Dé A-bom en de ambtenaar 'PffNeN BALATUM De blauwe auto NAEIJE'S •10 grootste tentoonstelling ooit Nederland gehouden in AKKERTJES TWEEDE BLAD Zaterdag 26 Maart 1955 10e Jaargang No. 3416 Regering neemt maatregelen tegen atoomgevaar - Militairen in de B. B. Nog geen compromis voor ambtenarensalarissen Gelijke beloning voor man en vrouw de helling op VROUWENLOON GELIJK AAN MANNENLOON? SPROETEN-*—m Koop tijdig SPRUTOL Uitgifte zomerpostzegels W zenuwpijn,kiespijn Eerste prijs voor Nederlandse praalwagen Morgan Philips waarschuwt voor mogelijkheid van spoedige verkiezingen in Engeland Uitgifte bevrijdingszegels kunt U Bij ons krijgen in een groot aantal gezellige des sins. Ret verplicht U tot niets als U eens komt kijken bij WONINGINRICHTING PAVILJOENS VERRIJZEN SNEL UIT DE GROND ■&g§fl|| - - mm r.'£ Zuidvietnamese regering beschuldigt de Noord-Vietnamezen VRIJE ZE In, die Eerste Kamer heeft de minister van Binnenlandse Za ken, prof. Beel, gesproken over de beveiliging van Nederland tegen eventuele atoomaanvallen. Z. E. deelde hierbij mede, dat men moet uitgaan van de stel ling, dat men bij een eventuele oorlog moet rekenen op het ge- (bruik van atoomwapenen |voor doeleinden als de hoofdstad Am sterdam, het regeringscentrum Den Haag, het havengebied van Rotterdam en de oorlog|shaven Den Helder. Daarom is de rege ring van mening, dat er afdoende maatregelen ter beveiliging van deze gebieden kunnen en moeten worden genomen, hetgeen moet geschieden binnen het kader van de organisatie Bescherming Be volking. Door evacuatie, alarme ring, schuilgelegenheid en hospi- talisatie kan men tijdig zorgen, dat 'het aantal slachtoffers be perkt blijft ondanks de te ver wachten grote verwoestingen. Door reeds getroffen maat regelen kan men verzekerd zijn van een tijdige alarmering, ter wijl men doende is de mogelijk heden tot het onderbrengen van allen in de omgeving van be dreigde 'binnensteden te onder zoeken. Daarnaast heeft men de mogelijkheid tot het plaatsen van gephaefalbriceerde schuilplaatsen in studie genomen en wordt door de geneeskundige verdedigings- raad een uitgebreider complex van maatregelen ter verzorging van de eventuele gewonden voor bereid. WEL A-BOM, GEEN H ROM. 'De minister is bovendien van mening, dat de eerste jaren geen rekening behoeft te worden ge houden met het eventuele ge bruik van een H.-bom. Tot deze conclusie is hij gekomen na over leg met de militaire adviseurs van de regering. Op de eerste plaats acht men het aantal H- bommen nog zeer gering, terwijl zij daarenboven ter beschikking zouden moeten blijven van die doelen, die op geen andere manier kunnen worden uitgeschakeld. Daartoe zal de organisatie BB voorbereid moeten zijn op aan- vallen met A-bommen en de uit rusting van haar materieel is derhalve een eerste punt van zorg. Daarom heeft de regering besloten de BB bijstand te ver lenen door militairisering van rijksmobiele colonnes, die zullen worden samengesteld uit het dienstplichtig personeel van luchtmacht en landmacht. Zij zullen onder het militaire gezag blijven maar op aanwijzingen van de BB-commandanten op de bedreigde plaatsen worden inge zet. Wanneer er dus onverhoopt regeringsbeleid dienaangaande. Men betreurt de gang van zaken bij het afgebroken overleg over de salarissen en vraagt de rege ring haar standpunt te herzien en er voor te zorgen, dat het overleg weer zal worden hervat. Door de ongunstige salaris regeling, zowel voor de lagere als hogere ambtenaren, is het niet te vermijden, dat tal van ambtenaren, die reeds een be langrijke functie bekleden, de rijksdienst verlaten, daar hun in de particuliere sector van het be drijfsleven meer wordt geboden Tot nu toe is de rechtspositie van de ambtenaren een kwestie van touwtrekken geweest tussen het rijk en de lagere organen. Dit zal moeten veranderen, wil men het ambtenarencorps op peil houden. De enige mogelijkheid hiertoe ligt in een hervatting van het overleg tussen regering en de ambtenaren-organisaties; een hervatting, waarin spijkers met koppen geslagen moeten worden, daar een slepende affaire als deze veel kwaad bloed zet. Het edet er niet naar uit, dat reeds direct een gelijke beloning voor het werk van; de vrouw zal worden ingevoerd ten opzidhite van het werk van de man. Dit is na de debatten in de Tweede Kamer wel duidelijk geworden. Hoewel zowel regering als Ka mer principiëel voorstander zijn van een gelijke beloning voor man en vrouw, meent men toch, mede door het huidige loonbe- leid, dat geen onmiddellijke uit voering kan worden gegeven aan de (ratificatie van het verdlrag van de internationale arbeids organisatie, welk verdrag op dit principe betrekking heeft. De onmiddellijke invoering van dit 'besluit kan economische ge volgen veroorzaken, die men thans nog niet kan overzien. Hierover bestond nogal .enig meningsverschil dn de Kamer daar A.R., K.V.P., K.N.P. èn rege ring voorstander zijn van gelei delijke invoering en P.v.d.A., V.V. D. en waarschijnlijk ook de C.H.- Unie een directe invoering wen sen. Een drietal moties werd in gediend, terwijl staatssecretaris Van' Rhijn een regeringsprogram heeft ontvoud, waarin de Stich ting van de Arbeid wordt ver zocht gegevens te verstrekken over de toepassing van gelijke beloning in de verschillende be drijfstakken. De regering vreest namelijk een vrouwenwerkloosheid, wan neer reeds direct deze beloning haar intrede zal doen, omdat men van mening is, dat het bedrijfs leven voor hetzelfde loon de man prefereert boven de vrouw. (Nadruk verboden) komen vroeg in t voorjaar Van 25 April t/m 24 Juni 1955 zullen bijzondere postzegels (zo merpostzegels) worden uitgegeven in de frankeerwaarden 2, 5, 7, 10 en 25 cent, welke met een toeslag boven de frankeerwaarde van resp. 3, 3, 5, 5 en 8 cent zullen worden verkrijgbaar gesteld. Tergende pijnen..duldeloosfmaar niet hope loos, want AKKERTJES'verslaan alle pijnen snel en zeker. Weiger namaak. hel pen direct f Een praalwagen die meereed in het bloemencorso, dat jaarlijks in Los Angeles wordt gehouden en geheel aan Nederland was ge wijd heeft de eerste prijs, de z.g. „nations trophy" gewonnen. De wagen was bemand door zes stu denten, waarvan er vijf uit Lei den kwamen. Deze studenten wa ren door bemiddeling van de al gemene vereniging voor vreem delingenverkeer naar Amerika gereisd. Morgan Phillips, secretaris-ge neraal van de Britse socialisti sche oppositiepartij, heeft in een schrijven aan 660 afdelingen der partij in Engeland gewaarschuwd dat algemene verkiezingen spoe dig zouden kunnen worden ge houden. „De gebeurtenissen van de afgelopen weken geven een duidelijke aanwijzing, dat een al gemene verkiezing niet lang meer op zich zou kunnen laten wach ten", aldus het schrijven. Ter gelegenheid van de her denking van de bevrijding van Nederland in Mei 1945 zal een bijzondere postzegel zonder toe slag in de frankeerwaarde van 10 cent worden uitgegeven. Deze zegel zal gedurende het tijdvak van 4 Mei tot en met 3 Juni 1955 op alle postinrichtingen verkrijg baar zijn. Aan het publiek zal ge durende genoemd tijdvak bij aan koop van postzegels van 10 cent, voor zover geen zomerpostzegels worden verlangd, de vorenbe doelde bijzondere postzegel wor- den verstrekt, tenzij bepaaldelijk een oorlog mocht uitbreken, kan om zegeis van (je gewone uitgifte men in elk geval rekenen op de WOrdt gevraagd, paraatheid van regering en BB, reden waarom wij deze maatre gelen van een uiterst groot be lang achten en de verwezenlij king daarvan met genoegen te gemoet zien. ALGEMENE ONTEVRE DENHEID. In de Eerste Kamer zijn tevens de débatten gevoerd omtrent de ambtenaren-salarissen. Uit de redevoeringen van de woordvoer ders van de diverse politieke partijen kan men de conclusie trekken, dat er een algemene on tevredenheid heerst over het 200 cm breed, ƒ3,10 per meter TERNEUZEN, Tel. 2124 - 2404 AXEL, Tel. 763 Op sommige plaatsen steken nog slechts hier en daar een paar paaltjes uit de grond, maar el ders zijn reeds grote paviljoens verrezen en zo krijgt op het uit gestrekte terrein waar de Natio nale Energiemanifestatie E 55 tot stand wordt gébracht, die ten toonstelling de grootste welke ooit in Nederland is gehouden! toch langzamerhand gestalte. Dat moet ook wel, want nog slechts enkele maanden scheiden ons van de achttiende Mei, de dag waarop E 55 zijn poorten zal reeds tal van paviljoens gebouwd zijn. De vorst heeft 't leggen van fundamenten natuurlijk enigs zins gestagneerd, mlaar daarop was gerekend, zodat er geen vrees behoeft te bestaan voor een tentoonstelling, die op de dag van de opening slechts half klaar is. Vijf zeer grote, met elkander verbonden paviljoens rechts vooraan op het terrein zijn vrij wel afgébouwd. Hier krijgen tijd meting enz., oerwereld, delfstof fen (met een echte mijngang), i ■fögftflÜHgaii Op de terreinen in het park vliegen de paviljoens nu uit de grond. openstellen en de eerste duizen den bezoekers zullen worden toe gelaten van de millioenen, die men naar dit evenement hoopt te trekken. Die bezoekers zullen bemerken, dat deze manifesta tie veel dynamischer zal zijn dan een gewone tentoonstelling en dat zij geheel nieuw zal zijn in opzet en vormgeving. De orga nisator, de heer Jac. Kleiboer, beseft, dat men de belangstelling en de activiteit slechts kan prik kelen, door voortdurend nieuwe ideën in toepassing te brengen. Zo bereikte hij, dat alle provin cies van Nederland aan de E 55 deelnemen, iets wat nog nooit eerder Ibaj een tentoonstelling is voorgekomen. Wie zich op de hoogte stelt tnet de gang van zaken bij de voor bereiding van deze expositie, wordt geïmponeerd door de „gon zende activiteit" van honderden mensen, op de terreinen, in de bu reaux van de organisator en zijn naaste medewerkers, in aröhi- tectenbureaux en in andere kan toren overal in het lamd. Op het terrein ziet men, dat chemie, gas, electriciteit, Spoor wegen, luchtverkeer en wegver voer hun uitgestrekte stands en demonstratieruimten. Bijna klaar is ook de Energie hal van 5600 vierkante meter die naast de .bestaande Ahoi-hal wordt gebouwd. Rijn- en zee vaart, havens, scheepsbouw en baggerbedrijf zullen daarna met de inrichting kunnen beginnen. Op de Westzeedijk is al het een en ander te zien van de luchtbrug die over deze belangrijke ver keersader wordt 'gébouwd en die de .beide delen van. de tentoon stelling, het gedeelte in de stad en dat in het park, met elkander zal verbinden. zweefbaan, die 700 meter lengte zal krijgen, wordt vervaar digd in een Zwitserse fabriek, welke zich speciaal op de bouw van deze kabelbanen toelegt èn er niet slechts 48 in Zwitserland zelf bouwde, maar bovendien haar activiteiten uitstrekte tot Italië, Scandinavië, Zuidamerika. Een zweefbaan, zoals er op de E 55 komt, een zogenaamde ,,Ses- selbahn", lbouwde zij reeds eer der op andere grote exposities: op de kunsttentoonstelling te Milaan en de verkeerstentoon- stelling te München. Daar bleken ze een sensatie voor de bezoekers te zijn. Deze zweefibaan bestaat uit „stoeltjes", die zich, aan een kabel hangend, voortbewegen. Eik „stoeltje" biedt plaats aan twee personen. De Ibaan op E 55 krijgt 56 van zulke stoeltjes en zal 600 personen per uur van be- gin-naar eindstation of omge keerd kunnen vervoeren. Bij' het in- en uitstappen verkeren de stoeltjes in volkomen rust. 'De kabelbaan voert van het Elf Provinciënplein over de .ten toonstelling in het stadsgedeelte, voorts over de Westzeedijk, langs het oude Noorse kerkje, over de landbouwexpositie en over de vijvers naar het ihart van de ten toonstelling in het Park: het paviljoen van de Groei en Bloei van Stad en Land, waarin de pro vinciale inzendingen worden on dergebracht. De kabelbaan heeft een gemiddelde hoogte vain twaalf meter en wordt zo inge richt, dat ook mensen, die van nature enigszins bang zijn voor dit soort vervoersmiddelen, een tocht ermee geenszins ais onaan genaam zullen ondervinden. De voortbeweging is volkomen ge ruisloos. De ibaan zal voldoen aan de hoogste eisen van veiligheid. In .bergachtige streken worden deze banen uiteraard in de rot sen gebouwd: in de zachte Rot terdamse bodem vergt de bouw het leggen van enorme funde ring. PRACHTIG PANORAMA. De luchtreizigers zullen een prachtig panorama zien: de zweefbaan biedt een overzicht o(ver de gehele tentoonstelling. Nog verder zicht, namelijk over het hele, zeer uitgestrekte haven- göbied, zal men hébben uit de gondels van de topkraan De Wereldgondels, waarin telkens 25 mensen tegelijk zestig meter hoog zullen worden gehesen. Van het internationale ontspan ningsstadje Unifesta, waar men 88) door A. H. VAN OMMEN. (Nadruk verboden.) De Zuidvietnamese regering heeft bij de internationale com missie van toezicht op de wapen stilstand een klacht ingediend, waarin wordt verklaard, dat het leger van Noord-Vietnam (het communistische deel van 't land) sedert de ondertekening van de wapenstilstandsovereenkomst met tien brigades (30.000) man is versterkt. Ook waren er drie re serve-brigades gevormd en regio nale communistische strijdkrach ten aanzienlijk versterkt. De com munistische maatregelen zijn in strijd met de wapenstilstands overeenkomsten van Genève, al dus de klacht, volgens welke de uitrusting van de nieuwe eenhe den voor een groot deel van Rus sische makelij is. Voorts verklaart de Zuidvietna mese regering, dat de Noordviet- namezen personen, die naar Zuid- Vietnam willen gaan, belemme ringen in de weg leggen. Rechercheur Bak koos die avond (domicilie in de conver- satiekamer. Met een zwart soort „boomstatm"'tussen de tanden zat hij kwasie ernstig een boek over ,jDe .Zwarte Kunst" te bestuderen, doch in tussen gleden zijn ogen ieder ogenblik door het venster naar buiten en noteerde hij' nauw keurig de tijd, waarop de gas ten het ipension verlieten of weer thuiskwamen. Belfort kiwiam nog een ogen blik bij hem zitten. „Vertelt u mij eens," begon Bak, „buiten de voordeur is er natuurlijk nog een andere toe gang tot het pension, vermoed ik?" „Zeker, aan de achterzijde is nog een deur, doch deze wordt alleen door de huisknecht en het dienstmeisje gebruikt". „Dus 't is uitgesloten, dat uw gasten door deze deur het pen sion verlaten of weer thuisko men?" „Beslist!" „Mooi.Dan zou ik graag de sleutel van de keukendeur van u 'willen hebben. Door deze op slot te draaien, ben ik zelf over tuigd, dat niemand door die deur kan binnenkomen of weg gaan". „Dat aal moeilijk g«an", antwoordde Balfort. „De huis knecht en het meisje moeten nog ieder ogenbl'k op het achterplaatsje zijn. Daar staan de vuilnisbakken en hangen doeken te drogen, en u voelt toch zeker zelf wel, dat ze daarv voor niet steëds de sleutel bij u 'kunnen halen. Bovendienu wilt voor iedereen verborgen houden, dat u van de politie bent! Ik geloof dat mijn perso neel gauw door zou hebben, dat u in ieder geval niet de goochelaar Mefisto bent! Nee, als het personeel zo tegen tien of elf uur naar boven igaat, dan heb ik er geen bezlwaar tegen, dat u de sleutel van de achter deur krijgt, maar nu nog niet. Dat zou te lastig zijn." „Ja maar, u zult toch wel twee sleutels hebben?" „Vorige week nog wel. Eén sleutel is kwijtgeraakt". „Ah zjóóóó," antwoordde Bak en hij ipuifte een geweldige rookwolk uit. „Weggeraakt zei u toch?.. Enig idee waar dat ding gebleven kan zijn?" Belfort haalde de schouders ap. ,)Als gewoonlijk laten ze de sleutel overdag steeds in de deur zitten. Toen dè huis1- knecht 's a|vonds achter wilde sluiten, was de sleutel verdwe nen." „Wel, wel zo'n rare sleutel, grinnikte Bak. Belfort begaf zich naar de deur. „Ik kan zeker wel gaan?" vroeg hij. „Zeker, als u echter maar zorgt, dat ik u ieder ogenblik kan bereiken," antwoordde Bak en hij stak zijh neus in „De Zwarte Klunst", waarmede hij te kennen wilde geven, dat het onderhoud als geëindigd kon worden beschouwd. Toen de huisknecht hem. even later een kop thee bracht, vertelde hij de verbaasde man, dat de sleutel van de achterdeur bij hem ge bracht moest worden, als hij en het dienstmeisje zich naar him kamertje begaven. Toen Bak die avond naar zijn kamer ging was het 55 minuten na het middernachtelijk uiur. Voor (Bijlman had hij het vol gende rapport gereed: 20.05 Juffrouw Sylvia Snabel en haar broer verlaten het (pension. 20.10 Juffrouw Koning gaat in gezelschap van de humorist Bruggeman de deur uit. 20.55 Telefoon voor Mickey Tienhoven. In de conversatie kalmer 'kan ik duidelijk horen, dat hij het gesprek slechts met „ja" en „nee" beantwoordt. 5 minuten later verlaat hij haas tig het pension. 21.03 Wim Hazelaar verlaat het pension. 21.05 John het pension. 21.30 Mlaak (Rodney verlaat een rondgang door het huis, aangezien ieder een uitgezonderd de heer Geer ling .afwezig is. De heer Geerling hoor ilk op zijn kamer (werken. 22.17 De heer Hazelaar komt thuis. Kijkt even in idle conver satiekamer en zegt, dat hij zich ter ruste gaat begeven. 22.20 Kees Geerling verlaat het pension op het ogenblik, dat ik even aan de voordeur sta. Hij' zegt, dat hij zijn wagen gaat halen omdat hij juffrouw Snabel beloofd heeft haar van avond in 't cabaret te bezoeken. 22.35 Juffrouw Koning komt thuis en begeeft zich direct naar haar kamer. 0.23 Freddy Bhabel komt thuis en begeeft zich eveneens naar zijn kamer. 0.36 Flip Bruggeman komt met een taxi thuis, want ik' hoor bulten een wagen wegrij den, als hij het pension bin nentreedt. Gaat direct naar z'n kamer. 0.40 Joh Rodney komt thuis. (Hij is behoorlijk aangeschoten. Tracht nog een praatje met mij aan te knapen, doch ik krijg hem met een zoet lijntje in zijn kamer. (0.48 Juffrouw Snabel komt in gezelschap van de beeldhouwer thuis-, -Hij steekt nog even het hoofd om de Ideur en zegt lachend, dat hij mij een rare goochelaar vindt. Heb zo'n idee, dat hij mijn rol doorziet. Beiden begeven zich naar bo ven. 0.50 Mickey Tienhoven komt thuis. Hij komt nog even in de conversatie-kamer, doch als hij mij ziet, trekt hij zich vlug met een „goedennacht" terug. Ik krijg de indruk, dat hij he vig transpireert., 0.55 Ondergetekende begeeft ach naar zijn kamer. (Wordt vervolgd.) Zo zien de „stoeltjes" van de zweefbaan eruit, waarmee men een luchtreis over de E. 55 zal kunnen maken. In een op het oog minder ver stadium bevindt zich de tentoon- stellingsbouw in het Park, maar toch is ook daar reeds een aan tal paviljoens geplaatst, pavil joens evenwel, die lager zijn dan de andere, in verband met het meer landelijke karakter van dit deel der expositie. Honderden bouwarbeiders werken ook hier aan de afwerking. Over enkele maanden zal men in- deze pavil joens een indruk kunnen krijgen van de opbouw en de betekenis van Nederlands akkerbouw, vee houderij, tuinbouw en visserij. De bouw van de overige pavil joens in dit deel, waarin o.a. een grote inzending komt, gewijd aan Groei en Bloei van Stad en Land is vrijwel gereed. ZWEEFBAAN OVER HEEL HET TERREIN. Voor twee zeer bijzondere, in Nederland nog ongekende attrac ties is men bazig de fundamenten te leggen: de zweefbaan en de topkraan, De Wcreldgondels. Die allerlei attractieve voorstellin gen zal kunnen zien en uitge zochte spijzen en dranken" zal kunnen nuttigen, is nog niets te bespeuren. Dat centrum komt er echter en wel in een bijzonder fraai gedeelte van het park. Dat park zal ook plaats bieden aan een Schateiland met zeerovers, er zullen Giethoomse punters door de vijvers varen en s' avonds zal het geheel fantastisch ver dicht worden. Wij deden zo maar een greep van wat er op E. 55 in aanbouw is en van wat er nog niet is maar stellig komen zal. Deze opsom ming is uitermate onvolledig. Dat zal de lezer trouwens duide lijk zijn als we tenslotte nog ver tellen, dat naar de organisa toren menen de bezoekers een volle dag nodig zullen hebben om alles wat de energie-manifes tatie zal bieden, te bezien en zelfs drie dagen al® ze er wat nauw keuriger kennis van wilden ne-

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5