Uit de Provincie De blauwe auto De zaak-Jungschlaeger Australiër „dropte" in '45 zijn pyama ill BURGERLIJKE STAND Brief van mr. Bouman aan Minister van Justitie Oproep tot Oost-Duitse jongelieden -Jn Overleg over Indo-China TERNEUZEN. AXEL. HOEK. Geheim complot om Afrika te veroveren? de De vluchtelingen in Beneluxlanden MIDDELBURG. NIEUWVLIET. De beste bedden SLUIS. Dekens voor de Philippijnen Van vlaggeschip tot oudroest Treinongeluk bij Albany leven in Kerkelijk Sowjet Unie De verdediger in dit gerucht- ik uw aandacht er op wil vesti- roakende proces, mr. Bouman, gen, dat ik nog steeds de positie heeft zich schriftelijk tot de mi nister van justitie gewend, met het verzoek waarborgen te geven voor een vrije verdediging, zon der lastig gevallen te worden door beschuldigingen van getui ge*. Dit werd bekend tijdens de Maandag gehouden achtste zit ting in de zaak Jungschlaeger. Mr. Bouman verscheen niet op deze zitting. De verdedigster, mr. Nam Ha- zak, beschuldigde op deze zitting o-etuige Amirudin ervan meineed te hebben gepleegd. Amirudin, die de vorige zitting mr. Bou man ervan beschuldigde zelf actief te hebben deelgenomen in een subversieve organisatie, had bij het getuigenverhoor de eed afgelegd als Islamiet, terwijl hij christen is, aldus mevrouw Ra- zak Behalve Amirudin heeft ook' getuige Manoch beschuldi gingen geuit aan het adres an verdediger Bouman. Manoch verklaarde tijdens een eerdere zitting, dat mr. Bouman getracht had hem om te kopen, opdat hij (Manoch) voor Jungschlaeger bezwarende verklaringen zou in trekken. De griffier las vervolgens brie ven voor van mr. Bouman aan rechter Maengkom en aan de minister van Justitie. In de hrief aan de rechter tegen de verdediging in deze zaak, welke ingezet zijn door de broer van Manoch, Sinai, en door Amiru din, door de volgende getuigen zullen worden voortgezet, totdat het doel bereikt is, namelijk, dat m inlichtingen kunnen geven, zonder dat deze door de verdedi- <*ing weerlegd kunnen worden, ïtr Bouman vraagt vervolgens uitstel, tot hij antwoord heeft ontvangen op zijn brief aan de minister van justitie, waarin hij waarborgen vraagt om geduren- de de proeessen Jungschlaeger en andere Nederlanders met door vervolgingsmaatregelen te den lastig gevallen. Mr. man schrijft, dat zijn Jungschlaeger met dit instemt. Brief van mr. Bouman aan de Minister van Justitie. Aam de minister van Justitie sdhreef mr Bouman als volgt: verband met de beschuldig die op de zitting van 29 Maart in het proces Jungschlae ger werd geuit, verzoek ik uw steun voor het volgende: op ge- Sde zitting uitte getuige Mnirudin een gefingeerde be schuldiging, dat ik zou hebben deelgenomen aan een subversie ve actie tegen de republiek Indo nesië. Tevoren (hadden de g^tin- zen Manoch, Broeks en Sinai •reeds -beweerd, dat ik zou heb ben getracht getuigen om te Ko- Het is niet mijn bedoeling omtrent de ihefo van verdediger in de taken Jungschlaeger en andere arres tanten, d.i. dus met toestemming van de verantwoordelijke auto riteiten. Ik wil deze zware taak zo goed mogelijk uitvoeren in het Ibelang van mijn cliënten en op nadrukkelijk verzoek van de Nederlandse regering. Maar dit niet mogelijk, indien ik geen gedegenheid heb om- vrij van sto ringen te werken. De langdurige verhoren, welke ik heb onder gaan naar aanleiding van de ge tuigenverklaringen, hebben een ernstige lichamelijke en geeste lijke vermoeidheid veroorzaakt, waardoor herhaling van dergelij ke verhoren, gebaseerd op nieu we getuigenverklaringen mijin De Oostduitse jeugd tussen- 18 en 22 jaar, in het hijzonder leden van de communistische partij, zal worden opgeroepen om ge durende twee jaar dienst te ne men ibij- de gekazerneerde (para militaire) politie, aldus meldt het communistische partijblad „Neues Deutschland". Het blad zegt niet, of deze dienst vrijwillig of gedwongen zal zijn, maar elders verklaart het, dat vrijwillige dienstneming „zeer -belangrijk" is voor de be scherming van het land. De Oostduitse regering heeft de vorige week meegedeeld, dat zij reeds is begonnen met het nemen van beschermende maat regelen, maar er werden geen bijzonderheden gegeven. Neues Deutschland zegt, dat de communistische partij de lei ding zal nemen bij- de organisa tie van alle militaire maatrege len. Arbeiders zullen krachtige •gevechtsgroepen in de genatio naliseerde bedrijven vormen en VAKONDERWIJS MEEK- EN ZUIVELHANDEL. Op het enige tijd geleden te Goes en Temeuzen gehouden examen voor de melk- en zuivel handel verwierven de volgende Zeeuws-Vlaamse candidaten het vak-diploma melkhandelaar: O. C. de Badts, Oostburg; J. G. Butler, Schoondijke; J. R. van Damme, Sluis; M. A. F. D'hoore, Sluis; G. C. Dreve, IJzendijke; C. W. de Kraker, Breskens; J. A. Neve, Waterlandkerkje: F. E. Quataert, Aardenburg; J. Hoek man, Axel; J. C. Mangnus-, Clinge; L. P. Mangnus, Clinge; P. B. Mangnus, Nieuw-Namen; P. de Regt, Axel; P. J. de Waal, Hengstdijk. Het vakdiploma zuivelhande laar verwierven: A. E. Dezutter, Aardenburg; I. W. Jansen, Zuid- zande; W. van Male, Zuidzande; P. A. Coenen, Koewacht; J. A. van Duijse, St. Jansteen; R. Vael, werk als verdediger zullen ver- jeugd zal cursussen onder- tragen en verhinderen. In ver- - - J band met het bovengenoemde en bovendien in belang van het recht, waarvoor in dit land, zoals oak in andere landen, een des kundige verdediging een absolu te eis is, verzoek ik u eerbiedig dat u mij waarborgen zult ge ven, opdat ik mijn taak als ver dediger zonder enige storing kan vervullen, in het bijzonder, dat ik tijdens de aan de gang zijnde processen gevrijwaard zal zijn van vervolgingsmaatregelen, waaronder ook verhoren. Na het voorlezen van deze brieven zei de openbare aankla ger, Soenarjo, dat hiji kon in stemmen met het verzoek van mr Bouman tot waarborgen voor een vrije verdediging. wor- Bou- cliënt verzoek gaan in de (paramilitaire) bond voor sport en techniek, „om ieder ogenblik klaar te zijn voor de actieve verdediging van het land". Een niet nader genoemd aan tal politiemannen zal binnen kort na twee jaar dienst af zwaaien en andere jongelieden zijn nodig om hen te vervangen, aldus het blad. Volgens Westelijke schattingen omvat de gekazerneerde politie, die als de kern voor een Oost duits leger wordt beschouwd, meer dan 100.000 man. De Oostduitse premier, Grote- wohl, verklaarde Zondag, dat het een „plicht en eer" voor de Oostduitsers is hun land te ver dedigen. „...En toen zag ik op een gege ven moment mijn eigen pyama ais parachute naar beneden dwarrelen", zo zeide ons Frank J. Graham, een der piloten die op 29 April 1945 met een Lancaster voorraden afwierp Iboven Ypen- burg en de renbaan Duindigt. Het was de eerste keer dat hij Nederland zag en naar hij dacht waarschijnlijk ook wel de laat ste, want kort daarop ging hij terug naar zijn vaderstad Syd ney in Australië en liet alle ge dachten aan oorlog en bombar dementen ver achter zich. Maar het lot maaikt soms rare spron gen en zo kwam Frank in Juli 1952 toch weer naar Nederland als selectie-officier bij het Australische migratiekantoor in Den Haag en had hij gelegen heid de voor hem historische plekjes nog eens terug te zien. En natuurlijk zal hij op 29 April ook aanwezig zijn als één der eregasten als de R-A.F. bloemen gaat strooien boven de residen tie. Ook al weer min of meer een toevalligheid, want oorspron kelijk had hij geboekt om binnen twee weken terug te gaan naar Australië, doch door gebrek aan passageruimte is dit weer enige tijd uitgesteld en zo zal (hij weer een 29e April in Nederland mee- j tt ic rim maken. Franikrijk en, «e H :j>e mooiste vlucht die ik ooit voornemens telgen hetem j gemaakt zo was het oom- van deze maand te- Wa^hingron mentaar van Frank toen hij de van gedachten te wissele I gedenkwaardige laatste oorlogs pen dezer beschuldiging om uw», beslissing juistheid dezer lt-~- vragen. Bt heb er r^ods doende de nadruk op gelegd dat ik in deze kwestie bereid ben het Komende onderzoek met een ge rust (hart onder ogen te zien. ue bedoeling van deze brief is, dat St. Jansteen; mej. Blommaert, Clinge. M. M. L. seerden we ons, dat de ooriog werkelijk over was. Het was een machtige impressie en we wer den er even stil van". „Zagen jullie nog Duitse sol- dcitcn?" „Om je de waarheid te zeggen, we hebben expres laag over de geschutsstellingen gevlogen en zagen de heren daar zitten. Ge schoten mocht er echter niet worden en daar rekenden we dan ook maar op. Toch kwam nog één van onze vliegtuigen met een kogelgat terug". Binnenkort zal Frank Graham met zijn vrouw weer in Austra lië zitten. Maar hij is machtig blij de 29e nog hier te zijn als weer de grote vogels over ko men. Weer voor iets construc tiefs, al hoeft de lading gelukkig deze keer niet uit voedsel te be staan, maar uit de goede wensen van een luchtmacht waaraan Nederland die oorlogsdagen veel te danken heeft gehad. SUBSTATION RIJKSINSTI TUUT VOOR VISSERIJ- ONDERZOEK. Naar het A.N.P. verneemt zal te Wemeldinge een substation worden gevestigd van het rijks instituut voor visserijonderzoek tie Bergen op Zoom. In dit station zullen onderzoekingen worden' ge daan met betrekking tot de oes tercultures. Zoals bekend heeft minister Mansholt enige tijd geleden bij zijn bezoek aan Ierseke de toezeg ging gedaan, dat onderzoekingen en proefnemingen zouden wor den gedaan met het oog op het Deltaplan. Als plaats van vestiging van het station werd eerder gedacht aan de zuidkust van het eiland Tholen, doch Wemeldinge werd tenslotte verkozen, omdat hier vlak langs de kust een diepe geul is met zeer zuiver zeewater, waar men nauwkeurige proeven kan nemen. Men zal reeds deze zomer met het werk kunnen beginnen, zo zei dr Korringa, de bioloog van het rijksinstituut voor visse rijonderzoek. OP 30 APRIL EN 5 MEI. VRIJAF BIJ DE SPOORWEGEN Na overleg tussen de directie van de N. S. en de personeels- raad is door de directie besloten aan het gehele N. S.-personeel, voor zover de dienst dit toelaat, op 30 April en op 5 Mei vrijaf te geven zonder dat hiervoor korting op het reglementair verlof plaats vindt. het Indochinese vraagstuk, zo is te Washington vernomep Naar verluidt onderhoudt Engeland met de V. S. en Frankrijk nauw contact over deze kwestie, doch het ligt ^ap dagen weer in herinnering terug bracht. „Op de 25e April hadden we net Berehtesgaden gebom bardeerd en toen kreeg 'het 10e bombardementssquadron, dat lag op het vliegveld Leford Mag- Pianoconcert. De pianist Willem Hielkema gaf gisteravond in de zaal van Grand Hotel „Rotterdam" een pianocon cert voor leden van de Z.V.U. Er werden werken ten gehore gebracht van Mozart, Beethoven, Chopin, Debussy en Rachmanioff. Deze nog jonge pianist, leerling van o.a. Cor de Groot, heeft reeds een faam verworven, doordat hij in Nederland met alle grote or kesten concerteerde en de reeds verschillende grote kunstreizen maakte door meerdere landen van Europa. De heer Hielkema had een zeer aandachtig en dankbaar gehoor. In de namiddag heeft hij ook voor de leerlingen van de middel bare scholen een jeugdconcert ge geven. „De gouden kooi" Voor een slechts matig bezette zaal had gisteravond in „Het Cen trum" een opvoering plaats van „De gouden kooi", dat ten tonele Iverd gebracht door de toneel groep „Terneuzen" en waarvan In de pauze werd er gecollec teerd en getracteerd. De heer Provoost sprak een slotwoord terwijl er voor de vrou welijke medespelenden bloemen waren. Vrouwenbond N.V.V.-afdeling opgericht. In zaal Meertens werd Vrijdag avond een poging ondernomen om een afdeling op te richten van de Vrouwenbond N.V.V. Nagenoeg het voltallig bestuur van de Hoekse Bestuurdersbond ontving in de bovenzaal van het café een aantal vrouwen, wier mannen lid zijn van het N.V.V. Namens het N.V.V. sprak de districtsbestuurder de heer C. Hoek uit Zierikzee een inleidend woord. Het lid van het Centraal be stuur van de Vrouwenbond mevr. M. Dijk—Langstraat uit Biervliet hield een inleiding over de vrou wenbond in het algemeen en gaf een overzicht van de terreinen, waarop de vrouwenbond haar werkzaamheden ontplooit. Tot slot kwam men tot de op richting van een afdeling, die staande de vergadering reeds 18 leden telt. Het bestuur werd als volgt sa mengesteld: W. Vercauteren Hamelinck, voorz.; C. de Blaeij Van Hoorn, secr.; H. Meertens De Boer, penn.; S. de Fouw en M. Dogger, leden. Na deze buitengewoon vlotte start werd besloten medewerking te verlenen aan het volksfeest te Hoek, dat ter gelegenheid van 5 Mei a.s. georganiseerd zal wor den, terwijl tevens de komende winter het N.V.V. een kinderfeest zal verzorgen. Er werden verschillende felici taties uitgesproken met de tot standkoming van de afdeling, o.m. namens de Bestuurdersbond door de heer Breepoel en namens de afdeling Biervliet door mevr. Dijk, terwijl ook het N.V.V. bij monde van de districtsbestuurder zijn vreugde uitsprak over de tot standkoming der afdeling. Tijdens de pauze werd koffie geserveerd. Van de gelegenheid tot het stel len van vragen werd ruimschoots gebruik gemaakt. Volgens berichten, die Zondag in de Zuidafrikaanse pers zijn verschenen, zou Egypte aan de Soedan zijn medewerking heb ben toegezegd bij het vergroten van het Soedanese grondgebied ten koste van Ethiopië, Fraws- Somaliland, Oeganda, Frans Equatoriaal Afrika en Belgisch Congo- en Ibdj het „bevrijden waai de Afrikaanse buurvolkeren". Vooral de „Sunday Times" in Johannesburg maakte veel red ding van dit bericht, dat werd gepubliceerd met de kop: „Ge heim complot om Afrika te ver overen". De „Sunday Times" bracht dit bericht in verband met een bekendmaking van ra- dio-Caïro dat Egypte zijn ambas sadeurs in Londen en Panfcs naar Egypte heeft 'geroepen voor „dringende besprekingen". De minister van Defensie van Zuid-Afrika, Erasmus, weigerde commentaar te geven op het be richt. geven door de Amsterdamse kunstpaedagoqg J. F. Schultink. De belangstelling hiervoor is groot. Zij geldt voor personen uit West-Vlaanderen en van Walche ren. Volgend jaar zal een derge lijke cursus worden georgani seerd voor Midden-Zeeland en het oostelijke deel der provincie. Mr J. F. Hornstra, directeur der Stichting Zeeland voor Maat schappelijk en Cultureel Werk, pprak een inleidend woord en wees erop, dat deze cursus wordt georganiseerd om de cultuursprei ding zo effectief mogelijk te doen zijn. Gedurende het eerste ge deelte van een les wordt met een klasse schoolkinderen gewerkt, die mogen vertellen wat zij van lantaarnplaatjes vinden. Daarna volgt een vrije nabespreking tus sen leider en cursisten. Jeugdnatuurwacht Middelburg. Burgemeester mr dr N. Bolke- stein heeft de Jeugdnatuurwacht in Middelburg de eerste in Zee land officiéél geïnstalleerd tijdens een samenkomst in de Burgerzaal van het stadhuis, die gevuld was met ongeveer 800 schoolkinderen. Hij reikte aan twee afgevaardigden van elke school het J. N. W.-insigne uit. Wethouder J. W. Kögeler die mede het initiatief tot de oprich ting van deze Jeugdnatuurwacht had genomen, dankte speciaal het onderwijzend personeel voor zijn medewerking. Ook sprak de di recteur der Stichting „Natuur en Jeugd", de heer C. A. Voorhoeve, die onder enthousiast applaus van de jeugd de burgemeester sum tussen alle drie de Benelux- J 5^ 1 r. -.J M tvttIIavt ,Lm*MVT/VM tot erevoorzitter installeerde. De wachters gaan excursies onder- 'Zoals bekend is onlangs tussen België en Nederland een over eenkomst gesloten, waarbij voor beide landen op (basis van weder kerigheid de visumplicht voor vluchtelingen tussen beide lan den is afgeschaft. Aan een der: gelijke regeling met Luxumlburg wordt thans met spoed gewerkt, zodat vluchtelingen zander vi- Stuwen in Walcherse watergangen. In verschillende watergangen op Walcheren zullen thans defini tieve stuwen worden aangebracht ter beheersing van het water. Er waren enkele jaren alles in het kader van de herverkaveling ter regeling van het waterpeil al provisorische voorzieningen getroffen in de vorm van voorlo pige stuwen. De opgedane erva ringen zijn dermate gunstig, dat deze nu in defintieve kunnen worden omgezet. Het gaat om een 20-tal stuwen. Rondleidingscursus. Zaterdagmiddag is in de Rijks kweekschool te Middelburg de eerste les gegeven van de rond leidingscursus voor tentoonstel lingen. Nu het culturele leven in Zeeland een grote bloei beleeft en het aantal exposities overal in de provincie elk jaar toeneemt, bleek de behoefte aan geschikte en deskundige personen, die in nemen maar het water wingebied te Oranjezon, krijgen filmavon den aangeboden enz. Uitvoering Jeugdvereniging Ned. Herv. Kerk. De jongens- en meisjesvereni gingen van de Ned. Herv. Kerk hielden in de afgelopen week, on der leiding van ds. en mevr. Van der Graaff hun jaarlijkse toneel uitvoering. Ds. Van der Graaff opende de avond en gaf een korte uiteenzet ting van het programma en hoop te dat de eerstvolgende uitvoe ring in het toekomstig jeugd- en ontspanningslokaal zou kunnen plaatsvinden. In de pauze vond een verloting plaats welke diende ter dekking van de onkosten aan deze uitvoe ring verbonden. De jongensclüb voerde een to neelstukje op en de meisjesver enigingen vulden de verdere avond met verschillende zang spelletjes en zeer aardige toneel stukjes. Na het zingen van ge zang 280 werd deze zeer goed ge slaagde avond door Ds. Van der Graaff met gebed gesloten. was voor het Juliana-ziekenhuis. De avond werd geopend door de heer Provoost, waana de to neelgroep voor de vijfoe maal „De gouden kooi" opvoerde. gen en het publiek de nodige formatie en voorlichting te ge ven. Met subsidie van de provin cie is een cursus gestart, die (op vijf Zaterdagmiddagen) wordt ge bet ogenblik niet in de bedoe- na> de opdracht om iets con line een Britse rvertegenwtiordi.structiefs te gaan doen", ier aan de leidende phase van „We waren er allemaal enorm ?,r nVerleg te laten deelnemen, enthousiast voor en je moest verwacht, dat minister eens gezien hebben hoe de grond- nulles of zijn medewerker voor I ploegen de Lancasters tot de Si betreffende het Verre nek toe volpakten. Zo vol soms, de V. S. zal vertegen- dat we in de start wel eens la- n ding verloren". Rank Graham berichten uit Parijs was toen 26 jaar en geaagvoer- hT steatesecretaris voor der van de grote viermotorige S Laforest, Lancaster. „Mijn bemannmgsle- SnEto komen otm de den hadden zelf hun pnve-rations regering te vertegesn- en alles wat ze maar kopen kon regering ,ien 00k meegenomen en de staartsdhutter zou dat spul wel achteruit de koepel gooien, ge bonden aan zakdoeken die als parachute dienden. Maar op een gegeven moment zag ik mijn eigen pyama naar beneden dwar relen, die de knapen ook maar als parachute hadden gebruikt". „Ik herinner me nog goed hoe we 'boven zee aanvlogen over de haven van Soheveningen en toen daalden tot op 500 voet. Op de daken stonden mensen met vlag- te zwaaien en toen reali- onbeperkte garanlie .1 O* DE VIKING geruisloos BINNENVERING BED warm SCHUIMRUBBER BED jaar Franse vroordigen. MAZil mOOïN- «N HAItAIII H-F A I 1 K 1 O N N 1 Zwemclub ,,'t Vrije". Uit het jaaroverzicht van de penningmeester van de zwemver- vereniging ,,'t Vrije" te Sluis, de heer R. Grahame, bleek dat de financiële resultaten niet zo ge weldig waren. De oorzaak hier van moet gezocht worden in de slechte weersomstandigheden van het afgelopen seizoen. Deze heb ben het bezoek zeer ongunstig be- in vloed. Wegens vertrek van de secreta ris, de heer F. A. Kolijn naar Oostburg, werd de heer G. J. van Oorschot tot secretaris benoemd. De vacature, ontstaan door ver trek en huwelijk van Jo Bevelan der kon nog niet worden vervuld daar men deze plaats graag door een dame ingenomen zag. Getracht zal worden die bad meester van het vorig, jaar, de heer W. C. Alblas weer voor het seizoen 1955 te contracteren. In dien mogelijk komt er het a.s. seizoen een competitiedag van de Zeeuwse Zwembond en een on derlinge wedstrijddag voor eigen leden. Ook aan het schoolzwem men zal weer de nodige aandacht besteed worden. landen zullen kunnen reizen. Ten behoeve van de slachtof fers van de aardbeving op de Phi lippijnen heeft het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis, duizend dekens beschik baar gesteld. Deze dekens zullen op 13 April met de „Phyrrus"- in Rotterdam worden verscheept. De waarde van de zending bedraagt 30.000 gulden. Een telegram Waar in deelneming wordt betuigd en hulpverlening wordt aangeboden werd reeds door het Nederland sche Roode Kruis aan het Phy- lippijnse Roode Kruis verzonden. Te Brugge werd een schip ver kocht, dat een merkwaardige le vensloop achter de rug heeft. De „Artevelde" werd in 1939 te Ant werpen gebouwd. Nog nieuw viel het in handen van de Duitse be zetters die het naar Rotterdam sleepten, waar het schip werd be wapend en bij de Duitse vloot werd gevoegd als vlaggeschip van admiraal Doenitz, die het voor zijn dienstreizen gebruikte. De Engelsen vonden in 1945 de „Artevelde", die tot „Lorelei" was omgedoopt, terug in Cuxha- ven. Het schip werd naar Oostkerke overgebracht, waar het geruime tijd dienst deed als schoolschip van de Belgische marine. Voor 2% millioen francs kwam het nu in handen van de sloper. Bij Albany zijn Zaterdagavond twee diesellocoimotieven en tien rijtuigen van een personentrein uit de rails gelopen ten gevolge van een steenstorting. De baan loopt op de plaats van het ongeluk op enkele meters af stand van de Hudson en één van de locomotieven' geraakte in het ondiepe water. Machinist en twee man konden worden gered. Naar verluidt zijn zij echter ernstig ge wond. In het ziekenhuis van Al bany zijn 35 gewonden' opgeno men. Metropoliet Nikolai van Kroe- «zy en Colomna, die eveneens Ètoofd is van de afdeling buiten landse betrekkingen van de Rus sische Grieks-Katholieke kerk, beeft te Müliheimi tegenover Evangelische journalisten ver klaard, dat er thans 20.0UU parochies en 35.000 priester® in de Russische kerk zijn. Het aan bal gelovigen kon hij slechts ruw sjfiatten op „vele tientallén mil joenen" gr zijn 60 conventen «r 30 kloosters. Hij voegde er aan toe, dat er geen gebrek was aan jonge lieden, die een gees telijk ambt wilden bekleden. Er zijn twee religieuze hoge scholen.' en acht seminaries en *ele diocesane instellingen. Aan de academie van Leningrad wor den cursussen gehouden met twee maal in het jaar examens. Metropoliet Nikolai voegde er «art toe, dat de staat de kerk aiet steunt. Hij bevindt zioh in West-Duits land op een tegenbezoek van het 'bezoek van de predikant Martin Niemöller aan Moskou. Predi kant Niemöller is president van de Evangelische kerk van Hes sen. 96) door A. H. VAN OMMEN Nadruk verboden. gen NEDERLANDS SCHIP „DE VOLHARDING" AANGEVAREN. Het 488-ton metende Neder landse s.s. „De Volharding" uit Zuidbroek (Groningen) is bij dichte mist op zeven mijl van Newhaven aangevaren door de 534-ton metende Britse kustvaar der „Monica M". 'Het Nederland se vaartuig, dat op weg was van PortdeBouc (ZuidjFranknj'k) naar Antwerpen, werd later de haven van Newhaven binnenge sleept met dertig graden slagzij tengevolge van een gat van zeven en een halve meter aan stuur boord zijde. Volgens havenauto riteiten zal „De Volharding" ten minste twee tot drie dagen bin nen moeten blijven. De „Monica M" heeft slechts lichte averij opgelopen. Terwijl Drost met veel lawaai zijn koffie slurpte, begon Bijl man: „Wel knaap, ofschoon 't in je bovenkamer nog wel niet ge heel rustig zal zijn, moeten we toch even een voorlopig rapport samenstellen van onze ondervin dingen." Zelf gaf; hiji een beknopt verslag van zijn eigen weder- varen in Nieuw Lido, waarna Drost op zijn beurt het avontuur in de kroeg rapporteerde. Einde lijk was hij gereed met stenogra feren en met een zucht van ver lichting wierp hij het potlood op tafel. „En onj bij jouw bevindingen te beginnen, Bijltje... zoek je iets achter die zo pas ontdekte vriend schap tussen de danseres en de beeldhouwer?" begon Drost de aantekeningen te bespreken. Bijlman 'haalde licht de sohou ders op. „Sylvia weet in ieder ge- val nu, dat ik 'haar verdenk, al- thans van medeplichtigheid, en dat ze méér weet dan ze los wil laten, heeft ze later toegegeven. De vraag is miu, wie ze de hand boven het hoofd houdt, en waarom ze dat doet! De wijze waarop ze haar woorden uitlegt die wij haar in de vooravond tegen Freddy hoorden zeggen, doet bij mij de vraag rijzen, of ze misschien weet, dat fhJj' de dader is, óf dat ze dit slechts vermoedt, óf... dat het hier werkelijk om een paar verdwenen oorknoppen gaat. In beide eerste gevallen houdt zij dus haar broer de hand 'boven het hoofd, maar dat zou dan tevens inhouden, dat wij het derde punt verwaarlozen, of om het anders te zeggen: ze heeft mi; een leugen op de mouw trachten te spelden. Doch ook dat mag ik niet te vlug aannemen! Als we punt 1 en 2 even verwaarlozen en ons alleen op punt 3 baseren dan vinden we hier een zeker ver band tussen de vriendschap Syl via Geerling en de vijandschap Freddy Geeriing. Luister maar eens hoeveel mogelijkheden zich openen. 'Haat Freddy de beeld houwer alleen maar om de vriendschap, die deze voor zijn zuster koestert? Is deze vriend schap wederzijds, of voor Sylvia gedwongen, omdat de beeldhou wer... iets van haar broer Freddy weet? Met andere woorden dus: accepteert Sylvia diens vriend schap terwille van haar broer? Een andere mogelijkheid: weet Freddy iets van de beeldhouwer, iets, wat hiji zijn zuster niet kan bijbrengen? Je 'ziet Drost: aan leiding genoeg om zijn haat jegens Geerling zó uit te druk ken, dat 'hij zijn zuster zelfs niet kan toestaan een paar oorknop pen van de beeldhouwer te dra gen en ze dus verdonkeremaant. Gevolg: ruzie tussen broer en zuster. Een andere vraag is, of Freddy zó verzot op juwelen is, dat zij zelfs de oorknoppen van zijn zuster steelt. Zusjelief be weert echter, dat broerlief er geen sikkepit om geeft, maar dat hij daarentegen besjokken is op al wat diamant of juweel is. Je ziet 't Drost... we kunnen zo wel in een kringetje blijven doorgaan. Ik kan de beeldhouwer vragen of hij Sylvia werkelijk een paar oor knopjes heeft gegeven. De man zal dan denkelijk bevestigend ant woorden, maar wat schiet ik er dan nog mee op? Geen snars im mers?... Hoofdzaak is voor mij de wetenschap, die hieruit kan voortvloeien, namelijk of Freddy en Geerling iets van elkaar weten en, of dat „iets" dan misschien betrekking heeft op de overval en de moord in de Kalfjeslaan. „Maar waar blijft dan het nut van je geheimzinnige ontdek king? Toen we In de vooravond het pension verlieten, was je zo uitgelaten en vrolijk als m'n tan te op Zondagmorgen. Je deed warempel nét, alsof je de dader al in je zak had en nü..." „Ho ho 'ho!' viel de ander hem in de rede. Dat heb ik niet ge zegd. Ik heb alleen doen uitko men, dat er iets ni»t klopte en dat ik door die ontdekking zo goed als zeker weet, wie behalve Sylvia minstens medeplichtig aan de moord en de overval is. Ik heb geen ogenblik beweerd, dat deze persoon tevens de dader moet zijn, waarde vriend! Van Ibeginaf aan heb ik mij gebaseerd een complot van minstens op drié personen en wel het drietal, dat ik die avond in de blauwe wagen zag zitten. Eén van hen is beslist Sylvia Snatoel, nummer twee is hoogst waarschijnlijk de geheimzinnige man zoals ji. hem dan noemt en nummer drie is nog de grote onbekende. Alvorens tot een arrestatie van Sylvia en nummer twee over te gaan, moet ik eerst weten wie deze onbekende is. Is of beter was dat misschien de Witte? Heel 'goed mogelijk, want het pos tuur van één mijner aanvallers in, de Kalfjeslaan komt overeen met dat van de Wittezaliger- Maar zolang ik hiervan niet over tuigd ben, moet ik nog naar num mer drie zoeken, snap je? Laten we eens aannemen, dat de Witte inderdlaad de derde man is, dan kan ik de geheimzinnige num mer twee nóg niets maken, om dat ik nogmaals herhaal ik dit, Drost ...omdat ik slechts kan afgaan op een paar woorden, die wie-weet misschien zelfs toe vallig zijn geuit. Aan die woor den alléén heb ik niets! Bewijzen en feiten moet ik hebben, en ver draaid, die héb ik niet! Bijlman zweeg even om een pijp aan te steken en vervolgde toen: „Veel zal misscien afhangen van 'trap- rapport, dat goochelaar Bak mij morgenochtend verstrekt. Ook met het oog op de moord op de Witte moeten alle alibi's uiterst nauwkeurig worden nagegaan, want óf de geheimzinnige num mer twee heeft beide moorden op z'n geweten, óf buiten hem heeft ook de grote onbekende nummer drie domicilie in het artistenpension. En... één van beiden is de dader!" (Wordt vervolgd) AXEL. Huwelijks-aangiften: 4 Maart. Willy C. van Waterschoot. 26 j. jm. (won. te Sas van Gent) en Hilda C. Cappendijk, 26 jd. 23 Maart. Willy R. C. de Loos, 22 j. jm.(won. te St. Jansteen) en Anna C. van den Bos, 18 j. jd. Huwelijks-voltr.: 4 Maart Hu- bregt J. Harte, 69 j. wedn. en Catharina F. van Maelsaeke, 42 j. jd. 8 Maart. Jacobus G. Buijze, 25 j. jm. en Lola Frablewicz, 24 j. jd. 9 Maart. Willem Dieleman, 24 j. jm. (won. te Biervliet) en Eli sabeth C. Wieles, 23 jd. 21 Mrt. Willy C. van Waterschoot, 26 j. jm. (won. te Sas van Gent) en Hil da C. Cappendijk, 26 j. jd. Geboren: 3 Maart. Nellie, d. van Christiaan van Bendegem en Neeltje van Arenthals. 5 Maart. Tanneke Christina, d. van Petrus F. Eekman en Maatje van de Vel de. 7 Maart. Stanny Arnold An gelina, z. van Antonius A. M. Gijssel en Juliëtte M. de Kever. 15 Maart. Adriaan, z. van Adriaan van Dixhoom en Catharina van Langevelde. 16 Maart. Comelis, z. van Gijsbregt Koekkoek en Cor nelia J. Hoogstraate. 26 Maart. Geertrui Magdalena, d. van Jan C. Bakker en Magdalena Bakker. 29 Maart. Miriam Emma Floren- tina en William Achiel Mathilde, d. en z. van Alphonsieus D. Lip pens en Juliette C. A. van Brit som. 31 Maart. Cornelia, d. van Jan W. Vercouteren en Judith Durinck; Catharina Maatje, d. van Cornelis H. Dieleman en Anna T. Meertens; Adriaan Jan, z. van Jan J. Kotvis en Catharina B. van de Wege. Overleden: 6 Maart. Francis- cus Noens, 78 j., weduwn. van Coleta de Brouwer. 10 Mrt. Mar- tinus Dieleman, 82 j., weduwn. van Anna Koster. 16 Maart. Eme- rentia Kindt, 83 j„ echtg. van Augustus A. Aerens. 19 Maart. Gerardus Michiel, 27 j„ z. van Theodorus J. Borghstijn en Ja- comina J. 't Gilde.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2