Overval op ambassade in Britse Moskou Halve premie voor «vrije-sector» woningen Debat in het Engelse Lagerhuis Een Engelse persstem over vlagdiscriminatie Het communisme in Indonesië Scheepsramp in Jonische zee Zweeds protest in de spionnagezaak Aanslag op gouverneur van Zuid-Vietnam Koning van Nepal overleden Prijsstoppen witwasserijen en haarden en kachels ingetrokken WEERSVERWACHTING HOOGWATER ZON- en MAANSTANDEN DINSDAG 15 MAART 1955. 10e Jaargang No. 3406. Prinses Beatrix uit het ziekenhuis ontslagen De brandstoffenbijslag Artikelin „NewYork Times Magazine" over Spionnen in Griekenland gearresteerd Radio-actieve wolk boven Noord-Wesf Europa De overstromingen in Nieuw-Zuid-Wales PWHikering bij abonnement Terneuzen Directeur-Hoofdredacteur I. van de Sande N;ordstraat 55-57 Terneuzen Redactie-adres Telefoon 2073 en 2510 Na 5 uur uitsluitend 2073 Gironummer 38150 Abonnementsprijs: 5,35 per kwartaal; per maand 1,80; per week 43 cent. Losse nrs 8 ct. Verschijnt dagelijks Uitgeefster N.V. v/h Firma P. J. van de Sande, Terneuzen. Advertentieprijs: per mm 15 ct; minimum P** advertentie 2,25. Rubriek Kleine Advertentiés: 5 regels 1,i iedere regel meer 20 cent. Vermelding: Brieven onder nummer, of: Adres Bureau van dit Blad 20 cent meer. Inzending advertenties tot 's namiddags 2 uur. Voor het Maandagnummer: Zaterdags 10 uur. Hen glimlachende, maar nog ietwat bleke Prinses Beatrix, heeft Maandagochtend de chirur gische kliniek van het stads- en academisch ziekenhuis te Utrecht verlaten, waar zij precies een week geleden werd opgenomen voor een acute blindendarmont- steking. Tegen kwart voor tien arriveerde Z.K.H. Prins Eernhard. Kort daarop ging ook mej. A. Broers, de verzorgster van de prinsessen, de kliniek van prof. dr. J. F. Nuboer binnen. Hartelijk was het afscheid op de gezellig ingerichte kamer van Prinses Beatrix. Persoonlijk be dankte de prinses al degenen die haar het verblijf in het zieken huis zo aangenaam mogelijk had den gemaakt. De drie verpleegsters, de ope- ratiezuster, de narcotiseur en de afdelingsassistent kregen apart nog een stevige handdruk van Prinses Beatrix. Hoewel de Prin ses de laatste dagen tal van wan delingen over de afdeling van prof. Nuboer had gemaakt, vond men het toch beter dat zij van de lift gebruik maakte om de kliniek te verlaten. Vele cadeaux, die Prinses Bea trix waren gezonden fijdens haar verblijf in het ziekenhuis, waren reeds vooruit naar Soestdijk ver zonden. Op verzoek van de Prin ses werden talrijke bloemstukken, die haar door velen waren ge zonden, over de zalen verdeeld. Een enkele tere orchidee nam de Prinses zelf mee naar huis. In de hal van de kliniek namen de directeur van het ziekenhuis dr. De Waal Malefijt en de direc trice, mej. T. van Wijngaarden, afscheid van de Prinses. Even over tien kwam de Prinses naar buiten met haar vader. Zij was gekleed in een dior blauwe camel swagger. Prof. Nuboer vergezelde de Prins en de Prinses naar de ge reedstaande Lincoln, die door de Prins zelf werd bestuurd. Een lange rij verpleegsters en broeders van 't ziekenhuis vorm de als het ware een erehaag en de Prinses beantwoordde glim lachend en wuivend de enthou siaste afscheidsgroet van de velen die voor en op het terrein van het ziekenhuis stonden opgesteld „We missen een prettige pa tiënte", zo vertelde ons één van de verpleegsters, die een week laag de zorg over Prinses Bea trix had gehad. Prof. Nuboer was dankbaar gestemd dat Prinses Beatrix reeds thans weer naar huis kon gaan. Om half elf arriveerden de Prins en de Prinses op paleis Soestdijk, waar de Koningin haar dochter op het bordes verwel komde. Reeds vroeg in de mor gen werden vele bloemstukken ca gelukwensen voor de Prinses «ea paleize bezorgd. Een gewapende Rus is Zon dag schietend doorgedrongen in de Britse ambassade in Moskou, aldus is Maandag in Moskou ver nomen. De man schoot een lid van de Russische militie, die vóór het gebouw van de ambassade op wacht stond, neer. Hij wist door te dringen tot het appartement van sir William Hayter, de 48-jarige Britse am- b3.SS3.d0Ur Het bericht is telefonisch door gegeven uit Moskou. Het tele foongesprek werd echter plotse ling afgebroken, zonder opgaaf van redenen. Sir William Hayter, een be roepsdiplomaat, werd in Mei 1953 in Moskou benoemd als op volger van sir Alvary Gascoigne. Kort vóór zijn vertrek naar de Russische hoofdstad werd sir William geridderd. Volgens een in Londen ontvan gen niet-officieel bericht is de in dringer overweldigd vóórdat hij de kamer van sir William Hayter had bereikt. De ambassadeur was op dat ogenblik niet in het ge bouw van de ambassade. Pogingen om Reuters corres pondent te Moskou na het afge broken gesprek telefonisch te be reiken, zijn tot nog toe niet ge lukt. Bij een poging via Parijs zei de telefoniste daar uit Moskou de mededeling te hebben gekregen, dat de correspondent „nog niet aan het toestel kon komen". New York zei dat de telefonist te Mos kou had medegedeeld, dat het toestel van de opgeroepene „de fect" was. De indringer was blijkbaar een zonderling. Een motief voor de aanslag heeft men niet kunnen ontdekken. Twee leden van de ambassade, een eerste secretaris en een wachtsman, hebben de man in de eetkamer van de ambassadeur ontwapend. Naar vernomen wordt, is de aangeschoten Russische soldaat niet ernstig gewond. De aanvaller was naar verluidt een man van omstreeks 25 jaar. De minister van Maatschappe lijk werk heeft aan de colleges van burgemeester en wethouders laten weten dat ook over de week 13 Maart tot en met 19 Maart een brandstoffenbijslag kan worden verleend aan degenen, die inge volge dan wel met toepassing van de regeling hulpverlening oor logsslachtoffers (19401945) een uitkering voor levensonderhoud ontvangen, resp. voor wie kwar tiersvergoeding als rampslachtof fer wordt verstrekt. De brandstoffenbijslag wordt verleend tot de hierna genoemde bedragen: ƒ3,60 aan gezinnen en alleenstaanden, die in eigen huis houding voorzien, en aan gezin nen, die bij derden zijn inge kwartierd en dus niet in eigen huishouding voorzien; ƒ1,80 aan alleenstaanden, die niet in eigen huishouding voorzien (zgn. kost gangers). De Britse premier, sir Winston Churchill, heeft Maandag in het Lagerhuis verklaard, dat hij zich geen slechtere tijd voor het aan nemen van een resolutie ter be vordering van een conferentie tussen de Verenigde Staten, Gr.- Brittannië en de Sowjet-Unie kan indenken dan thans. Churchill onthulde, dat hij vo rig jaar Juli na terugkeer uit de Verenigde Staten met medewe ten van president Eisenhower minister Molotof heeft voorge steld een informele Brits-Russi sche bespreking op een neutrale plaats te houden, zoals Bern, Stockholm of Wenen. Als deelne- De liberale „Manchester Guar- li, Uruguay, Cilumbia, de Sow- dian" van Maandag veroordeelt jet-Unie, Egypte, India, Tsjecho- vlagdiscriminaties en laat de waarschuwing horen, dat deze praktijk, wanneer er geen einde aan wordt gemaakt, betreurens waardige invloeden zal hebben op de economie van alle zeeva rende landen. „In de verleiding gebracht door kortzichtig economisch nationalisme, gaat land na land er toe over de kwade praktijk toe te passen en te bepalen, waar dit mogelijk is, dat in- en uitvoer van het land met eigen schepen vervoerd moet worden, onver schillig of de gevraagde vracht tarieven hoger zijn. dan die, wel ke op een vrije markt gelden", zo schrijft het blad. „De Verenigde Staten, Argentinië, Brazilië, Chi- Mevrouw Peggy Durdin, de eAtgenote van Tilman Durdin, correspondent van de „Times" in Zuid-Oost-Azië schrijft in de „New York Times Magazine", dat Indonesië niet „op catastrophale wijze uiteenvalt", noch „boven de conamunistische afgrond wankelt". Mevr. Durdin zegt, dat de Indo nesische communistische partij, de P.K.I., nog lang niet die macht ea invloed heeft bereikt, zoals van Mao Tse Tung in China of de volgers van Ho Chi Minh in Indo-China in 1948 reeds bereikt hadden. Zij voegt hieraan toe, dat president Soekarno geen commu nist is, evenals premier Ali Sas- troamidjojo, noch de leden van zjjn kabinet, „alhoewel verschil lende marxisten zijn en sympa thiserend tegenover de commu nisten zijn". Het artikel vervolgt met te zeg gen, dat de communisten er op uit zijn ieder bestaan van vrees in Indonesië voor communistisch China in slaap te sussen, zij wil len bet land bekeren tot een zor geloze aanvaarding van de coëxis tentie, door de handel en de an dere banden tussen Indonesië en het communistische blok te ver sterken en de anti-Amerikaanse gevoelens, die reeds aanwezig zijn, aan te wakkeren. De com munisten hebben al succes ge- Te Saloniki is Maandag offi cieel bekend gemaakt, dat de Griekse politie in Noord-Grieken- tand „vijf zeer gevaarlijke Griek se communisten" heeft gearres teerd wegens spionnage betref fende de activiteit van de N-A.V.O. Tijdens de burgeroorlog waren de mannen naar Bulgarije uitge weken, doch nu waren zij het land weer binnengekomen om een spionnagecomplot op te bou wen, aldus de bekendmaking. boekt. Alhoewel de huidige rege ring in het openbaar een „onaf hankelijke en neutrale buiten landse politiek" aanhangt, helt zij toch merkbaar over naar het communistische blok, in kleine maar belangrijke zaken. Mevr. Durdin zegt vervolgens, dat het ledenaantal van de communisti sche partij in een paar jaar tijds is opgelopen van 7000 tot 500.000. Voorts overheersen de communis ten de arbeidersbewegingen, zo als zij de laatste tientallen jaren hebben gedaan. Volgens mevrouw Durdin wa ren er belangrijke factoren, die tegen de Indonesische communis ten werken, n.L: le. De P.K.I. had geen „yenan" (een stevige politiek-militaire ba sis, waarop de Chinese commu nistische opstandelingen steun den) en het Indonesische leger en politie zijn anti-communistisch. 2. De P.K.I. kan niet, zoals de Vietminh, het vechten voor de nationale onafhankelijkheid, als strijdkreet gebruiken, uitgezon derd op economisch gebied en in de kwestie-Nieuw-Guinea. Mevr. Durdin schrijft, dat indien de Ne derlanders de Indonesische com munisten wensen te benadelen, zij dit zouden kunnen doen door Nieuw-Guinea aan Indonesië te geven. 3. Er zijn in Indonesië veel ontwikkelde mensen onder de middelklasse, zoals dat niet het geval is in China en de intelli gentsia gelooft werkelijk in de mogelijkheid, dat de werkzame vorm van democratie bereikt zal worden. 4. Er bestaat weinig werkelij ke ellende en hopeloze armoede, waarop de communisten zouden kunnen bouwen. 5. Ofschoon de regering zeer onbekwaam en omkoopbaar is, is zij in geen geval in discrediet ge raakt, zoals dit het geval was met de kuomintang in China Slowakije, Turkije, Joego-SLavië, Portugal en Spanje maken zich alle op de een of andere wijze hieraan schuldig. Enkele van hen door directe wetgeving ten gunste van eigen scheepvaart, andere door opneming van clau sules inzake vlagdiscriminatie in tweezijdige handelsovereenkom- ten. Toen de Verenigde Staten volgens de plan-Marshall goede ren ten geschenke gaven, kon den de andere landen slecht be zwaar maken tegen de aandrang, dat de helft van de ladingen ver voerd diende te worden met onder Amerikaanse vlag varende schepen. Voor kolen en de voed- seloverschotten, die thans door ons coimmerciëel gekocht wor den, zrj het dan ook tegen be taling met ponden in plaats van met dollars, ligt de zaak anders", zo vervolgt het blad. „De wet in zake vrachtvoorkeur, die tegen de wil van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken en van de president ver leden jaar door het Congres werd aangenomen, past op de ladingen eenzelfde discriminatie toe. De Engelse regering staat niet hul peloos. Noorwegen heeft gewei gerd Amerikaanse kolen op die voorwaarden te kopen. Daar de Amerikanen een kolenoverschot hebben, dat zij moeten verkopen, zouden zij zeker op aan kunnen dringen, zo wij al kolen moeten kopen, deze op commerciële wij ze te kopen, zonder beperkingen ten aanzien van de schepen, waarmee zij vervoerd worden. Onze koopvaardijvloot vreest geen concurrentie op eerlijke voorwaarden, maar vlagdiscrimi natie is niet eerlijk", aldus de „Manchester Guardian". mers werden voorgesteld de toen malige Britse en Sowjet minister, president, Churchill en Malenkof, en de ministers van Buitenlandse Zaken, Eden en Molotof. Verder deelde Churchill mede, dat hij op 5 Juli „een vriend schappelijk en bemoedigend" ant woord van Molotof ontving. Drie weken later stelde de Britse pre mier voor de bespreking eind Augustus of in de eerste helft van September te houden. De Britse regering heeft giste ren bekendgemaakt, dat Groot- Brittannië met de Verenigde Sta ten onderhandelt over de moge lijkheid van een overeenkomst voor uitwisseling van inlichtin gen over de waterstofbom. De minister van Staat voor buiten landse Zaken, Nutting, deelde dit in antwoord op een vraag van 'n Lagerhuislid mede. De leider van de socialistische oppositie in het Lagerhuis, Att- lee, heeft Maandag geopperd, dat Churchill wel eens een misreke ning kon maken door te denken, dat het drie tot vier jaar zal du ren voordat de Sowjet-Unie het Westen op het gebied van de wa terstofbom zal hebben geëve naard. Elf Griekse schipbreukelin gen en zeven opvarenden van het Britse passagiersschip „Strafheden" zijn om het leven gekomen Ibij pogingen om. de bemanning te redden (van de Griekse treiler „lason", 449 ton, in de Ionische Zee, ten O. van de zuidpunt van Italië. De treiler, die op weg was van Aberdeen, Schotland, is Zondagavond in zware zee ver loren gegaan, nadat schade aan de machines was ontstaan. Slechts de kapitein en drie bemanningsleden zijn gered door idle „Strafheden". De omgekomen elf Griekse zeelieden verdronken, toen de sloep van de „Strafheden", waardoor zij gered waren om sloeg. lOok de zeven opvarenden van de .Strafheden", die de sloep bemanden, verdween in de igolven. De 23.732 ton metende .Straf heden", een bekend troepen-, transportschip uit de tweede wereldoorlog, vaart in de gere gelde lijndienst van de P- en O. op India en Australië. Aan de reddingswerkzaamheden werd ook deelgenomen door een Italiaans korvet en een red dingsvliegtuig van de Italiaan se kustwacht. Voor de bouw van woningen uitdrukkelijk moeten worden door particulieren in de z.g. verzocht de huurprijs vrcj overeen „vrije sector" Z3l vsn 15 Masrt j te mogen komen, af een beperkte rijkssubsidie kun. I De halve premie wordt verder nen worden verleend. Het bedrag alleen toegekend van de subsidie zal de helft zijn van de premie, die wordt toege kend voor de z.g. premie-bouw. De minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting heeft deze mogelijkheid tot het verkrijgen van een halve premie voor de bouw van woningen in de vrije sector geopend door een aanvul ling van de premie- en bijdrage regeling woningbouw 1953. De halve premie zal uitsluitend aan particuliere personen en in stellingen worden toegekend en niet aan gemeenten en andere opebare lichamen of aan woning bouwcorporaties. In 1955 zal de halve premie voor maximaal 8.000 woningen kunnen worden toegekend. De vrije sector woningen vallen, zo als bekend, buiten de woningcon tingenten, die aan de gemeenten zijn toegewezen. Bij eventuele verhuur is de huurprijs van deze woningen vrij, d.w.z. dat de huur prijs door partijen vrijelijk kan worden overeengekomen. Om voor toekenning van de halve premie in aanmerking te komen zal een aanvraag daartoe Het Zweedse ministerie van militaire attaché kapitein Zdenek Buitenlandse Zaken heeft gepro-1 Jansa, alsmede de chaffeur van testeerd bij de gezanten van Nemec, Sladek genaamd. De Roe- Tsjecho-Slowakije en Roemenië te Stockholm wegens spionnage van hun personeel. Drie leden van de Tsjechische legatie zijn uitgenodigd Zweden te verlaten. Een lid van de Roe meense legatie is eveneens tot persona nongrata verklaard. Drie der betrokken Tsjechen zijn de militaire attaché majoor Frantisek Nemec, de assistent Tran van Lam, de gouverneur van Zuid-Vietnam, is Maandag morgen tenaiuiwemood aan de dood ontsnapt toen een hand granaat in zijn auto werd ge worpen. De aanslag geschiedde op een ogenblik, dat de auto, waarin de gouverneur op weg was naar zijn bureau, in het verkeer moest stilstaan. Tran ivan Lam en zijn lijfwacht kon den nog net voor de ontplof fing uit Idé auto springen. IZij zijn ongedeerd gebleven. De carrosserie van de wagen werd opengereten. De laatste weiken is het on. rustig in Zuid-Vietnam, waar zich enkele botsingen hebben voorgedaan tussen de geregel de troepen en het particuliere leger van Ra-iOut, een plaatse lijke figuiur, en benden deser teurs. De R ooms-Katholieke pre mier van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Diem, zou naar Zaterdag verluidde, 2.000 man speciale troepen naar Saigon willen la ten komen om zich te beveili gen tegen een mogelijke staats greep. De speciale troepen worden Koning Tribhoevan van Nepal is Zondag op 48-jarige leeftijd te Zürich, waar hij voor een hartkwaal werd behandeld, over leden. De vorst was vorig jaar naar Zwitserland gekomen om zich te laten behandelen door de beken de hartspecialist prof. Loeffler. Vrijdag j.l. was hij, na een ver blijf van twee maanden te Nice aan de Rivièra, voor een verdere behandeling naar Zürich terugge keerd. De koning, wiens volledige naam Maharahadhiradja Tribhoe van Boer Bikram Jang Bahadoer Sjah Behadcrer Sjamsjer Jang luidde, was sinds zijn vijfde jaar heerser over het in het Himala- ja-gebergte gelegen Nepal. Hij werd beschouwd als een in carnatie van de god Visjnoe. In feite berustte echter de macht meer dan een eeuw bij de af stammelingen van Maharadja Joeng Bahadoer, die in 1846 de macht in handen nam. Koning Tribhoevan, die niet sterk was, moest in 1950 zijn toe vlucht zoeken in het gebouw van de Indiase ambassade te Kat- mandoe. Hét volgende jaar werd hij, mede dank zij steun van In dia, in zijn waardigheid hersteld. Er kwam een raadgevende verga dering en er werden hervormings plannen op het gebied van het grondbezit uitgevoerd. Er bleven zich echter moeilijk heden voordoen tussen aanhan gers van de vorst en van de volks vertegenwoordiging. Eind Januari trad premier Koirala, die reeds eerder aan het hoofd der rege ring had gestaan, af nadat de be groting voor buitenlandse zaken was verworpen. Korring Tribhoe van bekleedde hierop zijn oudste zoon, de 34-jarige kroonprins Mahendra Vir Vikram, „voor het ogenblik met alle koninklijke ge zag". Deze deelde vervolgens mee dat hij „voor het ogenblik" alle macht aan zich trok. Koning Tribhoevan was op 13- jarige leeftijd met twee zusters in het huwelijk getreden, die de „oude" en de „jonge koningin" werden genoemd en die hem zeven kinderen schonken. Woensdag in Saigon verwacht. Het Zuidivietnamese ministe rie wan Defensie heeft inmid dels tegengesproken, dat deze troepen op last van de premier zouden zijn overgezonden om de veiligheid in het gebied van Saigon-Cholon te verzekeren. De „iNoengs", zoals deze troe pen genoemd worden, zouden naar een kamp, 20 km ten N. van Saigon, gebracht worden ter voortzetting van hun) oplei ding in het kader vian het niedwe opleidingsplan van het Vietnamese leger. Met toetrekking tot de aan slag op de gouverneur van Zuid-Vietnam wordt nog toe- richt, dat deze een honderdtal meters van het paleis van pre mier Diem plaatsvond. Naar de politie meent is de handgra naat door erin fietser in de auto geworpen. Hij vast echter te ontkomen. Tran voert het bewind over de provincies rondom Saigon, /vroeger Cochin-China geheten. De politie acht het mogelijk, dat de aanslag op de gouver neur door communisten is be raamd. De meeste politieke waarnemers te Saigon denken evenwel, dat het hier een waar schiuwing geldt voor Diem van één van de „krijgsheren" van Zuid-Vietnam. Een maand geleden werden handgranaten gegooid in de kantoren wan twee bladen, die de ..krijgsheer" Ba-Gut hadden gecritiseerd. Van gezaghebbende zijde is bevestigd, dat Diem 2.000 man van de Noeng-stam heeft laten overkomen om de orde in Sai gon te (bewaren. De krijgshafti ge „Noengs" wonen in gelbied bij de Chinese grens. De politie heeft meegedeeld, dat een groep militairen is aan gewezen, ter bewaking van gou verneur Tran. Verwacht wordt, dat ook andere hoge regerings functionarissen en ministers een lijfwacht zullen'kiijgen. meen is de tweede legatiesecreta ris Paul Salcudeanu. De Tsjechoslowaakse en de Roemeense gezant werden op het Zweedse departement van Bui tenlandse Zaken ontboden om de protestnota's in ontvangst te ne men. De nota's werden door het departement „scherp" genoemd. Nieuwe arrestatie. De openbare aanklager te Gothenburg, heeft Maandag medegedeeld, diat in Gothen burg een vreemdeling is gear resteerd op 'beschuldiging van spionnage. De nationaliteit is niet bekend gemaakt. Het aantal arrestaties in Zweden wegens spionnage is nu tot 11 gestegen. De Zweedse minister van Bin nenlandse Zaken, Gunnar Hed- lund, heeft in een onderhoud met de pers verklaard, dat de spionnage een veel grotere om vang had dan aanvankelijk ge dacht werd'. Er waren nog veel meer mensen bij betrokken, dan 'degenen, die zich nu in hechtenis bevinden. Een aantal arrestanten was evnwel op be paald vage gronden gearres teerd. De minister noemde de spionnage van zuiver militaire aard. onder voor waarde, dat voor de te bouwen woningen geen andere geldelijke steun van overheidswege (dus ook niet van gemeenten), in wel ke vorm ook, zal worden genoten. Boven de halve premie zullen niet, zoals bij de normale premie, bijdragen voor eigen bewoning, bejaardenbijdragen of toeslagen wegens krotopruiming kunnen worden genoten. Op de bouw met halve premie zijn alle bepalingen van algeme ne strekking van het premie- en bijdragebesluit woningbouw en van de premie- en bijdragerege ling woningbouw 1953 van toe passing. De te bouwen woning zal dus zijn gebonden aan de in- houdsgrens van ten hoogste 500 m3. Voorts zal een aanvrage wor den afgewezen als vóór de toe kenning van de halve premie met de bouw is aangevangen. Als de bouw niet binnen vier maanden na toekenning van de premie tot de bovenkant van de begane grond-vloer is gevorderd, wordt de premie onherroepelijk inge trokken. Aanvragen tot toekenning van de halve premie moeten bij de gemeentebesturen worden inge diend. In een brief aan de gemeente besturen schijft de minister, dat de bouw in de vrije sector in be ginsel de mogelijkheid opent om de verstarring te doorbreken, die onvermijdelijk uit een strenge contingentering voortvloeit. Ge bleken is echter, dat de bouw in de vrije sector niet in voldoende mate in een gewenste aanvulling van het contingenteringssysteem door particuliere bouw voorziet. Er is daarom behoefte aan een tussenvorm, waarbij door het be schikbaar stellen van een beperkt rijkssubsidie de woningbouw in de vrije sector door particulieren wordt gestimuleerd. De minister denkt daarbij aan het bedrijfsle ven, dat in vele gevallen bereid is zich zekere financiële offers te getroosten voor de huisvesting van zijn personeel, zonder zover te wilen gaan geheel van subsidie af te zien. In verband met de getroffen maatregel zal het toewijzen van contingenten voor bijzondere doeleinden, zoals b.v. ten behoeve van de industrie, in vele gevallen achterwege kunnen blijven. De minister schrijft, dat het in voeren van de halve premie de mogelijkheid opent om meer dan tot dusverre bij de toekenning van volle premies rekening te houden met de individuele be hoeften van de aanvragers. Par ticulieren, die voor de vervulling van een driegende, in de persoon lijke sfeer liggende behoefte aan een woning groot belang hebben bij de toekenning van volle pre mie, dienen zo enigszins mogelijk niet te worden verwezen naar de halve premie, doch voor een vol le premie in aanmerking te wor den gebracht. met inachtneming uiteraard van de juist genoemde verklaring der vier Verbonden. Met het oog hierop is in de Staatscourant van Maandag een besluit gepubliceerd van de mi nister van Economische Zaken, waarbij deze beide prijsstoppen worden ingetrokken. Een grote wolk die radio-actie ve deeltjes bevat, afkomstig van de Amerikaanse atoomproeven in Nevada, is in de loop van het weekeinde de Britse eilanden ge passeerd. De wolk drijft, met een snelheid van ongeveer 160 km per uur, in de richting van Dene marken en Zuid-Zweden. Na de afkondiging van de han- delsmargefoeschiKking op 4 Maart j.l. en gezien de verklaring van de vier Verbonden van indus triële werkgevers over het beleid ten aanzien van de prijzen, die op 8 Maart j.l. werd gepubliceerd, acht de minister van Economi sche Zaken het handhaven van de prijsstop witwasserij-industrie en de prijsstop haarden en ka chels overbodig. De organisaties in deze bedrijfstakken hebben de minister daarbij toegezegd, dat het verstrekken van collectieve adviezen en het maken van col lectieve afspraken tot prijsverho ging in de toekomst zullen wor den nagelaten en dat derhalve de prijsvorming door de bedrijven individueel zal geschieden. Voorts zal bij toekomstige prijswijzigin gen van belangrijke omvang van tevoren contact worden opgeno men met de minister. Dit alles In een ambtelijk rapport aan de minister van Arbeid en Indu strie van Nieuw-Zuid-Wales wordt gezegd, dat in het westelijk deel van de staat 5000 woningen beschadigd of vernield zijn in de jongste overstromingsramp. De totale schade en het aantal doden in alle door de watersnood getroffen Australische gebieden is nog niet bekend gemaakt. In Maitland zijn vier jonge mannen veroordeeld tot gevan genisstraffen wegens plundering in de geteisterde gebieden. medegedeeld door het K.N.M.I. te De Bilt, geldig van Dinsdagoch tend tot Dinsdagavond. Veel bewolking;. Over het algemeen veel bewol king met enkele verspreide bui en. Matige tot krachtige wind tussen noordwest en west. Onge veer dezelfde middagtemperatu- ren als gisteren. WOENSDAG 16 MAART. v.m. nun. Breskens 6.22 6.57 Terneuzen 6.57 7.32 Hansweert 7.37 8.12 Walsoorden 7.47 8.22 ZON MAAN op onder op v.m. onder nun. Mrt. 15 6.59 18.45 1.44 9.26 16 6.57 18.46 2.39 10.13 17 6.54 18.48 3.24 11.10

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 1