De staking in Amsterdam 40-tal m doden bi] brand Belgisch dorp Interview van „Prawda met Faure De bootdiensten Schelde over de Wester- „Le Soir" over de Belgische schoolkwestie Merkwaardige Aprilgrap ZON- en MAANSTANDEN WEERSVERWACHTING HOOGWATER MAANDAG 4 APRIL 1955 10e Jaargang No. 3423. salons „robert* MAN DOOR TREIN GEGREPEN EN GEDOOD. Plan voor de Zweedse luchtbescherming op onder op onder Apr. r m Kwestie-Cyprus opnieuw voor de Verenigde Naties Berichten over voedsel schaarste in Oost-Duitsiand Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande N;ordstraat 55-57 Terneuzen Bedactie-adres Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand ƒ1,80; per week 43 cent Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm 15 ct.. minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—I iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: AOrm Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 «ut Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur Het gemeentebestuur van Am sterdam heeft Zaterdagmorgen de volgende verklaring uitgege ven: „Burgemeester en wethouders delen mede, dat helaas de staking hij enkele gemeentelijke diensten en bedrijven opnieuw is uitge broken en tot andere is uitge breid; o.a. is bij de wester- en zui- d es-gasfabriek het werk neerge legd. Gasvoorziening ernstig bedreigd. Be gasvoorziening zal ernstig worden gestoord. Indien geen nienw gas wordt bereid, zal de gasvoorziening worden stopgezet. >I«n zorge, dat alle gaskranen goed worden gesloten. Maatregelen worden genomen om de ziekenhuizen en dergelijke inrichtingen alle hulp te verle nen. Veldkeukens zullen zo nodig worden ingeschakeld. Burgemeester en wethouders delen voorts mede, dat een groot aantal reserve chauffeurs ter be schikking is om zo spoedig moge lijk op de bussen van het ge meentevervoerbedrijf te worden ingezet. Hulpkrachten zijn aangevraagd «>ra voor zover nodig tech nische hulp te verlenen. B. W. hebben met de verte genwoordigers van de organisa tie» van gemeentepersoneel, die, niet achter de staking staan, be sprekingen gevoerd. Br zullen na hervatting van de arbeid onderhandelingen met de organisaties langs de normale kanalen plaats vinden. B. W. geven geen gehoor aan delegaties van stakers, die niet de vakorganisaties vertegen woordigen". W. kenbaar zal worden gemaakt, dat men binnen veertien dagen resultaten wil zien over de onder handelingen over de herclassifi- catie, die de eis vormt van het actiecomité van de stakers. In dien dit niet het geval is wil men zich zo werd verder besloten over veertien dagen op verder te nemen stampen beraden. Gemeentebestuur gaat niet in op de voorwaarden. Van de zijde van het gemeente bestuur verneemt het A.N.P., dat men niet ingaat op de bovenge noemde werkhervatting onder de gestelde voorwaarden. Deel van verenpersoneel meldt zich weer. Op een' vergadering van staken de en niet-staikende leden van 't personeel der veren is Zondag middag besloten zich onverwijld te melden bij de personeelschef op stijger 1 aan de De R-uyterka- de. Men zal dan vernemen, zo verwachtte men, welke diensten men met onmiddellijke ingang kon verrichten. Het betrof hier een veertigtal schippers en dek- kneohten, voor een deel leden van de Katholieke bond van over heidspersoneel en de Nederlands Christelijke lbond van overheids personeel. Het personeel van de gas fabrieken. Het personeel van de zuider en westergasfaibriek, (60 man bij elk bedrijf voor de normale Zon- dagdienst) hebben zich Zondag middag biji de bedrijven gemeld. Van de zijde van het gemeente bestuur vernam het A.N.P., dat hun namen werden genoteerd en hun werd medegedeeld, dat zij nader bericht zullen ontvangen wanneer zij weer aan het werk kunnen gaan. de instrumenten was als gevolg van de lage gasdruk wat ver traagd. Er was extra personeel in dienst en het eten werd uit de keuken snel rondgebracht naar de afdelingen. In het Burgerziekenhuis in Oost wordt eveneens gekookt op stoom, die geleverd wordt door eigen onafhankelijke krachtbron nen. De 75 a 80 bussen en de 40 a 45 trams, die Zondagmiddag voor het vervoer van het hoofdstede lijke publiek op straat zijn ge weest, werden bij> 't invallen van de duisternis terug naar de ga rages en de remisen geroepen. Hedenochtend om half zeven zullen zoveel tramstellen als be mand kunnen worden met de werkwilligen, die zich melden, met de dienst beginnen. (Advertentie.) kapper met liet aparte cactief markt 16 brouwerijstraat 9 terneuzen voor verzorgd kapwerk en ook voor betere toiletartikelen. Zondagmiddag omstreeks drie uur werd 100 meter voorbij de overweg te Meerssen in de rich ting Valkenburg de 76-jarige H. E. uit Maastricht door de electri sdhe trein- HeerlenMaastricht gegrepen en vrijwel op slag ge dood. Blijkens ooggetuigen is de man onder de draad langs de spoorlijn gekropen, vermoedelijk om zijn weg te bekorten. Dit werd hem noodlottig. Zondagmiddag omstreeks 18.30 uur is een hevige Ibrand uitgebro ken in de „Rioibisooop" in Scles- sin nabij Luik waarbij een veer tigtal personen om het leven zijn gekomen. De brand ontstond ach ter het doek en greep zó snel om zich -heen, dat een aantal bezoe kers er niet meer in slaagde weg te komen. Volgens Reuter be stond het merendeel van het pu bliek uit kinderen. De brand mam zulk een omvang aan dat de brandweer van ver scheidene omliggende gemeenten te hulp moest worden- geroepen. Volgens de politie, die bij de plaats des onheils was, waren sommige van de slachtoffers dusdanig verbrand dat zij niet meer konden worden geïdentifi ceerd. De stoffelijke resten van 39 de slachtoffers werden overge bracht naar een nabijliggende school, die snel voor dit doel m gereedheid' werd gebracht. Vol gens Belga zijn er in totaal slachtoffers gevallen. Het bioscoopgebouw stond in een oogwenk in lichterlaaie em de brandweerlieden konden niets anders meer doen dan de belen dende percelen beschermen. Van de zaal zelf bleven slechts zwart gerookte muren overeind staan. Toen de reddingsploegen het gebouw binnendrongen vonden zij nog slechts lijken. Men telde 39 slachtoffers. In de straat speelden zich gru welijke tonelen af. Familieleden van de slachtoffers, die dadelijk bij het uitbreken van de ramp waren toegelopen, moesten mach teloos toezien. Een tiental ge wonden, onder wie een man, en een vrouw, die er nog in geslaagd waren uit de vuurhaard te ont snappen, werd onmiddellijk eer ste hulp verleend. De gewonden werden in verschillende Luikse ziekenhuizen opgenomen Oproep van K.A.B.O. N.C.B.O. De besturen van de Katholieke bond van overheidspersoneel- (K.A.B.O.) en de Nederlandse Christelijke lbond van overheids personeel (N.C.B.O.) hebben zich met een oproep tot hun leden en tot een deel van de stakers ge richt, waarin zij hen ten laatste male opwekken, het verstand te gebruiken en zich onmiddellijk te melden bij de personeelschef van hun diensten. .Hervat het werk, dan kan het overleg met B. W., waarin uw betengen met kracht behandeld zullen worden, op gang komen", aldus de oproep van de (besturen van de K.A.B.O. en de N.C.B.O. Mislukte poging om centrale Hemweg in de staking te be trekken. Ongeveer 100 stakers van de gasfabrieken zijn Zatebdagmid- ?la® na hun vergadering naar de electrische centrale aan de Hem weg getrokken ten einde te trachten ook het .personeel van deze centrale tot staken te over reden. Maar zij vonden de poon te» hermetisch gesloten en kre gen geen toegang tot het terrein Ziekenhuizen namen voor zorgsmaatregelen. De toestand in het grote com plex gebouwen van het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam was Zondagavond door het bijna ge heel uitvallen van de gasvoorzie ning niet hopeloos, doordat de technische diensten alle voor zorgsmaatregelen hadden geno men om direct op electriciteit te kunnen overschakelen, indien de toevoer van gas onverhoopt ge heel zou ophouden. In het Binnengasthuis heeft men slechts met minimale onge makken te kampen. Er wordt daar gekookt met behulp van de stoom van de centrale verwar ming. Alleen het uitkoken van De „Prawda", het blad van de Sowjetrussische communistische partij, heeft Vrijdag een interview met de Franse premier, Edgar Fanre, gepubliceerd, waarin deze zich uitspreekt voor een confe rentie van de grote vier, Enge land, Frankrijk, de Sowjet-Unie en de V.S., met zekere waarbor gen- Faure noemde, aldus het blad, de jongste uitspraak van maar schalk Boelganin, de Sowjet-pre- mier, ten gunste van viermo- gendhedewbesprekingen, een „zeer belangrijk positief feit". Faure voegde hieraan toe: „Uk ben van mening, dat de verminde ring der internationale spanning voornamelijk afhangt van de ge meenschappelijke inspanning van alle betrokken mogendheden, waarbij rekening wordt gehou den met de gerechtvaardigde ei sen: t. a. v. de veilighied van elk dezer mogendheden. Ik zou graag zien, dat onderhandelin gen in deze geest tot stand ko men. Indien deze voorwaarde in acht wordt genomen, kunnen zij vruchten dragen." „Deze onderhandelingen zou den gemakkelijker gemaakt kun nen worden door een ontspan ning in de betrekkingen tussen de Sowjet-Unie en de V. S. In dit verband ben ik -blij, dat maar schalk Boelganin een gunstige commentaar leverde op presi dent Eisenhowers jongste ver klaring." De jongste gebeurtenissen had den Faure's overtuiging, dat er „geen belemmeringen voor de gunstige ontwikkeling der Frans- Sowjetrussiséhe betrekkingen zijn", niet gewijzigd. 'Hij zei, dat naar zijn mening de ratificatie van de Parijse over eenkomsten door het Franse par lement „geheel en al verenigbaar is met Frankrijks contractuele verplichtingen ten opzichte van zowel de Sowjet-Unie als Groot- Brittanië". „I-k ben vastbesloten bij te dra gen tot de ontwikkeling van eco nomische en culturele banden, die in het -belang zijn van beide landen en bijdragen tot beter wederzijds begrip tussen onze landen, die hoe verschillend zij ook zijn, niet alles kunnen ver geten wat hen in het jongste ver leden heeft verenigd". In een commentaar op de woor den van Faure verklaart de „Prawda", dat de Franse rege ring in-plaats van een .gemeen schappelijke inspanning van alle betrokken mogendheden" de tac tiek van „eenzijdige overeenkom sten van de ene groep van staten tegen andere staten" prefereert De Parijse overeenkomsten ko men niet alleen niet overeen met de „gerechtvaardige eisen van veiligheid" der Duitse buurlan den, maar ondermijnen zelfs hun veiligheid, aldus het -blad. „Op grond van de Parijse over eenkomsten wordt Frankrijk een bondgenoot van het Duitse mili tarisme, in de strijd waartegen de Sowjet-Unie en Frankrijk in het jongste verleden verenigd waren. De Sowjet-Unie kan niet toestaan, dat het Frans-Sowjet- russisch (vriendsehaps) verdrag (van 1944) zou dienen als rook gordijn, waardoor sommige Fran se kringen de waarheid omtrent Frankrijks veranderde interna tionale positie voor het pulbliek kunnen verbergen en waardoor zij hun politiek van herbewape ning van West-Duitsland kunnen maskeren", aldus de „Prawda". In een hoofdartiekel zegt de „Prawda", dat de regeringe-n van Frankrijk en Engeland, die „de bondgenoten van de milita risten in West-Duitsland zijn ge worden, de gehele verantwoorde lijkheid voor de annulering van de Frans-Sowjetrussische en Brits-Sowjetrussische verdragen op zich nemen een annulering die na de ratificatie van de Pa rijse verdragen onvermijdelijk wordt". Stockholm en alle andere gro te steden in Zweden zullen, vol gens een nieuw -plain voof -de burgerlijke verdediging ingeval van oorlog vrijlwel geiheel wor den ontruimd. Evacuatie op grote schaal vormt, aldus hef rappor -, de enige manier om aan een aanval met -atoomwa pens het hoofd' te bieden. Van de 770.000 inwoners van de hoofdstad dienen er slechts 50.000 te blijven voor het hand- harven iv-an de belangrijkste diensten. -De achterblijvers zul len in geweldige schuilkelders in het centrum -van de stad, dat op rotsen is gebouwd, leven en werken. KLEIN GRENSVERKEER NEDERLANDBEIXHE. Enige tijd na de inwerkingtre ding van, de overeenkomst van 23 Maart 1953 inzake de libera lisatie van het Nederlands-Bel gisch klein grensverkeer zijn WJ de bewoners van de Nederlands- Belgische grensstreek -bezwaren tegen de inhoud van deze over eenkomst gerezen. De bezwaren waren gênant tegen het feit, dat overschrijding van de grens buiten de grenspos ten om slechts geoorloofd is van zonsopgang tot zonsondergang. Dit noodzaakte personen, die na zonsondergang de grens moes ten passeren, tot vaak grote om wegen om via een grenspost we- derom op Nederlands grondige- bied te komen. Een voorlopige voorziening werd daarop met de Belgische re gering getroffen. Teneinde echter deze moeilijk heden definitief op te heffen, is thans met de Belgische regering een nadere overeenkomst geslo ten, -waarin wordt bepaald, dat overschrijding van de grens bui ten de grensposten- om geduren de het gehele etmaal is geoor- De minister van Buitenlandse Zaken en de minister zonder por tefeuille hébben de tekst van de nota's houdende deze overeen komst aan de Eerste Kamer voor gelegd. VERGADERING VAN E.V.G. TE ROTTERDAM. In Odeon te Rotterdam is Vrij dagavond door de E.V.C. een ver gadering belegd voor de tram mannen. Deze werd van belang geacht in verband met de staking in Amsterdam en een mogelijk gelijksoortige actie in de Maas stad- Zover is het echter niet ge komen. Ter vergadering bevon den zich ongeveer 75 personen, van wie er slechts een kleine der tig traramensen waren. Er is ad- haesie en geldelijke steun voor de staking in Amsterdam ge vraagd. De vergadering verliep rustig, zonder dat er verder iets gebeurde. Marine ingeschakeld op gasfabrieken. Zondagmorgen ara tien uur is bij de zuider- en de westergasfa briek personeel en kader van de teehnische opleiding der Kon. ma rine, hoofdzakelijk machinisten, uit Amsterdam begonnen om de gasvoorziening weer op gang te brengen. Bij elke gasfabriek is een ploeg van 24 man aan het werk gegaan. Zondagmiddag van 12 uur tot half 2 was de gasdruk verhoogd. Daarna was echter weer de uiter ste zuinigheid geboden en die nen de gaskranen te worden af gesloten. Arbeiders gasfabrieken wil len onder voorwaarden werk hervatten. De arbeiders van de gasfabrie ken te Amsterdam hebben op 'n aan bet eind van de Zondagmor gen gehouden vergadering beslo ten weer aan het werk te gaan, zodra de militaire bezetting van de zuider- emi westergasfabriek wordt terug getrokken. De stakers besloten de directie van het gemeentelijk energie be drijf onmiddellijk van dit besluit op de hoogte te stellen. Het besluit tot werkhervatting werd genomen onder voorwaar de, dat aan het college van B. De directeur van de provinciale stoombootdiensten in Zeeland, mr J. L. Nieuwenhuis, heeft een de zer dagen medegedeeld, dat niet verwacht kan worden, dat de bootdiensten over de Wester- schelde, met name die van Bres- kensVlissingen, dit jaar de sei- zoendrakte beter zal kunnen ver werken dan vorige jaren. Deze mededeling heeft in Zeeuwse kringen welke met vreemdelingenverkeer en ver voer te maken hebben, ongerust heid verwekt. De laatste tijd werd de verwachting uitgespro ken, dat dit seizoen de situatie gunstiger zou zijn, doch het blijkt nu dat nog langer wachttijden niet uitgesloten moeten worden ZON MAAN v.iri 4 6.10 19.18 16.35 4.45 5 6.08 19.19 17.47 5.02 6 6.05 19.21 18.59 5.18 ERNSTIG AUTO-ONGELUK OP RIJKSWEG DEN HAAG—ROTTERDAM Zondagavond' omstreeks half tien is op de rijksweg Den Haag Rotterdam een ernstig auto-on geluk gebeurd. Tot nu toe zijp er twee doden gébongen uit de rava ge, die ontstond na het auto-on geluk nabij de ingang van het vliegveld Ypenburg. De doden zijn de 31-jarige heer A. V. uit Rotterdam en mejuff. Van H. uit Amsterdam. Voorzover tot nu toe bekend zijn er 8 gewonden, waar van een aantal ernstig gewond. Behalve door de ambulances van Delft, Voorburg en Rijswijk, werd assistentie verleend door kraanwagens en- een inspectiewa gen van de wegenwacht. Perso neel van het vliegveld Ypenburg hielp ook bij- de eerste hulpverle ning. geacht, omdat, door het uitvallen van een ponton, geen reserveboot zal kunnen worden ingelast. Het vorig jaar was het gedurende het zomerseizoen wel gebeurd dat bussen met vreemdelingen uit België en Frankrijk drie tot vier uren moesten wachten voor zij konden worden overgezet. Men vreest, dat als geen verbetering Intreedt, de organisatoren van bustochten Zeeland niet meer zullen aandoen. De organisaties van vreemdelingenverkeer en het verkeer op de weg hebben reeds contact opgenomen met de pro vinciale en landelijke overheid om maatregelen te nemen waar door stagnaties als bovenbedoeld in het a.s. vacantieseizoen kunnen worden voorkomen, althans zo veel mogelijk wordt beperkt. In verband met dit alles heeft de vereniging „Handelsbelang" te Middelburg zich met een adres tot de minister van Verkeer en Waterstaat gewend. Daarin wordt o.m. opgemerkt, dat de si tuatie op de lijn Vlissingen— Breskens reeds vanaf de bevrij ding zorgwekkend is geweest. De capaciteit van het veer is onvol doende en de toestand wordt elk jaar erger. Dit alles veroorzaakt grote schade aan de Middelburg se zakenwereld, terwijl de lange wachttijden in het seizoen de bus ondernemers en de particulieren er vaak van terughouden reizen naar Midden-Zeeland te onderne men. Reizen, die reeds zijn begon nen, worden gewijzigd hetgeen ten gevolge heeft, dat bestelde maaltijden en besproken logies- ruimten op het laatste ogenblik vaak worden afgezegd. „Gezien de zeer grote belangen die hier op het spel staan, lijkt het ons absoluut noodzakelijk, dat onmid dellijk alle maatregelen worden getroffen om nog verbeteringen aan te brengen voor het komende «eizoen. Indien direct de handen in elkaar worden geslagen, lijkt het ons zeer zeker mogelijk, dat de alsnog in België te huur zijnde veerboot deze zomer wordt inge zet en dat maatregelen worden getroffen om een derde boot deze zo-mer op het veer Vlissingen Breskens in te zetten", zo zegt het adres. Ook andere organisaties, w.o de stichting Nieuw Walcheren' en de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse eilan den, zijn druk bezig met een ac tie om te voorkomen, dat het de ze zomer op de Westerschelde een chaotische toestand zal worden. Rat dagblad ,Le Soir" schrijft met betréklking tot de tonelen, die zich de laa.-ste dagen in de Belgische Kamer en Senaat hébben afgespeeld naar aanlei ding van de schoolkwestiehet' ^volgende: „Verzekerd jwordt dat he groeien der bladeren een be paalde invloed uitoefent op het zenutwsestel van sommige per sonen en bij hen een toestand van voortdurende opgewonden heid verwekt. Wanneer men naar de gedragingen van onze parletmen! .sleden mag oordelen dan ondergaan dieze op het ogenblik zeer zéker dé invloed van de ontluikende lente. Ge schreeuw, gest-atmp, gebrul, bele kalmte, bedachtzaamheid en be leefdheid tijdens de discussie der problemen. „Zoals de gang (van zaken thans is, zo -besluit het blad, is men geneigd zich scharen achter het kamerlid dat enige tijd geleden een ver hoging van zijn parlementaire vergoeding motiveerde met de opmerking dat de functie van parlementslid een ware honden baan betékent". Veldmaarschalk Alexander Pa pagos, de Griekse premier, heeft verklaard, dat Griekenland de digingen aan het adres van de Kwestie-Cyprus opnieuw aan de tegenstander, slaan met deksel j verenigde Naties zal voorleggen van hun bureau, dreigementen to; hand'tlastelijkheden te zui len overgaan: dit is de dagelijik se bezigheid igeworden van de genein, die het land een voet-, beeld zouden moeten geven van Vrijjdfjgochi lend is melding gemaakt van het feit, dat er een drieling zou zijn geboren in Schiedam. Dit bericht waa het resiultaat van een goed over dachte Aprilgrap. In een Schie dams gelzin was dels morgens vroeg een kind geboren. De kraamverzorgster, die hierbij behulpzaam was geweest, had het idee de verslaggever van een plaatselijke krant, welke om haar Aprilgrappen een zeke re vermaardheid had verwor ven, ook eens een poets te bak ken. In de haast zocht ze two andere babies, die ze enkele we ken tevoren 'ter wereld had hel pen brengen, bijeen en bracht ze naar de moeder van het pas geboren kind, wtaar ze (gedrieën in elan ledikantjie werden ge legd. Toen belde ze de krant cip. Daar zond men eerst een verspied,ar, indachtig het feit dat he1) 1 April was, maar deze kon niet anders dan constate ren dat er inderdaad een moe- tielr met drie babies te bed lag. Vervolgens werd er een foto graaf bijgehaald. Aldus kwam het bericht in de wereld. Later is gebleken, da-t het oudste kind vijf wéken was. De vader had hét zo goed gecamoufleerd, dat het niet zo -gemakkelijk te zien zou zijn gawees:1, zelfs niet voor een deskundige. Indien de ver loétoundilge vier babies had we ten op te scharrelen, zou ze met haar vijfling waarschijn lijk nog meer succes hebben gehad. WESTELIJKE „GROTE DRIE" WENSEN GEEN NEUTRAAL OOSTENRIJK. De Westelijke grote drie wen sen geen neutraal Oostenrijk als één van de voorwaarden voor 't terugtrekken der bezettingstroe pen en het sluiten van een Oos tenrijks vredesverdrag, zo ver neemt Reuter van diplomatieke zijde te Londeni. De Westelijke grote drie zijn het hierover eens geworden bij hun besprekingen van de laatste tijd over een mogelijke conferen tie met de Sowjet-Unie. Naar verwacht wordt zullen de Westelijke mogendheden één en ainder in een drie-mogend'heden- verklaring vastleggen nog vóór het vertrek van de Oostenrijkse kanselier, dr Raa-b. Verleden jaar heeft de alge mene vergadering der Verenigde Naties de kwestie van het zelfbe schikkingsrecht voor Cyprus, na een bespreking, voor onbepaalde tijd van de agenda afgevoerd). De premier verklaarde in Athe ne tegenover vertegenwoordigers van de Etihnargie van Cyprus (de leiding van de Grieks-Orthodoxe kerk op het eiland), dat zijn rege ring zal strijden tot de overwin ning, waarin wij geloven, zal zijn behaald. Binnenkort zal een Grieks verzoek om de kwestie op nieuw in behandeling te nemen aan het secretariaat der Verenig de Naties worden gezonden, al dus Papagos. Volgens honderden vluehtelin gen, die in de afgelopen dagen in West-Berlijn zijn aangekomen, is er in Qost-Duitsland een groeien de ontevredenheid' wegens voed selschaarste. De berichten, verzameld door geallieerde - functionarissen in West-Berlijn, spreken van een acuut ték-ort aan suiker, boter, meel en vetten, hoewel er nog geen aanduiding is, dat de maan delijkse toewijzingen voor de ge rantsoeneerde artikelen niet worden verstrekt. De meeste ge zinnen kopen echter niet-gerant- soeneerde artikelen bij om hun voedselpakket volledig te maken. Volgens de berichten der vluch telingen ist 't vormen van queues in voedselwinkels en, op markten iets normaals en vooral in de in dustriegébieden. HET VIEL NOG MEÈ. Op het s.s. „Ampenan" van de Kon. Rotterdamse LAoyd, dat op het ogenblik een reis maakt in de Java—New Yorfdijn. was van Singapore naar Amerika een Amerikaans echtpaar, Biddle ge heten, geboekt Het had vermeld „enige kleine huisdieren" bij zich te hebben. Bij het aan boord gaan bleek, dat de Amerikanen daaron der verstonden: een luipaard, eni ge casuarissen, tien apen, enkele leguanen, een serie slangen en een paar kooien met vogels. Aan boord zei men: het valt nog mee, nu ze de honderdjarige oli fant hebben thuisgelaten. FELLE UITSLAANDE BRAND IN HAAGSE UITGEVERIJ. Een bewoner van de 4 tot 5 m brede Hartogstraat in de Haagse binnenstad ontdekte Zaterdag middag omstreeks kwart voor twee, dat zware vlammen uit de bovenverdieping van het kantoor van de uitgeverij Van Stockum sloegen. Het vuur was zo hevig, dat enkele minuten later reeds het houtwerk van de voorgevel van het pakhuis aan de overkant vlam vatte. De Haagse brandweer rukte met groot materieel in zeer kor te tijd aan. Men begon dadelijk met drie stralen water te geven. Een slang werd over een ladder naar boven gebracht. De smalle straat maakte het bijna ondoen lijk om de grote auto-ladderwa gen bij het brandende pand te krijgen, doch door kunstig ma noeuvreren gelukte dit ten slotte. Toen kon men het vuur ook van de dakzijde af aanpakken. De rookontwikkeling was zeer groot. Vele brandweerlieden droegen róokmaskers. Omstreeks half drie had men de brand onder de knie. De kan toorinventaris en een grote voor raad boek en papier moesten op straat worden geworpen, voordat men de smeulingen in de muren en plafonds van het oude pand meester kon worden. De zeer aanzienlijke schade wordt ver moedelijk door verzekering ge dekt. De oorzaak van de brand is nog niet vastgesteld. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Maandagoch tend tot Maandagavond. Zuidwestelijke wind. Overwegend droog weer met nu en dan opklaringen. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets hogere. DINSDAG 5 APRIL. Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 0.44 1.19 1.59 2.09 1.11 1.46 2.26 2.36

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1