Interpellatie-Gerbrandy over het vervoer van troepen door de K. P. M. Ned. vrouwen brachten tot nu toe f100.000 bijeen voor de vluchtelingen in Oostenrijk De Veiligheidsraad over het incident bij Gaza Weer verlaging van Theeprijzen Sowjet antwoord op Church ills verklaring van 14 Maart Gezin van 5 personen door gas- verstikking om het leven gekomen Vele Duitse arbeiders bij auto-ongeluk gewond Het einde van de oorlog kwam eerder dan werd verwacht Het rijkskeur op de koplampen WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN TWEEDE KAMER Het ratficatieverdrag in de Franse Senaat Theodor Blank naar Engeland Treinongeluk bij Munster Provinciedagen op de E-55 Poolse president over het regeringsapparaat Het atoomvliegtuig De Aruba op onder op onder v.m. n.m. Mrt. 18 6.52 18.50 4.02 12.15 19 6.50 18.52 4.32 13.25 20 6.47 18.53 4.57 14.40 21 6.45 18.55 5.18 15.57 22 6.43 18.57 5.37 17.16 23 6.40 18.58 5.55 18.37 De Finse ambtenarenstaking Frankering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande N jordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres: Telefoon 2073 en 2510 Nó 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: ƒ5,35 per kwartaal; per maand ƒ1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. DE VRIJE ZEEUW VRIJDAG 18 MAART 1955. 10e Jaargang No. 3409. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande. Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 15 ct; minimum p" advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertenties: 5 regels 1,i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder hummer, of: Adwd Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. ia de vergadering der Tweede Kamer zijn Donderdagmiddag de besprekingen naar aanleiding van de interpellatie van de heer Gerbrandy (A.R. over het ver voer door de Kon. Paketvaart My. voortgezet. Na zijn Woensdag ge bonden rede en het antwoord van de minister-president komt thans de interpellant andermaal aan bel woord. De Ambonezen vechten èn voor hun vrijheid èn voor hun recht. Zij moeten op de grondslag der R.T.C.-accoorden en het zelfbe schikkingsrecht beoordelen wat ze moeten doen. Dat heeft niet de Kamer of de regering te beoor delen. De minister-president, zo betoogt spr., kiest tegen Ambon en vóór de Oosterse Hitier en vóór de in een woestijn van on- reeht verzonken republiek Indo nesië. De heer Gerbrandy verklaart er bezwaar tegen te maken, dat de minister-president grote din gen kleineert. Z.i. moet met de politieke realiteit met betrekking tot Ambon rekening worden ge houden. Zo kleineert de minis ter-president ook sprekers opvat ting, dat de Ambonezen nog vrij zouden zijn als de K.P.M. het ver voer niet had verricht, maar hij voert daarvoor geen argumenten aan. Vervolgens komt de heer Ger brandy te spreken over de straf baarheid van de K.P.M.-directie- leden. Zij wisten z.i. wat ze deden. De hele wereld van het recht heeft zich uitgesproken tegen de K.PM. Als er één was, die kon weten, dat de republiek de Zuid- Molukken was opgericht, dan was het de K.P.M., meent hij. De minister-president zegt nu, dat er geen oorlog, is. Spr. betoogt echter, dat hier sprake is van oorlog in strafrechtelijke zin, waartoe hij verwijst naar art. 100 van het wetboek van strafrecht. Naar zijn oordeel zou men een vooronderzoek kunnen instellen naar de strafbaarheid van de K.PM.-leiding. Dan kan beoor deeld worden of men met een strafbaar feit te doen heeft. Het is van het hoogste gewicht, dat de zaak krachtig wordt aange pakt. Tenslotte dringt hij aan op een uitspraak der regering, dat door Indonesië onrecht wordt ge pleegd. De heer Schmal (C.H.) merkt op, dat als het uniestatuut een maal vervallen is, het moeilijker is aan deze zaak iets van effec tieve aard te doen. Het gaat er om, nu of nooit. De houding van de heer Gerbrandy begrijpt spr. Beter dan de houding van de K.P.M. Het optreden van de K.P.M. heeft niet nagelaten in het buitenland de aandacht te trek ken; het heeft de Nederlandse naam geschaad. Spr. meent, dat het laatste woord door de rege ring niet gesproken kan zijn. Het heeft hem verwonderd, dat iemand van de K.M.P., die bij het besproken vervoer betrokken is geweest, een'.hoge onderschei ding is verleend. Het interesseert hem te vernemen of dit een goedkeuring van de houding der K.P.M. inhoudt. Spr. gewaagt ons zwijgzaam heid en uiterlijke onbewogenheid van de regering, welke z.i. geen weerspiegeling is van wat er leeft in het hart van het Nederlandse volk. Het geval van de K.P.M. is een donkere plek in de wolk van er gernis, schaamte en droefheid, welke over ons volk is gelegd. Een lichtpunt is, dat er openlijk over kan worden gesproken met de minister-president. De heer Le Maire (K.N.P.) geeft als zijn oordeel te kennen, dat het hier gaat om een zaak van grote importantie, mede in ver band met de subversieve acties tegen en de infiltraties in Nieuw- Guinea. Deze interpellatie kan duidelijk maken, dat het Neder landse volk deze dingen niet wenst te slikken. De minister president heeft gezegd, dat er wel militair vervoer heeft plaats gehad, maar vervoer van geringe omvang. Spr. wil vernemen van welke omvang het vervoer dan is geweest. Spr. betoogt, dat volgens het volkenrecht de infiltraties, die al sinds 1952 waren voorbereid, een casus belli vormen. Op Nieuw- Guinea zal men preventief moe ten optreden, meent hij en daar bij behoort het tegengaan van het vervoer van manschappen en wapentuig naar de Zuid-Moluk- ken en voorts het doen ontstaan van klaarheid nopens het rech tens ontstaan der republiek van de Zuid-Molukken. Spr. vraagt waarom destijds de behandeling in de Veiligheidsraad is mislukt. Zijn de kansen niet voldoende benut? De behandeling der Unci-rap- porter is op het dode punt geko men; ze zijn in de ijskast. Ge tracht moet worden de zaak weer op gang te brengen en spr. meent, dat er wel kans is. Er is nog een andere interna tionale kant: de inschakeling van de zorg van het Rode Kruis. Hij vraagt of ter zake een voldoende onderzoek is ingesteld. Heeft de regering getracht het vervoer door de K.P.M. tot de kleinst mogelijke proporties te doen terugbrengen! En is er aan gedacht het personeel schadeloos te stellen als het nadelige gevol gen ondervindt van contract breuk? Spr. vraagt waarom men de eventuële strafbaarheid van de K.P.M. niet eens laat bezien door een procureur-generaal. De heer Oud (V.V.D.) is het met de heer Gerbrandij eens, dat het hier over kabinetspolitiek gaat. Spr. meent, dat alles gebeuren moet wat nog gebeuren kan en dat de regering te lijdelijk is ge weest. De heer Gerbrandy probeert z.i. politieke kwesties op te los sen door strafrechtelijke midde len. Hij wil de oplossing nu vin den in dit punt, dat de K.M.P. strafbare feiten begaat. De regering erkent de repu bliek der Zuid-Molukken niet en de heer Gerbrandy wil een Ne derlandse onderneming een zelf standige politiek laten voeren. Het trekken van de zaak op het terrein van het strafrecht acht spr. voor de heer Gerbrandy een buitengewoon gewaagd experi ment. Uitspraken van de rechter moeten worden geëerbiedigd, maar men kan niet van de rege ring verlangen, dat zij een straf vervolging zal uitlokken als er naar haar mening geen strafbaar feit is. Spr. merkt op, dat de K.P.M. werkt in de lijn van de politiek der Nederlandse regering. Grie ven tegen de Nederlandse rege ring afwentelen op het onschul dige hoofd der K.P.M. gaat hem te ver. Er worden hier te lande schepen gebouwd voor Indone sië; de herstelbank financiert ze, meent spr., en er worden wel meer dingen hier gemaakt, die Indonesië kan gebruiken. Wat de heer Gerbrandy over de K.P.M. zeide, acht hij een bla mage, die deze onderneming niet heeft verdiend. De Voorzitter (de heer Korten- horst heeft zich in de loop van het debat doen vervangen door de heer Van Sleen) wil de be raadslagingen thans sluiten. Zijn voorstel wordt bij zitten en opstaan verworpen. De heer Gerbrandy (A.R.) dient nu een motie in, waarin de re gering wordt verzocht op het daarvoor aangewezen ogenblik de geëigende stappen te doen, waardoor de zaak van Ambon door enig orgaan der Ver. Naties wordt behandeld. De heer Oud (V.V.D.) wil de motie op een nader te bepalen dag doen behandelen. Het gaat om een interpellatie over troe penvervoer. En nu is men toch wel helemaal buiten de orde. Hij wil deze zaak rustig bezien. De heer Gerbrandy heeft geen bezwaar tegen uitstel. De heer Burger (Arb.) ver klaart ook geen bezwaar tegen uitstel te hebben. De heer Romme (K.V.P.) sluit zich er bij aan. De Kamér besluit daarna z.h.s. de motie op een nader te bepa len dag te behandelen. Naar wij uit vakkringen ver nemen zijn heden de theeprijzen voor de consument verlaagd met 6 tot 12 cent per pakje van 100 gram. De theesoort van 1,25 per 100 gram b.v. zal vrij alge meen in prijs verlaagd warden tot 1,15. Het debat in de Franse Senaat over de ratificatie van de Parijse verdragen inzake bewapening van West-Duitsland zal op 23, 24 en 25 Maart worden gehouden. De nationale vergadering heeft het ratificatie-wetsontwerp in December aangenomen. De Sowjet-Unie heeft Donder dag de volledige tekst gepubli ceerd van een briefwisseling in 1954 tussen de Engelse premier, sir Winston Churchill, en, de Sowjet-aninister van Buitenland se Zaken, Molotof, over het voor stel van de Engelse eerste minis ter tot een twee-landen bespre king op hoog niveau. Het Sowjet-departement van buitenlandse zaken maakte be kend, dat de zeven brieven wer den gepubliceerd in verband met Churohills verklaring in het La gerhuis op 14 Maart. Ghurohill heeft de inhoud van een vertrou welijke briefwisseling gegeven, maar niet de juiste tekst, aldus de bekendmaking. Uit de briefwisseling blijkt, al dus de Sowjet-regering, dat Churchill zijn eigen voorstellen heeft verworpen. Dit werd ge daan onder het voorwendsel, dat de Sowjet-Unie in haar nota van 24 Juli met haar voorstel tot een algemene Europese conferentie over collectieve beveiliging Chur- chills voorstel had „vervangen". In zijn brieven verklaarde Mo lotof, dat er geen reden is om 'n twee-mogendhedenconferentie af hankelijk te maken van het Sow jet-voor stel tot een algemene Europese conferentie, aldus de Sowjet-bekendmaktag. Gistermorgen omstreeks half zeven is op de Gldenzaalse straatweg te Enschedé een ern stig ongeluk gebeurd. Twee auto bussen van de Twentse Electri- sche Tramweg Mij reden bij een bocht in genoemde straat tegen elkaar, doordat één der bussen bij het nemen van de lbocht slip te en op het linker gedeelte van de weg terecht kwam. De chauffeur van de andere bus trachtte door uit alle macht te remmen het effect van de aan rijding zo gering mogelijk te ma ken, doch slaagde hierin niet. Met een zware klap vlogen de beide bussen tegen elkaar. De bus, welke uit Enschedé kwam en op weg was naar De nekamp, was leeg. In de andere bus zaten 30 Duitse arbeiders uit Nordhom, die werkzaam zijn bij de N. V. Nederlands-Ameri- De Nederlandse vrouwen heb ben tot nu toe ongeveer honderd duizend gulden bijeengebracht voor de vluchtelingen in het kamp Spittal an der Drau in Oostenrijk. Van dit bedrag is in middels 20.000 gulden besteed aan het helpen van vijf vluchte lingen, met of zonder gezin, voor 35 andere gevallen is hulp toege zegd, en deze zal al zeer binnen kort worden verleend. De inzameling onder de Neder landse vrouwen wordt geleid door de Nederlandse federatie voor vrouwelijke vrijwillige hulp verlening, die dertien vrouwen organisaties overkoepelt met in totaal 400.000 leden. Een com missie uit deze federatie bepaalt geval voor geval, hoe hulp zal De Westduitse gevolmachtigde voor defensieaangelegenheden, Theodor Blank, zal heden naar Enigeland vertrekken,* om zich daar op de hoogte te stellen van de trainingsmethoden van het Britse leger. Blank zal een week in Enge land vertoeven. worden verleend en tot welk be drag. Dit ,gaat in nauw overleg met de regering van Karinthië, de Oostenrijkse staat waarin het kamp Spittal ligt. De vluchtelin gen krijgen öf renteloze voor schotten, waarmee zij bv. een be drijfje kunnen foeginnen, öf huis houdelijke goederen zoals meubi lair en linnengoed. Aanvankelijk stelde de federa tie zich ten doel, zich tot deze laatste verstrekking te beperken en zodoende aanvullend te 'helpen in de gevallen, waarin ibv. het comité vluchtelingenhulp al hulp zou geven voor het inrichten van bedrijven of voor het bouwen van huizen, maar geconfron teerd met de directe nood in het kamp Spittal hebben de Neder landse vrouwen besloten, ook op breder schaal te verlenen. 'In tegenstelling met de actie van het comité vluchtelingenhulp die thans officieel is afgelopen, zal de actie van de vrouwen voortduren zolang er géiden bin nen 'komen. Bovendien zal de fe deratie aan zusterorganisaties in airudere Landen vragen, pf die ook elk een bepaald kamp voor hun rekening willen nemen. De wijze van inzameling wordt niet centraal bepaald, doch over gelaten aan de-plaatselijke of re gionale afdelingen. Alleen wordt de opbrengst van allerlei ver schillende initiatieven op een centraal punt geïncasseerd vandaar naar Oostenrijk overge maakt. Ruw gerekend moet per „geval" een 'bedrag tussen de twee- en drieduizend gulden worden uit getrokken. Aangezien de hulp in vele gevallen bestaat uit het ge ven van renteloze voorschotten die door de vluchtelingen die daartoe in staat zijn, worden te rugbetaald kan eenzelfde bedrag meer dan eens worden gebruikt. kaanse autobandenfabriek „Vre desteijn. Door de schok vlogen de inzit tenden door elkaar, waarbij vijf hunner ernstig werden gewond en de 25 andere arbeiders lichte verwondingen opliepen. De chauffeur van de lege bus zat zodanig bekneld, dat het 1% uiur duurde vóórdat men hem met behulp van snijbranders en dommekrachten kon bevrijden. Deze chauffeur, de 33-jarige G. J.J. Harhuis werd met ernstige verwondingen aan de benen, een rractuur aan het linker dijbeen, verwondingen aan de rechter hand en pijh in de borstkas naar het ziekenhuis vervoerd, evenals de vijf zwaar gewonde arbeiders. De andere chauffeur kwam met de schrik vrij. In 't R. K.-ziekenhuis te Ensche dé zijn opgenomen de Duitse ar beiders H. F., die klaagde over ernstige pijn in de borst, en J. T., die het linkeronderbeen heeft ge broken. lm het ziekenhuis „Ziekenzorg" liggen C. H. (hersenschudding), B. N. (gebroken heup) en E. K. (kaakfraetuur). Bij geen hunner bestaat levensgevaar. De 25 licht gewonde arbeiders zijn na in de ziekenhuizen te zijn verbonden, met een autobus naar Nordhom terug gebracht. het uit Gistermorgen is te Vianen gezin Krouwel, bestaande man, vrouw en 3 kinderen dood in hun woning aangetroffen. Toen de melkboer na herhaal delijk bellen geen gehoor kreeg, vertelde hij dit aan de buren. Eén van hen verschafte zich toegang tot d'e woning en vond de moeder met haar 3 kinderen dood in bed liggen. De man had blijkbaar nog getracht maar beneden te komen, want zijn lijk werd bij de trap gevonden. Bij het ingesteld onderzoek bleek, dat de gasslang van de hoofdkraan, welke de vorige avond niet was d'ichtgezet, was afgesprongen. Donderdag is het bij Bosenbell, bij Munster, tot een treinbotsing gekomen, waarbij twee doden ge vallen zijn. Het betrof twee goe derentreinen. De doden waren de machinist en de stoker van één der treinen. De materiële schade is aanzien lijk. Zoals gemeld zullen er tijdens de E.-55, de nationale manifesta tie van Nederlandse energie, welke van 18 Mei tot 3 Septem ber te Rotterdam zal worden ge houden, speciale dagen worden gewijd aan onze provincies. De data van deze provincie-da gen zijn thans vastgesteld. Voor Zeeland wordt dit 18 Juni. Op het tentoonstellingsterrein worden door zangkoren, muziek verenigingen en gymnastiekver enigingen, die door de provincie zullen worden afgevaardigd, ka rakteristieke demonstraties gege ven. Ook folkloristische groepen zullen optreden. Het gezin Krouwel woonde nog slechts drie maanden in 'n nieu we woning. De man was fabrieks arbeider in Utrecht. Hij was Woensdagnacht van zijn werk thuisgekomen. Vermoedelijk heeft hij nog iets op het gasstel opgewarmd en daarna verzuimd de hoofdkraan te sluiten, met het vermelde noodlottige gevolg. De drie kinderen van het ge zin waren resp. 13, 10 en 6 jaar oud. President Cyrankievicz van Polen heeft Woensdag volgens een bericht van het Poolse pers. bureau P.iA P. oxn. „ernstige gebreken in de werking van het regerings-apparaat" vastgesteld. Hij legde ook de nadruk op te kortkomingen in de funtione- ring van het economische appa raat, dat door zijn bureaucrati sche methoden de werkzaam heid en bet initiatief van de werkende massa verzwakte en verstikte. Een speciale commis sie onderzocht thans talrijke voorstellen tot verbetering van het werk der regering en de leidende organen van de volks raden, met het doel de leiding te vereenvoudigen en te decen traliseren en meer soepelheid in de uitvoering van besluiten te brengen. Het einde van de tweede we reldoorlog is eerder gekomen dan de gecombineerde Amerikaanse en Britse stafchefs begin Februa ri 1945 hadden durven hopen, al dus blijkt uit een met de versla gen van Jalta gepubliceerde schets over de oorlogsplannen. De schets was opgesteld door de stafchefs en bestemd voor president Roosevelt en premier Churchill. De militairen dachten dat de oorlog tegen Duitsland niet vóór 1 Juli 1945 zou eindigen en niet na 31 December van dat jaar zou voortduren. Duitsland capituleer de op 7 Mei 1945. Egypte heeft Donderdag de Veiligheidsraad verzocht sancties tegen Israël toe te passen we gens het incident in de omgeving van Gaza dat vorige maand van 38 Egyptenarein en acht Israë liërs het leven heeft gekost. Er resten de bezitters van mo torrijtuigen nog slechts twee we ken om hun koplampen op één der aangegeven adressen van het overigens reeds sinds 1 Jan. verplichte rijkskeur te laten voorzien. De termijn, waarbin nen dit mogelijk is, loopt n.l., zoals destijds in de Staatscourant is aangekondigd, op 1 April a.s. af. Na deze datum zal er, inge volge de destijds vastgestelde regeling, geen gelegenheid meer bestaan dit keurmerk te laten aanbrengen, hetgeen in feite be tekent, dat men dan verplicht zou zijn overigens wellicht goede doch ongekeurde lampsets door een geheel nieuwe tevo ren gekeurde installatie te en I doen vervangen. Uiteraard brengt dit aanzienlijke kosten met zich. De lampen van vóóroorlogse wagens en motoren, die destijds reeds van een keurmerk zijn voorzien, voldoen, indien het keur aanwezig is, aan de wette lijke voorschriften en behoeven dus niet opnieuw gestempeld te worden. De Amerikaanse luchtmacht heeft een contract gesloten met de onderneming Curtiss-Wright te New York voor het verrichten van onderzoekingen met het oog op de voortbeweging van vlieg tuigen door middel van kern energie, aldus is officieel mede gedeeld. medegedeeld door het K.N.M-I. te De Bilt, geldig van Vrijdag ochtend tot Vrijdagavond. FLINKE OPKLARINGEN. Helder weer met slechts enkele verspreide buien, voornaamelijk in de kustprovincies. Overwegend matige wind uit noordelijke rich tingen. Middagtemperaturen en kele graden boven nuL ZATERDAG 19 MAART. Breskens Terneuzen Hanswee rt Walsoorden v.m. 10.15 10.50 11.30 11.40 nun. 10.57 11.32 12.12 12.22 De stafchefs bevalen aan het einde van de oorlog tegen Japan op achttien maanden na de ne derlaag van Duitsland te stellen. Japan gaf zich op 14 Augustus, drie maanden en een week na de capitulatie van Duitsland, over. NEDERLANDSE HULP AAN SLACHTOFFERS VAN OVER STROMINGEN IN AUSTRALIË. De Nederlandse ambassadeur te Canberra heeft Donderdag namens de Nederlandse regering aan de premier van Nieuw Zuid- Wales een chèque ter waarde van 10.000 Australische ponden overhandigd. Dit geld is de Ne derlandse bijdrage voor de hulp verlening aan de slachtoffers van de overstromingsramp in Austra lië. ZON MAAN Egypte drong er bij landen, die Israël hulp verlenen, op aan deze steun verlening op te schorten. De Egyptische afgevaardigde, Omar Loefti, stelde de Israëli sche regering verantwoordelijk voor de „brute agressie" door ge regelde troepen. Tevoren had de raad kennis ge nomen van het rapport over de toestand aan de grenzen van Pa lestina van de hand van het Ca nadese hoofd van de organisatie der V- N. voor toezicht op de na leving van het bestand, generaal- majoor Burns, die door de raadi was uitgenodigd naar New York te komen. Generaal Burns vermeed zorg vuldig, één van de partijen de schuld voor de gespannen situa tie te geven. Hij noemde het ge beurde ,Jiet hevigste treffen sinds de ondertekening van de bestandsovereenkomst" in Fe bruari 1949. Hij achtte het van het grootste belang, dat de oorzaken van deze spanning worden vastgesteld ten einde de partijen te bewegen haar houding te matigen en zo een verdere verslechting van de toestand te voorkomen. De voornaamste Russische af gevaardigde, Sobolef, sprak, evenals andere afgevaardigden, zijn leedwezen met de Egyptische regering uit. Hierop werd de zitting ver daagd tot volgende week, wan neer de Israëlische afgevaardig de, Abba Eban, het zijne zal zeg gen over het rapport van gene raal Burns en de rede van Omar Loefti. De reders van de Finse tank boot „Aruba" hebben meegedeeld dat de .bestemming van het schip i® veranderd in Colombo. Waar het daarna heen gaat, zal in gro te mate afhangen van de houding van de bemanning, aldus de maat schappij. Het besluit cm de bestemming van het schip te wijzigen, werd genomen na overleg met de vak bond vam zeelieden. De 25-000 stakende ambtenaren in Finland zullen blijven staken totdat hun looneisen ingewilligd zijn, zo heeft een woordvoerder voor de stakers verklaard. De Finse regering heeft na een kabinetsvergadering besloten tot een politiek van afwachten. 'De Finse premier, Uihro Kekko nen, verklaarde later in een radio toespraak, dat de regering niet aan de wensen van de stakers tegemoet kon komen. Met een inwilliging van de looneisen zou een precident voor andere groepen van ambtenaren geschapen worden, waardoor weer de lonen in de industrie op losse schroeven zouden komen te staan, evenals die van alle groe pen, die kortelings collectieve ar beidsovereenkomsten hadden ge kregen.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1