor onze vrijheid heeft veroverd in het hart van ons volk." Bij ons vindt U de grootste sor tering KINDERWAGENS BOXEN LEDIKANTJES enz. Gisterochtend hebben de Am sterdamse trambestuurders en conducteurs, alsmede de bus chauffeurs zich normaal bij de remises en garages gemeld en het werk hervat. Op de ponten heeft aanvanke lijk eerst nog marinepersoneel dienst gedaan, dat echter gelei delijk door het gemeentelijk per soneel werd vervangen. Ook op de veerbootjes is de dienst thans weer normaal. Daarmede is het openbare ver voer in Amsterdam na vijf dagen weer hersteld. Ook het huisvuil, dat Maandag nog door militairen met de ge meentelijke vuilniswagens werd opgehaald, zal nu spoedig langs de straten verdwijnen, omdat alle personeel van de reinigings dienst weer aan het werk is. Militairen hebben hun taak verricht. Op de bussen hebben de mili tairen Dinsdag geen dienst meer behoeven te doen. Personeel van de marine is echter nog steeds veiligheids halve bij de Amsterdamse gasfa brieken gestationneerd. Wel heeft daar het eigen personeel de gas productie weer ter hand geno men, doch niet alle stakers zijn weer in dienst aangenomen. dat de werknemers bij de veren hebben besloten elk twee gulden per week van hun gem. giro rekeningen automatisch te doen overschrijven op de rekeningen hunner collega's voor wie de schorsing (nog) niet is opge heven; voorlopig tot een beslis sing is gevallen in de procedure nopens deze schorsing als inlei ding tot ontslag en het voor de betrokkene daarop openstaande beroep. Volgens deze zegslieden zou „deze daad van solidariteit voor die collega's wekelijks 70 a 80 gulden betekenen". Ook personeel van haven inrichtingen gaat zich melden. In een gistermorgen gehouden besloten vergadering heeft het ruim 300 man tellende stakende personeel van de gemeentelijke havens- en handelsinrichtingen besloten zich te melden en aan de arbeid te gaan. Reeds kort na de afloop der vergadering hebben zich de eer ste kraandrijvers en leden van het onderhoudspersoneel gemeld bij de bedrijfsonderdelen in de havens, die het dichtst bij de plaats van de vergaderzaal aan de Valkenburgerstraat zijn ge legen. Hier heeft zich een 50-tal stakers bij het èvengrote aantal werkwillenden gevoegd. In de Petroleumhaven, die ver der weg ligt hebben zich om streeks half één nog geen arbei ders vervoegd. Een derde van het personeel was hier nog aan het werk, zijnde de arbeiders die niet aan de staking hebben deel genomen. Stratenmakers hebben werk niet hervat. Enkele honderden straten makers die gisteren het werk weer zouden hervatten, hebben de staking voortgezet, toen zij bemerkten, dat een aantal hun ner door B. en W. niet werd toe gestaan weer te beginnen. De stratenmakers in Amsterdam-N. weigerden daarop en bloc het werk te hervatten en togen naar Amsterdam-W., waar zij hun col lega's eveneens bewogen de sta king voort te zetten. TERNEUZEN Tel. 2124 - 2404 AXEL Tel. 763 Bezoekt onze speciaalzaak: VLOOS WIJKSTRAAT 5 Bouwvakarbeiders aan het werk. weer Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 1.57 2.32 3.12 3.22 2.17 2.52 3.32 3.42 ZON MAAN op onder op ondex Apr. vm n m 6 6.05 19.21 18.59 5.18 7 6.03 19.23 20.09 5.35 8 6.01 19.24 21.19 5.55 9 5.59 19.26 22.27 6.18 Winston Leonard Spencer Chur chill, militair, oorlogscorrespon dent, staatsman, historicus, rede naar, schrijver, schilder, werd op 30 November 1874 geboren als zoon van de staatsman Lord Ran dolph Churchill, zoon van de her tog van Marlborough en lijnrech te afstammeling van de befaamde overwinnaar in de slag bij Blen heim, één der eerste Britse be velhebbers die zich aan de zijde van koning-stadhouder Willem III van Oranje schaarden. Na enige jaren te Harrow ge studeerd te hebben, kwam Win ston op het militaire college te Sandhurst. Bij een derde poging slaagde hij ternauwernood voor zijn examen en werd officier bij het vierde regiment huzaren. Een avontuurlijke loopbaan volgde. In de Spaans-Amerikaan- se oorlog diende hij op Cuba aan de Spaanse zijde. Hij vocht in Brits-Indië en bij de campagne aan de Nijl in 1898 nam hij deel aan de beroemde aanval op Om- doerman. Als oorlogscorrespondent in de Boerenoorlog werd hij door de Boeren krijgsgevangen gemaakt. Hij begon Nederlands te leren, maakte zich populair bij zijn be wakers en toen hij de kans schoon zag, ontsnapte hij door op een goederentrein te springen. Zijn gevangenschap had nog geen maand geduurd. Bij zijn terugkeer naar Enge land ging hij in de politiek en in 1900 kwam hij als conservatief af gevaardigde in het Lagerhuis. Later werd Churchill een over tuigd voorstander van vrijhandel en ging over naar de liberale partij. In 1906 werd hij onderminister van koloniën en twee jaar latei- kreeg hij als minister van handel een zetel in het kabinet. Tot 1929 was hij bijna ononderbroken mi nister met de portefeuilles van binnenlandse zaken, marine, mu nitie, oorlog, luchtvaart, koloniën en financiën. Zijn politieke car rière werd in de eerste wereld oorlog onderbroken door een pe riode van actieve dienst in Frank rijk. In de eerste plaats zal Chur chill evenwel de historie ingaan als de oorlogsleider in de tweede wereldoorlog. Deze rol begon hij op de tragische 10e Mei 1940, toen hij Chamberlain opvolgde als mi nister-president en zijn ministe rie aan het Lagerhuis voorstelde met de woorden: „Ik heb niets aan te bieden dan bloed, zweet en tranen". De Duitsers hadden zich een weg door Nederland en België ge slagen en Frankrijk stond op het punt ineen te storten. Tweemaal binnen twee weken vloog Chur chill over het Kanaal om met de Franse leiders te confereren en toen de capitulatie van Frankrijk' een feit was, verklaarde hij dat Engeland de strijd, desnoods al leen, zou voortzetten. Één der belangrijkste gebeur tenissen van 1941 was de ontmoe ting tussen Churchill en Roose velt „ergens op de Atlantische Oceaan", waarbij het Atlantisch handvest werd opgesteld. Later in het jaar, na de Japanse aanval op Pearl Harbour, begaf Churchill zich opnieuw over de oceaan, sprak de beide huizen van het Amerikaanse congres toe en ont ving een groots welkom iA Cana da, waar hij in een toespraak tot het parlement het Canadese volk bezielde. In Juni 1942 bespraken de bei de oorlogsleiders de komende lan dingen in Noord-Afrika. Hij reis de naar Caïro, naar Moskou, waar hij Stalin ontmoette, naar Tehe ran en opnieuw naar Caïro. In Januari 1943 volgde de conferen tie van Churchill en Roosevelt te Casablanca, waarbij van de vij anden „onvoorwaardelijke over gave" werd geëist. In Engeland teruggekeerd, kreeg hij longonsteking, maar in Mei was hij opnieuw in de V. S., vloog vandaar naar Gibraltar en bezocht generaal Eisenhowers hoofdkwartier te Algiers. Daarna volgden besprekingen van vijf dagen met de Chinese president Tsjiang Kai-Sjek te Caïro en onmiddellijk daarop de conferentie der drie oorlogslei ders, waarbij besloten werd Duitsland uit het oosten, zuiden en westen aan te vallen. Toen Churchill 16 Januari 1944 te Londen terugkeerde, wachtte hem overstelpend werk, want de invasie stond voor de deur. Hij verliet Engeland niet meer tot zes dagen na de invasie, toen hij de bevrijde kust van Normandië be zocht. De torpedobootjager „Kei vin" waarmee de premier de over tocht waagde, nam deel aan de gevechtshandelingen en met Churchill aan boord beschoot hij een Duitse stelling. Kort voor de befaamde door braak bij Avranches bezocht hij voor de derde maal het front en vertrok daarna naar Italië, waar hij maarschalk Tito, prins Um- berto, maarschalk Badoglio en het Italiaanse kabinet ontmoette. In November 1944 bezocht Chur chill Parijs voor de eerste maal sinds de sombere dagen van 1940. Hij keerde naar Londen terug en vierde daar zijn 70ste verjaardag, maar zijn vitaliteit scheen on- knakbaar. Op Kerstdag vloog hij met Eden naar Athene om per soonlijk behulpzaam te zijn bij het beslechten van de burgeroor log, die in Griekenland was uit gebroken. Men heeft uitgerekend, dat Churchill bij zijn reizen over de door de oorlog geteisterde wereld meer dan 60.000 km had afgelegd. Maar daarbij bleef het niet, want de conferentie te Jalta werd in Februari 1945 gehouden, de laat ste ontmoeting, die Churchill met Roosevelt had, want terwijl de laatste stormloop op het verbrok kelde derde rijk werd onderno men, stierf de Amerikaanse pre sident. Mei volgde en de overwinning in Europa bekroonde de pogin gen van de geallieerden. Wat het mensdom zich aan Churchill ver schuldigd voelde, bleek uit de massale en enthousiaste ontvan- sten, die het hem overal bereid de. Zijn populariteit bleek opnieuw toen de vitale staatsman ditmaal als leider der conservatieve par tij, een maand na de overwinning een verkiezingsreis van 1000 mij len door Engeland maakte. Bijna overal, waarhij sprak, werd hij door duizenden toegejuicht. De nederlaag, die de conserva tieven bij de verkiezingen leden, werd dan ook door niemand zelfs niet door degenen, die tegen zijn canóidaten hadden gestemd als een critiek op Churchill be schouwd. In zijn eigen district werd Churchill met overweldi gende meerderheid gekozen. De bevrijde Europese landen wedijverden met elkaar om Chur chill te mogen ontvangen en vele landen verleenden hem hoge on derscheidingen. In de internationale politiek toonde Churchill zich een enthou siast voorstander van een ver enigd Europa en in het Lagerhuis een verbeten tegenstander van de Labourregering, die hij herhaal delijk critiseerde wegens haar be leid. Churchill wordt als één der brillantste sprekers beschouwd, die het Britse parlement ooit heeft gekend. Behalve verschillende histori sche boeken en zijn bekende me moires over de tweede wereld oorlog schreef Churchill „Libera lism and the social problem, the world crisis" (192329), de auto biografie „My early life" (1930), „Thoughts and adventures" ('37). Ook als schilder geniet Chur chill bekendheid en de „Royal Academy" nam twee van zijn schilderijen in haar zomerten- toonstelling van 1947 op. Voor onze generatie is de naam van Churchill onafscheidelijk ver bonden aan een grote sigaar en het V-teken en bijna even spec taculair is zijn hobby om hoeden van allerlei vormen, grootten en modes te verzamelen en te dra gen. De bouwvakarbeiders, die Maandag in de tuinsteden Slo- termeer en Geuzenveld, maar ook in Amsterdam-Oost bij de nieuwbouw een 24-uurs protest staking proclameerden en uit sympathie voor de tramstaking het werk neerlegden, zijn gister ochtend allen weer begonnen. Het betrof hier enkele duizenden arbeiders. Honderd stakers blijven voorlopig geschorst. B. en W. van Amsterdam delen mede: „In alle gemeente bedrijven en diensten waar ge staakt werd is practisch de ar beid volledig hervat. Voorlopig blijven de op verzoek van het ge meentebestuur te hulp gekomen militaire krachten nog ter be schikking. B. en W. hebben besloten van alle stakers de schorsing, die een inleiding vormde tot het ontslag, op te heffen, voor zover het die genen betreft, die wederom tot de bedrijven kunnen worden toe gelaten. Belanghebbenden ont vangen daarvan zo spoedig mo gelijk bericht. Omtrent de ruim 100 stakers die geschorst blijven, zullen B. en W. zich nader beraden teneinde vast te stellen, wie van hen even tueel alsnog te werk zullen kun nen worden gesteld." Enkele van de dekknechten die gisterochtend hun werk op de IJ- ponten hebben hervat vertelden, Een vrachtauto met aanhang wagen, uit de richting Franeker komende, is gisterochtend om zes uur te Harlingen naast de brug door het hekwerk, dat de walkant aangeeft, gereden en van de drie meter hoge kade in de Noorder- haven gestort. De drie inzittenden zijn verdronken. De wagen verdween geheel in de daar ter plaatse zeer diepe ha ven, waarbij de aanhangwagen nog bovenop de vrachtauto te recht kwam. Ofschoon hulp met bootjes en een kraanwagen spoe dig ter plaatse was, duurde het geruime tijd voor men de cabine kon vinden. Pas na een uur kon deze zover worden gelicht, dat de drie inzittenden konden worden geborgen. Het waren de 27-jarige G Doornbos uit Franeker, zijn echtgenote mevr. Doornbos Weldring en de 60-jarige heer Al- kema, een gepensionneerd Am sterdamse politieman, die in de Ver. Staten woonde en met va cantie in Nederland was. Hij was in Franeker als lifter ingestapt. Omtrent de oorzaak van het on geval is niets met zekerheid be kend Een achter de vrachtwagen rijdende automobilist verklaarde dat de bestuurder van de vracht wagen (een zeventons M.A.N.-die- sel met een zeventons aanhang wagen) vóór het ongeval niet heeft geremd, waardoor het ver moeden gewettigd is, dat de be stuurder onwel is geworden. Het echtpaar Doornbos was enige ja ren gehuwd en kinderloos. De slachtoffers zijn naar het alge meen ziekenhuis overgebracht. De doorvaart in de Harlinger haven was gistermorgen geblok keerd. De verongelukte auto is met be hulp van een kraanwagen tot bij de kant gebracht. Naar wij vernemen is de toe stand van de gewonden van het ernstige verkeersongeval van Zondagavond op de rijksweg bij Ypenburg, die opgenomen zijn in het Oude en Nieuwe Gasthuis en het St Hyppolitusziekenhuis te Delft, redelijk Voor de meesten van hen is het levensgevaar ge weken. VOOR VIER MILLE AAN MATERIAAL GESTOLEN. De politie te Rotterdam heeft de 32-jarige loodgieter J. van D- aangehioudien, die voor vierdui zend gulden aan nieuw hout, electrische- en loodgietersunate- rialen zou helbben gestolen bij een in aanbouw zijnd' bouwwerk. De materialen gebruikte hij voor de bouw van een woonwa gen. Hij was n.l. in November getrouwd en daar hij geen huis kon krijgen, woonde hij zolang in een tuinhuisje. In een schuur tje in de nalbdjtheid vond de poli tie de materialen. Hij zou op de ze manier ook nog vier andere werkgevers hebben benadeeld. Kao Kang, vice-voorzitter van de Chinese centrale volksrege ring, heeft volgens een bericht van he tpersbureau Nieuw-China de hand aan zichzelf geslagen, „om uitdrukking te geven aan zijn verraad van de partij". Kao Kang was één der leiders van de Chinese revolutie. In 1940 was hij secretaris van het centrale comité van de com munistische partij. Sinds 1952 was hij vice-voorzitter van de cen trale volksregering en vice-voor zitter van de volkscommissie voor militaire zaken, voorzitter van de Noordoostelijke volksregering, be velhebber van het communisti sche volksleger in het Noordoos telijke militaire district en ten slotte lid van de centrale politie ke volksraad. Kao Kang was verantwoorde lijk voor verscheidene zuiverin gen in de Noordoostelijke gebie den. Hij werd wel eens beschouwd als de opvolger van Mao Tse Toeng. De bekendmaking van zijn zelf moord kwam na het bericht, dat hij uit het politieke bureau van de Chinese communistische par tij was gestoten. Kao, die maandenlang uit de openbaarheid was verdwenen, zou naar gezegd wordt, samengezwo ren hebben om de leiding van de communistische partij en de rege ring over te nemen. De uitstoting van Kao, de man achter de industriële ontwikke ling van Mandsjoerije, werd Don derdag door een communistische nationale conferentie met alge mene stemmen goedgekeurd, zo meldt „Nieuw China". Afgevaardigden uit alle delen van China stemden ook in met de verwijdering van Jao Sjoe Sjih, politieke commissaris van het Oostchinese militaire district en voormalig hoofd van het cen trale organisatiebureau van de partij. De beide mannen hebben vol gens een rapport van het politie ke bureau van het centrale comi té „een verbond tegen de partij" gevormd. Het rapport was voor bereid door Ten Hsiao Ping, sinds Augustus 1952 vice-premier en een toonaangevende defensiedes- kundige. Teng rapporteerde, dat Kao Kangs activiteit bewees, dal hij van 1949 af „samenzwerende activiteit ontplooide, met het doel zich meester te maken van de lei ding der partij en van de staat". Jao Sjoe Sjih is secretaris ge weest van het bureau van het centrale comité der Chinese com munistische partij, voorzitter van de Oostchinese militaire en poli tieke raad, politieke commissaris van het Oostchinese militaire dis trict en politieke commissaris van het derde veldleger. Radio-Peking heeft verder ge meld, dat het centrale comité van de communistische partij Maan dag de samenstelling van een centraal uitvoerend comité en een centraal comité van toezicht van de partij heeft besproken en nieuwe leden heeft gekozen van het comité van toezicht waarvan Toeng Pi Woe, president van het opperste volksgerechtshof, voor zitter is. Mao Tse Toeng sprak het ope ningswoord en vice-premier Tsjen Joen bracht verslag uit over de vorderingen van het eerste vijf jarenplan van China. Op de ple naire vergadering van Maandag was premier Tsjoe En Lai één der 100 sprekers. De afgevaardigden naar de na tionale conferentie aanvaardden Tengs verklaring, dat Kao ge poogd had de partij te splijten, een eigen groep te vormen en van het Noordoostelijke gebied van China een „onafhankelijk konink rijk van Kao Kang" te maken. Kao zou ook getracht hebben partijleden in het leger tot steun aan zijn complot te bewegen. Hij had het plan zichzelf secretaris generaal van het centrale comité van de partij en premier van de staatsraad te maken. Teng zeide, dat het centrale co mité het element tegen de partij „een ernstige waarschuwing" had gegeven en voegde er aan toe, dat Kao Kang niet slechts zijn schuld tegenover de partij niet had toegegeven ,doch zelfs zelf moord had gepleegd, „als uitdruk king van zijn hoogste verraad van de partij". Jao Sjoe Sjih werd Kao's „voor naamste bondgenoot" in de sa menzwering genoemd. Westelijke waarnemers in Hong kong zijn van mening, dat Kao ongeveer een jaar geleden gestor ven of tenminste afgezet moet zijn. Wanneer hij zich van het leven heeft beroofd is in de bekendma king van Maandag niet gezegd. Wel is opgemerkt, dat zijn dood volgde op een „ernstige waar schuwing", die hij van de vierde plenaire zitting van het centrale comité der communistische partij gekregen had. Deze zitting werd in Februari van het vorige jaar gehouden. Nog geen maand n" deze bijeenkomst verdween Ka uit al het nieuws uit communis tisch China.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1