NEDERLAND-BELGIË 1-0 >enziiie die 11 kunt kopen Boven alles uit... IC A fi aroma! en m SUPER SHELL ZWEMMEN LEZERS die schrijven Een verdiende overwinning op de Beigen ARTHUR ELLIS OVER HET HANDS-GEVAL. What Zondacr 5 Timi gaat- dat kunt u tonen door l3.g d Juni wordt tG Gogs aan dGZG odï*ogd CGhoor fp frpvpn een wedstrijd gespeeld tussen het oproep genoor te geven. Zeeuws elftal en de Engelse prof- p. TELLEGEN. met Dat en Met Super Shell - super snel merkt U direct aan het optrekken rijden. Deze moderne brandstof schenkt elke motor (ook oude) zijn volledig vermogen. Meer rijgenot dus voor ieder, die tankt aan de pomp met de blauwe schelp. SHELL.tanken is KWALITEIT tanken I.C.A. uitsluitend in Shell Benzine! Alleen Shell Benzine voorkomt dan ook kortsluiting van de bougies en voortijdige ontsteking. Wij hebben hem eindelijk weer gegrond zou blijken. In een,' nieuw eens te pakken, een overwinning op de Belgen. Evenals in October 1953 te Rotterdam werd het een zege met het kleinst mogelijk verschil: 10. En zo maakten Zondag dus wederom 65.000 toe .schouwers in het afgestampte Olympische stadion een voetbal verrassing mee. Want een ver rassing mocht men dit resultaat na de jongste wijziging in het Nederlands elftal, toch wel noe men. In hun hart zullen vele supporters een gelijk spel tegen de rode duivels ongetwijfeld als een vurige wens hebben gekoes terd. Maar net als ten opzichte van de wedstrijd tegen de Denen, werden talloze voorspellingen ge logenstraft. Dit keer gelukkig in prettige zin. En dat versterkte in het vaderlandse legioen weer eens de opvatting, dat voetbal toch maar een onberekenbaar en: prachtig spel is. DE EERSTE HELFT. Aanvoerder Van Sdhijndel won de toss. Rik Coppens deed de af trap. Men kon van een interessante start spreken, want Nederland nam onmiddellijk het offensief, door middel van een /bekeken" pass van captain Van Sdhijndel. Roosenburg en De Harder ruk ten gevaarlijk op, maar de Bel gische linksachter Van Brandt en doelman Meert konden hen zij het wankelend met vereen de krachten afremmen. Coppens en zijn mannen ant woordden met het afdwingen van een overigens niets opleveren de hoekschop en al spoedig werd het duidelijk, dat de talent volle Belgische aanvalsleider het tegen onze technisch bekwame stopperspib Van der Hart niet ge makkelijk zou krijgen. De Am sterdammer versloeg de Ant werpse viskoper verscheidene malen in kop-duels en onderbrak koel enkele flitsende dribbels vah de Belg. Onze voorhoede attaqueerde bij zonder fel, waarbij, de sluwe TLm- menmans en de in zijn behendig heid somtijds briljante De Har der de initiatiefnemers waren. Nederland bleef licht in de meerderheid, waarbij evenwel de Belgische tegenaanvallen via Coppens een voortdurend gevaar opleverden'. Gevaarlijk waren ook de vrije trappen, die Van der Hart in zijn harde strijd met zijn ontoerekenbare tegenstander ver oorzaakte of die de handige Belg een enkele maal van de Engelse scheidsrechter Ellis „cadeau" kreeg. Dat nam niet weg, dat Oppen s, met zijn niet in alle op- zktoten zo gunstige reputatie, door de arbiter nauwlettend werd gade geslagen. En anders wel door het publiek, dat Van der Hart telkens luid toejuichte wan neer hij de gladde Antwerpenaar weer eens t vlug af was. „Open doekjes" waren er ook voor de 35-jarige Bertus de Har der, die met zijn „elastieken" be nen, zijn sprints en schijnbewe gingen, de Belgische rechtsach ter Dries soms aan de grens van wanhoop bracht. Met dat al ver loor Dries zijn bezinning niet ge heel en ook de „rots" Carré bleef onwrikbaar. Bijna alle vlotte, maar wel eens te doorzichtige Nederlandse combinaties werden afgebroken vóór zij gevaarlijk werden. Eigenlijk kwamen de Belgen pas in de 28ste minuut met een aanval van enige „inhoud". Die werd afgesloten met een solo-ren van linksbuiten Piters en een ge vaarlijk schot van linksbinnen Givard, dat De Munck echter met een tijgerachtige sprong be dwong. In de 36ste minuut begon het Nederlandse overwicht gestalte te krijgen. Toen De Harder van de rechtsbuitenplaats de bal sflherp voor het doel trok, kon Garré niets a.ndens doen dan cor ner koppen. Schaap nam de hoek schop. De 'bal wrerd weggewerkt, ddch de naar voren gekomen KSaassens zond hem terug met een venijnig, klimmend sdhot, rte,t via de lat over het doel van Meert sprong... In de 39ste minuut kwam de equipe-Van Schijndel overweldi gend in het geweer. Rechtshalf Waassens gaf de pass, die aan «en „switch" tussen De Harder «n Roosenburg vooraf ging. De Wneeker gaf in volle ren een fcrek- "al van halverwege de corner- vlag en Dillen knalde de bal In Miegende vaart onstuitbaar y-pMeert hoog in de touwen Teleurgesteld maar geenszins ontmoedigd sloegen de Belgen meteen fel terug. Maar Houf zag qjn eerste schot tot corner ver- Werken en zijn tweede keihard rtrast gaan. Veel te hoog was de daarop volgende kopbal va» Dil len, na een fnaaie pass van Tim mermans. Met een afgeslagen hoekschop op het Nederlandse doel eindigde de eerste helft. DE TWEEDE HELFT. De tweede helft gaf een onge veer gelijk spelbeeld te zien. Dat wil zeggen, dat het Nederlands elftal een lichte veldmeerderheid wist te handhaven, maar dat men voortdurend in onzekerheid 'Weef omtrent het eindresultaat door verrassende tegen-acties van de rode duivels. Nederland kreeg en miste ongetwijfeld de beste kansen. In de vijftiende minuut leek het er even op, dat de vrees voor 'n strafschop tegen Van der Hart persoonlijk duel met Coppens raakte hij op de rand van het strafschopgebied de bal met de hand. „Penalty", gonsde het door de rijen op de tribunes. Scheidsrechter Ellis had echter geconstateerd, dat Coppens onze stopper een fractie van een se conde tevoren, een duwtje im de rug had gegeven. Feitelijk was dus eerst een vrije schop (tegen Coppens) ten direct daarna de strafschop (tegen Van der Hart) veroorzaakt. De Engelsman zat een ogenblik met een probleem. Hij koos een tussenweg: vrije schop tegen Nederland, hetgeen een enorm gebrul van het publiek uitlokte. Het schot van Givard „smoorde" in de haag van Neder landse verdedigers. De Belgen trachtten daarna in gesloten gelederen de gelijkma ker te forceren. Een massale vreegdekreet klonk op in de 30ste minuut, toen een Van der Hart-Schaap-Roosenburg combinatie door Timmermans in moeilijke positie werd afgeslo ten met een schot als een blik semschicht. Duizenden sprongen juichend van hun zitplaatsen om dat het net duidelijk zichtbaar opbolde. Maar de bal was slechts in het zijnet terecht gekomen en de stand veranderde dus niet. De Belgen hervatten hun ver beten pogingen om de nul weg te schieten. Een fraaie mogelijkheid ging in de 41ste minuut voor hen verloren, al was dat een gevolg van het anticipatievenmogen van onze doelman De Munck. Het was de zoveelste vrije schop. Dit keer tegen Van der Hart. De tac ticus Houf nam de vrije trap met een /boogje" over de Nederland se „muur", waardoor de toesnel lende linkshalf Mees een schitte rende kopbal kon inzenden. De Munck, een ogenblik uit zijn ba lans, herstelde zich razendsnel en ving de bal met een sprong, die men ongeveer zou kunnen om schrijven als een „snoekduik in achterwaartse richting". Twee minuten vóór het einde ontsnapte het Belgische doel ter- - ----isc vuctuaiweusin a iu nauwemood aan doorboring, toen1 België B en Nederland B De Harder en Roosenburg de rode duivels-defensie uit positie speelden en Dillen voor het laatst in dit duel met zorg richtte. Rechtsback Dries, vlak voor de doellijn opduikend, sloeg echter de illusie van de Eindho- venaar aan scherven. De Engelse scheidsrechter Ar thur Ellis verklaarde het hands- geval met Van der Hart als volgt: „Laat ik voorop stellen, dat Cop pens en Van der Hart binnen het strafschopgebied stonden. Beiden sprongen naar de bal, waarbij Van der Hart zijn tegenstander een duw in de rug gaf. Niet ge oorloofd dus. Het gevolg: Cop pens gaf zijn tegenstander een stevige zet met een zeker achter deel van het lichaam. Niet ge oorloofd natuurlijk. Daarvan was weer het gevolg, dat Van der Hart de opspringende bal tegen de hand kreeg. Hands binnen het strafschopgebied'. De drie hande lingen geschiedden snel achter elkaar. Ik floot onmiddellijk, voor de eerste overtreding, dus voor de ongeoorloofde duw in de rug van Coppens. Ziedaar de verkla ring van de vrije schop voor de Belgen". Op de vraag of de scheidsrech ter het een faire wedstrijd vond, antwoordde de heer Ellis: „Het was inderdaad een faire kamp. De spelers traden zeer sportief op. Het doelpunt was een juweel tje. Tot een zeer hoog niveau steeg de ontmoeting echter niet. Als beste spelers in het Neder landse elftal waren doelman De Munck en stopper Van der Hart. Bij België viel mij linkshalf Mees op". LANG ZULLEN ZIJ LEVEN. 'Nog voor de wedstrijd was be gonnen, klonk uit de luidsprekers een boodschap voor de heer B. Geerding uit Amsterdam, die hem naar huis lokte! „De di rectie van het Olympisch stadion feliciteert u met de geboorte van een tweeling". Deze boodschap werd met gejuich van de toen reeds aanwezige tienduizenden begroet. Was het toevallig, dat 't muziekcorps „Apollo" uit Goor juist op dat moment het „Lang zullen zij leven", inzette? BELGIE B—NEDERLAND B 3—3. De voetbalwedstrijd tussen leigië B en Nederland B, ge speeld in het stadion van La Gan- toise, is in een gelijk spel geëin digd (33). Bij de rust hadden de Nederlanders een 03 voor sprong. Gedurende het eerste kwartier hadden de Belgen een licht veldoverwicht, dat zij echter niet in een doelpunt wisten uit te drukken. Het Nederlandse team geraakte langzamerhand beter ingespeeld en toog goed combinerend ten aanval. In de 31e minuut strafte rechtsbinnen Schouten een fout van stopper Dekoster af en knalde de bal on houdbaar voor doelman Delhasse in de touwen (0—1). Daarmee be gon een specifiek „Hollands kwartiertje", waarin de aanval len in onafgebroken golven op 't Belgische doel werden gericht en waarin Schouten een magnifieke „hat trick" verrichtte, door aan zijn eerste doelpunt er twee toe te voegen, n.l. in de 38e en in de 39e min. Kort voor de pauze kwamen de hoofden van onze rechtshalf Steenbergen en de Belgische rechtsbuiten Jacque- mijns op pijnlijke wijze tegeh el kaar. Steenbergen moest worden vervangen door Claus. Direct na de hervatting herna men de Nederlanders het initia tief, maar zij behielden dat niet en het duurde niet lang, of het doel van Van de Land werd hevig bestooktdoor linksbinnen Bee- rens. Een van zijn schoten stuitte af op het been van een verdedi ger, maar rechtsbinnen Bollen ving de bal op en plaatste deze (in de derde minuut) langs Van de Land (13). Hoewel de Ne derlanders nog enige tijd beter voetbal bleven demonstreren, kwamen de gevaarlijkste aanval len van de Belgen. Een kopbal van middenvoor Willems raakte de lat. Tot een kwartier voor het einde zag het er naar uit, dat de Nederlandse zege vast stond. Toen begonnen de Belgen een verwoed slotoffensief, dat in de 38e min. resulteerde in een ver rassende kopbal van linksbuiten Platteau, die Van de Land kans loos liet (23). Drt succes inspi reerde de gastheren tot een laat ste krachtinspanning, welke vijf minuten later tot de gelijkmaker leidde. Bollen rondde een center van Jacquemijns op de enig juis te wijze af (33). Nederland-België (jeugd) 0-2. De jeugdwedstrijd Nederland- België, welke op het sportpark Rozenoord te Bergen op Zoom is gespeeld, is in een alleszins ver diende Belgische zege geëindigd. Reeds na drie minuten namen de Belgen door linksbinnen Van der Borre de leiding terwijl in de 25e minuut rechtsbinnen Gybels de stand op 02 bracht. De Belgen die het beste deel van het spel hadden, bleven ook daarna in de meerderheid en keeper Feijt kreeg heel wat schoten te ver werken, hetgeen hem echter best was toevertrouwd. In de tweede helft speelden de Nederlanders wat doortastender, maar over het algemeen schoten zij bij onze zuiderburen te kort. Het spel was in de tweede helft iets meer verdeeld, maar het meeste gevaar ontstond toch voor het Nederlandse doel waar de backs onvoldoende ruimden. Na een kwartier wist linksbinnen Bo- veniers het net te vinden, maar de scheidsrechter floot op hetzelf de ogenblik terecht voor hands. Toch kreeg Nederland nog een kans om tegen de scoren. 15 Mi nuten voor het einde namelijk was bij een schot van Boveniers de Belgische doelman Dignef reeds verslagen, doch de bal stuitte tegen de paal terug in het veld. De Nederlandse ploeg stelde als geheel teleur, en hield bijzon der weinig beloften voor de toe komst in. De verdediging bleef onder de maat behoudens doel man Feijt, die mogelijk aan het tweede doelpunt wel enige schuld had maar verder uitstekende din gen heeft gedaan en onze jeugd voor een grotere nederlaag heeft behoed. De meer dan 10.000 toeschou wers, die het mooie stadion om zoomden, zullen niet veel goede herinneringen aan deze jeugd wedstrijd in Bergen op Zoom be waren. FRANKRIJK—ZWEDEN De voetbalwedstrijd 2—0. tussen Frankrijk en Zweden, welke in Parijs is gespeeld, is met 20 door Frankrijk gewonnen. Bij de rust leidden de gastheren met 1—0. UITSLAGEN 2 APRIL. EERSTE KLASSE A. LongaLeeu v/arden 22; VeendamNAC 11; Go Ahead MVV 1—3. EERSTE KLASSE B. RigtersbleekHeracles 11: WageningenElinkwijk 30. EERSTE KLASSE C. NOAD—NEC 0—0; EBOH—Lim- burgia 33. EERSTE KLASSE D. Be QuickDe Volewijckers 30; V riendschappelijk RotterdamAantwerpen 30; Noord HollandZwaluwen 01. ONDERAFDELING ZEELAND. EERSTE KLASSE. MevoVCK 21; Tern. Boys Wolfaartsdijk 50; Wemeldin- geArnemuiden 25; Nieuw- dorpColpl. Boys 21; Krabben- dijkeRillandia uitg. TWEEDE KLASSE E. HoekSpui 26; Driewegen— Zaamslag uitg. EERSTE KLASSE. Term Boys-Wolfaartsdijk 50. Een heerlijk zonnetje had vele sportliefhebbers naar het Weste- club Folkestone FC. Aan de voor avond van deze wedstrijd, op Za terdag 4 Juni, spelen te Hulst een Zeeuws B-elftal en het reserve elftal van Folkestone tegen el kaar. lijk Eolwerk gelokt om getuige te zijn van de wedstrijd tussen kop loper en hekkensluiter. De Kraker trapte af en direct zaten de Boys voor het doel der bezoekers. Wolfaartsdijk ruimde met verre trappen, waaruit ech ter geen aanval kon worden op gebouwd. In de 9 min. doelpuntte De Kraker, doch dit werd gean nuleerd wegens buitenspel. Een onverwachts schot van de links binnen der gasten belandde tegen de paal. De aanvallen van de Boys strandden vele malen op de buitenspelval van Wolfaartsdijk. Er waren 34 min. gespeeld toen Smallegange doorbrak. Een der achterspelers van de gasten maakte hands, waarna Hakvoort uit de toegekende strafschop de score opende (10). In deze stand kwam voor de rust geen wijziging meer, al kregen de be zoekers nog een kans om gelijk te maken, maar de rechtsbinnen schoot over. Na de rust waren de Boys be duidend sterker en reeds in de le minuut schoot Dees in het zijnet. Even later wist Sam Meertens, die een zeer goede wedstrijd speelde, een zeker schijnend doel punt nog uit het doel te koppen. De voorwaartsen van de Boys waren slecht op schot en menige mooie kans ging verloren. In de 10e min. ving Hakvoort de bal op en schoot laag in (20). 2 Min. later was het door Dees 3—0 na goed afgeven van Van Waes. Ha melink bracht twee mooie kansen om zeep. Na 23 min. deed De Kraker het beter (40). De be zoekers bleven volhouden, maar doelman Dees gaf niet thuis. In de 32e min. glipte Dees door de verdediging en omspeelde de WEER EEN WERELDRECORD VOOR MARY KOK. De twee 14-jarige Hilversumse zwemstertjas Atie Voortxij en Mary Kok zijn er in geslaagd de 100 yards vlinderslag te zwem men beneden de tijd van 1 min. 9 sec., welke door de F.I.N.A. als limiet tot vestiging van het we reldrecord op dit nummer was gesteld. Als eerste ging Atie Voorbij te water, die de afstand in 1 min. 7.6 sec. aflegde en daartmee dus wereldrecordhoudster was gewor den. Niet *voor lang evenwel, want enkele minuten later start te Mary Kok, die tot 1 min. 6.1 sec. kwam. HET KONINGIN WILHELMINA FONDS. De naam die hierboven staat spreekt voor zichzelf. Zij staat voor de kankerbestrijding hier in Nederland en herinnert ons volk aan het Koninklijk initiatief van toen nog Koningin Wilhelmina. De afdeling Terneuzen van de ze vereniging roept alle belang stellenden in haar doelstelling op voor Dinsdag 5 April naar het Concertgebouw waar in de eerste plaats Dr Dorrepaal een voor dracht zal houden over de kan ker en waar vervolgens een film zal worden vertoond, die de kan ker en haar bestrijding in aan grijpende beelden onder de aan dacht brengt. Dit zijn twee programmapun ten die stellig reden zullen zijn dat de zaal volloopt, temeer daar de toegang kosteloos is. Aan deze avond wordt ook me dewerking verleend door onze plaatselijke Harmonie. U zult ook wel begrijpen dat - rwij gaarne zullen zien dat U hd doelman (5—0). In de resterende wordt (contributie 2,50 of meer, tijd noteerden wij nog een schot per jaar) of contribuant 1, tegen de onderkant van de lat per jaar) maar dat zullen wij op van Den Hamer en een afgekeurd deze avond nog wel eens zeggen. Hoofdzaak is dat U allen toont dat de bestrijding van deze afgrij selijke ziekte ook U ter harte doelpunt van Dees. Zeeuws B-elftal speelt te Hulst. OOOóooooOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO De kwaliteit van Van Nelle's tabak springt ALTIJD boven alles uit. i Halfzware PITTIG

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 3