Uit de Provincie ORCAM i -fi zware shag! Binnenlands nieuws De blauwe auto &ERMQGÉNf GEBEENTE TERNEUZEN DOUWE EGBERTS oo I 1 m l |8* |- *5 s §5 5' TERNEUZEN. AXEL. BIERVLIET. t j - iSM GOES. OOSTBURG. SLUISKIL. ZAAMSLAG. Mau Mau „Hitier" geeft zich over Beroep op grote mogendheden AGENDA Ongeluk met jachtgeweer REINIGINGSDIENST BUIVELAND OPGERICHT. De gemeenten Bruinisse, Oos- terland, Nieuwerkerk, Ouwer- kerk en Dreischor hebben een gemeenschappelijke reinigings- gingsdienst Duiveland in het ieven geroepen. Voor gezamenlijke rekening ajn een roltrommelvuilnisauto met toebehoren en 2000 vuilnis emmers aangeschaft. Indien mogelijk zullen ook de gemeenten St. Philipsland en Noordgouwe in deze combinatie worde* opgenomen. De dienst ■ral 1 M ajs. beginnen, aldus werd besloten tijdens de eerste officiële vergadering van de raad va* bestuur, die is samenge steld uit vertegenwoordigers van genoemde gemeenten. Heropening modemagazijn Van der Meer. Zaterdagmiddag had de herope ning plaats van het verbouwde diamesmodemagazijn van de fir- iwva Van der Meer. Dat er deze eerste middag, on ranks de koude, zowel binnen als «uiten een grote belangstelling ras, was niet te verwonderen. Het voorfront is ongeveer een «seter achteruit geplaatst en ver toont één ruime zeer smaakvolle étalage. De luifel over de gehele breedte aangebracht, geeft be- iaagstellenden, zelfs bij regen weer, gelegenheid de geëtaleerde artikelen rustig te bekijken. Ook het interieur heeft een grote verandering ondergaan. Er is nu ais het ware één grote ruimte waarin vele rekken met dames- en kinderconfectie staan apgesteld. Er is een zeer goede natuurlijke verlichting door de *ele glazen tegels die in het plat te dak zijn verwerkt. Wanneer dit aiet voldoende is, zorgt een effi- oiënte hypermoderne kunstver richting er voor, dat de bezoek sters evengoed de vele artikelen kunnen bekijken en keuren. Een schat van bloemen gaven deze vernieuwde zaak dat feeste lijk en voornaam cachet dat door de bezoeksters zo bijzonder wordt gewaardeerd. De firma Van der Meer be schikt thans over een pand dat «eer nog dan vroeger de aan dacht zal trekken en bovendien dte Noordstraat aantrekkelijker maakt Door spiegelruit gevallen. Zondagavond omstreeks kwart «ver negen is een tot nu toe nog onbekend gebleven jonge man in de Noordstraat door een van de grote étalageruiten van de firma Schellinkhout gevallen. De feestplannen voor 5 Mei a„s. Onder leiding van burgemees- #ar Van Oeveren vergaderde Vrij dagavond het bestaande feest-co- anité met vertegenwoordigers van wijken, buurten en straten tea stadhuize, teneinde de plan nen voor de viering van de her denkingsdag van 5 Mei vastere vorm te geven. Het voorlopig programma dat ia-deze vergadering werd vastge steld, belooft zeer aantrekkelijk se worden, mits men op de mede werking van de burgerij kan re denen. Op eaige medewerkers van saam is reeds beslag gelegd. Wij noemen de bekende volkszanglei- (ier Jan van de Rovaart, bij velen aog wel bekend door zijn optre den in 1938 te Axel, terwijl tevens de goochelaar mr Fruxini een dtttderprogramma zal verzorgen. Het programma: 8 uur van.: Klokgelui; 8.1510 uur; Kerkdiensten; 10 uur: Herauten; 10.15 uur: De leerlingen der «holen zullen in optocht met mu- «ek naar de Markt worden ge nacht ter uitvoering van een «dkszangprogramma LL30 uur: Uitreiking aan de eenlingen der scholen van een itsestverrassing 1.30 uur n.m.: Goochelen en aoppenkast voor de kinderen; 2 uur: Voetbalwedstrijd Axel— AZVV, gymnastiekuitvoering door de gymn.ver. „Voorwaarts"; 4 uur: Cycle-cross in diverse klassen t eventueel gecostu- weerdj 7.30 uur: Volkszang op de Markt o.l.v. Jan van de Rovaart, afgewisseld door muziek, volks dansen, sketches e.d. 10.30 uur: Fakkeloptocht, ont steking van bevrijdingsvuur enz. De verwezenlijking van deze plannen is afhankelijk van de naedewerking der bevolking. HERDENKING VAN DE PAUSELIJKE KRONING. De verjaardag van de kroning ran Paus Pius XII werd Zater dag ook in ons land herdacht. De internuntius, mgr Paolo Gi- afrbe, ontving Zaterdagavond in agn residentie honderden geno- dSgden. Daaronder waren de mi- adster zonder portefeuille en me vrouw Luns, de minister van On- Jerwijs, Kunsten en Wetenschap- oen, mr Cals, de Commissaris van ie Koningin in Zuid-Holland en anevr Kesper, de minister van Staat, mr Van Schaik, de leden ■ran de Raad van State baron Van Aerssen Beyeren van Voshol en mr dr Deckers, de aartsbisschop coadjutor mgr dr Alfrink, de bisschop van Haarlem, mgr Hui iers, de voorzitter van de Tweede Earner en mevr. Kortenhorst, de burgemeester van Wassenaar, ba con Van Wijnbergen, zeer vele Éden van het corps diplomatique, vele leden van het internationale gerechtshof, tal van oud-minis- oers en vooraanstaande figuren ■Q het Katholieke leven in ons Mnd en anderen. Deze bestaat in het uitsteken van de vlaggen van de woningen in de stad en het op royale wijze steunen van de te houden collec te. Daarop wordt gerekend. Reprise „Anders dan anders". Voor een kleine 400 toeschou wers werd Vrijdagavond de veler verzoek de Axelse revue „Anders dan anders" voor de tweede maal opgevoerd. Zoals wel meer voorkomt, ver liep de reprise als het ware nog vlotter dan de première. Direct zat er weer de nodige vaart in en het contact met de zaal bleef per manent aanwezig. Wij zouden het verloop van de revue kunnen herhalen, doch achten dit overbo dig, daar het reeds na de eerste opvoering in kleur en geur werd vermeld. De harmonie „Concordia" kan ook ditmaal terugzien op een in alle opzichten geslaagde opvoe ring, die weer met een gezellig bal werd besloten. Eirgeriyke baldadigheid. Zondagmorgen kwam men tot de ontdekking, dat baldadige ele menten aan de voorzijde van het kleedlokaal der voetbalver. Axel alle ruiten hadden ingeworpen terwijl aan de achterzijde enkele ruiten waren vernield. Door de politie wordt een on derzoek naar de bedrijvers van deze ergerlijke baldadigheid inge steld. Gevonden voorwerpen. Aan het bureau der rijkspolitie werd kennisgegeven van de vol gende gevonden voorwerpen, die terug te bekomen zijn op de daarachter staande adressen: Bruine wollen sjaal, Joost de Moorstraat 11; Lederen halsband (hond), Bernhardstraat 38; Rode kinderwant, Julianastraat 10; Le deren actetas (inhoud fles met broodtrommel), Naeije, Kanaal- kade; Pantalon en snelbinders, Spui no 136; Engelse sleutel, Ju lianastraat 18; Oorkleppen, Ju lianastraat 97; Vulpen, Pr. Hen drikstraat 57; Blauw jongenspet je, Pr. Hendrikstraat 56; Dubbele fietstassen, Zeestraat 17; Ge kleurde zakdoek, Bylocquestraat 1; Muntbiljet, Buthdijk 23; Scha kelarmband, Rondeputten M 38; Geel-zwarte wollen ,-sjaal en wit te want met rood motief, bureau der rijkspolitie. Verg. Chr. kleuterschool. Vernietigend meerderen en zo meer geld ter beschikking te krijgen. Het scuooigeiu, dat thans ƒ0,65 per kind bedraagt, zal zo mogelijk niet worden verhoogd, opdat leder kind de school kan bezoe ken. ue heren J. Dhondt en J. Dek ker werden bij acclamatie herko zen. Voorts zal een oudercom missie worden ingesteld, terwijl aan de ouders werd verzocht de goede gang der school te he.pen bevorderen, door de kinderen op tijd naar school te sturen, zodat op tijd kan worden begonnen. De voorzitter sloot de bijeen komst, die gehouden werd in het „Oude Raedthuys", met het voor lezen van Efeze 3 vers 1421, waarna met een avondgebed de bijeenkomst werd gesloten. Zuigelingen- en kleutercursus. In de openbare lagere school organiseert het Groene Kruis afd. Biervliet een cursus zuigelingen en kleuterzorg. Ruim twintig deelneemsters volgen de lessen, die worden gegeven door zuster Stellweg, districtsverpleegster van het Groene Kruis te Vlissin- gen. De eerste les werd met een toe passelijk woord van de voorzitter geopend. Inenting voor jonge kinderen. Het Groene Kruis alhier zal 'n massale inenting organiseren voor kinderen van 1 tot 6 jaar. De inenting is tegen slijm- en kinkhoest, tetanus en diphterie. Bij de zuster van het Groene Kruis, zr Wijna, kan men zijn kinderen opgeven indien men van de geboden gelegenheid gebruik wenst te maken. oordeel over het oude schoolgebouw. Tijdens de eerste na-oorlogse r™ „l"",;""0 algemene vergadering van de Kaarden te stellen op 6 per ha Bezwaren van fruittelers tegen areaalheffing door het Land bouwschap. In de Zaterdag gehouden ver gadering van de kring Zeiand der Ned. fruittelers organisatie heeft de alg. secretaris der N.F.O., ir A. Groot, in korte trek ken de bezwaren van de N.F.O. ontvouwd tegen de door het be stuur van het Landbouwschap voorgestelde ontwerpverorde ning op de areaalheffing en de aftrek op de heffing die men al leen wil toestaan voor leden van de standsorganisaties. Ir Groot herinnerde er aan, dat de N.F.O. als vrije organisatie, evenals de Kon. Ned. vereniging voor bloembollencultuur, geen zitting heeft in het bestuur van het Landbouwschap, doch wel in de hoofdafdelingen en de afde lingen. Het bestuur van het Land bouwschap heeft nu 'n ontwerp verordening in het leven geroe pen om de heffing voor boom- Lenshoek nam met belangstel- Jansen van het hoofdbestuur een ling kennis van deze uiteenzet ting. Het jaarverslag van pen ningmeester L Ph. F. van de Plassche gewaagde van vele ac tiviteiten, doch eveneens van een afneming van het ledental van 1295 naar 1255. Men betreurde inleiding over de vakbeweging. Wilde zwanen in het Grote Gat. Oostburg heeft er een attractie bij gekregen. Een 25-tal wilde zwanen laat zich sinds enkele da gen sierlijk drijven op het water dit ten zeerste. De rekening 1954 van het Grote Gat tussen Oost- werd goedgekeurd evenals de be- burg en Waterlandkcrk ie. groting 1955 die sluit op 11.000. De zwanen zijn zeer schuw, doch laten zich met wat voer al gauw verleiden wat dichter bij de kant te komen. Er is momenteel veel water wild in het Grote Gat. Ook in het Miniatuur-spoorwegten- toonstelling. Van 28 Maart tot en met 2 April Chr. kleuterschoolvereniging te Biervliet gaf ds W. C. Evenhuis een zeer treurig en ontstellend overzicht van de toestand waarin het oude schoolgebouw verkeert. Dit gebouw is de naam school niet waard. Verschillende school voor de z.g. „beweide" boom gaarden en op 15 per ha voor overige boomgaarden. Deze hef fing, die is gebaseerd op de bru- to-opbrengst per ha, bedraagt voor de akkerbouw slechts 3 per ha. Aangezien de bruto-op- artsenrappórten over de school waren vernietigend. Hartelijk dank bracht de voor zitter aan het schoolhoofd mej. C. de Kraker, die al jaren onder leze uiterst moeilijke omstandig- ïeden werkt en hier nog zoveel goeds tot stand weet te brengen. Ook 't gemeentebestuur, waar van burgemeester A. P. Kosten- se aanwezig was, werd hartelijk dank gebracht voor de ruime subsidie. De school telt momenteel 44 leerlingen. Na dit zeer sombere verslag van de voorzitter over de gang van zaken werd vastgesteld, dat alle lapmiddelen aan het oude schoolgebouw op de Markt weg gegooid geld is. Gestreefd zal worden naar een definitieve op lossing. n.l. een nieuwe school. Het bestuur werd gemachtigd deze plannen uit te werken. Uit het financieel vérslag van de penningmeester B. van der Haegen bleek, dat ook de finan ciële toestand der school verre van rooskleurig is. De rekening over 1954 gaf een nadelig slot te zien van 1632, met een totaal aan inkomsten en uitgaven van 3594,68. Er zijn 71 leden. Er zal een actie worden gevoerd om het ledental te ver fruitteelt zeker niet vijf maal die van de akkerbouw bedraagt acht men de voorgestelde heffing niet op het juiste niveau gesteld, al dus spr. Overigens moet het bestuur van het Landbouwschap hierover op 16 Maart a.s. nog een beslis sing nemen terwijl bovendien de sociaal economische raad nog 't recht heeft de begroting goed of af te keuren. Er is echter nog een bezwaar, aldus ir Groot, en dat is het feit, dat het bestuur van 't Landbouwschap de aftrek op de heffing alleen wil toestaan voor leden van de standsorganisaties en niet voor de leden van de ver schillende gespecialiseerde orga nisaties zoals de N.F.O. dus. Hiertegen is door de N.F.O. ten sterkste geprotesteerd omdat men dit ziet als een grove discri minatie. De vergadering, die onder lei ding stond van de heer J. Q. C. wordt alhier de miniatuur spoor- boezemwater van de Braakman wegtentoonstelling „Skandina- poider zijn wilde zwanen geSna-" ^"Express- geexposeerd, na-,leerd. Hier betreft het een IS- dat deze tentoonstelling in vele tai dat noeal een« 'n rnnHvWhV ^^d8Van ,^uroPaT (Oslo, maakt boven de nieuwe polder. Stockholm, Kopenhagen, Londen, Het is ook moeeliik dat de -u;.-, Brussel Rome Parijs) en in ons „en in L™ Grote Gat en de land in Amsterdam en Rotterdam Braakrnanboezem dezelfde zijn is geweest. Het betreft hier een J KOU GEVAT... e Bedek keel en borst met de pijnstillende Thermogènede weldadige warmte verjaagt ver koudheid.. spoorwegbedrijf in miniatuur, dat een oppervlakte beslaat van 40 m2, de totale lengte van de rails is 160 meter. Er rijden 16 treinen Voorts is er een vliegtuig, een pont (met trein), varende over de Sont, een kabelbaan, een trol leybus en zes stations. Verg. Bestuurders-bond N.V.V. Zaterdag vergaderde de Be- stuurdersbond van het N.V.V. in W. Z.-Vlaanderen onder voorzit terschap van de heer K. Koster uit Schoondijke, die in het bijzon der de heer J. Jansen van het hoofdbestuur en districtsbestuur der de heer C. Hoek uit Zierikzee hartelijk welkom heette. Uit het jaarverslag van de se cretaris bleek, dat de Bestuur- dersbond het afgelopen jaar is ge groeid met 52 leden. Het ledental is thans 1478. Er zijn drie afdelin gen opgericht, n.l. een bond van Mercurius te Oostburg en een A.B.MH. te Sluis, terwijl een af deling Metaal zich zelfstandig heeft gemaakt. Deze afdeling was voorheen bij VTissingen inge deeld. Er zijn thans 26 afdelingen. De federatie van de Vrouwen bond had vorig jaar 171 leden, thans IK. Uit de werkzaamheden van het afgelopen jaar bleek, dat naar vele kanten een gezonde ac tiviteit wordt ontplooid. Voorts heeft 't bestuur plannen voor het oprichten van een afdeling van Jonge Strijd, de jongerenorgani satie van het N.V.V. De begroting 1955 laat aan in komsten en uitgaven een bedrag van 1591,28 zien, met een post onvoorzien van ƒ236,28. Het .sal do per 31 Dec. was ƒ408,88. Vervolgens hield de heer J. Opvoering van Repelsteeltje. Vrijdagavond werd in het Jeugdgebouw een gecombineerde feestavond gehouden van de oudercommissie der openbare la gere school, het bestuur van de openbare kleuterschool en de af deling Volksonderwijs. Na het openingswoord van de heer J. Platteeuw, waarin hij de goede samenwerking van de be sturen roemde, werd door de leer. lingen op vlotte wijze de operet te Repelsteeltje opgevoerd, met muzikale omlijsting door mevr. Benjamins. Tussendoor werd een verloting gehouden. Aan het slot van de feestavond, die het contact met de openbare school verstevigt, dankte de heer Platteeuw allen die aan het wel slagen van deze avond hadden medegewerkt. Gecombineerde uitvoeringen van de C.M.V., C.J1M.V. en OJ.C. Donderdag- en Zaterdagavond werd in het Verenigingsgebouw door bovengenoemde verenigin gen een uitvoering gegeven, die onder leiding stond van de heer P de Leeuw en door hem met ge bed werd geopend, waarna op de eerste avond werd gezongen Gez. 117a. gevolgd door een- inleidend woord naar aanleiding: van Gala ten 5 22. Zaterdagavond deed hij zulks na het zingen van Gez. 147 naar aanleiding van het boekje van Verhaar (bekend als „Ome Hein") getiteld „Opnieuw begin nen". In zijn welkomstwoord wees de heer De Leeuw er op, dat 1954 voor de C.J.M.V. een bijzonder jaar is geweest, waarop men met voldoening kan terugzien. Spr. wekte op deel te nemen aan de nationale bondsdag, welke dit jaar te Middelburg zal worden gehouden. Vier dames van de C.M.V. brachten onder muzikale begelei ding het op rijm gestelde jaarver slag uit; de secretaris der C.J.M.V., de heer P. de Jonge, deed zulks met het jaarverslag van zijn vereniging en Joop Ku- see en Jan Slotema volgden met het jaarverslag der C.J.C. Door de jongensclub werd op gevoerd het toneelstukje „Het gelukskind" en leden van de meisjesvereniging brachten voor het voetlicht „Toch hebben wij vaak gelachen". Dit deden ook de bezoekers, zowel bij het volgen van „Het ge lukskind" als bij laatstgenoemd toneelstukje. Hierop volgde het nummer „Mastklimmen", waaraan door 5 paren werd deelgenomen. Geen hunner kon echter met de beant woording van de hamvraag be sluiten. Tijdens de pauze werd een ver loting gehouden, die op beide avonden zeer goed slaagde. De kroon van de avonden vormde wel de opvoering van het boeiend toneelspel „Nynke", dat onder leiding van de heer L. P. Wolsen was ingestudeerd. Tijdens de opvoering flitste enige malen het licht van de fotograaf, die enkele toneeltjes op de gevoelige plaat vastlegde. Een alleszins verdiend applaus beloonde de hierin optredende dames en heren. De uitvoering werd Donderdag avond door Ds G. Jansma beslo ten, die dank bracht aan allen, die aan deze avond hadden mede gewerkt, waarna als slotzang volgde Gez. 281 1. Ds Jansma sprak hierna het dankgebed uit. Zaterdagavond dankte de heer C. H. Heijboer allen voor het ge- notene, gevolgd door het geza menlijk zingen van Gez. 280 1, waarna de heer Heijboer de avond besloot met dankgebed. Het was beide avonden bijna middernacht toen allen hoogst voldaan huiswaarts keerden. Een lid van de Mau Mau-bewe- ging, die door zijn kameradea „Hitier" wordt genoemd, heeft zich in Kenia aan de veiligheids troepen overgegeven. Gedurende een operatie tegen de Mau Mau bij Mount Kenia werden verder nog vier terroristen door veilig heidstroepen gedood. In Nairofci zijn Vrijdag vier Kikoejoes ter dood veroordeeld wegens het ver moorden van Harold Gillispie Shotton, die Ibekend stond als ee* vriend van de Kikoejoes. Alle vier ter dood veroordeelden zqsi tussen de 19 en 22 jaar oud. Meer dan 100 leden van het I*- diase parlement van alle partije* hebben Vrijdag een oproep ge richt tot de grote mogendheden om hun voorbereidingen voor een atoomoorlog stop te zetten. In de oproep werd gezegd: „Wh. leden van het Indiase parlement, zijn ervan overtuigd dat iedere regering, die een atoomoorlog ontketent veroordeeld zal worden, niet alleen door zijn eigen bevol king, maar in dezelfde mate dora de gehele wereld. Daarom eisen wij de vernietiging van alle voor raden van atoomwapens van a Be soorten, die in het bezit zijn va* de grote mogendheden en hun ge. allieerden, en vestigden de aan dacht van de regeringen op de dringende noodzaak om het fa briceren van zulke wapens te verbieden, onder toezicht van de Ver. Naties te plaatsen en atoom onderzoek alleen voort te zette* voor vreedzame doeleinden". MAANDAG 14 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Knock on Wood". AXEL: Het Centrum, 8 uur: „Niagara". DINSDAG 15 MAART. TERNEUZEN: Luxor-Theater, 8 uur: „Knock on Wood". Bethel, 7.30 uur: Evangeli satie. T7) door A. H. VAN OMMEN. Nadruk verboden. De tijdopgaven, die uit ver schillende monden klonken, gin gen langs Bijlman heen. Deze in teresseerden hem minder dan de reflex-bewegingen, die het ge volg van zijn vraag waren. „Verloren?" vroeg hij Rodney. Deze scheen verward en zijn antwoord klonk weinig overtui gend. „Ik weet 'n niet... Giste renavond zat het horloge met ketting nog in mijn vest... maar vanmorgen miste ik het." „Hebt u er geen navraag naar gedaan?" „Nog niet. Dat zou op een soort wantrouwen jegens de andere pensiongasten wijzen en wij ar- tisten vertrouwen elkaar volko men." „Werkelijk een schitterend principe, maar daarmee hebt u uw horloge nog niet terug!" hield Bijlman aan. „Dat is wel zo, maar ik heb er nog met niemand over gespro ken. Ik kwam gisterenavond nog al een beetje... eh... aangescho ten thuis, ziet u, en dan stop je de dingen soms op de onmoge lijkste plaatsen, zodat je ze later haast niet meer kan terugvin den." „U hebt er dus wèl naar ge zocht?" „Inderdaad, doch zonder suc ces," antwoordde Rodney schou derophalend. „Zonde van die prachtige dun ne gouden ketting", merkte Syl via Snabel terloops op. Ze ver liet haar plaats aan de tafel en ging met de rug naar het raam op het brede vensterkozijn zitten. „Sluit u 's nachts uw kamer deur?" vroeg Drost. „Waarom?... Dat doet geen van ons! Dit zou immers ook een bewijs van wantrouwen zijn?" „U mist het horloge dus sinds gisterenavond en niet sinds eer gisterenavond?" wilde Drost nog weten. „Ja, gisterenavond". Bijlman was de kamer doorge lopen en zijn ogen waren als in gedachten op het vloerkleed ge vestigd. Vlak vóór Sylvia Snabel bleef hij staan en zijn opmerking deed een ieder verrast in zijn richting kijken. „Aardige schoen tjes hebt u daar aan, juffrouw Snabel. Peau de suède geloof ik, nietwaar?" „Snoezig, niet?" lachte ze, een schoentje vlak onder Bijlmans neus houdend. „Waar een detectiveling al niet naar kijkt..," merkte de hu morist hoofdschuddend op. „Toen ik u in „Nieuw Lido" zag dansen, droeg u toch andere schoentjes," ging Bijlman onver stoorbaar verder. „Natuurlijk! Met deze kan ik niet op het toneel verschijnen en met mijn dansschoentjes kan ik niet over straat lopen." „U weet dus héél zeker, dat u met uw goud-beschilderde of be spikkelde of hoe die dingen ook heten mogen beslist nóóit over straat gaat...?" Zijn vraag klonk dringend en hij trachtte haar in het gelaat te kijken, dat door de laag schijnende zon echter bijna geheel in de schaduw lag. Ze liet haar voet plotseling zakken alvorens zij kort en bij tend antwoordde: „Nooit!" Ze liep de kamer door en gaf haar broer en passant een tikje op de wang. „Kom Fred, we moeten gaan, anders komen we te laat in het cabaret." En met de deur knop in de hand tot Bijlman: „Inspecteur... u excuseert mij?" verliet ze de conversatiekamer en sloeg de deur met een klap achter zich dicht. „Ik heb zo'n idee, dat u onze lieve Sylvia boos hebt gemaakt, mijnheer de detective. Wat heb ben nou een horloge en een paar damesschoentjes met een moord te maken? Heus inspecteur, al je gezeur stelt mij teleur", ratel de de humorist en hij keek het vertrek rond als Stond hij op het toneel om de lachers op zijn hand te krijgen. De gasten waren inmiddels van tafel opgestaan. Belfort, die steeds zwijgend achteraf tegen de wand had geleund, trad nu naar voren en vroeg: „Kunnen mijn gasten zich verwijderen, irn specteur? Het wordt zo'n beetje tijd, dat ze naar hun werk gaan." „Natuurlijk, natuurlijk! Ik wil niemand tegenhouden", ant woordde Bijlman en met een raadselachtig glimlachje om de lippen zag hij hoe ieder zich uit de conversatiekamer haastte. „U bereikt niet veel bij die ar- tisten," merkte Belfort op, toen hij alleen met beide inspecteurs achterbleef. „Misschien niet... misschien wel," was het nietszeggende ant woord. Drost keek hem verrast aan en hij meende een paar lichtjes in de ogen van zijn oudere collega te zien dansen. Belfort opende de mond om een op zijn lippen zwevende vraag te stellen, doch zich dadelijk reali serend, dat Bijlman toch niet zou antwoorden, althans niet recht streeks, deed hij er het zwijgen toe. Onhoorbaar sloop Bak de ka mer weer binnen, de wenkbrau wen vragend opgetrokken. „Om geen argwaan te verwekken moest ik wel met de anderen meegaan", zei hij. Hij richtte zijn ogen veelzeggend op Belfort, die nu de kamer verliet. „M'n compliment voor je goo cheltruc met dat horloge", lachte Bijlman. „Je had zeker al spoe dig bemerkt, dat Bruggeman een horloge zonder ketting in zijn vestzak droeg?" Bak knikte bevestigend. „De gevolgen waren ontstellend, zou ik zo zeggen." (Wordt vervolgd.) BRAND IN DE STICHTING HOENDERLOO. Zaterdagmiddag omstreeks 4.45 uur is in het paviljoen „Volien- hove" van de stichting „Hoender- loo" een hevige brand uitgebro ken, die in een korte tijd een groot gedeelte van het gebouw in de as heeft gelegd. Omtrent de oorzaak van de brand is nog niets met zekerheid bekend, doch de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het vuur is ontstaan door kortsluiting in een zogenaamde kunstmoeder, die op de zolder van het gebouw was geplaatst. Het vuur vond aan gewakkerd door de felle wind gretig voedsel in het droge hout van het ruim 100 jaar oude ge bouw. De gehele zolderverdieping alsmede het middengedeelte van de lager gelegen verdiepingen van het paviljoen brandden uit. De Apeldoornse en Hoenderlo- se brandweer bestreden het vuur met zeven stralen. Zij slaagden er tegen zes uur in het gevaar ivoor uitbreiding te bed\vingen. De nablussing vorderde nog eni ge uren. De Apeldoornse brand weer maakte bij het blüssings- werk gebruik van een uitschuif- bare ladder, een automatische brandspuit en vier tankwagens. In het gebouw „Vollenhove" wa ren verschillende werkplaatsen, alsmede de slaapplaatsen voor 13 jongens ondergebracht. Voorts werd een klein gedeelte van het gebouw bewoond door twee per soneelsleden met hun gezinnen. Alle bewoners konden het 'bran dende gebouw nog tijdig verlaten. De inventaris van de inwonen de gezinnen kon goeddeels wor den gered. Gebouw en inventaris waren verzekerd. De burgemees ter van Apeldoorn, mr A. L. Des Tombe, sloeg het blussingswerk gade. Ooi-zwak van de brand. De oorzaak van de brand in het hoofdgebouw van het paviljoen „Vollenhove" van het opvoedings gesticht „Hoenderloo" is zeer waarschijnlijk, zo deelde de brandweer mede, de gebrekkige samenstelling van een kuiken op- hok-hok geweest. Daardoor is een hitte-uitstraling ontstaan, die in de buurt staande voorwerpen heeft doen vlam vatten. AUTO TE WATER. Theaterbezoek ging niet door. Een familie uit Apeldoorn, die Zaterdagavond een bezoek wilde brengen aan theater Carré te Amsterdam, is niet verder geko men dan het parkeerterrein voor het theater. De bestuurder van de auto, waarmee het gezelschap de reis naar de hoofdstad had gemaakt, zette bij het parkeren aan de wa terkant zijn wagen op de hand rem en stapte uit. Tot zijn ont zetting reed de wagen plotseling door in het koude water van de Amstel. De echtgenote van de bestuurder en een passagier kon den niet meer bijtijds uit de auto springen en verdwenen met het voertuig in de Amstel. Maar zij werden spoedig op het droge ge bracht en konden per taxi naar familieleden in de Dintelstraat rijden om droge kleren aan te trekken. Van het theaterbezoek kwam niets meer. De auto is la ter door de brandweer op de kant gezet. KUIKEN MET 3 POOTJES. In de kuikenbroederij en opfok- bedrijf van de heer P. J. Slangen, aan de Heukelstraat te Amby by Maastricht, is dezer dagen een zeldzaam kuikenexemplaar gebo ren. Het diertje heeft n.l. drie pootjes. Zodra het moe is, steunt het op zijn „reservepootje". Bo vendien is gebleken, dat een deel van de ingewanden van dit jonge stukje pluimvee naar uiterlijke kentekenen te oordelen dubbel schijnt te zijn. De openingen z$n gecamoufleerd door twee staart- donsjes. Het kuikentje maakt het opper best. AAN DE GROND GELOPEN. Het Nederlandse motorscfeij» Kir.sten," is Zaterdag op hei eiland Avernako (Denemarka*) aan de grond gelopen. Het vaar tuig was met een lading kunst mest op weg van Vlaardingen naar Sven-dborg in Denemarken. Captain Nigel Baker werd Vrijdag gevonden met verwen- dingen aan het hoofd. Hij is naar het ziekenhuis overgebracht. Waarschijnlijk is hem een onge luk met een jachtgeweer overko men. Zijn echtgenote is baronesse Van Tuyll van Serooskerken wit Den Haag. Kapitein Baker werd met won den aan zijn borst aangetroffen in zijn buitenverblijf te Balcombe, Sussex. Zijn jachtgeweer lag naast hem. Men gelooft niet dat er misdaad in het spel is. Bilker werd in het ziekenhuis in Haywards Heath geopereerd nadat met politie-auto's een spe ciaal ontsmettingsmiddel uit Brighton, op een afstand van 22 km, was overgebracht. Baker diende gedurende de oor log bij de grenadier guards en werd onderscheiden. In 1946 huw. de hij met baronesse Fernande van Tuyll van Serooskerken. Met betrekking tot het ongeval met een jachtgeweer, dat aan captain Nigel Baker is overko men, vernemen wij nader, dat hij aan het schieten was op duiven. Hij is daarbij gestruikeld, waar na het jachtgeweer afging en hij door het schot hagel in de borst kas werd getroffen. Long en hart werden geraakt. Hij is geope reerd. Zijn toestand wordt rede lijk wel genoemd. BENOEMING LID VAN DE GEMEENTERAAD. De voorzitter van het centraal stembureau voor de verkiezing van de leden van de raad der ge meente Terneuzen maakt bekend, dat vanaf heden ter secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd zijn besluit ter benoeming van een lid van de gemeenteraad, noodzakelijk ge worden door de ontslagname van de heer N. J. C. Lambrechtsen van Ritthem. Terneuzen, 11 Maart 1955. De voorzitter voornoemd, P. TELLEGEN.

de Vrije Zeeuw | 1955 | | pagina 2