Staking te Amsterdam verloopt Het auto-ongeval te Het proces tegen de R. M.S.-'eiders WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- ea MAANSTANDEN Trampersoneel hervat het werk Chinese studenten mogen naar hun Amerika land terug De Koning van Denemarken sprak over Hans Christian Andersen DINSDAG 5 APRIL 1955 10e Jaargang No. 3424. Personeel gemeente-haveninrichtingen staakt door NOG GEEN VERBETE RING IN VERVOER. 2 doden, 7 zwaar- en 2 lichtgewonden in Mexicaanse trein in ravijn gestort Christelijke en Katholieke bonden vragen winkelslui ting op 30 April en 5 Mei De toestand in Het Verre Oosten Wapens op Cyprus ontdekt Scheepsbotsing in het Kanaal op onder op onder Apr. 5 6.08 19.19 17.47 5.02 6 6.05 19.21 18.59 5.18 Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande N ;ordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nó 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent Losse nrs 8 ct. DE VRUE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 15 ct; minimum p advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: B regels ƒ1,i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adm Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddag! 2 uur Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Het technisch en rijdend per soneel van de Amsterdamse tram, dat Maandagochtend met circa 1500 man in vergadering hijeen is geweest in Krasna- poisky, heeft daar om half elf in overgTote meerderheid op voorstel van de stakingscommis sie besloten het werk te hervat ten. Na afloop van de vergadering werd de pers het volgende com muniqué uitgereikt: „Het rijdend en technisch per soneel van het gemeentelijk ver voerbedrijf, bijeen op Maandag 4 April 1955 in „Krasnapolsky", heeft besloten het werk te her vatten. Bit de besprekingen, welke de commissie van het personeel mocht hebben met vertegenwoor digers van de aan het georgani seerd overleg deelnemende vak organisaties, is gebleken dat deze organisaties, zij het op ver schillende wijze, bereid zijn om te ijveren voor de verwezenlij king van onze eisen tot indeling in een hogere loonklas. Het personeel acht dit een grond om de staking op te hef fen. Het personeel brengt dank aan allen, in het bijzonder aan de Amsterdamse bevolking, voor de tijdens de staking verleende on dersteuning, zowel moreel als financieel." De staking, die Donderdag ochtend was uitgebroken, werd na 4% dag opgeheven. INTUSSEN SYMPATHIE STAKING ONDER BOUW VAKARBEIDERS IN DE SLOTERMEER. Op dat moment verscheen in de vergadering een bouwvakar beider, die bekend maakte, dat de bouwvakarbeiders in de Slo- teimeer en het Geuzenveld Maandagochtend een 24-uurs proteststaking hebben geprocla meerd en de werken hebben ver laten". dering de leden der gemeente reiniging voor, zich om één uur naar de betrokken afdelingen te begeven en zich te melden. Mochten de personeelschefs de mensen niet onmiddellijk aan het werk zetten en hen slechts registreren, dan zullen de perso neelsleden zich hieraan onder werpen, zo werd door de sta kingscommissie voorgesteld. De vergadering ging hiermee zon der één woord accoord. Men stelde evenwel de eis, „niet te werken onder toezicht van het militair apparaat". Blij ven de militairen aan de arbeid in de bedrijven, dan zal men niet aan het werk gaan. VERKLARING EN W. VAN B. „Wij zijn van mening, dat het stakingsrecht van de gemeente lijke werklieden is aangetast door het inzetten van militairen", zo sprak hij voor de microfoon. „Wij willen met onze staking on ze sympathie met het tramper soneel uiten en daarmee tevens voorkomen, dat men te weinig aandacht aan de eisen van het trampersoneel zal schenken. Wij hopen met onze proteststaking B. en W. duidelijk te maken, dat zq geen rancunemaatregelen mogen nemen tegen personeels leden van de tram, die bij de sta king vooraan hebben gestaan en dat zij de militaire chauffeurs van de bussen en trouwens ook het gehele militaire apparaat, dat bij andere bedrijven is ingescha keld, moeten terugtrekken." Ca. 400 bouwvakarbeiders in Slotermeer en Geuzenveld heb ben het werk verlaten. OOK PERSONEEL GE- MEENTEREINIGIN G WIL WERK HERVAT TEN. OP een vergadering van een 7 a 800 leden van de gemeente reiniging in gebouw „Bellevue" te Amsterdam is gisterochtend besloten, dat ook het personeel van de gemeentereiniging het werk zal hervatten nu bonafide vakbonden hebben toegezegd de gestelde eisen gezamenlijk in ge organiseerd overleg te bespre ken. Men besloot hiertoe nadat be richt was binnengekomen, dat het trampersoneel op dezelfde voorwaarden het werk zal her vatten. De woordvoerder van de 9 leden tellende stakingscommis sie, de heer W. Daemen, deelde aan de vergadering mee, dat wanneer het gemeentebestuur rechten van bepaalde personeels leden zou aantasten, dan zullen speciaal daarvoor in het leven geroepen comité's daartegen ten sterkste stelling nemen. De heer Daemen had vooraf een uitvoe rig overzicht gegeven van de stand van zaken en de „gewij zigde houding van het N.C.B.O. en de K.A.B.O." Hij riep de aan wezige leden van het N.V.V. op in de ledenvergadering van Maandagavond van het bestuur te eisen zich achter de eisen van de stakers te plaatsen. De commissie stelde ter verga- B. en W. van Amsterdam heb ben gistermiddag om 20 minuten voor één besloten, dat alle sta kers die zich na qén uur melden, indien zij niet behoren tot hen, die B. en W. niet wensen toe te laten tot de bedrijven toegang zullen hebben. Voor allen die zullen worden toegelaten, blijven de bepalingen van het ambtenarenreglement omtrent de toepassing van disci plinaire maatregelen tegen sta king van kracht. Bovenvermeld standpunt heeft volgens de verklaring van B. en W., de volledige instemming van de besturen der organisaties die aan het officiële georganiseerde overleg plegen deel te nemen. Stakers van publieke wer ken onder voorwaarden bereid werk te hervatten. Ook de 800 stakers van pu blieke werken hebben op een ver gadering besloten hunnerzijds de staking te beëindigen. Zij zullen zich hedenochtend om acht uur op hun werk melden. Zij hebben aan dit besluit de voorwaarde verbonden, dat het gemeentebestuur geen rancune maatregelen zal treffen. Voorts is besloten om aai) de minister van Binnenlandse Za ken en het gemeentebestuur een brief te sturen waarin wordt ge zegd, dat deze arbeiders op korte termijn tien procent loonsverho ging willen en dat zij protesteren tegen het inzetten van militairen. TRAMPERSONEEL MOET ZICH VANDAAG MEL DEN. Grote groepen conductrices, conducteurs en bestuurders hiel den zich gistermiddag op in de omgeving van de remise aan de Kromme Mijdrechtstraat. Men hield zich rustig. Twee agenten van politie re gelden het binnengaan in het kantoor waar de namen en de kraagnummers van het perso neel genoteerd werden en men de mededeling kreeg zich heden ochtend te melden. ENKELE LEDEN TRAM PERSONEEL GEWEIGERD. Alle leden van het stakings comité, die zich gistermiddag bij de remises aanmelden om het werk te hervatten, zijn terugge stuurd zonder dat hun namen en kraagnummers werden geno teerd. Hetzelfde geschiedde met en kele andere stakers, die geen ziting in het comité hebben. Hun werd medegedeeld, dat zij nog nader zouden horen welke beslissing de directie no pens hen zou treffen. VUILOPHAALDIENST FUNCTIONEERT. In de loop van gistermorgen is de vuilnisophaaldienst weer gaan functionneren. De ingeroe pen hulp van manschappen der aan- en afvoertroepen heeft dit mogelijk gemaakt. Alle 85 op haalwagens zijn uitgereden, elk met een chauffeur en twee z.g. handlangers. Ook de kranen etc. op de kaden waar de vuilniswa gens worden gelost zijn sedert gisterochtend door militairen bediend. Het ligt in de bedoeling op deze wijze voort te gaan zolang het gemeentelijke personeel van deze dienst dit werk niet heeft hervat. Van de zijde van het publiek wordt de vreugde over het feit dat het van het huisvuil wordt verlost o.m. getoond door het aanbieden van koffie etc. aan de militairen. ABVA WIL NIET BE MIDDELEN. Naar aanleiding van berichten over bemiddelingspogingen tus sen het stakerscomité en het ge meentebestuur via bonafide or ganisaties deelt het bestuur van de afdeling Amsterdam van de Algemene Bond van Ambtena ren (ABVA) mee, dat het zich distancieert van iedere bemidde lingspoging tussen het stakers comité en het gemeentebestuur. De voorzitter van deze N.V.V.- bond, de heer S. Bonn, deelde mee dat men deze staking be schouwt als een ondermijning van het gereglementeerd over leg tussen de overheid en de or ganisaties van overheidsperso neel. Hef stakerscomité heeft reeds verschillende pogingen in het werk gesteld het bestuur te be naderen doch tot dusver is het enige antwoord van de ABVA geweest: aan 't werk, zo deelde de heer Bonn mee. PERSONEEL GEMEENTE HAVEN- EN HANDELS INRICHTINGEN STAAKT DOOR. „Met grote meerderheid van stemmen heeft het personeel van de gemeente haven- en handels- inrichtingen vanmiddag besloten door te staken". Dit is medegedeeld door het stakingscomité van deze dienst na een besloten vergadering in gebouw „De Leeuw" te Amster dam. Voorts deelde men mede, dat het comité gistermiddag een onderhoud heeft gehad met de heer Baatenburg de Jong, welk onderhoud „een onbevredigend verloop heeft gehad". Het comité heeft op de daarna gehouden vergadering verslag uitgebracht van het onderhoud, waarna het besluit om door te staken is gevallen, naar men ons mededeelt mede „naar aanlei ding van de houding van B. en W. en de directie van de dienst jegens het personeel". Tenslotte deelde het comité mede, dat het personeel het werk wil hervat ten indien het gemeentebestuur geen rancunemaatregelen neemt. Hoewel dus gistermiddag al het personeel van het gemeente lijk vervoerbedrijf zich weer bij de garages en remises heeft ge meld, is de algemene noodtoe stand van het vervoer per tram en bus in geen enkel opzicht ver beterd. Maandag is in Djokja de be handeling van de rechtszaak tegen de R.M.S.-leiders voortge zet. Getuige Julius Tahya, thans werkzaam, bij de Caltex olie maatschappij vertelde de voorge schiedenis van de R. M. S.-bewe- 8ing- Tahya was voormalig luite nant-kolonel van de T.N.I. en voordien vertegenwoordiger van de deelstaat Oost-Indonesië in Djakarta, geaccrediteerd bij de Nederlandse regering en bij de republiek Indonesia, die in 1948 de staat Oost-Indonesië had er kend. Tahya herinnerde er in zijn getuigenverklaring aan, dat vele Ambonese militairen van het K.N.I.L. door de Japanners ge durende de Japanse bezetting van Indonesië in kampen wer den vastgehouden. Direct daar na werden zij ingezet bij de ge allieerde acties te Tarakan en Balikpapan. Velen van hen vroe gen zich af, of de tijd niet ge komen was voortaan over hun eigen toekomst zelf te beslissen, maar de snelle opeenvolging van de gebeurtenissen, gaf hun geen gelegenheid daarover rustig na te denken. Op de vraag van de rechter, wat zijn gevoelens waren, toen hij het bericht ontving van de proclamatie van de R. M. S„ ant woordde Tahya, dat dit gevoe lens van teleurstelling waren, „omdat daardoor was aange toond, dat Indonesië de wedloop om de ziel van de Ambonnezen had verloren". Hij vroeg zich vervolgens af, of de huidige In donesische leiders zich wel reali- Zondagavond om half tien is op de rijksweg Den HaagRot terdam ter hoogte van vliegveld Ypenburg een 4- of 5tal personen auto's op elkaar gebotst. De ge volgen waren verschrikkelijk. Twee der auto's reden met circa 60 km snelheid op het midden gedeelte der rijbaan recht op el kaar in en werden naar de weg gedeelten waairop zij aanvanke lijk hadden gereden, weggeslin gerd. Daar ramden zij andere wagens uit de files van beide zijden, of werden achterop aan gereden. Er zijn twee doden geborgen, de 31-jarige A. Veldhoen vam de Statenweg uit Rotterdam, wiens stoffelijk overschot werd overge bracht naar het lijkenhuisje van de begraafplaats te Rijswijk, en de 19-jarige mej. Van Heusden van de Middenweg in Amster dam die in het Hippolytus ge sticht te Delft aan de bekomen verwondingen overleed. In het Hippolytus gesticht te Delft werden drie zwaar gewonden opgenomen. Twee per sonen zijn vandaar na daar ver bonden te zijn, huiswaarts kun nen keren. In het oud- en nieuw gasthuis te Delft werden opge nomen 3 zwaargewonden, en in het ziekenhuis Zuidwal te Den Haag een veertien jarig meisje, dochtertje van een der zwaarge wonden die in het Hippolytus ge sticht te Delft is opgenomen. Hoewel men naar de toedracht nog een onderzoek instelt, wordt aangenomen, dat een der auto's zich voor passeren losmaakte uit een file, die in de richting Rot terdam reed, tezelfdertijd moet zich een wagen met hetzelfde doel hebben losgemaakt uit de file, die in de richting Den Haag reed. Een Belgische wagen reed aan de kop van laatst genoemde file. De beide wagens die tracht ten in te halen bij het passeren, reden op het middengedeelte der rijbaan op elkaar in. De Belgische wagen werd door de terzijde geworpen auto uit zijn file geramd, doch de inzitten den van deze Belgische wagen schijnen er nog vrijgoed afgeko men te zijn. Een hunner trachtte tenminste een uur later, hoewel nog zwaar onder de indruk van het ongeluk, alweer een lift te krijgen in de richting België. Toen wij kort na tien uur op de plaats van het ongeluk arri veerden, waren de wagens al ter zijde van de rijbaan gesleept. Van de auto's die elkaar in front ge troffen hadden, was de motor en bestuurscabine vrijwel geheel vernield. De rijbaan was bezaaid met glasscherven. De ambulance van Rijswijk en de G.G.D. vam Delft en Voorburg verzorgden en transporteerden de slachtoffers. Eerste hulp was verleend door employé's werkzaam op het vlieg veld Ypenburg, die ook politie én G.G.D. hadden gealarmeerd. Kraanwagens versleepten de autowrakken en de verkeerspo litie van Rijswijk had de handen vol om uit de wirwar van getrof fen wagens wijs te worden en het op dat moment zeer drukke verkeer op de rijksweg in goede banen te leiden. In het Hippolytus gesticht te Delft werden opgenomen: de 58- jarige P. Westerveld uit Rotter dam en de 28-jarige mevr. of mej. N. Westerveld, eveneens uit Rot terdam, die beiden een shock hadden bekomen en diverse hoofdwonden; benevens een ern stig gewonde vrouw, die mog niet kon worden gehoord en waarvan de naam nog niet bekend was. De 46-jarige J. Westerveld uit Rotterdam en de 55-jarige mevr. J. WesterveldKool, echtgenote van P. Westerveld, konden na verbonden te zijn, huiswaarts keren. In het oud- en nieuw gasthuis te Delft werd opgenomen de 53- jarige heer Gelderblom uit Rot terdam, die twee maanden gele den juist zijn vrouw had verloren. Hij heeft twee gebroken benen en een gebroken arm bekomen. Zijn veertien-jarig dochtertje, dat naast hem in de bestuurscabine had gezeten, was door een bur gerauto, die assistentie verleende, overgebracht naar ziekenhuis Zuidwal in Den Haag. Het meisje, dat een zware hersenschudding had bekomen, maar desondanks steeds naar haar vader vroeg, kon in de loop vam de avond nog worden ingelicht over diens op name te 'Delft. Verder werden in het oud- en nieuw gasthuis te Delft opgenomen de 52-jarige mevr. Convirus uit Rotterdam', die een gebroken elleboog en vrij ernstig rugletsel heeft opgelopen, en de 61-jarige Margaretha van Kersen uit Rotterdam, die hoofd wonden, een heupfractuur, een gebroken bovenbeen en een ge broken enkel heeft bekomen. Na de botsing scheen nog een motorrijder op de auto's te zijn ingereden. De aard- van zijn ver wondingen stond nog niet vast. seren, dat er op het ogenblik sprake is van een tweede wed loop, „die als prijs heeft, of wij al dan niet alsnog de ziel van de Ambonnezen voor ae Indonesi sche familie kunnen winnen. Het ,gaat daarbij niet om uiter lijkheden, maar om de innerlijke overtuiging van de Ambonnezen, dat zij als volk een plaats heb ben in het verband van Indone sië". Tahya noemde het des wege zeer belangrijk, dat de centrale regering maatregelen treft en een groot gebaar maakt „om de Molukkers ervan te over tuigen, dat de republiek Indone sië over .grote leiders beschikt, mannen van formaat en met een groot hart, opdat de Molukkers weten, dat hun plaats is temid den van de andere Indonesische rassen". De rechter stelde daarop de vraag, of naar Tahya's mening de doorslaggevende factor bij de R.M.S.-proclamatie een zeker ideaal was, of dat zij slechts het gevolg was van bepaalde invloe den, op een bepaald ogenblik aangewend. Tahya zei, dat in die dagen de Molukkers door ieder een konden worden beïnvloed, omdat zij volkomen „bingung" (de kluts kwijt) waren. Hij noemde als bewijs twee voorbeel den. Ten eerste het feit, dat toen hij met de betrokken militairen tijdens zijn bezoek aan Ambon had gesproken, vrijwel allen zich opgaven voor overgang naar de T.N.I.ten tweede de gebeurte nissen in Makassar, vlak voor de Andi Azis-affaire. Tahya zei, dat hij de dag voor de actie van Andi Azis in Makassar was. Hij merkte spanningen, verwarring en onge rustheid op, speciaal onder de Ambonnese leden van het K.N.I. L. Hij merkte tevens op, dat men van bepaalde zijde hen probeerde te beïnvloeden voor bepaalde po litieke doeleinden. Tahya was toen naar de regering van Oost- Indonesië gegaan en had gezegd niet te kunnen toestaan, „dat de jongens van het K.N.I.L. voor po litieke doeleinden zouden worden gebruikt, om daarna als vuil in de vuilnisbakken te worden ge worpen". Van de zijde van de re gering was hem verzekerd, dat de regering van Oost-Indonesië vóór de Verenigde Staten van Indone sië was. Tahya legde tenslotte er nog maals de nadruk op, dat de toe stand van de Molukken thans de zelfde is als die, welke in de eer ste maanden van 1950 bestond. Hij zei, dat de Molukkers stuur loos zijn. Er is zelfs geen gouver neur. Men heeft daar een leider nodig, die weet wat hij wil en die vooral niet weifelt. Zulk een lei der is daar nodig, omdat het een karakteristiek van de Ambonne zen is, dat zij niet opportunistisch zijn en daarom door dik en dun zullen vasthouden aan een een maal ingenomen standpunt, aan een eenmaal aanvaard principe. „Hoe mooi zou het zijn", aldus Tahya, „indien dit principe zou zijn het medestrijden voor de zaak van Indonesië". (Op 5 April 1950 begonnen in Ma kassar gevechten in het kampe ment van de kortgeleden naar de strijdkrachten van de Verenigde Staten in Indonesië overgegane compagnie van het voormalige K.N.I.L. „Abdul Azis". De Abdul Azis-compagnie bezette een aan tal gebouwen In een proclamatie zei Azis, dat de actie gevoerd werd met Indonesische man schappen, die zich hadden losge maakt van het K.N.I.L.-verband en „als vrije strijders optreden voor het behoud van de Negara Indonesia Timur" de deelstaat Oost-Indonesië. Ondanks uitdrukkelijke protes ten, aldus de proclamatie, en in strijd met de afspraak en on danks de belofte van de minister president en de minister van De fensie van de V.S.I. te Djakarta, werd zonder voorafgaande goed keuring van de regering van de Negara Indonesia Timur, beslo ten een T.N.I.-Apris-legermacht naar Makasar te zenden (onder commando van majoor Worang). Dit werd beschouwd als te zijn gericht op een snelle opheffing van de deelstaat Oost-Indonesië). 76 Chinese studenten, die zich op het ogenlblik in de V. S. bevin den en tegen wier repatriëring naar ommunistisch China de Amerikaanse autoriteiten zich tot dusver 'hebben verzet, mogen thans naar hun land terugkeren, aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. Het besluit stond geheel los van het lot van de Amerikaanse vliegers dn China, aldus de woordvoerder. Het betekende geen poging om het met com munistisch China „op een accoordje te gooien" wat betreft de vrijlating van de 15 Ameri kaanse vliegers en 41 Ameri kaanse burgers die in China vastgehouden worden. Reuter tekent hierbij aan, dat de communistische vertegen woordigers 'bij de onderhandelin gen in Genève vorig jaar Juni over de vrijlating van deze Ame rikanen, het verbod van de re patriëring van Chinees studen ten en de gevangenhouding van de Amerikanen met elkaar in verband brachten. De betrokken 76 Chinese stu denten hebben in de V. een opleiding genoten in de atoom wetenschap en andere techni sche vakken. Volgens New Yorkse radiobe richten zijn zes rijtuigen van een Mexicaanse passagierstrein, vol met vacantiegangers ter ge legenheid van Pasen, in een 70 meter diep ravijn gestort. Het ongeluk gebeurde Zondagavond nabij Guadalajara. Er zijn 13 mensen om het leven gekomen. Het aantal zwaarge wonden bedraagt acht; 76 perso nen hebben lichte verwondingen opgelopen. De Nederlandse Katholieke bond van administratief, verkopend en verzekeringspersoneel „Sint Franciscus van Assisie" en de Ne derlandse Christelijke beambten- bond, hebben zich tot de centrale werkgeversorganisaties in de de tailhandel gewend met het drin gend verzoek, alle invloed aan te wenden, opdat door sluiting van de winkels op 30 April en 5 Mei a.s. ook het winkelpersoneel in de gelegenheid wordt gesteld die dagen met de overige Nederland se bevolking te vieren. Aangezien verwacht mag wor den, dat het merendeel der Ne derlandse arbeidende bevolking, ingevolge het door de Stichting van de Arbeid gegeven advies ook op Zaterdag 30 April a.s. de ge hele dag vrij zal zijn, zijn de ge noemde organisaties van mening, dat in elk geval, een sluiting der winkels op 30 April na de middag mogelijk is. De Zuidkoreaanse ambassadeur in Washington, dr. Joe Tsjan Yang, heeft Zondag verklaard dat in het Verre-Oosten een oorlog op het punt staat uit te breken. Hij verklaarde in een televisie interview dat de Noordkoreaanse communisten 500 straaljagers klaar hebben in ondergrondse hangars op slechts acht minuten vliegen van Seoel, de hoofdstad van Zuid-Korea. In Limassol (Cyprus), bij een onbewoond huis in de buitenwij ken, is een geheime wapenopslag plaats ontdekt. De wapens, een grote hoeveelheid explosieven, ammunitie en handgranaten en naar men zegt zelfs machinege weren bevonden zich in een dro ge put. Zondag zijn in een tuin te Li massol eveneens wapens door de politie gevonden. Op de 150ste verjaardag van de geboorte van de Deense dich ter Hans Ghristian Andersen, heeft de koning van Denemarken, in tegenwoordigheid van de koningin van Denemarken in het geboortehuis van de dichter in Odense, een rede gehouden. De koning zei, dat het voor hem en de koningin' een groot genoe gen was deel te nemen aan die viering van de 150ste verjaardag van een van de grootste Deense zonen. En dat in het geboorte huis- van de dichter, teneinde hul de te brengen aan een landge noot, die de wereld een schat van sprookjes verschafte, die de ver beelding van mensen van alle leeftijden en alle nationaliteiten hebben geboeid. Het is niet alleen in Denemar ken, dat die geboortedag wordt herdacht, zo zei de koning, die vliering is er over de gehele we reld. Hij maakte van de gelegen heid gebruik oprechte en warme groeten te brengen van Dene marken en het Deense volk tot al degenen, die aan de viering deelnemen, waar zij zich ook mo gen bevinden. Hij herinnerde in het kort aan het leven van de dichter, dat in derdaad zelf een sprookje was. De hulde, die de wereld aan de Deense schrijver brengt, toont meer dan iets anders, hoe uni verseel diet werk van Andersen is, In tal van zijn sprookjes zijn er passages, -die een glimp van Denemarken geven en iets van de geest van ons land bekend maken, aldus de koning. Hij her innerde aan het sprookje van de sneeuwkoning en de spiegel van de duivel in dat sprookje. „In de wereld van vandaag zijn de splinters en stukjes van de spiegel van de duivel, vrees ik, nog aanwezig. Voor mij1 is een van de grootste kwaliteiten van de sprookjes van Andersen, dat zij de boosheid van die splinters laten zien en ons helpen er vanaf te komen". „Niet alleen de kinderen in vele landen worden door de sprookjes geboeid, maar, in al hun eenvoud en natuurlijkheid, openbaren zij ook aan de ouderen de algemene menselijke zwakheid en helpen zij ons die te begrijpen. Hans Christian Andersen maakt ons bewust van de schoonheid van kleine zowel als grote dingen in het leven". De koning zei tenslotte, dat hij en zijn landgenoten dankbaar zijn, dat de gehele beschaafde wereld met de Denen hulde brengt aan deze grote zoon van Denemarken. Maandag zijn op een afstand van ongeveer 25 mijl van Dover, in het Kanaal, het Liberiaanse stoomschip „Ocean Daphne" (7041 ton) en het Belgische schip „Marohovelette" (6639 ton) met elkaar in botsing geko men. Op de „Ocean Daphne", die midscheeps geraakt werd, ontstond brand, die echter spoe dig geblust kon worden. De pla ten werden boven de waterlijn ingedeukt en het schip liep ern stige averij op. Er onstond echter geen gevaar voor het schip. De „Marchovelette" had geen hulp nodig. De „Ocean Daphne" heeft koers gezet naar Antwerpen. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Aanhoudend zacht. Tijdelijk opklaringen maar plaatselijk ook enige lichte regen en hier en daar mist. Aanhoudend zacht weer. Overwegend matige wind tussen west en zuid. WOENSDAG 6 APRIL Breskens 1.22 1.47 Terneuzen 1.57 2.22 Hansweert 2.37 3.02 Walsoorden 2.47 3.12 ZON MAAN v m r m

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1