Uit de Provincie w m De blauwe auto Brigadier-rechercheur Verbiezen met pensioen. VUIPENNEN VOETBAL SCHAKEN Diploma-uitreiking Technische School Oostburg RANG Ve petsnapeiifuf, Pan demste tang. HC3 TERNEUZEN. AXEL. OOSTBURG. ZAAMSLAG. 35 Jaar politiedienst in Terneuzen mmmammm OVERSLAG. SLUISKIL. Frankrijk gaat groot passagiersschip bouwen"] Israël meldt grensincident. Engeland treedt toe tot Truks Iraaks verdrag. AGENDA HERV. ADVIESCOMMISSIE INZAKE HERVERKAVELING IN ZEELAND. Tijdens de provinciale kerkver gadering van de Ned. Herv. Kerk is een verzoek van de ring Bors- sele behandeld, waarin werd ge vraagd een provinciale kerkelijke commissie in het leven te roepen, die als adviescommissie kan op- Weden met betrekking tot de herverkaveling. liet gaat niet om een doublure van de commissies, die er reeds zijn, en waar men klachten kan indienen, maar om het geestelijk en kerkelijk aspect, dat de herkaveling heeft. Yoor het zitting nemen in deze ocramissie zullen worden uitge nodigd Ir. M. A. Geuze te Poort vliet, voorzitter van de Zeeuw- shbe Landbouw Maatschappij; J. .tw.ekk eb oom te Goes en J. Jon ker te Middelburg. Als praeses «erd benoemd Ds. F. S. Kloos terman te Vlissingen. Geslaagde uitvoering. De tweede opvoering van „De gouden kooi", gisteravond in het Ooncertgebouw door de toneel- gproep „Terneuzen" ten bate van «et Juliana ziekenhuis, is even als te Hoek een succes geworden. Namens de stichting „Protes- ♦antse ziekenzorg in Zws Vlaan deren" en de toneelgroep sprak (te P. v. d. Vlugt enkele woorden het begin der uitvoering. Spr. voas bijzonder getroffen door de wtjfee waarop men meeleeft, zo- wal roet de toneelgroep als met het Juliana ziekenhuis. Hierna werd voor een geheel jevulde zaal „De gouden kooi" opgevoerd. Tussen de bedrijven door werd een loterij gehouden iet bate van het noodaggregaat van het ziekenhuis, terwijl twee bekende Nederlandse fabrieken een verversing aanboden. Nieuwe buurt. Naast de bloemen- en Oranje- buurt heeft men thans in de Juidlandpolder er de dichters- buurt bijgekregen. De eerste straat in deze wijk is de Jacob Catsstraat, welke evenwijdig aan de Oranjestraat loopt. De overige straatnamen zijn: Betje Wolff- straat, Aagje Dekenstraat, Bella- mystraat, Consciencestraat, Gui- öq Gezellestraat en Stijn Streu- vsdstraat. Wellicht is het mogelijk onder de straatnaam tussen haakjes te verhielden van wanneer tot wan neer bijv. Jacob Cats leefde. De voorronde voor het landelijk jeogd-pianistenconcours. Evenals twee jaar geleden had in Zfeeuws-Vlaanderen een voor ronde plaats voor het vanwege de .Ned. Bond van Pianohandelaren te organiseren jeugd-pianisten- eornooi, dat in de Paasvacantie te Arnhem zal plaats hebben. De deelname hieraan is beperkt ?ot de leeftijdsgrenzen van 8 tot 14 jaar. De jeugdige solisten wer den gesplitst in afd. A en B, zulks mar gelang van de studietijd. Verder was er t.o.v. Zeeuws- Viaanderen een uitzonderingsbe paling, n.1. dat hier namelijk de èeste direct naar Arnhem werd «fgevaardigd. 6e fa Koster heeft de muzikale jongeren niet alleen een zeer .-vettige middag bezorgd, maar evens moeite noch kosten ont stem, om zijn grote zaak tot een -leine en gezellige concertzaal te netamorphoseren. De belangstelling was zeer groot. De deelneming van 19 jeugdige pianisten in afd. A en 20 ia afd. B droeg daartoe niet wei wig bij. Vóór de pauze werd de A-klas se afgewerkt. De beste executan ten kwamen hier uit het in aan tal zeer sterk vertegenwoordigde Tesmeuzen. Fini van Pienbroek fcreeg met haar lief vertolkte nummertje „De kleppermolen" de perste prijs. Ella de Vriendt en Hanny Dubois volgden als no 2 an 3. Verder werd hier nog zeer verdienstelijk gespeeld door Rina van Pienbroek uit Terneuzen (4), en als no 5 en 6 Henr.e Antho- wsse uit Sas van Gent en Willy van 't Veer uit Terneuzen. In de pauze werd thee en limo nade rondgediend. Zeer voor de hand liggend ging meeste belangstelling uit naar ée gevorderde leerlingen in de B-afd. Ofschoon de nervositeit »ch nog als eens liet gelden en ar natuurlijk (zelfs door de bes sen) kleine foutjes en strubbelin- gem in moeilijk passages werden gemaakt, werden er heel aardige isaaltjes van reeds gemaakte vor deringen en technische vaardig heid geleverd. Bij tal van leerlin gen was reeds duidelijk het ge voel en de muzikaliteit waar te wanen die naar het succes moe ten leiden. Aan het einde werd na enig be raad de einduitslag bekend ge maakt. Het was de 11-jarige Leo af Jong uit Hulst die met zijn „Sonatine" van Ludwig v. Beet- >»wen door eenparige uitspraak van de jury met de eer ging strij den. Als no 2 werd aangewezen Esje Hol uit Terneuzen en als no 3 Suzo Pennings, alhier. Het was een buitengewoon prettige, maar bovenal zeer leer- jasne middag. Duidelijk te consta teren was de invloed van de mu ziekscholen in Terneuzen en Halst. De jury bestond uit mej. Van Puijvelde uit Terneuzen en de he ren Jo Ivens te Hulst en P. C. Brakman te Axel. Voorjaarsveemarkt. Woensdag werd alhier de tra ditionele voorjaarsvetveemarkt gehouden. Door de zeer gure weersomstandigheden bleef de aanvoer ver beneden de verwach tingen. Wethouder A. P. Modde open de de tentoonstelling als voorzit ter van de vetveemarktcommissie met een toepasselijk woord. De jury, o.m. gevormd door de heren I. van Cruijningen uit Zuidzande en de heer I. Bruijn- zeel, had geen gemakkelijke taak bij de beoordeling. De kampioenen kregen een fraaie beker en een lauwerkrans, terwijl vele prijswinnaars me- dailes kregen toegewezen. De prijzen vielen als volgt: VETVEE: Dik bil Ion met 4 tanden: le en 2e pr. Gebr. Van Gijs te Groede;. dikbillen met 2 tanden: 2e pr. Gebr. Van Gijs, vnd; dikbillen zonder tanden: le pr. Gebr. Van Gijs, vnd; le pr. Maljaars en Ver meulen; 2e pr. Gebr. Van Gijs 2e prijs. VETVEE: le pr. en kampioen koe van J. A. Bertou, Oost burg; le pr. koe v. P. v. Ooteghem, Breskens; 2e pr. koe v. Gebr. Van Gijs, vnd; le pr. os v. A. de Hulster, Schoon- dijke2e pr. os v. J. du Bols en J. la Gasse, resp. Nieuwvliet en Re- tranchement; le pr. vaars v. C. E. Pijfferoen, Eede; 2e pr. vaars v. J. du Bois en J. la Gasse, vnd; 2e pr. vaars v. C. v. d. Dries, Sou burg; 3e pr vaars v. J. A. Bertou, vnd. SCHAPEN: Groep van 51 jarige schapen le en 2e pr. E. Gijsels te Sluis. HANDELS VEE: le pr. kalfsvaars van C. v. d. Driest, Souburg. Pinken: le pr. A. v. Iwaarden, Zuidzande; 2e pr. A. Riemens, Oostburg; Schotten: 2e pr. R. P. van Dalen, Oostburg. VARKENS: le pr. koppel var kens v. A. Bertou en Zn, vnd; ge meste varkens: le pr. A. Jansen, Zuidzande; 2e pr. M. Willems, IJzendijke; nest biggen: le pr. A. Jansen, vnd. VOLBLOED STIEREN Geboren vóór 1 April 1954: le pr. Witzij's Adema 774692, eig. W. de Feijter, Waterlandkerkje; 2e pr. Dorus 38061 S, eig. C. J. de Looze, Breskens. Geboren na 1 April: le pr. Jaap 809815, eig. C. C. B. Tas-Heijens, Waterland kerkje. Waarschijnlijk door de gure wind bleef ook het bezoek aan de veemarkt beneden de verwachtin gen. Rest ons te vermelden dat de rijkspolitie te Oostburg uitste kend de orde handhaafde op het Ledelplein. voortaan uit de bus zal komen, en op deze wijze haar steentje zal bijdragen voor bovenbedoeld werk. Uitreiking verkeersdiploma's. Op het gemeentehuis werden Dinsdagnamiddag de verkeersdi ploma's uitgereikt aan de kinde ren, die hadden deelgenomen aan het schriftelijke en practi- sche verkeersexamen, uitgaande van de ver. voor veilig verkeer te Utrecht. Bij deze uitreiking waren tegen woordig burgemeester H. D. Trimpe, de groepscommandant der rijkspolitie uit Axel, opper Fluit, en de hoofden der scholen. Burgemeester Trimpe heette de aanwezigen welkom en zeide, dat het de vierde maal was dat de diploma's voor het afgelegde ver keersexamen aan de geslaagden konden worden overhandigd. Spr. dankte de secretaris, de hoofden der scholen en de politie voor hun medewerking. Hierna richtte de burgemeester enkele woorden tot de kinderen om vooral voorzich tig te zijn en reikte daarna met een gelukwens de diploma's uit. Aan leerlingen der school te Othene werden uitgereikt 1 diplo ma, 2 insignes en 1 wimpel; school Polderstraat: 20 diplo ma's, 16 insignes en 2 mouwem blemen; school Reuzenhoek: 1 di ploma, 2 insignes en 1 mouwem bleem; school Veerstraat: 4 di ploma's, 3 insignes en 1 mouw embleem; school Riemenstraat: 11 diploma's, 14 insignes en 2 mouwemblemen. Aangezien kapitein Stoorvogel verhinderd was aanwezig te zijn sprak de groepscommandant uit Axel, opper Fluit, zijn gelukwen sen uit en dankte de onderwijzers voor hun werk. Tot de kinderen zeide hij thans de regels in de practijk ook toe te passen. De meeste ongevallen komen door onvoorzichtigheid. De heer Agema, hoofd der school te Othene, wees op de goe de onderlinge samenwerking. Na dat spr. nog had stilgestaan bij het gehouden examen en bij het verkeer in het algemeen, sloot burgemeester Trimpe deze bij eenkomst met een woord tot de kinderen en tot allen die hun me dewerking hebben verleend. atv. Pa. P- I- VAN DE SANDE Aanleg nieuwe wegen. Overslag staat op het ogenlblik in het middelpunt der belangstel ling voor de vernieuwing van wegen. Na eerst te zijn overge gaan tot het weggedeelte Zuid- dorpe-Overslag, is men begonnen met vernieuwing van polderwe gen in de Vaxempé. Nog is het niet tot staan gekomen en heeft het polderbestuur besloten over te gaan tot vernieuwing van de Berdelégebuurtestraat, lopende van de boerderij Plassdhiaert langs de Belgische grens tot boerderij Nijs. Deze zomer zal het er in Overslag heel anders uitzien en de wegproblemen zijn meteen opgelost. 5 Mei-viering. Ook te Overslag zal het op 5 Miei feest zijn daar het gemeente bestuur bereid is gevonden voor deze gelegenheid een subsidie te verlenen. Zoals altijd zal Overslag met al zijn inwoners aan deze feeste lijkheden deelnemen en er een ge zellig dorpsfeest van maken. Na de feestelijkheden en de tractatie voor de schoolkinderen vinden er oja. een prijsschieting en een prijskaarting plaats. Des avonds wordt er ook ruog een feesthal gegeven met alle soor ten attracties. I Propaganda - avond. Door de Chr. Bond voor verzor ging van geestes- en zenuwzieken „Vrederust" werd een propagan- da-avond gehouden. De voorzit ter richtte een bijzonder wel komstwoord tot de gast van de avond, Ds. Kluiver uit 's-Graven- polder. Ds. Kluiver gaf in zijn propagandistisch betoog een dui delijke uiteenzetting van het doel en het streven van de Bond als mede over het vele werk, dat nog voor deze tak van ziekten te doen valt en de grote financiële offers die met de instandhouding van het werk en de gebouwen noodzakelijk zijn. Na het propa gandistisch woord werd besloten om voor het voorlopig bestuur, dat tot heden zitting had, een definitief bestuur te kiezen. De volgende personen werden bereid gevonden in het bestuur zitting te nemen: Ds. J. W. Starrenburg, P. Dourleyn, D. Moret, C. de Poo- ter en J. Tollenaar. Het ligt voorts in de bedoeling van het nieuwe bestuur om een leden, wervingsactie op touw te zetten, opdat ook de afdeling Sluiskil met een behoorlijk aantal leden Senator Roger la Chevre, die lid is van de commissie voor de koopvaardij van de Franse Se naat, heeft te New York medege deeld, dat in 1960 een nieuw Frans passagiersschip voor de transatlantische dienst in gebruik zal worden genomen, dat het op twee na grootste schip in de we reld zal zijn. Het volgend jaar zal de kiel worden gelegd. Het schip meet 56.000 brt. en zal voor reke ning van de Franse regering wor den gebouwd. De kosten worden geraamd op 70 millioen dollar. Het zal 1800—2000 passagiers kunnen vervoeren, uitgerust zijn met stoom-turbine-motoren en een snelheid van 31 knopen kun nen ontwikkelen. De exploitatie zal door een Franse maatschappij geschieden. Volgens een Israëlische leger- woordvoerder zijn er Woensdag schoten gewisseld aan de grenzen met Jordanië en Egypte. Ten oosten van Jenin werden urenlang schoten gewisseld door Israëlische en Jordaanse troepen. De Jordaniërs hadden het vuur geopend toen een Israëlische pa trouille een kudde vee naderde, op de helling van de berg Gilboa. Bij Gaza had een mortierduel plaats tussen Egyptische en Israë lische strijdkrachten. Met ingang van 1 April 1955 is aan de heer G. W. Verbiezen, bri gadier-rechercheur by de Ter- neuzense gemeentepolitie, op zyn verzoek eervol ontslag verleend wegens bet bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. Heden middag zal de heer Verbiezen op het stadhuis in tegenwoordigheid van tal van autoriteiten officiëe! afscheid nemen van het politie corps, waaraan hij meer dan 35 jaar zijn beste krachten heeft ge geven. De scheidende functionaris zag in Februari 1895 het levenslicht in de gemeente Ewijk in het land van Maas en Waal. Na zijn mili taire diensttijd van bijna vijf jaar, welke hij afsloot als onderoffi cier bij het 11e regiment infante rie, werd hij per 1 Maart 1920 be noemd tot agent van politie te Terneuzen. Dat was nog in de da gen van inspecteur Klaassen, de ietwat legendarische figuur over wie heden ten dage nog velerlei verhalen de ronde doen. De ge meentepolitie zetelde toentertijd in het bekrompen en sombere bureau aan de Smidswal, waar thans het kantoor van de firma Van de Sande is gevestigd. De politiedienst was in die dagen van weleer heel wat eenvoudiger dan tegenwoordig, misschien ook ge moedelijker, maar dat nam niet weg dat „Kees Klaassen" er in zijn corps van totaal acht man geducht de wind onder had. Via de al even sombere bom vrije kazerne in de Nleuwstraat is de gemeentepolitie in latere ja ren ondergebracht in de voorma lige school A aan het Schoolplein; op het „Zandplein" zeggen de oudere Temeuzenaars nog altijd. Daar had inmiddels een nieuwe inspecteur de scepter In handen gekregen, en wel de heer M. C. Hack, die na zijn onderwijzersop leiding bij de Vlissingse gemeen tepolitie terechtkwam en in Ter neuzen als opvolger van de heer C. Klaassen werd aangewezen. Enkele jaren na de bevrijding, toen de heer Hack om gezond heidsredenen ontslag nam, Is de heer K. Reinders tot inspecteur benoemd. Van het huidige politiecorps is de heer Verbiezen de enige, die onder al deze inspecteurs heeft gewerkt en het strekt hem tot eer als hij verklaart, dat hij het met alle drie uitstekend heeft kunnen vinden. Er is in 35 jaar tijds uiteraard heel wat veranderd. Van acht man sterkte in 1920 is het corps langzaam uitgebreid tot 23 man in 1955. Het is duidelijk, dat de groei van Terneuzen de wense lijkheid van speciale diensten naar voren bracht. Met name bleek er, voortvloeiend uit de ver anderde tijdsomstandigheden, een aparte recherchedienst noodzake lijk en het sprak haast vanzelf, dat de heer Verbiezen met zijn rij ke ervaring daar aanstonds deel van uitmaakte. In deze dienst heeft de heer Verbiezen, politie man in hart en nieren, zich ten volle kunnen uitleven, meermalen in zodanige mate dat hij door de veelheid van het werk zelfs zijn vacantie vergat. Zijn veelomvattende dagelijkse arbeid, hoe kon het ook anders, bracht hem regelmatig in aanra king met moeilijkheden van aller lei aard, die onder de bevolking leefden. Zo werd hij naast poli tieman en rechercheur als het ware vanzelf de vraagbaak, de betrouwbare adviseur van velen, die met problemen van diverse gesteldheid zaten en die hem steeds nog dankbaar zijn voor zijn niet genoeg te waarderen steun. Zijn stille werk op alge meen sociaal terrein en zijn ac tieve deelneming aan het reclas- seringswerk zijn dan ook stellig even verdienstelijk geweest als zijn politiewerk zelf. Maar de belangstelling van de heer Verbiezen strekte zich nog verder uit. Als mede-oprichter van de Terneuzense reddingsbri gade en als propagandist voor het reddend zwemmen heeft hij in de vooroorlogse periode velen aan zich verplicht. In de dertiger jaren activeerde hij verder het zwemonderwijs aan schipperskin deren in de toenmaals proviso risch ingerichte oesterputten, terwijl hij in die tijd al evenzeer met succes optrad als bemidde laar voor de totstandkoming van een tijdelijk voetbalterrein op het braakliggend stuk grond tussen de Axelsestraat en het latere rusthuis. Het Terneuzense politiecorps verliest in de heer Verbiezen een hoogst verdienstelijk ambtenaar, die in 35 jaar diensttijd de ach ting heeft verworven van het pu bliek en de waardering van zijn superieuren. Een alom bekend en geacht politieman gaat de dienst verla ten. Officiéél althans, want zijn interessen zullen hem nog meer dere malen op het brede terrein van zijn oude en geliefde vak te rugvoeren. Zestig jaar oud, maar voor wie hem van nabij kennen nog in de volle kracht van zijn leven neemt de heer Verbiezen afscheid van zijn superieuren en van zijn colle ga's. Het moge hem gegeven zijn vele rijke jaren van zijn welver diend pensioen te genieten. En moge hij blijven in blijdschap en gezondheid de vraagbaak van hen, die steun behoeven in dagen van nood, van moeilijkheden en verdriet. H. M. DE KONINGIN STAAT SCHILDERIJEN AF VOOR TENTOONSTELLING „KEIZER KAREI, EN ZIJN TIJD". Voor de tentoonstelling „Keizer Karei en zijn tijd", welke van, 2 DUITSLAND—ITALIË 1—2 In het Neckar-stadion te Stutt gart heeft Woensdagmiddag T,, - Italië met 21 van Duitsland ge- April tot 30 Jum in Gent wordt i j i f, tt -a/r Vj-mvtn-L -» WOTÏTlJ0n. D©ZG SLcLTI'Ci WISS PI} 16US" gehouden, heeft H. M. Koningin Juliana twee schilderijen uit haar particulier bezit afgestaan. Het betreft een portret van kei zer Karei, geschilderd door Joost van Cleve, en een portret van des keizers zuster, koningin Eleo- nora van Frankrijk, van dezelfde schilder. Spanje 'heeft aan de tentoonstel ling afgestaan de twaalf beroem de wandtapijten, die de verove ring van Tunis door de keizer voorstellen. Deze tapijten wer den ontworpen door de Neder landse schilder Jan Vermeyen. Het is de eerste maal, dat Span je deze tapijten voor een tentoon stelling in het buitenland afstaat. Engeland heeft besloten toe te treden tot het Turks-Iraakse ver drag, dat 24 Februari is gete kend. Dit heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, Woensdag in het Lagerhuis mee gedeeld. Engeland sluit tevens een spe ciale overeenkomst voor weder zijdse samenwerking met Irak. De betrokken documenten zijn Woensdagochtend te Bagdad ge parafeerd. De officiële toetreding van En geland tot het verdrag zal 5 April geschieden. Het was onze bedoeling, aldus de minister, onze betrekkingen met Irak in overeenstemming te brengen met die, welke wij reeds hebben met Turkije en onze ande re partners in de N.A.V.O. Terneuzen overwon üifidaa. Voor het Kanaalzone-tornooi werd gisteravond te Axel de weü- strijd LandauTerneuzen ge speeld. Zoals verwacht moefct worden werd het een Temeuz» se zege, al hebben de Axelasrs fel van zich afgebeten. De gedetailleerde uitslag: Landau Terneuzen C. de Putter M. J. Quakkelaar 1—A J. van der Hagen J. P. van der Staal R. H. de Ridder A. Stadhouders M. Jansen—P. Mulder J. HaakA. de Coninck V»— 0—1 0I 0—4 M. MatteléG. Dijselynck 01 Totaal uitslag 1%4% DONDERDAG 31 MAART. SLUISKIL: Jeugagebouw, To neelvoorst. „De Gouden Kooi". VRIJDAG' 1 APRIL TERNEUZEN: Hotel Centraal, 8 uur: Openbare vergadering Partij voor Vrijheid en Demo cratie. Lel op de naam RANG op het beschermende omhulsel In de timmerhal vam de techni sche school te Oostburg kwamen Dinsdagavond vele ouders van leerlingen bijeen. De voorzitter, de heer J. Mijs, sprak een welkomstwoord tot al'en. Spr. wees er op, dat toen de jongens nu twee jaar geleden op school kwamen, de tijd die zij op school zouden blijven nog lang scheen. Thans aan het einde van de cursus zien ze, dat de tijd ont zettend vlug voorbij is gegaan. Nu heb je de grondslag gelegd om verder te bouwen aan de toe komst als geschoold arbeider. Nu aan het einde zul je zelf ontdek ken, dat wat je op de school leer de ontzettend weinig is van wat je je nog eigen moet maken, al dus spr. In dit verband drong hij er met klem op aan rich waar mogelijk te bekwamen en voort te bouwen op hetgeen men hier als basis leerde. Voor hen, die straks een patroon zoeken kan ik de moge lijkheden bekijken deze verde re vakbekwaming door middel van het leerlingenstelsel te ver werven. Naast de verplichtingen, die de patroon dan crp zich neemt dient de jongen de avondschool twee jaar te bezoeken. Sprekende over mogelijke emi gratie, deelde spr. nog mee, dat in het ontvangende land slechts geschoolde arbeiders een plaats kunnen vinden. Tot de jongens, die de school nog niet verlaten, zei spr., dat niet alles in de schoot wordt ge worpen. Tracht hetgeen wij1 je willen leren ook op te nemen. Thans wordt in tegenstelling tot vroeger meer aandacht be steed aan de algemene vorming j MCCU ctdll Ut? dLgcIIlcllc V UI II HU lig 1 van de 'leerling, een gevolg is van het experimentele onderwijs, dat thans aan de school wordt gege ven. Tot de ouders richtte spr. ook het woord. Hij hield onder hun aandacht, te willen beseffen, dat de jongens er nog niet rijn. Ze moeten nog heel wat leren voor het zover is, dat ze volledig op de practijk lommen worden losge laten. Tot slot bracht spr. dank aan de directeur en. het onderwijzend personeel dat rij het hetlben aan gedurfd het experimentele onder wijs, dat ook nieuw voor hen was, aan te pakken. Wij rijn dan ook zeer verheugd, dat dit nieuwe on derwijs bevredigt en in het be lang van de jongens is geweest. „Jongens, ik feliciteer jullie van harte enerzijds hen, die hun getuigschrift mogen ontvangen, anderzijds hen, die bevorderd worden. Mijn felicitatie gaat ook uit naar de betrokken ouders". Hierna nam de directeur van de school, de heer v. d. Beukei, het woord, waarin hij allereerst zijn felicitatie tot de jongens richtte. Sprekende over de steeds voort schrijdende landbouwmechanisa tie, meende spr., dat er toekomst is voor hen, die zich willen be kwamen als landbouwwerktuig- monteur. Voor de nieuwelingen had de directeur de opmerking, dat de overgang van de lagere school naar de technische school heel groot is. Als nieuw experi ment, zullen de opgedragen ta ken op een in de schriften ge plakte waarderingsstaat aange bracht worden, alsmede de re sultaten van het werk, zodat de ouders er op toe kunnen zien, dat hun zoons het hem opgedragen huiswerk werkelijk maken. De leerlingen F. Blomme en I. v. d. Wege ontvingen uit hande» van de directeur een door het be stuur beschikbaar gestelde belo ning voor de door hen behaalde resultaten. De beloning bestond uit een technisch boekwerk. Na de pauze, waarin aan de aan- werigen koffie werd geserveerd. werd door de heer Verhage van de rijksiamdibouwwinterschool te Schoondijke een film vertoond uit de oude doos „Biograaf". In deze film waren verschillende opna men van gebeurtenissen uit R©6 tot 1898 opgenomen. Gediplomeerd werden: Afd. Smeden-Bankwerken: D. F. de Kok te Aardenburg; A. I. de Meijer te Biervliet; W. J. Albregtse, A. P. de Baare, R. de Bliek, J. le Brun, C. J. Clarisse, J. Goossen, C. P. Ileijdens, F. J- Leeuwe, G. P. Verduyn en A. P. Vilijn, allen te Breskens; J. P. W van Acker te Cadzand; R. de Bliek, V. A. Gijs, beiden te Eede; S. I. Neele en I. van crer Wege, beiden te Groede; I. C. Jacobse en P. F. Steyaert, beiden te Hoofdplaat; J. J. Flikweert en J. I. Simpelaar, beiden te Nieuw vliet; H. van der Laan, J. Rie mens, D. I. van der Stel en P. J Wesdorp, allen te Oostburg; G. P. de Smidt en G. J. van der Wonde, beiden te Retranchement; G. A. Crooymans en H. P. Geijsels, bei den te Sluis; R. E. E. Hermans en F. A. Poissonnier, beiden te Wa terlandkerkje; P. E. Jonge, J. M. Suurmond en J. C. Versprille, al len te IJzendijke. Afd. Timmerlieden: R. M. le Coq te Aardenburg; J. Brand te Breskens; J. F. Rootsaert te Eede; J. F. Opdorp te Hoofd plaat; H. C. Verhulst en J. A. Ms- seeuw, beiden te Oostburg; P. J. Dierkx te Retranchement; P. M. Komelis te Schoondijke; G. S\. Blaakman, R. J. Marteyn en F. A. Vercruysse, allen te Sluis;. J. I. Bouwens te Zuidzande. door 92) A H. VAN OMMEN (Nadruk verboden.) .Drinken, vechten, knokken, boksen, timmer op mijn kop, in een kelder, vastgebonden, ont snapt, een- zekere mijnheer de Witte knock-out geslagen en vermoedelijk per ongeluk zijn poot gebroken," ratelde Dr-st in telegram-stijl. Hij trok Bijl man aan z'n mouiw en vervolg de in één adem: „Kom gauw mee naar de kroeg! De hele bende, inclusief de „baas" is diaar present! Snel!" „Eén ogenlblik Drost, we moe ten niet overhaast te werk gaan. Iedere minuut kan ik versterking verwachten van een paar motoragenten. Aha daar komen ze geloof ik al aan!" viel hij zichzelf in de re de. Hij keek grimmig verge noegd, toen twee motorrijwielen in razende vaart (kwamen aan- daveren, die vlak achter het Gele Dondertje met over het asphalt gierende banden rem de., „Verburg en Zeilstra," zei Bijlman, terwijl hij de potige agenten goedkeurend monster de, toen ze rich meldden. „VLugrevolver in de Vuist mannen „want 't kan wel eens warm toegaan." Met him vieren snelden ze de steeg in en Drost probeerde de voordeur van de kroeg te openen, deze bleek echter gesloten te zijn. „Forceren die deur!" riep hij en meteen plantte Verburg z'n maat 46 tegen het planeel, dat krakend bezweek. Nog een paar trappen en het slot begon te wijken. Daarna duwde Zeilstra zijn brede schouder tegen de deurpost en hij bewoog deze alsof hij jeuk had.. Een ge kraak en de deur vloog open. De vier mannen stormden naar binnen. Een inktzwarte duisternis en oen algehele stil te omhulde hen. „De Witte heeft lang werk," mopperde Job Bulder, terwijl hij vanuit de hoger gelegen kamer naar het gat in de vloer keek, waardoor de Witte in de keider was afgedaald. „Ga jij eens even vlug kij_ (ken waar hij blijft, Benny". De stem kwam uit een onver lichte hoek van. het kamertje, waar een man diep weggedo ken in een donkergrijze regen- jias, de hoed over de ogen ge trokken, een glas bier zat te drinken. Benny liep het trapje af en het café door, om zich over de rand van het keldergat té bui gen. „Hééé (Witte, riep hij zacht. Als antwoord klonk een zacht gekreun Benny richtte zich snel op. „Job.gauw, d'r is iets niet in orde," schreeuwde hij, de ar men zwaaiend. Bijzonder vlug voor zijn dik ke lichaam sneMe Job het ver trek uit, op de voet gevolgd door de man in de grijze jas. Jobs zaklantaarn verlichtte de donkere ruimte onder hem en in de witte cirkel zagen ze het bebloede gelaat van hun makker, die de ogen in het fel le licht knipperde. Benny was al jtetaeden en hielp de Witte in zittende hou ding. „Weg(mompelde hij moeilijk en hij wees naar de openstaande kelderdeur. „Weg! De stille is ontsnapt!" gilde Benny ontzet naar boven „Da stommeling!" riep de vreemde man woest. „We moeten hier vandaan!" riep Benny. Job snelde naar zijn kamer en kwatm terug in een kort jas je, terwijl hiji haastig iets in de zakken frommelde en ter loops nog even de geldlade in de tapkast ledigde. Hij greep een doek, dompelde deze in water en draaide daarna moei zaam |de keldertrap af. Boven hem in het café klonk een knappend rinkelend geluid, toen de vreemde man de lam pen stuk sloeg, -waarna ook hij de trap afdaalde. Jcb (bette met de natte doek het gelaat van de Witte en Job vond nog tijd grijnzend op te merken. „Nou zeg.jij mag je wel een kunstgebit late aanme- te!" Welk gezegde aan duide. lijkheid niets te wensen over liet.. Benny kwam de keldertrap naar de tuin aifrennen. „Hij kan niet door die schuttingdeur zijn ontsnapt. Die is nog geslo ten," riep hij hijgend. (Mis schien rit hij' tn één der tuinen en kunnen we hem nog te pak ken krijgen," voegde hij er ge joagd aan toe. (Wordt yervolgd.) Bevorderd van de 2e klasse werden: le naar de Afd. Smeden-Bankwerken: A. J. Cocquyt, W. de Wandel en J. Usmany, allen te Aardenburg; W. Schilleman te Biervliet; J. W. Jongman, J. A. de Kruyter, P. A. Reynhoudt, J. I. Reynhoudt en W. Roth, allen te Breskens; N. J. M. de Zutter te Ebde; C. de Graaf, J. A. Haak en J. de Jager, allen te Groede; J. B. Pijcke te Hoofd plaat; P. Mabelis, A. P. Verhage en J. Minderhoud, allen te Nieuw vliet; P. C. van de Bekke, C. I. Boeye, J. E. Carpentier, W. L. du Fossé, A C. Leydekkers, A I. Marsilje, A. Risseeuw en M. Q. van de Velde, allen te Oostburg; F. L M. Delnad, J. J. van Espen en J. de Gardeyn, allen te Schoon dijke; P. L. Jansen, L. P. van Kruyssen en J. B. van 'Liere, al len te Sluis; A. M. Boerman, J. E. Claeys, A. R. Coryn, W. L. du Fossé, O. H. E. Martens, A. J. E- Tanghe, J. Torbeyn en A. A. Triou, allen te IJzendijke; I. Lu- teyn te Zuidzande. Afd .Timmerlieden: K. A Dierick en A. A de Kra ker, beiden te Aardenburg; C. J. Boeye te Biervliet; H. P. Dubois te Breskens; A. Mollet te Hoofd plaat; P. J. Hoste te Nieuwvliet; J. Mussche te Oostburg; J. P. Visser te Retranchement; J. I. Hennekey te Schoondijke; J. M. v. d. Broecke te IJzendijke.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2