Het vliegtuigmoederschip een belangrijk wapen RECHTSZAKEN u:i j« s rcvtncie DE WOLF EN DE HAVIK 7 BEURSOVERZICHT de AKKERTJES?! Drijvende vliegvelden vormen vuist van de vloot jtpee Motwenauond. rillerig, lusteloos, Atoombommen belemmeren ©udheidkundig onderzoek Reflecterende opschriften op richtingsborden A.N.W.B. TERNEUZEN. BRESKENS. VOGELWAARDE. ZAAMSLAG. SLUISKIL. Rusland zal Japanse oorlogsmisdadigers in vrijheid stellen épm De laatste tijd hoort men nogal eens stemmen opgaan, als zou de marine de vliegkampsohepen daarbij incluis van betrekke lijk weinig waaide zijn in een eventueel toekomstige oorlog. De Verenigde Staten zijn reeds ver der gegaan en kondigen hun New Look af, waarbij de lucht macht prioriteit geniet. iDe hedendaagse strategie heeft snoeten erkennen, dat het lucht- wapen zeer voornaam is in de strijd en de modernisten zouden liefst alle conventionele wapenen afschaffen en zich slechts beper ken tot een gigantisch luchtwa- pen. De werkelijkheid is echter an- dens. Alle conventionele wapenen hebben naast de luchtmacht een taak en dus recht van bestaan. Hoe belangrijk de marine kan jam. werd weer eens bewezen door de aanwezigheid van de Amerikaanse vloot in de wateren tuasen Formosa en het Chinese vasteland. De marine heeft ook in onze tijd nog steeds een belangrijke taak. die niet geheel door het toohtwapen kaïn worden overge nomen. De combinatie van vloot en luchtmacht blijkt echter de pa3te te zijn, want samen vormen -«3 een kracht, die de tegenstan der niet mag en kan onderschat ten. Wij zagen dit wederom bij Formosa en wanneer we iets ver der terug gaan, behoeven we slechts te denken aan de invasie in 1944, diè niet mogelijk was zonder luchtmacht of marine, terwijl uit dit geweldige krijgsge beuren tevens valt te bewijzen, dat ieder onderdeel van de strijd krachten noodzakelijk was. GEBALDE VUIST. (De mooiste combinatie vormen «echter vloot en luchtmacht in ge concentreerde vorm zoals we dit vinden bij het vliegkampschip. 3oii machtig drijvend vliegveld, lat verplaatst kan worden over gotisch cte gehele wereld en daarbij zijn kracht in de vorm van de aanwezige vliegtuigen roet zich meeneemt, is een vuist van de vloot. Nu beweert men wel, dat der gelijke grote, betrekkelijk logge schepen, een prachtig doel zijn «oor dq vijand en dus in onze «nderne tijd met snelle aanval- sïode vliegtuigen nog van weinig aat zijn. Dit gaat niet helemaal op, want j uist omdat 't vliegtuig- moederschip zelf vliegtuigen met xioh voert, is het in staat de vijand tegemoed te treden, waar- Neem U toch in acht bij de «erateverschijnselen! Bestrijdtdadelijkdie opkomende griep! Neem één of twee "AKKERTJES"en ga vroeg naar bed!(| helpen direct door het mogelijk is, dat 't schip zelf buiten het strijdgebied blijft en dus weinig gevaar loopt. Door moderne middelen als radar en dergelijke is het mogelijk, dat men tijdig op de hoogte is van de nadering van vijandelijke toe stellen, waarbij1 een en ander voor het grootste deel afhangt van de oplettendheid van de be manning en snel handelen. Velen zullen beweren, dat dit betrekkelijk is, aangezien het schip toch in een gevarenzone te recht kan komen, wanneer vijan delijke vliegtuigen, voorzien van A.- of H.-bammen, deze op grote afstand van het doel laten vallen en de radioactieve straling dan over grote afstand haar vernieti gend werk zal doen. GOED BESCHERMD. De Engelsen, maritieme natie bij uitnemendheid, hebben dit reeds ingezien. Al heeft het lucht- wapen ook in het oude Albion uiteindelijk de erkenning gekre gen waarop het recht heeft, toch is men daar de oude liefde, de vloot, nog niet vergeten en dlat men alles doet om dit wapen aan de moderne eisen aan te passen, blijkt wel uit het nieuwe vlieg- dekschip „Ark Royal", de trots van de Navy. Dit schip is geheel op de nieuwe tijd ingesteld en beschikt over -het modernste, dat men kan verlangen. Bij de bouw van dit drijvende vliegveld heeft men reeds reke ning gehouden met de mogelijk heid van radio-actieve straling. Alles kan luchtdicht worden af gesloten, tot de hangars, waar de vliegtuigen opgesteld zijn, toe, terwijl de machinekamer, zonder dat er personeel aanwezig is, ge heel van de commandobrug af bediend kan worden. Komt men in een noodpositie te verkeren, dan kunnen dadelijk de nodige maatregelen getroffen worden om schip en bemanning in- vei ligheid te brengen. Op die manier heeft de Engelse marine aangetoond, dat de vloot nog steeds meetelt en zich aan past aan de gewijzigde omstandig heden. Nog steeds is en blijft deze gebalde kracht van vloot- luchtwapen voor iedere vijand 'n groot gevaar, zodat wij hieruit mogen concluderen, dat het vlieg kampschip naast lange afstand- bommenwerpers, A.- en H.-bom één van de geduchtste wapens is van de hedendaagse strijdmach ten. DODELIJKE AANRIJDING. Woensdagmorgen om kwart over tien is de 80-jarige J. van der Maal, wonende Schotersingel 89 (het Syatenbolwerk) te Haar lem aangereden door een auto bus van de N.Z.H.V.M. De man was onmiddellijk dood. De proeven met atoombommen «armen een belemmering voor feet oudheidkundig onderzoek, zo weft Bengt Thordeman van de 1weed.se Rijksdienst voor Oud heidkundig onderzoek op een bij- jtedd. Volgens het verslag van eeBkomst in Stockholm meege- dgae bijeenkomst in „Dagen Ny- toster'" zeide Thordeman, dat de «Witste jaren voor de bepaling de ouderdom van in de grond gevonden voorwerpen een nieuwe wethode wordt toegepast, waar- ai} de snelheid, waarmee in de voorwerpen aanwezig radioactief koolstof vergaat, wordt gemeten. de technische hogeschool te Stockholm is daartoe een meet- «tation ingericht. Men kan daar «Ie ouderdom der voorwerpen vaststellen met een afwijking van wiet meer dan 150 op de tiendui- tfi«d jaren. Toch is het niet moge .tot definitieve resultaten te ssanen tengevolge van de vanë- -e*de hoeveelheid door de lucht wwergetonaohte radioactiviteit, die tt* dn het meetvertrek in de dadht bevindt. En deze storingen, /üe zich in Stockholm in sterke mate voordoen, zijn volgens Thor- itonan een gevolg van de atoom- tewnproeven. BALDADIGE KRACHTMETING. Twee militairen van de lichte Luwa te Gorinchem verveelden zich op een middag in Januari van dit jaar en bedachten een „leuk spelletje". Zij gingen ieder achter het stuur van réèn M 16, een vrachtwagen, bestemd voor het vervoer van mitrailleurs zit ten, reden de auto's voorzichtig tegen elkaar en gaven toen vol gas. Zij wilden eens zien welke auto het sterkste was. Het ging één keer goed. Maar een volgen de maal, op de 18e Januari, ston den de wagens niet recht tegen over elkaar. De ene wagen schoot over de voorop de bumper van de andere wagen bevestigde rol len heen en drukte de radiator in. Een paar liter anti-vries liep uit de vernielde radiator. Maar dat was niet het enige gevolg van dit spelletje. Woensdagmorgen stonden de twee militairen terecht voor de krijgsraad te velde West te Den Haag. De auditeur-militair was er helemaal niet over te spreken. Hij requireerde tegen deze jonge mannen, de 21-jarige A. K. J. W. uit Utrecht en de 20-jarige L. J. R. uit Vlaardingen, dat zij ieder tot twee maanden gevangenis straf met aftrek van voorarrest en 3 maanden plaatsing in een strafklasse zouden worden ver oordeeld. De krijgsraad heeft Woensdag middag na raadkamer, besloten de zaak tegen de beide baldadige soldaten te verwijzen naar hun commanderend officier ter krijgstuchtelijke afdoening. ROOSENDAALSE SCHIET PARTIJ BERECHT. Conform de eis, heeft het hoog militair gerechtshof al hier de sergeant van de leer ling-commando's W. A. W. ver oordeeld .tot een jaar gevange nisstraf met aftrek en ontslag uit de militaire dienst wegens zware mishandeling, meermalen gepleegd. Onder leiding van een vaan drig kreeg in October 1954 een afdeling leerling-commando's uit het tentenkamp Ruophen opdracht een oud kanonnetje van het voorplein der kazerne ongemerkt weg te kapen. Het was de tweede poging, die werd ondernomen. Com mandant en manschappen echter werden ingerekend en tot de volgende morgen zes uur in de cel gezet. De wachtcom mandant haalde echter de ser geant W. A. W. uit de cel en zette hem in het wachtlokaal aan het .poetsen van uitrusting stukken. Op een gegeven moment liet de wachtcommandant, sergeant Van H-, zijn pistool op tafel liggen. W. A. W. kreeg het te pakken, zette het vrij en beval Van H. en soldaat D. de han den op te stjeken. Sergeant Van H. sp/rortig' toe, waarna W. hem, zowel als de soldiaat neerschoot. Nadien liep hij de kazerne uit, inplaats van zijn makkers en commandant te bevrijden, zioials in zijn voornemen zou hebben gelegen. Wegens mishandeling, ziwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbend, werd W. door de krijgsraad te velde West tot een half jaar gevangenisstraf met ontslag uit de dienst ver oordeeld. De auditeur-militair ging echter in beroep. De A.N.W.B. is dezer dagen begonnen met het vervangen van een veertigtal blauwe rich- tings- en voorrichtingsborden langs de rijksweg Den Haag- Arnhem, door borden voorzien van reflecterende opschriften. Dit is het begin van een syste matische voorziening langs de rijkswegen van borden, uitge voerd met reflecterend mate riaal. De blauwe richtingsborden, welke thans worden vervangen, waren aan vernieuwing toe. De bond heeft deze gelegenheid aan gegrepen om het wegwijzersys- teem langs deze autosnelweg aan te passen aan de eisen van het moderne snelle wegverkeer. Dit vraagt immers een snelle oriën tering op splitsingen en kruisin gen, ook bij duisternis daar de opschriften van de borden thans met reflecterende letters zijn uitgevoerd, kan de automobilist en motorrijder ook onder moei lijke omstandigheden, als slecht weer en duisternis, gemakkelijk de laag geplaatste borden lezen in het licht van de koplampen. Wanneer dit werk is uitge voerd zal de A.N.W.B. systema tisch voortgaan met het vervan gen van bestaande borden door die van de nieuwe uitvoering. Tevens zal de bond alle nieuw te plaatsen richtingborden volgens het nieuwe procédé uitvoeren. Bij borden welke reeds van een directe verlichting zijn voor zien zal een dergelijke vervan ging vanzelfsprekend niet wor den toegepast. Waar de weg van een natriumverlichting is voor zien heeft het reflecterend ma ken van de letters ook geen zin, daar het natriumlicht de wer king hiervan opheft. Dit is o.m. het geval bij het z.g.n. klaver blad, aan de Gouwe, waar van de rijksweg Den Haag—Utrecht de wegen naar Gouda en Rotter dam aftakken. De A.N.W.B. pleegt overleg met de rijkswaterstaat over het aanbrengen van een eigen ver lichting op de hier staande bor den. SCHOOLSTRIJD TE KERKWERVE. Een beroep,' Van de gemeen teraad van Kerklwerve (Schou wen) op de Kroon diende heden voor de commissie van geschil len van bestuur van de Raad van State. Het toetrof hier een geschil tussen gemeenteraad en het bestuur van de vereni ging „Samuel" tot stichting en in stand houden van een school met de Bijbel. De ruïne van deze, school staat in het verwoeste buurt schap Moriaanshoofd buiten Kericwerve. Dit buurtschap zal slechts zeer ten dele weer wor den opgebouwd. Het water ver nielde het schoolgebouw- in ern stige mate. De fundering is ver zakt, de achterwand ontbreekt, en de rest van de muren is met zout doortrokken, zodat zij kostbare voorzieningen 'behoe ven o.m weer enigzins bruikbaar te -worden. Gezien de omstandigheden acht het toestuur van ..Samuel het nuttig een nieuwe school elders te bouwen. Dit plan kreeg medewerking van de meerderheid van burgemeester en wethouders. De gemeente raad verwierp het echter en achtte herstel van het school gebouw toeter. In toeroep tegen dit raadsbesluit bij gedepu teerden van Zeeland -kreeg .JSamuel" gelijk. De gemeente raad ging in toeroep bij de Kroon, waar zij vertegenwoor digd werd door burgemeester S. Francke, die als voorzitter van de raad dit raadsbesluit voor de Raad van State toe lichtte. Voor de schoolvereniging trad mr W. G. Vellekoop van het secretariaat van de „schoolraad voor scholen met de Bijibel op. De Raad van State zal te ge legener tijd uitspraak doen. „De gouden kooi". Een groep amateur-toneelspe lers zal ouder de naam toneel groep „Terneuzen" een vijftal op voeringen in een aantal Zeeuws- VLaamse plaatsen geven van het tonee'-spel „De gouden kooi" van H. Nesna, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het Juliana ziekenhuis. Men zo-u wellicht geneigd zijn te denken, dat de spelers van deze nieuw gevormde toneelgroep hun entrée bij het Temeuzens publiek moeten maken, doch met de navolgende stukken, die dit gezelschap in verschillende plaat sen ten tonele opvoerde, heeft het bewezen goede ontspanning te brengen. In Terneuzen werden o.a. op gevoerd: „Wie is Gerard"; „Het spookt in De Wilde Os"; „Ge broeders Pompernikkel" en hun laatste successen „De ebbenhou ten Olifant" en „Prof. Daantje'. De amateur-toneelgroep brengt „De gouden kooi', een stuk tus sen tragedie en eotmedie, ouder regie van B. Burger Zaterdag 'a.s. in Hoek en de daarop volgen de Woensdag in het Concertge- Ibouw alhier. Gezien de vele ge slaagde opvoeringen verwachten wij ook thans weer volle zalen. Reddingboot voer uit. De reddingboot Pres. Wierdsma is Woensdagnamiddag om 6 uur uitgevaren van Breskens op een bericht van de kustwacht van Cadzand. dat aldaar een sloep in zee ronddreef en dat een sleep boot heen en weer voer, kennelijk 'de,zee afzoekende. De reddingboot, die omstreeks 21 uur de haven van Breskens binnenvoer, had niets ontdekt. De ronddrijvende sloep was in middels in de buurt van het Zwin aangespoeld. Omtrent de her komst van de sloep is nog niets bekend. tuele ledenwervingsactie van de bond. Besloten werd om op 39 April voor de leden een gezellige feestavond te geven. Van de rondvraag werd een druk ge/brak gemaakt. De oudste inwoonster 95 jaar. Dinsdag heeft de oudste inge zetene van ons dorp haar 95ste verjaardag gevierd. Het betreft hier mevr. de wed. A. van Doese- laerKoeman op de Boven weg De /belangstelling zowel van de buurt- als dorpsbewoners was bijzonder groot. Door het vertrek naar elders van de wed. Hoetoé. die evenveel lentes telt, is de jari ge onbedreigd de oudste ingeze tene van Sluiskil. Geslaagd. Voor toet te Hulst gehouden examen godsdienstkennis slaag den mej. Riet van Wolffelaar te Boschkapelle en mej. Betsy Van Jole en Celina Jacofbs te Stoppel dijk, allen leerlingen van de R.K. U.L.O.-school te Hulst. Ouderavond school veor Chr. Volksonderwijs. In het verenigingsgebouw te Zaamslag, hetwelk bij deze .ge legenheid geheel bezet was, is Dinsdagavond een ouderavond gehouden van de hervormde school (C.V.O.). De voorzitter van het schóól- bestuur, de heer Jac. Hoevé, héette de vele aanwezigen harte lijk welkom. Het stemde hem tot vreugde dat zovelen waren op gekomen om met het onderwij zend personeel samen deze avond te beleven. Wij zijn meer dan te vreden, aldus spr., met de nieu we autobus en vooral ook over de ruime bijdragen der ouders. Na gebed en gezamenlijke zang van psalm 89 vers 1 volgde schriftlezing uit Handelingen 14. Het woord was vervolgens aan het hoofd van de school, de heer P. de Leeuw, die de mededeling deed dat door de leerlingen dei- hoogste klasse zou worden opge voerd het toneelstukje „Het ge lukskind". Spr. maakte bekend dat in de vier schoollokalen te bezichtigen waren een vervaar digde bouwplaat voor de zending en tal van werkstukjes, door de kinderen eveneens ten behoeve Etalagewedstrijd Een comité geformeerd uit de Sluiskilse neringdoenden organi seerde in zaal Krijger een con tact-avond met hun collega's. De belangstelling op deze avond was vrij groot. De voorzitter heette de gast van de avond welkom, de heer P. Dourleyn, die in zijn functie als voorzitter van het werkcomité van het bevrijdingsfeest een na der uiteenzetting gaf van de be doeling van de étalagewedstrijd die t.g.v. het feest was uitge schreven. Unaniem was men van oordeel dat de neringdoenden al het mogelijke moeten doen olm het plaatselijk feest meer luister Ibdj te zetten. Men /besloot zoveel mogelijk aan deze actie mee te doen. De étalage's zullen zowel door een vaJL de zending gemaakt b Na het toneelspel, dat ver dienstelijk werd opgevoerd, volg- m deskundige jury als door het pu bliek worden beoordeeld. Van zelfsprekend is aan een en ander een aardig prijsje verbonden. De bijeenkomst werd/ gesloten door een dankwoord van de voor zitter aan het adres van de heer Dourleyn. Naar de oude tijd. Doordat het electrisch opdraai- mechanisme dient vervangen te worden, zal het opdraaien van de brug met een oliedrukpomp moe ten geschieden. Zo gebeurt het dan dat men langer voor de Ibrug moet wachten dan normaal, en lijkt het wel of men naar de oude tijd is teruggekeerd. Dat dit langer dan enkele dagen zal du ren blijkt wél uit het feit, dat men om dit systeem toe te pas sen, .men een extra platform heeft aangebracht. Vergadering Werkmeesters. Onder presidium van de heer F. Jurriens kwamen de werk meesters bijeen die aangesloten zijn bij de R.K. Bond van Werk meesters en Technici. Na het welkomstwoord volgde een geanimeerde gedachtemwis- seling over het werk en een even- de een verloting van handwerk jes, welke door de meisjes wa ren vervaardigd. De heer H. C. Muinen, hoofd der chr. school voor B.L.O. te Terneuzen, sprak hierna over de betekenis van dit onderwijs, waarmee een eeuw geleden reeds een aanvang werd gemaakt. In Januari 1954 waren er in Neder land 241 van zulke scholen met in totaal meer dan 30.000 kinde ren. Ook te Terneuzen kwam in 1953 een dergelijke school tot stand. Spr. toonde aan de hand van tal van voorbeelden het toe- lang van het buitengewoon, on derwijs aan, waarbij hij voorna melijk stilstond bij de aanvangs- klasse en de huishoudklasse. De heer P. de Leeuw dankte de sprekers voor zijn onderhou dend betoog, waarna hij met dankgebed de bijeenkomst sloot. Tot besluit van de avond kon den de ouders in de schoolloka len kennis nemen van de vorde ringen der leerlingen en voor wat de meisjes betreft van de nuttige handwerken. Een kopje thee met een versnapering ver hoogde hier de toch reeds gezel lige sfeer. BETERE STEMMING, VEEL OPEN HOEKEN. Ook de Amsterdamse effecten beurs heeft gisteren een vrij vast verloop gehad. Dit ging ge paard met een iets grotere be drijvigheid, doch de omzetten be reikten nog niet het niveau van enige tijd geleden. Voorts heer ste er ook wat meer belangstel ling uit het buitenland, met name uit Amerika en Zwitser land. Hiervan profiteerden vooral de internationale soorten. De Het Russische Roode Kruis heeft Woensdag per telegram meege deeld, dat een aantal Japanse staatsburgers, onder wie 62 „oor logsmisdadigers", binnenkort naar Jaoan zullen worden teruggezon- Volgens een woordvoerder van -t Japanse Roode Kruis heeft Rus- ■and meegedeeld nog 1047 oor- üggmisdadigers aan te houden. f£at Russische Roode Kruis heeft !-«rder verzocht een Japans schip Nakhodka, ten oosten van «ïadiwostok, te willen zenden om r.' vrijgelaten Japanse gevange op të halen. 20. „Wel, bij Jon," bromt Eric in zich zelf, „dat is kras, maar nou wil ik wel eens weten waar mijn Wolf zo haastig naar toe gaat!" Voorzichtig begint hij één der vele wol- venpaadjes te vol gen... Van de dieren is niets meer te ho ren of te zien, alles wijst er echter op dat dit een echt „wolven- bos" is. Uiterst waakzaam gaat hij voort tot een vaag geritsel hem de pas doet inhouden. Voor alle zekerheid houdt hij pijl en boog gereed, maar bespeurt toch geen onraad. Even verder beweegt het struikgewasnu recht voor hem uit en op het smalle paadje verschijnt de mach tige, niet bijster vriendelijke kop van de grote gele wolf Ofschoon zijn houding niet di rect dreigend isstaat het dier daar weer zo strakloerend naar hem te kijken en is er zo iets on wrikbaars in zijn hele houding, dat het er veel op lijkt, alsof het Eric een „tot hier toe en niet ver der" wil toeroepen. Een kort ogenblik komt de over weging bij de Noorman op, met een goedgerichte pijl de wolf te doden, maar daar het vreemde dier niet de minste neiging ver toont, hem aan te vallen, stuit dit hem tegen de borst bovendien is de kans groot, dat er nog meer wolven vanuit hun schuilhoek naar hem staan te loeren. Zou hij dan deze ene wolf doden, prompt zouden de anderen hèm verscheu ren! De grote wolf in het oog hou dend, probeert Eric het lang9 een ander paadje, doch wéér staat het dier op zijn wegHier moet zich dus ergens het nest bevinden, denkt de Noorman, en dit is vader wolf, die een oogje in het zeil houdt! Weldat kan ik hem onmogelijk kwalijk nemen, dat zou ik ook doen! Maar nu is het de grote gele wolf, die als een schaduw zijn spoor blijft volgen... Hoewel hij vast van plan is, dit geheimzinnige wolvengedoe eens op te lossen, keert hij, na een kor te aarzeling op zijn schreden terug. vaste stemming werd mede w de hand gewerkt door onbeves tigde geruchten dat het rapport van de senaatscommissie over de hausse in Wallstreet gunstig zou uitvallen. Kon. Olie kwam van 598 aanvankelijk op 605 maar moest hier later 2 punten van prijsgeven. De andere inter nationals 4 a 5 punten beter. De bedrijvigheid ter beurze werd mede vergroot door een groot aantal open hoeken in di verse fondsen waarin anders al tijd slechts 1 notering tot sta»d wordt gebracht. Bij de cultures waren dit Veren. Vorstenlanden. N.I.S.U. en Java Cultuur, dio overeenstemming met hun grote broers een kleinigheid wiste» te avanceren Op de Amerikaanse afdeling trok Texas instruments weer de aandacht. Dit fonds steeg verder door tot 15% dollar. Meri zei dat deze aandelen bin nen afzienbare tijd zouden kun nen worden omgewisseld in obli gaties, doch officieel is niets be kend. Ook Anaconda, nog steeds één van de populairste Ameri- kaantjes op de beurs, kwam in open hoek en steeg zelfs 2 dollar tot 56%. De scheepvaartafdeling was, in overeenstemming met de gunstige tendentie elders, over het algemeen een kleinigheid hoger. Guldensbeleggingen stil, doch aan de vaste kant. Prolongatie 2% pet. NABEURSKOERSEN. De Amsterdamse effectenkoer- sen in het telefonische avondver- keer luiden als volgt. Ter verge lijking is de officiële slotkoers van gistermiddag ter beurze tus sen haakjes er achter geplaatst. Kon. Olie 605—610 Philips 365367% Nwe Philips 355% Unilever 390393 AKU 308% (603%) (364%) (354%) (389%) (308%)

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2