De betogingen in Brussel Een belangrijk Nederlands initiatief inzake de emigratie DE ONTWAPENINGS CONFERENTIE Atoomwapens voor luchtafweer Egypte veroordeeld voor aanval cp Israëlisch dorp van Verklaring Lord Alexander WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN VULPENNEN Luxe Schrijfmappen Belgische perscommentaren DINSDAG 29 MAART 1955. 10e Jaargang No. 3418. VERKLARING VAN DE REGERING Margarine goedkoper Londenaars nog zender kranten Ongeregeldheden op Mauritius Nehroe in Juni naar de Sowjet-Unie Het nieuwe stelsel van subsidiëring van emigranten Franse vrijwillige schipbreukelingen terug de aan wal „Queen Elizabeth" op zoek naar slecht weer Vandaag verklaring van Churchill De verdediging van Quemoy en Matsoe ■niMnniM Actie van conservatieve republikeinen in de V. S. Middenstanders willen demonstreren Havenstaking Engeland in imiifliiiiiiiiiiiiiiuiiBDiiiiimuiHuimiinimiiiiiuiraraninaiiraiiiiuimiiinJHaafEsinB Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande N;ordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen. Advertentieprijs: ptr mm 15 ct; minimum êmw advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: S regels ƒ1,—.; iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: A<Sr*« Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 m Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 unr Na afloop van een Maandag ge houden kabinetsvergadering heeft de minister van Binnen landse Zaken de volgende verkla ring tegenover journalisten afge legd: ,,De regering stelt met voldoe ning vast dat de orde op 26 .Maart volledig gehandhaafd bleef dank zij enerzijds het vastberaden en tactvol optreden van rijks wacht en politie, anderzijds door het begrip der bevolking, die zich niet liet misleiden door herrie schoppers. De regering geeft uit drukking aan haar verlangen de schoolkwestie op» vreedzame wij ze te regelen en doet hiertoe een beeoep op het vertrouwen en het geaonde verstand der Belgische openbare mening, die de regels \sm de parlementaire democratie eerbiedigt". De minister deelde verder nog mede, dat 34 personen ter be schikking van de justitie zijn ge steld, van wie er 17 in arrest blij- Vanaf heden met 2 cent per pakje verlaagd. Naar het ministerie van Land- bohw, Visserij en Voedselvoorzie ning mededeelt, is besloten de heffing op margarine met zes cent per kilogram te verlagen en op nihil te stellen. Deze verlaging van de heffing maakt het moge lijk met medewerking van de maprgarine-industrie en onder handhaving van de bestaande proeentuële marge voor groot- en detailhandel de prijs van marga rine met ingang van heden met twee cent per pakje van 250 gram te verlagen. Groot- en kleinhan del zullen zoals gebruikelijk in dergelijke gevallen een finan ciële tegemoetkoming ontvangen, teneinde de overgang naar de verlaagde prijs vlot te doen ver lopen. Daar de heffing op spijs oliën en spijsvetten eveneens ver laagd wordt, kan ook voor deze producten, met uitzondering van reuzel en rundvet van binnen landse herkomst, die niet aan heffing onderworpen zijn ge weest, een verlaging van de prijs voor de consument worden ver wacht. Aan de groot- en klein handel in spijsolie en spijsvetten zal eveneens een restitutie wor den verleend. ven. Volgens rapporten die de minister heeft ontvangen, bevon den zich Zaterdag ongeveer 17.000 demonstranten in het cen trum van Brussel. Zoals men zich herinnert werd hun aantal van Katholieke zijde op 100.000 ge schat. „Het is geenszins mijn be doeling", zo verklaarde de minis ter, „te beweren dat er geen ma nifestanten zijn geweest, maar ik herhaal, dat de voorgenomen pro testoptocht gestrand is op de po- litiecordons". Volgens verscheidene Belgische bladen heeft de regering Zater dag j.l. tijdens de protestbetoging van de Katholieken te Brussel, de berichten van de nationale radio- omroep gecensureerd. Het Katho lieke blad „La Nation Beige" sehijft, „dat na 't gewone nieuws bulletin van 13 uur slechts het volgende eenregelige bericht werd voorgelezen door iemand buiten adem: „Het kabinet van de eerste minister deelt mede, dat iedere poging tot manifesteren te Brussel mislukt is". In de Vlaam se uitzending was, aldus het blad, zelfs de bron van het bericht ge- wijzig in: „Van gezaghebbende zijde". „Eerste minister Van Acker heeft in strijd met ieder recht de nationale radio-omroep gemuilkorfd en zal hiervoor ver antwoording moeten afleggen, al dus het blad. Het Katholieke blad „De Stan daard" schrijft, dat de omgeving van de eerste minister ook druk heeft willen uitoefenen op het persagentschap Belga omdat dit te veel berichten over de manifes tatie gaf en herhaaldelijk sprak over „een stoet" of een „op tocht". Naar de mening van de eerste minister kon hiervan niet gesproken worden, omdat de mensenmenigte zich steeds op de zelfde plaats bevond, ingesloten door cordons van de rijkswacht en politie. Volgens het blad zou Belga echter blijk hebben gege ven van „veel onafhankelijkheids zin en zich niet hebben laten in timideren". Het socialistische blad „Le Peuple" schrijft dat de manifes tanten Brussel hadden willen ver lammen en de regering omver werpen. Het blad gaat voort: „De grote revolutie van de C.V.P. heeft slechts twee uur geduurd en heeft zich afgespeeld op een gebied van 500 meter. Het was slechts een verwarde verzameling van schooljongens en boeren, die „De Vlaamse Leeuw" zongen". „Het is voor niemand een geheim zo heet het in een ander artikel in dit blad, dat de C.V.P. marte laars wilde hebben. Zij heeft deze echter niet gekregen, want op haar provocaties heeft de arbeids klasse kalm en vastberaden ge antwoord. De voorstelling gaat door en het parlement zal thans de wetsontwerpen Collard stem men". De Londenaars, die sedert Vrij dagmiddag zonder hun krant leven, moesten het ook Maandag nog zonder deze lectuur stellen en een einde van het geschil tus sen dagblad-eigenaren en vak bonden is nog niet in zicht. 700 technici zijn sedert Vrijdag ochtend) in staking voor hogere lonen. De in Londen uitgegeven nationale bladen zijn hierdoor ge troffen. De B.B.C. gaf overzichten van de voornaamste resultaten van een der belangrijkste sportweek- ends. Onder meer werden de „Grand National" en de jaarlijkse bootrace tussen Oxford en Cam bridge gehouden. Zondagavond waren bijna alle tijdschriften in Londen verkocht. Bij botsingen tussen Hindoes en Mohammedanen in het dorp Chi min Grenier op het eiland Mauri tius (een Britse kolonie) in de Indische Oceaan, zijn Zondag avond verscheidene gewonden gevallen, onder wie Hindoes, Mo hammedanen, Creolen en twee politieagenten. De woning van een Mohammedaan werd geplun derd. Chemin Grenier, waar Moham medanen wonen, wordt over stroomd door de Hindoe-bevol king uit de omringende streek. De politie heeft alle vuurwape nen in naburige dorpen in beslag genomen. De premier j van India, Nehroe, zal begin Juni van dit jaar een bezoek aan de gov jet-Unie brengen, aldus wordt in een comuniqué van het SoWjet-mi- nisterie van Buitenlandse Za ken medegedeeld. De afgelopen dagen zijn tus sen de regeringen van de Sow- j et-Unie en India besprekingen gejvoerd, die tot' het genoemde besluit hebben geleid. Het nieuwe stelsel van subsi diëring van emigranten, dat per 1 April door de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid is ingevoerd, mag een belangrijk Nederlands initiatief worden ge noemd, dat de belangstelling zal trekken van alle landen, die als ontvangend of uitzendend land onmiddellijk met het vraagstuk van de migratie te maken heb ben, of daarvoor om sociale of politieke redenen zijn geïnteres seerd. Het nieuwe stelsel van subsi diëring van emigranten is een unicum in de internationale migratiepolitiek. Er worden ge dachten in gerealiseerd, die al eerder in internationale kring werden geuit. Het is voor emi- gratiepolitieke doeleinden han teerbaar, het brengt duidelijker het onderscheid tot uitdrukking •r. Aury van de Franse marine e* de laatste twee van zijn negen vrijwillige „schipbreukelingen" zij» Maandag weer aan wal ge bracht na zes dagen in een rub berboot op zee te hebben doorge bracht. Al die tijd leefden de schipbreukelingen van zout wa ter en scheepsbeschuit, teneinde de theorieën te beproeven van dr. Attain Bombard, die indertijd op een reddingsvlot de Atlantische Oceaan overstak en 65 dagen leetde op zeewater en rauwe vis. Dr. Aury en zijn rnetgezellen zjn onmiddellijk naar bed ge- sttinrd om „tenminste 24 uur" uit te rusten. Zij zijn gemiddeld vier kilo afgevallen. De zeven andere vrjwiligers hebben het niet de voüe zes dagen kunnen uithou- cteai. Zij zijn reeds eerder aan de wal gebracht. Dr. Aury verklaarde, dat de vrijwilligers bewezen hebben dat Boaabard gelijk heeft. „Alle vrijL wlQigers waren' gewone mannen en zij hebben zonder schadelijke gevolgen zeewater gedronken", zo zei hij. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Koude ochtend. Over het algemeen zonnig en op de meeste plaatsen droog weer. Weinig wind en dezelfde of iets hogere temperaturen als gisteren. WOENSDAG 30 MAART Itaeskens 6.03 6.40 Terneuzen 6.38 7.15 Hansweert 7.18 7.55 Walsoorden 7.28 8.105 ZON Anthony Nutting, Brits j afge vaardigde op de ontwapenings. conferentie te Londen, heeft op eenpersconferentie gezegd dat het voornaamste: punt waarover men het tot dusver eens is geworden, is dat het I internationale toezicht zal gel den voor de eerste fase van een internationaal ontwape ningsplan. Detze eerste van de drie door Engeland en Frankrijk Voorge stelde fasen voorziet in een voorlopig „bevriezen" van 'de bewapening op het bestaande peil totdat de verminderingen kunnen worden uitgevoerd. Hoewel de Russische afgevaar digde het er wel mee eens'is dat deze eerste fase moet wor den gecontroleerde wilde hij' niet zeigigen of naar zijn mening het internationale controle plan al voor de ingang van de eerste fase moet worden inge steld. Nutting deelde mee dat de Westelijken hebben ingestemd met de Russische eis, dat de twee latere fasen, namelijk ver mindering van de strijdkrach ten en de vernietiging van kernwapens, elk niet meer dan een jaar in beslag nemen. De maximale troepensterkte voor Engeland en Frankrijk zou 650.000 man moeten wor den. Voor Amerika, Rusland en China' zou dit cijfer voor elk der landen tussen één en ander half millioen man liggen. De Westelijken sturen aan 'op een evenwicht tussen Oost en West, aldus Nutting, maar Rusland staat op vermindering 'met een MAAN Mrt. 29 30 Sl op onder op onder v.m. nun. 6.26 19.09 9.10 1.25 624 19.10 10.17 2.24 622 19.12 11.31 3.09 derde, zonder zijn huidige sterk te te orithullen. Over de vorderingen van de conferentie zei de Britse afge vaardigde dat verscheidene pun ten. jammer genoeg, hoofdza kelijk (kleine, waren opgelost. Nuttinig sprak »zijn „verbazing en spijt" uit over het feit, dat Gromyko Donderdag over het verloop van de conferentie met een verslaggefver van Taiss heeft gesproken. (Hij beschuldig de toen het Westen van kwade trouw. Daaruit kan volgens Nptting geconcludeerd worden, 'dat Rusland meer belang'stelt in propaganda dan in ontwape ning. Het valt niet te zeggen, hoe lang de conferentie nog zou du ren. De Westelijken 'willen voortgaan zolang voortgang 'mo gelijk schijnt. Door hun manier van doen /maakten de Sow jets het «echter wel moeilijk. De V. S. zullen de beschikking krijgen over atoomwapens voor luchtafweer, aldus is Zondag avond door de Amerikaanse com missie voor atoomenergie en het ministerie van Defensie gezamen lijk medegedeeld Bij de huidige proeven in Ne vada zal een atoomwapen op een hoogte van enige mijlen, waar vijandelijke bommenwerpers zou den kunnen vliegen, tot ontplof fing worden gebracht. „Wegens hun grote kracht zul len atoomwapens voor de verde diging in de lucht ons vermogen om een vijandelijke luchtaanval af te slaan, zeer vergroten". „Het gebruik van dergelijke wapens voor de luchtverdediging zal de doeltreffendheid van on derscheppingsescadrilles en lucht- afweereenheden op de grond, om vijandelijke bommenwerpers op korte afstand van onze steden en andere strategische doelen tegen te houden, vergroten", aldus de bekendmaking. Volgens Reuter blijkt uit de be woordingen van de bekendma king, dat dergelijke wapens het zij in de lucht tot ontploffing ge bracht kunnen worden, hetzij kunnen worden afgeschoten en van de grond af. Waarnemers nemen aan, dat bij de proeven in Nevada en atoom wapen van grote hoogte door een vliegtuig zal worden afgewor pen. Zij zeggen, dat door een der gelijke ontploffing zelfs een ge hele formatie bommenwerpers vernietigd kan worden. In de bovenstaande bekendma king wordt hierover nog ver klaard: „Hoewel een dergelijk wapen, op deze hoogte tot ont ploffing gebracht, vliegtuigen op een aanzienlijke afstand van de plaats der explosie kan vernieti gen, wordt bij deze proef geen schade of verwonding door ont ploffing, hitte of straling ver wacht". Het 83.000 ton metende Britse passagiersschip „Queen Eliza beth" uit Southampton vertrok ken op zoek naar slecht weer. Het schip is uitgevaren met een „minimale" bemanning van 600 koppen en een aantal geleerden en technici. Het doel van de reis; die waarschijnlijk naar' de Golf van Biscaja zal leiden, is de nieu we dempingsvinnen, die korte lings zijn aangebracht, te beproe ven. De geleerden en technici aan boord hopen op zware golven en een stevige storm. tussen de immigratielanden, waarmee ons land een overeen komst heeft en die dus ook in de emigratiekosten bijdragen en de landen, waarmee we geen over eenkomst hébben en die niet bij dragen. Alle emigranten, die voor steun in de kosten hunner emigratie in aanmerking komen, zullen per 1 April een bijslag ontvangen, die het verschil overbrugt tussen de eigen bijdrage (aan een maxi mum gebonden en lager dan de werkelijke kosten) en de werke lijke kosten, gebaseerd) op de goedkoopste Nederlandse ver- voersgelegenheid overzee. In het algemeen wordt van elke emi granteneenheid een bijdrage in de kasten gevraagd, waarvoor een minimum is vastgesteld. De eigen bijdrage wordt geba seerd op de aanslag in de loon-, c.q. inkomstenbelasting en vari eert, al naar gelang er al dan niet door het land van bestem ming en/of de I.CJE.M. (Inter gouvernementele Comité voor Europese Migratie) wordt bij gedragen. Verwacht mag worden, dat het aantal zelfbetalers, dat na 1952 is teruggelopen, thans weer zal toenemen. Zij' toch zullen niet oneer voor het volle pond in de kosten bij te dragen hebben. Voorts zal door het systeem van egalisatie kosten, ongeacht de bestemming, de keuze van het immigratieland niet meer in die mate door het verschil in kosten worden beïnvloed. Geen egalisatie van men sen. Volgens het nieuwe stelsel zal er niet meer die egalisatie be staan/ zoals die zich totnutoe voor vele emigranten voordeed, bij aankomst in het nieuwe land. In dit verband herinneren we eraan, dat het totnutoe gebeurde, dat een gezin, dat b.v. 8000,ge spaard had en een gezin, dat niets gespaard had, beide met niets in Australië moesten begingen. Het eerste gezin zal thans een bedrag overhouden, om daaarmee in de moeilijke aanvangsperiode in het nieuwe land te beginnen. Het ont vangt thans, evenals het tweede gezin, ook een subsidie, afge stemd op zijn draagkracht. De Israëlisch-Egyptische wa- penstilstandscommissie heeft Egypte zondag veroordeeld we gens de „brute en, moordadige" aanval op (bruiloïtgangers in het Israëlische dorp Patisj na bij de grens van Gaza. Hierbij werd een meisje gedood, 23 per sonen werden; gewond. Het in cident gebeurde Donderdag avond j.l. De Britse premier, sir Winston Churchill, zal vandaag in het La gerhuis een verklaring uitspre ken over de Britse houding ten aanzien van een bijeenkomst van de Grote Vier. Intussen weigerde minister van Buitenlandse Zaken sir Anthony Eden Maandag de verzekering te geven dat de Brit se regering na de bekrachtiging van de Parijse accoorden een bij eenkomst van de Grote Vier wenst op het hoogste ministerië le niveau. Hij verklaarde in ant woord op vragen in het Lager huis, dat deze en hiermede in verband staande kwesties zouden worden beslist in overleg met En- gelands geallieerden. Dit overleg yindt thans reeds plaats, zo voeg de hij eraan toe. Senator William Knowland, leider van de republikeinse min derheid: in de senaat, heeft Zon dag in een televisie-uitzending verklaard, dat naar zijn mening al het nodige moet worden ge daan om de eilanden Quemoy en Matsoe, voor de Chinese kust, tegen de Chinese communisten te verdedigen, zelfs indien dit gedeeltelijke mobilisatie in de V.S., een aanval op het oorlogs potentieel van communistisch China in Mandsjoerije of het ge bruik van atoomwapens zou be tekenen. „Ik geloof, dat wij enige bond genoten de Turken, Grieken en een flink aantal anderen hebben, die bereid zijn zich adhter ons te scharen", aldus Knowland. De commissie onder voorzit terschap van luitenantkolonel Francois Xavier Giacomaggi (voor de V. Ni) verklaart, dat twee mannen Israëliscih grond gebied waren binnengedron gen en twee handgranaten naar de bruiloftgangers hadden geworpen en met stenguns had- en geschoten. De Egyptische afgevaardigde in de commissie kantte zich (te gen de veroordeling. De commissie zegt voorts, dat Jde daden van agressie te gen Israël" nog niet geëindigd zijn en doet een beroep op de Egyptenarenhun best te doen om infiltranten te arresteren. Israëlische woordvoerders heb ben Zondag melding gemaakt van drie nieuwe incidenten, twee op Bondag en één op Zaterdagavond. Egyptenaren waren Zondag in het (gebied van Gaza twee maal over de Israëlische j grens gegaan. Een Egyptenaar en een Israëliër werden gewond. iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiM N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE Veldmaarschalk lord Alexander tot October j.l. Brits minister van Defensie, heeft te Caledon in Noord-Ierland verklaard, dat, als een grote oorlog zou uitbreken, het nodig zou zijn het Russische front zover mogelijk naar het Oosten op te houden. Één der redenen hiervoor is, zo zei hij, dat de Russen ons kunnen berei ken met hun bommenwerpers, doch zij kunnen die toestellen niet laten begeleiden door jagers, omdat hun vliegvelden te ver naar het Oosten liggen. De veldmaarschalk, die sprak op een bijeenkomst van het „Bri tish Legion", betreurde het, dat het Westen niet twee jaar eerder met zijn herbewapening begon nen was. Hij verklaarde, dat een derde wereldoorlog mogelijk binnen een paar weken beslist zou zijn, om dat beide partijen atoombommen zouden gebruiken. Zou het eerste Een groep conservatieve repu blikeinen heeft een campagne aangekondigd om de leiding van de republikeinse partij te ontne men aan de „new dealers en in ternationalisten". De groep, di&is verenigd in de „Abraham Lincoln club" (opge richt in 1945) is officieel niet ver bonden met dé republikeinse partij De voorzitter van de club, Bun- dy, zei dat bijna het gehele Ame rikaanse kiezerscorps schreeuwt om een conservatief, pro-Ameri kaanse leiderschap. Degenen die in 1952 op Eisenhower stemden, wilden een verandering, maar Eisenhower heeft hun die veran dering niet gegeven", aldus Bun- dy. „Wij kunnen dat wel en zul len het doen ook". stadium echter niet beslissen, dan zou de strijd mogelijk jaren en over de gehele wereld verspreid kunnen duren, omdat men aan beide kanten dan de schade van de atoomaanvallen te boven moest zien te komen en nieuwe kracht opbouwen. Volgens lord Alexander schaf fen de Russen het commando van de luchtafweer af, omdat zelfs modern geschut een straalbom- menwerper op een hoogte van 15.000 meter niet raken kan. De voornaamste taak van de marine in oorlogstijd zou volgens hem zijn de strijd tegen duikboten, waarvan de Russen er veel heb ben. Lord Alexander betwijfelde echter, of de Russen goede zee lieden waren. Tenslotte is het niet uitgeslo ten, dat het nieuwe stelsel ii> vloed zal hebben op de migratie- politiek van die ontvangende lan den, met wie ons land op het ogenblik geen emigratie-overeen komst heeft en die 'geen bijdrage in de emigratiekosten verlenen. Het nieuwe systeem. Zoals uit het nieuwe stelsel blijkt, is het maximum van de eigen bijdrage voor een persoon van 12 jaar en ouder gesteld op 900. In het advies was 600 aangegeven. Men is uitgegaan van een bestemming, waarheen een belangrijk dëel Nederlandse emigranten is vertrokken: Onta rio, Canada. Het minimum werd gestéld op ƒ100 voor een gezin en op ƒ150 voor een zelfstandig emigrerende ongehuwde emigrant. Hoe wordt nu de bijdrage tussen minimum en maximum bepaald? Ziji wordt gebaseerd op de aan slagen in de loon-, c.q. inkom stenbelasting in het jaar, vooraf gaande*" aan de emigratie. Men kon in ons land die belasting als uitgangspunt kiezen, omdat daar in in ons land alles is verwerkt, ook de sociale omstandigheden van de emigrant. De norm voor de bijdrage van eenheden, in wier emigratiekos ten noch het ontvangende land, noch de I.C.E.M. bijdraagt is drie maal het belastingbedrag. Wan neer, hetzij het ontvangende land, hetzij de I.C.E.M. bij draagt twee maal dat bedrag. Wanneer èn het ontvangende land èn de I.C.E.M. bijdragen 1% maal dat belastingbedrag. De ontvangende landen Projecteert men nu dit stelsel op de immigratielanden, dan komt bet hiervoor genoemde op het volgende neer: Australië. Voor emigranten onder de overeenkomst 1% maal het bedrag der belasting. Voor „landingspermitis" 2 mAal- (De I.C.E.M. draagt bij, Australië niet.). Nieuw Zeeland. Onder de over eenkomst 2 maal het bedrag Voor de groep „entry permits" 3 maal. Hier kan worden opgemerkt, dat Nieuw Zeeland tot voor enke le weken geen lid van de I.C.E.M. was. Na de Paasdagen zal de heer Haveman een onderhoud hebben met de I.C.EM., teneinde ook bij emigratie naar Nieuw Zeeland een bijdrage van de I.C.E.M. te krijgen. Rhodesia. Totnutoe was er alleen een overeenkomst met Zuid-Rhodesia. De commissaris voor de emigratie is in onderhan deling met de gehele federatie van Rhodesia, teneinde een over eenkomst aan te gaam Kort ge leden is ook Rhodesia lid van de I.C.E.M. geworden. Totnutoe was Rhodesia in dezelfde cate gorie als Zuid-Afrika, Canada en ook de Ver. Staten. De norm hier voor is drie maal het belastingbe drag. Brazilië. Voor de migratie on der de betreffende overeenkomst IV2 maal het bedrag. Voor dé anderen 3 maal. Op een dezer dagen te Breda gehouden vergadering van de Katholieke middenstandsvereni ging aldaar is een, motie aange nomen, waarin wordt voorgesteld een middenstandsdemonstratie te houden in Den Haag. De bedoe ling van deze manifestatie is, om op 5 April door een massale „wandeling" langs het Binnenhof te protesteren tegen de recente „handelsimargebesehikking 1955" Het Bredase initiatief veronder stelt de medewerking van de Christelijke en de Kon. Neder landse Middenstandsbond. Het hoofdbestuur vam de Ka tholieke Middenstandsbond kan ons nog geen commentaar op de Bredase voorstellen geven, om dat deze in Den Haag nog niet zijn ontvangen. De hoofdbestu ren van de Christelijke en de Koninklijke middenstandsbonden deelden ons bij navraag mee, dat hun bonden aan een dergelijke manifestatie geen medewerking zouden verlenen. In drie entse flavens lag Maandagavond het werk op een groot aantal schepen stil als ge volg van een staking van onge veer 6.000 havenarbeiders. De staking begon oorspronkelijk Maandagmorgen in Liverpool, waar ongeveer 4.000 arbeiders op 43 schepen het werk neerlegden. In de namiddag kregen zij steun van nog enkele honderden arbei ders en van 700 havenarbeiders in Birkenhead, op de andere oever yan de rivier Mersey. Ook in Manchester legden gisteren 1.200 arbeiders het werk neer en volgens stakingsleiders zal de staking zich nog uitbreiden tot de haven van Huil en mogelijk zelfs tot Londen. De staking is het hoogtepunt van een conflict tussen twee vak verenigingen, de grote „Trans port and general workers union" en de kleinere „National amalga- matedstevedores and dockers union", waar de werknemers ge heel buiten staan. llllllllllllll/llllllllllllinillllllllllIliillllllllllllUlinilllllllllHIIIIIIIIli'! N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1