Parijs eso belangrijke stap Uit de Provincie m PANG De blauwe auto De Berkelse moordzaak *t)e vets/uipMfUf. van ctemsfe tan^ NAEIJE's Ook Spierpijn Kantongerecht van Terneuzen ^C5 Ratificatie verbetert de kansen op ontspanning Verklaring #an Mohammed Ali Spicnnageproces in Warschau Sbedanese troepen naar de Bovennijl TERNEUZEN. BOSCHKAPELLE. WONINGINRICHTING SLUIS. VOGELWAARDE. IJZENDIJKE. Het nieuwste Amerikaanse bestuurbare projectiel ivP.A.) De overeenkomsten Parijs, waardoor Duitsland •ajn onafhankelijkheid zal her krijgen, als gelijkwaardig lid1 in de N.A.T.O. zal worden opgeno- nuen en op beperkte schaal mag ■Herbewapenen, zijn weer een be langrijke stap dichter bij de rati ficatie gekomen. Ze zijn door de 3ondsdag goedgekeurd en nu ,nioeten alleen nog de hoogste aalleges te Bonn en Parijs hun «oedkeuring eraan hechten. Het is wel zeker, dat de Bonds- -a-ad gèen bezwaren zal maken. Sr bestaat echter de kans, dat de tv&ad enige amendementen zal ■verlangen. Dit zou de ratificatie tew Parijs enige maanden kun- aan vertragen. IDoch algemeen öoopt men, dat dit niet gebeuren aai en dat de gehele procedure emade van deze maand geëindigd jai zijn. De overeenkomsten zou den dan in April in werking kun nen treden. Dit zal dan het einde van een \ange en ingewikkelde zaak zijn, iaar het reeds 4% jaar geleden a dat de drie Westelijke bezet- :«ode mogendheden de Ver. Sjaten, Engeland en Frankrijk '.nisloten, dat de Duitse Bonds- i^spubliek weer vrij moest wor- êm. Dit is echter verleden. Wat zal je uitwerking zijn, die de ratifi catie op de toekomstige positie m Europa de betrekkingen jassen het democratische Wes- tm en het totalitaire Oosten D.I hebben? DE RUSSISCHE LOKSTEM. Atids maanden is één van de wamaamste punten van de com- nxanistische propaganda geweest, i«; de ratificatie elke minnelijke «ètikking tussen Oost en West •Ksmogelijk zal maken. Indien scfeter die overeenkoansten zou- ia?. worden geannuleerd of de -ratificatie ervan uitgesteld, zou «C een vier-mogendheden confe ctie belegd kunnen worden, waarbij een oplossing van de ,>satse en Oostenrijkse proble- aaran en een algemene intematio- ontspanning in het vooruit- ssdht werden gesteld. Utohammed Ali, de eerste mi nster van Pakistan, is Dinsdag- ■srorgen uit Karatsji naar Dacca i-artrokken waar hij de politieke «Mrtand in Oost-Bengalen wil instuderen. Voor zijn vertrek verklaarde JjÈWhammed Ali, dat tot uitstel tot Sjai van een conferentie met Ne- 7®oe over Kasjmir was besloten qp, verzoek van de Indische pre- ■©ter lïeuter meldt nader, dat het cfjtól van premier Ali's reis naar Jwrt-Bengalen, het herstel van parlementaire bestuur in dit -dwi van Pakistan, met een be- Hsfliöcmg van 42 millioen zielen, is. SÊr werd tien maanden geleden asaderbroken waarbij het land on der het bewind van een gouver- werd gesteld. De regering <w Fazloel Huk werd ontslagen wagens onmacht om ernstige ar- .«üitfaongeregeldheden te bedwin gt», die meer dan 500 mensen itafe leven kostten. Mohammed Ali verklaarde „jianeo volmacht" te hebben van ïssÉ kabinet om het parlementaire Aïven en het provinciale bestuur Üe herstellen. Hij sprak tenslotte 9** bericht tegen uit Damascus, dtó gouverneur-generaal Ghoe- '!am Mohammed binnenkort een Sratoek zal brengen aan Syrië, de ybanon en Jordanië. fiadio-Warschau heeft Maandag a»»egedeeld, dat voor een krijgs- in de Poolse hoofdstad een aeoces tegen zes personen, ouder «iie een vrouw, is begonnen, die beschuldigd worden van spion- ■jfSSc voor Amerika. Één der beklaagden, Eryk SMDwron, zou herhaaldelijk con- {8»B hebben gezocht met een cor- .mspondent van het Amerikaanse rysrsbureau „Associated Press itsn wie hij hulp had gevraagd fegi het verspreiden van „vijandi ge propaganda" in het buiten- ïnter had Skowron contact ge- fcregen met de secretaris van de Jgsise ambassade te Warschau, JSteowron, die een „fascistische joogwaardigheidsbekleder" van vóór de oorlog werd genoemd, "3QKI tijdens de Duitse bezetting .japoogd hebben met behulp van te bezetters een Poolse regering «f vormen. Bij zijn huidige spion- •ssge-activiteit zou hem zijn voor gespiegeld, dat hij vice-premier vsn de Poolse regering in bal- isagschap, die te Londen zetelt, ■■xm worden. De Soedanese regering heeft Maandag meegedeeld troepen te aefoben gezonden naar het gebied aan de Bovennijl, waar twee vochtige stammen, de Dinkas en ie Nuers, ruzie hebben gekregen wer weidegronden. Namens de regering werd Maan dag in het parlement verklaard ast zich tot dusverre geen ge rechten hebben voorgedaan en wordt gehoopt dat het geschil aonder gebruik van geweld kan worden bijgelegd. Dit klonk zeer verleidelijk, vooral voor de Duitsers, die de hereniging van hun verdeeld land het meest ter harte gaat. En buiten Europa gaf het de indruk, dat de Russen bereid waren om te onderhandelen, doch dat de Westelijke mogendheden dit hal- starrig weigerden en ten koste van alles een Duitse herbewape ning wilden. Dat Oost-Duitsland de Sowjet zone in feite reeds lang herbewapend is,'daar werd natuurlijk niet over gerept. Deze propaganda is niet zon der effect gebleven. Er zijn ver schillende mensen, die menen, dat de Westelijke machten het afgelopen jaar een goede kans hebben laten voorbijgaan. Zij noemen zelfs de weigering van het Westen om de ratificatie uit te stellen en in plaats daar van te onderhandelen, één van de oorzaken van de val van Malenkow en de ogenschijnlijk „hardere" houding van dé Sowjet regering. Doch hierlbij wordt geen reke ning gehouden met de feiten. Het belangrijkste feit, dat over het hoofd wordt gezien, is dat er iets meer dan een jaar geleden, toen Malenkow op het toppunt van zijn macht stond en men alge meen in een veranderde houding in de Sowjet politiek geloofde, een vier-mogendheden conferen tie te Berlijn plaats vond inzake Duitsland en Oostenrijk en dat deze conferentie op niets uitliep, omdat toen bleek, dat Molotow en de Sowjet regering totaal niet bereid waren om ook maar tot een schikking te komen. WAT WENST HET KREMLIN De eisen van Molotow waren toen, dat de E.D.G. (de voorloper van de Parijse accoorden) opge geven zou worden. Voorts moest het gehele N.A.T.O.-verdedigings- stelsel in West-Europa ontman teld worden. Zijn voorstellen in zake Duitsland kwamen er op neer, dat Duitsland zo ongeveer als Polen behandeld zou worden met slechts één, nd. het door de Russen geoefende en onder com munistische commando staande Oostduitse leger. En toen de ge allieerden en de Oostenrijkers, om maar tot een regeling te ko men, aanboden de Sowjet ont werpen voor alle nog niet goed gekeurde bepalingen van het Oostenlijkse vredesverdrag te aanvaarden, weigerde Molotow dit aanbod en eiste nieuwe voor waarden1, die volkomen onaan vaardbaar waren. Het is dus duidelijk, dat de Russen geen regeling wensen, behalve op voorwaarden, die Duitsland geheel onder commu nistisch gezag zouden brengen en de rest van Europa praktisch onverdedigd zouden laten. Het zou dwaas en volslagen nutte loos zijn geweest de ratificatie uit te stellen om slechts een her haling van de ervaringen, verle den jaar te Berlijn opgedaan te krijgen. Doch wat zal er gebeuren, wanneer de Parijse accoorden geratificeerd' zijn en in werking getreden? Dat dte Russische hou ding nóg vijandelijikejr, onbuig zamer en onverzoenlijker zal worden dan hij al is, is nauwe lijks aan te nemen. Aan de ande re kant is er juist een kans, dat de Russen na verloop van tijd iets redelijker zullen worden. In het afgelopen jaar hébben zij er alles op gezet om eerst de ratifi catie van de E.D-G. en toen van de Parijse accoorden te voorko men. Nu er geen kans meer op is, dat zij enig succes zullen heb ben, zullen ze zich misschien realiseren, dat er toch niets meer aan te doen valt en het feit accepteren. Zo zou de ratificatie dus juist de kansen op een ont spanning verbeteren. (Nadruk verboden) A. VIRULY EN MARY DRESSELHUYS DOOR HUWELIJKSBAND VERENIGD. In de raadzaal van het Amster damse stadhuis heeft de ambte naar van de burgelijke stand de heer A. J. Leemans gisterochtend het huwelijk voltrokken tussen de 50-jarige vlieger-schrijver A. Viruly en de 48-jarige bekende aetrice MaSy Dresseïhuys. Felle lampen van de filmoperateurs beschenen bruid en bruidegom, toen zij hun ja-woord uitspraken. HOGE RAAD Onder veel belangstelling is gisteren voor de Hoge Raad be handeld het cassatieberoep van de 38-jarige Berkelse arts J. F. A. M. O. die door het gerechts hof te Den Haag wegens moord op zijn echtgenote is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De gedetineerde requirant was zelf aanwezig. Er was veel publieke belangstelling, vooral van de zijde van academici. Rap porteur in deze zaak was raads heer mr Haga. Mr S. van Oven te Den Haag lichtte de cassatiemiddelen toe. Mr Van Oven noemde bij een beschouwing over zijn eerste middel de zaak niet alleen belan- rijk vanwege do hoogste straf welke is opgelegd. Zij is ook be langrijk omdat ongetwijfeld is aan de feiten en aan het oordeel van deskundigen. Wat de twijfel van de feiten betreft, vindt deze in hoofdzaak zijn oorzaak in de ten lastelegging. Deze bracht de moord terug tot een bepaald ter rein, namelijk het aanreiken van een kopje met vergif. Hierop heeft het Hof moeten oordelen. Uit de bewijsmiddelen moet dus blijken aldus pleiter dat deze in de dagvaarding nauw keurig omschreven toediening de dood van het slachtoffer ten gevolge heeft gehad en niet an dere toedieningen, die mogelijk hebben plaats gehad. Er is wel cyaankali gevonden, maar hoe veel er is toegediend weet men niet. Er had dienen te blijken, dat in het kopje een dodelijke hoeveelheid van deze stof aan wezig was. Uit het enkele feit immers, dat de verdachte zijn vrouw cyaankali zou hebben toe gediend, volgt nog niet, dat hij aldus de dood heeft veroorzaakt. Van een dodelijke dosis blijkt uit het arrest niets. In de maag is 21 milligram gevonden. Dit is op zichzelf te weinig. De mini mum hoeveelheid is zeker 60 milligram. Uit de bewijsmiddelen kan dus volgens pleiter niet worden af geleid, dat verdachte een dode lijke hoeveelheid cyaankali heeft toegediend en ook niet, dat ver- dachte's vrouw alleen ten gevolge van die toediening is overleden. Ter toelichting van het tweede middel betoogde mr Van Oven, dat uit het bewezen verklaarde niet is af te leiden, of de verdach te de verslagene opzettelijk van het leven heeft beroofd. Bij het derde middel ten slotte stelde mr Van Oven, dat het on derzoek van het Hof nietig is doordat deskundige prof. Gre- venstuk, die op vele punten van mening verschilde met zijn col lega's, als getuige niet bij de ge hele 'behandeling aanwezzig was. Pleiter oordeelde daarmede arti kel 319 van het wetboek van strafvordering geschonden. De procureurgeneraal, jhr mr Van Asch van Wijck, zal op 29 Maart conclusie nemen. GROENE KRUISGEBOUWEN IN ZEEUWSE RAMP GEMEENTEN. Kort na de Fabruari-ramp, die Zuidwest Nederland trof, is de Zwitserse radio begonnen met een actie, de „geluksketen" voor hulp aan de door de watersnood gedupeerden. Een Zwitserse dame, mej. Jöhr, bracht een bezoek aan de rampgebieden om zich op de hoogte te stellen van hetgeen nodig was. Zij kwam in contact met de Commissaris der Konin gin, jhr. mr. A. F. C. de Casem- broot, die o.m. adviseerde eens te denken aan de stichting van wijkgebouwen. Deze gedachte werd in Zwitserland met enthou siasme ontvangen en nadat con tact was gelegd met de algemene vereniging „Het Groene Kruis" te Utrecht, trok een deputatie van het hoofdbestuur naar Bern, waar het geld lag te wachten. Er was 6 ton beschikbaar voor de Zeeuwse rampgebieden, hetgeen later 860.000 gulden werd en de bepaling werd gemaakt dat daarvan ook de getroffen ge meenten moesten worden gehol pen. Oorspronkelijk mocht worden gerekend op een niet onbelang rijke gift. van Zweedse zijde, maar die verviel, doordat de Zweden het geld voor de kleu terscholen gaven. Hierdoor moest het plan om bij alle wijk gebouwen badhuizen te bouwen worden prijsgegeven. Er kon evenwel met de ont vangen gelden in totaal 21 Zeeuwse gemeenten worden ge holpen aan een wijkgebouw, al of niet met zusterwoning. DE HELICOPTERVERBINDING ZEELAND—ROTTERDAM. Op 18 Mei zal zoals gemeld de helicopterdienst ZeelandRot terdam beginnen. Gedurende de gehele tijd van opstelling van de E 55, tot 3 September, zal men van Zeeland uit per helicopter naar de Maasstad kunnen reizen. Er zal gevlogen worden op Don derdag, Vrijdag en Zaterdag, steeds éénmaal per .dag. Het toestel een Sikorsky S 55 komt leeg van Brussel en kan zeven passagiers bergen. Het zal landen op het voormalige vliegveld bij Vlissingen, waar vóór 1 Mei a.s. een helihaven in orde wordt gebracht, die via een nieuw aan te leggen weg gemak kelijk vanaf de verkeersweg MiddelburgVlissingen zal zijn te bereiken. In Zierikzee wordt een sportterrein even buiten de stad als helihaven ingericht. Om streeks half 10 des morgens zal men van Vlissingen kunnen ver trekken. Ongeveer half zes des middags vertrekt het Sebena- toestel weer van Rotterdam. De prijs voor deze vluchten is nog niet definitief vastgesteld, maar de passagiers zullen niet het volle pond behoeven te betalen, aange zien de Sebena wat op de prijs zal laten vallen en het Rotter damse Helicopter Syndicaat een bepaald gedeelte der exploitatie tekorten voor zijn rekening zal nemen. Of na 3 September de verbin ding zal blijven bestaan, zal voornamelijk afhangen van het gebruik, dat de Zeeuwen van deze verbinding zulen maken ge durende de komende zomer maanden. De collecte Bevrijdings dag 1955." Twee dagen van de collecteweek voor de „Bevrijdingsdag 1955" zijn verstreken. Natuurlijk heeft het geen zin om reeds resultaten mede te delen. Over het uitein delijk resultaat is nog geen en kele voorspelling te doen. Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel Hoe gaat het bij zo'n collecte? Sommige oeuragen vallen tegen, andere val.en mee. Maar het co mité heeft onze stadgenoten wel een verzoek te doen.. Het is voor het comité zeer moeilijk geweest voldoende collectanten en/of col- lectrices te krijgen. Schoonmaak, koude, „er zijn zo veel collecten," alle mogelijke excuses waren er om niet te col lecteren. Een kleine, maar enthousiaste groep is thans echter aan het werk. En nu is het zo jammer, dat de mensen, die dit collecte- werk doen, zo vaak te horen krij gen: „Ik moet er nog eens over praten", of wel: „Kunt U morgen of overmorgen nog eens terug komen?" Dat alles brengt hergen extra werk met zich mee. De commissie doet dan ook een vriendelijk, maar dringend be roep op allen om de collectan ten en collectriees behulpzaam te zijn en hen zo mogelijk in één bezoek te helpen. De opbrengst in deze éne collec teweek bepaalt welk program op 5 Mei a.s. kan worden uitge voerd. „Is een opwekking voor deze collecte wel nodig?" vroeg onze ere-voorzitter in ons blad van j.l. Zaterdag. Misschien niet. In ieder geval moest het zeker niet nodig zijn! En toch Stelt daarom het feestcomité niet teleur. Wij herdenken op 5 Mei iets heel belangrijks. Wat zouden wij er vóór 5 Mei 1945 voor over hebben gehad om thans in 1955 deze dag te mogen en te kunnen herdenken? JuistEn daaromgeeft met milde, zeer milde hand. De gift mag gerust een offer zijn. Het gaat niet al- een om het feest. Het gaat om bet beleven van een dag, waar voor we allen tot in het diepst van ons hart dankbaar kunnen zijn. Diploma-uitreiking Rijkstuin- bouw-wintercursus. In de Landbouwhuishoudschool werd een openbare, en daarmee de laatste les gegeven van de tweejarige Rijkstuinbouwwinter- cursus, die in deze school werd gegeven. Hierbij waren aanwezig burge meester mr P. Teilegen, de Rijks- tuinbouwconsulent voor Zeeland ir Van Hennik te Goes, de leer lingen en de docenten de heren S. van Harn, hoofd der school te Spui, leraar in scheikunde, na tuurkunde, bemestingleer en kennis van de grond, en tevens leider van de cursus, P. Janssen te Axel voor de afdeling groen teteelt, en P. Klaassen te Terneu- zen voor de afdeling fruitteelt. Verder was de commissie van toezicht aanwezig, bestaande uit de heren A. van Hoeve, voorzit ter, H. Pladdet en J. Pladdet, leden. In zijn openingswoord wees de heer Van Hoeve op het belang van een goed onderricht op het gebiecl van tuinbouw en fruit teelt en spoorde de leerlingen aan, nu na twee jaar studie hun studies voort te zetten. De heren Klaassen en Pladdet namen de examens af en uit de vlotte antwoorden der leerlingen kon men gemakkelijk de uitslag raden. Na de pauze, waarin verversin gen werden geserveerd, vond de diploma-uitreiking plaats door burgemeester Tellegen. Deze fe liciteerde de geslaagde leerlin gen met het behaalde succes en spoorde hen aan hun studies voort te zetten. Een speciaal woord van hulde richtte hij tot de cursist J. Donze uit Terneuzen, die het diploma met lof had behaald. Verder zijn geslaagd: de dames C. Pladdet en Jo v. d. Velde, bei den te Terneuzen en de heren E. Oppeneer te Terneuzen; L. Her- rebout en W. Riemens te Sluiskil, A. Dieleman, L. Vinke, J. de Feij- ter, Jac. Hamelink, S. de Pooter, A. Bakker, allen te Axel, en M. Deij te Zaamslag. Ir Van Hennik feliciteerde de geslaagden en wees op het grote belang van goede onderlegde krachten in de tuinbouw en de fruitteelt. Daarom spoorde hij de leerlingen aan hun kennis uit te breiden aan de fruitteeltschool te Philippine of de groenteteeltvak school te Middelburg. Men moet geen al te groot optimisme heb ben inzake groenten en fruit, al dus spreker, maar Zeeuws- Vlaanderen met z'n prima grond en hard werkende bevolking kan toch heel wat bereiken. Een nadeel noemde hij de lig ging van Zeeuws-Vlaanderen in verband met het transport, maar dit valt uiteindelijk ook wel mee. Spreker dankte de leerkrach ten, de commissie van toezicht en 'het N.FjO. dat deze cursus sen mogelijk maakte. Burgemees ter Tellegen kreeg woorden van dank voor zijn belangstelling. De leider van de cursus, de heer S. van Harn, feliciteerde de leerlingen en bracht dank aan de leerkrachten en de commissie van toezicht. In het bijzonder bracht hij dank aan burgemeester Tellegen en de Hennik. Het verheugde spreker dat het gemeentebestuur niet helemaal opgaat in het ideaal der industrialisatie, maar dat de bur gemeester ook nog warme be langstelling had voor de tuin bouw en fruitteelt. Hij wees op het grote voordeel der cursussen en wenste de leerlingen veel suc ces. Namens de leerlingen bracht de heer J. Donze dank voor de genoten lessen en de prettige ver standhouding tijdens de cursus. Oprichting- muziek- en zang vereniging. Een vrij groot aantal belang stellenden waren in het parochie huis aanwezig, waar een verga dering door het bestuur van de R.K. culturele kring was belegd, om tot een heroprichting van de gemengde muziek- en zangver eniging te komen. De voorzitter, de heer Hamann, opende deze vergadering met een hartelijk welkom tot de aanwe zigen en speciaal tot de heer E. Heyblok uit Goes, die zich bereid had verklaard de leiding van deze vereniging op zich te nemen. In zijn toespraak benadrukte de heer Hamann het doel van de culturele kring in de parochie, n.l. ontspanning en culturele ont wikkeling van de werkende leden die met hun voorstellingen en uitvoeringen in het parochiehuis zullen trachten het contact tus sen de Katholieken onderling te verstevigen. Spr. was verheugd, dat er toch steeds maar weer stemmen waren opgegaan om tot heroprichting van deze club te komen. De heer E. Heyblok zette in enkele woorden zijn bedoeling en werkwijze uiteen. Hij begon di rect met de aanwezigen enkele eenvoudige liedjes te laten zin gen, teneinde een indruk van het stemmenmateriaal te krijgen. Degenen, die deze avond heb ben bijgewoond, zijn er van over tuigd, dat onder deze leiding en met het nodige enthousiasme der leden, in korte tijd zeer behoor lijke resultaten te bereiken zijn. Kapelaan Claerhout spoorde de aanwezigen aan geregeld te verschijnen en kennissen en vriendinnen mee te brengen. Kaartavond K.A.B. De plaatselijke afdeling van de K.A.B. hield in het parochiehuis een kaartavond. Ook voor deze laatste prijskaarting van het winterseizoen bestond weer veel belangstelling. Niet minder dan BIJVULLEN OVERTREKKEN NET NIEUWE, nOOI GLANZENDE TUK 5-PEL1G MAKEN ENZ.ENZ VLUG'KEURIG •BILLIJK. VRAAGT ONS PRIJS 48 deelnemers betwistten elkaar de prijzen. De eerste prijs werd gewonnen door de heer C. de Klerk. Wegen van „Het vrije nan Sluis" weer open. De 500 kilometer binnenwegen van het waterschap „Het vrqe van Sluis", die een week lang afgesloten zijn geweest, zijn gis termiddag om'één uur weer vrij gegeven voor zwaar vervoer. Propag-anda-iavond Nationale Reserve. Voor de bijeenkomst van b«i tengewoon dienstplichtigen ran de lichtingen 1944 tot en mei 1954, welke ten gemeentehuize van Vogelwaarde werd gehouden, bestond een zeer geringe be late - stelling. Op deze bijeenkomst werd ge sproken door burgemeester C. van Hootegem, voorzitter ran het instituut „Steun Wettig Ge zag", district Hontenisse, en door de heer R. Fassaert, kapitein der Nationale Reserve. Zij gaven een overzicht van het doel van de Nationale Reserve en de taak van de buitengewoon dienstplich tigen Voorts werden een twee tal interessante films vertoond. Van de aanwezigen traden er «ftrie tot de Nationale Reserve toe. Uitslag schieting. De bij Aug. Anker gehouden schieting had de volgende uit slag: Hoogvogel: J. van de Ameele, Hoofdplaat; le zijvogel: H. Wijffels, IJzendijke; 2e zijvo gel: C. Neijssen, IJzendijkej le kalvogel: E. Anker, IJzendijke: 2e kalvogel: Ed. Buijsse, Bier vliet. en rheumatische pijnen o wrjjft U weg met 79) door A. H. VAN OMMEN. (Nadruk verboden.) „Zoooo.. rust.." zuchtte hij, terwijl hij zich in de conversa tiekamer in een stoel liet neer vallen. „Begrijpt u nu mis schien, waarom ik zo spoedig mogelijk dit pension wens te verlaten?" Bijlman knikte (begrijpend en (bladerde intussen in het hoek, dat Hazelaar op tafel had ge legd. ,jDe Grijpende Klauw", las hij' de titel half-iuid op. „(Een geweldig detective- Iboek," zei Hazelaar. .Daar 'komt nog eens een detective in voor-Ha inspecteur, daar (bent u niks hij!" „D'r is altijd 'baas boiven (baas," repliceerde Bijlman ge laten. „Is dit genre 'boeken een holbby van u?" „Ja. Als ik niet zit te take nen, dan lees ik, en in hoofd zaak detective boeken!' „U komt toch aan de kost door portrettekenen, als ik het zo mag uitdrukken?" De diepe plooien foij de mond- hoéken vormden zich tot een 'dun glimlachje. Hij trok een tijdschrift van een koperen leesstandaard, zocht daarin een onlbedrukte ruimte, graai de een stompje potlood uit zijn zak en vliegensvlug tekende hij enige lijnen op het papier. Even dwaalden zijn ogen langs Bijlmans scherpe profiel en binnen een paar minuten stond zijn markante kop met vlotte lijnen, in het tijdschrift geschetst. „Frappant!" merkte Drost bewonderend op. „Geweldig," ivond Bijlman het en hij meende het. „Kom Drost, we moeten weg!" liet hij er op volgen. Drost voelde als het ware, waar z'n collega heen wilde. „Ja, t wordt onze tijd. Hoe laat zou het eigenlijk zijn?" vroeg hij. Hazelaar draaide zich half om en wees met het potlood op de pendule. „Dat ding loopt al tijd precies gelijk," zei hij en zich over het boek buigend gaf hij te kennen, dat hij het on derhoud als geëindigd be schouwde „Een knap artist, die Pa," vond Drost, toen ze in het „Gele Dondertje" wegreden. „Pension ,3ellé Vue" zit vol iknappe artisten", antwoordde Bijlman en vrolijk fluitend stuurde hij de wagen langs de lAmstel. „We hébben vanavond opmer. kelijke dingen vernomen," be gon Drost na enig stilzwijgen. „Onder anderen?"., wilde Bijlman weten. „Nou eh.. een soort vijandi schap tussen Mickey Tienhoven en Kees Geerling. De één is van de ander overtuigd, dat hij iets met de moord uitstaande heeft, terwijl ze misschien beiden dood-onschuldig zijn. Vervol gens het horloge van Rodney, dat gestolen zou zijn en de op merking van Sylvia, dat het zo zonde was van dat gouden kettinkje. Is dat de ketting, die jij hebt stulkge trokken en draagt hij het horloge mis schien niet meer, omdat het daardoor beschadigd is? Rod ney.alwéér Rodney,.de man met de geruiten jas en de sport pet!Dan de dropjes van Mickey Tienhaven.dezelfde, waarvan ik er één in de zwarte Buick heb gevonden. Mickey, de man, die weigert te zeggen, waar hij die avond tot'kwart over twaalf geweest is.Verder de wijze, waarop Sylvia Snalbei reageerde, toen je haar vroeg, of ze wel eens met haar dans schoentjes over straat ging!.. Waarom deed Mickey zo detec- tivejachtig? Of Pa wel gegeten had, wilde hij weten en waarom zinspeelde hij er op, dat Geer ling zo vast sliep en daardoor het schot om elf uur niet had gehoord?.. Ach Bijltje, er is nog zoveel gezegd," besloot Drost Izuchtend. „Verder," drong Bijlman aan. .Verder Wat verder „Je vergeet de helft en dat is juist het voornaamste." „En dat is?", vroeg Drost nieuwsgierig. „Ik heb ontdekt.nee, denk nog eens goed na, misschien schiet het je nog te binnen," antwoordde Bijlman en begon weer opgewekt te fluiten. Zijn jongere collega dacht geruime tijd ingespannen na. „Ik mag een boon worden," zei hij eindelijk. „Word dan maar een boon!" „Ja maare.. waf) heb jij ont dekt," probeerde 'Drost te we ten te komen. „Wie behalve (Siylvia Snabel minstens medeytieiedlg is aan lüè aanval en dte Imoorti!' ,/Wat vertel je me nou?" „De waarheid", klonk het la coniek. (Wordt vervolgd.) A. J. S„ winkelier te Honte nisse, stak op 23 Dec. 1.1. met zijn bakfiets op de Hulsterweg te Hontenisse zo plotseling de weg over, dat een achterop ko mende luxe-auto een aanrijding niet meer kon voorkomen. Eis ƒ35 of 17 dagen. Vonnis 25 of 10 dagen. L. F. de M„ vertegenwoordiger te Westdorpe, passeerde op 16 Dec. 1.1. onder de gemeente Phi lippine tijdens een dichte mist twee voor hem rijdende auto's. Op hetzelfde moment naderde- van de tegenovergestelde rich ting een bromfietsrijdster, waar door een aanrijding ontstond. Eis ƒ50 of 25 dagen. Vonnis 75 of 30 dagen. E. K. M., handelaar te Axel, beschadigde op 3 Jan. jl. te Hulst tijdens het parkeren van zijn auto een aldaar stilstaande auto. Eis en vonnis 3 of 1 dag. L. B., handelaar te Vogelwaar de, verleende met zijn vrachtauto op 31 Jan. j.l. te Kloosterzande geen voorrang aan het verkeer op de Hulsterweg. Ternauwer nood kon een met grote snelheid naderende auto een aanrijding voorkomen door tot op het rij wielpad uit te wijken. Eis en vonnis 50 of 20 dagen. F. van A„ fabrieksarbeider te Zelzate, passeerde anders dan langs een officiële doorlaatpost de BelgischNederlandse grens onder de gemeente Sas van Gent. Eis 10 of 6 dagen. Omstandigheden in aanmer- STOEIPARTIJ MET FATAAL GEVOLG. In een kazerne te Steenwijker- wold stoeide een aantal dienst plichtigen in een slaapzaal. De soldaat T. S. uit Groningen trok een krib scheef, waardoor de man op de bovenste krib tegen een muur sloeg, zwaar gewond werd en later stierf. Soldaat T. werd door de krijgsraad te velde van een beschuldiging, de dood van zijn kameraad veroorzaakt te hebben, vrijgesproken. De advocaat-fiscaal vorderde in beroep voor het hoog militair gerechtshof één maand gevange nisstraf, omdat hij S. in zekere mate schuldig achtte. Uitspraak op 23 Maart, king nemend veroordeelde de kantonrechter Van A. tot een boete van 1 of 1 dag. F. H., handelaar te Axel, werd op 18 Febr. j.l. even voorbij de gemeente Philippine des avonds aangehouden omdat één der kop lampen van zijn auto niet brand de. Eis en vonnis 10 of 6 dg. P. J. H„ chauffeur te Haar lem, veroorzaakte, zonder erg, grote consternatie toen hij op 20 Dec. 1.1. van Axel naar Sluiskil met zijn tankwagen reed, waar van één der afsluiters niet af doende gesloten bleek te zijn. Hierdoor spoot een flinke straal vloeibaar salpeterzuur de lucht in, die door de wind alom werd verstoven. Het is een wonder te noemen, dat slechts één persoon de gevol gen moest ondervinden van en kele salpeterzuurdruppels. De mantel en kousen van mej. M. A. N. werden hierdoor vernield. Eis en vonnis 25 of 10 dagen met de toewijzing van de civiele vordering, groot 95,—. De Amerikaanse luchtmacht heeft gisteren haar nieuwste be stuurbare projectiel, de „Falcon" (valk) het enige projectiel voor gébruik van vliegtuig tot vlieg tuig met eigen brein genoemd. Behalve ihet jongst is dit pro jectiel tevens het kleinste in zijn soort, het is reeds in productie, heeft de vorm van een sigaar, is ongeveer 180 cm lang en kan onder de vleugels van een straal jager worden meegevoerd, juist zoals vroeger met gewone raket ten gebeurde. De Falcon is trefzeker tof op maximaal vijf mijL Als de piloot op zijn radarscherm een vijande lijk vliegtuig ontdekt, wordt het projectiel op dat doel afgesteld en automatisch afgevuurd. Langs electronische weg volgt het ver der zelf de bewegingen van het doel. Naar vernomen wordt, zullen onderscheppingseenheden in Groenland en Alaska als eerste met het nieuwe projectiel worden uitgerust.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2