Uit de Provincie De blauwe auto De schoolstrijd in België KERKDIENSTEN ii o oil will VULPENNEN Rapport van Eisenhower over programma voor wederzijde veiligheid De staking in de Amsterdamse diamantindustrie Bevrijdingstegel 1955 Bijna 900 stakers AXEL. De geruchten over Prinses Margaret HULST. NIEUWVLIET. ZUIDZANDE. Aardappelkweekinstituat koopt boerenbedrijf SLUIS. üe beste bedden ooit gemaakt! Sterk garen ZAAMSLAG. KDe schoolstrijd in België duurt nog met onverminderde felheid voort. Op 24 Maart a.s. zullen de Sonderen in de Katholieke lagere e» middelbare scholen de gehele tog van school wegblijven uit protest tegen de wetsontwerpen ■«an de socialistische minister Collard, die als anti-clericaal wordt beschouwd door de Katho lieke Volkspartij. De daarop vol gende Zaterdag zal te Brussel een protestdemonstratie worden ge houden waaraan Katholieken uit alle delen van het land zullen deelnemen. Overal in Brussel kan men Stans affiches zien waarop twee kinderen zijn afgebeeld, die op ifeet punt staan met elkaar te gaan vechten en die dan het of ficiële en het Katholieke onder wijs moeten voorstellen. Zelfs de vaderlandse geschiedenis wordt ertUj gehaald, want op een ander muurplakkaat kan men de na tionale held van België Ambio- rix, de koning van de Germaanse stam der Hburonen, die indertijd de Romeinen het leven zo zuur gemaakt moet hebben, afgebeeld aien met het onderschrift: „Wij tobben tegen Caesar voor de Tirifcjheid gevochten. Wij zullen het Mk doen tegen Collard". Het verbranden of ophangen wan poppen, die de socialistische minister van Onderwijs moeten voorstellen, meestal voorzien van opschriften als „Collard bandiet" af „Collard dief" is thans sche ring en inslag bij de Belgische studenten. De liberale en socia listische ministers voelen er ook aset veel meer voor om eerste stenen van nieuwe gebouwen te ^aan leggen of bruggen te ope- sen, want hun bezoek wordt wdere keer weer door Katholieke studenten in een demonstratie «ögezet, waaraan hele compag nieën rijkswachters en politie agenten slechts met moeite paal eas perk kunnen stellen. Met eni ge ongerustheid is intussen ook lsennis genomen van een bekend making van de links georiënteer de universiteit van Brussel, waarin wordt gezegd, dat de stu denten alles in het werk zullen cellen om de Katholieke protest demonstratie van 26 Maart on mogelijk te maken. Aan liberale en socialistische ■zqde ontveinst men intussen niet janger van oordeel te zijn, dat de minister van Onderwijs wel wat se ver is gegaan met zijn wets ontwerpen tot reorganisatie van feet Katholieke onderwijs. Een aberaal-socialistische commissie Ireeft de wetsontwerpen van Col- ard puntsgewijze onderzocht en iaeeft hierop thans een groot aan tal amendementen ingediend. Eerste minister Van Acker ■•jseeft deze wijzigingen gister avond tijdens een radiotoespraak toegelicht. Van Katholieke zijde Sseeft men echter reeds doen we den, dat deze amendementen geen bevrediging schenken, daar ook os een wijziging van de wetsont werpen in de geest als door de -sommissie bedoeld, de staat zon der enige verdere machtiging of ficiële scholen zou kunnen op dachten en geen rekening zou be- boeven te houden met de tradi- atonele prerogatieven der ge- ngaeente- en provinciebesturen en de wensen der ouders. Ook in Katholieke kringen ontbreken de stemmen intussen •toet, die waarschuwen voor het jp de spits drijven van de school strijd. De Katholieke minister «n Staat De Schrijver in het bij zonder heeft zich uitgesproken tegen een al te felle propaganda, waardoor de gemoederen aan beide zijden slechts verhit kun- aen worden. De schoolstrijd moet aaar campagne aan deze tijds duur aanpassen. Ook de voorzit ter van de C.V.P., Lefevre, heeft ■iezer dagen gewaarschuwd tegen sen al te onbesuisde actie en «eerde zich in het bijzonder tegen gepaalde slogans die in sommige gewesten worden gebruikt, zoals jGnze kinderen zijn niet van Col- strd, maar van de bischoppen". Ben dergelijke tactiek achtte ae partijvoorzitter volkomen ver keerd. ïr» politieke kringen te Brussel is het thans voor niemand een geheim meer, dat de regerings- «iders en uit verkiezingsover wegingen wel in de eerste $toats de liberalen, niets liever miden willen dan tot een verge- üjjk met de Katholieke Volkspar tij te geraken zonder al te veel gezicht te verliezen tegenover .ham aanhangers. Of zij hierin zul Sfen slagen en of inderdaad de strijdbijl begraven zal kunnen worden, zullen de debatten leren, 'He nog vóór de protestdag van Maart over de schoolkwestie hi de Kamer zullen worden ge roerd. Radlio-rede van Belgisch pre mier over de schoolkwestie. De Belgische eerste-minister, Aehiel van Acker, heeft gis teravond voor de nationale radio- omroep een toespraak gehouden, waarin hij een korte toelichting heeft gegeven op de amendemen ten, die door een liberaal-socialis tische commissie zijn ingediend als wetsontwerpen van de socia listische minister van Onderwijs, Collard, betreffende het Katho lieke onderwijs. De eerste-minis ter verklaarde, dat de liberale en socialistische leden van deze commissie blijk hebben gegeven van een grote verdraagzaamheid en dat hij in het belang van het land thans van harte hoopte, dat de schoolvrede spoedig zou wor den hersteld. Zij, die door hun daden en woorden het tegen woordige politieke klimaat heb ben geschapen, zo betoogde hij verder, zijn er verantwoordelijk voor, indien zich onverhoopt in cidenten zouden voordoen de eerstkomende weken. Kan men toestaan, dat Katholieke onder wijzers eigenhandig het sehool- sparen op de scholen stopzetten en kan geduld worden, dat bur gemeesters misbruik maken van hun macht?, zo riep hij verder uit. En hij liet er op volgen: In dien de regering tot nu toe niet tussenbeide gekomen is, dan wil dit niet zeggen, dat rij deze toe stand niet oplettend gadeslaat. Waar methodes worden toege past, die in strijd zijn met de wet, dient de regering vastbeslo ten die maatregelen te nemen, die zich opdringen, zo besloot de Belgische premier. AANVARING BIJ ZIJPE. De „Baden 22", met ammoniak op weg naar Antwerpen en ge sleept door de sleepboot „Titan", is gistermiddag aan de ingang van het Slaak bij Zijpe in aanva ring gekomen met het sleepschip „Truro" van de Ned. Rijnvaart vereniging. Beide schepen zijn de haven van Zijpe binnengelopen om de scha de vast te stellen. De „Truro" werd gesleept door de sleepboot „Berkel". Zij was met kolen on derweg van Gent naar Rotter dam. Bij een potterij in het Noord oosten des lands (Confido te Harkstede) wordt een vijfkleu rige, geglazuurde herinnerings tegel geproduceerd, waarvan de netto-opbrengst bestemd is voor het landelijk sociaal fonds van de nationale federatieve raad van het voormalige verzet in Neder land, voorzitter mr. B. W. Stomps. Dit bedrag komt volledig ten goede aan oud-verzetsmensen, die in moeilijkheden verkeren en voor wie de verzorgingsnormen niet van .toepassing zijn. Op elke tegel wordt aan de achterzijde een door het hoofdbestuur van de nationale federatieve raad ge tekend certificaat aangebracht, waardoor de historische waarde van de tegel wordt verhoogd. In verband met de historische waarde van deze tegel wordt de productie beperkt tot 100.000 stuks. (Het secretariaat van de distributie is gevestigd te Am sterdam, Weteringschans 247). President Eisenhower heeft aan het Amerikaanse congres een verslag gezonden over de uitvoe ring van het program voor we derzijdse veiligheid in de tweede helft van 1954. Hij zegt daarin, dat de gemiddelde Europeaan eind 1954 betere levensvoorwaar den genoot dan ooit te voren en de toekomst met groeiend en ge grond vertrouwen tegemoet kon zien. Door de verbeterde economi sche toestand in West-Europa heeft de leiding van het program haar aandacht kunnen concen treren op onvoldoende ontwikkel de gebieden in de wereld, in het bijzonder in Azië. In de tweede helft van het vo rige jaar zijn de werkzaamheden volgens het program in Azië, waar de communistische expan siepogingen het sterkst zijn, aan zienlijk versneld. Eisenhower wees op het belang van de onvoldoende ontwikkelde gebieden in Azië, Afrika en La tijns-Amerika voor de veiligheid der Ver. Staten. In deze gebieden liggen de voornaamste bronnen van belangrijke grondstoffen en een groot aantal zeer belangrijke militaire bases. Als deze hulp bronnen in communistische han den vallen is het doel van het communisme, wereldoverheersing, betrekkelijk gemakkelijk te ver wezenlijken, aldus het verslag. De landen van het Sowjetblok hebben het aantal handelsaccoor- den met landen van de vrije we reld vergroot tot 120 en de Sow- jer-Unie biedt meer economische en technische bijstand aan. Presi dent Eisenhower is dan ook van mening, dat de Sow jet-Unie krachtige pogingen aanwendt om tot economische concurrentie met het Westen te komen. Over Europa verklaart het ver slag, dat de Parijse accoorden een lacune in de verdediging van het Westen zullen opvullen. Eisenhower constateert, dat eind 1954 „de mogelijkheden van wer kelijke en potentiële defensie van vrij Europa" aanzienlijk vergroot waren. De Westeuropese Unie zal volgens hem het wederzijdse ver, trouwen in West-Europa vergro ten en nieuwe initiatieven om te komen tot Europese integratie mogelijk maken. Maandagmorgen is de algemene fisch opgedragen ook in staking werkstaking in de Amsterdamse te gaan. De atoomwapens en de geleide projectielen die de Ver. Staten aan Het tferdedigingsstelsel van de Navo bijdragen, hebben, naar hij zei, het verschil tussen de fei telijke defensiekracht en datgene wat nodig is om tegen een grote aanval te kunnen optreden, ver kleind. In het verslag wordt er op ge wezen, dat in de loop van 1955 een uitgestrekt net van pijplei dingen in Europa gereed zal ko men, dat kan worden gevoed van uit havens aan het Kanaal en de Middellandse Zee. De constante capaciteit van deze pijpleidingen zal gelijk zijn aan die van zeven tig treinen met tankwagons. De president geeft in zijn ver slag voorts nog de volgende cij fers: 1. Voor het program voor we derzijdse veiligheid is in het lo pende belastingjaar, dat op 30 Juni eindigt, 2,8 milliard dollar aan nieuwe credieten beschik baar. Hierbij komen nog oude credieten ten bedrage van 2,5 milliard dollar, die door het con gres waren gevoteerd doch nog niet gebruikt. 2. Tussen October 1949 en 31 December 1954 hebben de Ver. Staten aan hun bondgenoten mi litaire uitrusting ter waarde van 10,5 milliard dollar verschaft. Deze hulp omvatte 146.644 elec- tronische en andere apparaten voor verbindingen, 206.836 vracht auto's, 36.714 tanks en pantser wagens, 36.538 kanonnen, 50 mil- lioen granaten, 868 marinesche pen, 6416 vliegtuigen en meer dan 2.200.000 automatische wapens. 3. In de tweede helft van 1954 is de aflevering van hulpgoede ren vertraagd in afwachting van de onderhandelingen over een Westeuropese Unie. In die perio de werden goederen ter waarde van 700.000.000 dollar geleverd. diamantindustrie een feit gewor den. Volgens een opgave van de Algemene Nederlandse Diamant bewerkersbond (A.N.D.B.) sta ken thans: ruim 700 diamant bewerkers en hebben 150 zelf standigen zich solidair verklaard. Ook in de dependance van een Amsterdamse diamantslijperij in Egmond is het uit 45 personen bestaande personeel in staking gegaan. Alleen wordt nog gewerkt in de een jaar geleden door de vak beweging opgerichte Diamant bewerkers Associatie in de hoofd stad (50 diamantbewerkers) waar volgens de gestelde voor waarden, inclusief de 6 pet, wordt gewerkt. De kas van de A.N.D.B. beschikt over een be drag van twee millioen gulden. Het bestuur heeft berichten ont vangen. dat met steunlijsten voor de stakers wordt rondgegaan, doch zo werd nadrukkelijk verklaard dit gaat niet uit van de A.N.D.B. De staking is de eerste sedert 51 jaar. De laatste was in 1904 en duurde drie maanden. In Am sterdam! zijn totaal 1.000 dia mantbewerkers beschikbaar (voor de staking waren volgens een opgave van de Algemene Juweliersvereniging, A.J.V., van de 900, 630 aan het werk). De voorzitter van de A.N.D.B., de heer I. Mug, -heeft gistermor gen op een persconferentie nog eens de ontwikkeling van de diamantindustrie (na de oorlog, de conflicten, onderhandelingen, over de C.A.O. de voorstellen van beide partijen de beëindigde be middeling door het college van Rijksbemiddelaars en de Stich ting van de Arbeid enz. gerele veerd. Vele oorzaken leidden tot dit conflict. Toen alle pogingen om tot overeenstemming te geraken faalden, bleef aldus de voor zitter ons niets over dan de algemene werkstaking te procla meren, hetgeen wij zeer betreu ren. „Er is geen andere weg mo gelijk om de werkgevers tot reden te brengen. Als het gezond verstand bij de werkgevers zal overwinnen zijn wij alsnog be reid te praten. Wij willen mede werken aan een georganiseerde industrie. Wij zullen met de Nederlandse arbeidersbeweging de Amsterdamse diamantindus- strie groot houden." De persconferentie werd mede bijgewoond door de medeoprich ter van de A.N.D.B. en voorzitter tijdens de grote werkstaking in de diamantindustrie in 1894, de 91-jarige oom Jan van Zutphen. Volgens de heer Mug is alleen door productie verhoging en ver nieuwing van de arbeidsmetho- den de redding van de Amster damse diamantindustrie moge lijk. Als in Nederland de 40-urige werkweek zou worden losgelaten (hetgeen de werkgevers voor stellen) zou dit ook in België en andere landen waar deze werk tijd bestaat worden gevolgd. De georganiseerde kleine zelf standigen hebben zich collectief uit de A.J.V. teruggetrokken. De ongeorganiseerde kleine zelfstan digen hebben zich met de A.N.D. B. solidair verklaard en zich als leden van deze bond aangemeld. Over" het bedrijf in Egmond deelde de voorzitter nog mede, dat Zaterdag de K.A.B. een over eenkomst met de -betrokken fir ma had gesloten. Doch de werk gever trok zich in de middag terug en de leden van de R.K. diamantbewerkersbond St. Edu- ardus is Zaterdagavond telegra- Tenslotte ging de heer Mug Vergadering B. B. Onder presidium van de heer J. Francke vergaderde de plaat selijke afdeling der B. B. in het hotel „Het Wapen van Zeeland", ue praeses gaf voor de pl.m. nog in op mededelingen, die 45 aanwezigen een uiteenzetting Zaterdag door de A.J.V. zijn ge- omtrent de organisatie en de daan. Hij stelde o.m. dat door doelstellingen van de B. B. verlenging der werktijd de werk gelegenheid kleiner wordt. Een aantal werkgevers acht samenwerking de voorwaarden, die de A.N.D.B. Ploegen, stelt, wel aanvaardbaar, doch is beducht voor boycot door enkele grote diamantindustrieën. De werknemers verlangen een grotere bestaanszekerheid, als mede een pensioensregeling. Zelfs in de drukke tijd waren er diamantbewerkers zonder werk. De A.N.D.B. heeft pogingen ge daan leerlingen voor het bewer ken van de z.g. kleine goederen op te leiden. Twee maal zijn 25.000 gulden daarvoor beschik baar gesteld, doch de jeugdigen kon geen bestaanszekerheid wor den geboden. Zij zochten in ande re beroepen emplooi. teciuusche .eider, de heer D. van den Berg, besprak de van de diverse in a een tweetal instructieve films „De les van Londen" en „INog niet te laat!" traden de vrijwilligers door het tekenen der verbandacte officieel toe tot de organisatie der B. B. N.V.V. OVER DE STAKING IN DE DIAMANTINDUSTRIE. Het N.V.V. heeft verklaard de ontwikkeling van de verhouding tussen de werkgevers- en werk nemersorganisaties in de dia mantindustrie te betreuren. De voorstellen van de werkgevers worden ook door het N.V.V. on aanvaardbaar geacht. Het N.V.V. beschouwt het verzet daartegen door de Algemene Nederlandse Diamantbewerkersbond als ge motiveerd. Kolonel Peter Townsend heeft Maandag verklaard, dat prinses Margaret hem niet op de hoog te heeft gebracht van een be sluit om met hem in het huwe lijk te treden en dat hij ook geen reden heeft om aan te nemen, dat zij tot een dergelijk besluit gekomen is. Hij leverde commentaar op een persbericht, volgens het welk hij in een vraaggesprek had verklaard, dat, „als de om standigheden zouden eisen, dat hij en een bepaalde dame in ballingschap zouden gaan, wij dat natuurlijk zouden aanvaar den". De 40-jarige Townsend, die luchtvaartattaché van de Brit se ambassade In Brussel is, toonde Maandag aan verslagge vers in zijn flat in Brussel het krantenbericht en verklaarde „Deze mededeling geeft te ver staan, dat prinses Margeret besloten heeft met mij in het huiwelijk te treden. De prinses heeft mij niet van een dergelijk besluit op de hoogte gebracht en ik heb ook geen enkele re den om aan te nemen, dat zij een dergelijk besluit heeft ge nomen". Townsend deelde voorts mede, dat hij, gezien het gewraakte persbericht, ih de toekomst ge noodzaakt zal zijn geen pers vertegenwoordigers imeer te ontvangen. WOENSDAG 16 MAART. Cftr. Geref. Kerk. Zaamslag: 7 uur Ds. R. J. van Pagée, van Bergen op Zoom. Winter lezing. Benoeming burgemeester. Bij Konink. Besluit van 11 Maart is met ingang van 16 April a.s. benoemd tot burgemeester van Hulst de heer A. L. S. Locke- feer, lid van Gedep. Staten van Zeeland. De heer Lockefeer is geboren te Nieuw Namen en vanaf 1939 lid van Provinciale Staten, sedert 1946 lid van Gedep. Staten. Talrijke vooraanstaande func ties op sociaal en politiek gebied worden door hem waargenomen. Zo is hij o.m. voorzitter van de commissie ter bevordering van de productiviteit in Zeeland (Econo misch Technisch Instituut) en voorzitter van de vereniging tot bevordering van de Zeeuwse vis- serijbelangen („Zevibel"), Het is van algemene bekendheid, dat de behartiging van de belangen der „Zevibel" bij de heer Lockefeer een grote plaats inneemt. Verder is de heer Lockefeer voorzitter van de R.K. Diocesana Middenstandsbond Bisdom Bre da, voorzitter van de R.K. Staten- kieskring Hulst, lid van de Par tijraad der K.V.P. voor Neder land. Wegens zijn grote verdienste op sociaal en politiek terrein werd hij door Z.H. de Paus be noemd tot Ridder in de Orde van de H. Gregorius. Voor Hulst, als centrum ge meente van Oost Zeeuws-Vlaan- deren, zal blijken dat met de heer Lockefeer de juiste man op de juiste plaats is benoemd. In een interview, dat wij met de nieuwbenoemde burgemeester mochten hebben, verklaarde de heer Lockefeer, dat hoewel uiter aard de belangen van zijn woon plaats steeds zijn volle aandacht hadden, hij als burgemeester nog veel meer voor de stad van de Vos Reijnaerde hoopte te kunnen bereiken als voorheen het geval was. Uitvoering voor Volksonderwijs. Vrijdag en Zaterdag j.l. voerde de rederijkerskamer „De Oranje- bloem" uit Sluis voor de afd. Groede en Nieuwvliet van Volks onderwijs het toneelstuk „De bes te jaren van ons leven" op. De zaal was beide avonden vol en het stuk werd uitstekend voor 't voetlicht gebracht. Het publiek beloonde dit met een welverdiend applaus. Ook de verloting ten ba te van de kas werd een succes. Enkele personen gaven zich als lid van „Volksonderwijs" op. Door het hoofd van de B. L. O school te Terneuzen, de heer M. C. Minnen, werd een inleiding gehouden over het onderwijs e« de werkwijze op genoemde school, welk onderwerp de volle aan dacht genoot van de aanwezige*. Nadat de heer Minnen de hem gestelde vragen uitvoerig had be antwoord, bracht de voorzitter hem dank voor de gehouden in leiding, waarbij hij de hoop uk- sprak, dat dit bijzonder onderwijs zegenrijke resultaten zal mogen opleveren. Hierop volgde nog een bespre king en na afwerking van de omvraag sloot de heer A. van Overbeeke de vergadering roet dankgebed. Opbrengst collecte. De gehoiufden huis aan huis collecte ten toehoeve wan de Stichting „Het Hoogeland" heeft in de gemeente Zaamslag opgebracht 120.74. Uitvoering. Zaterdagavond j.l. gaf de Ko ninklijke muziekver. „Veronicef', in samenwerking met het dames koor „Juliana" alhier haar twee de zaal-uitvoering van dit seizoen in hotel De Roode Leeuw. Er was veel publiek en beide verenigin gen boden een aantrekkelijk pro gramma, dat over het algemeen goed werd uitgevoerd. De voorzitter van „Veronica", de heer A. Luteijn, opende en sloot de avond. Na afloop was er een gezellig bal. Aanrijding. Ter hoogte van het postkan toor aan de Oostburgsestraat had Zondagmiddag een aanrijding plaats tussen 2 personenauto's. Er was alleen materiële schade. De rijkspolitie onderzoekt de schuldvraag. Het kweekinstituut van aard- aopelrassen ten behoeve van de Nederl. aardappelmeelindustrie heeft een boerenbedrijf ter groot te van 48 hectare gelegen te Val - thermond aangekocht. Vertegen woordigers van het Karna, cul tuurtechnische dienst, rijksland- bouwvoorlichtingsdienst en Ned. Heide Maatschappij hebben voor af besprekingen gevoerd over die plaats waar dit nieuwe bedrijf het beste zou kunnen worden ge vestigd. Het ligt n.l. in de bedoe ling op korte termijn een oplos sing te vinden voor het kweken van aardappelrassen, welke be stand zijn tegen aardappelmoe heid, aardappelziekte en andere aantastingen. De Ned. Heide Mïj. zal zo spoedig mogelijk starten met het ontginnen van dit com plex grond, waarna met de kwe- kersarbeid kan worden begoti- op M ^Ofl| moderne SCHUIMRUBBER BED raen„n - V ~.Va HA2ST E D O N- EN MAftASSENFAIftlEKIN TE ZIVENIIRGIN 1ELEFOON Ni Van de zijde van het Cana dese leger is meegedeeld', dat feet département van Defensie «en methode voor het maken ran garen heeft gevonden, waarmee weefsels kunnen wor den gemaakt die vijf tot tien maal zo sterk zijn als gewoon materiaal. De nieuiwe methode van twij nen kan bij elke stof worden «egepast, wol, katoen of syn- ïïtetische vezels. 'Het systeem wordt thans voor militair gebruik toegepast. Het örengt geen verhoging van de kostprijs mee. 78) door A H. VAN OMMEN. (Nadruk verboden.) voegde „Voor John Rodney, Drost er aan toe. „Waarschijlijkmeende Bijl man voorzichtig. „Trek niet té vlug je conclusie, waarde heer. Vergeet de dropjes-etende Mickey Mouse niet!Kom, we gaan nu eerst eens (kijken, of Pa Hazelaar al van zijn avond wandeling terug is. Bak., tot ziens, hoor. Morgen kom ik nog even aanwippen en dan probeer je me stiebum je rapport in m'n handen te frommelen." Drost en Bijlman gingen de trap op. Op de eerste verdie ping hoorden ze Flip Brugge- man zijn nieuwste schlager brullen. Links in de gang, die van de voor- naar de achterzij de van het huis liep, hoorden ze een mannenstem en een vrouwenstem bekvechten. Even bleven ze luisteren, doch ze konden geen woord verstaan. Dan plotseling de stem van Syl via, ordinair schel: jij hebt ze., en waar je ze verborgen hebt, zal je mij vertellen, of ik maak er werk van!".. Daarna een hatelijk gelach en het dichtslaan van een deur, waar schijnlijk de tussendeur van hun kamers. „Broer en, zuster hebben ru zie," fluisterde Bijlman. „Hoonde je wat ze hem ver weet?" vroeg Drost ademloos. „Tja., dat zegt niets, of., alles," was het vreemde ant woord. Drost begreep er niets van. Was zijn vriend nu een! beetje tè lichtzinnig in het verwaarlo zen van woorden, die een aan wijzing konden betekenen? vroeg hij zich af, terwijl hij Bijlman de trap opvolgde. Ze kwamen op een smalle vierkante overloop, in het mid den waarvan het trapgat was. Daar de overloop zich tussen de hier liggende vertrekken be vond, zonder gang naar de voorzijde, zou het hier tamelijk donker zijn geweest, als er geen electrische lamp aan de zoldering had gebrand. Links op de overloop bevond zich de kamerdeur van de beeldhouwer, rechts die van (Hazelaars ver trek. Waar de overloop eindig de kwamen de houten wanden van de vertrekken bij elkaar, om dan als één muur tot de voorzijde van het huis door te lopen. Aan de achterzijde was het net zo, met dit verschil, dat achter Hazelaars kamer een smal zij-gangetje naar de ka mertjes van huisknecht en dienstbode leidde en een smal le bergplaats met allerlei rom mel was opgeslagen tussen de werkkamer van de 'beeldhouwer en beide genoemde vertrekjes. lOp de overloop staande, hoor den zij een onregelmatig geklop en Bijlman was nu reeds over tuigd, dat dit geluid ook duide lijk hoorbaar moest zijn in Ha zelaars kamer, waar de wanden van (beide vertrekken tezamen kwamen. Het personeel zou er echter weinig last van hebben, daar de bergplaats er tussen lag. „Pa's kwelgeest," grinnikte Bijlman, terwijl hij op de deur rechts klopte. Op het norse binnen" open de hij de deur. „Goeden avond mijnheer Hazelaar! Reeds terug van uw avondwandelingetje? vroeg (Bijlman vriendelijk. Hazelaar fronste de borstelige wenkbrauwen, terwijl hij van het voor hem. liggende (boek op keek. ,,Nog meer mensen, die mij niet met rust kunnen la ten," mopperde hij. „Hiernaast gehamer en getimmer en hier gezeur. „In het eerste moet ik u ge lijk geven, in het tweede ech ter niet. Het lijkt mij werkelijk geen pretje om dit iedere avond aan te moeten horen," sprak Bijlman, ofschoon hij het ge klop hier niet zo erg hoorde als op de overloop. „Oh, da's nog niks! Soms gaat die stenentoifcker er nog bij zingen! Dat is géén gehoor. Nét een krolse katniet om aan te horen." Nauwelijks had hij dit ge zegd, of zijn buurman begon te zingen. Een paar regels van een bekende melodie, daarna niets dan het onregelmatige geklop op een beitel©yen stilte, toen weer geklop en gezang. Gek., besjokken word ik er ven!" stoof Hazelaar woedend op en hij schoof de hoornen to'd nerveus heen en weer. „Kom in *s hemelsnaam mee naar beneden, als u me (vat wilt vragen." Zonder antwoord af te wachten nam hij het boek onder de arm en begaf zich naar de deur. (Wordt vervolgd.) „Ik kan niet meer lopen' Rozenoord. Een groep Jong Hervormden uit Cadzand bracht op Rozenoord het toneelspel „Ik kan niet meer lopen". De mensen uit Cadzand gaven deze avond, ondef leiding van de heer P. J. I. Verhage, goed spel te zien. Mevr; J. Verhage Risseeuw droeg een schets voor in Zeeuws-Vlaams dialect. Aan het eind van de avond bracht de heer J. P. J. Wage, di recteur van Rozenoord, dank voor het geboden©, en de heer A. Brakman namens de medebewo ners van Rozenoord. Biljartwedstrijd. De Sluisse biljartver. „De Golf" hield een concours voor de leden van de vereniging. Door loting werden tweetallen vastgesteld. De winnaars waren: 1. Mevr. T Smoorenburg-de Boevere en J. Kurstens; 2. A. Verbrake en C. Blaeke; 3. I. van Opdorp en A. D'hoore; 4. Jo Bakx en G. J. van Oorschot. Verg. Ver. tot bevordering van het Geref. 1. onderwijs. Zaterdag hield bovengenoemde vereniging haar jaarvergadering in de school in de Riemenstraat onder voorzitterschap van de heer F. de Koeijer. Na het zingen van Ps 87 3, 4 en 5 volgde Schriftlezing uit Je- remia 13 1422, waarna de voorzitter voorging in gebed. Nadat de voorzitter de aanwe zigen had verwelkomd, werd de agenda der vergadering in vlot tempo afgewerkt. Uit het jaarverslag van de se cretaris, de heer L. de Putter, bleek dat 1954 voor de vereni ging een gunstig jaar was ge weest, niet alleen voor de Geref. lagere school, doch ook voor de Chr. bewaarschool. De rekening en verantwoording van de penningmeester had bij de commissie, belast met het na zien der rekeningen, generlei be zwaar ontmoet, zodat de voorzit ter zowel de secretaris als de penningmeester alsmede de fi nanciële commissie dank bracht voor hun arbeid in het belang der vereniging. De periodiek aftredende be stuursleden, de heren A. de Bruij. ne, F. de Koeijer, C. P. de Put ter, L. de Putter en W. van Ves- sem werden herbenoemd. DE INSTELLING VAN EEN BEDRIJFSCHAP DETAIL HANDEL IN AARD AP PELI®r GROENTEN EN FRUIT. De bond van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit in Nederland heeft op zijn eind Februari gehouden algeme ne vergadering in hotel .Noord- Brabant" te Utrecht zijn grote teleurstelling er over uitgespro ken, dat, terwijl reeds in Mei 1952 in samenwerking met de drie werknemers-organisaties het verzoek bij de sociaal-econo mische raad werd ingediend, tot het instellen van een be drijfschap detailhandel in aardappelen, groenten en fruit, hieraan nog steeds niet werd voldaan. Gebleken is, dat de werknemers-organisaties niet representatief worden geacht, waardoor de sociaal-economi sche raad niet bij machte is bij algemene maatregel van be stuur tot het instellen van een bedrijfschap detailhandel in aardappelen, groenten en fruit te besluiten. Met algemene stemmen werd besloten een krachtig beroep te doen op de minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie, om dit jaar bij de wet tot instelling van een bedrijf schap detailhandel in aardap pelen, groenten en fruit over te gaan. De minister heeft thans ge antwoord dat hij streeft naar een oplossing, die instelling Tan bedrijfschappen ook mogelijk maakt in gevallen, waarin deze op zich gewenst is, doch uitslui tend wegens het ontbreken van voldoende representatieve orga nisaties van werknemers bij de thans gevolgde procedure niet kan geschieden. Van de wens van de ibond tot instelling Tan een bedrijfschap nog gedurende het lopende jaar nam de minis ter goede nota. Het is zijn atrel ven de vertraging, die uit de kwestie van de voldoende re presentatieve vertegenwoordi ging van werknemers voort vloeit, zoveel mogelijk te bekor ten. MMMt. (met gouden pen) vanaf ƒ6,25 tot ƒ66,5» N.V. Fa. P. J. VAN DE SANDE

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2