De ongeregeldheden in België Nederland als economisch centrum Mendès-France publiceert briefwisseling met Churchill De berichten aftreden van over het Churchill HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN WEERSVERWACHTING Vier duizend bedrijven op de Voorjaarsbeurs K.L.M.-vlieger in Djakarta doodgeschoten Indonesische minister van buitenlandse zaken over de infiltranten en de zaak Jungschlager Stakingsdreiging in Ruhrgebied DINSDAG 22 MAART 1955. 10e Jaargang No. 3412. De schoolstrijd schept grote spanningen Voorlopig geen verkiezingen in Egypte Roemeense Joodse leiders krijgen minder straf Koningin en Prins naar Sardinië SOWJET-AGENT GEARRES TEERD TE NEURENBERG. Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande N ;ordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres Telefoon 2073 en 2510 Nè 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 15 ct; minimam p« advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,—f iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adi* Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Het socialistische comité voor gemeenschappelijke actie roept djn leden te Brussel in eenmani- fest op, 26 Maart aanstaande in de straten van de Belgische hoofdstad aanwezig te zijn „om iedere provocatie van de aarihan- gers der C.V.P. te beantwoorden". „Voortaan', zo heet het verder, „zal geen enkele aanslag van de handlangers der Katholieke Volkspartijv in de hoofdstad noch in de landelijke gemeenten, on gestraft blijven". Het socialistische blad „Le Peuple" hekelt de demonstraties der katholieke studenten en de aanslagen die hebben plaats ge had op woningen van leden der socialistische partij o.a. van de Be Egyptische premier, Nas- yice-voorzitter van de Belgische ser, heeft tegenover journalistenI^aIPer' Brunfaiut. Het uit India verklaard dat het nog blad schrijft hierna: „Tot nu toe enkele jaren zal duren voordat heeft de arbeidersklasse zich niet algemene verkiezingen uitge-geroerd en zij heeft haar kracht schreven zullen worden Egypte zou wel spoedig een gekozen par lement kunnen hebben „doch wij wensen geen valse democratie". „Wij wensen nog aan de macht te blijven, zelfs gedurende vijf of zes jaar en wij zullen niet af wijken van de geest, die aan on ze revolutie ten grondslag ligt". Thans zouden de kapitalisten en de federale heren nog steeds over een groot aantal stemmen kannen beschikken en op deze wjjze een krachtige vertegen woordiging in het parlement kiunnen krijgen. Het Roemeense hooggerechts hof heeft de vonnissen van zes tig Roemeense leiders, die vorig jaar door krijgsraden tot gevan genisstraffen van vier tot twintig jaar veroordeeld werden, vernie tigd, aldus werd Maandag in ge woonlijk betrouwbare kringen te Tel Aviv vernomen. De veroordeelde Joden waren beschuldigd van het verstrekken van inlichtingen aan het Israëli sctie gezantschap te Boekarest en het houden van geheime bij eenkomsten.-' Volgens de in Tel Aviv ontvan gen berichten gaf het Roemeen se hooggerechtshof last tot her ziening om de vonnissen te ver lichten. niet getoond. De katholieke op positie heeft de vorm aangeno men van een nieuw rexisme en de werkende klasse zal haar op het juiste ogenblik een halt toe roepen." Aan katholieke zijde gaat tmen intussen voort aan te sporen tot deelneming aan de, inmiddels door burgemeester Vandemeule-| foroeck verboden, opmars naarl de hoofdstad om daar te protest teren tegen de schoolpolitiek der liberaal-socialistische regering. Overal in de provincie worden propagandahijeenkomsten gehou den en de voorzitter der C.V.P. Lefèvre, verklaarde te Kortrijk o.a.: „Op 26 April zullen wij te Brussel onze strijdvaardigheid tonen". Indien de katholieke leiders de massademonstratie niet op het laatste ogenlblik afzeggen dan mag verwacht worden dat de Belgische rijkswacht en de poli tie alle toegangswegen tot Brus sel aanstaande Zaterdag zullen afzetten, alle autocars uit de pro vincie zullen terugzenden en zelfs de treinenloop uit de provincie zullen stopzetten. Het nationaal bestuur van de Belgische Katholieke Volkspartij (C.V.P.) heeft na zijn bijeen komst van Zaterdag j.l. Maan dagmiddag een communiqué uit gegeven waarin wordt verklaard dat het hoofdbestuur van de C.V.P. zich volkomen schaart achter de actie, die het comité voor vrijheid en democratie voert tegen de schoolpolitiek der rege ring. Het nationale toestuur roept alle aanhangers van de C.V.P. dan ook op Zaterdag a.s. te Brus sel te demonstreren. In dit communiqué stelt het nationale bestuur van de C.V.P. verder vast, dat de amendemen ten op de wetsontwerpen van mi nister Collard, zoals deze zijn ge formuleerd door een liberaal- socialistische commissie, de Katholieken geen voldoening schenken daar deze nog steeds de staat een bevoorrechte plaats geven in het onderwijs, de prero gatieven van gemeente en pro vincie op het stuk van het onder wijs aantasten, de vrijheid van het onderwijs met voeten treden en inzonderheid de Katholieke normaalscholen het recht tot het afleveren van wettelijke diplo ma's ontnemen. Bovendien ma ken deze wetsontwerpen nog wordt een onduldbare druk op de ouders uitgeoefend zowel door middelen van zedelijke als finan ciële aard. Deze wetsontwerpen van de huidige regering, zo heet het verder, kunnen niet als grondslag dienen voor een recht vaardig onderwijsistatuut en de C.V.P. verheugt zich dan ook over het steeds groeiende en steeds vastberadener verzet hier tegen in het land. Het nationale bestuur der C. V. P. verwijt de regering even eens het beleid van het land meer en meer in handen te geven van een socialistisch centrale admi nistratie. Op financieel gelbied is het van oordeel dat de leningen, die de regering de laatste tijd in het buitenland aangaat „tegen zeer ongunstige voorwaarden" geschieden. Zoals wij reeds berichtten heeft burgemeester baron Jef Vande- meulenbroeck de demonstratie van a.s. Zaterdag waarvan het Rationale bestuur der C.V.P. in zijn communiqué gewag maakt, verboden. Het socialistische co mité voor gemeenschappelijke steeds een onderscheid tussen de actie heeft zijn leden opgeroepen Belgen naar gelang van hun po litieke overtuiging en de oor sprong van hun diploma's en zich Zaterdag eveneens op straat te toegeven en „iedere provocatie te beantwoorden". Vierduizend firma's uit meer dan 25 landen exposeren op de voorjaarsbeurs, die vandaag geopend wordt. De Utrechtse jaarbeurs mag zich dus met recht internationaal noemen, aangezien circa 50 der geëxposeerde goe deren uit het buitenland afkom stig is, terwijl tienduizenden za kenlieden uit alle delen van de wereld een bezoek zullen- brengen aan deze industriële manifesta tie. Voor dit doel (beschikt de jaar beurs thans over modem ge outilleerde en ruime gebouwen en hallen met een netto-stand oppervlakte van totaal 40.000 m2, terwijl voor bepaalde groepen zo als bouwmachines, bouwmateria len en transportmateriaal 15.000 m2 onoverdekte standruimte be schikbaar is. De Nederlandse industrie zal zowel in de consumptiegoederen sector als op het gehied van de productiemiddelen zeer goed zijn vertegenwoordigd, terwijl ook uit het buitenland belangrijke inzen dingen worden verwacht. Voorts is er de onovertroffen dienst voor buitenlandse bezoekers die zorgt voor logies, wisselen van geld, honoreren van reischèques, voor tolken en gidsen, voor handels bemiddeling en dergelijke. Naar Reuter meldt wordt thans verwacht, dat de Britse premier, Sir Winston Churchill binnen de komende veertien dagen naar de koningin zal gaan, om haar verlof te vragen om zijn ontslag aan te bieden als minis ter-president. Van officiële zijde is geen com mentaar geleverd op de berich te», dat de premier zou aftreden. Het is echter van betekenis, zo vervolgt Reuter, dat officieel niets gedaan is om deze te ont zenuwen, zoals steeds gebeurd is bij vorige malen, dat berichten over een mogelijk aftreden van Churchill opdoken. Thans wordt verwacht, dat het nieuws officieel bevestigd zal worden tegen 5 April, juist voordat het parlement op Paas- reeès gaat. De 80-jarige premier, die zeer vasthoudt aan de proto collaire regels, zal er op staan, dat eerst aan de koningin toe stemming wordt gevraagd, voor dat een officiële datum van zijn ontslag bekend wordt gemaakt. Het zou „protocollair niet cor rect" zijn, als voordien iets over deze kwestie in het Lagerhuis zou worden gezegd. In politieke kringen is men van mening, dat de premier in verlegenheid is gebracht door het feit, dat deze zaak voortijdig naar de pers is uitgelekt. Over het algemeen heeft hij een .geamuseerd toegeeflijk" standpunt ingenomen tegenover speculaties over zijn toekomst. Hij ziet echter ongaarne, dat er berichten de wereld ingaan over zjjn werkelijke bedoelingen nog vóór een officiële mededeling daaromtrent. Vrienden van Churchill heb ben er voor gewaarschuwd, dat van de oude staatsman zeer wel te verwachten is, dat hij, als hij het gevoel zou krijgen, dat men hem uit zijn functie zou „ver jagen", op het laatste ogenblik van gedachte zou veranderen. Sinds zijn beroerte in 1953 heeft hij tot twee maal toe een datum van zijn aftreden gesteld en weer herroepen. Lady Chur chill heeft er sinds die tijd op aangedrongen, dat hij de staats zaken vaarwel zou zeggen, zo lang hij nog van zijn vrijheid zou kunnen genieten. De vorige week was hij ver kouden en hij bleef twee dagen thuis. Toen hij weer in het par: lement verscheen zag het er naar uit, dat hij „bepaald niet in vorm" was. Churchills toespraak daaren tegen over de waterstofbom werd door de gehele wereld be schouwd als een bewijs van zijn geestkracht. De Franse ex-premier Mendès- France heeft Maandag de tekst bekend gemaakt van de brief, welke hij op 5 Januari j.l. aan Sir Winston Churchill richtte, en het antwoord van deze hierop d.d. 12 Januari. Mendès-France verklaarde, dat hij deze briefwisseling met goed keuring van de Britse premier publiceerde, omdat er op een bij eenkomst van de commissie van buitenlandse zaken van de raad van de republiek, de Franse se naat, op 10 Maart over was ge sproken. In het schrijven van Mendès- France werd herinnerd aan de moeizame wijze, waarop de na tionale vergadering de Parijse accoorden had bekrachtigd. Met het oog hierop achtte hij het noodzakelijk de openbare mening in Frankrijk er van te overtui gen, dat „de goedkeuring en tenuitvoerlegging van de over eenkomsten de westelijke mo gendheden niet beletten, vastbe raden en voortdurend een vre- des-politiek na te streven". Bij deze brief sloot Mendès- France een nota in, waarin hij zeide, dat er spoedig een nieuwe stap bij Moskou moest worden gedaan. Hiervoor stelde hij twee mogelijkheden voor: 1. de drie Westelijke mogend heden moesten gezamenlijk de Sowjet-Unie voorstellen een vier- Na afloop van de door hem ge presideerde conferentie in Barbi zon (Fr.) is Prins Bernhard met de Koningin, in gezelschap van enkele kennissen naar Sardinië vertrokken om aldaar, strikt in cognito, enkele rustige dagen door te brengen. Hiertoe heeft H. M. de Koningin zich Maandag morgen naar Parijs begeven, van waar ze met de Prins de reis heeft voortgezet. Gisteravond omstreeks 6 uur is het koninklijk paar op Sardinië aangekomen. mogendhedenconferentie te be leggen, of, 2. Frankrijk moest in ant woord op de jongste Russische nota de beschuldigingen, dat de Parijse accoorden in strijd met de geest van. het Frans-Russi sche vriendschapsverdrag zijn, van de hand wijzen en vervol gens voorstellen, onderhandelin gen te openen voor een in Mei te houden vier-mogendhedenconfe rentie. In zijn antwoord schreef Sir Winston, dat hij, als er nog meer vertraging in de bekrachtiging van de accoorden zou komen, gedwongen zou zijn de politiek te steunen om „Frankrijks stoel op internationale conferenties onbezet te laten". Naar zijn me ning zijn de V. S„ met hun „ge weldige superioriteit op het ge bied van kernwapens" in sa menwerking met het Britse ge menebest en West-Duitsland, sterk genoeg om in de komende jaren de veiligheid van de Bene- lux-landen en andere bondgeno ten te waarborgen. Tenslotte gaf Churchill als zijn vaste overtuiging te kennen, dat vier-mogendhedenbesprekin- gen nuttig zijn, mits het tijdstip daartoe goed wordt gekozen. Hij voegde hieraan toe, dat Enge land en de V. S. er beslist niet toe te bewegen zullen zijn, een dergelijke conferentie te beleg gen, voordat de Parijse accoorden door alle betrokken landen zijn geratificeerd. NOVITEITEN. Interessantis het te weten, wat er aan nieuwigheden te zien zal zijn op deze grootse demon stratie. Buiten verschillende be langwekkende vondsten op het terrein van de zware industrie, landbouw en bouwvakken vin den we ook een aardige col lectie vindingen, die meer in het algemene vlak liggen, zoals de nieuwe tapkraan voor keuken, tuin, garage enz-, waarop alle soorten slangen zijn aan te slui ten die hermetisch op de kraan passen dank zij een zeer eenvou dige, aardige vinding, die lekken en alle andere narigheid onher roepelijk voorkomt. Heel aardig is de nieuwe alarm melder, die voor verschillende doeleinden geschikt is. Dit in strument is bruikbaar te maken voor plotseling optredende oplo pende temperaturen, zoals hooi- broei, brand en dergelijke. Doch ook voor dalende temperaturen, zoals intredende nachtvorst, waardoor het zeer geschikt is voor het gebruik in kassen, aardappelbewaarplaat sen, gara ges en dergelijke. Midden in de nacht gaat de alarmbel, wanneer er nachtvorst intreedt. Dan zien we het schuimende wonderwashandje, een aardige vinding, die zeep spaart en .om- onontbeerlijk is in douchecel en badkamer. BRIL, BAD EN FORNUIZEN. Een uitkomst is de zonnebril- verblindingsklep. Een aardige variatie op de zonnebril, waar door het apparaat voor twee doel einden geschikt is. Handig voor automobilisten, bruikbaar bij zon en verblindende tegenliggers. Duitsland brengt een soort bad, dat men overal kan plaatsen waar een waterafvoer is. Van be scheiden maten, keurig verzorgd met tegels, is dit een practisch instrument voor hen, die kampen met ruimtegebrek, of zonder ho ge kosten een bad of douche wensen in een huis. waarin zoiets niet aanwezig is. Goed nieuws voor elke huis vrouw brengt een Nederlandse firma met een nieuw fornuis, waarin een nieuwe vinding werd toegepast en wel de speciale gla zen ovendeur. Nu geen mislukt gebak meer door te vroeg ope nen van de ovendeur, want door deze vinding kan de huisvrouw het bakproces volgen van minuut tot minuut. Om bij de fornuizen te blijven, een Duitse firma brengt een fornuis van klein for maat geschikt voor kleinlbehuis- den. Het apparaat neemt een mi nimum aan plaatsruimte in, doch heeft een capaciteit van een nor maal fornuis. Zaterdagavond is in de bene denstad van Djakarta bij de beschieting van een auto, die het bewaakte havengebied bin nenreed door dienstdoende mi litairen de 24-jarige J. van Hey- nln-gen door een kogel dodelijk getroffen. De heer van Heynin- gen .was tmet zijn in Djakarta woonachtige broer en een ken nis naar de benedenstad gere den om een Chinese maaltijd te gébruiken. Op de terugweg reed de -auto het verboden „havenge bied Priok" binnen, (waarvan de grens volgens de autobe- stuurder niet zoals 'gebruikelijk zou zijn aangegeven. De dienst doende militairen daar losten sdhoten, waardoor Van Heynin- gen werd gettroffen. De zaak is in onderzoek. Het militaire commando heeft Maandag over het inci dent van Zaterdagavond in de benedenstad, waarbij een vlie ger van de KL.M. de dood vond, medegedeeld, dat het voertuig, waarin het slachtoffer wijst er, ter voorkoming van was gezeten, de verboden ring- overeenkomstige incidenten,' op.- bewaking Van de Priokhaven binnenreed, ondanks een (Spaan* se ruiter, die de afbakening tussen het verboden en niet- tvenboden gebied aangaf en on danks het bevel tot stoppen, dat gegeven was door de dienst doende militaire wacht. De mi litaire wacht was derhalve ge noodzaakt het vuur te openen op het voertuig, met gemeld ge volg. Het militaire commando dat het gebied van de ringbe- walking voor het publiek geslo ten is van 18 uur 's avonds tot 6 uur 's morgens. OLIE VERWARMING. Ook op het gebied van ver warming is er iets nieuws te vin den op de voorjaarsbeurs. Olie- kachels van het modernste type brengen U veel warmte voor wei nig geld. Deze apparaten zijn uiterst zuinig en bieden het voor deel, dat ze bij afwezigheid van de eigenaar op een laag pitje kunnen worden gezet, waardoor het brandstofverbruik tot een uiterst minimum wordt terugge bracht, terwijl men bij thuis komst tooh in een verwarmd ver trek komt Zo zouden we nog een poos kun nen doorgaan, maar dan zouden we vele kolommen kunnen vul len. Uit alles blijkt echter, dat de techniek voortgang vindt en dat daarbij Nederland een zeer be langrijke rol speelt. De grote manifestatie van ons kunnen, ge combineerd met wat het buiten land te tonen heeft, is alleszins de moeite waard en de nieuwe voorjaarsbeurs demonstreert, dat Nederland een economisch cen trum van de eerste orde is. Ongetwijfeld zullen er weer goede zaken gedaan -worden én het publiek zal binnenkort ken nis kunnen maken met de nieuw ste snufjes- Nederland's zakelij ke relaties strekken zich als een web over de wereld uit dank zij de ongeëvenaarde Nederlandse jaarbeurs. (Nadruk verboden). Leden van de Westduitse en de Amerikaanse politie hebben gis teren te Neurenberg een Duitse Sowjetagent aangehouden, die tot opdracht had een voormalige Russische staatsburger, werk zaam bij een Amerikaans bureau te Regensburg, te vermoorden. 'De man droeg bij- zijn arrestatie een pistool bij zich. Zijn naam is niet .bekend gemaakt. WOENSDAG 23 MAART. v.m. n.m. Breskens 11.19 1.42 Terneuzen 1.54 3.17 Hansweert 2.34 2.57 Walsoorden 2.44 3.07 ZON MAAN op onder op onder v.m. n.m. Mrt. 22 6.43 18.57 5-37 17.16 23 6.40 18.58 5.55 18.37 24 6.38 19.00 6.14 20.01 25 636 19.02 6.35 21.26 De Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, mr Soenario, heeft Maandag zijn leedwezen uitgesproken over het feit, dat de Raad van Justitie te Hollandia binnen zo korte tijd vonnis heeft gewezen in de zaak van de acht Indonesiërs, die ervan beschul digd worden infiltratiepogingen in Nederlandis-Nieuw-Guinea te hebben gedaan. Mr Soenario zei- de dit in antwoord op vragen van verslaggevers naar zijn mening over de inhoud van een radio- eommentaar over het vonnis van de Raad van Justitie, welke com mentaar Zaterdag onder auspi ciën van het ministerie van Voor lichting werd uitgesproken. In die uitzending weid onderandere gezegd, dat de „overhaast gedane uitspraak, waarbij aan de verde diging geen voldoende gelegen heid werd geboden, een slechte in druk heeft gemaakt" en dat de „Nederlandse regering deze wille keurige rechtshandeling wilde bespoedigen". Terwijl de (besprekingen over het zenden van Indonesische advocaten en hun staf derwaarts nog aan de gaing waren, werd het vonnis geveld. De van Neder landse zijde gelanceerde berich ten, als zou de berechting van de Indonesische arrestanten aldoor uitgesteld- zijn door het verzoek van de Indonesische regering om advocaten voor de verdediging te zenden, zijn in tegenspraak met de feiten", aldus deze radio-uit zending, die tegenover het pro ces in Hollandia tenslotte stelt de rechtszaak tegen de Neder landse arrestanten, aan wie „vol doende verdediging wordt toege staan en over wier zaken in rui me mate wordt gepubliceerd, zo dat men 'het verloop ook in het buitenland nauwkeurig kan vol gen". Verklaring van de de open bare aanklager in de zaak- Jungschlager. De openbare aanklager in de zaak-Jungschlager heeft in dit verband tegenover de pers ver klaard: „Wij willen de Neder landse methoden voor de behan deling van beklaagden, zoals in het geval van de Indonesiërs in West-Irian, die overhaast veroor deeld werden, zonder dat aan hen de gelegenheid werd gegeven zich naar 'behoren te verdedigen, niet navolgen. Wij zullen ons in de zaak van genoemde Nederlan ders niet door sentimenten laten (beïnvloeden en zullen handelen in overeenstemming met de grondslagen van onze staat als rechtsstaat". Mr Soenario verklaarde te kun nen instemmen met deze radio- uitzending en eveneens met de boven weergegeven verklaring van de openbare aanklager, mr Sunarjo. De minister zei voorts zich af te vragen, waarom de Nederlanders niet konden wach ten, tot overeenstemming ten aanzien van het afvaardigen van de Indonesische advocaten naar Hollandia was verkregen, voor aleer het vonnis te vellen, hij ont kende de juistheid van de ver klaring van de president vam de Raad van Justitie in Hollandia, dat Indonesië had afgezien van bijstaan door Indonesische advo-1 zou zijn, -getuige Manoch in de caten. Hij zeide met nadruk, dat war zou willen brengen, etc. Zij daarover nog geen overeenstem-1 zegt voorts: „Dit is inderdaad ming was bereikt. Tenslotte zei mr Soenario, dat deze kwestie de verhouding tussen Indonesië en Nederland eerder zal benadelen dan verbeteren. Mevr. Razak levert com mentaar op beschuldigin gen. Mevr. mr Nani Razak, een der verdedigers in de zaak tegen Jungschlager, heeft Zondag com mentaar geleverd op de artike len in Indonesische dagbladen, die haar belachelijk maken en zware beschuldigingen tegen haar inhouden. De Indonesische mevr. Razak voert samen met mr Bouman en mr Boeheiim de verdediging in de zaak-Jungschlager, die ervan be schuldigd wordt subversieve or ganisaties te hebben geleid. In haar commentaar zegt mevr. Razak, dat de (beschuldigingen in die bladen hierop neerkomen, dat het verzoek beklaagden te doen I zij „tendentieus en a-nationaal' de vakbonden een krachtig wa pen in de hand krijgen bij de ver dere onderhandelingen. De mijndirecties hebben Maan dag uitdrukkelijk verklaard, dat er geen sprake van is, dat de on derhandelingen over de looneisen reeds zouden zijn vastgelopen. Zij deden dit in pagina's grote advertenties in de dagbladen van het Rurhgebied. Op de aankon digingsborden bij de mijnen zijn deze verklaringen der directies naast de oproep van de vakbond tot een stemming aangeplakt. De onderhandelingen over de eisen der mijnwerkers zijn door kruist door een initiatief van mi nister 'Erhard, die erin geslaagd is de strijdende partijen bijeen te brengen om „aan de ronde tafel" te onderzoeken welke mogelijk heden voor loonsverhoging en voor prijsverhoging der kolen er zijn, de mijndirecties hebben n.l. niet bestreden, dat de mijnwer kers recht op hoger loon kunnen doen gelden, daar zij niet langer de ibeste 'betaalde arbeiders zijn, doch zij betogen, dat loonsverho ging zonder een prijsverhoging niet doenlijk is. Zij hebben uit drukkelijk verklaard, dat zij de onderhandelingen met de vak bond willen voortzetten, nadat De vakbond der Westduitse 'mijnwerkers heeft de mijnwer kers van het Ruhrgebied voor heden opgeroepen tot een stem ming over de vraag of met sta king zal worden gedreigd, wan neer de mijndirecties de eis tot een loonsverhoging van gemid deld twaaf procent niet inwilli gen. Op grond van vroegere erva ringen met dergelijke stemmin gen is er geen twijfel aam of de grote meerderheid der arbeiders zal zich voor een staking uit spreken. Dit betekent voors hands alleen, dat de leiders van een tijd van bandjirs (overstro mingen), niet alleen van water bandjirs, -maar ook van bandjirs van laster over mensen, die het land willen verkopen, corrupt zijn en de vijand helpen. In dit (jeze samenkomst „aan de ronde proces, in het bijzonder bij het I tafel» zal hebben plaats gehad. In verhoor van getuige Manooh,ejk geval ziet het er naar uit, dat heb ik slechts gebruik gemaakt (je verdere onderhandelingen van het recht, dat de wet iedere <jan onder de druk van een sta- verdachte en zijn verdediger toe- kingsdreiging zullen worden ge- kent. Ik wil erop wijzen, aange-1 voerd. 405.000 Mijnwerkers zou- zien dergelijke bladen blijkbaar <jen bij zulk een staking betrok- de wet niet kennen,- dat er een ken zijn. grondwet is, die overigens heden wordt verkracht door lieden, die zich trouwen en unie-patriotten noemen, waarin staat, dat Indo nesië een rechtsstaat is, waarin medegedeeld door het K.N.M.I. te een ieder, die ervan verdacht De Bilt, geldig van Dinsdagoch- wordt een crimineel feit te heb tend tot Dinsdagavond. iben verricht en deswege is ge daagd, het recht heeft onschul dig 'beschouwd te worden, totdat zijn fout bewezen is in een rechts zitting volgens de rechtsregelen. Aanvankelijk weinig, later weer meer bewolking, maar over al droog weer. Dezelfde tempera turen als gisteren of iets hogere, geldende Zwakke tot matige veranderlijke I wind.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1