Schoolstrijd in België duurt voort Poujade geeft persconferentie Luchtramp op Hawaii De economische overeenkomst van Frankrijk met het Saargebied Nieuwe atoomproefneming in Nevada Overeenstemming over Oosteuropees opperbevel WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WOENSDAG 23 MAART 1955. 10e Jaargang No. 3413. Socialisten dreigen met vergelding Ernstige toestand in Korea Noord-Koreanen beschul digen opperbevel der V.N. Drie joden in Cairo veroordeeld Laat U niet misleiden door de pers De publicatie van de documenten van Jalta De heilige bloedprocessie in Brugge Het bezoek van het Koninklijk Paar aan Sardinië Standbeeld var president Roosevelt beklad Floraliën 1955 te Gent Mijnontploffing in Italië Herderlijke brief van R.K. Bisschoppen in Argentinië Nog steeds geen nieuws van Prins Ali Patric Einde van het winterweer Lagerhuis verwerpt motie Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande N ;ordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 15 ct.; minimum advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—I iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adrm Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. „Men behoeft zioh niet langer ai te vragen of de schooloorlog al dan niet zal uitbreken. Hij is reeds ontketend en iedere dag nonen zijn verwoestingen een groter omvang aan. Het is volko men juist van een oorlog te spre ken want de schoolstrijd' heeft hiervan de blinde en woeste De woordvoerder van het En gelse ministerie van Buitenland se Zaken heeft 'Dinsdag op een persconferentie verklaard', dat in Korea een „ernstige toestand" is ontstaan als gevolg vam de Noordkoreaanse schending van de wapenstilstandsovereenkomst door het versterken van zijn oor logspotentieel. Hij voegde eraan toe dat Enge land van de Verenigde Naties nog geen enkel voorstel heeft ontvangen tot het intrekken van de clausule in de wapenstil standsovereenkomst, met betrek king tot het handhaven van de strijdkrachten van beide partijen op het peil, dat ziji hadden bereikt op de datum van het ingaan van het bestand. Groot-Brittannië heeft de com munisten beschuldigd van schen ding van de Koreaanse wapen stilstand door het versterken van hiun strijdkrachten in Noord-Ko- rea met straalvliegtuigen en tanks. De zestien landen die onder de vlag van de Verenigde Naties, in Kora hebben gestreden plegen te Washington en Tokio overleg over de wijze waarop men moet optreden tegen het gevaar dat ontstaan is door versterking van de communistische strijdkrach ten. Communistische gedelegeerden hebben Dinsdag het commando van de Verenigde Naties ervan beschuldigd twee groepen Zuid- Koreaanse soldaten de Koreaan se gedemilitariseerde zóne te hebben ingezonden „om vijandi ge handelingen te bedrijven" Zij verklaarden op een bijeen komst van de Koreaanse militai re bestandscommissie dat in de zóne twee Zuidkoreaanse militai ren zijn aangehouden en dat één van hen zou kunnen worden in gewisseld tegen een ontvangst bewijs, waarin wordt gezegd dat hij een agent van de inlichtingen dienst was. Het opperbevel van de Verenigde Naties heeft de be schuldigingen als „volledig ver zonnen" van de hand gewezen en generaal-majoor Leslie Carter, gedelegeerde van de Verenigde Naties, verklaarde na de bijeen komst te hebben geweigerd het ontvangstbewijs te tekenen. De bijeenkomst werd besloten zonder dat overeenstemming be reikt werd over het toekomstig lot van de soldaat, die volgens communisten na zijn arrestatie op 7 Februari de wens heeft te kennen gegeven om naar Zuid- Korea terug te keren. Een Egyptisch militair tribu naal heeft Dinsdagochtend drie Joden tot dwangarbeid veroor deeld op beschuldiging van „com munistische en Zionistische" spionnage en pogingen om het regiem over te werpen. kracht, de stompzinnigheid en leidt tot de onvermijdelijke ruï nes waarbij niemand wordt ge spaard", aldus het bekende Bel gische tijdschrift „Revue Gene rale Beige". Na de bespreking van de wets ontwerpen Collard in de Kamer commissie onder de loupe geno men te hebben schrijft de auteur van het artikel: „Men kan de toestand resumeren door te zeg gen dat de regering plotseling en zonder enige voorbereiding het gehele schoolsysteem uit zijn evenwicht heeft gerukt. Dit heeft een politieke en morele crisis ver oorzaakt van uitzonderlijke scherpte. Het schijnt dat minister Collard onmogelijk kan voort gaan op de weg die hij is ingesla gen, maar hij kan ook moeilijk de machine op achteruit zetten en amendementen aannemen die zijn wetsontwerpen volkomen zouden wijzigen". Tenslotte breekt de „Revue Generale Bei ge" een lans voor het instellen van een gemengde commissie, die zou moeten trachten aan dit probleem een oplossing te geven. van waaruit zij dan naar de stad Brussel zelf zullen optrekken. „Le Peuple" schreef gistermor gen: „Als de stoottroepen van de C.V.P. besloten hebben Zaterdag in de straten van Brussel te demonstreren dan zullen die van ons er ook zijn en zij zullen op de juiste wijze de provocaties van de katholieke manifestanten weten te beantwoorden". En iets verder luidt het: „De ministers di het land zich op wettige wijze heeft gekozen zullen vanaf heden geëerbiedigd worden en voortaan zal iedere actie een tegenactie uitlokken". Het socialistische blad publiceert drie foto's waar op men Katholieke schooljongens socialistische en liberale minis ters ziet uitjouwen. Het socialistische partijbureau heeft gistermorgen een resolutie gepubliceerd' waarin het o.a. heet: „Het bureau van de socialistische partij stelt vast dat de clericaie provocaties toenemen en officiële scholen, ja zelfs particuliere woningen worden beschadigd. Het bestuur van de Belgische socialisten rekent op alle socialis tische arbeiders om met alle wet- Pemier sir Winston Churchill heeft Dinsdag in antwoord op vragen over berichten met toe trekking tot zijn voorgenomen aftreden in het Lagerhuis, ver klaard: „Laat U niet misleiden door al dat geklets in de pers". De vroegere minister van De fensie dn het Labour-kabinet, Emanuel Shinwell, vroeg de pre mier of het waar was dat hij „eruit werd gedrukt" door colle ga's van zijn eigen conservatie ve partij. Sir Winston Churchill ant woordde: „Mr Shinwell moet zich werkelijk niet laten misleiden door al het geklets in de pers. Hij maakt een fout door te laten doorschemeren dat hij één dier genen is, die het meest zijn mis leid". De leden van het Lagerhuis lachten en Shinwell zeide dat hij „opgetogen over het antwoord" was. De leider van de anti-belasting enorm hoge belasting beweging van de Franse kleine moesten betalen. Joujade, die zij zelfstandigen, Pierre heeft Maandagavond twee uur lang tevergeefs geprobeerd de orde te bewaren op een „pers conferentie", die uitliep op een wedstrijd in het „schreeuwen om het hardst" tussen zijn volgelin gen en vertegenwoordigers van de belastingambtenaren. Poujade stond in hemdsmou wen achter een tafel in een zaal boven een bierhal in Parijs te te schreeuwen „stilte, alstu blieft", terwijl zijn volgelingen en belastingambtenaren steeds lui der delibereerden over winke liers, die zich zouden hebben op gehangen als gevolg van de Een transportvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht met 66 telijke (middelen een halt toe te personen aan boord is Dinsdag w roepen aan de pogingen om een 0p Hawaii neergestort. Een Intussen gaat men zowel vanclericaie fascisme in België tewoordvoerder van het hoofd- reehts als van links voort met hetvestigen". kwartier heeft medegedeeld, dat verspreiden van vlammende op- Het katholieke blad „La Lihre er 57 passagiers en negen be roepen Zaterdag a.s. in de straten Belgique" keurt de vernielingen manningsleden aar^boord waren, van de Belgische hoofdstad te aan de woning van het socialisti-1 De 66 inzittenden zijn om het demonstreren. De aanhangers sche kamerlid Brunfaut ten stel- leven gekomen, van de C.V.P. zullen met extra ligste af en eist een voorbeeldige Het vliegtuig, een militaire treinen en autobussen uit alle bestraffing van de daders. Het versie van de D.C.-6, raakte een delen van het land worden aange- blad is echter van oordeel dat 600 meter hoge rug ten Z. van voerd Zij zullen zich waarschijn-1 eerst moet worden nagegaan of het imarinedepöt van Laulaulei, lijk verzamelen in de randge- het hier geen agent provocateurs j ongeveer 50 km van Honoloeloe meente Voluwe Sint Lambert i betreft. verwijderd'. Het vliegtuig was opgestegen van Hickam, op weg naar de luchtbasis van Travis, Califomië. Het vliegtuig seinde, dat er moeilijkheden met de motoren waren en het keerde terug. Het vloog echter in brand en ontplof te toen in de lucht. Onder inzittenden bevonden zich 20 leden van de luchtmacht, 16 leden van de marine en 19 le den van het leger en twee ver wanten van militairen. De ernstige luchtramp gebeur de toen 129 Amerikaanse militai ren omkwamen bij een ongeluk met een Amerikaanse Globemas- ter, die op weg was van Tokio naar Korea, in 1953. Een andere Gobemaster stortte bij Tokio neer in 1952. Hierfbij kwamen van de 116 inzittenden 87 om het le- Het protocol inzake de over eenkomst van Frankrijk met het Saargebied, dat Maandag door de Franse minister van Buiten landse Zaken en door de minis ter-president van het Saargebied werd getekend, bevat een over eenkomst, krachtens welke Frankrijk en het Saargebied een monetaire en douane unie vor men, waaruit een economische De Engelse eerst e-minister Churchill, heeft het Lagerhuis Dinsdag medegedeeld, dat hij de publicatie van de Amerikaanse lezing van de conferentie van Jalta voortijdig vindt. In de afgelopen zomer had de Amerikaanse regering Engeland reeds doen weten, dat zij verza melingen do'cumenten over de conferenties van Malta, Jalta en Potsdam wenste te publiceren, aldus de premier. In Januari had minister Eden minister Dulles gezegd, dat de Amerikaanse re gering van publicatie diende af te zien, omdat zij op dit tijdstip hoogst onwenselijk was. Op 11Saargebied betreft zal het Fran- unie voortvloeit. Deze overeen komst verzekert aan het Saarge bied autonomie op alle gebieden met alleen de voorbehouden, welke voortvloeien uit het pro tocol. Krachtens de overeenkomst wordt de Franse douanedienst belast met de tenuitvoerlegging van de douanedienst in het Saar gebied. Het doel is de totstand koming van een douane-admini stratie voor het Saargebied, ge plaatst onder het gezag van het Franse directoraat-generaal voor de douane. Op het gebied van de indirecte belastingen, de omzet belasting en bepaalde andere be lastingen zullen de wetten en voorschriften, welke in Frank rijk gelden van toepassing zijn voor 't Saargebied, waarbij reke ning wordt gehouden met de nu bestaande uitzonderingen. Er wordt een comité van toe zicht opgericht, dat belast wordt met het toezicht in het Saarge bied op de toepassing van de Franse credietvoorschriften. Dit comité van toezicht zal voor een gelijk deel zijn samengesteld uit inwoners van Frankrijk en van het Saargebied. Wat buitenland se investeringsprojecten in het Maart zeide de Amerikaanse re gering, dat zij niet tot publicatie zou overgaan, maar op 15 Maart zeide zij het tegendeel. Vier-en- twintig uur later geschiedde het, aldus Churchill. De Britse premier zeide, dat thans zal moeten worden beslist of de Britse lezing eveneens moet worden gepubliceerd. De Ameri kaanse en de Britse lezing lijken zeer veel op elkaar en de .ver- Twee kregen acht jaar, de der- schillen zijn voort te vloeien uit de drie jaar. I onvermijdelijke afwijkingen in de De veroordeelden zijn 19 tot 28 jaar oud. Vier joden, onder wie een jon ge vrouw, werden vrijgesproken. Het proces is met gesloten deu ren gevoerd. Het begon op 26 Fe bruari. Zes beklaagden waren Franse onderdanen, de zevende was een Griek. De Heilige-Bloedprocessie in Brugge, unieke religieuse mani festatie ini West-Europa, zal dit jaar op 9 Mei worden gehouden. Deze processie vindt haar oor sprong in de tweede kruistocht, toen de graaf van Vlaanderen als beloning voor betoonde dap perheid van de koning van Jeru zalem een reliqui van Ghrdstus- bloe^ ten geschenke kreeg. Deze reliqui wordt in Brugge bewaard en één maal per jaar tijdens de processie, welke door tienduizen den uit binnen- en buitenland wordt bijgewoond, aan het pu bliek getoond. Evenals voorgaande jaren zal de processie bestaan uit een godsdienstig en een historisch deel. verslagen, zo zeide hij. se ministerie van financiën nauw samenwerken met de rege ring van het Saargebied inzake de voor deze investeringen ver eiste machtiging. De handels overeenkomsten. verdragen, re gelingen enz. op het gebied van monetaire en douane-aangelegen heden, door Frankrijk met derde landen gesloten, zijn mede van toepassing voor het Saargebied. Beide regeringen nemen de verplichting op zich, dat het vrije spel der economische krachten niet zal worden verstoord ten gunste of ten nadele van één der twee landen. Meer in het bijzon der zal het evenwicht worden be waard, wat betreft de door de ondernemingen der beide landen te dragen lasten, voornamelijk op het gebied van de sociale las ten, de fiscale lasten en de lonen. Op het gebied van de prijzen zal het Saargebied zijn maatregelen afstemmen op die, welke in Frankrijk gelden. Er wordt een paritaire com missie van 6 leden opgericht, welke besluiten neemt met meer derheid van stemmen, ter rege ling van geschillen tussen beide partijen, wat betreft de uitleg of toepassing van de bepalingen der overeenkomst. In de woestijn van Nevada is Dinsdag voor de zesde (maal dit jaar een atoomwapen tot ont ploffing gebracht. Een helder witte flits, veroorzaakt door de ontploffing, werd tot in San Francisco gezien. De atoom wolk rees snel en bereikte een grote hoogte. De proefneming zou vergezeld gaan van speciale manoeuvres door 2.000 mariniers in de direc te omgeving van de plaats van de ontploffing. Een zwaardere ontploffing dan die van Dinsdag werd Maandag voor onbepaalde tijd uitgesteld wegens ongunstige weersomstandigheden. De mari niers, die aan de manoeuvres Dinsdag deelnamen, bevonden zich in loopgraven op slechts 1 kilometer afstand van de toren, waarop het atoomwapen dat tot ontploffing werd gebracht, was aangebracht. Na de ontploffing zouden zij door hefschroefvlieg- tuigen worden opgehaald voor een schijnaanval op het gebied van de ontploffing. Ook andere toestellen van de luchtmacht en marine zouden aan de oefening deelnemen. Waarnemers in Las Vegas verklaarden, dat de ontploffing van Dinsdag niet zo zwaar was als die van 8 Maart, welke in 11 westelijke staten van de V. S. werd waargenomen. De schok veroorzaakt door de ontploffing in Las Vegas werd beschreven als een „lichte aardbeving". Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben Dinsdag een wandeling gemaakt door Caglia- ri en de omgeving. Zij bezichtig den de cathedraal. Dinsdagmid dag hebben de Koningin en de Prins een autotocht gemaakt naar de kust. Het standbeeld van president Roosevelt op Grosvenor Square, vlakbij de Amerikaanse ambassa de in Londen, is gedurende Maan dagnacht beklad met de woor den: „Verrader van Jalta". De woorden zijn met rode verf in ruwe grote letters aange bracht. Arbeiders rijn onmiddel lijk begonnen deze woorden van het standbeeld te verwijderen. Eén van de naaste medewer kers van Poujade stond met een lege bierfles op tafel te slaan, terwijl een vertegenwoordiger van het Verbond van Belasting ambtenaren een aanklacht voor las dat belastingambtenaren door volgelingen van Poujade waren geslagen, ontvoerd en beledigd. Journalisten, winkeliers en belas tingambtenaren moesten zich vechtend een weg naar de „confe rentiezaal" banen, waar het al spoedig op een Turks bad begon te lijken. Het vocht liep in straal tjes van de beslagen spiegels af in de zaal, terwijl meer en meer mensen naar binnen probeerden te dringen. Poujade klom op een tafel, grinnikte in de richting van de transpirerende aanwezigen, van wie verscheidenen winterjas droe gen en zei: „Ik hoop dat u het mij niet kwalijk neemt, als ik mijn jas uitdoe". Poujade ver klaarde onder andere dat zijn be weging bij de volgende algemene verkiezingen een zwarte lijst zou uitgeven. Tot dusver heeft zijn beweging besloten geen candida- ten te stellen voor de verkiezin gen. Een woordvoerder voor de belastingambtenaren zei dat deze ambtenaren alleen maar een op dracht van de regering uitvoe ren, hoewel rij het dikwijls met deze opdracht niet eens rijn. Hij waarschuwde dat als de aanval len op belastingambtenaren zou den voortduren, de laatsten strijd groepen zouden vormen om zich te verdedigen. Het blijkt dat belastingambte naren van leden van de beweging van Poujade via de post minia tuur lijkkistjes toegestuurd heb ben gekregen bij wijze van waar schuwing, wat er met hen zou kunnen gebeuren. Inmiddels is een gerechtelijk onderzoek ingesteld naar de werkzaamheid van Poujade's be weging, die zegt 800.000 leden te tellen. Poujade heeft rijn aanhangers verzocht Maandag hun winkels te sluiten en massabijeenkomsten te houden. De Nationale Verga dering toespreekt die dag de jong ste (belastingvoorstellen van de regering. De vijfjaarlijkse internationale bloemententoonstelling te Gent ,De Gentse Floraliën". wordt dit jaar gehouden van 23 April tot 1 Mei a.s. Koning Boudewijn zal de tentoonstelling officieel ope nen. De eerste „Floraliën" werd m 1809 gehouden. Sinds 1853 vindt de tentoonstelling, die in de loop der jaren een steeds sterker in ternationaal karakter ging dra gen, om de vijf jaar plaats. Dit jaar rijn er, (behalve de pro ducten van de Belgische bloem kwekers, omvangrijke inzendin gen te zien uit Nederland, Frank rijk, Groot-Brittannië, Duitsland, Italië en Zwitserland. De tentoonstellingsgebouwen en -terreinen rijn zeer uitge strekt. Meer dan 30.000 vierkante meter met tienduizenden bloeien de planten. De straten, pleinen en gevels van de stad Gent worden met bloemen versierd. In 1950 kwamen meer dan 750.000 (bezoekers uit alle delen van de wereld. Het bestuur van de Koninklijke Belgische Maat schappij voor Landbouw en Plantkunde, onder welker auspi ciën de „Floraliën" wordt geor ganiseerd, verwacht dat dit aan tal (bezoekers in 1955 aal worden overtroffen. Dinsdag rijn 24 Italiaanse mijn werkers omgekomen en 14 ge wond door een ontploffing in 'n bruinkoolmijn in Morgnano nabij Spoleto in Midden-Italië. De Rooms-Katholieken in Ar gentinië zal de volgende Zondag verzocht worden, de gehele vas ten door te bidden opdat een eind zal komen aan de „moeilijkheden waarmee de kerk in Argentinië omringd is". Dit verzoek is vervat in een herderlijk schrijven, getekend door alle R.K. bisschoppen in het land. In dit schrijven worden grieven opgesomd, o.a. het pro cessieverbod en het verbod van Katholieke radio-uitzendingen, een verbod dat volgens het schrij ven niet geldt voor ander gods diensten. Verder gewaagt de brief van het ontslaan van overheidsperso nen en ambtenaren op religieuze gronden. Drie dagen geleden verzochten de bisschoppen president Peron schriftelijk,, maatregelen, die on langs door de regering tegen R.K. scholen genomen werden, op te heffen. De regering zou reeds subsi dies ingetrokken hebben voor 80 R.K. scholen. Nog 1000 scho len zouden binnenkort door een zelfde maatregel getroffen wor den. Het semi-officiële blad „Demo- cracia" heeft verklaard, het on rechtvaardig te vinden, ,dat ar me belastingbetalers, die hun kinderen naar vrije staatsscho len zenden, zouden moeten bij dragen voor de scholen van de rijken'. Radio.Moskou heeft Maandag avond een bekendmaking van het Sowj et-ministerie van Bui tenlandse Zaken omgeroepen, waarin wordt verklaard, dat op onlangs in -Moskou gevoerde besprekingen volledige overeen stemming is bereikt over het organiseren van1 een verenigd opperbevel voor de acht Oosteu ropese landen die hebben deel genomen aan i de Moskouse con ferentie van het vorige jaar. Bij ide onlangs gevoerde be sprekingen, die aansloten op die Moskouse conferentie, is gespro ken over verdragen van vriend schap en wederzijdse bijstand tussen de ;acht landen. Deze landen zijn: De Sowj et- Unie, TsjechonSlowakije, Oost Duitsland, Hongarije, Roemenië Albanië en Polen. De MoSkouse conferentie, van 29 'November tot 2 December 1954, iwas het antwoord van Moskou op Westelijke pogingen om een Westelijke' defensie-or ganisatie die West-Duitsland zou omvatten, op te zetten. Aan het) -einde van deze conferentie werd in een communiqué ge waarschuwd, dat de Oosteuro- pese landen gezamelijk maatre gelen zouden nemen als West- Duitsland -bewapend zou wor den. In de officiële (bekendmaking van Maandag heet het, dat bij het onlangs in Moskou gevoerde overleg volledige overeenstem ming is bereikt over de beginse len van een vriendschapsver drag en de organisatie van een verenigd opperbevel, dat zal worden geratificeerd, „teneinde de veiligheid .van de (deelne mende) landen en het handha ven van de vrede in Europa te verzekeren". Eerder deze maand mel'dde een correspondent van Reuter uit Moskou, dat, naar men ge loofde, generaals uit de Oosteu- ropese landen in Moskou be sprekingen voerden. Men geloof de toen, dat maarschalk (Kon- stanin Rokossowski, Sowjet- held in de strijd om Moskou en Stalingrad, die op het ogenblik opperbevelhebber van de Pool se strijdkrachten en minister van Defensie van Polen is, wel licht opperbevelhebber van d Oosteuropese N.A.V.O. zou wor den. In diplomatieke (kringen ziet men in de bekendmaking van het Sow je t-ministeri e een po ging om nog op het laatste ogenblik ratificatie der Parijse aöcoorden door de Franse Senaat te verhinderen. Het besluit om een verenigd opperbevel voor Oost Europa te scheppen heeft in deze krin gen geen opzien gebaard. Men verklaart, dat een dergelijk op perbevel weinig zal veranderen aan de militaire doeltreffend heid van het communistische blok, aangezien de strijdkrach ten der Oosteuropese landen toch reeds onder toezicht van de 'Russische stafchefs staan. De Russische aankondiging wordt te Washington beschouwd als een indirect toegeven, dat de Sowjet-Unie niet is geslaagd in haar pogingen de Westeuro- pese unie te verhinderen., Vol gens het State Department is het slechts de uitvoering van een eerder genomen besluit. De toestand bestond in feite'al ja ren. De Franse politie is nog steeds zonder nieuws omtrent Prins Ali Patrick, het 7-jarige neefje van de sjah van Perzië. dat met zijn moeder uit Gstaad (Zwitserland) verdwenen is. De verwanten van de moeder van het prinsje, een Franqaise van geboorte, hebben nog niets vernomen. De moeder is de weduwe van de vorig jaar bij een vliegtuigongeluk omgeko men troonopvolger van Perrië, prins Ali Reza Pahlevi, die een jongere zoon was uit een zelfde echtverbintenis van de oude sjah als de huidige sjah van Peraë. Het K.N.ML deelt mede: Sinds 10 Februari is de tem peratuur in De Bilt vrijwel zon der onderbreking beneden nor maal geweest, gemiddeld zelfs meer dan 4 graden i en de laat ste dagen zelfs ongeveer 6 gra den. De afgelopen nacht üowam op de meeste plaatsen in ons land weer lichte vorst voor. In Midden-Engeland daalde de temperatuur Maandagnacht tot 6 a 7 graden onder nul. Als gevolg van de krachtige luchtdrukstijgingen in onze om geving en (boven Frankrijk is Maandag' een zodanige wijtei- ging in de luchtdrukverdeling opgetreden, dat warmere lucht van de Oceaan thans tot onze omgeving kan' doordringen. Dat 'betekent een overgang naar zachter Voorjaarsweer. Aangezien echter de Oceaan- storingen dicht langs ons land zullen trekken, zal er af en toe wat regen kunnen vallen. Dinsdagmorgen bevond zich een regengebied voor de ingang van het Kanaal, dat zich Sn Noordgostelijke richtinig ver plaatste en Dinsdagavond in onze omgeving zal zijn aangeko men. Ais gevolg van de bewol king zal Dinsdagnacht de 'tem peratuur (boven nul blijven. In Noord-Europa handhaaft de (winter zich voorlopig nog. In 'Midden-Zweden meldden sommige stations 20 tot 30 gra den vorst. Ook in Finland komt nog strenge vorst voor. In Rusland is de winter echter op de terug tocht. Het Britse Lagerhuis heeft met 290 tegen 250 stemmen een La- bourmotie verworpen, waarin werd aangedrongen op een in ternationale conferentie van ge leerden ter bespreking van de in vloed van radio-activiteit op de mens. De minister van openbare wer ken Birch zei, dat de Russische geleerden in de eerste plaats staatsdienaren zijn en daarna pas wetenschapsmensen. Als de ontwapeningsconferentie (die op het ogenblik in Londen gaande is) mislukt, zei hij, kunnen wij altijd nog verder zien. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Woensdag ochtend tot Woensdagavond. Hogere temperaturen. Over het algemeen veel bewol king, maar bijna overal droog weer. Overwegend matige zuide lijke wind. Hogere temperaturen dan gisteren. DONDERDAG 24 MAART. v.m. n.m. Breskens 1.50 2.12 Terneuzen 2.25 2.47 Hansweert 3.05 3.27 Walsoorden 3.15 3.37 ZON MAAN op onder op onder v.m. njn. Mrt. 23 6.40 18.58 5.55 18.37 24 6.38 19.00 6.14 20.01 25 6.36 19.02 6.35 21.26 26 6.34 19.04 7.01 22.51

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1