De demonstratie te Brussel r Gouverneur-generaal van Pakistan kondigt opnieuw noodtoestand al De Franse Senaat keurt de Parijse verdragen goed Boelganin aan woord het WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN De toestand in Vietnam VULPENNEN VIER AMENDEMENTEN VERWORPEN De actie zal in het parlement voortgezet worden op onder op onder v.m. n.m. Mrt. salons „robèntn Bevan verschijnt voor commissie van Labourbestuur Feestviering en -verlichting op 5 Mei Amerikaans vliegtuig verongelukt Jemen beschuldigt Engeland van agressie in grensincident Pinay naar Duitsland De werkweek voor bouwvakarbeiders voor communisten aanval op Matsoe en Chinese gereed Quemoi Noord-Borneo Frankering bij abonnement Temeuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande N;ordstraat 55-57 Temeuzen Redactie-adres: Telefoon 8073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRUE ZEEUW MAANDAG 28 MAART 1955. 10e Jaargang No. 3417. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Temeuzen. Advertentieprijs: per mm 15 ct; mintumm pw advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: B regels 1,i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: AAm Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddag» 2 onr. Voor het Maandagnummer: Zaterdags lfc De demonstratie van tiendui zenden Rooms-Katholieken te Brussel tegen de onderwijspoli tiek van de regering heeft Zater dag niet de vorm aangenomen, waarvoor werd gevreesd. Wel heeft de politie handenvol werk gehad. Zij moest hier en daar charges uitvoeren en vooral van brandspuiten is een ruim ge bruik gemaakt, maar tot werke lijk ernstige botsingen is het ner gens gekomen. Dit werd' in de hand gewerkt door het feit, dat de socialisten geen tegendemon- straties op touw hadden gezet en zich beperkten tot het verdedigen van hun gebouwen. Er zijn enke le lichtgewonden gevallen en on geveer 200 personen zijn aange houden. Om twee uur verzocht de voor zitter van de C.V.P., Lefèvre, de betogers" uiteen te gaan. Hij zei dat de partij haar actie dn 't par lement z»u voortzetten. Lefèvre stelde vast, dat de be toging in volstrekte tucht verlo pen is. Tegen half vier was in de binnenstad van Brussel de rust vrijwel geheel weergekeerd. De Belgische minister van Bin nenlandse Zaken verklaarde te genover de pers, dat de C.V.P. niet dn staat is geweest een beto ging te organiseren. Uit de provincie zijn betogin gen op 'kleine schaal gemeld. De meeste winkels en ook de kolen mijnen, waren gesloten. Lefèvre, de voorzitter van de C V.P., terzijde gestaan door lei ders van het nationaal comité voor vrijheid en democratie, heeft op een persconferentie een over zicht gegeven van de toestand. Hij kantte zich vooral tegen „het misbruik dat door de rege ring vam de radio werd ge maakt". Hij voegde er aan toe: „De regering heeft onze oproe pen tot kalmte onderschept om zelfs communiqués te doen om roepen, waarin met straffen werd gedreigd. Later heeft zij doen verklaren dat onze betoging een mislukking is geweest". Wat ik denk van deze manifes taties?", aldus Lefèvre: „Ik ver heug mij over het resultaat. 300 tot 350.000 man waren op de been. Zowat honderdduizend heb ben Brussel kunnen bereiken. De andere hebben elders betoogd". „Wij zijn bereid de strijd voor intrekking van het regeringsplan inzake de schoolpolitiek op elk niveau voort te zetten, doch ais de regering onze eisen om het program door een nieuw te ver vangen, dat aanvaardbaar is voor 't gehele volk inwilligt, dan zullen wij de strijd beperken tot hef parlement", aldus de heer Lefèvre. Hf het centrum van de Belgische hotocfdstad hebben in de loop van de dag bereden gendarmes met safcels en gummistokken tot vier maal toe een charge uitgevoerd op de duizenden R. K.-demon- stnanten, waarbij o.a. de R. K. olid-ministers Duvieusart en Fho- lien lichte verwondingen oplie pen. Tientallen betogers liepen ver wondingen op toen op het Brou- ckereplein te Brussel bereden po litie charges uitvoerde tegen een schreeuwende menigte van 20.000 personen. Op een ander plein hadden zich 3.000 betogers ver zameld, met de leider van de C.V.P., de heer Lefèvre, aam het hoofd. De politie slaagde er in deze stoet in de richting van het Noorderstation te leiden. medegedeeld door het K.NJM.I. te De Bilt, geldig van Maandag morgen tot Maandagavond. Flinke opklaringen. Veranderlijke .bewolking met flinke opklaringen, maar ook en kele verspreid optredende buien. Matige, nu en dan krachtige noordwestelijke wind. Dezelfde of iets hogere middagtemperatu- ren als gisteren. DINSDAG 29 MAART Breskens Terneuzen Hansweert Walsoorden 5.14 5.49 5.29 6.39 5.45 6.20 7.00 7.10 ZON MAAN 28 6.29 19.07 8.16 0.13 29 6.26 19.09 9.10 1.25 30 624 19.10 10.17 2.24 31 622 19.12 11.31 3.09 Ergens anders kwamen een pantserwagen en brandspuiten in actie tegen studenten. Deze ant woordden met voetzoekers. Onder de betogers bevond zich ook de 75-jarige Frans van Cau- welaert, de gewezen R. K. voor zitter van de Kamer. Hij werd op de schouders gehesen. Om 14 uur heeft de voorzitter van de C.V.P., in de Pioncarélaam de betogers toegesproken en hen verzocht uiteen te gaan. Tien mi nuten tevoren had de rijkswacht aan de Kruadtuinlaan nog rook bommen moeten werpen om het opdringen van de duizenden de monstranten te voorkomen. Om 15 uur waren nog niet alle .betogers in kennis gesteld van de ontbinding der manifestatie en honderden trokken toen op naar het socialistische volkshuis op het Emdel van der Veldeplein, waar de rijkswacht, de politie en socialistische partijleden de wacht hadden betrokken. Bij hun aankomst op het Kapelleplein werden de betogers reeds uiteen gespoten, waarna zij werden teruggedreven naar de Halle poort. In de binnenstad werden nabij het Zuiderstation honderden bal lonnetjes1 opgelaten. Daaraan, wa ren bloemen en geel-zwarte wim pels bevestigd, waarop in grote letters te lezen was „Non-Neen" (zinspeling op de wetsontwerpen van minister Collard). De geest drift van de betogers, die door cordons van de rijkswachten tus sen Beurs en het Noorderstation waren ingesloten, bereikte op dat ogenblik haar hoogtepunt en spreekkoren riepen herhaaldelijk .Non-Neen". Lefèvre voerde ook 'hier het woord en verzocht de be togers thans uiteen te gaan. (Advertentie.) markt 16 <fe kapptr met bet aparte coebet brouwerijstraat 9 terneuzen voor verzorgd kapwerk en voor betere toiletartikelen. ook Bevan, de leider van de linker vleugel van de Britse socialisti sche partij, heeft er in toege stemd, morgen voor de speciale commissie van acht leden van het bestuur van de partij te verschij nen. Deze commissie werd Woensdag gevormd, nadat het be stuur met 14 tegen 13 stemmen had besloten Bevan voorlopig niet te royeren. De commissie zal de „rebel" horen over de gedrags lijn die hij in de toekomst denkt te volgen en vervolgens Woens dag rapport uitbrengen aan het bestuur. Frans van Cauwelaert verklaar de: „De (betoging was uiterst in drukwekkend en de betogers wa ren kennelijk bezield met vreed zame bedoelingen. De menigte heeft de bevelen van de rijks wacht geëerbiedigd, maar deze heeft zijn opdrachten met een vinnigheid uitgevoerd, die mij heeft verwonderd en die zeker 'n slechte indruk heeft gemaakt op de bevolking". Vernomen werd nog, dat koning Boudewijn Zaterdagochtend met de voorzitter van de Kamer, Ka- miel Huysmans een lang gesprek heeft gevoerd. Verbod op samenscholingen in Brussel opgeheven. Zaterdag te middernacht heeft de gouverneur van Brabant het verlbod op samenscholingen van meer dan vijf personen1 in Brus sel opgeheven, 24 uur vóór het verstrijken van de oorspronkelijk vastgestelde duur van het ver bod. Omstreeks middernacht verlie ten de laatste afdelingen van de rijkswacht het centrum van Brus sel. Alle veiligheidsmaatregelen schijnen te zijn opgeheven. In de stad was het Zondag volkomen rustig. Op verzoek van het „Nationaal comité vieripg bevrijdingsdag 5 Mei 1955" hebben de „Vereniging voor handenarbeid" en de „Werk gemeenschap voor vernieuwing in handenarbeid" een viertal van de dopr hen uitgegeven werkbla den gewijd aan feestversiering en -verlichting. Door de steun van het Prins Bemhardfonds heeft men aan alle gemeentebesturen en plaatselijke 5 Mei-comité's een reeks van deze werkbladen ter kennismaking doen toekomen. Deze werkbladen moeten niet beschouwd worden als bindende voorbeelden. Het nationaal comi té heeft er slechts naar gestreefd zo eenvoudige suggesties te geven dat zeer velen (op scholen, in jeugdorganisaties, ziekenhuizen, sanatoria, enz.) bij de vervaardi ging der versiering betrokken kunnen worden. Het hoopt dat velen aan de hand van de soms zeer summier omschreven aanwijzingen zelf aan het fantaseren en experimen teren zullen gaan. Bij het samenstellen der sug gesties is rekening gehouden met de wens dat de versieringsmotie ven gemakkelijk moesten kunnen worden opgehangen of vastgesla- ,gen, daar ze op 5 Mei 's morgens moeten worden aangebracht. De in vele plaatsen traditionele stil le tocht op de avond van 4 Mei kan bezwaarlijk door versierde straten trekken. De .gouverneur-generaal van Pa kistan, Ghoelam Mohammed, heeft Zondagavond opnieuw de noodtoestand afgekondigd en de hoogste bevoegdheden tot zich getrokken. In October jl. ontbond hij de constituerende vergadering en kondigde (hij de noodtoestand af. Onlangs verklaarde het provin ciale gerechtshof van Sind deze maatregel nietig, maar Maandag jl. bepaalde het federale gerechts hof, dat de go uvemeur-generaal wel rechtmatig had gehandeld. Deze laatste ontbond de consti tuerende vergadering in October in verband met een poitieke cri sis. De vergadering zou het ver trouwen van het volk hebben ver loren. Er werd toen een zakenka binet ingesteld en de noodtoe stand afgekondigd. Het besluit van het federale ge rechtshof, vorige week Maandag, deed een verwarde politieke toe- De Franse senaat heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag 4 amendementen op de Parijse ver dragen verworpen. Premier Fau- re had deze reeds onaanvaard baar verklaard. Een amendement, strekkende tot uitstel van de bekrachtiging der verdragen tot 1 Augustus, werd met 183 tegen 115 stemmen afgewezen. Het tweede amendement, waar in uitstel van de ratificatie wordt geëist totdat van de Westduitse regering de verzekering is ver kregen, geen veroordeelde oor logsmisdadigers in het nieuwe Duitse leger op te nemen, werd verworpen met 185 tegen 102 stemmen. Het derde amendement wilde de ratificatie uitstellen totdat on derhandelingen met de Sowjet- Unie zouden zijn begonnen en totdat overeenstemming zou zijn bereikt over een bewapeningsge meenschap. Het kreeg 190 stem men tegen en 124 vóór. Tenslotte werd het vierde amendement verworpen met 195 tegen 107 stemmen. Volgens dit amendement zou de ratificatie afhankelijk gesteld moeten wor den van verdere waarborgen van de bondgenoten tegen de moge lijkheid, dat Duitsland uit de Westeuropese unie treedt. Premier Faure heeft Zaterdag in de raad van de republiek, de Franse senaat, meegedeeld, dat Engeland en de Verenigde Staten in beginsel hebben ingestemd De Sow jet-premier, maarschalk Nicolai Boelganin, heeft Zaterdag in antwoord op een door Tass, 't Russische persbureau, gestelde vraag gezegd dat 'hij het denk beeld van een conferentie der grote mogendheden, zoals door Eisenhower geopperd, toejuicht, mits dit zou bijdragen tot een ver mindering van de spanning in de wereld. De maarschalk wees er op, dat de Sowjet-Unie reeds een derge lijke conferentie in de naaste toe komst had voorgesteld, ter rege ling vam het Oostenrijkse vredes verdrag. De verklaring werd uitgespro ken qp een conferentie van Buit- tenlandse persvertegenwoordi gers. Een woordvoerder van het Rus sische ministerie van Buitenland se Zeiken zei dat president Eisen hower de hoop, dat op een nieu we conferentie constructieve stappen zullen worden gedaan, niet moet opgeven. Hij zei dat de verklaring van Boelganin het antwoord is op de uitlating van Eisenhower, dat 'n conferentie zonder agenda van de regeringshoofden der drie gro te mogendheden zou kunnen wor den .belegd ter bespreking van alle hangende kwesties. Zowel van de zijde van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken ais in diplo matieke kringen te onden heeft men met instemming de verkla ring van maarschalk Boelganin begroet. Men acht het opvallend, dat in de verklaring niet wordt gezegd, dat een internationale conferentie alleen zin heeft vóór de 'bekrach tiging van de Parijse accoorden, zoals de communistische leiders reeds zo vaak hebben betoogd. Hierpit leidt men af, dat de Russen blijkbaar dè hoop hebben opgegeven, dat de opneming van West-Duitsland in de Westeuro- pe.se verdediging nog kan wor den voorkomen. Ook is het func tionarissen te Washington opge vallen, dat door Boelganin niet 'gesproken is over het deelnemen van communistisch-China aan 'n conferentie van de grote mogend heden, zoals de Russen dit de af gelopen jaren steeds hebben ge ëist. met het houden van een driemo- gendhedenconferentie ter voorbe reiding van een hervatting van het overleg met de Sowjet-Unie, zodra Frankrijk de Parijse ac coorden zal hebben bekrachtigd. De eerste minister verklaarde verzekeringen te hebben ontvan gen, dat er geen onderhandelin gen zonder Frankrijk zullen wor den gehouden en dat, wat de voornaamste bondgenoten van Frankrijk (betreft, niemand zal weigeren aan het overleg deel te nemen. Faure verwierp het denkbeeld, dat Frankrijk als bemiddeliaar tussen zijn eigen bondgenoten en het Sowjet-blok moet optreden. „Wij kunnen geen bemiddelaar zij'n, omdat wij reeds van één der twee kampen deel uitmaken", zo zeide hij. liet handopsteken werd hierna in de Franse senaat de Parijse overeenkomsten goedgekeurd, krachtens welke West-Duitsland in de Westeuropese unie werd opgenomen. Vervolgens machtigde de senaat de president tot tekening van het protocol, houdende wijziging en voltooiing van het Brusselse ver drag dat op 23 October 1954 te Parijs werd getekend en de pro tocollen die betrekking hebben op de strijdkrachten van de lan den van de Westerse unie. Eveneens met handopsteken Naar de kustwacht te Seattle aan de Amerikaanse Westkust, meldt, is Zaterdag een vliegtuig van de „Pan American Airways" met 25 personen aan (boord vijf tien mijl vani de kust van Oregon in zee gestort. Volgens latere .berichten zijn 4 personen om het leven gekomen en één gewond. Onder de inzit tenden bevoncten zich elf vrou wen. werd een resolutie aangenomen, waarbij een uit 5 punten bestaand program van diplomatieke actie wordt onderschreven, dat naar de president Zaterdag verklaar de door de regering zou worden gevolgd, als eens de overeenkom sten van Parijs bekrachtigd zou den zijn. Bij de stemming in de Franse senaat over het voornaamste pro tocol, dat voorziet in .bewapening van West-Duitsland, stemden al leen de communisten en bloc tegen. Van de gematigd conservatie ven stemden er 58 vóór en 25 tegen; van de socialisten 47 vóór en! 10 tegen; van de radicalen 46 vóór en 21 tegen; van de volks republikeinen 17 voor en 4 tegen van de Gaullisten 11 vóór en 30 tegen. stand ontstaan. Het hof verklaar de alle wetten van de assemblée nietig, welke zonder handteke ning van de gouverneur-generaal van kradht waren geworden. Dit waren er 46 in zeven jaar. Thans heeft Ghoelam Mohammed 35 van deze wetten geldig verklaard, maar hij gaf de gerechtshoven niet het recht terug om ontbin ding van de constituerende ver gadering door de gouverneur-ge neraal, nietig te verklaren. Ghoelam Mohammed trok Zon dagavond de .bevoegheid tot zich om de provincies van West-Pa- kistara tot een eenheid samen te smelten en alle bevoegdheid, die nodig is voor het opstellen van een nieuwe grondwet. De Pakistaanse regering maak te Zondagavond bekend, dat de 4 provincies en tien. vorstenstaten van West-Pakistan vóór eind Mei tot ééni enkele administratieve en politieke eenheid zullen worden samengesmolten. West-Pakistan is door ongeveer 1600 km Indisch grondgebied van Oost-Pakistan gescheiden. De nieuwe provincie West-Pakistan zal bestaan uit vijftig districten, gegroepeerd in elf afdelingen. Vernomen wordt, dat de gou verneur-generaal binnen een maand een constitutionele con ventie, (bestaande uit vertegen woordigers van de provinciale wetgevende lichamen, bijeen zal roepen voor het goedkeuren vam een omtwerp-grondwet, dat de re gering heeft opgesteld. Binnen 18 maanden na de aanvaarding der grondwet zuilen nieuwe al gemene verkiezingen worden ge houden. De nieuwe grondwet voorziet in een president, die een ambts termijn van vier jaar zal hebben en over grote bestuursbevoegd heden zal beschikken. Hij zal worden bijgestaan door een mi nisterraad, die niet verantwoor delijk zal zijn tegenover de wet gevende macht. Oost- en West- Pakistan zullen in het wetgeven de lichaam gelijkelijk vertegen woordigd zijn- Dit zal Pakistaans grondwet zijn. Pakistan heeft reeds zijn voor nemen kenlbaar gemaakt om een republiek binnen het Britse ge menebest te worden ern heeft toe stemming van het gemenebest gekregen. De maatregelen van Zcraaag volgen op vele maanden van «oa sis, waarin regionale en politie ke groeperingen de wettigheid van de regering zelf in twfïiel hebben getrokken. De Iman van Jemen heeft Za terdag in een telegram aan de ge zant van Jemen in Cairo meege deeld dat een Britse militaire een heid uit Adèn in een „wrede aam val" op het gebied van Al Awa- lek El-Ulya (Zuid-Jemen), een aantal mensen heeft gedood. In het telegram werd verder gezegd, dat een (barak van het Jemense leger werd vernield' en dat sultan Awadlbn Saieh El- Awaki is gearresteerd, omdat hij heeft geweigerd in te stemmen met de Britse politiek. De Iman verzocht zijn gezant in Gaïro, Abdoel Rahman Aboe Taleb, de staatshoofden van de landen van de Arabische Liga en van de Islamitische landen van 't incident op de hoogte te stellen. De premier van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Diem, heeft Zondag verklaard, dat hij bereid is te pro beren een einde te maken aan de gevaarlijke crisis in het land door zijn persoonlijke vrienden in zijn regering te plaatsen en zijn kabinet op een bredere basis te plaatsen. Hij zei dit op een persconferen tie nadat een ultimatum was af gelopen, dat de leiders van de 3 legers van religieus-politieke sec ten hadden gesteld en waarin zij hervorming van de regering en verkiezing voor een nationale ver gadering eisten. Diem verklaarde zich bereid deze leiders te ontmoeten om hun mening te vernemen over nieuw te benoemen ministers en het re geringsprogram. Hij sprak be richten tegen volgens welke hij van plan was de leiders van de secten de Caodisten, de Hoa Hao en de Binh Xuyen te arreste ren zodra zij een voet in zijn pa leis zouden zetten. De premier maakte de inhoud bekend van een brief die hij heeft gezonden aan generaal Tran Van Soai, leider van de Hoa Hao, die het ultimatum mede namens de andere secten had gezonden. Hij ontkende daarin, dat hij de on derhandelingen met 'de secten had afgebroken. Vrijdag j.l. had hij nog een delegatie ontvangen, doch die had geen programma bij zich, zo zei hij. De leiding van de legers der secten maakte Zaterdag bekend, dat de delegatie verkiezingen voor een nationale vergadering, een regering van nationale een heid en vereniging van alle strijd krachten onder één bevel had ge- eist. Diem zei Zondag, dat hij PRINSES WILHELMINA NIET NAAR AMSTERDAM. Naar A.N.P. verneemt, heeft Prinses Wilhelmina tot haar leed wezen moeten afzien van een voorgenomen veertiendaags ver blijf in Amsterdam, in de tweede helft dezer maand, in verband met een lichte keelontsteking. De Prinses is thans herstel lend. juist daarom persoonlijk met de leiders van de drie groepen wilde spreken. OPROEP VAN BAO DAI. Het Vietnamese staatshoofd, Bao Dai, die in Cannes verblijft, heeft in een telegram het ver enigd front van politiek-religieu- ze secten die zich verzetten tegen de regering-Ngo Din Diem, opge roepen tot matiging. Hij verklaar de overtuigd te zijn van het goede vertrouwen van alle betrokken partijen en zei, dat de vraagstuk ken die het land verdeeld houden slechts in een „rustige en ordelij ke sfeer" kunnen worden opge lost. In het begin Van deze maand hebben twee afgezanten van de secten het staatshoofd verzocht naar Vietnam terug te keren, doch hun zending is zonder re sultaat gebleven. De Franse minister van Buiten landse Zaken, Antoine Pinay, zal zich „zeer kort na Pasen." naar Duitsland begeven voor bespre kingen met bondskanselier Kon rad Adenauer. Hij verklaarde tegenover jour nalisten in de senaat dat al enige tijd plannen voor deze bijeen komst hebben bestaan en dat nu is overeengekomen deze in Duits- Land te houden. De juiste datum zal binnen enkele dagen worden vastgesteld. De minister verklaarde niet te weten of de bijeenkomst zal wor den gehouden in Bonn of Baden- Baden. De 2 staatslieden zuilen spreken over kwesties met (be trekking tot de Saar, het Moezel kanaal en een Frans-Duitse han delsovereenkomst op lange ter mijn. Ook zullen zij van gedach ten wisselen over de betrekkin gen tussen Oost en Wést. iiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiuiiiiiiiiiii N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE iiaainiiuiiuiiiiiiiiiuuimiiiiiiiimiimiiuiiiuiuiimiummnmii'jmniianiuiHBriiE!»! Het lid van de Tweeèe Kanaer, de heer Reuter, heeft aan de ati- nister van Sociale Zaken en Volksgezondheid de volgende vra gen scnriftelijk gesteld; 1. Is het juist, dat de bedrijis- raad voor de bouwnijverheid aan het college van rijksbemiddelaars vergunning heeft gevraagd de werkweek voor bouwvakarbei ders met 3 uur te verlengen? 2. Is het de minister bekerxi. dat deze aanvraag zonder overleg met de leden der hierbij betrek ken organisaties tot stand ia ge komen? 3. Is het de minister bekend, dat de lichamelijke prestaties der bouwvakarbeiders reeds dusdanig hoog zijn, dat bij verlenging van de arbeidstijd daling der arbeids productiviteit per map-uur zal op treden? 4. Is het de minister bekesd, dat bij invoering van werktijdver lenging het aantal arbeidsconflic ten zal toenemen?. 5. Is de minister niet van me ning, dat bij verlenging van «ie arbeidstijd een aantal arbeiders het bouwbedrijf zal verlaten? 6. Is het de minister bekend, dat door een aantal andere maat regelen, o.a. het vrijstellen tooi militaire dienstplicht voor bouw vakarbeiders, het gestelde doel n.l. het inhalen van de achter stand bij de woningbouw door «ai- werkbaar weer werkelijk be reikt kan worden? 7. Is de minister bereid, op grond van het bovenstaande, het college van rijksbemiddelaars ïe verzoeken de gevraagde verg*®- ning niet te verlenen? Autoriteiten van het Ameri kaanse ministerie van Defensie houden zich op het ogenblik, ibezig met het bestuderen van rapporten van de militaire inlicii- tingendienst, waarin de mening wordt uitgesproken, dat de Gbi- nese communisten half April ge reed zullen zijn de eilanden Q*e- moy en Matsoe aan te vallen. Volgens welingelichte kringen wordt half April als de vroegste tijd genoemd voor een. commu nistische aanval op de door de nationalisten 'bezette eilanden on der de kust van het Chinese vas teland. Transportmoeilijkheden zouden de datum echter nog ver scheidene maanden kunnen ver schuiven. V E R-DRAGEND OP MATSOE. GESCHUT Volgens gewoonlijk betrouwba re nationalistische kringen heb ben de Chinese nationalisten ©p (het eiland Matsoe vèrdragend ge schut opgesteld uit vrees voor de op handen zijnde aanval op dit eiland door de Chinese commu nisten. 'Naar de nationalistische intieïi- tingendienst meldt, hebben de communisten op het vasteland ook vèrdragend geschut opge steld en rijn langs de kust nan Foekien ongeveer 200.000 man troepen samengetrokken. Vier officieren yan de Britse luchtmacht in het Verre Oosten zijn Zaterdag begonnen met een 15-daagse trektocht door de onbe kende wildernissen van Noord- Boreno om de nieuwe „jungle"- uitrusting van de luchtmacht te beproeven. De mannen hebben slechts een kleine hoeveelheid noodrantsoe nen bij zich en zullen hun voedsel hoofdzakelijk in de bossen aelf moeten vinden. Zij hopen te leven van wild, gevogelte, vis en fruit. De „trekkers" zijn gewaar schuwd op te passen voor olifan ten, krokodillen en wilde zwijnen. Zij hebben geweren, ammunitie, een radio en een camera bij aHk.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1