zware shag! lis8 de Srovificic De blauwe auto Kantongerecht Oostburg. DOUWE EGBERTS Verklaring van Worosjilof. Richtlijnen Nationale Herdenking 4 Mei. LOOP DER BEVOLKING w - Verkeersovertredingen zullen streng worden gestraft. AGENDA TERNEUZEN. AARDENBURG. AXEL. Langer vissen op de rivieren SLUIS. Egyptisch consulaat in New York bedreigd MOLOlOF „Super-Connie van de K.L.jM. maakte tussenlanding Churchill hoopt werk voort te zetten Tijdens de strafzitting van het Oostburgse kantongerecht wer den door de kantonrechter mr P. C. M. W. W. van Meerwijk zware straffen opgelegd voor verkeers- •vert reders. Ingewikkeld leek de zaak van de heer L. G., wever te Brugge, die op de voorrangsweg Cadzand —Zuidzande bemerkte, dat hij de verkeerde richting uitging. Ver dachte reed achteruit naar het kruispunt, draaide zijn wagen en wilde zijn weg vervolgen, toen de auto van dokter W. uit Cadzand met zijn wagen in botsing kwam. Dokter T. echter naderde een voorrangsweg en had G. voor rang moeten verlenen. Het O.M. eiste 15 subs. 6 da gen. Na een pleidooi van mr F. Adriaansen sprak de kantonrech ter G. vrij van het tenlaste geleg de. I. de K., bakker te Biervliet, had wel wat te veel aan Bacchus geofferd. Van „slechts" 10 fles jes bier was hij dronken gewor den. Binnen een jaar was dit de tweede bekeuring voor dronken schap. Mr G. Tichelman uit Terneuzen die als verdediger optrad, hoopte dat de kantonrechter de 72-jarige bakker niet naar de gevangenis sou verwijzen. Spr. schetste de moeilijke huiselijke omstandighe den. ESs en uitspraak luidden f 60 subs. 15 dagen, met de waar schuwing dat bij een volgende •vertreding gevangenisstraf zal worden gevraagd. Th. P. C., aannemer te Bres- kens, had op een daartoe inge richte vrachtauto zijn werklieden vervoerd. Op de wagen viel niets aan te merken, doch C. had niet de veraste vergunning om dit uit te voeren. Eis 20 subs. 10 dagen. P. P., chauffeur te IJzendijke, was op de prov. weg Waterland- kerkjeOostburg een voor hem rijdende vrachtauto gepasseerd en had deze zó scherp moeten snijden om een aanrijding met een personenauto te voorkomen, dat deze vrachtwagen bestuurd door de heer R. K. uit Aarden burg hierdoor in ernstige moei lijkbeden kwam. De wagen werd van de weg afgedrukt. Men acht- te het ten laste gelegde duidelijk bewezen. De eis luidde 50 subs. 20 dagen. De kantonrechter deed ar nog een tientje bij. Uitspraak f 60 subs. 30 dagen. Op de rijksweg Oostburg— Schoondijke naderden 2 auto's omstreeks 12 uur 's nachts el kaar. Daar de heer J. D. niet vol doende rechts hield werd een aan- cïjding veroorzaakt. D. reed nog een 600 meter door, daar zijn remkabel tijdens de botsing was rfgebroken. D. zeide, dat de heer De K. met groot licht had gere den. Deze echter beweerde steeds met gedimd licht te hebben ge reden. Daar echter later de plaats der botsing werd'teruggevonden door de rijkspolitie en deze plaats op de voor D. linker weghelft lag, werd hij aansprakelijk gesteld vaar de botsing Eis en uitspraak f40 subs. 2ö dagen. Uitspraak ƒ50 subs. 25 dagen. J. J. L., chauffeur te Oost burg, had te Groede een kapotte wagen opgesleept Met deze wa gen achter zijn vrachtauto wilde bij de Brouwerijstraat inslaan. Ben bromfietser zag niet de ka bel. die 6% m. lang was, waarmee de beide auto's met elkaar waren verbonden. De bromfietser maak te een lelijke val. De eis luidde ƒ50 subs. 'iÖ dagen. Daar ver dachte nog meer boetes moest betalen werd er 30 subs. 15 da gen van gemaakt. Dezelfde persoon stond voor 'n aanrijding te Sluis terecht. Hier was een ongelukkig uitgevoerde manoeuvre in de St Annastraat de oorzaak van een aanrijding NEB. VAARTUIG AAN DE GROND GELOPEN'. Bij KetÜeness. in de buurt van Whitby (Yorkshire) is een klein Nederlands vaartuig aan de grond gelopen. Zaterdagmorgen vroeg zijn een vrouw en drie kinderen van het fjchip door een reddingboot aan land gebracht, doch de beman ning is aan boord gebleven. De eeddinj^xre't bleef in de buurt om ■«dien nodig hulp te verlenen. Nader verneemt Reuter, dat het vaartuig de 200 ton metende KcixstNcuecrder „Lea" is (thuisha ven Groningen). Het vaartuig met een lading aardappelen nl weg van Aberdeen naar Whit- tstatjje. De vrouw, die aan land is qemt, is dó echtgenote van de kipiteir. De „Lea' zat stevig vast tussen de rotsen, vlakbij de kust een beruchte plaats voor de scheep vaart. Volgens functionnarissen vtm de kustwacht zal het schip erretig gevaar lopen als de wind aanwakkert. MAANDAG 28 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Verdi, koning der me lodieën"'- Bethel, 7.30 uur: Evangeli satie. m DINSDAG 29 MAART: TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Verdi, koryng der me- lodieën". Bethel, 7.30 uur: Evangeli- AXEL: „Het Gulden Vlies 8 uur: Filmavond T.C.U. (trek- kracbtvergroter). met een fietsende dame. De eis luidde 40 subs. 20 dagen. Uit spraak 30 subs. 15 dagen. A. C. C., chauffeur te Middel burg, was op 8 December van het vorig jaar een uitrit te Aarden burg uitgereden met een auto. De uitrit was voor hem niet te overzien. Een personenauto bot ste op de achteruit uit de garage komende vrachtauto. Eis en uit spraak 25 subs. 10 dagen. G. A. M. B., chauffeur te Aar denburg, had op 22 December van het vorig jaar op de Kaai te Aardenburg te dicht achter de bus aangereden, waardoor B, toen de bus plotseling moest stop pen, zijn wagen niet tijdig tot stil stand kon brengen en een botsing veroorzaakte. Dit wat slordig rij den kostte hem 20 subs. 10 dg. De rijkslandbouwconsulent, de heer P. R. B. uit Axel, was de oorzaak geweest van een ongeval, dat persoonlijke schade berok kende aan mevr. De J. Uitspraak luidde 20 subs. 10 dagen en toe wijzing van de civiele vordering. V. van H., kapper te Breskens, had enkele reclameborden aan zijn huis laten bevestigen. Dit mag niet, wat de heer Van H. 10 subs. 5 dagen kostte. De eis luid de 15 subs. 6 dagen. A. C. van der S., vrachtrijder te Schoondijke, had te Water landkerkje in het donker de weg versperd, omdat hij een land- bouwwagen op een boerenerf moest duwen. Een aankomende auto trachtte men te waarschu wen, doch de seinen werden niet opgemerkt, waardoor een botsing volgde. Eis en uitspraak 20 subs. 8 dagen. J. S. en A.F, beiden landarbei ders te Groede, hadden trek in hazebout Zij waren met een jachtgeweer, 5 hazen, 1 konijn, een staaflantaarn en een rugzak in het land aangetroffen. Voor het stropen had de kan tonrechter niet veel goede woor den. Wel een hoge boete, terwijl het geweer etc. in beslag werd genomen. Beiden kregen 75 boe te of 30 dagen brommen. P. de L., opzichter te IJzendij ke, veroorzaakte te Hoofdplaat een aanrijding door het inrijden naar een boerenerf. Eis en uit spraak 35 subs. 10 dagen, ter wdjl er nog een civiele vordering zal worden ingesteld. G. V. D. uit IJzendijke kreeg 6 boete, omdat zijn reflectoren bij controle niet in orde waren, en J. C. K. uit Sluis kreeg ƒ12, omdat van zijn auto de richting aanwijzers niet in orde waren. ORCAM De Sowjet-president, maar schalk Worosjilof, heeft Zaterdag thet Westen gewaarschuwd, dat een -o-orlog het einde zal beteke nen, niet van de 'beschaving zoals de Westelijke landen verklaar den, doch van „het kapitalistische stelsel dat zichzelf heeft over leefd". Sprekend in het Kremlin op de slotzitting van de Opperste-Sow- jet van de Russische federale re publiek, de grootste republiek van de Sowjet-Unie, verklaarde 't Sowjet-staatshoofd, dat de com munistische landen geen vrees kan worden ingeboezemd door de Westelijke waarschuwingen be treffende „de vernietiging van de beschaving". Onder de vooraanstaande Sow- jet-leiders die de slotbijeenkomst bijwoonden bevond zich niet oud premier Malenkof. Bij de ope- ningsvergadering op Woensdag jl. was Malenkof wel tegenwoor dig geweest. Worosjilof zeide, dat de Sow jet-Unie haar (betrekkingen met China en de volksdemocratieën! zal versterken, doch dat zij tevens Lenins politiek van vreedzaam naast elkaar bestaan en samen werking met de kapitalistische wereld zal voortzetten. De Opperste-Sowjet keurde de Zegenrijke arbeid. Nu het Julianaziekenhuis se dert November van 't vorig jaar officieus in gebruik is gesteld, vormde het landschap rondom dit imposante bouwwerk op geen stukken na een aantrekkelijk en verfrissend geheel. Althans tot vóór Zaterdagmid dag j.l., want het aanzien bij de achterzijde van het gebouw is in luttele uren gedeeltelijk veran derd in een vlak zand- en kleiveld, gereed om te worden bezaaid en beplant. Niet alleen de weersge steldheid van de afgelopen maan den vertraagde het bewerken van de grond, maar ook het feit, dat kort geleden nog het laatste ma teriaal van het terrein is verwij derd. Zaterdagmiddag dan is een be ging gemaakt met het aanleggen van een degelijke tuin. Het is een enorme karwei waarvoor de tuinman van het ziekenhuis, de heer J. van Sweeden, zich ge plaatst ziet. Een woestenij van grote hoeveelheden puin, putten, zand- ên kleilagen. Onbegonnen werk met slechts een enkele krui wagen en schop! Vandaar dat het bestuur van het ziekenhuis vrijwilligers op- De commissie Nationale Her denking heeft, onder goedkeuring van de minister-president, richt lijnen vastgesteld voor de natio nale herdenkingsavond op 4 Mei 1955. Herdacht zullen worden de mi litairen van de Nederlandse strijdkrachten, de zeelieden, de verzetsstrijders, de geallieerde militairen, en alle overigen, die waar ook ter wereld in de jaren van de oorlog voor de vrij heid van het koninkrijk zijn ge vallen, dan wel als Nederlander of als Nederlands onderdaan ten gevolge van tegen hen gerichte vijandelijke actie zijn omgeko men. Van des avonds 18 uren tot zonsondergang zullen van alle openbare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen de vlag gen halfstok worden gehangen. Te 19.30 uur zal een ieder kun nen deelnemen aan de „stille tocht" welke zal aanvangen van een punt, niet verder dan onge veer 30 minuten verwijderd van die plaats in de gemeente of na burige gemeente, waar Neder landse militairen, verzetsstrijders of militairen onzer bondgenoten in de strijd de dood hebben ge vonden of zijn begraven. Van 19.45 uur af tot 30 secon den vóór 20 uren zullen de klok ken van alle kerken luiden. Te 20 uren precies zal, nadat 30 seconden tevoren door middel van 't voor elke gemeente meest geschikte signaal dit tijdstip is aangekondigd, op de plaatsen der herdenking gedurende twee mi nuten volkomen stilte in acht ge nomen worden. Aan de burgerij ware te verzoeken, deze plechtige stilte overal en algemeen te be trachten. In overeenstemming met de geest, welke onze gevallen hel den, die naamloos streden, be zielde, zullen geen toespraken worden gehouden. De weg naar de plaats der plechtigheid zal te voet en in volkomen stilzwijgen zonder vlag of vaandel worden afgelegd. Toegestaan zou kunnen wor den het brengen van een eenvou dige hulde door het strooien van bloemen op de plaats der herden king door de deelnemers. Deze „stille tocht" kenne rang noch stand. Alleen de recht streeks nabestaanden der geval lenen of de vertegenwoordigers der bevriende mogendheden zul len een bijzondere plaats aan het hoofd van de stoet kunnen inne men. In aansluiting aan en in over eenstemming met vorenstaand programa zullen in de kerken of andere gebouwen van elke ge meente herdenkingsbijeenkom sten worden belegd. Met het oog op het karakter van deze nationale herdenkings avond is het gewenst, dat de bur gemeesters het daarheen leiden, dat die avond van 18 uren af geen openbare vermakelijkheden worden geboden en alle verkoop lokaliteiten zijn gesloten. In overeenstemming met het bovenstaande hebben de Neder landse bond van werkgevers in hotel-, restaurant-, café- en aan verwante bedrijven „Horecaf" te Den Haag, de Nederlandse R.K. bond van hotel-, café-, restaurant houders en slijters „Hocres" te Rotterdam en de Nederlandse bond van exploitanten van hotels, cafébedrijf ©f de café-afdeling tot aanverwante bedrijven te Am sterdam hun leden verzocht in de avond van Woensdag 4 Mei 1955 van 19.00 tot 21.00 uur vooral het vafébedrijf of de café-afdeling tot de kleinst mogelijke omvang te beperken. Van 19.00 uur af zal de buitenverlichting, zoals neons en lichtbakken gedoofd moeten zijn en wordt in de inrichting geen andere muziek ten gehore ge bracht dan die van de officiële Nederlandse radio-programma's. De „Nederlandse bioscoopbond" heeft zijn leden verzocht op 4 Mei de theaters van 18.00 uur tot 21 uur te sluiten en gedurende die avond, zowel tijdens als na ge noemd tijdstip, geen neon- of an dere lichtreclame te bezigen. riep, die het onordelijk achterge bleven veld zouden kunnen be werken tot een begaanbaar tuin- bouwterrein. Het moet gezegd, dat het bijna voltallig personeel van de ge meentewerken alsmede een groot aantal padvinders en enkele kan toorklerken van 's rijksbelasting dienst eergisteren met voortva rendheid hebben gewerkt. Wat echter nog niet zeggen wil, dat de werkzaamheden in een ver ge vorderd stadium zijn gekomen. Het ligt dan ook in de bedoeling hiermede voort te gaan, zo mo gelijk ook tijdens de avonduren in de week. Vrijwilligers zijn, zo werd ons medegedeeld, nog van harte welkom. Een opening. In het hart van de bloemen- buurt, waar reeds een tweetal moderne zakenpanden zijn geves tigd, n.l. in de Geraniumstraat, is Zaterdag wederom een fleurige zaak bijgekomen en wel op num mer 28. De heer J. Vinke-Mielen open de die dag n.l. zijn heren kapsa lon annex winkel in toiletartike len. De heer Vinke heeft alles ge daan om deze zaak zo modem en fris mogelijk in te richten. Hij is daar wonderwel in geslaagd. De winkel is niet groot (dit is voor toiletartikelen ook niet bepaald nodig), maar bijzonder smaakvol en intiem met een grote sortering van alles wat men op dit gebied nodig kan hebben. Voor stadsgedeelten als bloe- menbuurt en Oranjekwartier, om nog maar de voornaamste te noe men, is het zeer zeker een voor zien in een behoefte. ...en een heropening. Zaterdagmiddag is het voorma lige cafetaria van de heer C. Ha melink aan de Korte Kerkstraat met een geheel nieuw interieur en onder de naam „Restaurant- Bar Monopole" heropend. De eenvoudige buitenkant doet zeker niet vermoeden hoe het in terieur er thans uitziet. Dit zal voor de bezoekers zeker een gro te verrassing zijn. De indeling is dusdanig gewij zigd, dat er nu veel meer ruimte is vrij gekomen. Het grootste ge deelte daarvan is gereserveerd voor het restaurant, waarop de heer Hamelïnk meer nqg dan in het verleden de bijzondere aan dacht wil vestigen. Dit zal hem niet zó moeilijk vallen. Het restaurant met zijn prach tige bijna 2 m hoge houten lam- brizering, de bijna huiselijke ver lichting en smaakvolle meubile ring biedt plaats aan een zestig tal bezoekers. Naast het restau rant is een kleine maar bijzonder intieme bar, waar gemakkelijke zitjes plaats bieden aan ongeveer 24 personen. Vele relaties wensten de heer Hamenlïnk geluk met zijn ver nieuwde zaak. Een overdadige schat van bloemen toonden de sympathie van de vele vrienden Matthaeus Passion. In de aloude Sint Baafkerk te Aardenburg is Zondag voor de tweede maal, nadat vorig jaar de eerste uitvoering was gegeven, Bach's Matthaeus Passion uitge voerd. Medewerking verleende het Amsterdams oratoriumkoor, het knapenkoor der vredesscholen uit Amsterdam en het versterkt Rotterdams kamerorkest, geheel onder leiding van Piet van Eg- moind. Als solisten traden op de Bel gische tenor Dode Devos uit Brussel voor de evangelistpartij, de bariton Otto Couperus voor de Ghristuspartij en verder de Ame rikaanse sopraan Uta Graff en Annie Woud, alt. In totaal waren er meer dan 250 medewerkenden. Na de uit voering was er een officiële ont vangst op het stadhuis. Sport in dienst van de lief dadigheid. Zaterdagnamiddag trad alhier een elftal bestaande uit bedie naars van het evangelie in het veld tegen een team van artsen en medische specialisten. Er was nog een betrekkelijk flinke belangstelling tijdstip en weersomstandigheden in aanmer king genomen. De wedstrijd hielp een filantropisch doel nastreven, n.l. de stichting van een vluchte lingen-opleidingcentrum in West Zeeuws-Vlaanderen (waarschijn lijk te Schoondijke). Als arbiter bij dit ongewone treffen trad op tandarts Visser uit Terneuzen. Al spoedig ontwikkelde zich, nadat onze burgemeester met een elegante zwaai van zijn edelacht baar been de bal aan het rollen had gebracht, een aantrekkelijke kamp en het was uit verschillen de handigheidjes op te maken, dat meerderen: in hun jongens- of studiejaren achter het bruine monster hadden aangehold. Deze aardige' en aantrekkelijke partij voetbal eindigde in een draw (22), een uitslag die wel licht nog de meest allen bevredi gende was, Er werden: nog heel wat loten verkocht. TERNEUZEN. Gevestigd: J. Zegers, Baandijk 25, van Soest; J. H. P. Tijssen, Jul. van Stolbergstraat 12, van Breda; J. C. v. d. VoordeVer tenten, Margrietstr. 16, van Sas v. Gent; G. A. C. van Overmeer, Dahliastr. 15, van Breda; R. A. van Waes, Bosjesweg 89, van Hoek; H. Bijl-Cornelissen, Kerk hoflaan 34, van Zaamslag; C. Cornelisse, Azaleastraal 3, van Thailand. Gevestigd: F. 't Hart, Rozen straat 116, naar Velsen; P. M. Doorns, Tholensstr. 25, naar Dor drecht; J. P. A. Remery, Tuinstr. 26, naar Vlissingen; F. J. Kaan, Dijkstraat 43, naar Vlissingen; C. F. Buter, Tramstraat 18, naar Voorburg; M. W. Goudzwaard, Azaleastraat 18, naar Dirksland; E. Lebrun, Dijkstraat 51, naar België; J. Mulder, Vinkenstraat 35, naar Zaamslag. men in Sluis de nationale feest dag dacht te vieren. Woensdagavond vindt een do denherdenking plaats bij de stadswallen, waar door verschil lende personen uit de gemeente zal worden gesproken, een en an der afgewisseld met passende mu ziek en declamatie. De Donderdag wordt ingeluid met klokkengebeier of herauten te paard. Er is een massazang van schoolkinderen en indien mogelijk een massale lossing van duiven op de Markt. De kinder spelen zullen plaats vinden op het gemeentelijk sportterrein. In de middaguren zijn er wedstrijden voor de rijpere jeugd, een gecos- tumeerde voetbalwedstrijd, een knobbelrit voor fietsers, een kaartleesrit voor auto's, volksspe len voor ouderen, een fakkelop tocht en aan het slot van de dag zullen er op verschillende plaat sen in de gemeente vreugdevuren worden ontstoken. De muzikale verzorging van het geheel is in handen van Apollo. De centrale leiding van de fes tiviteiten is opgedragen aan het bestuur van dë plaatselijke V.V.V. en het Oranjecomité. De ze heide organisaties zullen de be staande plannen nader uitwer ken. begroting van de Russische fede rale republiek goed, terwijl voorts een nieuwe regering en 'n nieuw presidium werden goedge keurd. Naar [het schijnt, zijn er geen 'belangrijke wijzigingen aangebracht. Alexander Poezanof werd her kozen tot premier, welke post hij reeds sinds 1951 bezet. Ook ver scheidene vice-premiers werden herkozen. Volgens radio-Moskou wijst de aangenomen' 'begroting van «le Russische federale republiek een ibatig saldo van bijna 160 millioen roebel aan. De minister van Visserij heeft bepaald, dat de gesloten tijd in de rivieren voor het vissen met de ankerkuil, wargarens, visfuiken, de viszegen en met één hengel dit jaar in plaats van op 1 April zal ingaan op 10 April. Ook voor enkele vissoorten is de datum van ingang van de ge sloten tijd gesteld op 10 April: de ze vissoorten zijn barbeel, blank- voorn, brasem, kolblei, meun, ruisvoorn, serpeling en winde. De verlenging van de vistijd voor de genoemde vistuigen geldt alleen voor de rivieren, terwijl dan nog slechts de gevangen bar beel, blankvoorn, brasem, kolblei, meun, ruisvoorn, serpeling en winde zal mogen worden behou den. Alle andere gevangen vis, waarvoor de gesloten tijd geldt, moet onmiddellijk in hetzelfde water worden vrijgelaten. De maatregel heeft geen be trekking op de binnenwateren. Slechts indien in vistuigen, waar voor in de binnenwateren geen gesloten tijd van kracht is dat zijn dus alleen de aalvistuigen een dier hierboven genoemde vis soorten eventueel zou worden medegevangen, mag men deze tot en met 9 April behouden. Van deze vissoorten komt in de bin nenwateren alleen de brasem, de kolblei en de voorn voor. Wat de sportvisserij betreft, wordt nog in het bijzonder aange stipt, dat de verlenging van de vistijd tot en met 9 April dus uit sluitend geldt voor de rivieren en dan alleen voor het vissen met één gewone hengel (dus niet voor een hengel geaasd met vis of een sleephengel) en dat slechts de bovengenoemde vissoorten zullen mogen worden behouden. Viering Nationale Feestdag. Op het gemeentehuis vond een vergadering; plaats, welke was uitgeschreven door het bestuur van de plaatselijke V.V.V. en waarop de burgemeester van Sluis, de heer P. F. van Hoote- gem, de voorlopige plannen uit eenzette over de wijze waarop De politie van New York heeft wachtposten geplaatst bij het ge bouw van het Egyptische consu laat te New York, nadat onbeken den tweemaal het consulaat had den opgebeld en bedreigingen ge uit. Een woordvoerder van het consulaat verklaarde, dat tijdens een van de gesprekken een „do denmars" werd gefloten. Twee maanden geleden is reeds een aanslag op het consulaat ge pleegd. Een onbekende heeft toen vanaf het dak van een aan grenzend gebouw enige geweer schoten op het consulaat gelost. Daags tevoren waren toen ook te lefonisch dreigementen aan het adres van het consulaat geuit. Succesvol verkeersexamen. Alle leerlingen van de lagere scholen te Sluis, welke aan het schriftelijke gedeelte van het exa men, ingesteld door de Vereni ging voor Veilig Verkeer te Utrecht hebben deelgenomen, zijn voor dit examen geslaagd. De komende weken zullen ze zich onder leiding van de rijkspo litie oefenen voor het practische deel van dit examen, dat nog op een nader te bepalen dag ïni Sluis zal worden verreden. De „New York Post" meldt in een bericht uit Washington, dat Molotof spoedig zal warden ont slagen als minister van Buiten landse Zaken. Correspondent Ro bert Allen van het blad zegt dat de nationale veiligheidsraad in de Verenigde Staten een speciaal rapport daarover heeft ontvan gen van „uitzonderlijke bron nen achter het ijzeren gordijn en van diplomaten". Tot de tipge vers (behoorde ook de Amerikaan se ambassadeur te Moskou, Char les Bohlen. Naar hun mening zou Andrei Gromyko. de Russische ambassadeur in Engeland, Molo- tofs opvolger zijn. door A. H. VAN OMMEN 89) Drost vond het ontzettend on aangenaam, dat zijn vriend Bijl man hem trachtte wakker te ma ken, door hem voortdurend op het hoofd te slaan. „Schei uit", mop perde hij en hij wendde het hoofd af, maar deze beweging ging gepaard met een geluid, of men een tiental Turkse trommen vlak bij z'n oren beroerde. Hij wilde een hand naar de bedscha- kelaar uitstrekken, maar tot zijn verbazing kwam hij tot de ont dekking, dat hij zijn armen niet bewegen kon! Was hij soms uit bed gerold?Hij lag zo hard, net of hij op de grond lag. Hij rildebrr, koud was 't hier! Even de knieën optrekken Raar was dathij kon zijn benen óók niet bewegen. Een vaag beeld trok door zijn herinnering: hij zat in een kroeg, een vechtpartij een slag op het hoofd.... daarna niets meer. Vreselijk dat hoofd van 'm! Ach ja, dat kwam natuurlijk door die slag.... Ja, ze hadden hem in Nadruk verboden. de kroeg neergeslagen en 'm maar ergens neergesmetenwie weet waar! Handen en voeten waren gebonden, dat had hij zich inmid dels gerealiseerd. Zou er bewe ging in de boeien zijn te brengen? Drost spande zijn spieren, rukte en trok, met het enige resultaat, dat de touwen om enkels en pol sen nog dieper in het vlees dron gen. Langzamerhand begonnen zijn ogen aan de duisternis te wennen en hij onderscheidde vaag de kale muren van een kel der. Hij rolde enige slagen om en botste tegen een paar ledige bier vaten, die een zure lucht ver spreidden. Hij wentelde zich naar de andere kant en nu kwam hij terecht tussen een aantal ledige flessen, waarvan een paar met zacht gerinkel omver tuimelden. Plotseling kreeg hij een idee! De herhaalde pogingen om de knellende banden te breken wa ren vruchteloos gebleven, dus moest hij er iest naders op probe ren te vinden. Hij wentelde zich op dë rechterzijde en zocht tas tend! met de geboeide handen ach ter zich naar een fles. Weldra had hij er een bij de hals te pakken en hij sloeg hem op de stenen vloer stuk. Op het gevoel zocht hij een lange scherf op, die hij met de vingers tussen de handpalmen door naar boven schoof. Hij voelde, dat hij zich engie malen sneed, doch voorzichtig bracht hij het stuk glas hoger, tot het 't touw raakte. Met de vingers bewoog hij de scherf heen en weerheen en weer Hoelang dit werkje wel duur de, kon hij zich niet realiseeren. De krampachtige houding deed hem zelfs in de koude kelder het zweet langs het lichaam gutsen, terwijl zijn hoofd zo langzamer hand op een in vol bedrijf zijnde smederij ging lijken. Gezien de ledige vaten en flessen, twijfelde hij er geen ogenblik aafi, of hij bevond zich in een kelder onder Job Bulders kroeg. Zijn enige vrees was, dat iemand in de kel der pu afdalen en zijn ontsnap pingspogingen zou ontdekken Zijn vingers gingen pij» doen en hij voelde hoe het warme bloed uit verschillende snijwondjes kle verige plekken in zijn handen vormde. Eindelijk scheen het touw te rafelen, want hij voelde dat er meer ruimte tussen de saamgebonden polsen kwam. Ge jaagd werkte hij nog even met de scherf, daarna probeerde hij uit alle macht het touw te bre ken. Zijn hoofd scheen van deze krachtsinspanning te bersten, maar gelukkighet touw gaf mee en plotseling schoten zijn handen los. Na even de polsen gemasseerd te hebben, raapte hij de scherf weer op. Koortsachtig bewerkte hij het dikke touw om de enkelsZijn houding was heel wat gemakkelijker en binnen tien minuten waren ook zijn voeten bevrijd. Ai. wat waren z'n benen stijf. Toen hij langzaam overeind kwam, steu nend tegen een biervat maakte hij zo goed en zo kwaad het ging enige diepe kniebuigingen. Drost was van een stevige constitutie en weldra voelde hij het bloed weer door de bijna afgebonden ledematen stromen en zijn krach ten toenemen. Hij voelde in de zakken: revolver en alarm fluit waren verdwenen, doch lucifers benevens sigaretten en zijn an dere bezittingen had men hem gelaten. Hij streek een lucifer aan en belichtte zijn polshorloge. Daar was geen cijferplaat meer op te zien en Drost bedacht grijn zend, dat hij de gemeente Am sterdam voor 't eerst onkosten bezorgde. (Wordt vervolgd.) De K.L.M. „super constellation" PH-LKW (Deuteron), onder ge zagvoerder Verhoeven, die op weg was van Amsterdam naar Caracas heeft Vrijdag een lan ding .gemaakt op het vliegveld van Port of Spain op Trinidad. Tijdens de vlucht van Sal, een der Kaap Verdische eilanden, naar Caracas bleek, zo vernamen wij bij navraag bij de K.L.M. in Den Haag, dat de druk in het hy draulische systeem van het vlieg tuig terug" liep. Gezagvoerder Verhoeven besloot het toestel, dat zeventien passagiers en een be manning van tien personen ver voerde, op het vliegveld Piarco van Port of Spain té laten na zien, vóórdat de tocht zou worden voortgezet. Sir Winston Churchill heeft Zaterdag op een bijeenkomst in zijn kiesdistrict te Woodford (Es sex) verklaard, dat Ihij de kie zers, die hem hebben afgevaar digd, dertig jaar heeft gediend en dat hij) „alle hoop heeft dit nog langer voort te zetten". De aan wezigen juichten hierop de oude staatsman luide tóe.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2