De «Prawda» over de Londense ontwapeningsconferentie Verklaring van Spaak Juist nu de verse groente schaars en duur is! MAGGI de prijs van GROENTESOEP De blauwe auto v lik van 48 cent Het is wenselijk Rood-China toi de V.N. toe te j/aten cent tot TWEEDE BLAD Vrijdag 25 Maart 1955 10e JurfMf He. 3415 De „Prawda", het orgaan van de Russische communistische partij, heeft Donderdag in een hoofdartikel de Westelijke mo gendheden ervan beschuldigd de ontwapeningsconferentie in Londen „in een slop" te hebben geleid. De „Westelijken willen geen ontwapening, doch bespre kingen over ontwapening als een scherm om een koortsachti ge bewapeningswedloop en de voorbereiding van atoomoorlog te verbergen", zo heet het in ■het hoofdartikel. Het blad publiceert voorstel len, die de Sowj et-Unie in Lon den heeft ingediend en die bij na gelijk zijn aan de Sow jet- voorstellen die het vorige jaar in de Algemene Vergadering der Ver. Naties naar voren wer- m.s. „Willem ZEEPOST Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de corresponden tie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: Ruys" 5 Apr. Ned. Nw.JGuinea: m.s. „Bin- tang" 7 Apr. Ned. Antillen: m.s. „Delft" 29 Mrt.m.s. „Adonis" 5 Apr. Suriname: m.s. „Schie" 5 Apr. Unie van Z.-Afrika en Z.-W. Afrika: m.s. „Winchester Cas tle" 26 iMrt.; mi. „Boschfon- tein" 5 Apr. Canada: as. „Waterman" 30 Mrt.; nu. „Westerdam" 31 Mrt. Argentinië: m.s. „Yapeyu" 26 Mrt; m.s. „Brasil Star" 29 Mrt. Chili: mus. „Westerdam" 31 Mrt. Brazilië: im.s. „Brasil Star" 29 Mrt.; s.s. „Presidente Peron" 2 Apr. Australië: via Engeland 26 Mrt.; s.s. „Strafheden" 31 Mrt. Nieuw-iZeeland: vla Engeland 26 Mrt.; via Engeland 2 April. Inlichtingen (betreffende de verzendingsdata van postpak ketten geven de postkantoren. den gebracht, hoewel,het blad zegt, dat er een aantal wijzigin gen in is aangebracht. Die wij zigingen voorzien „vooral in nauwkeuriger definitie van de rechten van,het contröle-orgaan voor het inspecteren van onder nemingen", aldus de „Prawda". De Sowj et voorstellen voor zien in vermindering van de be wapening volgens een overeen gekomen norm in twee stadia, die leiden moeten tot een alge heel verbod van atocim- en wa terstofwapens. Een speciaal con trole-orgaan zou het recht van Inspectie hebben en het recht om inspecteurs, op permanente basis, te stationneren in,alle landen die de conventie onder tekenen. Deze inspecteurs zouden ten alle tijde „ongehinderd toegang hebben tot alle objecten die vallen binnen de perken van hun functies". De inspectiestaf zou op inter nationale basis moeten worden samengesteld. De Sowjet-voor- stellen voorzien voorts in een wereldconferentie, dit jaar nog, voor universele vermindering van bewapening en venbod van atoomwapens. Volgens de „Prawda" hebben de Westelijken slechts voorstel len ingediend die gebaseerd zijn op het vaststellen en con troleren van het bewapenings- peil, doch die niet voorzien In maatregelen voor vermindering van (bewapening en strijdkrach ten en verbod van atoomwa pens. Het blad beschuldigt de Westelijke mogendheden ervan, dat zij bang zijn voor publici teit over de Londense ontwape ningsconferentie, omdat zij; „iets te vrezen hebben". Overvallen op dorpen in Columbia G ewapende benden hebben de afgelopen dagen overvallen ge daan op drie dorpen in de de partementen Oaiuca en Tolima in Columbia. In Tolima werden 28 personen gedood, terwijl het aantal slachtoffers in Caucia 15 bedroeg. Een kerk en een klooster werden geplunderd. Volgens de burgerlijke en mi litaire leider van Tolima, luite nant kolonel Cuellar, opereren de benden op instigatie van communistische agenten. De aanvallers, die vijf .man hebben verloren, iworden door militaire eenheden achtervolgd. De poli tie heeft 47 verdachte personen aangehouden. Veroordeling van Poujadisten Vijf personen, die beschul digd waren van Verzet tegen controle door belastingambte naren, zijn Woensdag door rechtbanken" te Clermont-Eer- rand en Mayenne veroordeeld. Een winkelier en voorzitter van de afdeling Clermont-Ferrand van de beweging-Poujade, kreeg een maanid hechtenis. De ande ren 'kregen voorwaardelijke straffen. De politie in geheel Frankrijk stelt een onderzoek in naar be richten over botsingen van Pou jadisten met belastingambte naren, notities Van vergaderin gen van aanhangers van Pouja- de en naar vlugschriften, die door hen zijn verspreid. Vermist goud uit Canada in communistisch China De staven goud ter waarde van ongeveer 750.000 gulden, die in 1952 van het vliegveld Malton nabij Toronto spoorloos verdwe nen, zouden zich, volgens het dagblad „Globe and Mail", thans in communistisch China bevin den. Het blad zei dat het goud „enkele uren voordat dé diefstal werd ontdekt", met een particu lier vliegtuig via New York naar Hongkong was vervoerd. Een bekend misdadiger uit Toronto werd, volgens het blad, een be drag van bijna 200.000 gulden uitbetaald voor het organiseren van de diefstal. Vanuit Hongkong zou het goud communistisch China zijn binnengesmokkeld. Cimpu voorwaardelijk veroordeeld De 24-jarige chauffeur van de Roemeense legatie te Kopenha gen, die onlangs politiek asyl in Denemarken heeft gevraagd, is voorwaardelijk tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld, we gens het ontvreemden van 6000 kronen van de Roemeense lega tie. Cimpu had van het geld 230 kr. uitgegeven aan taxi's, voed sel en wat kleren. Toen hij zich bij de politie meldde had hij het bedrag overhandigd. Op de recht zitting verklaarde Cimpu, dat hij reeds besloten was asyl te vra gen, toen hij hoorde, dat hij naar Denemarken overgeplaatst zou worden. Het geld had hij geno men, toen hij het, op het mo ment, dat hij het gezantschap voor goed verliet, op een bureau zag liggen. Hij had dit in zijn nervositeit gedaan, zonder eigen lijk te weten wat hij er mee zou doen. Bij de voortzetting van het debat over de begroting van het ministerie van Buitenlandse Za ken, heeft minister Spaak ook de vragen beantwoord, die hem waren gesteld met betrekking tot de waterwegen. Hij verklaar de dat het hier een oude kwestie betrof waaribdj zich evenwel twee nieuwe feiten hebben voorge- daan. In de eerste plaats het Nederlandse deltaplan, dat voor de Belgische waterwegen belang rijke gevolgen kan hebben. „De Nederlandse autoriteiten houden ons op de hoogte maar ik ben niettemin ongerust. Ik vraag mij namelijk af of de hydrografische wetenschap ver genoeg gevor derd is om alle consequenties van dit deltaplan te kunnen over zien. Het tweede nieuwe feit", aldus Spaak, „wordt gevormd door de conclusies van het rap port der commissie van Cauwe- laertVan Steemberghe. De rege ring heeft de belanghebbende en competente kringen hierover ge consulteerd en de betreffende rapporten zijn zo juist binnenge komen of worden op korte ter mijn verwacht. Over de gevolg trekkingen van deze rapporten zullen thans besprekingen ge voerd moeten worden. Zij hebben •betrekking op drie problemen: het Moerdijkkanaal, de sluis van Temeuzen en de stop van Ter- naaien, doch dit betekent niet dat als op een punt een oplossing wordt gevonden, wij de regeling van Ibeide andere punten zullen afwachten alvorens te beginnen met de uitvoering van de werken. De kwestie van het Moerdijk- Amerikaanse student uit Peking teruggekeerd De 29-jarige Mal coin Bersoihn, een (vroegere Amerikaanse stu dent in Peking, is Woensdag na een gevangenschap van 3% jaar in 'COmmnistisch-China in de Ver. Staten teruggekeerd. Bij1 zijn aankomst op Idlewild Airport deed zich een incident voor, waarbij protesterende familieleden hem beletten een procaiamunistische verklaring af te steken. Voordat hiji in een auto werd geduwd, vond Bersohn echter nog tijd om tegenover een aan tal journalisten te verklaren dat hij in Juli 1945 begon te werken voor de gpionnage -organisatie van de Amerikaanse regering", «ij voegde hieraan toe: „Ik ben schuldig aan militaire spionna- ge. Als ik bereid zou zijn ge weest over China te liegen, zou ik van de oorlogsophitsers en kapitalisten, die een nieuwe (wereldoorlog voorbereiden, een groot (bedrag aan' geld hebben gekregen". Bij zijn aankomst in (Hong- kong op 27 Februari gaf Ber sohn een soortelijke verklaring uit. Voor zijn arrestatie studeer- «fe Bersohn aan de medische universiteit In Peking. kanaal wordt gecompliceerder door de Rijnvaartpremies. Op dit ogenblik kan nog niet gezegd worden of België zal accepteren deze premie af te schaffen zoals bepaald wordt bij: artikel een van het rapport der Waterwegencom missie. Wat Benelux .betreft, achtte minister Spaak het ogenblik nog niet gekomen een gemeenschap pelijke handelsvertegenwoordi ging in het leven te roepen. Wat het interparlementaire Benelux- comité aangaat, dit zal, zo zeide hij, een isitrikt consultatief karak ter moeten dragen. Hoogstens ROOFOVERVAL IN GRONINGEN MISLUKT. Woensdagavond heeft een man een poging gedaan een roofover val te plegen op de christelijke spaarbank „Eigen Haard" aan het Opende Diep te Groningen. Het bleef bij een poging, want dank zij de tegenwoordigheid van geest van de directeur, de 54-jarige W. M. mislukte de over val. Toen om negen uur gebeld werd, deed de heer M. zelf open. Hij zag zich geplaatst tegenover een onbekende, die hem met een greep naar de loop van het pis tool waarop een worsteling volg de. De aanvaller viel vaan de stoep en nam vervolgens ijlings de benen. De heer M. waarschuwde de politie, doch de man kon niet worden achterhaald. De politie stelt thans een onderzoek in. kan men het een recht van ini tiatief geven om een tegenstelling tussen regeringen en de parle menten te doen eindigen. Spaak verklaarde voorts dat hem wenselijk voorkomt China thans tot de VjN. toe te laten. Men moet realist zijn en het is onmogelijk de vrede in Azië te handhaven zonder met Mao Tse Toeng te onderhandelen. Men moet evenwel wachten tot de situatie in het Verre-Oosten ver beterd is want deze geste zou de Amerikanen op het ogenblik ont stemmen. JEUGDIGE INBREKERS BETRAPT EN GEVAT. Woensdagavond omstreeks half elf hebben drie jongelui ge poogd hun slag te slaan in een drop-, gom- en suikerwerkenfa- briek aan de Oudeschams te Am sterdam. De politie kreeg een Waarschuwing. Agenten troffen twee jongelui van 15 en 17 jaar in de fabriek aan. Zij hadden een ruit van het gelijkvloers liggende kantoor ingeslagen en waren vandaar de fabriek ingetrokken. De derde man, 19 jaar oud, die op de uitkijk stond verdween spoorslags toen hij de agenten zag. Later kon hij op aanwijzin gen van zijn kornuiten in zijn woning worden aangehouden. Het trio is woonachtig op Kat tenburg en omgeving. De twee knapen die in de fa briek werden gepakt hadden als buit wat geld en enig kleingoed aan snoep bij zich. Of zij zich al eerder aan zulk soort „jeugd- tinbrakem" hebben schuldig ge maakt de laatste tijd hebben zich een paar gevallen voorge daan wordt nu verder onder zocht. Een buitengewoon lekkere, vetrijke groentesoep van krachtige bouillon en goudgele vermicelli, met geurige prei, selderij, worteltjes, bloemkool, peterselie enz., alsof ze zo juist uit de tuin zijn gekomen. U PROEFT HET VOORJAAR IN MAGGIS GROENTESOEP! Vraag Uw winkelier uitdrukkelijk: Beer nam de benen Een zes jaar oude beer van circus (Boltini), dat op Het Loo verblijft, heeft dezer dagen Ivoor de aanvang van de dage lijkse dressuur de benen geno men. Direct werd een achter volging ingezet, maar het duurde bijna drie uur, (voordat men de vluchteling weer veilig en wel in zijn hok had zitten. Voor het echter zover was, wa ren door een (politieagent vier schoten op het beest gelost, dat hierdoor licht werd gewond. door A. H. VAN OMMEN 87) (Nadruk verboden.) „Wat zeg je?.Drost hoorde snelle voetstapipen, doch voor dat hij het hoofd kon omkeren, voelde hij zich ibij,de schouders gegrepen en werd hij achter over qp de grond gesleurd. Hij keek in het verhitte gelaat van de Witte, die hem woedend toe schreeuwde: „Dus jij bent toch een stille?" „Ja!" sneed Benny's stem door het lokaal. ,Hij is een stille. (Ze hebben hem verkeerd ingelicht: Dolle Dries zit namelijk al twee jaar in de gevangenis!" „Wat heb jij hier te zoeken? vroeg de Witte met een vloek, „'t Is hier een fatsoenlijke tent en we hebben geen smerissen nodig! En als je soms een par tijtje juwelen zoekt, dan raad ik je aan ergens anders je licht op te steken en niet bij ons!" Job uitte een knetterende vloek en terwijl hij de Witte ruw opzij duwde, snelde hij naar de deur, draaide deze o,p slot en plantte zijn logge lichaam er voor. 't Spijt me, mijnheer, maar die kerel (en hij wees grimmig naar'de Witte) heeft iets te veel gezeit. U zal ons hier voorlopig gezelschap mot ten houwen," zei hij- dreigend. Inderdaad, de Witte had te veel gezegd. Dit had Drost zich ooik direct'gerealiseerd. Als de Witte een onschuldig geweten had, waarom wondt hij zich dan zo op. En waarom sprak hij niu, juist over een partijtje juwe len? De drank had zijn hoofd verhit en z'n tong losgemaakt, bedacht Drost. Nog iets: waarom had de Witte in het meervoud gespro ken?. ,Bij ons".had hij ge zegd. Job iwias ook niet gék; die 'begreep onmiddellijk, dat de Witte nu niet alleen de aan dacht van de politie op hem zelf, maar ook op zijn kroeg had gevestigd, en vandaar Jobs woorden, dat hij (Drost) hen voorlopig gezelschap zou moe ten houden, ai vorens hij gele genheid had de -politie te waar schuwen. Terecht vermoedde Job een arrestatie van hemzelf en zijn twee kameraden. Dit alles ging in een fractie van een seconde door Drost's gedachten. Hij trok de knieën op en de Witte vloog met een boog van hem af, juist toen diens vuist hem in het gelaat trof. De straatdeur vond hiji versperd door het logge lichaam van Job, idle de aranen in (bokshou ding had opgeheven. Drost's vuist schoot naar voren, doch werd door één der armen af geweerd en meteen plofte de andere vleesklomp op z'n kaak. Het duizelde hem evenEen gestommel achter hem deed hem snel opzij springen en de Witte vloog hem voorbij, par does in Jobs armen. De innpec- teur maakte van deze gelegen heid gefbruik en hij( plantte zijn linkervuist in diens nek, en de andere op het ongedekte gelaat van Job Bulder. Drost wilde zijn revolver trekken, maar met ongelooflijke snelheid kwam Job op hem toes tonnen en zijn pols zou gebroken zijn, als hij de arm niet snel had terugge trokken echter zonder revol ver. Drost vocht voor wiat hij waard was. Langzaam, voetje voor voetje moest hij wiljken. Dof bonsten zijn vuisten op Jobs gelaat en lichaam, de Wit te blooedde uit zijn mond, doch ook hij bleef als oen razende doorvechten. Een stoel wist Drost nog maar net te ontwij ken, doch de vuisten van zijn tegenstanders troffen ook hem meermalen opgelaat en (borst. Zijn fors gespierde body incas seerde geduldig, maar hij voel de, dat de overmacht op de duur te groot was. Tijid om zijn revolver of aiarmfluitje te voor schijn te halen had hij niet. Dat betekende één arm een ogenblik buiten gevecht stellen en dat zou de kans voor de ge routineerde (bokser Job Bulder zijn om hem knock-out te slaan. Hij zag de kleine Benny, die tot nu toe slechts toeschouwer was geweest, op de tapkast klimmen en daarachter verdwij nen. Een geluid achter hem deed hem weer opzij springen, doch juist te laat.Hij voelde een geweldige slag op het 'achterhoofd, die hem deed wan kelen. In een waas zag hij het rood opgezwollen gelaat van Job.Slap vielen zijn armen langs zijn! lichaam en tegeliji- (kertijd trof een geweldige vuist slag hem tegen de slaap, die hem zijwaarts tussen de tafel tjes en stoelen deed tuimelen. Langzaam gleed zijn lichaam van een stoel op de vloer en terwijl een stekende pijn door zijin 'hoofd trok, verloor hij het bewustzijn. (Wordt vervolgd.) Geen atoomwapens voorj Zweden De Zweedse minister van Der fensie, Torsten Nilsson, heeft Woensdag verklaard, dat Zwe den voor het ogenblik geen atoomwapens zal invoeren of (vervaardigen. In antwoord op een rede van de conservatieve leider Hjal marson, die aangedrongen had OP het aanschaffen van tacti sche atoomwapens, verklaarde de .minister in het deftensiede- bat, dat het onverstandig zou zijn om het beperkte aantal Zweedse atoomgeleerden op dit tijdstip te gebruiken voor het vervaardigen van atoomwapens. (Bet invoeren van dergelijke wapens voor1 de defensie was, wegens de hoge kosten, uitge sloten. Naar de mening van Nilsson Is Ziweden een te klein lan/d om een aanval met een waterstof bom de moeite waard te ma ken. De communistische dreiging in Azië James Richards, de democra tische voorzitter van de com missie van Buitenlandse Zaken van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, en het republi keinse congreslid John .Vorys, die in November en December achttien landen in Azië hebben bezocht, hebben in een verslag aan het Amerikaanse congres verklaard, dat de communisti sche dreiging in het Nabije Oosten, Zuid Azië en het Verre Oosten „onmiddellijk en onheil spellend" is. Zij menen, dat de Ver. Staten de militaire en eco nomische steun aan landen die wederzijdse verdedigings verdragen tegen het communis me gesloten hebben, moeten voortzetten. Zij wensen voorts een nieulwe bestudering van al le economische huipprogram- ima's om,na te gaan welke na tionale Amerikaanse bMangen ermee gediend worden. Na de instorting van de Vijzelstraat De toestand van de bouwvak arbeider H. de Leeuw, die in het Binnengasthuis is onderge bracht, was Donderdagmorgen redelijk wel. De politie vermoedde, dat Don derdagmiddag de Vijzelstraat gedeeltelijk zal kunnen worden vrijgegeven. De trams zullen met gematigde snelheid langs de plaats van het ongeval moe ten rijden. Of ook het autover keer reeds Donderdagmiddag over deze verkeersader zal kun nen worden toegelaten walt nog te (bezien. In verband -met de trillingen, die het zware weg verkeer veroorzaakt, vormt dit nog een punt van bespreking tussen deskundigen. Om de plaats van de ravage zal een staketsel worden aangebracht, waardoor het verkeer genoopt wordt met een bocht om te rij. den. De ongeveer dertig personen, die de huizen bewoonden van. het, ingestorte en het daarbo ven en daaronder gelegen deel van het pand, hebben een tijde lijk onderdak gevonden in hotel Ddjlst op de hoek van de Kerk straat en de Vijzelstraat. Het is nog niet bekend, wanneer deze gedupeerden (circa! tien gezin nen) in hun huizen terug kun- nen keren De Aruba" terug raar Constanza De eigenaars van het Finse tankschip „Aruba" hebben Don derdagmorgen bekendgemaakt, de kapitein van het schip op dracht te hebben gegeven naar Oonstanza terug te keren „in verband met de moeilijkheden die zich zouden kunnen voor doen als het schip zijn reis zou vervolgen". De „Aruba" was met een la ding brandstof voor sérasJJa- gers op weg naar communis- tisch-China. DE VRIJE ZEEUW 38 MAGGI per Zilverzakjo voor 4 diepe borden

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 5